Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΑΡΕΚΛΑ ΟΛΑ!
Σενάριο/Kείμενα:
Αρκάς
Σχέδιο:
Αρκάς
Εκδοτική:
ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
05-05-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Γελοιογραφία
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Πολιτικό,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 23.0
Σελίδες:
64
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5357-50-4

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36500
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

KAREKLAOLA_0001.jpgKAREKLAOLA_0001z.jpg

 

Μετά απο το πριν ενός μήνα άλμπουμ <<ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ>> του ταλαντούχου Αρκά έρχεται η συνέχεια <<ΚΑΡΕΚΛΑ ΟΛΑ>>.Η καρέκλα αντικείμενο πόθου για κάθε πολιτικό ακόμα και για τον πρωθυπουργό, γίνεται οδηγός για μια πολιτική καυστική σάτιρα που τσακίζει κόκαλα και προκαλεί ασταμάτητα γέλια.

Ακυκλοφόρητο και αυτό το άλμπουμ,απο τις εκδόσεις του Πρώτου Θέματος, που κυκλοφορίες σαν ένθετο μαζί με την εφημερίδα.Προσεγμένη έκδοση ,δεν διαφέρει απο  την προηγούμενη σε σχεδιασμό. Είναι εύκολα νοούμενο ότι σε μία μερίδα αναγνωστών δεν θα αρέσει (όχι σε μένα, είμαι σίγουρος ότι θα το καραγουστάρω), αν έχουν ανοιχτό μυαλό ας το αποκτήσουν ,αν όχι ας το αφήσουν καλύτερα.

Ο Αρκάς έχει δεχτεί βολές εναντίον του για το οτι κάνει πια πολιτικές γελοιογραφίες του, γνώμη μου είναι ότι σαν σκιτσογράφος έχει το κάθε δικαίωμα να ασχοληθεί και με αυτό το καλλιτεχνικό στυλ , όπως και άλλοι κομίστες ,δεν είδα π.χ.του Δερβενιώτη να του  κάνουν σχόλια για τις πολιτικές γελοιογραφίες του .

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ

 

Για το G.REEKCOMICS

Βασιλεύς των κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Του Δερβενιώτη δεν του κάνουν σχόλια για τις πολιτικές γελοιογραφίες του γιατί τις ξεκίνησε ταυτόχρονα με την κόμικς παρουσία του, καλύπτοντας όλο το κοινοβουλευτικό φάσμα ως αντικείμενο σάτιρας. Η μομφή για τον Αρκά δεν είναι ότι "ξαψνικά πολιτικοποιήθηκε". Η μομφή για τον Αρκά, αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς στην ανάλυσή μας, είναι ότι ούτε η σεισμική τομή της Κρίσης δεν ήταν ικανή να τον ξεκουνήσει απ' τον λήθαργο. Γι αυτό χρειάστηκε να πάρει την κυβέρνηση η (βάλτε όσα εισαγωγικά θέλετε, δεν είναι εκεί  το θέμα) η Αριστερά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5005
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   157
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5858 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"ARKAS -The Original Page  Ο Αρκάς δεν ασχολήθηκε ποτέ και δεν ασχολείται ούτε τώρα με την πολιτική. Η αντίδρασή του στην συγκεκριμένη κυβέρνηση είναι αισθητικής, πολιτισμικής και πάνω απ' όλα ηθικής φύσεως. " Από  την επίσημη σελίδα του Αρκά στο Facebook.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10053
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ε τωρα που το διευκρίνισε όλα ξεκαθαρίζουν... Οι άλλοι δηλαδή είναι αντιαισθητικοι, απολίτιστοι και ανήθικοι, έτσι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23528
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

4 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Ε τωρα που το διευκρίνισε όλα ξεκαθαρίζουν... Οι άλλοι δηλαδή είναι αντιαισθητικοι, απολίτιστοι και ανήθικοι, έτσι;

Δε λέει αυτό. Απλά εξηγεί προκαταβολικά γιατί από το Σεπτέμβρη θα αρχίσει πάλι να κατοικεί στη χώρα των μουγγών ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από τον τίτλο (που προσωπικά μου θύμισε άλλη φράση :P ) κι από το σκίτσο στο εξώφυλλο φαίνεται η θεματολογία του νέου άλμπουμ του μεγάλου δημιουργού. Μία σάτιρα που έχει χωρίσει τους θαυμαστές του σε δύο στρατόπεδα κι έχει προκαλέσει μεγάλη γκρίνια στο ίντερνετ.

 

Αν και προσωπικά παίρνω αποστάσεις από την γκρίνια αυτή και προσπαθώ να βλέπω τα κόμικ του Αρκά καθαρά από άποψη αστείου, εδώ νομίζω ότι έχει γίνει μία μέτρια προς καλή δουλειά, που ναι μεν με κράτησε, αλλά σίγουρα απέχει παρασάγγας από τις ένδοξες ημέρες του δημιουργού. Αρκετά από τα καρέ μου άφησαν ένα χαμόγελο στα χείλη, κάποια με έκαναν και γέλασα, τα περισσότερα όμως άγγιζαν την μετριότητα.

 

Για το σχέδιο δεν έχουμε να πούμε κάτι νέο. Πατάει στα ίδια επίπεδα με τα συνηθισμένα. Ο σχεδιασμός των προσώπων είναι ο κλασικός, το background είναι διακριτικό και το όλο σύνολο αφήνει περιθώρια στην συγγραφική ιδέα να αναδειχθεί.

 

Η έκδοση είναι μεγαλύτερη από την Μικρή Σειρά (μέσα στην οποία λογικά θα επανεκδοθεί κάποια στιγμή όπως και οι άλλες του δουλειές) και είναι σχετικά ποιοτική, πάντα για έκδοση εφημερίδας. Το χαρτί είναι καλό και η κόλληση ανθεκτική. Δεν υπάρχει πρόσθετο υλικό, ενώ κι εδώ θα παρουσιαστεί το ίδιο ζήτημα με τις διαστάσεις των καρέ, που είναι αρκετά μικρότερες από τις διαστάσεις των σελίδων. 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  41452
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  25 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/5/2019 στο 1:10 ΠΜ, Indian είπε:

Από τον τίτλο (που προσωπικά μου θύμισε άλλη φράση :P ) κι από το σκίτσο στο εξώφυλλο φαίνεται η θεματολογία του νέου άλμπουμ του μεγάλου δημιουργού. Μία σάτιρα που έχει χωρίσει τους θαυμαστές του σε δύο στρατόπεδα κι έχει προκαλέσει μεγάλη γκρίνια στο ίντερνετ.

 

Αν και προσωπικά παίρνω αποστάσεις από την γκρίνια αυτή και προσπαθώ να βλέπω τα κόμικ του Αρκά καθαρά από άποψη αστείου, εδώ νομίζω ότι έχει γίνει μία μέτρια προς καλή δουλειά, που ναι μεν με κράτησε, αλλά σίγουρα απέχει παρασάγγας από τις ένδοξες ημέρες του δημιουργού. Αρκετά από τα καρέ μου άφησαν ένα χαμόγελο στα χείλη, κάποια με έκαναν και γέλασα, τα περισσότερα όμως άγγιζαν την μετριότητα.

 

Για το σχέδιο δεν έχουμε να πούμε κάτι νέο. Πατάει στα ίδια επίπεδα με τα συνηθισμένα. Ο σχεδιασμός των προσώπων είναι ο κλασικός, το background είναι διακριτικό και το όλο σύνολο αφήνει περιθώρια στην συγγραφική ιδέα να αναδειχθεί.

 

Η έκδοση είναι μεγαλύτερη από την Μικρή Σειρά (μέσα στην οποία λογικά θα επανεκδοθεί κάποια στιγμή όπως και οι άλλες του δουλειές) και είναι σχετικά ποιοτική, πάντα για έκδοση εφημερίδας. Το χαρτί είναι καλό και η κόλληση ανθεκτική. Δεν υπάρχει πρόσθετο υλικό, ενώ κι εδώ θα παρουσιαστεί το ίδιο ζήτημα με τις διαστάσεις των καρέ, που είναι αρκετά μικρότερες από τις διαστάσεις των σελίδων. 

 


:beer: 

Μικρή σειρά εννοείται τα προφήτης ,τα μαύρα κλπ ή κάποιον άλλο τίτλο ένθετου από το πρώτο θέμα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  389
  • Content Count:  4284
  • Reputation:   33918
  • Achievement Points:  4406
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ taraxias1984 ... :D <--- click

:hop: :hop: :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41452
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  25 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

36 λεπτά πριν, Donald Fauntleroy Duck είπε:

@ taraxias1984 ... :D <--- click

:hop: :hop: :hop:

Για κάποιο λόγο ενώ τα βάζω στην αναζήτηση του site μου βγάζει ότι ναι  και πολύ δύσκολα βρίσκω αυτό που ψάχνω.  Έχω καταλήξει στο να πηγαίνω στο google και να γράφω ότι ψάχνω και από δίπλα κολλάω το greekcomics . Τα αποτέλεσματα αυτά είναι πιο to the point ... Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό .... 

Πχ ψάχνω να βρω κάπου να αναγράφεται όλη η βιβλιογραφία του Αρκά . Τα πάντα όλα όμως από το πρώτο μέχρι το τελευταίο και όλα τα μικρά βιβλία ,ημερολόγια και από εφημερίδες τα πάντα . Υπάρχει κάπου εδώ μέσα ; ..

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15837
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ taraxias1984

 

τα πιο πολλα θα τα βρεις σε αυτη την λιστα.  

 

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=search_cre&tid=101

 

Πατας και σριστερα εκει που λεει το ονομα του καθε εργου και μετα στην νεα σελιδα που ανοιγει  πατας πανω εκει που λεει  "Publication presentation: here" στο here ωστε να σε παει στην αντιστοιχη παρουσιαση.   δεν τα εχει ολα νομιζω γιατι τα προσθετουμε σιγα σιγα οσο βγαινουν καινουρια και γενικα συνεχιζει και βγαινουν καινουρια συνεχεια.. Γενικα εδω μεσα εχουμε πολυ υλικο και εχουμε παρουσιασει πολυ πολυ πραγμα οπως εχεις ηδη δει. αυτου του ειδους οι ομαδοποιησεις ειναι πολυ χρησιμες αλλα θελουν κοπο και χρονο. Εσυ που εισια και τοσο τρελλος φαν του ΑΡκα ισως μας βοηθησει. το search εδω μεσα ειναι λιγο μπλελαλιδικο μεχρι να το μαθεις, πχ εχει φιλτρο να εμφανιζει αυτο που ψαχνεις στον τιτλο μονο ή στην περιγραφη μονο κτλ. Θελει λιγη εξοικειωση ομολογω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41452
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  25 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

25 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

@ taraxias1984

 

τα πιο πολλα θα τα βρεις σε αυτη την λιστα.  

 

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&controller=search_cre&tid=101

 

Πατας και σριστερα εκει που λεει το ονομα του καθε εργου και μετα στην νεα σελιδα που ανοιγει  πατας πανω εκει που λεει  "Publication presentation: here" στο here ωστε να σε παει στην αντιστοιχη παρουσιαση.   δεν τα εχει ολα νομιζω γιατι τα προσθετουμε σιγα σιγα οσο βγαινουν καινουρια και γενικα συνεχιζει και βγαινουν καινουρια συνεχεια.. Γενικα εδω μεσα εχουμε πολυ υλικο και εχουμε παρουσιασει πολυ πολυ πραγμα οπως εχεις ηδη δει. αυτου του ειδους οι ομαδοποιησεις ειναι πολυ χρησιμες αλλα θελουν κοπο και χρονο. Εσυ που εισια και τοσο τρελλος φαν του ΑΡκα ισως μας βοηθησει. το search εδω μεσα ειναι λιγο μπλελαλιδικο μεχρι να το μαθεις, πχ εχει φιλτρο να εμφανιζει αυτο που ψαχνεις στον τιτλο μονο ή στην περιγραφη μονο κτλ. Θελει λιγη εξοικειωση ομολογω. 

Από σήμερα τα έχω όλα του Αρκά. εκτός ημερολόγια και σημειωταρια που είναι περιττά και χωρίς ουσιαστικό νόημα .

Το μόνο που δεν έχω είναι μεγάλα επίτομα τα επικίνδυνα νερά και το μαλλί με μαλλί .

Τα έχω σε τεύχη και σε μικρό επίτομο το οποίο είναι η αλήθεια ότι είναι πολύ μικρό και δεν διαβάζεται με ευχαρίστηση όπως ένα μεγάλο επίτομο σε μέγεθος Α4!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15837
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

1 min ago , taraxias1984 said:

Από σήμερα τα έχω όλα του Αρκά. εκτός ημερολόγια και σημειωταρια που είναι περιττά και χωρίς ουσιαστικό νόημα .

 

Καλοδιαβαστα! Για τα σημειωματαρια συμφωνω. Εγω ειχα κανα δυο και τα πεταξα μετα την χρηση τους. Σκιτσακια απο παλια τευχη εχουν μεσα, τιποτα καινουριο. Εγω εχω μονο σε τευχη κυριως και ποτε δεν εψαξα να βρω επιτομα. Εκτος απο το "ξυπνας μεσα μου το ζωο" που δεν ειχα βρει τα τευχακια οποτε τα πηρα αναγκαστικα επιτομο για να τα εχω.  Παντως δεν ειναι ολες οι δουλειες το ιδιο καλες οποτε και ολες να μην τις εχεις δεν τρεχει τιποτα! χεχε!! Εκτος φυσικα αν το θελεις για λογους συλλογης και πληροτητας κτλ κτλ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41452
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  25 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι έχω φάει κόλλημα να τα βρω όλα !! Το η ζωή μετά μέχρι τώρα μου άρεσε περισσότερο αλλά ακόμα δεν έχω διαβάσει ούτε τα μισά ..

Το ο κήπος του προφήτη είναι του Αρκά ; ή είναι άλλος Αρκάς αυτος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Donald Fauntleroy Duck είπε:

@ taraxias1984 ... :D <--- click

 

Νόμιζα ότι έγραφε "dick", λέω "τι γράφει;". Πρέπει οπωσδήποτε ν' αλλάξω γυαλιά, δεν πάει άλλο...

 

33 λεπτά πριν, taraxias1984 είπε:

Ναι έχω φάει κόλλημα να τα βρω όλα !! Το η ζωή μετά μέχρι τώρα μου άρεσε περισσότερο αλλά ακόμα δεν έχω διαβάσει ούτε τα μισά ..

Το ο κήπος του προφήτη είναι του Αρκά ; ή είναι άλλος Αρκάς αυτος;

 

Ένας είναι ο Αρκάς φίλε μου, για τον ίδιο καλλιτέχνη πρόκειται. Αν και έχουν γραφτεί σενάρια επιστημονικής φαντασίας κατά καιρούς περί "θανάτου του", "διαδόχων" και κάτι τέτοια. :D Πριν προχωρήσεις σε αγορές διάβασε όμως τις επί μέρους παρουσιάσεις, διότι κάποια ήταν σε άλλης μορφής έντυπα και έγιναν με περισσότερα καρέ, ορισμένα ήταν ασπρόμαυρα και στα επίτομα έγιναν έγχρωμα, για να ξέρεις καλύτερα τέλος πάντων τι αναζητάς και να βάλεις προτεραιότητες. Από κει και πέρα, βέβαια, το θέμα είναι και τι υπάρχει ακόμη διαθέσιμο...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41452
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  25 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

50 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Νόμιζα ότι έγραφε "dick", λέω "τι γράφει;". Πρέπει οπωσδήποτε ν' αλλάξω γυαλιά, δεν πάει άλλο...

 

 

Ένας είναι ο Αρκάς φίλε μου, για τον ίδιο καλλιτέχνη πρόκειται. Αν και έχουν γραφτεί σενάρια επιστημονικής φαντασίας κατά καιρούς περί "θανάτου του", "διαδόχων" και κάτι τέτοια. :D Πριν προχωρήσεις σε αγορές διάβασε όμως τις επί μέρους παρουσιάσεις, διότι κάποια ήταν σε άλλης μορφής έντυπα και έγιναν με περισσότερα καρέ, ορισμένα ήταν ασπρόμαυρα και στα επίτομα έγιναν έγχρωμα, για να ξέρεις καλύτερα τέλος πάντων τι αναζητάς και να βάλεις προτεραιότητες. Από κει και πέρα, βέβαια, το θέμα είναι και τι υπάρχει ακόμη διαθέσιμο...

Αναφέρομαι σε αυτό εδώ 

 

.https://www.politeianet.gr/books/9786188345911-blacksmith-gordon-star-comics-o-kipos-tou-profiti-the-unholy-book-292258

 

Ρωτάω γιατί γράφει Αρκάς Περικλής  . Ο Αρκάς που ξέρουμε δεν έχει ονοματεπώνυμο είναι σκέτο Αρκάς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.