Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2832-1P

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2580-1

 

Να μπουν αυτά στο μίκυ και τι στο κόσμο :pray::pray:

Επεξεργασία από Paliakoudis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104531
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το τεύχος 2355 ανέβηκε στην παρουσίαση.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thinking:

Μηπως εδω βρισκονται οι τελευταίοι μοϊκανοί αγοραστές του Μικυ Μαους?

 

Στη σελιδα 6 - ποστ 153 γραφει οτι το 1984 η κυκλοφορια εφθασε σε 114315 αντίγραφα!

Στη σελιδα 14 - ποστ 413 γραφει στοιχεια κυκλοφοριας για το 2009 με το νουμερο να κυμαινεται περι 8000-10000.

Οταν πρωτοκυκλοφορησε ποσα να πουλουσε αραγε?

Ειδα σε ενα site οτι τωρα τον Αυγουστο εχει λιγο παραπανω απο 2000, ενω περσι πρεπει να ηταν περι τα 3000.

 

Δεν ξερω τι γουστα εχετε, ποσο ευχαριστημενοι εισαστε αλλα τα νουμερα άλλα δειχνουν. Μπορει να σωθει το ιστορικότερο περιοδικό της Ελλαδας? Φυσικα!

Πρεπει να πει ενα μεα κουλπα για ολα. Να πει ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους εκεινους που τα παλια τα χρονια αγοραζαν με τις χιλιαδες τα τευχη και τον στηριξαν εκδοτικως και ενα μεγαλο συγνωμη που τους εβαλε στην ακρη.

 

Θα πουν οι νεωτεροι οτι καπου πρεπει να εχει τις συγχρονες! Συμφωνω αλλα μου φαινεται οτι αυτο που γραφει οτι απευθυνεται σε παιδια το πηραν οι ενηλικες πολυ στα... σοβαρα!!

 

Μπορει να μην ειμαι φαν της συλλογης αλλα δεν θα ηθελα να σταματησει. Ας θυσιαστουν καποιες αλλες. Μπορει να φταιει και το Κομιξ που της αρπαξε τα πρωτια, ανκαι καπου ειδα οτι πρωτα σε πωλησεις ηταν τα Κλασικα Ντισνευ. Δεν ξερω αν ισχυει ακομα και δεν θα με παραξενεψει αν το Κομιξ πηγε πρωτο.

 

Θα ηθελα να μαθαινα η Βιβλιοθηκη Κομιξ και Μπαρκς, ο Βιος και Πολιτεια ποσα εχουν πουλησει ως τωρα.

 

Δεν ξερω καποιον συλλεκτη κομικς που να μην εχει εστω και ενα Μικυ Μαους. Ειναι απο τα περιοδικα που μας εχουν χαρισει πολλες καλες στιγμες ψυχαγωγιας. Δεν μπορεις να σκεφτεις κομικς και να μην σκεφτεις "Μικυ Μαους". Το οτι ειναι εβδομαδιαιο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα αλλα δεν ειναι αρκετο. Αν εκλεινε θα ηταν κατι παρα πανω απο ηττα θα ηταν ταφοπλακα που δυσκολα ο συνεχιστης εκδοτης θα εξουδετερωνε για να αναζωογονησει την αγορα των ντισνευ.

 

Πολυ φοβαμαι οτι τα στοιχεια που διαβαζουμε δεν ειναι πολυ πραγματικα... Αλλα ακομα και αν ειναι υπερδιπλασια ισως γιατι δεν εχει της επαρχιας ή αργουν να τα δηλωσουν, αυτα τα νουμερα θα ηταν ανησυχητικα για καθε επιχειρηματια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά, φέτος έκανε μια μεγάλη κοιλιά, με ένα μέτριο Double Duck, ενα αντιθέσει με το εξαιρετικό σερί μίνι σειρών πέρσι, αλλά τα 4 τελευταία τεύχη τα σπάνε! :) Πολύ καλό και το τελευταίο, με τον Καπετάν Φουρτούνα! :D

 

Και φυσικά, το καλό που έχει το ΜΜ είναι ότι δεν περιμένεις ένα ή δύο μήνες για να διαβάσεις το νέο τεύχος όπου αν δε λέει νιώθεις αγανάκτηση, πετάς το τεύχος από το παράθυρο και κατεβαίνεις μαζί με το λάβαρο των Μ.Ε. Σύνταγμα για να διαδηλώσεις. :P Είναι το ιδανικό κόμικ για επιλεκτική αγορά. Έχει καλές ιστορίες; Το τσιμπάς. Δεν έχει; Την επόμενη βδομάδα. :)

 

Για να δούμε τι θα λέει το σερί μυστηρίου με Μίκυ. Το εξώφυλλο πάντως του επόμενου είναι ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΟ! Στην σκιά των τεσσάρων γιγάντων!!! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το επόμενο τεύχος έχει ιστορία μυστήριου? Με ποιον ήρωά?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποστ 664. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν ξερω τι γουστα εχετε, ποσο ευχαριστημενοι εισαστε αλλα τα νουμερα άλλα δειχνουν. Μπορει να σωθει το ιστορικότερο περιοδικό της Ελλαδας? Φυσικα!

Πρεπει να πει ενα μεα κουλπα για ολα. Να πει ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους εκεινους που τα παλια τα χρονια αγοραζαν με τις χιλιαδες τα τευχη και τον στηριξαν εκδοτικως και ενα μεγαλο συγνωμη που τους εβαλε στην ακρη.

 

Θα πουν οι νεωτεροι οτι καπου πρεπει να εχει τις συγχρονες! Συμφωνω αλλα μου φαινεται οτι αυτο που γραφει οτι απευθυνεται σε παιδια το πηραν οι ενηλικες πολυ στα... σοβαρα!!

 

Δεν καταλαβαίνω, τι θα πρότεινες δηλαδή; Πώς το συγκεκριμένο περιοδικό έβαλε στην άκρη ορισμένους αναγνώστες; Και πώς θα πει ευχαριστώ και συγγνώμη στους παλιούς αναγνώστες; Βάζοντας παλιές ιστορίες στο συγκεκριμένο περιοδικό; Το Μίκυ Μάους ανέκαθεν έβαζε νέες ιστορίες, ενώ οι τωρινοί παλιοί αναγνώστες όταν τις διάβαζαν ήταν παιδιά. Έτσι και τα σημερινά παιδιά διαβάζουν νέες ιστορίες. Οι παλιές ιστορίες δεν έχουν χώρο σε ένα τέτοιο περιοδικό, αυτές είναι για άλλα έντυπα (Κλασικά, ΚΟΜΙΞ π.χ.). Βέβαια δεν είμαι σίγουρος για το αν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχω να αγοράσω ΜΜ καμία 15αρια χρόνια. Λέω να πάρω κανένα για δω τι παίζει. Πως είναι τώρα οι ιστορίες; Διαβάζονται από κάπως μεγαλύτερους ή θα φάω καμία φρίκη; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Από το προ-προηγούμενο που λέγαμε (#2353) έχω διαβάσει την Αβαλόα 3 φορές μέχρι τώρα και δεν την έχω βαρεθεί. Χρόνια έχω να διαβάσω σερί μία ιστορία τόσες φορές σε δύο εβδομάδες. Δεν ξέρω γιατί, δεν είναι και κάτι τόοοοσο ιδιαίτερο, όμως είναι ενδιαφέρουσα με το δικό της τρόπο και με εντυπωσίασε στη συγκεκριμένη περίοδο. Επίσης σε τεύχη των τελευταίων 1-2 χρόνων έχουμε δει σχεδόν ό,τι έχει κυκλοφορήσει σε Double Duck, αριστουργήματα του Cavazzano, ιστορία που έχει μπει στο ΤΟΡ 100 του Inducks και πολλά και διάφορα ακόμη. Φυσικά δεν είναι όλα τα τεύχη με βαρβάτες ιστορίες, όμως ορισμένα είναι πολύ καλά και γενικά στέκεται σε καλό επίπεδο. Αν πάρεις ένα τυχαίο τεύχος στην παρούσα περίοδο, είναι πιθανόν να απογοητευτείς με τις ιστορίες, όμως πολύ δύσκολα θα κλαις τα λεφτά σου :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με 1,5 ευρω ανα τευχος, ειναι σιγουρο οτι δεν θα κλαιω τα λεφτα μου. :beer: Θα παρω 4 σερι μολις δω να αρχιζει μια μεγαλη ιστορια.Στο κατω κατω αν δεν μου αρεσουν, τα δινω και στα ανιψακια μου :)Ενα Μικι Μαους δεν πηγαινει ποτε χαμενο! :cheers3:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  61
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  61
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Απο τους νεους σχεδιαστες ο Casty ειναι ο αγαπημενος μου. Θυμιζει εντονα το σχεδιο και το στυλ του μεγαλου Ρομανο Σκαρπα. Η ιστορια του " Ο Κοσμος του Μελλοντος" , που δημοσιευθηκε παλια, στο Μικυ μαους σε 4 συνεχειες ηταν απιθανη. Ειχε ολα το χαρακτηριστικα των παλιων καλων ιστοριων του ΡΣ. Τρελλους επιστημονες, τεραστια ρομποτ, Ηλεκτρονικα μηχανηματα, και φυσικα περιπετεια και δραση. Μου θυμισε εντονα την ταινια " SKY CAPTAIN & THE WORLD OF TOMORROW" , με τους Jude Law & Guineth Paltrow . Δεν ξερω αν ο Καστυ πηρε ιδεες απο την ταινια η το αντιστροφο , αλλα θα ειθελα να μαθω, αν καποιος ξερει λεπτομεριες. :best:

 

Ελπιζω να δουμε πιο πολλυ Καστυ Συντομα. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ελπιζω να δουμε πιο πολλυ Καστυ Συντομα. :best:

 

 

:pray::pray::pray::pray::pray::pray::pray::pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν καταλαβαίνω, τι θα πρότεινες δηλαδή; Πώς το συγκεκριμένο περιοδικό έβαλε στην άκρη ορισμένους αναγνώστες; Και πώς θα πει ευχαριστώ και συγγνώμη στους παλιούς αναγνώστες; Βάζοντας παλιές ιστορίες στο συγκεκριμένο περιοδικό; Το Μίκυ Μάους ανέκαθεν έβαζε νέες ιστορίες, ενώ οι τωρινοί παλιοί αναγνώστες όταν τις διάβαζαν ήταν παιδιά. Έτσι και τα σημερινά παιδιά διαβάζουν νέες ιστορίες. Οι παλιές ιστορίες δεν έχουν χώρο σε ένα τέτοιο περιοδικό, αυτές είναι για άλλα έντυπα (Κλασικά, ΚΟΜΙΞ π.χ.). Βέβαια δεν είμαι σίγουρος για το αν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς.

 

Ναι δεν εχεις καταλαβει ακριβως γιατι απομονωσες μια παραγραφο.

 

Αρχιζω με τις κατακορυφη πτωση πωλησεων που απο 6ψηφιο εγινε 4ψηφιο με κινδυνο να φτασει και 3ψηφιο τα επομενα χρονια.

Κι ασφαλως και οφειλει ενα μεγαλο ευχαριστω σε καθε ενα που αγοραζει τα τευχη του γιατι το χομπυ ειναι παντα ενα μη απαραιτητο εξοδο.

Οπως και ενα συγνωμη που τους οδηγησε να σταματησουν να αγοραζουν οχι γιατι μεγαλωσαν αλλα γιατι ολοι εχουν παραπονα.

Και ναι γιατι να μην βαλει στο τελος και κλασικες ιστοριες σε ανατυπωση. Αφου πουθενα δεν τις βαζει πλεον!

 

Αλλου ομως ειναι το προβλημα. Στη νοοτροπια.

Πρεπει να ξανακερδισει το σεβασμο ολων των πελατων του και μονο αν παραδεχτει οτι και ο πελατης εχει δικηο στα παραπονα του θα το πετυχει. Και οτι οι νεωτεροι ακουνε και ξερουν απο τους παλιοτερους, δεν ειναι ευκολοι πελατες. Μαθαινουν τι υπηρχε και εχουν παραπανω απαιτησεις. Κι αν το συνδυασεις με το λιγο χαρτζηλικι κι αυτοι θα αναγκαστουν να κανουν επιλογες. Κι αν κανει και το νεο σφαλμα και ξανααυξησει τις τιμες... κλαφτα χαραλαμπε δηλ. τερζοπουλε.

 

Δεν ειναι κανενα θεμα λοιπον αν θα βαλει ή οχι νεες ιστοριες! Φυσικα και θα μπουν κι εκει κι οπου αλλου μπαινουν. Αλλοιμονο! Αλλα τα νουμερα δειχνουν την πικρη αληθεια και πρεπει να το καταλαβουν ολοι τους και να κοψουν τις υπερφυαλες συμπεριφορες.

Και ναι πρεπει να πει και ευχαριστω και συγνωμη σε ολους μας! Το δικαιουμαστε και μας το χρωστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μαζί σου, όμως νομίζω πως τα παραπάνω ισχύουν για πολλά άλλα περιοδικά του Τερζό, πλην όμως του συγκεκριμένου. Δεν νομίζω να έχω ακούσει από κάποιον παράπονα για το Μίκυ Μάους τα τελευταία 1-2 χρόνια, ενώ βάζει και μία ανατύπωση μεγάλης ιστορίας της προηγούμενης δεκαετίας στο τέλος κάθε τεύχους (κάτι λιγότερο από το 1/3 του περιοδικού δηλαδή). Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια καλύτερη κίνηση που θα μπορούσαν να κάνουν.

 

Όσο για τις πωλήσεις, μην τις κοιτάς ως μεμονωμένο περιστατικό. Κανένα κόμικ από καμία εκδοτική σε όλον τον κόσμο δεν πουλάει ούτε κατά διάνοια όσα κομμάτια πούλαγε πριν μερικές δεκαετίες. Δες για παράδειγμα την Golden και Silver age των υπερηρωικών και σύγκρινέ την με τα ψίχουλα που πουλάνε τώρα. Οι εποχές αλλάζουν και μαζί με αυτές αλλάζουν οι ασχολίες μας, τα κόμικς, τα πάντα. Παλιά τα κόμικς ήταν η μόνη διέξοδος των παιδιών, τώρα υπάρχει το Internet, η μουσική, τα βιντεοπαιχνίδια και ένα σωρό άλλες ασχολίες. Με την έλευση των σκαναρισμένων κόμικς και e-books, και την ελευθερία που έχει ο καθένας να βρίσκει ό,τι θέλει μέσω internet, έχουν σημειωθεί τεράστιες μειώσεις πωλήσεων σε έντυπα περιοδικά (κόμικς και μη). Πολλές φορές έχει συζητηθεί κι εδώ μέσα το κατά πόσον το χαρτί θα χρησιμοποιείται τα επόμενα χρόνια, και αυτό δεν αφήνει ανεπηρέαστα τα κόμικς. Ένα τεράστιο εργοστάσιο χαρτιού στη Φινλανδία έκλεισε πριν από 1-2 χρόνια επειδή το internet του "έφαγε" τη δουλειά, και υπ' όψιν πως μιλάμε για μία χώρα με 4-5 μηνιαίες σταθερές Disney εκδόσεις και πάνω από τις διπλάσιες συνολικές Disney εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα.

 

Επίσης βλέπουμε πάρα πολλές περιπτώσεις κόμικς που κυκλοφορούν και πωλούνται μέσω internet σε διάφορες υπηρεσίες για κινητά, φορητές κονσόλες, υπολογιστές κλπ. Μπορεί εμείς να είμαστε οι ρομαντικοί που μας αρέσει να διαβάζουμε κόμικς κρατώντας τα στα χέρια μας, όμως οι εποχές καλώς ή κακώς αλλάζουν, και τα κόμικς θα ακολουθήσουν. Τα πάντα πωλούνται πλέον ψηφιακά, μουσική, ταινίες, βιντεοπαιχνίδια, βιβλία, και τώρα πλέον κόμικς. Γι' αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε πως εν έτει 2011 είναι επιεικώς απαράδεκτο ο Τερζό να μην έχει μία ιστοσελίδα και να προωθεί από εκεί πέρα τις εκδόσεις του. Στην Ιταλία π.χ. υπάρχει το topolino.it που περιλαμβάνει τις πρώτες σελίδες από πρόσφατες ιστορίες, ακόμα και ολόκληρες ιστορίες πολλές φορές. Στην Ελλάδα το μόνο που δημιουργήθηκε ήταν ένα γκρουπάκι στο Facebook και τίποτα περισσότερο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι οτι το κράξιμο πέφτει περισσότερο για το Κόμιξ και όχι για το Μίκυ Μάους. Μάλιστα η ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ αναγκάστικε να κατεβάσει την αντίστοιχη σελίδα στο facebook ύστερα από βομβαρδισμό παραπόνων.

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεχασα πανω στη βιασυνη μου να γραψω οτι δεν ειχα σκοπο να συγκεκριμενοποιησω το θεμα μονο στο Μικυ Μαους αλλα αναγκαστικα το εκανα γιατι δεν βρηκα πουθενα στοιχεια πωλησεων για οποιαδηποτε αλλη συλλογη. Δεν ξερω που βρισκετε εσεις τις πωλησεις ή τον τζιρο ή το ποσα τυπωσαν και ποσα δεν πουλησαν, αλλα μια εικονα ηθελα να σχηματισω, ενα γραφημα που θα εδειχνε την καθοδικη πορεια. Ημουν σιγουρος οτι ειναι γενικο το φαινομενο.

 

Τα Ντισνευ εχουν μια μοναδικη ποικιλια. Πουθενα αλλου δεν υπαρχουν εκατονταδες δημιουργοι ιστοριων και παρα την κριση ολο και περισσοτερες χωρες, που παλια ηταν υπο λογοκρισια, τυπωνουν Ντισνευ. Οι τουρκοι εχουν σχεδον απο την αρχη που πρωτοκυκλοφορησαν.

Οι περισσοτερες μη ντισνευ συλλογες ειναι υπο την εποπτεια των δημιουργων και οταν εφυγαν αυτοι συνεχιζαν οι επομενοι, οποτε η ποικιλια σχεδιου, σεναριου, νοοτροπιας ηταν και περιορισμενη και μεσα στα πλαισια νεου τιτλου που επετρεπε στους φανς να εχουν συμπληρωμενες τις συλλογες που ηθελαν αναλογα με τα γουστα και τις περιοδους. Αυτο φαινεται ευκολα αν δουμε π.χ. τον σουπερμαν, τους τιτλους συλλογων και το ποσες αλλεγες εχει υποστει. Ομως σπανιως υπηρχαν παραλληλες ανεξαρτητες ιστοριες διαφορετικων δημιουργων στην ιδια συλλογη. Οι αναγνωστες ειχαν μια συλλογη να αγοραζουν.

Με τα ντισνευ ομως υπαρχουν πολλες αυτοφωτες πηγες, τεραστια ανεξαρτησια και πολυ χωρος για... μετριοτητες απο ολους.

 

Το ιντερνετ και η εικονικη πραγματικοτητα ειναι γνωστο οτι θελει να προκαλεσει το τελος καθε εντυπου μεσου. Θα το παρουσιασουν και σαν οικολογικη αναγκη για να μην καταστρεφονται τα δεντρα.

 

Το καταλαβαινω το να μην βρισκετε κατι στραβο στο Μικυ Μαους. Θα ελεγα οτι ειναι και η πιο φτηνη διασκεδαση που μας αφηνουν. Το καλαμακι σουβλακι κοστιζει παραπανω!

Αλλα δεν καταλαβαινω τις εμμονες τους. Λες και κανουν κατι σπουδαιο με το να βαλουν ομοιες μονοσελιδες, ή επειδη εβαλαν τις 4μερεις ή τον Καστυ θα σιωπησουμε για ολα τα υπολοιπα. Οχι δεν ειναι το καλυτερο που μπορουν να κανουν... ειναι το στοιχειωδες. Και παντα θα εχω παραπανω απαιτησεις.

 

Αν η ιστορια με την Αβαλοα ειχε στο τελος μια κλασικη του Σκαπρα θα ηταν απο τα καλυτερα, γιατι οπως ειπε κι ο ιδιος η εμπνευση του προερχεται απο τον Σκαπρα και τον Γκοτφρεντσον. Γιατι να μην το σκεφτουν και μονοι τους?

http://www.wolfstad.com/dcw/blog/2010/01/interview-with-casty/

 

Αν πηγε κι αγορασε ενα πακετο ιστοριες γεματο σαβουρες και τις ξεφορτωνει στο ακριβο Κομιξ δεν σημαινει οτι δεν θα το κανει και στα υπολοιπα. Καταντα και εκνευριστικο γιατι εμ ειναι το πιο ακριβο του τακτικο τευχος εμ δεν του δινει τοση σημασια οσο στα αλλα!! Μα τι αναποδη νοοτροπια ειναι αυτη??

Αν του φορτωσαν σαβουρες να τις παρει πισω. Αν ηξερε ομως τι αγοραζε ειναι ακομα χειροτερο.

Γιατι αυτο μου θυμιζει κατι εκπομπες που αποκαλυπταν τι κανουν στα κρυφα καποιοι στα μαγαζια τους. Π.χ. ακουγαμε καποιον με απιστευτο θρασος να λεει "εληξε το γαλα? γιατι να το πεταξω? θα το βαλω στα γλυκα μαζι με μπολικη ζαχαρι!" Δηλ. σωνει και καλα θα το πουλησει το σκαρτο κι οχι οσο οσο, θα βγαλει και κερδος.

 

Μπορει να θελω και ευχαριστω και συγνωμη απο τον συγκεκριμμενο επιχειρηματια αλλα δεν σημαινει οτι δεν εχω τις ιδιες απαιτησεις απο τους υπολοιπους οταν μαλιστα εγω τους εχω δωσει το αντιτιμο που ζητησαν. Η εποχη της κοροϊδιας τελειωσε.

 

Θελει να σωσει τη δουλεια του? Να το αποδειξει λοιπον. Ειναι μονοδρομος και λεγεται σεβασμος στον πελατη που πληρωνει.

 

==========

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=16416

ξεκαρφωτο αλλα χρησιμο. το λινκ για το Μικυ Κλαμπ

Επεξεργασία από BarkScarpa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104531
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το τεύχος #2356 ανέβηκε στην παρουσίαση.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Έχω να αγοράσω ΜΜ καμία 15αρια χρόνια. Λέω να πάρω κανένα για δω τι παίζει. Πως είναι τώρα οι ιστορίες; Διαβάζονται από κάπως μεγαλύτερους ή θα φάω καμία φρίκη; :D

Πάντως εγώ που είμαι πολύ μεγαλύτερος τα διαβάζω ανελλιπώς και συμφωνώ με τους φίλους που το χαρακτήρισαν το καλύτερο σήμερα περιοδικό της Νέας Ακτίνας. Επισημαίνω ότι το επίθετο "καλύτερο" εμπεριέχει την έννοια της σύγκρισης με τα τεύχη των τελευταίων ετών των υπόλοιπων περιοδικών. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι είναι εξαιρετικό, αλλά πολλές από τις ιστορίες του εξακολουθούν να είναι ενδιαφέρουσες και απολαυστικές σε αντίθεση π.χ. με το Κόμιξ που κατρακυλάει όλο και πιο βαθιά στου κακού τη σκάλα (για να θυμηθούμε τον Παλαμά). Ακόμη, οι ιστορίες του είναι καινούργιες εκτός από μία αναδημοσίευση σε κάθε τεύχος, ενώ τα Κλασικά μπορεί να μας δίνουν θαυμάσιες ιστορίες αλλά δεν περιέχουν ούτε μία καινούργια ιστορία για δείγμα και περιορίζονται αποκλειστικά σε αναδημοσιεύσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το συμπέρασμα είναι ότι όλα τα τεύχη του Μίκυ Μάους διαβάζονται ευχάριστα. Κάποιες σειρές/ιστορίες είναι εξαιρετικές ενώ η τιμή για 100 απολαυστικές σελίδες δεν είναι τίποτα! :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95094
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όντως σε σχέση με το Κόμιξ το οποίο περνάει κρίση ταυτότητας,το Μίκυ Μάους φαίνεται να δείχνει σημάδια ανάκαμψης με τις ιστορίες που βάζει τον τελευταίο καιρό...!

 

Ας ελπίσουμε να ξαναπάρει το αγοραστικό κοινό με το μέρος του γιατί πραγματικά το αξίζει...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το συμπέρασμα είναι ότι όλα τα τεύχη του Μίκυ Μάους διαβάζονται ευχάριστα. Κάποιες σειρές/ιστορίες είναι εξαιρετικές ενώ η τιμή για 100 απολαυστικές σελίδες δεν είναι τίποτα! :cool:

Να λεμε περιπου 75 σελιδες διοτι οι υπολοιπες ειναι διαφημισεις και "παιχνιδια" :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3585
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6140 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το τεύχος 2357!!

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Να λεμε περιπου 75 σελιδες διοτι οι υπολοιπες ειναι διαφημισεις και "παιχνιδια" :beer:

 

Δεν έχει σημασία γιατί το ΚΟΜΙΞ κάπου τόσες έχει αλλά δίνουμε 3€... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ληστές Υπεράνω Πάσης Υποψίας

 

Δε περίμερνα τόσο καλή ιστορία από τον Corrado Mastantuono... Είναι και χαμηλά στη βαθμολογία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν ήταν και φοβερή, όμως ήταν καλή για τα στάνταρ του περιοδικού. Ο Mastantuono είχε πολύ όμορφο σχέδιο στην αρχή της καριέρας του, αλλά επειδή έμοιαζε πάρα πολύ με τον θεμελιωτή του είδους Giorgio Cavazzano, αποφάσισε να το αλλάξει για να προσδώσει την δική του προσωπική πινελιά, όπως άλλωστε έγινε και με πάρα πολλούς νεότερους Ιταλούς σχεδιαστές. Το θέμα είναι πως σε κάποια φάση το σχέδιό του έγινε πολύ άσχημο, και ακόμα ψάχνεται χωρίς να έχει κατασταλάξει κάπου. Οι ιστορίες του γενικά είναι πολύ απρόβλεπτες από άποψη σχεδίου (αυτή π.χ. δεν κατάλαβα καν πως είναι του Mastantuono), όμως προσωπικά θεωρώ πως οι πρώτες του είχαν θέσει τον πήχη πολύ ψηλά και ελπίζω να ξαναγυρίσει προς τα εκεί στο μέλλον.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οντως το σχεδιο του Μασταντουονο καταντα ασχημο και αντιαισθητικο (οπως και αρκετων αλλων νεωτερων σχεδιαστων) κι αυτο αποσπα την προσοχη μου στην υποθεση. Και ειναι απο τους βασικους λογους που δεν συμπαθω καθολου τετοια σχεδια.

:moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μπορεί το σχέδιο να μην είναι ότι καλύτερο αλλά η πλοκή είναι αρκετά καλή. Προσωπικά το τευχάκι αυτό πραγματικά το απόλαυσα!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν ήταν και φοβερή, όμως ήταν καλή για τα στάνταρ του περιοδικού. Ο Mastantuono είχε πολύ όμορφο σχέδιο στην αρχή της καριέρας του, αλλά επειδή έμοιαζε πάρα πολύ με τον θεμελιωτή του είδους Giorgio Cavazzano, αποφάσισε να το αλλάξει για να προσδώσει την δική του προσωπική πινελιά, όπως άλλωστε έγινε και με πάρα πολλούς νεότερους Ιταλούς σχεδιαστές. Το θέμα είναι πως σε κάποια φάση το σχέδιό του έγινε πολύ άσχημο, και ακόμα ψάχνεται χωρίς να έχει κατασταλάξει κάπου. Οι ιστορίες του γενικά είναι πολύ απρόβλεπτες από άποψη σχεδίου (αυτή π.χ. δεν κατάλαβα καν πως είναι του Mastantuono), όμως προσωπικά θεωρώ πως οι πρώτες του είχαν θέσει τον πήχη πολύ ψηλά και ελπίζω να ξαναγυρίσει προς τα εκεί στο μέλλον.

 

 

Το σχέδιο του είναι πράγματι πολύ άσχημο... όμως τα εξώφυλλα του είναι και καλοσχεδιασμένα και πρωτότυπα(1700-1800 μικυ μαους σχεδον όλα δικά του ειναι) :best:

 

αλλα και το καινούργιο δικό του είναι :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12988
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   228
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5010 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

-ΛΗΣΤΕΣ ΥΠΕΡΑΝΩ ΠΑΣΗΣ ΥΠΟΨΙΑΣ-

 

Και εγώ περίμενα λιγότερα απο αυτη την ιστορία αλλά τελικά διαψεύστηκα..

Δεν μπορώ να πω πως είναι μια ιστορία που θα σε ενθουσιάσει αλλά έχει μια πλοκή και ένα

καλό σχέδιο που την κρατάει σε ένα καλό επίπεδο...

 

Το σημείο που πραγματικά λάτρεψα ήταν τα 3-4 τελευταία καρέ της ιστορίας που κλείνει

με την κλασσική 'αφέλεια' του γκούφυ να προκαλει 'καλό' γέλιο στον αναγνώστη...Αρκετά <<έξυπνο>> χίούμορ! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.