Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Γιατι να τη χωρισουν; Σαν να πηγαίνεις σινεμά 3 φορες για να δεις 3 κομμάτια της ίδιας ταινίας ενα πράγμα ... Τι θα προτιμούσαν όσοι δεν τις αρεσε το "μεγεθος" της κυρίας ιστορίας , 6-7 σαβούροιστορίες 12σελιδες ας πούμε; Ας αγορασουν καλυτερα στο Σούπερ Μικυ τοτε..

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Γιατι να τη χωρισουν; Σαν να πηγαίνεις σινεμά 3 φορες για να δεις 3 κομμάτια της ίδιας ταινίας ενα πράγμα ... Τι θα προτιμούσαν όσοι δεν τις αρεσε το "μεγεθος" της κυρίας ιστορίας , 6-7 σαβούροιστορίες 12σελιδες ας πούμε; Ας αγορασουν καλυτερα στο Σούπερ Μικυ τοτε..

υπάρχουν ταινίες σαν το χομπιτ ή τον άρχοντα των δακτυλιδιων που είναι τρία μέρη  χωρισμένα .. όμως αυτή είναι άλλη κουβέντα . απλά νομίζω 72 σελίδες είναι λίγο κουραστικό . αν τη χώριζαν νομίζω ότι θα εξασφάλιζαν τις πωλήσεις ακόμα ενός τεύχους .

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι ήδη χωρισμένο σε δύο μέρη. Διάβασε το δεύτερο άλλη μέρα αν σε κουράζει.  :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είναι ήδη χωρισμένο σε δύο μέρη. Διάβασε το δεύτερο άλλη μέρα αν σε κουράζει.  :)

είναι και αυτό μια ιδέα   :up:( έξυπνο)

Επεξεργασία από Comic-Μaniac
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30278
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   60
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eγώ θα αγοράσω δύο τευχη του νέου ΚΟΜΙΞ όσο ακριβό κι αν έιναι.

Που ξέρεις; Σε τριαντα χρόνια μπορει να στοιχίζει και πενήντα ευρώ.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Eγώ θα αγοράσω δύο τευχη του νέου ΚΟΜΙΞ όσο ακριβό κι αν έιναι.

Που ξέρεις; Σε τριαντα χρόνια μπορει να στοιχίζει και πενήντα ευρώ.

αυτό είναι το μόνο σίγουρο !

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

50 ευρώ σε 30 χρόνια με τον πληθωρισμό; Φθηνό θα είναι. :P

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Διάβασα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα στα ποστ σας αγαπητοί φίλοι (στοιχεία, απόψεις κλπ.) με αποκορύφωμα τα ποστ του Κρίτωνα, το Γιώργου/Φάντομ και του νέου, νόστιμου λόγω χλωριούχου νατρίου, φίλου μας Naclor, που η καταχώρισή του δείχνει σε βάθος γνώση του αντικειμένου. Κι ακόμη την αρχική παρoυσίαση του Κωστή aka GCF και τις πολύ εύστοχες παρατηρήσεις του ίδιου και άλλων φίλων, τη χρήσιμη πληροφορία που μας έδωσε ο :germ: για το Αιγαίο και το δηκτικό σχόλιο του Λοχαγού Μαρκ που με εκφράζει σε πολλά, μόνο που τα διατυπώνει με αρκετά επιθετικό τρόπο. Τέλος διάβασα και πολλή γκρίνια.

 

Εγώ θα μιλήσω απλά:

 

Ξαναβγήκε το ΚΟΜΙΞ μετά από στέρηση ενός σχεδόν έτους και μάλιστα με δυο υπέροχες ιστορίες: Μια σύγχρονη, τον "Μόμπυ Ντικ", και μια σχετικά όψιμη (1965) αδημοσίευτη στην Ελλάδα, Μπαρκσική, και μάλιστα με αναφορές στις θάλασσές μας. 

 

Εμένα, το γεγονός αυτό μόνο χαρά μου δίνει. Η μόνη μου αρνητική κρίση αφορά την ποιότητα του χαρτιού. 

 

Ακόμη, χαίρομαι που η κύρια ιστορία του επόμενου τεύχους έχει ως πρωταγωνιστές τον αγαπημένο μου Μίκυ και τον συμπαθέστατο σ' εμένα ΄Ητα-Βήτα.

 

Προτείνω λοιπόν, όλοι εμείς που αγαπάμε τα περιοδικά Ντίσνεϋ και αγαπήσαμε το ΚΟΜΙΞ παρά την πτώση της ποιότητάς του, να κάνουμε μια ευχή: 

 

Να κρατήσει το περιοδικό αυτό στη νέα του εποχή την ποιότητα που το πρώτο τεύχος του προοιωνίζεται.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 28
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Αρέσει σε κανέναν ο ήτα-βήτα; Πάντα το είχα απορία...

 

Ναι, σ' εμένα.

 

Πιθανόν στα αμέσως επόμενα τεύχη να δημοσιευτούν και οι υπόλοιπες.

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2974-2

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2861-1

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2781-2

 

Μακάρι να μπουν, γιατί είναι θαυμάσιες.

 

Μολις το αποκτησα και εγω το καινουργιο Κομιξ. Με το που το ειδα γελασαν και τα μουστακια μου... Αντε καλη μας αρχη... Οσο για το κοστος δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα αν κανει 3.00 ή 3,20 ή 3,50.. Μια φορα το μηνα ειναι.. :mera: :mera:

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Εγω παντως πιστευω πως ο Μικυ Μαους δεν αρεσει ιδιαιτερα σε μεγαλο μερος του κοινου του Κομιξ και η μεγαλη ιστορια καθε τευχους πρεπει να ειναι παντα με παπιά.

 

«τέκνον εμόν, ποίον σε έπος φύγεν έρκος οδόντων»;   

 

Ομήρου Οδύσσεια, ραψωδία ε΄, στίχος 23. Ο Δίας απευθύνεται στην Αθηνά που τον κατηγορεί πως εγκατέλειψε τον Οδυσσέα λέγοντάς της: "Παιδί μου, τι λόγος ξέφυγε από το φραγμό των δοντιών σου (=το στόμα σου)".

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ικανοποιηθηκαν οι τρεις βασικοι λογοι για τους οποιους εθαβα κι εγω το Κομιξ και γκρινιαζα τα τελευταια πεντε χρονια.

 

1. Μπηκε γυαλιστερο εξωφυλλο.

 

Αυτός ήταν ο πρώτος (και επομένως ο πιο βασικός) λόγος που «έθαβες» το Κόμιξ;!;!;

 

Οι μιζεριες του τυπου "ειναι ακριβο", "τοσο κοστολογειται η σελιδα", κ.ο.κ. ουτε με αγγιζουν ουτε θα τις σχολιασω περαιτερω. Ειναι μια φορα το μηνα, οποιος νομιζει οτι δεν βγαινει να το αγοραζει και παρολα αυτα θελει να το αγοραζει, ας πιει μια κοκα κολα λιγοτερη στο διμηνο η ας αγοραζει 5 τσιχλες αντι για 8 το μηνα για να βγαινει.

Όποιος σκέπτεται έτσι, μάλλον ζει ακόμα στην Ελλάδα του «λεφτά υπάρχουν». Προσωπικά, δεν πίνω κόκα κόλα (ή άλλα αναψυκτικά) δεν αγοράζω τσίχλες και συναφή και σχεδόν δεν τρώω. Κι αν εσύ και εγώ «βγαίνουμε», αυτό δεν αλλάζει το ότι πολλοί συνάνθρωποί μας δεν βγαίνουν. Αυτοί δεν είναι άνθρωποι, δηλαδή; Δεν δικαιούνται να δώσουν λίγη χαρά στα παιδιά τους, παίρνοντάς τους ένα «Μίκυ Μάους» σε προσιτή τιμή; Γιατί πρέπει να θεωρούμε στην Ελλάδα δεδομένη τη λογική της αρπαχτής, να πάρουμε πολλά απ' τους λίγους, κι ό,τι βγάλουμε, αντί να βγάζουμε λίγα απ' τους πολλούς, που σε βάθος χρόνου θα μας αποφέρει μεγαλύτερο κέρδος;

 

Αν θες να πης μιζέρια το ότι δεν κάνω σχεδόν κανένα έξοδο για τον εαυτό μου, όπως υπαινίχθηκα, θα το καταλάβω, Η πρωινή μου ανάρτηση, όμως εκφράζει μία πραγματική ανησυχία και ήταν αρκούντως τεκμηριωμένη, οπότε είναι κάθε άλλο παρά μιζέρια. Δεν είμαι κάποιο fan-boy, που θα τα βρει όλα «τέλεια» (τίποτα δεν είναι τέλειο) και το στραβό, που χτυπάει αμέσως στο μάτι, θα το επισημάνω πρώτο πρώτο. Το καλό, που είναι αυτό που μένει, φαίνεται αργότερα.

 

Να επισημάνω επίσης, ότι εστίασα αποκλειστικά στην τιμή και ποτέ δεν είπα ότι οι ιστορίες είναι κακές, ώστε να θεωρήσει κανείς ότι προσέβαλα το γούστο αυτών που τους αρέσουν. (Κι εμένα μου άρεσε η πρώτη ιστορία και γι αυτό συνδέθηκα τώρα, για να το γράψω με εκθειαστικά σχόλια, κάτι που τελικά δεν ξέρω αν θέλω πια να το κάνω.) Αν έχει κάποιος επιχειρήματα για το ότι το καινούργιο Κόμιξ δεν είναι ακριβό, όπως επιχειρηματολόγησα το πρωί ή, ακόμα και για το ότι είναι φτηνό, θα χαρώ να τα δω. Θα τα διαβάσω με προσοχή και, πού ξέρεις, μπορεί και να πεισθώ και να αλλάξω γνώμη.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Ναι, το γυαλιστερο εξωφυλλο ηταν ενας απτους λογους που φωναζα... Πες το παραξενια, πες το ζητημα προσωπικης αισθητικης...αλλα παντα πιστευα οτι ενα καλο περιοδικο με κομικ οφειλει να εχει και ομορφα εξωφυλλα. Και αν ειναι και με γυαλιστερο χαρτι, ακομα καλυτερα. Παντα βεβαια σε συνδυασμο με ποιοτικες ιστοριες.

 

 

Οσο για την κοστολογηση του, σαφως και ο καθε ενας εχει δικαιωμα (μην πω και υποχρεωση!) να αγοραζει σε προσιτη τιμη κομικ για τα παιδια του. Σαφως. Απο την αλλη, εχει και η καθε εκδοτικη δικαιωμα να αναζητα καποιο κερδος, για να εξασφαλιζεται η βιωσιμοτητα των κομικς της. Γιατι αν δεν εχει ενα κερδος, δεν θα εχει και λογο να συνεχισει να εκδιδει. Σωστα? Και επειδη ετσι λειτουργει το συστημα, πες το καπιταλισμος πες το οπως θες, αν δεν εχει κερδη μια εκδοτικη μετα δεν εχει και εκδοσεις. Βλεπε Τερζοπουλος. Προφανως δεν "εβγαινε" και το κλεισε το μαγαζι.

 

Επομενως αν η επιλογη ηταν φτηνα κομικς και "κακες" δευτεροκλασατες ιστοριες ή μια ελαχιστη αυξηση τιμης του υψους 10-50 λεπτων, αλλα καλυτερες εκδοσεις, ε τοτε σαφως ειμαι υπερ της δευτερης λυσης.

Επεξεργασία από Gladstone
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H τιμή ειναι ιδια με αυτην που ειχε το Κόμιξ επι Τερζοπουλου οταν ειχε 100 σελίδες, δε φανταζομαι να περιμενε κανεις μειωση τιμης.

Επισης μπορει οποιος θελει να κανει οικονομια μη παιρνοντας το επομενο τευχος μια που εχει βασικη ιστορια με τον Μικυ :D

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5703 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το διάβασα και το μόνο που θέλω να πω και γω με την σειρά μου είναι ότι, ποιος χ*στηκε για το λογότυπο, για το χαρτί, για τα 3,5 e και για οτιδήποτε άλλο, άμα το περιοδικό έχει τέτοιες καταπληκτικές ιστορίες μέσα. Άνετα 10/10, εξαιρετικό σχέδιο, έχω πάθει την πλάκα μου. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι και τα επόμενα τεύχη. Άμα συνεχίσουν έτσι δεν έχει κανείς κανένα λόγο να παραπονιέται. 

Επεξεργασία από germanicus
*
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, το γυαλιστερο εξωφυλλο ηταν ενας απτους λογους που φωναζα... Πες το παραξενια, πες το ζητημα προσωπικης αισθητικης...αλλα παντα πιστευα οτι ενα καλο περιοδικο με κομικ οφειλει να εχει και ομορφα εξωφυλλα. Και αν ειναι και με γυαλιστερο χαρτι, ακομα καλυτερα. Παντα βεβαια σε συνδυασμο με ποιοτικες ιστοριες.

 

 

Οσο για την κοστολογηση του, σαφως και ο καθε ενας εχει δικαιωμα (μην πω και υποχρεωση!) να αγοραζει σε προσιτη τιμη κομικ για τα παιδια του. Σαφως. Απο την αλλη, εχει και η καθε εκδοτικη δικαιωμα να αναζητα καποιο κερδος, για να εξασφαλιζεται η βιωσιμοτητα των κομικς της. Γιατι αν δεν εχει ενα κερδος, δεν θα εχει και λογο να συνεχισει να εκδιδει. Σωστα? Και επειδη ετσι λειτουργει το συστημα, πες το καπιταλισμος πες το οπως θες, αν δεν εχει κερδη μια εκδοτικη μετα δεν εχει και εκδοσεις. Βλεπε Τερζοπουλος. Προφανως δεν "εβγαινε" και το κλεισε το μαγαζι.

 

Επομενως αν η επιλογη ηταν φτηνα κομικς και "κακες" δευτεροκλασατες ιστοριες ή μια ελαχιστη αυξηση τιμης του υψους 10-50 λεπτων, αλλα καλυτερες εκδοσεις, ε τοτε σαφως ειμαι υπερ της δευτερης λυσης.

 

Για το εξώφυλλο, μάλλον δεν φώναζες για το αν είναι γυαλιστερό ή όχι, αλλά για το αν είναι σχετικό με την ιστορία ή όχι. Το δεύτερο έχει τη βάση του, γιατί σε προϊδεάζει για το περιεχόμενο, λειτουργώντας ως κράχτης για το τεύχος. (Κάποιοι, βέβαια, ίσως θα λέγανε ότι τα εξώφυλλα με τα γκαγκ όντως σε προϊδέαζαν για το περιεχόμενο του τεύχους!)

 

Δια το καπιταλιστικόν τού πράγματος, αν βάλεις τα νούμερα κάτω, καλύτερα να πουλήσεις πολλά αντίτυπα με λίγο κέρδος, παρά λίγα αντίτυπα με μεγάλο κέρδος. Ακόμα καλύτερα, βέβαια, να πουλήσεις πολλά αντίτυπα με μεγάλο κέρδος, αλλά αυτό είναι δύσκολο να συμβεί. Αυτό είναι που ποτέ μας δεν καταλάβαμε στην Ελλάδα, από αυτόν που κάνει «αρπαχτές», μέχρι αυτόν που έχει οικονομική στενότητα και, αντί να μειώσει τις τιμές του, για να πουλήσει, τις ανεβάζει, μειώνοντας κι άλλο την πελατεία του. Τα ίδια κάνει και η κυβέρνηση, που αυξάνει το ΦΠΑ, νομίζοντας ότι έτσι θ' αυξήσει τα έσοδα, ενώ στην πραγματικότητα απλώς μειώνει την κατανάλωση. (Το μόνο πράγμα που θυμάμαι από το μάθημα «στοιχεία οικονομίας» είναι ότι η ζήτηση και η τιμή είναι ποσά αντίστροφα, που ακολουθούν μία κυρτή καμπύλη και όχι ευθεία γραμμή.)

 

Σε αντίθεση με το εμπόριο, στα κόμικς υπάρχει και η επιλογή «καλές ιστορίες σε καλή τιμή». Στην πρωινή μου δημοσίευση εξήγησα γιατί στην περίπτωση των κόμικς τής Ντίσνεϋ αυτό δεν στοιχίζει περισσότερο από τις «κακές ιστορίες σε καλή τιμή». Κι αν εμείς οι βαρεμένοι, που ίσως να δίναμε και 4 ή 5 ευρώ για το Μόμπυ Ντικ, μεταφέραμε στόμα με στόμα ότι βγήκε ένα καινούργιο περιοδικό με καταπληκτικές ιστορίες σε καλή τιμή, πολλοί, που δεν διαβάζουν «Μίκυ Μάους» θα μπαίνανε στον πειρασμό να το πάρουν. Με 3,50 ευρώ, αυτοί θα είναι λιγότεροι (και με 4 ή 5 ευρώ, ελάχιστοι).

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

H τιμή ειναι ιδια με αυτην που ειχε το Κόμιξ επι Τερζοπουλου οταν ειχε 100 σελίδες, δε φανταζομαι να περιμενε κανεις μειωση τιμης.

Επισης μπορει οποιος θελει να κανει οικονομια μη παιρνοντας το επομενο τευχος μια που εχει βασικη ιστορια με τον Μικυ :D

 

Το βιολί σου εσύ! Ξεχνάς πως αν δεν είχε υπάρξει ο Μίκυ δεν θα υπήρχαν και Ντίσνεϋ Κόμικς. Αντίθετα εγώ χαιρετίζω αυτή την αλλαγή πορείας και εύχομαι να συνεχισθεί.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Για τα εξωφυλλα παντα γκρινιαζα σε συνδυασμο και για την ποιοτητα του σχεδιου και για την υφη. Αν πεσεις σε κανενα παλιο ποστ μου θα το διαπιστωσεις!

 

Οσο για τα εκδοτικα ζητηματα, τι να σου πω. Επειδη κανεις απο μας δεν γνωριζει και πιθανοτατα ποτε δεν θα μαθει τι εχει στο μυαλο του ο τρεχων εκδοτης, δεν μπορουμε να πουμε ουτε αν παει για τα μεγαλα κερδη ουτε αν εχει οριακα κερδη ουτε τιποτα.

 

Αυτο που μπορω να πω με βεβαιοτητα κρινοντας απτο σημερινο τευχος, ειναι οτι -για μενα μιλαω- με καλυψε απολυτα σε ολα, απτην πρωτη ως την τελευταια σελιδα και νομιζω η τελευταια φορα που ειχα πει κατι τετοιο για το Κομιξ ηταν οταν δημοσιευε την Αναζητηση της Καλεβαλα.. 

 

Επισης με ξαφνιασε ευχαριστα το εξωφυλλο του επομενου τευχους.. Κοκκινο λογοτυπο και γκρι φοντο, αρκετα τολμηρη επιλογη για περιοδικο κομικ ντισνευ το γκρι, ποτε δεν το ειχαμε δει στο παλιο Κομιξ που λιγο πολυ τα τελευταια χρονια ηταν στυλιστικα πανομοιοτυπα και βαρετα, ενας μπλε ουρανος για φοντο κτλ...Αυτο δειχνει οτι παιρνουν πιο σοβαρα τα εξωφυλλα πλεον, θες λιγο πιο "ενηλικη", λιγο πιο σοβαρη αισθητικη, παντως και το σημερινο και το επομενο αφηνουν την αισθηση του πολυ προσεγμενου εξωφυλλου που εγινε με προσοχη και μερακι. Μενει μονο να συνεχιστει και στα επομενα τευχη αυτο!

Επεξεργασία από Gladstone
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πήγα περίπτερο, πήρα το ΚΟΜΙΞ #1 (ουυυ, σάινι εξώφυλλο, νάις) και προς στιγμή θυμήθηκα την τελευταία φορά που το είχα κάνει αυτό... Δεν έφυγα από το περίπτερο το ίδιο χαρούμενος όπως τότε, αλλά αυτό είναι λογικό - δεν είμαι πια 7. :P Μια χαρά χαρούμενος παρ'όλ'αυτά.

 

Ωραίες ιστορίες, ίδια παλιά γνώριμη δομή, σάινι εξώφυλλο - all in all μια χαρά.

 

Περι τιμής, από τη στιγμή που δεν με ενόχλησε όταν την είδα, τη θεωρώ λογική. Δε με νοιάζει πόσο βγαίνει ανά σελίδα. Με νοιάζει που με 3μισι ευρώ πήρα ένα ωραίο τευχάκι. Άσε που θα το θυμάμαι για καιρό. Και θα μου ξαναθυμίζει με τη σειρά του και το προηγούμενο από τότε.

 

Cool. Cool cool cool.

 

Τώρα, για χαρακτήρα περιοδικού και λοιπές αμπελοφιλοσοφίες, go fetch.. Είναι ακόμα το 1ο τεύχος. Τέτοια κουβέντα θα έχει νόημα σε κανένα χρόνο, το ελάχιστο. Αλλά μάλλον θα χαθεί στις σελίδες 43-47 αυτού του topic... :D

 

Η πλάκα είναι ότι αυτή η κυκλοφορία μου έδωσε μισή ώρα διάβασμα κόμικ και μισή ώρα forumικού πινγκ-πονγκ με μπαλάκι 50cents. :lol:

 

:beer:

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως τα εξώφυλλα είχαν αρχίσει να βελτιώνονται από το τεύχος 300 και πάνω, που ήταν όλα ολοσέλιδα, χωρίς λευκό περιθώριο, και αυτά τών τευχών 301 και 303 ήταν και θεματικά.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τόσο τα τελευταία, ολοσέλιδα εξώφυλλα του παλιού Κόμιξ, όσο και αυτά του καινούργιου, διατηρούν το ορθογώνιο πλαίσιο, που με την επέκταση της εικόνας, ώστε να καταλαμβάνει ολόκληρο το εξώφυλλο, βρίσκεται πλέον στο εσωτερικό τής εικόνας τού εξωφύλλου. Στυλιστική επιλογή, που υπογραμμίζει τη συνέχεια με τα τεύχη με το λευκό περιθώριο στο εξώφυλλο; Δεν θα με χάλαγε, αν έφευγε, όπως δεν θα με χάλαγε αν έφευγε και η κόκκινη διαγώνια λωρίδα, που όσο και να μη γράφει πια «συλλεκτικό», δεν παύει να μας το θυμίζει. Βέβαια, αν οι μακέτες ήταν ήδη έτοιμες, και η επιλογή ήταν ή να διατηρήσουν τη λωρίδα και να γράψουν κάτι άλλο μέσα ή να φτιάξουν νέες μακέτες, με επιπλέον κόστος, καλώς έπραξαν.

 

Το γκρι στη μακέτα του εξωφύλλου τού Κόμιξ 2, που επεσήμανες, δεν θα εκπλαγώ αν στο πραγματικό τεύχος είναι μεταλλικό («ασημένιο»). Αυτό κι αν θα 'ναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36527
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Let's go funkypost-10466-0-11949400-1406874281.gif

 

Be tuned with us to the next episodepost-10466-0-50765200-1406874262_thumb.jpg

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Παιδια εγω παντως χαίρομαι πολυ που εχουμε ξανα Κομιξ και ποιότητα στις ιστορίες. Βεβαια ειναι νωρις για τα οποία συμπεράσματα για τος ιστορίες, αλλα η αρχη ειναι το ήμισυ του πατνος.

Βεβαια ορισμένοι λογικο ειναι να κοιτάξουν την τιμη, αλλα οπως ειπε και ενας φίλος, πιες εναν καφε λιγότερο και φάε πέντε τσίχλες λιγότερες και παρε κατι που σου αρέσει και που αξιζει!

 

Χαίρομαι που πλεον δεν υπαρχει το λευκό περιθώριο, αλλα θα μου άρεσε καλυτερα αν δεν ειχε τα όρια και ηταν σαν το walt Disney's comics and stories. Μ'αρεσει που εχουν κρατήσει την ιδια δομή, αλλα δεν το προτιμώ γυαλιστερό.....δεν ξερω, αλλα εχω την αίσθηση πως χαλάει πιο ευκολα. Το χαρτι πχ του 300 μ'αρεσε καλυτερα.

Αυτα, παιδια καλη αρχη και καλη ανάγνωση!! :-))

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

η ιστορια με τον Γκουφυ πρεπει να ειναι αυτη http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2899-2 σε σεναριο του αγαπημενου αρκετων Casty

απ'ο,τι βλεπω στο εξωφυλλο θα εχει και αυτην την ιστορια http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2975-2

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95138
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πήρα κι εγώ στα χέρια μου το Κόμιξ της νέας εποχής...!

Τα συναισθήματά μου είναι τα ίδια με αυτά του Τρύφωνα...!Δεν κρύβω ότι ένιωσα λίγο σαν παιδάκι τα Χριστούγεννα...! :P

Με μία πρώτη,πρόχειρη ματιά μου φάνηκε πολύ καλό το τεύχος με μία εξαίρεση ίσως στην ποιότητα του χαρτιού,το οποίο νομίζω πως σε μία τέτοια έκδοση θα ταίριαζε γυαλιστερό,όπως ήταν και στην πρώτη περίοδο...!

Εννοείται βέβαια πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος κι ευχαριστημένος που το αγαπημένο μου κόμικ είναι και πάλι στα περίπτερα...! :yahoo:

Μακάρι να συνεχίσει σε τέτοιους ρυθμούς η Καθημερινή...!

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3231
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

3 ευρώ και να έχει μέσα καρς, ούνα και γκρου και ρουφερτο (δε θυμάμαι αν τις ονοματίζω σωστά αυτές τις άσχετες με το ΚΟΜΙΞ ιστορίες) ή 3,5 και να έχει μόμπι ντικ, κάστι και όλα τα καλά που ελπίζω ότι θα εξακολουθούν να συμπεριλαμβάνονται στις σελίδες του ΚΟΜΙΞ; προσωπικά το θεωρώ πιο φθηνό από πχ το Σουπερ Μικυ που είχε μέσα σαχλαμαρίστες ιστορίες ή από τα 2 ευρώ που έδωσα σήμερα για να διαβάσω σίλβια τζίκε...(αν και φοβάμαι μην τη δω και αυτή στο ΚΟΜΙΞ)..μπορώ όμως να καταλάβω και το συνάνθρωπο που δε βγαίνει πραγματικά οικονομικά και ακόμη και αυτά τα 50 λεπτά το μήνα θα του έκαναν τη διαφορά...δυστυχώς όμως έτσι είναι η ζωή..και 3 να είχε, κάποιος άλλος που είναι σε ακόμα χειρότερη οικονομική κατάσταση μπορεί να το ζητούσε με 1,5...

 

επιτέλους θα έχω ξανά κάθε μήνα αυτό το συναίσθημα της ανυπομονησίας μέχρι να βγει το νέο τευχος, τη λαχτάρα να το ανοίξω να δω ποιες ιστορίες θα έχει το επόμενο (πρώτο πράγμα που έκανα όταν έπιανα στα χέρια μου το κάθε τεύχος ήταν να δω αν το επόμενο έχει ρόσα ή σκάρπα), την ικανοποίηση ή ακόμα και την απογοήτευση από την ανάγνωση των ιστοριών κλπ κλπ

 

αγαπημένο μου περιοδικό ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΠΙΣΩ, και δε με νοιάζουν ούτε τα εξώφυλλά σου, ούτε η τιμή σου, ούτε το σχήμα σου, ούτε το λογότυπό σου, ούτε πόσο μπορεί να κοστίζεις σε μερικά χρόνια (γιατί για εμένα δεν είσαι μια επένδυση, αλλά ένας θησαυρός)...

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30278
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   60
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το χω πάρει ακόμα, γι' αυτό έχω αυτήν την απορία: Υπάρχει καμιά διαφήμιση πέρι συνδρομής για το ΚΟΜΙΞ; 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30232
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  121
  • Reputation:   761
  • Achievement Points:  123
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Καλό αλλά λίγο ακριβό...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1678
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν έχει πολύ φάση που στο fb τσακώνονται για το νέο Kόμιξ? :P

lol

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν το χω πάρει ακόμα, γι' αυτό έχω αυτήν την απορία: Υπάρχει καμιά διαφήμιση πέρι συνδρομής για το ΚΟΜΙΞ; 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=31641&p=377936

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3231
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

http://coa.inducks.org/subseries.php?c=Cronache+del+regno+dei+due+laghi

 

δε συμπεριέλαβαν τη 14σέλιδη ιστορία, κι έτσι δεν ολοκληρώθηκε η σειρά "τα χρονικά του βασιλείου των δυο λιμνών"

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το πηρα μολις.Πρωτη εντυπωση θετικη.Ιδιατερα το εξωφυλλο μου αρεσε πολυ.Το χαρτι οντως ειναι λιγο διαφορετικο.Μοιαζει λιγο με το χαρτι της βιβλιοθηκης της Disney.Ισως η Καθημερινη με αυτο το χαρτι δουλευει πιο πολυ,δεν ξερω.Για την τιμη τωρα δεν ξερω τι να πω.Προτιμω ομως Μομπυ Ντακ , Καρλα Μπαρκς Ιστοριες παρα Ουνα και το λοιπο συφερτο για 3 ευρω.Αν ειναι οι ιστοριες να ειναι απο εδω και περα καλες χαλαλι τα 50 λεπτα διαφορα απο την εποχη Τερζοπουλου

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όλοι αυτή η γκρίνια για 50 λεπτά; Άμα υπάρχει τέτοιο οικονομικό θέμα σε κάποιους που για 50 λεπτά βγαίνει έξω ο προυπολογισμός τους καλύτερα να κόψουν τα κομικς...

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.