Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ #1. ΠΟΣΑ; 5.


tik

Πόσα; 5.  

53 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7717
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Οκ εγώ να πω ότι θεωρώ ότι με και μας  κάνει πλάκα έτσι να ξυπνήσουν τα αίματα...

 

Δεν πιστεύω ότι τα γράφει στα σοβαρά αυτά.... :birthday:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4699 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Από φίλους των Comics ζητάνε γνώμη /απόψη και όχι από άσχετους... 

@Toutatis ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εσυ είσαι ακόμα μικρός για τρολ :3eyes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6412
  • Reputation:   63400
  • Achievement Points:  6476
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

όχι. η μεταπώληση είναι εκτός της λογικής μου :) γενικότερα δεν μπορώ να μπω στη λογική του έμπορου σε καμία έκφανση της ζωής μου (ίσως και γι'αυτό να βγάζω όσα βγάζω κάνοντας αυτό που κάνω... :) )

 

:cheers5:

 

 

Ας γίνει η ερώτηση καλύτερα :

 

Με πόσα θα πουλάγατε το Μίκυ #1  :blob3:

 

Εκεί να δω απαντήσεις :reap:

 

 

Παίζει να υπάρχουν το πολύ 40-50 άτομα σε όλο τον πλανήτη που θεωρούν φυσιολογικές αυτές τις τιμές.

 

Τα υπόλοιπα 7 δισεκατομμύρια συμφωνούν με την μαμά με το πλυντήριο. Αυτό ίσως θα έπρεπε να μας κάνει να αναθεωρήσουμε για την αξία ορισμένων πραγμάτων και να μην πέφτουμε τόσο εύκολα θύματα εκμετάλλευσης.Όπως και να έχει, η αντικειμενική αξία παραμένει 0.

 

 

Μιας και ακόμη δεν έγραψα πόσα θα έδινα εγώ για το ΜΜ#1 θα γράψω μερικά σχόλια αν και είμαι αρκετά μπερδεμένος.

 

Καταρχήν δεν συλλέγω τον συγκεκριμένο τίτλο. Οπότε δεν το ψάχνω ούτε το θέλω. Η αλήθεια όμως είναι ότι γενικά μαζεύω παλιά περιοδικά, μου αρέσουν.

 

Αν το τεύχος έπεφτε στα χέρια μου τσάμπα (σε κανένα πατάρι) ή σε πολύ χαμηλή τιμή 1, 2, 3, 10 ευρώ (από κάποιον που δεν ήξερε την αξία του), δηλαδή στα χρήματα που πάνω-κάτω δίνω για τεύχη της συλλογής μου, το πιθανότερο είναι να το κρατούσα για εμένα. Γιατί τόση είναι η αξία του για τη δική μου συλλογή. Θα το κρατούσα σαν άλλο ένα παλιό περιοδικό, για λόγους αρχείου, για να το χαζεύω, άντε και να πουλάω και λίγο μούρη στους παπιοπαθείς του φόρουμ.

 

Αν χρειαζόταν να πληρώσω ένα σημαντικό ποσόν για να το παρω, της τάξης των 100-200 ευρώ θα το σκεφτόμουν αρκετά. Μάλλον θα το έπαιρνα για μεταπώληση, καθώς σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα τόσα χρήματα για ένα δικό μου τεύχος. Δεν μπορώ να πω πόσο θα το πουλούσα. Υποθέτω όμως ακριβότερα από όσο το πήρα, εκτός αν υπήρχε κάποιος πολύ γνωστός που να το ήθελε.

 

Αν το έβρισκα σε ακριβότερη τιμή σε καμιά περίπτωση δεν θα το έπαιρνα, καθώς νομίζω δεν θα άξιζε ούτε σαν επένδυση. Ενδεχομένως να ενημέρωνα κανέναν από εδώ αν θα το ήθελε.

 

Φυσικά όλα αυτά κινούνται λίγο στη σφαίρα του φαντασικού. Θα προτιμούσα να εύρισκα στο δρόμο καμιά δεκαριά Κοκομπίλ που θα τα κρατούσα κιόλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μου αρεσαν πολυ οι αποψεις σας, σας παρακολουθω με ενδιαφερον.

Προσωπικα εχω το ¨"κουσουρι" να ειμαι εναντια σε καθε τι το υπερκοστολογημενο, δηθεν "Συλλεκτικο" και τα συναφη, με λιγα λογια ειμαι ενας μικρος και πιο light Toutatis και αυτο διοτι βλεπω τα κομιξ ως ενα περιοδικο που θα με κανει να περασω ευχαριστα την ωρα μου και να με χαροποιει βλεποντας το στη βιβλιοθηκη και τη συλλογη μου, και τιποτα περισσοτερο.

 

Οποτε, καθε τι το ακριβο για λογους οχι αντικειμενικους, αλλα καθαρα υποκειμενικους οπως παλαιοτητας σπανιοτητας κτλ, προσωπικα μ αφηνει αδιαφορο.

Ετσι για παραδειγμα, δεν αγοραζω τα ΚΟΜΙΞ, γιατι πωλουνται υπερκοστολογημενα, και ως ανωτατο οριο αγορων εχω ορισει τα 2 ευρω το τευχος. Για μενα ειναι ενα περιοδικο οπως ολα τα αλλα, δε πεφτω στη λουμπα της δηθεν συλλεκτικοτητας, λες και υπαρχει καποιος να ορισει τι ειναι συλλεκτικο και τι οχι. Π.χ. αγοραζω τακτικα Ντοναλντ και Κλασικα, γιατι δεν ειναι κ αυτα συλλεκτικα, ειδικα τα Ντοναλντ που εχουν καινουριες ιστοριες, και ειναι τα ΚΟΜΙΞ? Οπως καταλαβαινετε, διαφωνω με το ολο concept, που θεωρω οτι γεννηθηκε και καθοριστηκε/καθοριζεται απο εμας τους ιδιους που ουσιαστικα κινουμε το χρημα στην αγορα και οριζουμε εμμεσα τις τιμες του καθε προιοντος. Αρα, φταιμε εμεις, κατα τη γνωμη μου.

 

Τωρα, μετα την πολυλογια , στο θεμα μας, με το ιδιο ακριβως σκεπτικο δε με ενδιαφερει καθολου το ΜΜ#1 και το καθε παναρχαιο τευχος, για λογους παλαιοτητας-συλλεκτικοτητας κτλ. Εμενα με νοιαζει το περιεχομενο, αν ειναι καλο τευχος με φοβερες ιστοριες, τοτε αξιζει να αγοραστει. Συμφωνω με τον Φωτη στις τιμες, αν το βρισκα σε φθηνες λογικες τιμες, μεχρι 10-15 ευρω (που δεν προκειται να γινει ποτε) , θα το επαιρνα για μενα τιμης ενεκεν, αλλα αν ηταν να το αγορασω σε μια υψηλη τιμη, σιγουρα θα το κανα μονο για να βγαλω κερδος μιας και 100-200 ευρω για ενα τευχος κομιξ δε θα τα δινα και δε θα τα ειχα ποτε (ελπιζω αυτο να αλλαξει στο μελλον :P ). Στη θεση του θα προτιμουσα δηλαδη να παρω 100 αλλα τευχη, παρα ενα τευχος ΜΜ#1 με τα ιδια λεφτα.

 

Αλλα επειδη ειμαι ανθρωπος που δεν του αρεσει να πουλα τευχη, να κανει τον εμπορο γενικα, ή να ψαχνει να βγαλει κερδη, μιας και τα τευχακια μου τα μαζευω απο αγνη παιδικη αγαπη και με γεμιζουν συναισθηματικα, οποτε μαλλον δεν κινδυνευετε απο μενα στο να το βρω και να σας το πουλησω μετα με καπελο. :PPP:

 

:frape:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6067 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Opel με πόσα;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Καταρχάς, άσχετος είσαι και φαίνεσαι, τόσο με την αξία των πραγμάτων όσο και με τα κόμικς και τα πλυντήρια, κι αν δεν αποσύρεις τον χαρακτηρισμό, η συζήτηση θα συνεχίσει στο επίπεδο που επέλεξες. Επίσης σαν έμπορος δεν μπορείς να έχεις αντικειμενική άποψη διότι έχεις συμφέρον.

 

Η αξία λοιπόν του Μίκυ μαους 1 είναι 0 διότι τόσο θα πιάσει αν πας να το πουλήσεις στο 99,999999999 % των ανθρώπων. Επίσης δεν θεωρείται έργο τέχνης Αν στο κατασχέσει για χρέη το κράτος ή καμία τράπεζα ή ένας ιδιώτης ίσως πιάσει ένα συμβολικό ποσό της τάξεως του 0,1 ευρώ. Αυτή είναι η πραγματική του αξία.

 

Γιατί τέτοια επιθετικότητα φίλε Αντώνη; Και μάλιστα χωρίς να καλοδιαβάσεις το ποστ; Εγώ είδα προχθές ένα ποστ τού μικρού μας φίλου, τού Λοχαγού Μαρκ, και διδάχθηκα πολλά, κι ας τον περνάω 50+ χρόνια. Παραπέμπω σ' αυτό http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5130&p=292063

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά, σύμπτωση: Πριν 8 λεπτά, χωρίς να έχω δει την δημοσκόπηση τού Φώτη, έγραφα στον Christs στο φωναχτόκουτο: "π.χ. δεν σκάω και τόσο που δεν έχω το ΜΜ #1 αφού έχω την ανατύπωσή του"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Δηλαδή βρε Τουτάτι,αν πιάνει τόσο όσο λες,να ελπίζουμε ότι θα το βρούμε σε κανά σκουπιδοτενεκέ; :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γιατί τέτοια επιθετικότητα φίλε Αντώνη; Και μάλιστα χωρίς να καλοδιαβάσεις το ποστ; Εγώ είδα προχθές ένα ποστ τού μικρού μας φίλου, τού Λοχαγού Μαρκ, και διδάχθηκα πολλά, κι ας τον περνάω 50+ χρόνια. Παραπέμπω σ' αυτό http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5130&p=292063

Και εγώ το είδα φίλε Τρύφωνα αλλά δεν λειτουργούν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο. Το να μην εκφράζει κάποιος ελεύθερα την άποψη του, επειδή έχει τρεμούλα  μήπως δεν παραμείνει αρεστός απ όλους, είναι προβληματική συμπεριφορά.Προτιμώ την ειλικρίνεια και την ευθύτητα.

 

Έπειτα, γενικά, δεν μου αρέσει καθόλου η υποκρισία και τα υπονοούμενα. Οι περισσότεροι δεν είναι σε θέση να τα αντιληφθούν στο γραπτό λόγο, διότι είναι απρόσωπος , ή τέλος πάντων, κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν. Όταν διακρίνω κάτι, απαντώ συνήθως ανάλογα. Κατά τα άλλα, για τη συγκεκριμένη περίπτωση,η αλήθεια είναι ότι έχω μια πάγια αντιπάθεια απέναντι σε όλους τους έμπορους κόμικς (γούστα είναι αυτά.  :lol: ) και ίσως επηρεάστηκα.

 

Δηλαδή βρε Τουτάτι,αν πιάνει τόσο όσο λες,να ελπίζουμε ότι θα το βρούμε σε κανά σκουπιδοτενεκέ; :mafia:

 

Εκεί τα βρίσκουν οι περισσότεροι και μετά τα εμπορεύονται.

 

Τόσο πιάνει κανονικά φίλε .0 ευρώ. Από εκεί και πέρα είναι ανάλογα το πόσο γουστάρει κανείς να του πιάσει τον κ*λ* ο έμπορος. Αυτές οι παραφουσκωμένες αξίες βρίσκονται μόνο μέσα στο μυαλό του συλλέκτη και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Πρόκειται για παραίσθηση. Για αυτό και η μαμά με το πλυντήριο μας λέει τρελούς και έχει και δίκιο. 

:3eyes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25625
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αγαπητέ Toutatis, φυσικά και είναι σεβαστή η άποψή σου...

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, με το ίδιο σκεπτικό, μια συλλογή ρετρό υπολογιστών και κονσολών (επειδή συλλέγω και τέτοια πραγματάκια), έχει αντικειμενική αξία 0 Ευρώ και αυτή, ή επειδή οι συσκευές μπαίνουν στο ρεύμα, έχουν μεγαλύτερη αξία;

 

Προσοχή, δεν υπάρχει καμιά διάθεση ειρωνίας με το ποστ μου αυτό... Απλά θέλω να καταλάβω λίγο περισσότερο τον τρόπο σκέψης σου και ειδικά αυτό το "0 Ευρώ"...

 

Φιλικά πάντα...   :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ρε παιδιά,όλοι εσείς που λέτε ότι η αξία του είναι 0-2€ κτλ,δεν καταλαβαίνεται ότι βρίσκεστε ΣΕ ΕΝΑ FORUM ΓΙΑ ΚΟΜΙΚΣ!!!

Αρα όλα αυτά που λέτε είναι αβάσιμα/άσχετα με το θέμα.Από τις τιμές που παρέθεσε ο τικ και μόνο καταλαβαίνετε ότι αναφέρεται σε συλλέκτες.Οπότε είναι ανούσιο να λέτε αυτά που λέτε.Η συζήτηση σας κολλάει με κάποιον που δεν συλλέγει/διαβάζει κόμικς.

Και γιατί η αξία του είναι 0;Οσο πιο σπάνιο είναι κάτι και όσο πιο δυσεύρετο τόσο μεγαλύτερη είναι η αξία του.Γενικά παίζουν πολλοί παράγοντες όσο αναφορά το πως κοστολογείται ένα προϊόν.Πολλοί απ αυτούς είναι αυτονόητοι.Και η σπανιότητα και το υψηλό κόστος είναι που κάνουν ένα συλλέκτη να θέλει να ψάξει και πάση θυσία να βρει αυτό που θέλει.Πιστεύετε ότι αν το ΜΜ#1 πωλούταν για 1€ θα υπήρχαν πολλοί άνθρωποι που θα μάζευαν τη σειρά;Οχι.Κανείς στην πραγματικότητα.Γιατί οι άνθρωποι που θα είχαν τα πρώτα νούμερα δεν θα τα έδιναν γιατί δεν θα είχαν αξία.

Δεν λέω,ποτέ δεν θα έδινα τόσα χρήματα για ένα περιοδικό,εκτός άμα ήμουν δισεκατομμυριούχος,αλλά προς θεού!Ένα τεύχος του 1966 δεν κάνει 0€! :lol:

 

Edit:Και 0€ δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει οπότε άλλαξε το Τουτάτις :) Περιοδικό είναι.Με σελίδες! :lol:

0€ κάνει ο αέρας,μια χαρτοπετσέτα από την ταβέρνα,μια οδοντογλυφίδα κτλ :)

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25625
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

0€ κάνει μια χαρτοπετσέτα από την ταβέρνα,μια οδοντογλυφίδα κτλ :)

 

Μπα... Και αυτά χρεώνονται στον λογαριασμό σαν "κουβερ"... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

 

 

 

Εκεί τα βρίσκουν οι περισσότεροι και μετά τα εμπορεύονται.

 

Τόσο πιάνει κανονικά φίλε .0 ευρώ. Από εκεί και πέρα είναι ανάλογα το πόσο γουστάρει κανείς να του πιάσει τον κ*λ* ο έμπορος. Αυτές οι παραφουσκωμένες αξίες βρίσκονται μόνο μέσα στο μυαλό του συλλέκτη και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Πρόκειται για παραίσθηση. Για αυτό και η μαμά με το πλυντήριο μας λέει τρελούς και έχει και δίκιο. 

:3eyes:

 

 

Βασικά δεν έχεις άδικο. Τι είναι το πρώτο μίκυ μάους;; χαρτί 50 χρόνων είναι....αυτό είναι!!! Απλά οι συλλέκτες το κάνουν 300-500-700...μαγκιά τους. Αλλά άμα δεν είσαι κομιξάκιας,όπως δεν είμαι εγώ πια,το θεωρώ πέταμα να δώσω τόσα για 1 περιοδικό,όποιο και να'΄ναι αυτό. Άμα ο συλλέκτης δώσει και 1 εκατομμύριο,για 1 περιοδικό τι σε νοιάζει πάλι;;; γούστο του και καπέλο του..το ψωμί σου,σου τρώει; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Και εγώ το είδα φίλε Τρύφωνα αλλά δεν λειτουργούν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο. Το να μην εκφράζει κάποιος ελεύθερα την άποψη του, επειδή έχει τρεμούλα  μήπως δεν παραμείνει αρεστός απ όλους, είναι προβληματική συμπεριφορά.Προτιμώ την ειλικρίνεια και την ευθύτητα.

 

Έπειτα, γενικά, δεν μου αρέσει καθόλου η υποκρισία και τα υπονοούμενα. Οι περισσότεροι δεν είναι σε θέση να τα αντιληφθούν στο γραπτό λόγο, διότι είναι απρόσωπος , ή τέλος πάντων, κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν. Όταν διακρίνω κάτι, απαντώ συνήθως ανάλογα. Κατά τα άλλα, για τη συγκεκριμένη περίπτωση,η αλήθεια είναι ότι έχω μια πάγια αντιπάθεια απέναντι σε όλους τους έμπορους κόμικς (γούστα είναι αυτά.  :lol: ) και ίσως επηρεάστηκα.

 

 

Εκεί τα βρίσκουν οι περισσότεροι και μετά τα εμπορεύονται.

 

Τόσο πιάνει κανονικά φίλε .0 ευρώ. Από εκεί και πέρα είναι ανάλογα το πόσο γουστάρει κανείς να του πιάσει τον κ*λ* ο έμπορος. Αυτές οι παραφουσκωμένες αξίες βρίσκονται μόνο μέσα στο μυαλό του συλλέκτη και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Πρόκειται για παραίσθηση. Για αυτό και η μαμά με το πλυντήριο μας λέει τρελούς και έχει και δίκιο. 

:3eyes:

 

Κατ' αρχήν η ευγένεια δεν είναι απαραίτητα υποκρισία και η ευθύτητα δεν πρέπει να συγχέεται με την ωμότητα φίλε μου. Δεν τα λέω αυτά απευθυνόμενος προσωπικά σ' εσένα και γι' αυτό μην τα εκλάβεις ως κρίσεις που σε θίγουν. Είναι γενικότερες σκέψεις μου,

΄Οσο για τους εμπόρους δεν είναι όλοι ίδιοι. Πολλοί, όπως ο crc για τον οποίο έχω ιδία αντίληψη, και αρκετοί άλλοι ασκούν με ήθος και εντιμότητα το επάγγελμά τους βοηθώντας εμάς τούς συλλέκτες να αποκτήσουμε κάποια κομμάτια που μας λείπουν και τα θέλουμε. ΄Αλλωστε κανείς δεν μας υποχρεώνει να τα αγοράσουμε στις τιμές που μας προτείνουν ούτε να λάβουμε μέρος στις δημοπρασίες στις οποίες τα εκθέτουν. Το ότι υπάρχουν και έμποροι κόμικς ασυνείδητοι και εκμεταλλευτές, είναι αναμφισβήτητο, αλλά αυτό ισχύει και για άλλες κατηγορίες επαγγελματιών (δικηγόροι -βάζω πρώτο το πρώην επάγγελμά μου- γιατροί, εκπαιδευτικοί και άλλοι).

Τέλος, και αυτό απευθύνεται σε όλους όσοι έγραψαν για την αξία τού ΜΜ #1, στην νομική μαθαίναμε ότι κάθε πράγμα έχει δύο αξίες: την αντικειμενική και την από διαθέσεως. Η έννοια της πρώτης είναι σαφής. Η δεύτερη είναι εκείνη που ένα συγκεκριμένο πρόσωπο αποδίδει σ' ένα συγκεκριμένο πράγμα. Και εξηγούμαι: ένα faux bijou μπορεί να αξίζει 10 ευρώ, αλλά αν ήταν το αγαπημένο κόσμημα τής μητέρας μου, για μένα αξίζει 100 ή 500.

Το ίδιο ισχύει και για τα συλλεκτικά κόμικς. Για έναν μη συλλέκτη, το ΜΜ #1 μπορεί να αξίζει 1 ευρώ ή το πολύ, αν τού αρέσουν τα σχέδια στα καρέ του, 5. Εγώ, που είμαι μεν συλλέκτης αλλά μαζεύω το ΜΜ από το #500 και μετά και επί πλέον έχω την ανατύπωση αλλά και ολόκληρη την θαυμάσια ιστορία "Στις πηγές τών Μογγόλων" -γιατί με ενδιαφέρουν πολύ οι ιστορίες- από αναδημοσιεύσεις δεν θα έδινα -με τις παρούσες οικονομικές συνθήκες- πάνω από 50 ευρώ (απάντησα 100 στη δημοσκόπηση γιατί δεν υπήρχε μικρότερο ποσό). ΄Αλλωστε ένας από τούς λόγους -πέρα από το ότι είναι ακριβά και δυσεύρετα- για τους οποίους δεν συλλέγω τα πρώτα ΜΜ είναι και το ότι τη συντριπτική πλειοψηφία τών ιστοριών που περιέχουν τις έχω από αναδημοσιεύσεις.

΄Ομως πλήρωσα σε αξία τετραπλάσια από εκείνη τών εξακοσαριών, το ΜΜ #619 γιατί ήταν σπάνιο λόγω τού αναδιπλούμενου εξωφύλλο και κυρίως γιατί ήταν το ένα από τα δύο τεύχη που μού έλειπαν για να συμπληρώσω τη συλλογή μου από το #500 μέχρι σήμερα.

Και, ακόμη χειρότερα, όπως έχω αναφέρει επανειλημμένα, (κλασικό παράδειγμα "από διαθέσεως" αξίας) έδωσα 230 ευρώ πριν 6-7 χρόνια για να αγοράσω το "Γέλιο και Χαρά" #3 γιατί περιείχε την ιστορία "Ο Μίκυ Μάους στο Ψηλό Θιβέτ" που την είχα λατρέψει όταν στα οκτώ μου χρόνια ο πατέρας μου μας αγόραζε το περιοδικό αυτό, η οποία από τότε δεν ξαναδημοσιεύθηκε ποτέ στην Ελλάδα.

Με την ίδια λογική, για έναν συλλέκτη που θέλει να δημιουργήσει πλήρη συλλογή τού ΜΜ από το #1 και μετά ή που θέλει π.χ. να έχει το #1 τεύχος από όλα τα περιοδικά που συλλέγει, η από διαθέσεως αξία τού τεύχους αυτού μπορεί να είναι και 100 και 200 ίσως και 300 ευρώ. Τώρα, τιμές εξοργιστικές, όπως π.χ. από 500 ευρώ και πάνω, μπορεί να δοθούν ή από άνθρωπο που του λείπει η αίσθηση τού μέτρου ή από πολύ ευκατάστατο έως εκατομμυριούχο.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αγαπητέ Toutatis, φυσικά και είναι σεβαστή η άποψή σου...

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, με το ίδιο σκεπτικό, μια συλλογή ρετρό υπολογιστών και κονσολών (επειδή συλλέγω και τέτοια πραγματάκια), έχει αντικειμενική αξία 0 Ευρώ και αυτή, ή επειδή οι συσκευές μπαίνουν στο ρεύμα, έχουν μεγαλύτερη αξία;

 

Προσοχή, δεν υπάρχει καμιά διάθεση ειρωνίας με το ποστ μου αυτό... Απλά θέλω να καταλάβω λίγο περισσότερο τον τρόπο σκέψης σου και ειδικά αυτό το "0 Ευρώ"...

 

Φιλικά πάντα...   :beer:

Το σκεπτικό μου είναι αντικειμενικό, ενώ οι αξίες που αναφέρεσαι είναι υποκειμενικές. Οπότε εσύ πρέπει να αποδείξεις ότι όλα αυτά αξίζουν κάτι (πέρα από συναισθηματική / συλλεκτική αξία) και όχι εγώ ότι δεν είμαι ελέφαντας.

Από ρετρό κονσολίτσες τι έχεις; :blush:

Επεξεργασία από Toutatis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25625
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να αποδείξω οτι έχουν χρηματική αξία ποιά; Τα κόμικς που συλλέγω ή οι κονσόλες;

 

Φυσικά και θα ήταν πολύ καλύτερο να ζούσαμε σε έναν κόσμο ανταλλαγής αγαθών και να μη πας πάσαραν το παραμύθι των τυπωμένων χαρτιών (μιλάω για τα χαρτονομίσματα) και γενικά τα χρήματα...

Όμως, δυστυχώς, έτσι είναι δομημένη η κοινωνία που το άτιμο το χρήμα χρειάζεται παντού... Βέβαια πάμε σε άλλη συζήτηση...

 

Δε μπορώ όμως να δεχτώ οτι είσαι αντικειμενικός, γιατί για σένα ας πούμε, αν το πρώτο τεύχος του Αμερικάνικου Superman έπεφτε στα χέρια σου, μόλις τελείωνες την ανάγνωσή του, ή θα το έκαιγες στο τζάκι ή θα το χάριζες στον φίλο σου που είναι συλλέκτης.

Όμως, αυτός θα το  πουλούσε και θα έβγαζε 2.16 εκατομμύρια δολάρια...

Φυσικά και είναι υποκειμενική η αξία που δίνει κάποιος σε ένα αντικείμενο. Πολλές φορές αν υπάρχει και συναισθηματική αξία στη μέση, η τελική χρηματική αξία μπορεί να είναι και μεγαλύτερη, κατ'αυτόν...

 

Εν ολίγοις, θεωρώ οτι κατάλαβα τελικά το σκεπτικό σου, π.χ. οτι μια εφημερίδα και το πρώτο τεύχος του Μίκυ Μάους, είναι το ίδιο πράγμα, τυπωμένο χαρτί, και συμπεραίνω οτι μετά το διάβασμα ενός κόμικ, στη συνέχεια το πετάς ή το κρατάς για να το ξαναδιαβάσεις κάποια στιγμή.

 

Όσον αφορά τις κονσόλες,  ασχολούμαι με υπολογιστές από το 1987 και έχω στην κατοχή μου πολλά πράγματα που απόκτησα σαν παιδί-έφηβος και μερικά αγορασμένα μεταγενέστερα...

Ενδεικτικά αναφέρω από κονσόλες:

Αtari 2600, Atari 2600 Darth Vader, Atari 2600 Junior, Atari Jaguar, Nintendo Entertainment System, Playstation 1,2,3, Gamecube, Xbox1, Atari Flashback 2 και άλλα....

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Να τις χαίρεσαι Archon, παρόλο που εγώ δεν έχω πιάσει καν στα χέρια μου τέτοιες κονσόλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25625
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε ευχαριστώ tryfev:)

 

Κολλημένος από παιδι με τα κόμικς και τους υπολογιστές / κοσόλες....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Καθένας ό,τι τού αρέσει, φίλε μου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  399
  • Content Count:  4313
  • Reputation:   34195
  • Achievement Points:  4437
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ είμαι της άποψης ότι όλα είναι υποκειμενικά. Παίρνω ένα περιοδικό για να περάσω ευχάριστα την ώρα μου. Επίσης επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθ' όλου με εμπόρους και τιμές δε μπορώ να έχω πρακτική άποψη πάνω σε αυτό. Για εμένα το ΜΜ#1 έχει πιο πολύ συναισθηματική-ιστορική αξία ,δε το έχω, παρά οικονομική. Γιατί το έχω συνδυάσει στο μυαλό μου με την αρχή ενός υπέροχου ταξιδιού που ευελπιστώ να μη τελειώσει ποτέ. Αν δεν υπήρχε το ΜΜ#1 ίσως να μην υπήρχαν και πολλά υπέροχα περιοδικά μετέπειτα. Μη ξεχνάμε και την ιστορική φράση του Walt: "Όλα ξεκίνησαν με ένα ποντίκι."

Συμφωνώ με κάποιους φίλους ότι στην εξωγήινη περίπτωση που το έβρισκα π.χ. για 15€ μπορεί και να το έπαιρνα. Αλλά και την ανατύπωση να έβρισκα το ίδιο ευχαρίστημένος θα ήμουνα. Αν και θυμάμαι που όταν είχα διαβάσει την ανατύπωση με είχα χαλάσει που η ιστορία συνεχιζόταν στο δεύτερο τεύχος. 20 χρόνια μετά δεν έχω μάθει ακόμα το τέλος!!!  

 

Για τους παραπάνω λόγους δε ψήφησα και στην δημοσκόπηση του φίλτατου tik.

Επεξεργασία από Μενίρ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Γιάννη μου, η ιστορία "Στις πηγές τών Μογγόλων" έχει δημοσιευθεί ολόκληρη στα Μίκυ Μάους #1000 και #2000. Πιστεύω πως το δεύτερο δεν θα είναι και πολύ δύσκολο να το βρεις αν το ψάξεις μέσω GC ή στα παλαιοβιβλιοπωλεία Μοναστηρακιού/Θησείου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1897
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Προσωπικά αν και έχω το νο.1 και το πήρα γύρω στο 1 ευρώ κάποτε!!! (καλά μη πάθετε σοκ, ειναι σε τομάκι μαζί με όλα τα πρώτα 25), δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 50-100 ευρώ γιατί η ιστορία του υπάρχει και αλλού και αντυπώθηκε. Με τη λογική όμως κάποιων εδώ και η Τζοκόντα (και άπαντα τα συλλεκτικά) έχει αξία 0 ευρώ γιατί τόσο θα έδινε και το 99% των ανθρώπων του πλανήτη.  :hit:  :hit:  :hit:  που δεν είναι έμποροι, δεν το παίρνουν για μεταπώληση, δεν έχουν τα λεφτά κτλ κτλ, Υπάρχει φοβερή ιστορία του Γκάτο με το θείο Σκρουτζ αρχηγό ομάδας και αντίπαλη ομάδα με το Ρόμπαξ που μεταξύ άλλων παιχνιδιών σε εκπομπή τηλεοπτική, κοστολογούν μια λιμουζίνα, και ο Σκρουτζ φυσικα χάνει γιατί το ποσό που δηλώνει είναι αυτό που θα έδινε, όχι το αληθινό κόστος της. Ρε είστε σοβαροί;;; μπορεί σε φόρουμ για μεταχειρισμένες οδοντόβουρτσες :down:  :down:  :down: για να μη πω για κλούβια αυγά να έχουν ολα 0 ευρώ.

 

Μόνο αν κάποιος είναι τόσο χριστιανός ωστε να θεωρεί το μάταιον της συλλογής για οτιδήποτε, ακολουθώντας το ΄μη θησαυρίζετε.....' δικαιολογείται, διαφορετικά ΄όσα δε φτάνει η αλεπού.....'  :lol:  :lol:  :lol:

 

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΞΑΣΤΕΡΑ , ΠΟΣΑ ΑΝΤΙΤΥΠΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ;;;;; ΑΥΤΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙ Α ΤΟΥ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με τη λογική όμως κάποιων εδώ και η Τζοκόντα (και άπαντα τα συλλεκτικά) έχει αξία 0 ευρώ γιατί τόσο θα έδινε και το 99% των ανθρώπων του πλανήτη.  :hit:  :hit:  :hit:

Όχι απλά με την δική σου λογική - όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω - , γενικεύεις προσπαθώντας να βρεις επιχείρημα για να στηρίξεις κάτι το παράλογο.

 

Η τζοκόντα είναι έργο τέχνης και έχει αντικειμενική αξία.Το μίκυ μάους 1 αξίζει το βάρος του σε ανακυκλώσιμη ύλη.Δηλαδή 0 ευρώ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6412
  • Reputation:   63400
  • Achievement Points:  6476
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 Αλλά και την ανατύπωση να έβρισκα το ίδιο ευχαρίστημένος θα ήμουνα. Αν και θυμάμαι που όταν είχα διαβάσει την ανατύπωση με είχα χαλάσει που η ιστορία συνεχιζόταν στο δεύτερο τεύχος. 20 χρόνια μετά δεν έχω μάθει ακόμα το τέλος!!!  

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (αν και δεν θυμάμαι πού την είχα διαβασει την ιστορία)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εγω παντως που δε με νοιαζει η συλλογη αν το βρισκω μεχρι 50€ θα το παιρνα για να το ξαναπουλησω.Αν μου το δινε καποιος γνωστος/αγνωστος τσαμπα επειδη ασχολουμαι τοτε λογικα θα το κραταγα..Αν το βρισκα πιο ψηλα απο 50€ θα ενημερωνα εδω μεσα :)

Α,και για διαμαντι δε θα δινα ουτε 1€,τι;;πετρες θα αγορασω;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...] Α,και για διαμαντι δε θα δινα ουτε 1€,τι;;πετρες θα αγορασω;;

Το διαμάντι είναι άνθρακας, επομένως κάρβουνο. Ούτε καν πέτρες :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"Α,και για διαμαντι δε θα δινα ουτε 1€,τι;;πετρες θα αγορασω;"

 

Το διαμάντι είναι άνθρακας, επομένως κάρβουνο. Ούτε καν πέτρες :P

 

Άνθρακες ο θησαυρός :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  399
  • Content Count:  4313
  • Reputation:   34195
  • Achievement Points:  4437
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

΄Εχει δημοσιευθεί ολόκληρη στα Μίκυ Μάους #1000 και #2000. Πιστεύω πως το δεύτερο δεν θα είναι και πολύ δύσκολο να το βρεις αν το ψάξεις μέσω GC ή στα παλαιοβιβλιοπωλεία Μοναστηρακιού/Θησείου.

Ε τότε την έχω διαβάσει... Αναθεωρώ!!! Το #2000 έχει περάσει από τα χέρια μου... Μη με ρωτήσετε αν το έχω ακόμα... :P

Επεξεργασία από Μενίρ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΞΑΣΤΕΡΑ , ΠΟΣΑ ΑΝΤΙΤΥΠΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ;;;;; ΑΥΤΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙ Α ΤΟΥ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Οπως προειπα, την τιμη τη διαμορφωνουμε εμεις. Σε ενα υποθετικο σεναριο, οπου δε θα υπηρχε κανενας συλλεκτης διαθεσιμος να αγορασει το τευχος, τοτε πραγματι η αξια του θα κατεβαινει σε μηδενικα επιπεδα. Αρα, εγω εξακολουθω να συμφωνω με τον Αντωνη στο θεμα αντικειμενικοτητα-υποκειμενικοτητα, δεν ειναι εργο τεχνης για να του βαζουμε αντικειμενικη αξια, αποκτα την υποκειμενικη αξια που του δινει ο καθενας, κανοντας επικληση στο συναισθημα του αγοράζων το τευχος. (Τρυφωνα το γραψα καλα? :P )

 

ειναι κυριως παιχνιδι λεξεων ολο αυτο που συζητατε βεβαια.

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (αν και δεν θυμάμαι πού την είχα διαβασει την ιστορία)!

Λυνεται πανευκολα!! :)

Την επομενη φορα που θα συναντηθουμε , (εχω να παρω και κατι τευχη που σου εχω κρατησει) , θα σου δανεισω το 2000ΜΜ μου για να τη διαβασεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.