Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΥΠΕ
Σενάριο/Kείμενα:
Σαβαΐδης Δημήτρης
Σχέδιο:
Orestix, Γιάννης Τεξής
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
04-2013
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Μέγεθος:
21.0 x 14.3
Σελίδες:
64 (1), 64 (2)
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

KOUPE_0001.jpgKOUPE_0002.jpg

 

 Το Κουπέ μάλλον έχει να καυχιέται ότι είναι από τα περιποιημένα φανζινάκια που μπορούν να κάνουν τις εκδοτικές να ζηλεύουν. Είναι περιποιημένο, σκληρόδετο, συνολικά 64 σελίδων, μεγέθους 21x14 εκατοστών και γενικά έχει συμπαθητικό περιεχόμενο σε συμφέρουσα τιμή. Λέω συμπαθητικό γιατί το βρήκα μάλλον γενικά άνισο.

 

Εφόσον είναι σε μορφή μονοσέλιδων στριπ (σπάνια και που να βρεις δισέλιδο ή κάποιο που να είναι συνέχεια άλλου), πάσχει από την γνωστή ασθένεια των εντύπων αυτής της μορφής: ήτοι της διπολικότητας του χαρακτήρα τους. Κάποια στριπ είναι έξυπνα και σε κάνουν να γελάς, ενώ κάποια άλλα προσωπικά μου φάνηκαν ίσως κρύα ή ανεξήγητα αόριστα για τα γούστα μου.

 

Το σχέδιο είναι πάντως σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα και η γενική εντύπωση που μου άφησε ήταν και αυτή γενικά θετική. Βασικά βοηθάει η - όπως είπα ήδη - πολύ περιποιημένη έκδοση, σε συνδυασμό και με μία αν μη τι άλλο πολύ προσιτή για το σύνολο τιμή. Βασικά ο ελεγκτής σου ζητάει το τίμημα των 4€ ως εισιτήριο για να κάνεις ένα ταξίδι με το δικό σου κουπέ (αντίτυπο βρε, έχω αρχίσει τις έξυπνες αληγορίες), παρέα με ένα πλήθος από γνωστούς χαρακτήρες που ξεκινάνε από χαρακτήρες κόμικς (βλ. Αστερίξ), περνάνε στα κινούμενα σχέδια (βλ. Κογιότ και Roadrunner) και φτάνουν σε ήρωες από ταινίες επιστημονικής φαντασίας (Star Trek), γνωστών διηγημάτων (Φρανκενστάιν & Πουαρό) και περνώντας με προσοχή ακόμη και από την θρησκεία (Μυστικός δείπνος), φθάνουν και στους απλούς καθημερινούς χαρακτήρες. Όπως θα αντιληφθήκατε αφορά το ταξίδι όλων αυτών των επιβατών μέσα στα κουπέ του τραίνου, τις περισσότερες φορές έχοντας σαν χαρακτήρα τον ελεγκτή εισιτηρίων για να τρέξει στο χαρτί η έμπνευση των δημιουργών του Σαβαΐδη Δημήτρη - στο σενάριο - και του Ορέστη / Orestix στο σχέδιο (αναρωτιέμαι από που επηρεάστηκε για το nick του, από που να...). Για τον δεύτερο δυστυχώς δεν βρήκα να γράφει κάπου το επίθετο και δεν το ήξερα να ρωτήσω και εγώ (αν διαβάζεις μας λες).

 

Μία μικρή εισαγωγή που υπάρχει στην αρχή, μπορεί να φανεί χρήσιμη...

post-5-0-03725400-1366484779_thumb.jpg

 

Επιπλέον σχόλια ξεχωριστών κριτικών θα βρείτε στο οπισθόφυλλο, ενώ εσωτερικά αφήνουν σε καλεσμένο της τελευταίας στιγμής υπονοούμενο της συνέχειας (σε τριλογία μάλιστα). Τσαφ τσουφ, τσαφ τσουφ... Του τουουου... Έτσι για να πάρετε μία ιδέα σκάναρα και μία από τις σελίδες του.

post-5-0-82935100-1366484783_thumb.jpg

 

Επ, κύριος το εισιτήριο σας;

yoshi_elegktis.png

 

 

Παράθεση

Ονομαστική τιμή: 4€

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους Φλοκ και Indian.

 

Πληροφορίες ΕΔΩ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85658
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μια πολύ ωραία παρουσίαση για μια πολύ καλή και τίμια προσπάθεια !!!!

 

Το πήρα κι εγώ ,εξ αρχής μου τράβηξε την προσοχή το πολύ καλαίσθητο σκληρό εξώφυλλο του.

 

Για το περιεχόμενό του θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Yoshi ,σε γενικές γραμμές το βρήκα διασκεδαστικό .

 

Πολύ τίμιο value for money !!

 

Eτυχε να γνωρίσω και τα παιδιά που το έφτιαξαν και μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις με το κέφι  την ευγένεια και το χιούμορ που τους διέκρινε (φαίνεται και από την αφιέρωση .....) :respect:

Γενικά ωραία προσπάθεια , συνίσταται !!! :best:

 

koupe.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28680
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ορεστη ερειμιδη τον λενε τον orestix :) σου προτεινω να διαβασεις την ιστορια του απο τον καταλογο της μπουγατσας με μελανι! Η επιρροη απο αυτόν που νομίζεις δεν ειναι μόνο στο όνομα :) 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το τσίμπησα κι εγώ, όμορφη έκδοση, ωραίο σχέδιο και πολύ πετυχημένο κατά τη γνώμη μου το σενάριο!

Πολύ πλάκα :D :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28680
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το διαβασα στο ταξιδι της επιστροφης (τρενο γαρ).Τα σπαει!οσοι δεν το πηρατε χασατε,μαλλον η καλυτερη κυκλοφορια για φετος (απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης). Πολυ καλο χιουμορ,μονο 2-3 ηταν μετρια. Το μόνο που με ενοχλησε και θα τους το κανω θεμα αμα τους πετυχω ειναι το στριπακι του τετρις,οσοι ξερουν το παιχνιδι θα καταλαβουν ποια ειναι τα 2 ασχημα σημεια αυτου του στριπ.. 

αλλα τους το συγχωρω γιατι πραγματικα αναλογια μεγεθους/εκδοσης/περιεχομενου-> :respect:

 

φυγαμε για τη συνεχεια!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Θα σχολιάσω κ εγώ ότι ήταν το πιο εντυπωσιακό φάνζιν,κυρίως λόγω του σούπερ σκληρού εξώφυλλου και της πολύ καλής γραφιστικής επιμέλειας!!Σου δημιουργούσε την προδιάθεση να το αρπάξεις χωρίς δεύτερη κουβέντα! Το εσωτερικό δεν με απογοήτευσε,είχε έξυπνα στριπάκια,νομίζω πολύ καλό σχέδιο (με βάση τα πρότυπα σε στυλ UDERZO από όσο μπορώ να καταλάβω),δροσερή ,ευχάριστη και προσεγμένη δουλειά ! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νομίζω φέτος κέρδισε τις εντυπώσεις από το μισό κόσμο. Ο άλλος μισός κόσμος απλά δεν το διάβασε.

 

Λίγα ακόμη στριπάκια.

 

post-3787-0-73060900-1366818228_thumb.jpg post-3787-0-90723900-1366818236_thumb.jpg post-3787-0-57490400-1366818246_thumb.jpg post-3787-0-51870500-1366818256_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

+1, ίσως μακράν το καλύτερο φετινό φανζίν! Που μάλλον θα το πάρει χαλαρά τον τίτλο!!! Τρελό γέλιο και πολύ καμμένες καταστάσεις και όλα αυτά σε τρομερή βιβλιοδεσία και απίστευτη τιμή! Χώρια το σχέδιο που θυμίζει χιουμοριστικό bd!

Ντροπή και όνειδος σε όσους δεν μπήκαν στο Κουπέ!


Trivia: μου είπε ο Σαββαΐδης (ο δημιουργός που είχε και το Coffix στη Θεσσαλονίκη για όσους δεν ξέρουν) να κάτσω εκεί επί τόπου να διαβάσω 2 σελίδες επειδή αμφιταλαντευόμουνα. Με έριξε στη 1.5 σελίδα... :sad1:


10'/10! :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12603
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   213
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εεεε... γκουχ-γκουχ... (Δειλή εμφάνιση).

Χαιρετώ τους πάντες, δηλώνω ότι όντως εγώ είμαι ο Ορέστης Ερμείδης που σχεδίασε το Κουπέ και ναι, έπεσα μέσα σε μια μαρμίτα όταν ήμουν μικρός, άρα ό,τι σκιτσάκι βγαίνει από το χέρι μου θυμίζει υποχρεωτικά γαλλικό χιουμοριστικό BD, τύπου Uderzo, Morris, Tabary, Franquin και γενικώς "σχολή της Marcinelle" (όπως λέμε εμείς του γαλλικού).

Δεν μπορώ να απολογηθώ για την "σεναριακή" ανισότητα (που ορθώς παρατηρείτε), αλλά μπορώ να απολογηθώ (αν θεωρηθεί σκόπιμο) για το σχέδιο του άλμπουμ.

Σε κάθε περίπτωση, είναι τιμή για μένα να παρουσιάζετε την ταπεινή μας δουλίτσα εδώ και να πω ένα "ευχαριστώ" τους προλαλήσαντες για τα καλά λόγια τους -που είναι και η καλύτερη ενθάρυνση για τους δημιουργούς...

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9628
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Στην ανακοίνωση του tik ότι στο Φεστιβάλ Βιβλίου στην Αριστοτέλους το έχει η Jemma, πήγα αμέσως, το πήρα από τον κυρ. Λεφτέρη και έφυγα αμέσως αφού δεν είχα χρόνο να δω όλη την έκθεση όπως ήθελα.

 

Το διάβασα στο λεωφορείο επιστρέφοντας. Δεν ήξερα ότι είναι με σκληρό εξώφυλλο, πράγμα που δικαιολογεί τα 4€ μεν, αλλά το κάνει να φαίνεται σαν παιδικό βιβλιαράκι :(

 

Το πρώτο στριπάκι θα έλεγα ότι άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων. Περίμενα ίδια και καλύτερα στη συνέχεια, αλλά ήταν λίγο κατώτερα. Φυσικά το σχέδιο τα έσπαγε και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από πολλούς επαγγελματίες σκιτσογράφους. Μάλλον το αντίθετο :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94170
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στην Αθήνα κυκλοφορεί πουθενά...? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12603
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   213
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην ανακοίνωση του tik ότι στο Φεστιβάλ Βιβλίου στην Αριστοτέλους το έχει η Jemma, πήγα αμέσως, το πήρα από τον κυρ. Λεφτέρη και έφυγα αμέσως αφού δεν είχα χρόνο να δω όλη την έκθεση όπως ήθελα.

 

Το διάβασα στο λεωφορείο επιστρέφοντας. Δεν ήξερα ότι είναι με σκληρό εξώφυλλο, πράγμα που δικαιολογεί τα 4€ μεν, αλλά το κάνει να φαίνεται σαν παιδικό βιβλιαράκι :(

 

Το πρώτο στριπάκι θα έλεγα ότι άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων. Περίμενα ίδια και καλύτερα στη συνέχεια, αλλά ήταν λίγο κατώτερα. Φυσικά το σχέδιο τα έσπαγε και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από πολλούς επαγγελματίες σκιτσογράφους. Μάλλον το αντίθετο :D

 

Ευχαριστούμε για την στήριξη, mr Paliakoudis. Να παρατηρήσω ότι το σκληρό εξώφυλλο που σου φάνηκε να θυμίζει "παιδικό βιβλιαράκι", σκοπό είχε να θυμίσει μάλλον τα καθώς πρέπει γαλλικά κόμικς που ΟΛΑ έχουν σκληρό εξώφυλλο. Αν και με τέτοιο format, όντως θύμιζε παιδικό βιβλιαράκι...

Για την ποιότητα και την ανισομέρια του χιούμορ, όπως ξαναείπα, τα παράπονα σας στον σεναριογράφο... Εγώ, ως σχεδιαστής, μπορώ μόνο να πω ένα μεγάλο "ευχαριστώ" για τα καλά λόγια, ως προς το σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12603
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   213
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην Αθήνα κυκλοφορεί πουθενά...? :thinking:

 

Προσεχώς, και στο κατάστημα Jemma Press, Αλκιβιάδου 138-140, Πειραιάς -ό,τι κοντινότερο έχουμε στην Αθήνα...

Κάνουμε ό,τι μπορούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94170
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσεχώς, και στο κατάστημα Jemma Press, Αλκιβιάδου 138-140, Πειραιάς -ό,τι κοντινότερο έχουμε στην Αθήνα...

Κάνουμε ό,τι μπορούμε...

 

Πάρα πολύ ωραία...!

Θα το τιμήσουμε δεόντως...!   :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36500
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

...να κάτσω εκεί επί τόπου να διαβάσω 2 σελίδες επειδή αμφιταλαντευόμουνα. Με έριξε στη 1.5 σελίδα.

Σε εμένα δεν χρειαζότανε να μου πεί τίποτα για να με ρίξει με έριξαν οι κοπελιές που ήταν δίπλα του με τα γλυκά χαμόγελά τους και όχι μόνο.Κρίμα που χαθηκαν οι φωτογραφίες που τράβηξα για να καταλάβετε τι εννοώ,Α!ναι και το αλμπομάκι πολύ καλό ήτανε.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94170
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πήρα κι εγώ από την Jemma το δικό μου αντίτυπο και το διάβασα...!

Είναι από τις καλύτερες αυτοεκδόσεις που έχω διαβάσει...!

Σίγουρα η σκληρόδετη έκδοση κάνει την διαφορά,αλλά πιστεύω ότι εκτός από αυτό έχει γίνει και πολλή καλή δουλειά από τα παιδιά...!

Οι ιστορίες,οι περισσότερες πανέξυπνες,φέρνουν μεγάλα χαμόγελα (όχι όλες) και το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλό και λεπτομερές...!

Πολύ αξιόλογη η δουλειά σας παιδιά...!Σας ευχαριστούμε...!Συνεχίστε σε τέτοιους ρυθμους...! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28680
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

να αναφερω οτι καθε εβδομαδα μπορειτε να βρειτε ενα νεο στριπ απο το Κουπε 2 στο δωρεαν περιοδικο της Θεσσαλονικης Εξωστης που κυκλοφορει καθε Πεμπτη :)

Να πω οτι ειναι το ιδιο περιοδικο που φιλοξενουσε τα: Σπιφ και Σπαφ και Δρ Σαλεπι του Τασου Ζαφειριαδη και το  yellow boy του Σταυρου κουτσιουκη (νομιζω δηλαδη) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12603
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   213
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

να αναφερω οτι καθε εβδομαδα μπορειτε να βρειτε ενα νεο στριπ απο το Κουπε 2 στο δωρεαν περιοδικο της Θεσσαλονικης Εξωστης που κυκλοφορει καθε Πεμπτη :)

Να πω οτι ειναι το ιδιο περιοδικο που φιλοξενουσε τα: Σπιφ και Σπαφ και Δρ Σαλεπι του Τασου Ζαφειριαδη και το  yellow boy του Σταυρου κουτσιουκη (νομιζω δηλαδη) :)

 

Ορθότατη παρατήρηση, απλώς εγώ οφείλω να βγάλω την ουρά μου απ' έξω: το "Κουπέ 2" σχεδιάζεται από τον Γιάννη Τέξη (δημιουργό του Raw Steel, για όσους γνωρίζουν) κι όχι πια από τον υποφαινόμενο...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12603
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   213
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήρα κι εγώ από την Jemma το δικό μου αντίτυπο και το διάβασα...!

Είναι από τις καλύτερες αυτοεκδόσεις που έχω διαβάσει...!

Σίγουρα η σκληρόδετη έκδοση κάνει την διαφορά,αλλά πιστεύω ότι εκτός από αυτό έχει γίνει και πολλή καλή δουλειά από τα παιδιά...!

Οι ιστορίες,οι περισσότερες πανέξυπνες,φέρνουν μεγάλα χαμόγελα (όχι όλες) και το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλό και λεπτομερές...!

Πολύ αξιόλογη η δουλειά σας παιδιά...!Σας ευχαριστούμε...!Συνεχίστε σε τέτοιους ρυθμους...! :yes:

 

Ο σχεδιαστής σας ευχαριστεί (αν και επιμένει ότι από την πλευρά του, έκανε το ελάχιστο, τα καταφέρνει και καλύτερα...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55388
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

τρομερη εκδοση για φανζιν

ωραια σχεδια

συμπαθητικα σεναρια :P

 

βασικα συμφωνω με αυτα που γραφει ο yoshi στην παρουσίαση :)

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

τρομερη εκδοση για φανζιν

ωραια σχεδια

συμπαθητικα σεναρια :P

 

βασικα συμφωνω με αυτα που γραφει ο yoshi στην παρουσίαση :)

Πηρες το Κουπε και μας πουλας τουπε; :laser:

 

 

 

 

Ηταν που δεν το ηθελες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ωραιο ηταν το κουπε αν και το πηρατε λιγο καθυστερημενα ,αλλα καλλιο αργα παρα ποτε! :spidey_yeah_that:

Το ειχα ξεχωρισει περσι λογω του σκληροδετου και δεν με απογοητευσε. Δεν συγκλονιστηκα αλλα ηταν ομορφο και περναγε ευχαριστα η ωρα.Ωραιες ιδεες ,αναλαφρο αναγνωσματακι που φτιαχνει τη διαθεση. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85658
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

ΤΙΤΛΟΣ : ΚΟΥΠΕ 2

Σενάριο/Kείμενα:Σαβαΐδης Δημήτρης
Σχέδιο:  Γιάνης Τεξής
Εκδοτική: ADD ART
Ημερομηνία  έκδοσης:   Απρίλιος 2015
Κατηγορία:  Αυτοτελές

Είδος εντύπου:  Άλμπουμ σκληρόδετο

Μέγεθος: 21.0 x 14.3 (Μικρό)
Σελίδες:  55 64
Χρώμα:  Α/Μ
Προέλευση: Ελληνική
Τιμή : 5 euro
 

Το 2013 ήταν για μένα η ευχάριστη έκπληξη στις αυτοεκδόσεις του Comicdom.To KOΥΠΕ 1 το είχα απολαύσει όσο κανένα άλλο φανζιν τότε.

 

Δύο χρόνια μετά έρχεται το ΚΟΥΠΕ 2 .Οταν έμαθα για την κυκλοφορία του ενθουσιάστηκα και ήταν το πρώτο φανζίν που έσπευσα γεμάτος ενθουσιασμό να αγοράσω.

 

Δυστυχώς -και θα το γραψω όσο κι αν ακούγεται σκληρό - απογοητεύθηκα ...... :(

Δεν συνηθίζω να θάβω ,όσο κι αν κατι που διαβάζω δεν μ αρέσει , σεβόμενος τον κόπο και την δουλειά του/των δημιουργών. Ομως κάνω αυτή την εξαίρεση ,ίσως γιατί περίμενα πολλά από την συγκεκριμένη αυτοέκδοση .

 

Το επίπεδο του χιούμορ κατα πολύ χαμηλότερο του ΚΟΥΠΕ ,τα σκίτσα επίσης .

Ισως εγώ δεν μπόρεσα να πιασω το συγκεκριμένο χιούμορ .Σε μερικές ιστοριούλες του καταφερα να σκασω χαμογελο αλλα γενικά δεν το διασκέδασα .

Να σημειώσω εδώ οτι ο σχεδιαστής του πρώτου (Ορεστιξ) έχει δώσει τη θέση του στον Γ.Τεξή.

Στα συν της αυτοέκδοσης τα καλαίσθητα εξώφυλλο -οπισθόφυλλο ,όπως και το οτι είναι κι αυτό σκληρόδετο.

 

Δεν θα ήθελα να γραψω κάτι περισσότερο για το ΚΟΥΠΕ 2 , κρίνοντάς το  με τα δικά μου εντελώς υποκειμενικά κριτήρια ,θα το χαρακτηρίσω απλά απογοητευτικό.Κρίμα ............. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το τσίμπησα κι εγώ έχοντας ακριβώς την ίδια εντύπωση από το Κουπέ 1. 

 

Δεν θα έλεγα ότι απογοητεύτηκα πλήρως, αλλά όντως δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το χιούμορ του πρώτου. Αλλά ναι, όποιος έχει κρατήσει τα στάνταρ του πρώτου, μια απογοήτευση θα την έχει.

 

Βέβαια, υπήρξαν μερικά σκετσάκια που πέθανα στο γέλιο (βλέπε Indiana Jones και Harry Poter). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Σελίδες:  55

 

 

Με τίποτα Δημοσθένη. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76846
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5831 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κι εμενα μου αρεσε περισσότερο το κουπε 1, αλλά κι αυτό είχε τη φαση του, καποιες εξυπνες ιδεες και εξίσου καλή έκδοση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94170
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μαζί με τα εξώφυλλα είναι 64 σελίδες...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85658
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μαζί με τα εξώφυλλα είναι 64 σελίδες...! :)

:best: Σωστός ο Γιαννης !!!!!Δεν ειχα υπολογισει στην καταμέτρηση τις λευκές σελίδες και εξώφυλλο-οπισθόφυλλο .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

:best: Σωστός ο Γιαννης !!!!!Δεν ειχα υπολογισει στην καταμέτρηση τις λευκές σελίδες και εξώφυλλο-οπισθόφυλλο .

Mod σου λεει μετα :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τρεις σελίδες από τα νέα στριπάκια. Προσέξτε την αλλαγή στο σκίτσο.

 

post-3787-0-56881000-1430375160_thumb.jpg post-3787-0-51960400-1430375172_thumb.jpg post-3787-0-17163300-1430375184_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.