Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

40 λεπτά πριν, BladeRunner1992 είπε:

Arlington Road. (1999). Για αρκετό καιρό πίστευα ότι κάπου, κάποτε την είχα δει την συγκεκριμένη ταινία, μέχρι που χάζεψα μερικά τρέιλερ και δεν μου έλεγε τίποτα απολύτως. Ναι, ένα τόσο κλασικό θρίλερ των 90's κατάφερε να διαφύγει της προσοχής μου. Όμως, τελικά, έκατσα και την είδα. Και ξετρελάθηκα. Έχουμε να κάνουμε μ'ένα δραματικό θρίλερ, με αργούς και σταθερούς ρυθμούς, με σωστή ατμόσφαιρα και ένα πραγματικά συγκλονιστικό και ανατριχιαστικό φινάλε - δεν μπορώ να πω ότι το περίμενα κιόλας. Επίσης οι ερμηνείες είναι πάρα πολύ καλές και η σκηνοθεσία υποδειγματική. 8/10

 

Απο τα καλυτερα ψυχολογικα θριλερ των '90ς. Δεν το περιμενα τοσο καλο οταν το πρωτοειδα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εγω τα χριστουγεννα ειμαι παραδοσιακος τυπος, die hard, μονος στο σπιτι, gremlins, batman returns..

 

φετος ειπα να δω χριστουγεννιατικη.. ε μερες που ειναι

 

Office Christmas Party (2016)   :sad1:  το απολυτο 0, αντε 1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

On December 31, 2017 at 1:39 PM, mr-d said:

εγω τα χριστουγεννα ειμαι παραδοσιακος τυπος, die hard, μονος στο σπιτι, gremlins, batman returns..

 

φετος ειπα να δω χριστουγεννιατικη.. ε μερες που ειναι

 

Office Christmas Party (2016)   :sad1:  το απολυτο 0, αντε 1

Κι εγώ την πάτησα ετσι. Πολυ μάπα η ταινία. Αλλα μετά είδα το The Night Before και την εχω κανει ήδη έθιμο. Άπειρο γέλιο και καλογραμμένη. (Την ειδα και δεύτερη φορά μετά από 2 μέρες. Ό,τι πρέπει και για παρέα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

The Prophet (2014): Μ'άρεσε πολύ, ένα δίκαιο 8/10. Περισσότερα στην παρουσίαση του

 

Santa Claus Is Comin' to Town (1970): Tv Movie του 1970 σχετικά με τα origins του Άγιου Βασίλη. Ένα συμπαθητικό stop-motion εξαιρετικά αθώο, λογικό για ένα παιδικό ~50 χρονών. 6/10

 

How the Grinch stole Christmas! (1966): Το κινούμενο μικρού μήκους που βασίστηκε το πολύ καλό live action με τον Jim Carrey. Ο Dr. Seuss μου ήταν πάντα συμπαθής και το κινούμενο είναι κλασικό πλέον. 7/10

 

Maigret in Montmartre(2017): Το δεύτερο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν όπου ο Ρόουαν Άτκινσον υποδύεται τον γνωστό Γάλλο επιθεωρητή. Η σειρά μ'αρέσει από την αρχή της, παραβλέποντας το γεγονός ότι μιλάμε για Γάλλο πρωταγωνιστή στο Παρίσι του '50 ενώ η σειρά δεν μπορεί να γίνει πιο Αγγλική σε νοοτροπίες, ομιλίες κλπ. Ο μίστερ Μπιν είναι απολαυστικός στον ρόλο με την συναισθηματική αντιμετώπιση που έχει στις υποθέσεις του, χωρίς να με ενοχλεί που τον έχω συνδέσει με φλεγματική κωμωδία. Θα συμφωνήσω όμως με τον Τζερμ ότι το συγκεκριμένο επεισόδιο έχανε κάπου. Η πλοκή δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο με αποτέλεσμα και η ταχύτητα της ταινίας να είναι αργή και λίγο κουραστική. Ψυχαγωγικό μεν, λιγότερο από τα προηγούμενα δε. 6/10

 

The Punisher(2017): Ξεκίνησα την σειρά, είμαι στο τρίτο επεισόδιο. Είναι τίγκα στα κλισέ και ο ηθοποιός που υποδύεται τον Τιμωρό μου την σπάει από τότε που έπαιζε στα πρώτα επεισόδια του Walking Dead, αλλά μετά το 3ο αρχίζει και στρώνει κάπως η σειρά. Θα την συνεχίσω εκτός απροόπτου. 

 

Forrest Gump(1994): Έσπειρε αυτή η ταινία, αλήθεια. Την απέφευγα για χρόνια δυστυχώς επειδή είχα στο μυαλό μου κάτι τελείως διαφορετικό από σκόρπια λόγια που άκουγα δεξιά και αριστερά. Βγάζει αυθεντικό γέλιο με την αυθόρμητη κωμωδία, ενώ τα δραματικά στοιχεία σε καρφώνουν στην καρέκλα σου μέχρι το τέλος. Παρόλα αυτά, αυτά τα συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα δένουν και με την φοβερή ερμηνεία του Χανκς μου προσέφεραν το καλύτερο κωμικό δράμα που έχω δει. 9/10

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2773
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είδα το "I, Tonya" που αναφέρεται στην αθλήτρια του καλλιτεχνικού πατινάζ Tonya Harding. Εκπληξη η καλή ερμηνεία της Margot Robbie (την οποία δεν χωνεύω ιδιαίτερα). Είναι υποψήφια για Χρυσή Σφαίρα. Το φιλμ βγιαίνει στις 25 Ιανουαρίου στην χώρα μας. Αρκετά καλό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις ολοκλήρωσα τη τέταρτη season του Black Mirror.

Σε γενικές γραμμές με άφησε ικανοποιημένο εάν και τα μίσα επεισόδια τα βρήκα ψιλοβαρετά και αδιάφορα.

Αυτά που ξεχώρησαν για εμένα ήταν τα Hang the DJ (άνετα ένα από τα καλύτερα επεισόδια όλης της σειράς) και Arkangel (σκηνοθετημένο από τη Jodie Foster).

Το χειρότερο με διαφορά ήταν το Metalhead.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

It ... δεν εντυπωσιαστηκα.. και δεν τρομαξα... περισσοτερο μου αρεσε οσο εδειχνε την παρεα με τα παιδια και τα προβληματα της καθημερινοτητας τους παρα

οταν ειχε να κανει με τον κλοουν.. κατι ειχε να πει αλλα... δεν ξερω.. σιγουρα θα του εβαζα κατω απο το 7.6 που εχει τωρα στο imdb

να θυμαμαι οτι η παλια ηταν πιο τρομακτικη επειδη την ειχα δει παιδακι; και με ειχε αγγιξει περισσοτερο; ισως.. την εχω την παλια και ισως την δω συντομα ετσι για να συγκρινω

 

Ghost in the Shell.. 

άσχετος με το μανγκα/ανιμε τελειως, δεν ειχα ιδεα ουτε για την υποθεση

μεσος ορος, αλλη μια scifi ταινια που την βλεπεις και περναει η ωρα..  μεχρι εκει, τιποτα το ιδιαιτερο

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5945 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Snowman - Χιονάνθρωπος

2 ώρες βαρεμάρας! Παρότι είχε κάποια πολύ ωραία πλάνα και η μικρή στη σκηνή με τον Fassbender έπαιξε καταπληκτικά. Όλα τα άλλα ήταν ένα μάτσο χάλια... Δεν θα την ξανάβλεπα με τίποτα. Για πρώτη ταινία του 2018 δεν ξεκινήσαμε καλά! 

 

Baby Driver

Στο σύνολό της μ'άρεσε. Είχε καλούτσικες σκηνές δράσεις και κάπου κάπου ωραία μουσική. Αυτό που δεν μ'άρεσε ήταν το είδος των τραγουδιών και ότι με κούρασε η πολύ μουσική. Α, πάιζει και ο-σε-λίγο-άνεργος Kevin Spacey. Ο ανιψιός του (Sam) είχε ωραίες ατάκες και ωραία παρουσία!

 

Deadfall

Εδώ παίζουν 2 ηθοποιοί που γουστάρω. Ο Jax Teller a.k.a. Charlie Hunnam και η Olivia Wilde. Ωραία ταινιούλα, πέρασα ευχάριστα, δε με κούρασε, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Λαθάκια - τρύπες εννοείται ότι υπήρχαν αλλά εγώ κοιτούσα την Olivia. Το τέλος μου φάνηκε κάπως απότομο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

The Mummy  χολυγουντ + μουμια + τομ κρουζ.. μετα απο τοσα χρονια ταινιες δεν ξερεις τι θα δεις; ξερεις! οποτε τιμια, αυτο που περιμενεις να δεις το βλεπεις

αν περιμενεις κατι καλυτερο κριμα.. τιμιο κ το 5,5 στο imdb, ενταξει μουφοταινια να περασει η ωρα με κοκα κολα και πακοτινια αλλα μου κινησε την περιεργια..

θελω να δω αυτο το dark universe που θελουν να φτιαξουν..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2773
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

3 ώρες πριν, mr-d είπε:

The Mummy  χολυγουντ + μουμια + τομ κρουζ.. μετα απο τοσα χρονια ταινιες δεν ξερεις τι θα δεις; ξερεις! οποτε τιμια, αυτο που περιμενεις να δεις το βλεπεις

αν περιμενεις κατι καλυτερο κριμα.. τιμιο κ το 5,5 στο imdb, ενταξει μουφοταινια να περασει η ωρα με κοκα κολα και πακοτινια αλλα μου κινησε την περιεργια..

θελω να δω αυτο το dark universe που θελουν να φτιαξουν..

 

Υπάρχει η πιθανότητα να αναβληθεί το dark universe μετά από την (εμπορική και καλλιτεχνική) αποτυχία του "The Mummy" πέρυσι. Η σειρά των ταινιών ξεκίνησε στραβά, και η Universal δεν είναι σίγουρη τι θα κάνει με τις υπόλοιπες ταινίες. Υποθέτω ότι τελικά θα βγουν, αλλά με χαμηλότερο budget. :(

 

Πάντως το "American Made" με τον Tom Cruise ήταν καλό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

X-Files Season 11 Episode 1

 

Τι πρόχειρο cop-out ήταν αυτό ρε παιδιά; Και άντε να το παραβλέψω αυτό. Μετά ακούω "The aliens aren't coming". Στο τέλος έρχεται και το ΗΛΙΘΙΟ twist με τον William και με αποτελειώνει.

Πόσο να αντέξω ο άνθρωπος; Το μόνο που με χαροποίησε ήταν το γεγονός ότι ξαναείδαμε τον Chris Owens ως Jeffrey Spender έστω και για λίγα λεπτά.

 

Η Season 10 ήταν απαράδεκτη. Η Season 11 ξεκινάει με τους χειρότερους οιωνούς (και τα χαμηλότερα ratings φυσικά).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είιτέλους είδα χθες το Silence του Scorsese. Διαδραματίζεται την περίοδο των διωγμών των χριστιανών στην Ιαπωνία, που έλαβαν χώρα στην αρχή της περιόδου Έντο.

Πάρα πολύ καλή ταινία, μου φαίνεται αδιανόητο ότι δεν έπαιξε στα Όσκαρ και στα υπόλοιπα σημαντικά βραβεία πέρυσι. Επειδή το έψαξα λίγο, κυριότερη αιτία φαίνεται να ήταν η μεγάλη διάρκεια της ταινίας (160'), λες και η Ακαδημία βαρέθηκε να τη δει. :down:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ ακόμα δεν έχω βρει το κουράγιο να τη δω. Λόγω της διάρκειας :P 

Χθες πάντως είδα το Three Billboards outside Ebbing, Missouri. Εξαιρετικότατη. Από ένα σημείο και μετά ο McDonagh έπεσε σε μικρές σεναριακές απροσεξίες/υπερβολές, αλλά συνολικά την απόλαυσα. McDormand, Harrelson και Rockwell δίνουν ρεσιτάλ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2773
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

5 ώρες πριν, saveapenguin είπε:

Είιτέλους είδα χθες το Silence του Scorsese. Διαδραματίζεται την περίοδο των διωγμών των χριστιανών στην Ιαπωνία, που έλαβαν χώρα στην αρχή της περιόδου Έντο.

Πάρα πολύ καλή ταινία, μου φαίνεται αδιανόητο ότι δεν έπαιξε στα Όσκαρ και στα υπόλοιπα σημαντικά βραβεία πέρυσι. Επειδή το έψαξα λίγο, κυριότερη αιτία φαίνεται να ήταν η μεγάλη διάρκεια της ταινίας (160'), λες και η Ακαδημία βαρέθηκε να τη δει. :down:

 

 

 

Αν και ο Scorsese είναι μαζί με τον Alfred Hitchcock οι δύο αγαπημένοι μου σκηνοθέτες όλων των εποχών, το "Silence" δεν μ' άρεσε. Μου φάνηκε βαρετό, και η μεγάλη διάρκεια που έχει δεν λειτουργεί υπέρ της ταινίας. Ο Andrew Garfield ήταν καλός στον ρόλο του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μερικες εντυπωσεις απο  ταινιες που ειδα προσφατα.

 

The Florida Project. Στην ταινια βλεπουμε στιγμιοτυπα απο τις ζωες των κατοικων ενος μοτελ που βρισκεται ακριβως στην disneyland της Florida. Οι ενοικοι του μοτελ ανηκουν στην κατηγορια λουμπεν και η ιστορια επικεντρωνεται γυρω απο μια στριπερ μητερα και το κοριτσακι της. Πολυ καλος ο Dafoe στον ρολο του επιστατη. Θα προτιμουσα βεβαια ο σκηνοθετης να παιρνει καποια θεση πανω σε αυτα που παρουσιαζει και οχι απλα να κανει καταγραφη. Την ειδα λιγο πριν τελειωσει το 2017 και θα ελεγα οτι ειναι απο τις καλες ταινιες που ειδα στο σινεμα μεσα στη χρονια. kwtsoκλιμακα 7.5/10

 

Mother!. Το γεγονος οτι εγινε τοσος ντορος και ηταν τοσο love or hate τα σχολια στο ιντερνετ ηταν απο τους βασικους λογους που με εψηναν να την δω. Ενδιαφερουσα ταινια. Οι συμβολισμοι περι θρησκειας νομιζω οτι ηταν περαν του δεοντος ξεκαθαροι. Παρολα αυτα νομιζω οτι μπορει να ειδωθει και σαν μια αλληγορια για το πως μπορει να χαλασει μια σχεση οταν ενας απο τους δυο κυνηγαει την φημη και την δοξα σε υπερμετρο βαθμο. Δεν την θεωρω αριστουργημα αλλα δεν ειναι και για αναθεμα η ταινια και σιγουρα ειναι κατι διαφορετικο. Πιστευω οτι το ποσο θα αρεσει ή οχι η ταινια εχει να κανει και με το ποσο θρησκευαμενος ειναι καποιος γιατι θα μπορουσε να θεωρηθει "βλασφημη" σε σημεια. Προσωπικα δεν με αγγιξε κατι απο την αλληγορια, αλλα δεν θα ελεγα οτι εχασα και τον χρονο μου. kwtsoκλιμακα 6/10.

 

Gerald's Game. Βασισμενη στο ομονυμο μυθιστορημα του Stephen King. Ζευγαρι πηγαινει στο απομερο εξοχικο τους για kinky ερωτικα παιχνιδια. Ωσπου η συζυγος καταληγει δεμενη με χειροπεδες και μονη. Καλο θριλερ δωματιου που εχει κατι να πει. kwtsoκλιμακα 7.5/10.

 

:beer:

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2773
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

On 5/1/2018 στο 2:01 ΜΜ, GeoTrou είπε:

 

Χθες πάντως είδα το Three Billboards outside Ebbing, Missouri. Εξαιρετικότατη. Από ένα σημείο και μετά ο McDonagh έπεσε σε μικρές σεναριακές απροσεξίες/υπερβολές, αλλά συνολικά την απόλαυσα. McDormand, Harrelson και Rockwell δίνουν ρεσιτάλ. :) 

 

Πραγματικό αριστούργημα. Σίγουρα μία από τις καλύτερες ταινίες του 2017, και θα είναι υποψήφιο και για Οσκαρ. Με ικανοποίησε απόλυτα. :up:

 

Είδα το "The Disaster Artist" με τον James Franco. Μιλάμε για το γέλιο της αρκούδας. Στην αρχή δεν μ' άρεσε, και το accent του Franco με ξένισε λίγο, αλλά μετά καθώς η υπόθεση προχωράει (είναι αληθινή ιστορία) έχει πλάκα. Αν και η ταινία πήρε καλές κριτικές στις ΗΠΑ, μπορεί να μην σας αρέσει αφού έχει ένα κάπως ιδιόρρυθμο χιούμορ. O Franco κάνει επίσης και την σκηνοθεσία. Μεγάλη αφασία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Απόλαυση! :D

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Top of the Lake - Season 2

 

Μια πάρα πολύ καλή σειρά. Ενώ η πρώτη σεζόν μου κάθησε λίγο άσχημα, εδώ ενθουσιάστηκα. Επειδή η πρωταγωνίστρια στην πρώτη σεζόν δεν ήταν και πολύ συμπαθής δεν αγαπήθηκε. Αυτοκαταστροφικιά και επιθετικιά. με εκνεύρισε πολύ. Στη δεύτερη σεζόν είναι πιο μαλακή, αγαπιέται πιο πολύ. Έχει και ως αντίπαλο τη μητριά της κόρης της, την Nikole Kidman, που είναι τόσο στρίγκλα που δίνει πόντους στην ηρωίδα. Στο έγκλημα έχουμε το πτώμα μιας πόρνης αλλά το έγκλημα αργεί να φανερωθεί. Το πορνείο λειτουργεί σε δύο επίπεδα, και συσχετίζεται και σε προσωπικό επίπεδο με την κόρη και μητριά. Τη βρήκα εξαιρετική.

Δεν υπάρχει ούτε ένα μονογαμικό ετερόφυλλο ζευγάρι. Ούτε για δείγμα! Το βρήκα πρωτότυπο!

 

 

Match Point

 

Του Woody Allen. Ενώ τα 3/4 της ταινίας ασχολούνται με την κοινωνική άνοδο ενός μπατήρη στις επιχειρήσεις και στον κύκλο μιας πλούσιας οικογένειας και τον κρυφό δεσμό του με την άλλ νύφη της οικογένειας, κάπου στο τέλος αλλάζει ρότα. Το κοινωνικό κομμάτι δεν έχει να προσφέρει τίποτα, και παραδόξως δεν έχει τίποτα από τις ψυχαναγκαστικές νευρώσεις των ταινιών του Woody Allen. Βρετανοί στο όλο τους. Ώσπου γίνεται ένας φόνος και ανακατεύονται όλα. Εκεί αποκτά ενδιαφέρον και έχουμε κάτι σχετικά καινούριο από το σκηνοθέτη. Ελάχιστες στιγμές γέλιου. Αξίζει. H Scarlett Johansson παίζει δροσερά.

 

 

It happened one night

 

Του Frank Capra (Τι πλάσμα και αυτός. Διαβάστε τη βιογραφία του και θα καταλάβετε.) Στην ουσία είναι η Αρχόντισα και ο Αλήτης. Έχουμε και τον Παπαγιαννόπουλο! Στριφνή πλούσια κόρη πάει να παντρευτεί από γινάτι, και το σκάει για να τα καταφέρει. Ο πατέρας την κυνηγάει με ιδιωτικους αστυνομικούς, εφημερίδες κλπ. Τη βοηθάει ένας τυχοδιώκτης Ρεπόρτερ ζητώντας αποκλειστικές πληροφορίες. Μέχρι που τον ερωτεύεται. Ξέρω γω;... Μέτριο.

 

 

Θέλω να δω το Krull και δε βρίσκω καλή κόπια με αρκετούς seeds.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32806
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μολις ειδα το Blade Runner 2049. :)

 

Ο Villeneuve, μπορω να πω οτι "σεβαστηκε" την πρωτη ταινια και μας χαρισε ενα αρκετα καλο sequel.

Ο Gosling θαρρω πως ηταν εξαιρετικος στο ρολο του K, απο την αλλη ο Ford, ναι μεν καλος επισης, αλλα δεν παυει να φαινονται τα χρονακια του στην οθονη

και να δειχνει "κουρασμενος". Μου αρεσε επισης η ιδεα του να αναπαραξουν την Rachael - αλιμονο δηλαδη αν δεν το εκαναν.... :reap: - και να δωσουν ακομα μια νοτα ομορφιας απο την πρωτη ταινια. :)

Εκεινον που βρηκα λιγο αδιαφορο να το πω; :thinking:.....λιγο ακυρο να το πω; :thinking:....λιγο σαν αγγουρι να το πω; :thinking:.... ηταν ο Leto. :damn:

Για κακος, ειδικα σε αυτη την ταινια, δεν επειθε με την καμια!!! :antekale:

 

Κατ' αλλα, αρκετα καλη, ατμοσφαιρικη και με τελος που αφηνει υπονοιες και για επερχομενη ταινια. :)

 

Ενα 7αρακι της το βαζω χαλαρα... :)

 

Θα εβαζα και παραπανω, αν δεν ηταν μεσα το αγγουρι ο Leto. :lol:

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ξαναείδα, μετά από πολλά χρόνια το "It's a wonderful life" (μια υπέροχη ζωή) του Φρανκ Κάπρα.

Μιλάμε για μια από τις σημαντικότερες ταινίες στην ιστορία του κινηματογράφου. Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο, όποιος δεν το έχει δει, ας το κάνει. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@Lord Makro  Σ'ευχαριστώ που μου θύμισες τη συγκεκριμένη ταινία. Την έχω αποθηκευμένη στο σκληρό και ήθελα να την έβλεπα τις ημέρες των εορτών αλλά δυστυχώς δεν είχα χρόνο.

Θα τη δω μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα σίγουρα γιατί έχω διαβάσει τα καλύτερα (πρώτη φορά θα τη δω).

 

Στο θέμα μας τώρα, είδα εχθές για πρώτη φορά το Psycho (1960) του Χίτσκοκ.

Καταλαβαίνω ότι για την εποχή που κυκλοφόρησε ήταν κάτι το ιδιαίτερο και πρωτότυπο. Ωστόσο, εάν το κρίνεις με τα σημερινά δεδομένα, είναι πολύ προβλέψιμο.

Παρόλα αυτά όμως το ευχαριστήθηκα και βρήκα την ερμηνεία του Anthony Perkins εξαιρετική.

 

Ερώτηση: Αξίζει να δω τα δύο sequels ή όχι; Ρωτάω επειδή δεν έχω διαβάσει κάτι θετικό για αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Kong: Skull Island

 

ξεκιναω να δω αλλη μια χολυγουντιανη παπαπατζα καιιιιιι.............. εκπληξη, ειναι καλο, πολυ καλο, μου αρεσε δλδ

θα του εβαζα και παραπανω απο το 6,7 του imdb αν και πιστευω οτι αυτη η βαθμολογια ειναι υψηλη για μια τετοια ταινια :P

μπραβο και εις ανωτερα χαχα :lol::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

11 hours ago, Murphy Pendleton said:

@Lord Makro  Σ'ευχαριστώ που μου θύμισες τη συγκεκριμένη ταινία. Την έχω αποθηκευμένη στο σκληρό και ήθελα να την έβλεπα τις ημέρες των εορτών αλλά δυστυχώς δεν είχα χρόνο.

Θα τη δω μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα σίγουρα γιατί έχω διαβάσει τα καλύτερα (πρώτη φορά θα τη δω).

 

Στο θέμα μας τώρα, είδα εχθές για πρώτη φορά το Psycho (1960) του Χίτσκοκ.

Καταλαβαίνω ότι για την εποχή που κυκλοφόρησε ήταν κάτι το ιδιαίτερο και πρωτότυπο. Ωστόσο, εάν το κρίνεις με τα σημερινά δεδομένα, είναι πολύ προβλέψιμο.

Παρόλα αυτά όμως το ευχαριστήθηκα και βρήκα την ερμηνεία του Anthony Perkins εξαιρετική.

 

Ερώτηση: Αξίζει να δω τα δύο sequels ή όχι; Ρωτάω επειδή δεν έχω διαβάσει κάτι θετικό για αυτά.

 

Κι εγώ έτσι την έπαθα, ήθελα να την ξαναδώ στις γιορτές (γιατί είναι κατά κάποιον τρόπο και χριστουγεννιάτικη ταινία) από πέρυσι ακόμα και τελικά βρήκα χρόνο προχθές. Αριστούργημα. Ο τρόπος που χτίζεται το φινάλε είναι υπέροχος και πραγματικά δεν γίνεται να μην συγκινηθείς. Χρυσή εποχή Χόλιγουντ :)

Το σίκουελ του Ψυχώ έχω την εντύπωση ότι το έχω δει πολύ παλιά αλλά δεν θυμάμαι ιδιαίτερα λεπτομέρειες οπότε μάλλον δεν μου έκανε μεγάλη εντύπωση :P

 

Γενικά θα ήθελα να πω ότι η γενιά μου είναι πιο τυχερή όσον αφορά τον κινηματογράφο γιατί μεγαλώσαμε σε μια εποχή που η τηλεόραση έπαιζε κατά κόρον όλες τις κλασικές ταινίες του παρελθόντος, κάτι που δεν γίνεται πια. Προσωπικά έχω δει άπειρα φιλμ του κλασικού Χόλιγουντ, σχεδόν όλα τα γνωστά. Ημουν βέβαια και τηλεορασάκιας, ενώ τώρα έχω πάει στο αντίθετο άκρο και δεν την ανοίγω καν. Να βλέπετε παλιές ταινίες, διευρύνουν τους ορίζοντες και προσφέρουν μια ψυχαγωγία πολύ πιο αληθινή από τις σύγχρονες "ταινίες επιληψίας" (τις λέω έτσι γιατί το μοντάζ και η δράση γίνονται με τέτοια ταχύτητα που δεν καταλαβαίνεις από πού σου έρχεται :D )

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Blade Runner 2049

 

τωρα τι να γραψω; σιγουρα ειναι μεγάλη, ψιλο αργή οποτε παει στα ορια του βαρετου;; οχι..

σιγουρα ειναι καλοφτιαγμενη, εχει μια σχετικα ενδιαφερουσα ιστορια.. γενικοτερη η αισθηση που αφηνει ειναι θετικη

 

8,3 στο imdb.. ε εκει λιγο πιο κατω... πολλα +++ στην ατμοσφαιρα και την αισθητικη της

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32806
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

American Assassin

 

Δεν την λες και απο τα δυνατα blockbuster, αλλα βλεπεται. :)

Η υποθεση με δυο λογια ψιλοκλισε...

Νεαρος που του εφαγαν  οι τρομοκρατες την αρραβωνιαρα σε διακοπες στην Ισπανια, 

παιρνει αναποδες και αρχιζει ενα σολο αγωνα εναντιον τους, με δικες του μεθοδους εξοντωσης.... :minigun:.....ωσπου καποιοι τον προσεχουν

και τον καλουν στην CIA για να "δουλεψει" και επισημα πλεον.

 

Οι παλιοκαραβανες Keaton & Suchet δινουν ενα "κατι" στην ταινια αλλα δεν ειναι αρκετο, ο Kitsch (Gambit) καλουτσικος στον ρολο του κακου,

ο Adkins για το λιγο που εμφανιστηκε, ηταν καλος επισης, ο O'Brien στον κεντρικο ρολο, μου αρεσε. :)

 

5,5 για τον Suchet και μονο. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104537
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Kingsman the golden circle. Αρκετά κατώτερο το πρώτου, το βαρέθηκα ενώ το έβλεπα, αλλά το τελείωσα.

Spoiler

Τραγική η εξήγηση της ανάστασης.

Φωτεινές στιγμές οι εμφανίσεις του Elton John που τις απόλαυσα. :) 4/10 για την ταινία και 6/10 για τις σκηνές με τον Elton. :) 

 

Ακόμα είδα το it. Με απογοήτευσε. Παρόλο που είχε πολύ καλό καστ, σε καμιά περίπτωση δεν μπόρεσα να συμπάσχω μαζί τους. Εξαιρετικός ο Bill Skasgard σαν Pennywise. 5/10 και στέκομαι στην version του 1990.

 

:Paingiver: 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απο σειρες ειδα το

"Stranger things 2giati.gifgiati.gif

" Η λευκη σκλαβα". Πολυ ωραια παραγωγη.Σειρα εποχης,που εχει να κανει με την δουλεία. Απλα μαυρισε η ψυχη μου με τοσα βασανιστηρια και θανατους.sad.gifsad.gif

Απο ταινιες

"Mother" Την ειδα γιατι μου αρεσει η Lawrence.Οι αλληγορικες ταινιες δεν μου αρεσουν ομως. Οχι δεν μου αρεσε.blink.gif

"Blade Runner 2049". Ωραιο!!

" unknown" Καλη και αυτη.

"Total recall" του 2012. Εχω δει το παλιοτερο,αυτη την ειδα ορωτη φορα.Ωραια ηταν.

"Master and commander" Την ειχαν αναφερει ο :germ:και ο Γαντζος στο φωναχτοκουτο.Πρωτη φορα την ειδα. Ωραια!!

Επισης με επιασε να ξαναδω παλιες αγαπημενες ταινιες.Ειδα τις παρακατω και εχω και αλλες στο προγραμμα.

"I know what you did last summer" Την ειχα "λιωσει" παλια αυτη την ταινια. Ειχα καποια χρονακια τωρα να την δω.

"I still know what you did last summer" Την συνεχεια μονο μια φορα την ειχα δει. Καλη αλλα οχι οπως η πρωτη.

"Little women" Χριστουγεννιατικο και καραγαπημενο!!

"Hailander" Ποσο αστεια φαινονται τα εφε εκεινης της εποχης. P.gifP.gif Αλλα...κλασικη ταινια.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2773
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Χαίρομαι που βλέπω φανς του Frank Capra εδώ. Νόμιζα ότι είμαι ο μόνος τρελός που βλέπει τόσο παλιές ταινίες. Συνιστώ να δείτε το "Lost Horizon" (1937) με τον έξοχο Ronald Colman. Είναι διαφορετικό από τα άλλα φιλμς του αγαπημένου σκηνοθέτη, αφού δεν είναι κωμωδία. Είναι μία από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες της δεκαετίας του 1930. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104537
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Three billboards outside Ebbing Missouri. Εξαιρετική ταινία, με συγκλονιστικές ερμηνείες. 7,50/10 άνετα. Ο Rockwell φοβερός. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση από το Πράσινο Μίλι, σ΄ένα πολύ ιδιαίτερο ρόλο, αλλά από τότε δεν έτυχε να τον ξαναδώ πουθενά. Απορώ πως δεν έχει κάνει μεγαλύτερη καριέρα. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2773
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

2 λεπτά πριν, Dr Paingiver είπε:

Three billboards outside Ebbing Missouri. Εξαιρετική ταινία, με συγκλονιστικές ερμηνείες. 7,50/10 άνετα. Ο Rockwell φοβερός. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση από το Πράσινο Μίλι, σ΄ένα πολύ ιδιαίτερο ρόλο, αλλά από τότε δεν έτυχε να τον ξαναδώ πουθενά. Απορώ πως δεν έχει κάνει μεγαλύτερη καριέρα. :)

 

:Paingiver: 

 

Μία επίσης εξαιρετική ταινία με τον Sam Rockwell είναι το "Confessions of A Dangerous Mind" που είναι το σκηνοθετικό ντεμπούτο του George Clooney το 2002. Παίζουν κι άλλοι καλοί ηθοποιοί όπως η Drew Barrymore και η Julia Roberts. Πολύ καλή ταινία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.