Μετάβαση στο περιεχόμενο

MIYAZAKI HAYAO [ (1941) ]


DiafanosK

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
MIYAZAKI HAYAO
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
05/01/1941
Τόπος γέννησης:
Bunkyō, Τόκιο, Ιαπωνία
Εργογραφία:

  • Member ID:  179
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  115
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Hayao Miyazaki
Hayao.jpg

Hayao Miyazaki [1941] (ΙΑΠΩΝΙΑ)


Γεννήθηκε στο Τόκιο το 1941. Αφού αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο το 1963 με πτυχίο στις Πολιτικές Επιστήμες και τα Οικονομικά, έπιασε δουλειά στην Toei Animation Company. Ως animator δούλεψε σε πολλές τηλεοπτικές σειρές και σε ταινίες, συχνά σε συνεργασία με το μεγαλύτερο συνάδελφο του και μέντορα του, τον σκηνοθέτη Ισάο Τακαχάτα.

Ο Μιγιαζάκι σκηνοθέτησε τηλεοπτικές σειρές, όπως το The Future Boy Conan και τη διάσημη πολυαγαπημένη μας Χάιντι. Το 1985 ο Μιγιαζάκι ίδρυσε μαζί με τον Τακαχάτα το Studio Ghibli και από τότε έχει σκηνοθετήσει 8 ταινίες. Η ταινία του παγκόσμιο φαινόμενο Ταξίδι στη Χώρα των Θαυμάτων έσπασε κάθε ρεκόρ στο box office της Ιαπωνίας και κέρδισε πολλά βραβεία διεθνώς με κορυφαίο όλων το Βραβείο Όσκαρ 2003 για Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων, καθώς και Χρυσή Άρκτο στο Φεστιβάλ Βερολίνου. Εκτός από τα κινούμενα σχέδια, ο Μιγιαζάκι σχεδιάζει και manga.
Το 2006 βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ Βενετίας με τον ειδικό Χρυσό Λέοντα για το σύνολο του έργου του. Σύμφωνα με τον Τζον Λάσιτερ της Pixar, ο Μιγιαζάκι είναι «ο σπουδαιότερος εν ζωή δημιουργός κινουμένων σχεδίων στον κόσμο». Σύμφωνα με τα νούμερα είναι ο πιο επιτυχημένος σκηνοθέτης της Ιαπωνίας με το εξαιρετικό παραμύθι του Ταξίδι στη Χώρα των Θαυμάτων να σπάει στη χώρα του το ρεκόρ εισιτηρίων που υπήρχε από την εποχή του Τιτανικού!

 

mononoke_poster.jpg laputa.jpg

                Princess Mononoke                       Laputa: The Castle in the Sky

 

Όμως, εκτός προβολέων, αυτός ο ασπρομάλλης μικροκαμωμένος καθηγητής ζει μοναστική ζωή. Είναι η μοίρα του να αντιμετωπίζεται ως ο σπουδαιότερος δημιουργός κινουμένων σχεδίων σε μια εποχή που αυτή η μορφή τέχνης οδηγείται σε εξαφάνιση. Και το αντιμετωπίζει υπερβολικά ψύχραιμα! «Αν είναι μια τέχνη να οδηγείται προς το τέλμα της, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι’ αυτό. Ο πολιτισμός προχωράει. Που είναι όλοι οι ζωγράφοι νωπογραφιών σήμερα; Που είναι οι ζωγράφοι τοπίων; Τι κάνουν τώρα; Ο κόσμος αλλάζει. Είμαι πολύ τυχερός που είμαι σε θέση να κάνω την ίδια δουλειά εδώ και 40 χρόνια. Αυτό είναι σπάνιο σε οποιαδήποτε εποχή.»

Ο κόσμος που αλλάζει είναι κάτι που συναρπάζει τον Μιγιαζάκι. Οι ταινίες του δείχνουν χαριτωμένα πλάσματα που παλεύουν με νύχια και δόντια να διατηρήσουν τις κοινότητες τους και βουκολικά τοπία υπό την απειλή της καταστροφής.
Το 1997 ο σκηνοθέτης υπέγραψε συμβόλαιο διανομής με τη Disney. Η συνεργασία αυτή αποδείχτηκε η αφετηρία για τη διεθνή φήμη, προετοιμάζοντας το έδαφος για μια έκθεση στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης της Νέας Υόρκης. Στην Ιαπωνία οι ταινίες του είναι blockbusters που μπορεί να απολαύσει ολόκληρη η οικογένεια. Στην Μεγάλη Βρετανία και στις ΗΠΑ θεωρείται ένας καλλιτέχνης με τεράστια επιτυχία στο καλλιτεχνικό στερέωμα.

Χρυσή Άρκτος και Oscar καλύτερου κινουμένου σχεδίου σε μια πραγματικά πολύ μεγάλη ταινία, στο Sen to Chihiro no Kamikakushi (Spirited Away) - (μια παραγωγή του 2001) - ενός πολύ μεγάλου δημιουργού, του Hayao Miyazaki. Μια ευχάριστη έκπληξη για όλους εμάς που αγαπάμε τα κόμικς, το σινεμά, τα κινούμενα σχέδια, για όλο αυτό τον κόσμο που πιστεύει στις μεγάλες δυνατότητες της 9ης Τέχνης, αλλά και της Τέχνης γενικότερα. Κι ακόμη δεν είδαμε τίποτα, γιατί υπάρχει πολύ μέλλον στη συνέχεια, και πολύ πιθανόν τα καλύτερα να έχουν ήδη βρει τον δρόμο για την πραγματοποίηση τους. Μένει απλά να περιμένουμε, έτσι ώστε να καμφθούν οι οποίες αντιρρήσεις, και πραγματικά τα κόμικς να μην είναι πια απλά μια μόδα, που κάποια στιγμή θα παρέλθει, αλλά αυτό που ήταν, είναι και θα είναι πάντα: Μια ολοκληρωμένη τέχνη, ένα Μέσο με τεράστιες καλλιτεχνικές και εκφραστικές δυνατότητες?

hotaru1.jpg porco1.jpg

Grave of the Fireflies                                   Porco Rosso

 

Ο Μιγιαζάκι δείχνει αρκετά ευαισθητοποιημένος όσον αφορά τον πλανήτη μας. Πιστεύει ότι είμαστε πάρα πολλοί άνθρωποι στον κόσμο και πολλά πράγματα έχουν γίνει λάθος. «Προσωπικά είμαι πολύ απαισιόδοξος. Αλλά όταν π.χ. κάποιος κάνει ένα παιδί, δεν μπορείς παρά να του ευχηθείς να είναι καλότυχο. Γιατί δεν μπορώ να πω στο παιδάκι ?Δεν έπρεπε να έρθεις στη ζωή?. Και όμως γνωρίζω ότι ο κόσμος βαδίζει προς λάθος δρόμο. Και καθώς αυτές οι συγκρουόμενες σκέψεις μου έρχονται στο μυαλό, αναρωτιέμαι τι είδους ταινίες πρέπει να κάνω.»

Ίσως γι’ αυτό αφηγείται παιδικές ιστορίες. «Πιστεύω ότι οι ψυχές των παιδιών είναι κληρονόμοι της ιστορικής μνήμης των προηγούμενων γενιών. Απλώς καθώς μεγαλώνουν και αποκτούν εμπειρίες στον καθημερινό μας κόσμο, η μνήμη αυτή βυθίζεται διαρκώς βαθύτερα. Αισθάνομαι την ανάγκη να κάνω μια ταινία που να αγγίζει εκείνο το κρυμμένο επίπεδο. Εάν το κατάφερνα αυτό, θα πέθαινα ευτυχής.»

Και στην ερώτηση αν νομίζει ότι ήδη το έχει καταφέρει αυτό απαντά: «Οι ταινίες δεν έχουν αυτού του είδους τη δύναμη. Βέβαια, αν, ως καλλιτέχνες καταφέρουμε να εισέλθουμε στα απόκρυφα της ψυχής και αν πούμε ότι αξίζει να ζούμε και ότι ο κόσμος μας αξίζει να υπάρχει, τότε ίσως κάτι καλό προκύψει. Ίσως αυτό προσπαθώ να κάνω με τις ταινίες μου. Είναι ο τρόπος μου να ευλογήσω τα παιδιά.»


 

castle.jpg sen_poster_front.jpg

Moving Castle                                                            Spirited away

 

Φιλμογραφία Hayao Miyazaki:
1963 Wan Wan Chushingura. Μικρού μήκους
1963 Okami Shonene Ken. Τηλεοπτική σειρά
1964 Shonen Ninja Kaze No Fujimaru. Τηλεοπτική σειρά
1965 Gariba No Uchu Ryoko. Μικρού μήκους
1965 Hassuru Panchi. Τηλεοπτική σειρά
1966 Reinbosentai Robin. Τηλεοπτική σειρά
1967 Mahotsukai Sally. Τηλεοπτική σειρά
1968 Tayo No Oji Horus No Daiboken. Μεγάλου μήκους. Ο Hayao Miyazaki συνεργάστηκε στην σύλληψη και έκανε τα ντεκόρ.
1969 Nagagutsu Wo Haita Neko. Μεγάλου μήκους.
1969 Soratobu Yureisen. Μεγάλου μήκους
1970 Himitsu No Akko-Chan. Τηλεοπτική σειρά
1971 Dobutsu Takarajima. Μεγάλου μήκους
1971 Ali Baba To 40 No Tosoko. Μεγάλου μήκους
1971 Lupin III. Τηλεοπτική σειρά
1972 Akado Suzunosuke. Τηλεοπτική σειρά
1972 Panda Kopanda. Μικρού μήκους
1973 Dokonjo Gaeru. Τηλεοπτική σειρά
1973 Panda Kopanda Amefuri Sakasunomaki. Μικρού μήκους
1973 Kouya No Shonen Isamu. Τηλεοπτική σειρά
1974 Samurai Jyaiantsu. Τηλεοπτική σειρά
1974 Alps No Shojo Heidi. Τηλεοπτική Σειρά
1975 Flanders No Inu. Τηλεοπτική Σειρά
1976 Haha Otazunete Sanzenri. Τηλεοπτική Σειρά
1977 Araiguma Rascal. Τηλεοπτική Σειρά
1978 Lupin Iii.Τηλεοπτική Σειρά
1978 Mirai Shonen Conan. Τηλεοπτική Σειρά
1979 Akage No An. Τηλεοπτική Σειρά
1979 Cagliostro No Shiro - The Castle of Cagliostro {GC}. Το Πρώτο Του Μεγάλου Μήκους.
1982 Space Adventures Cobra.
1983 Little Nemo. Μεγάλου μήκους βασισμένο στο κόμικς του Winsor McCay. Ο Miyazaki, ακριβώς όπως αρκετοί άλλοι (Moebius, κλπ.) συνεργάστηκαν στην πραγματοποίηση του φιλμ.
1984 Kaze No Tani No Nausicaa ~ Nausicaa of the valley of the wind {GC}. Μεγάλου Μήκους
1984 Aoi Koogoku No Maki. Μικρού Μήκους
1984 Kaitano Gihoo No Maki. Μικρού Μήκους
1984 Meitantei Holmes/ Sherlock Holmes. Τηλεοπτική Σειρά Sherlock Holmes
1986 Tenku No Shiro Laputa. Μεγάλου Μήκους
1988 Tonari No Totoro. Μεγάλου Μήκους
1989 Majo No Takkyubin - Kiki's Delivery Service {GC}. Μεγάλου Μήκους
1992 Porco Rosso, Kureina No Buta. Μεγάλου Μήκους
1995 On Your Mark. Μουσικό Clip
1997 Mononoke Hime ~ Princess Mononoke {GC}. Μεγάλου μήκους
2001 Spirited Away ~ Sen to Chihiro no Kamikakushi {GC}. Μεγάλου μήκους
2004 Howl's Moving Castle ~ Hauru no ugoku shiro {GC}. Μεγάλου μήκους

 

2006 Monmon the Water Spider. μικρού μήκους
2006 Yadosagashi/House-hunting. μικρού μήκους
2006 Hoshi o Katta Hi/The Day I Harvested a Planet. μικρού μήκους
2008 Ponyo. μεγάλου μήκους
2010 Arrietty. μεγάλου μήκους (μόνο το σενάριο)
2011 Kokuriko-zaka Kara/From Up on Poppy Hill. μεγάλου μήκους (μόνο το σενάριο)
2013 The Wind Rises. μεγάλου μήκους


nausicaa.jpgnausicaa1.jpg


Εκτός από τα κινούμενα σχέδια ο Miyazaki σχεδιάζει manga. Η γνωστότερη δουλειά του είναι η Nausicaa, ένα επικό παραμύθι και ταυτόχρονα μια πολύ διανοούμενη και σοφιστικέ ιστορία Ε.Φ. με οικολογικά, μυθικά και μεταφυσικά ιντερλούδα. Ένα άλλο του manga, το Hikoutei Jidai, το 1992 μεταφέρθηκε σε anime με τίτλο Porco Rosso. Ένας από τους μεγάλους είναι και ο Yasuji Mori (Wanpaku Uji no Orochi Taiji [The Bratty Prince's Crusade Against the Giant Snake]). Ο Hayao Miyazaki είναι ένας από τους μεγαλύτερους animators και κομίστες της Ιαπωνίας, που έχει αποκτήσει πλέον διεθνή αναγνώριση. Και τώρα ορισμένα -για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι-: Ο Miyazaki είναι ο συν-δημιουργός (μαζί με τον σκηνοθέτη Isao Takahata) της υπέροχης Χάιντι (Arupusu no Shoujo Haiji [Heidi, Girl of the Alps], 1974) που είχαμε δει από το '80 στην ΕΡΤ, και εργάστηκε στην σειρά Meitantei Holmes (Sherlock Hound ή Famous Detective Holmes (τελευταία του δουλειά για την TV), μια Ιταλικό-Ιαπωνική παραγωγή, που σε κόμικς απολαύσαμε το 1987, και στην Ελλάδα μέσα από το πάλαι ποτέ περιοδικό ΔΥΟ? Μάθετε περισσότερα στο υπέροχο site αυτού του καταπληκτικού δημιουργού, θαυμάστε τις εικόνες και δείτε αρκετά βίντεο από τα anime του?

Πηγές και πληροφορίες
Αφιέρωμα Hayao Miyazaki{GR}
Hayao MIYAZAKI Web{EN}
Ηayao Miyazaki films{EN}
Ηayao Miyazaki manga{EN}
Αφιέρωμα στο Hayao {GR}

Nausicaa Manga{ΕΝ}
Αυτό το έχω στη κατοχή μου αν υπάρξει ενδιαφέρον θ'ανέβει,στα αγγλικά ομως...
Από τις ταινίες του,ένα μεγάλο μέρος τους είναι στη κατοχή μου, οπότε και σε αυτές
έχουμε άμεση πρόσβαση!!

 

Manga Hayao Miyazaki
Nagagutsu wo haita neko / Puss in boots (1969)
Sabaku no tami / People of the desert (1969-1970)
Doubutsu takarajima / Animal treasure island (1972)
Kaze no tani no Naushika / Nausicaδ of the valley of wind (1982-1994)
Imouto he / To my sister (1982)
Shuna no tabi / The journey of Shuna (1983)
Hikoutei jidai / The age of the flying boat (1990)
Zassou nouto / Daydream data notes (1992)
Hansu no kikan / The Return of Hans (1994)
Kuuchuu de oshokuji / Dining in the air (1994)
Doromamire no tora / Tigers covered with mud (1998-1999)

A Trip to Tynemouth (2006)

Kaze Tachinu/The Wind Rises (2009)
 

laputa_wall_paper_05.jpg kiki_wall_paper_14.jpg
Laputa: The Castle in the Sky                                                          Kiki's Delivery Service

 

[Πιστεύω ότι το φανταστικό, με την έννοια της φαντασίας, είναι πολύ σημαντικό. Δεν πρέπει να είμαστε προσκολλημένοι στην καθημερινή πραγματικότητα, αλλά θα πρέπει να δίνουμε χώρο στην πραγματικότητα της καρδιάς, του νου και της φαντασίας. Αυτό μπορεί να μας βοηθήσει στην ζωή. Όμως θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όταν χρησιμοποιούμε τον όρο φανταστικό. Στην Ιαπωνία ο όρος φανταστικό χρησιμοποιείται παντού από τηλεοπτικά σόου μέχρι video games, όπως είναι η εικονική πραγματικότητα. Όμως η εικονική πραγματικότητα είναι η άρνηση της πραγματικότητας. Χρειάζεται να είμαστε ανοικτοί στις δυνάμεις της φαντασίας, οι οποίες φέρνουν κάτι χρήσιμο στην πραγματικότητα. Η εικονική πραγματικότητα μπορεί να φυλακίσει τα πρόσωπα. Αυτό είναι ένα δίλημμα που μ' απασχολεί στο έργο μου, το οποίο ισορροπεί ανάμεσα σε φανταστικούς κόσμους και εικονικούς κόσμους.]

 

[δηλώσεις του Hayo Miyazaki σε συνέντευξη τύπου στο Παρίσι, τέλη Δεκεμβρίου του 2001 στα πλαίσια του φεστιβάλ Nouvelles images du Japan.
Δημοσιεύθηκαν στο www. Midnighteye.Com]

 

 

 

totorox.gif

 

 

Το νήμα είναι ακόμα σε αρχικά στάδια κάθε καινούργια πληροφορία που θα βρίσκω θα τη προσαρμόζω!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

"Διάφανε" φίλε μου.

 

Χώρια το πολύ όμορφο αφιέρωμα που έκανες με τις απίστευτα πολλές πληροφορίες,

μου αρέσει το γεγονός ότι έχεις και οπτικοακουστικό υλικό να μας προσφέρεις, καθώς

εγώ έχω μόνο δυο-τρία από τα έργα του. Καταπληκτικός τόσο στον σχεδιασμό και την

κίνηση όσο και στις μοναδικές ιστορίες του. Είμαι φαν του έργου του και θα χαρώ πολύ

όταν με το καλό εμπλουτίσω ακόμη περισσότερο την συλλογή μου. Και είναι και πολλά.

 

 

:clap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πάρα πολύ ωραίο το αφιέρωμα σου Διάφανε! :clap:

Πραγματικά καταπληκτικό, από τα καλύτερα εδώ πέρα. Ειδικά η φιλμογραφία του είναι μια πολύ χρήσιμη προσθήκη.

 

Για τα manga που αναφέρεις ότι έχεις θα χαρούμε πολύ να τα δούμε στον tracker μια και πιστεύω ότι θα ενδιαφέρουν αρκετό κόσμο.

 

Συνέχισε έτσι και στα επόμενα αφιερώματα σου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μπράβο πολύ καλό αφιέρωμα!!!

Αν και πολλές φορές έχει τύχει να βρεθώ απέναντι από τα έργα του (κυρίως από το Ταξίδι στη Χώρα των Θαυμάτων) από καθαρή συμπτωση δεν έχει τύχει να δω ή να διαβάσω ένα από αυτά. Τώρα όμως και μετά από αυτό το αφιέρωμα θα το επιδιώξω, κάτι στις απόψεις του, μου λέει ότι θα μου αρέσει πολύ η δουλειά του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  179
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  115
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια! :D

 

Βασικά και εγώ μαθαίνω μαζί με σας με αυτό το θέμα που άνοιξα ;)

 

Έχω αρκετό υλικό από το κύριο αυτό! Ήδη το Μάνγκα του "Nausicaa , of the valley of the wind" βρίσκεται στο τράκερ μας!

Όλα εντάξει τώρα! Να ζητήσω συγγνώμη από τον eurostrato για τη ταλαιπωρία!

 

Ελπίζω να σηκώσουμε όλο το υλίκο του στο άμεσο μέλλον!

 

Ο άνθρωπος το κατέχει το άθλημα κατεμέ :)

 

Επίσης κάθετί που ανεβάζω του Hayao στο τράκερ θα σημειώνεται στη κάθε λίστα(μάνγκα,φιλμς) παραπάνω. ;)

Επεξεργασία από DiafanosK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Bravo πολυ καλη δουλεια :D

 

Δεν ηξερα πως ηταν δικο του εργο η Χαιντι, την εβλεπα παλιοτερα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Τα συγχαρητήρια και από μένα φίλε μου :clap:

 

Υπέροχο αφιέρωμα και εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλα...

 

Τέτοιες δουλειές κάνουν το GreekComics μοναδικό !

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χάιντι?!?!? με έστειλες! :D

 

Όντως ο Miyazaki είναι κορυφή. Πολύ καλό αφιέρωμα. Thanx και για το υλικό στον tracker :beer:

 

Για όσους έχουν πιτσιρίκια, χ*στε τις σύγχρονες αηδίες του Holywood και βάλτε τους να δουν τη Mononoke (το αγαπημένο μου απ'όσα δικά του έχω δει). Και σχέδιο και ιστορία με πλοκή...

 

Απορία. Πρώτα διαβάζει κανείς το κόμικ ή πρώτα βλέπει τη ταινία? (για Nausica μιλάμε)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  179
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  115
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το μάνγκα ,ενώ καλύπτει σχεδόν όλη τη ταινία, πάει

την ιστορία ακόμα πιο μακριά!

 

Η ταινία είναι τόσο καλή που δε με πείραξε καθόλου

για πρώτη φορά(συνήθως συμβαίνει το αντίθετο) που

είδα πρώτα τη ταινία και μετά διάβασα το μάνγκα.

 

Μπορεί να διαβαστεί και μόνο του,αλλά μετά θα

χάσεις τη μαγεία της ταινίας ή ένα μέρος της

μαγείας της. Οπότε δες την και μετά ξεκίνα

διάβασμα!!! Εξάλλου σκέψου ότι τραβάει την ιστορία

πιο μακριά από τη ταινία και θα έχεις και κατά το

διάβασμα την αγωνία του καινούργιου.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@diafanos

 

gracias! το κάνω έτσι λοιπόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εξαιρετικο αφιερωμα DiafanosK. Μπραβο. Τον Miyazaki τον ηξερα μονο απο το εκπληκτικο Spirited Away.

 

Μετα απο αυτο που διαβασα, εκανα μια μικρη αναζητηση και κατι ανεβασα στον tracker. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καταπληκτική δουλειά DiafanosK.Συγχαρητήρια! :clap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

O Hayao Miyazaki είναι από τους αγαπημένους μου δημιουργούς και πιστεύω ότι είναι πραγματικά αξιόλογος!!!

 

Αγαπημένες μου ταινίες το Kiki's Delivery Service αλλά και το Spirited away!!!! :brainbow:

 

Μπράβο, πολύ καλό αφιερωμα DiafanosK!!!! :clap: :clap: :clap:

 

Ευχαριστούμε!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1479
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  15
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πωπω, πάνε μόλις 4 ώρες από τη στιγμή που είδα για πρώτη φορά το "Grave Of The Fireflies"!

Πήρα αγκαλιά όλη τη Zewasoft και πορεύτηκα ενώ παρακολουθούσα την ταινία.

 

Απλά εκπληκτική. Ο Hayao Miyazaki είναι ένας από τους αγαπημένους μου δημιουργούς! Αφού είδα στο σινεμά την Princess Mononoke και το Κινούμενο Κάστρο, ανυπομονώ να δω και ορισμένες από τις υπόλοιπες δουλείες του!

 

Ζήτω για την Χάιντι, το κοριτσάκι των Άλπεων! :hilarious:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πολυ ωραιο αφιερωμα,οριστε και καποιες εικονες απο το storyboard του mononoke

 

post-1834-1179564543_thumb.jpg post-1834-1179564557_thumb.jpg post-1834-1179564570_thumb.jpg

 

 

post-1834-1179564590_thumb.jpg post-1834-1179564603_thumb.jpg post-1834-1179564622_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιστεύω ότι το φανταστικό, με την έννοια της φαντασίας, είναι πολύ σημαντικό. Δεν πρέπει να είμαστε προσκολλημένοι στην καθημερινή πραγματικότητα, αλλά θα πρέπει να δίνουμε χώρο στην πραγματικότητα της καρδιάς, του νου και της φαντασίας. Αυτό μπορεί να μας βοηθήσει στην ζωή. Όμως θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όταν χρησιμοποιούμε τον όρο φανταστικό. Στην Ιαπωνία ο όρος φανταστικό χρησιμοποιείται παντού από τηλεοπτικά σόου μέχρι video games, όπως είναι η εικονική πραγματικότητα. Όμως η εικονική πραγματικότητα είναι η άρνηση της πραγματικότητας. Χρειάζεται να είμαστε ανοικτοί στις δυνάμεις της φαντασίας, οι οποίες φέρνουν κάτι χρήσιμο στην πραγματικότητα. Η εικονική πραγματικότητα μπορεί να φυλακίσει τα πρόσωπα. Αυτό είναι ένα δίλημμα που μ' απασχολεί στο έργο μου, το οποίο ισορροπεί ανάμεσα σε φανταστικούς κόσμους και εικονικούς κόσμους.

[δηλώσεις του Hayo Miyazaki σε συνέντευξη τύπου στο Παρίσι,

τέλη Δεκεμβρίου του 2001 στα πλαίσια του φεστιβάλ Nouvelles images du Japan.

Δημοσιεύθηκαν στο www. Midnighteye.Com]

:bravo: :bravo: :bravo: Πολυ ωραιο το αφιερωμα DiafanosK. :clap: :clap: :clap:

Ευχαριστω για τη προσφορα σου :thanks::thanks:

 

Στη υγεια σου :beer::beer::beer::beer::beer::beer:

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6145 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

υπεροχο το αφιερωμα του diafanosk καθως και τα συμπληρωματακια απο τα αλλα παιδια.

Αλλα και του εσπερου πολυ καλο και ακρως περιεκτικο το post με τη συνεντευξη (πολυ ενυπωσιακη διατυπωση)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  4050
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καλό το αφιέρωμα!!!Bravo σας και Bravo του ,τέλειος!

:clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

νομιζω υπαρχει ενα site ghibli tavern απο fan του

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  4929
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  121
  • Reputation:   118
  • Achievement Points:  121
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ο μεγαλύτερος και σπουδαιότερος Ιάπωνας δημιουργός ανιμέ!

Η λατρεία μου!

:bravo:

 

 

Εξαιρετικό αφιέρωμα!

Επεξεργασία από vasiliki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Φοβερός και αξεπέραστος! Οι ιστορίες του είναι γεμάτες όνειρο, ρομαντισμό, φαντασία! Όταν είδα για πρώτη φορά το Spirited Away άλλαξε ριζικά η εικόνα των κινουμένων σχεδίων, που είχα μέχρι τότε στο μυαλό μου! Μαγεύτηκα απο το Howl's Moving Castle και το Princess Mononoke!(Μέχρι που έκλαψα κιόλας :crying:). Δεν ήξερα ότι είχε σχεδιάσει και μάνγκα! :yahoo:

 

Καταπληκτικό αφιέρωμα! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12263
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  23
  • Reputation:   84
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5125 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάρα πολύ καλό το αφιέρωμα κύριε Διάφανε ! Αναλυτικότατο, και χορταστικότατο.

 

Θα μου πείς, όταν αρχίζεις να γράφεις για τονμεγαλύτερο εν ζωή παραμυθά

(όπως έχει δηλώσει και άνθρωπος της - ξεπεσμένης πια - Disney ),

σίγουρα θα βρείς πολλά να πείς. Ο άνθρωπος είναι ένας ζωντανός θρύλος,

με όλη τη σημασία της λέξης. Μία σχολή μόνος του. Απίστευτος !

 

personal best : Nausicaa, για συναισθηματικούς λόγους

(το είδα 12 χρονών στο Juniors TV, αν σας θυμίζει κάτι -

περιττό να σας πώ οτι το σαγόνι μου κρεμόταν στα πατώματα

για τις επόμενες 2 μέρες)

 

Τώρα που το θυμήθηκα, έχω δεί κάποιες εικόνες απο το καινούριο του.

Ponyo νομίζω το έλεγαν. Άντε, να δούμε πόσο θα περιμένουμε

για να ξανανιώσουμε τη συγκίνηση που μόνο ο αξιαγάπητος γεράκος (πια)

ξέρει να μας προσφέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4271 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ωραίο αφιέρωμα για τον Miyazak-άρα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Βγαινει/βγηκε καινουργια ταινια του:

The Wind Rises

Επεξεργασία από vιvάnτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Συνέντευξη

Επεξεργασία από vιvάnτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βγαινει/βγηκε καινουργια ταινια του:

The Wind Rises

Αντιγράφω από LIF0:

 

Kaze Tachinu – Ο Άνεμος Δυναμώνει

 

Η νέα ταινία του Hayao Miyazaki είναι ένα ιστορικό φιλμ μυθοπλασίας για ένα αγόρι που ονειρευόταν να πετάξει.

 

post-556-0-63418800-1376834277_thumb.jpg

Ο Miyazaki είναι αδιαμφισβήτητα μεγάλος δημιουργός. Μετά από 5 χρόνια επιστρέφει στην μεγάλη οθόνη, όχι με ένα ακόμη παραμύθι αλλά με μια «σοβαρή» ταινία που ήδη προκαλεί πολλές αντιδράσεις στην Ιαπωνία.

 

post-556-0-50679300-1376834274_thumb.jpg

Το Kaze Tachinu εξιστορεί την κατασκευή του μαχητικού αεροπλάνου Mitsubishi A6M Zero μέσα από την ματιά του εφευρέτη του Jiro Horikoshi. Το συγκεκριμένο μοντέλο χρησιμοποιήθηκε κατά τη διάρκεια του Δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου από το πολεμικό ναυτικό, κυρίως για τις καμικάζι επιθέσεις των Ιαπώνων εναντίον των Αμερικανών. Ευαίσθητο και ασυνήθιστο θέμα για τον διάσημο σκηνοθέτη που γοητεύτηκε από την ζωή του Horikoshi όταν διάβασε τα λόγια που είπε κάποτε για την δημιουργία του αεροπλάνου «Το μόνο που ήθελα να φτιάξω, ήταν κάτι όμορφο».

 

post-556-0-55021800-1376834271_thumb.jpg

Ταυτόχρονα, είναι μια ελεύθερη απόδοση της νουβέλας του ποιητή Tatsuo Hori [που πάλευε χρόνια με την φυματίωση] “Τhe Wind Has Risen” από το 1937 μιας και η προσωπική ζωή του Horikoshi που απεικονίζεται στην ταινία δεν βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα. Μια άλλη ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια είναι το πρόσωπο που κάνει τη φωνή του στην ταινία. Δεν είναι άλλος από τον Hideaki Anno, τον σκηνοθέτη του Neon Genesis Evangelion.

 

post-556-0-29712200-1376834266_thumb.jpg

Επειδή η ταινία αφορά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, ο Miyazaki εύκολα θα μπορούσε να πέσει στην παγίδα να κατηγορηθεί ως εθνικιστής και ότι κάνει προπαγάνδα υπέρ του πολέμου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Το μήνυμα που περνάει είναι τόσο αντιπολεμικό που πολλοί Γιαπωνέζοι αντέδρασαν αρνητικά απέναντι στην ταινία, θεωρώντας την «αντι-Ιαπωνική». Όπως και να’ χει, αυτή η εξέλιξη, την κάνει ακόμη πιο πολυαναμενόμενη. Το πρώτο τρέηλερ με αγγλικούς υπότιτλους μόλις κυκλοφόρησε.

 

> Trailer

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Hayao Miyazaki Retires From Making Feature Films

 

Εντάξει τεράστιος!Από τους μεγαλύτερους του κόσμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

όσον αφορα το Kaze Tachinu (The Wind Rises) του Hayao Miyazaki βγηκε νέο επίσημο τρειλερ trailer εξ Αμερικής

στο οποίο όμως, καποια πραγματα μας ήταν καπως γνωριμα :(καθως περιελαμβανονταν στο THE WIND RISES Trailer | Festival 2013 που ειχε βγει νωριτερα φετος..

 

Το τρειλερ κλεινει λέγοντας ότι η ταινια είναι:  Miyazaki’s ‘''farewell masterpiece''

 

πηγή

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.