Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΑΖΟΛΙΝΙ: PIG! PIG! PIG!


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΑΖΟΛΙΝΙ: PIG! PIG! PIG!
Σενάριο/Kείμενα:
Jean Dufaux
Σχέδιο:
Massimo Rotundo
Εκδοτική:
ΟΛΟΝ ΒΙΒΛΙΟ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2001
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Βιογραφικό,Φαντασίας
Μέγεθος:
24.0 x 32.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Μαρία Καραγιαννάκη
Επιμέλεια:
Βάσος Γεώργας
Πρωτότυπος τίτλος:
Pasolini - Pig! Pig! Pig! (Glenat, 1996)
Προέλευση:
Γαλλική

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

PazoliniPigPigPig_0001.jpg PazoliniPigPigPig_0001z.jpg 

 

Μυστήριος τόμος, κατά τύχη έπεσα πάνω του και τον τσίμπησα. Ίσως να είναι έκδοση του 1996. Αυτό τουλάχιστον αναφέρει ως copyright μέσα (καίτοι το έχει ως 1996 Editions Glenat (στη Γαλλία πάντως βγήκε το 8/1993). Σίγουρα πάντως πριν την εποχή που αρχίσαμε να αναφέρουμε τους αριθμούς με το 010 μπροστά (πριν μπει το 210 δηλαδή) μιας και έχει απλά 7ψήφια τηλέφωνα μέσα. Από την άλλη βρήκα αναφορά σε αυτό στην εφημερίδα Βήμα από Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2002...

Τίτλος πρωτοτύπου: Pasolini: Pig! Pig! Pig!. Σενάριο: Jean Dufaux Σκίτσο: Massimo Rotundo. Μετάφραση Μαρία Καραγιαννάκη. 60 σελίδες, σκληρό εξώφυλλο (!!!), γυαλιστερό χαρτί, αρκετά μεγάλο μέγεθος. 24χ32 εκ.

Λόγω μεγέθους δεν χώραγε στο σκάνερ οπότε αυτό που βλέπετε είναι σύνθεση 4 σκαναρισμάτων (I am getting the hang of it! :) ). Στο οπισθόφυλλο δεν μπήκα στον κόπο, απλά σκανάρισα το κείμενο (το οποίο και αυτό είναι μέσα σε ένα άσπρο πλαίσιο).

Φυσικά λόγω θεματολογίας είμαι ενθουσιασμένος που το τσίμπησα... Ομολογώ πως όταν το είδα απλώς το κατέβασα και με καταναλωτική μανία είπα "μέσα". Μετά είδα λίγο καλύτερα περί τίνος επρόκειτο... :cool:

Ειλικρινά αναρωτιέμαι τι στο δαίμονα εκδοτικός οίκος είναι αυτός και σε πόσα κομμάτια βγήκε αυτό το πράγμα.... Απίστευτα ενδιαφέρον κομμάτι....

:beer:

edit: λοιπόν. ψάχνοντας λίγο τα τηλέφωνα, διαπίστωσα ότι ανήκουν στην εταιρία Art House AE. (κολλάει και με αυτό που λέει μέσα "Δικαιώματα για την Ελληνική γλώσσα: ART@HOUSE RMD A.E.". Έχουν και site στο δίκτυο. Στο "about" λέει ότι η εταιρία υπάρχει από το 2002 οπότε μάλλον έχει δίκιο το Βήμα και μάλλον είναι έκδοση του 2002 (ας το μετακινήσει κάποιος δεκαετία!).... Πάντως δεν το αναφέρουν στα βιβλία τους... Μάλλον θα βγάλαν μόνο αυτό το κόμικ μέσα από ένα συγκεκριμένο imprint....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σαν όλον έχουν βγάλει και βιντεοκασέτες/dvd, οπότε αναρωτιέμαι με την σειρά μου, μπας και υπάρχει κανένα συγκεκριμένο ταινιάκι και είπαν να το βγάλουν ακοπανιαμέντο;Να υποθέσω οτί το πήρες second hand το τομάκι;

Ευχαριστώ πάντως για την παρουσίαση mate! :thanks::cool:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

να υποθέσεις ότι το βρήκα άθικτο σε βιβλιοπωλείο... ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1618
  • Content Count:  5053
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5061
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όντως, εγώ το είχα πάρει από την Πρωτοπορία, η οποία το έχει ακόμη στον κατάλογο του site της...

 

http://www.protoporia.gr/protoporia/produc...FG7X2GER9MC99F6

 

Τώρα αν το έχει ακόμη στο στοκ της, αυτό είναι άλλου παππά ευαγγέλιο...

 

 

 

 

ευλόγησοοοοον.... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όντως, εγώ το είχα πάρει από την Πρωτοπορία, η οποία το έχει ακόμη στον κατάλογο του site της...

http://www.protoporia.gr/protoporia/produc...FG7X2GER9MC99F6

 

και δεν έχουν όλο το εξώφυλλο στο site! :yahoo: σας το είπα... ζόρικο! :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2418
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

και δεν έχουν όλο το εξώφυλλο στο site! :yahoo: σας το είπα... ζόρικο! :)

 

:beer:

 

 

My regards to all greekcomics members.

I wish I had more time to visit you more often and better understanding of your language.

 

But life isn't always simple as we would like to be.

 

God bless you all

 

and cheers :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

My regards to all greekcomics members.

I wish I had more time to visit you more often and better understanding of your language.

 

But life isn't always simple as we would like to be.

 

God bless you all

 

and cheers :beer:

you're always welcomed misokvc, regardless of language barriers! :D

Cheers! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κι εγω το βρηκα στο Comicon την Παρασκευη.Μου φανηκε ενδιαφερον αλλα περιμενα να ακουσω και μια δευτερη γνωμη πριν το αγορασω.Παντως μου φανηκε σχετικα καλο σαν εκδοση,με μεγαλο μεγεθος και σκληρο εξωφυλλο,πραγματα που δεν συνηθιζονται σε ελληνικα κομικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2375
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κι εγω το βρηκα στο Comicon την Παρασκευη.Μου φανηκε ενδιαφερον αλλα περιμενα να ακουσω και μια δευτερη γνωμη πριν το αγορασω.Παντως μου φανηκε σχετικα καλο σαν εκδοση,με μεγαλο μεγεθος και σκληρο εξωφυλλο,πραγματα που δεν συνηθιζονται σε ελληνικα κομικς.

 

Φτου !! :bash: Μόλις έλαβα μέϊλ από πτωτοπορία ότι το συγκεκριμμένο έχει τελειώσει απ'τον εκδότη..

'Εχει κανείς να μου προτείνει από που μπορώ να το παραγγείλω?!! :tooth2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στη Θεσ/νίκη το βρήκα πριν μερικές μέρες στο Comicon.Είχε 2-3 ακόμη.Για το ίδιο το κόμικ τώρα να πώ οτι ήταν πάρα πολύ καλό.Απο τα καλύτερα κόμικς που διάβασα τώρα τελευταία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Θα ορκιζόμουν ότι είχα απαντήσει εδώ... :confuse:

 

Τέσπα... για να μην υπάρχει απάντηση μου, πολύ απλά σημαίνει ότι όπως και άλλες φορές το διάβασα, μου άρεσε, έπλασα ένα γενικό πλάνο στο μυαλό μου για αυτά που ήθελα να πω και... τελικά ξέχασα να τα γράψω εδώ; :wall:

 

Πολύ καλή έκδοση τόσο σε δέσιμο όσο και το χαρτί και το χρώμα. Το σχέδιο αρκετά καλό και η ιστορία (αν και προβλέψιμη θα έλεγα) επίσης ενδιαφέρουσα αστυνομικομυστηρίου και διαβάζεται εύκολα. Είπαμε αν και προβλέψιμο το τέλος, δεν νομίζω ότι αφήνει κάποια άσχημη γεύση όπως άλλα. Δυστυχώς είναι καιρός που το διάβασα οπότε δεν μπορώ να κάνω μία σε βάθος ανάλυση με σλάιντς κλπ ώς συνήθως, αλλά αυτό μάλλον κρίνεται θετικό.

 

 

Μία όμορφη προσθήκη για την βιβλιοθήκη σας, σε όλα τα επίπεδα θα έλεγα. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27001
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι είναι αυτή η έκδοση εδώ;; Δεν ήξερα πως είχε βγει τέτοιο πράγμα! Ουσιαστικά είναι αστυνομικό μυθιστόρημα που αναφέρεται στην εξιχνίαση του θανάτου του Pier Paolo Pasolini; Ο Pier Paolo Pasolini είναι γνωστό ότι δολοφονήθηκε μετά την ολοκλήρωση της ταινίας του "120 Μέρες Στα Σόδομα" ("Salo, Or The 120 Days Of Sodom") ("Salo O Le 120 Giornate Di Sodoma") ('75) που παίχτηκε, αρχικά, στο Κινηματογραφικό Φεστιβάλ του Παρισιού. Ο τίτλος του επίσης με παραπέμπει στην δραματική ταινία του "Χοιροστάσιο" ("Pigsty") ("Porcile") ('69). Έχει κάποια σχέση; Ίσως θέλει να δείξει την "θηριωδία" ο σεναριογράφος του άλμπουμ.

 

Επίσης να πούμε πως η "Art House" (μετέπειτα άλλαξε σε "Art Free") είναι μία πολύ καλή ανεξάρτητη εταιρία διανομής ταινιών στην Ελλάδα. Το κακό μ' αυτήν είναι πως είναι ΤΟΣΟ "ανεξάρτητη" που δεν την ενδιαφέρει ούτε καν το promotion της. Δεν ανανεώνει το site της παρά πρέπει να περάσουν χρόνια και δε στέλνει σε video clubs ενημερωτικά φυλλάδια με ότι έχει κυκλοφορήσει. Ότι να 'ναι... Και είναι κρίμα γιατί μας έχει φέρει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ταινίες κατά καιρούς!! Όπως και η άλλη ανεξάρτητη βέβαια, η "New Star"!

 

Τέλος να πούμε πως αυτό το link που μας έδωσε ως "Βιβλιοθήκη" ο Νίκος δεν πρέπει να είναι βιβλία που έχει εκδώσει η εταιρία. Σε ορισμένες ταινίες έχει μέσα στο DVD κάποια ένθετα και μάλλον πως είναι αυτά γιατί ορισμένες τις έχω αγοράσει. Είχε βγάλει και δύο περιοδικά μια φορά (ουσιαστικά ήταν ζελατίνα ασφαλείας με την ταινία κι ένα χαρτόνι πίσω με τον τίτλο της σειράς) που έδινε πολύ καλές ταινίες με το ένα απ' αυτά να περιέχει τέτοια ένθετα στις ταινίες του! Λεγόταν "Κλασσική Οθόνη". :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  75
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  102
  • Reputation:   194
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Παραξενευομαι που το κομικ αυτο αρεσε σε τοσο κοσμο...!!!!!!! Και θαλεγα μαλιστα πως ψιλοκαραφλιασα...

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι 0/20 κι αυτο γιατι το σχεδιο ειναι μαλλον καλο οποτε απλα αντισταθμιζει την

ιδιαιτερα αρνητικη βαθμολογια που θαβαζα στο σεναριο... ! Ο ντιφο δινει ρεσιταλ αρλουμπας στο ιδιο γνωριμο

στυλακι του Σαντ και γενικοτερα ολησ τησ σειρασ Χαρακτηρας που εγω θα ονομαζα Ιδιοσυγκαρσια η Φυση

(παντως οχι σειρα Χαρακτηρας... ) με μονη (αλλα ουδολως φωτεινη) εξαιρεση τον Χεμινγουεη. Προχειρο,

αταλαντο, αθεραπευτα μη ευρηματικο και ιδιαζοντως βαρετο εως και τα πλαισια του αγνα ηλιθιου θα

χαρακτηριζα αυτο το εκτρωμα σεναριου για εναν σκηνοθετη που δεν ειναι πια (κατα τη γνωμη μου παντα)

κι απ'τους καλυτερους, που πεθανε οπως πεθανε (παντως οχι και μυστηριωδως) και που ο δολοφονος του

βγηκε πριν καποια χρονια απο τη φυλακη κι εδινε συνεντευξεις... Ξερω οτι το ψιλοθαβω αλλα προκειται

για ενα τραγικο κομικ που δυσφημιζει την εννοια BD...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27001
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όταν λέω "μυστηριωδώς" δεν εννοώ πως ο θάνατός του είναι ένα αίνιγμα, αλλά ότι οι συνθήκες ήταν περίεργες και ύποπτες. Αν αυτό εδώ σου φαίνεται πως δεν έχει μυστήριο κι ότι έχει πλήρως εξιχνιαστεί και είναι όλα εξηγήσιμα τότε πάω πάσο:

 

 

Pasolini was brutally murdered by being run over several times with his own car, dying on November 2, 1975 on the beach at Ostia, near Rome, in a location typical of his novels.

 

 

 

Giuseppe Pelosi, a seventeen-year-old hustler, was arrested and confessed to murdering Pasolini. However, on May 7, 2005, he retracted his confession, which he said was made under the threat of violence to his family, and claimed that three strangers with southern Italian accents had committed the murder,[citation needed] insulting Pasolini as a "filthy communist." (http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/film/4529877.stm)

 

 

 

Following Pelosi's retraction, the investigation into Pasolini's death was reopened, although the murder is still not completely explained. Contradictions in the declarations of Pelosi, a strange intervention by Italian secret services during the investigations, and some lack of coherence in related documents during the different parts of the judicial procedures brought some of Pasolini's friends (particularly actress Laura Betti, a close friend) to suspect that it had been a contract killing. The inefficiency of the investigations were exposed by his friend, Oriana Fallaci, writing in "Europeo" magazine. Many clues suggest that it was unlikely that Pelosi killed Pasolini alone.

 

 

 

In the months just before his death, Pasolini had met with a number of politicians, whom he made aware of his knowledge of certain important secrets.

 

 

 

Other evidence, uncovered in 2005, points to Pasolini having been murdered by an extortionist. Testimony by Pasolini's friend, Sergio Citti, indicates that some of the rolls of film from Salò had been stolen, and that Pasolini had been going to meet with the thieves after a visit to Stockholm, November 2, 1975.

 

 

 

Others report that, shortly before he was found dead in Ostia, outside Rome, he told them he knew he would be murdered by the mafia.[citation needed] It has also been suggested that Pasolini not only knew he was going to die, but in fact wanted to be killed and staged his death. Proponents of this theory include Pasolini's lifelong friend, painter and writer Giuseppe Zigaina. Zigaina claims that "Pasolini himself was the 'organizer' of his own death, which, conceived as a form of expression, was intended to give meaning to his entire oeuvre."[1] Zigaina argues that Pasolini had been planning his death for many years and planted in his works clandestine codes that revealed when and how it would happen. Another of Pasolini's close friends, Alberto Moravia, has also found striking similarities between his death and his work. In 1977, Moravia wrote a book about the murder and in it said that he recognized the murder scene in Ostia from Pasolini's descriptions of similar landscapes in his two novels, Ragazzi di vita (The Ragazzi) and Una vita violenta (A Violent Life), and in an image from his first film Accattone. Pasolini had even shot footage of the site a year earlier, for use in his film Il fiore delle mille e una notte (A Thousand and One Nights). Unlike Zigaina, however, Moravia has written off these similarities as no more than poetic irony.[2]

 

 

 

Despite the Roman police's reopening of the murder case following Pelosi's statement of May 2005, the judges charged with investigating it determined the new elements insufficient for them to continue the inquiry.

 

 

 

Pasolini was buried in Casarsa, in his beloved Friuli. In the grave, he wears the jersey of the Italian Showmen national team, a charity soccer team he founded, with others.[citation needed]

 

 

 

On the 30th anniversary of his death, a biographical cartoon, entitled Pasolini requiem (2005), was animated and directed by Mario Verger, with passages drawn from Mamma Roma, Uccellacci e uccellini, and La Terra vista dalla Luna. It ends with a description of the Ostia murder.

 

Εγώ δεν έχω δει πολλά απ' αυτόν αλλά κακός σκηνοθέτης δεν είναι. Αντιθέτως. Δεν είπα ποτέ ότι είναι απ' τους καλύτερους αλλά σίγουρα έχει πει κάποια πράγματα που ενόχλησαν/θορύβησαν ΠΑΡΑ πολύ κόσμο. Και νομίζω πως αξίζει να δει κανείς γιατί αναφέρεται σε τέτοια θέματα και το ποια είναι αυτά. Είναι λίγο extreme όμως, οπότε θέλει προσοχή. :beer:

 

 

Υ.Σ. Προσωπικά μόνο για το κόμικ δεν είχα παρά απορίες, μιας και δεν το 'χω διαβάσει. :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  75
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  102
  • Reputation:   194
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Φιλε Mandrake,

 

Νομιζω πως πηρες προσωπικα τα σχολια μου για το κομικ, τον ντιφο και τον πιερ παολο. Αν οντως ειναι

ετσι (και δεν ειναι η ιδεα μου) να σου πω απλα πως δεν απαντουσα καν σε εσενα (ουτε και στο "μυστηριωδώς")

αλλα ουτε και σε καποιον αλλον... Συνολικα καταλαβα πως το κομικ σας αρεσε (περι ορεξεως κολοκυθοπιτα)

και "απαντουσα" σε ολους η μαλλον καλυτερα ελεγα απλα την αποψη μου οπως κι εσεις... Εσας σας αρεσε (κανεις

δεν ειναι τελειος), εμενα παλι οχι. Κυριως απαντουσα στο οπισθοφυλλο για τα περι σπινθηροβολα του Ντιφο κ.λ.π.

καθως και στα σχολια περι ολης της σειρας Χαρακτηρας (μια πολυ κακη σειρα κατα τη γνωμη μου παντα...).

 

Οσο για τον Πιερ Παολο, οχι μονο δεν με ενοχλησαν - θορυβησαν οι ταινιες του αλλα καθε αλλο. Οπως ειπε κι ο

Σαββοπουλος "σαν κατι σκηνοθετες που εχουνε πνιξει μια γενια, στα πιο βαθια χασμουρητα...".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27001
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε XIII καλά τα λέει ο Σαββόπουλος αλλά μάλλον αναφέρεται σε άλλους σκηνοθέτες. Όσον αφορά αν απάντησες προσωπικά σ'εμένα, νομίζω πως δεν ανέφερε άλλος οτιδήποτε για τον σκηνοθέτη που σχολίασες αλλά και το "μυστηριωδώς" το είπα εγώ. Το σημείο αυτό της απάντησής σου δε θα μπορούσε, συνεπώς, να είναι "γενικό" γιατί απάντησες/τοποθετήθηκες συγκεκριμένα. Δεν το θεωρώ "επίθεση" όμως, οπότε μην τρελένεσαι. Κουβέντα να γίνεται! :) Όσον αφορά πάλι την κριτική για τον σκηνοθέτη και το έργο του πολύ καλά έκανες και είπες την άποψή σου! Δεν ξέρω τι έχεις δει και σε ποιές ταινίες αναφέρεσαι αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, όπως είπες. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Γενικά δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Μπόλικες δόσεις αρλουμπολογίας στο σενάριο, αλλά τουλάχιστον σε σχέδιο και σε ποιότητα έκδοσης παίρνει άριστα. Όχι ότι είναι ακαταλαβίστικο το σενάριο, μπερδεμένο μπορεί, αλλά μου φάνηκε ανούσιο αυτό που διάβαζα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Όπως λένε 2 άρθρα εφημερίδων (εδώ και εδώ) τον Μάιο του 2001 το κόμικ θα κυκλοφορούσε στο τέλος του μηνός. Παρόλο που δεν έχω ιδέα αν όντως κυκλοφόρησε τότε, προτείνω να αλλαχθεί το 2002 σε 2001 ή έστω να μπει: ~2001.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τον συγκεκριμένο τόμο τον έχω κερδίσει σε διαγωνισμό ραδιοφωνικού σταθμού και χάρηκα πόλυ γιατί πίστευα ότι είναι λιγάκι φτιαχτά(ίσως επηδεί πάντα χάνω) :lol:

Επεξεργασία από darth caedus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μιας που το ξαναδιαβασα εχθες ας γραψω δυο λογια...

 

Ωραια ιστορια που περιστρεφεται εμμεσα γυρω απο την ζωη, τον θανατο και τα εργα του Pier Paolo Pasolini,

ενος απο τους πλεον πολυσηζητημενους και αμφιλεγομενους καλλιτεχνες του αιωνα που μας περασε.

 

Η ιστορια ειναι πολυ ομορφη και το σχεδιο στα κλασσικα BD προτυπα, εχει αρκετο ενδιαφερον και σε κραταει

σε εγρηγορση μεχρι το τελος, εχει καποια προβλεψιμα στοιχεια αλλα δεν χανει ιδιαιτερα στην πλοκη θεωρω.

 

Η εκδοση ειναι απλα υπεροχη, μεγαλο (BD) μεγεθος, χοντρο εξωφυλλο και στιβαρο δεσιμο.

Μια εκδοση πολυ κοντα στις αντιστοιχες απο Humanoids και Casterman.

 

Δεν ειναι ενα κομικ για ολους, αν δεν ξερετε τον Παζολινι ισως δεν ειναι για σας, αν δεν ξερετε ποιος ηταν

αλλα θελετε να μαθετε περισσοτερα μπορειτε να βρειτε αρκετες πληροφοριες στην wikipedia.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΠΑΖΟΛΙΝΙ: PIG! PIG! PIG!
  • Loss changed the title to ΠΑΖΟΛΙΝΙ: PIG! PIG! PIG!

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2092
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους σε μεγαλύτερη ανάλυση.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.