Μετάβαση στο περιεχόμενο

AGATHA CHRISTIE


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
AGATHA CHRISTIE
Σενάριο/Kείμενα:
François Rivière (1-2), Chandre (3)
Σχέδιο:
Marc Piskic (1), Chandre (2-3)
Hμερ. έκδοσης:
19-09-2009
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Εποχής,Μυστηρίου
Μέγεθος:
21.5 x 29.0
Σελίδες:
56
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Κυβέλη Φλέγκα
Lettering:
Μ.Δ. (1), Β.Χ. (2)
Πρωτότυπος τίτλος:
Agatha Christie (Emmanuel Proust Éditions, 2002)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-321-488-5 (1), 978-960-321-490-8 (2)

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διεύθυνση Εκδοτικής: Σόλωνος 128, Τ.Κ. 10681, Αθήνα
email: support@mamouthxomix.gr
Site: http://www.mamouthcomix.gr
Τιμή: 7,80€

Μια ακόμα σειρά προστέθηκε στον κατάλογο της Μαμούθ στην διάρκεια της 38ης έκθεσης βιβλίου, και από ότι φαίνεται η εμπορική πορεία της θα καθορίσει το ποια θα είναι η ποιότητα των επόμενων άλμπουμ της εταιρίας. Βλέπετε, το Agatha Christie - Έγκλημα Στο Γκολφ είναι σκληρόδετο, και παρόλο που η Μαμούθ έχει ξαναβγάλει σκληρόδετα, ποτέ δεν έχει γίνει αυτό για κανονικά άλμπουμ μιας σειράς. Μόνο για ειδικές εκδόσεις. Η δε τιμή των 7,8€ είναι η μεγαλύτερη έκπληξη. Με τα περισσότερα BD της εταιρίας να κοστίζουν 5,80€, τα 2 παραπάνω ευρώ για σκληρό εξώφυλλο και ιλουστρασιόν χαρτί και με σαφώς καλύτερο άνοιγμα των σελίδων από ότι τα τεύχη με απλή ράχη, είναι άριστη τιμή. Και η επιλογή των διασκευών σε κόμικς έργων της Άγκαθα Κρίστυ για το πείραμα αυτό, πιστεύω θα αποδώσει τα αναμενόμενα.

Η σειρά παρουσιάστηκε στην Γαλλία το 2002 από την εκδοτική EP Editions και ήδη απαριθμεί 18 άλμπουμ (edit: 24 έφτασε μέχρι και το 2013), με το Έγκλημα Στο Γκόλφ ( Le Crime Du Golf, 2004) να είναι το έβδομο της πρωτότυπης έκδοσης. Το ότι είναι τόσα πολλά οφείλεται ότι δεν έχει σταθερούς συντελεστές/δημιουργούς, αν και ο François Rivière που έγραψε και το σενάριο του Έγκλημα Στο Γκολφ, φαίνεται να είναι από τους τακτικούς της σειράς.

Σαν κόμικ τώρα θα έλεγα ότι είναι ικανοποιητικό ανάγνωσμα. Το ημικαρτουνίστικο/ημιρεαλιστικό σχέδιο αποδίδει καλά την ατμόσφαιρά της ιστορίας, διαβάζεται δηλαδή ευχάριστα. Βέβαια στο δεύτερο μισό του πρώτου άλμπουμ χάνεται κάπως η ισορροπία της ανάπτυξης των χαρακτήρων προς χάρη της παραθέσεως των γεγονότων, αλλά αυτό δεν μειώνει την συνολική αξία του κόμικ.

Το πρώτο άλμπουμ κυκλοφόρησε - όπως με ενημέρωσαν από το πάγκο της Μαμούθ στην 38η έκθεση βιβλίου - στις 19-09-2009, ενώ στις 21-09-2009 βγήκε και στα περίπτερα με ζελατίνα.
 

Το εξώφυλλο-οπισθόφυλλο και μια σελίδα δείγμα από το πρώτο άλμπουμ.

1. Έγκλημα Στο Γκόλφ
Τίτλος Πρωτότυπου: Le Crime Du Golf
Σχέδιο & Χρώμα: Marc Piskic
Πρώτη Κυκλοφορία: 19-09-2009
Lettering: Μ.Δ.
ISBN 978-960-321-488-5

AgathaChristie_0001.jpg  AgathaChristie_0001z.jpg
AgathaChristie01Page013.JPG

Τον Δεκέμβρη του 2009 βγήκε και το δεύτερο άλμπουμ, το οποίο αντιστοιχεί στο δωδέκατο της πρωτότυπης έκδοσης.
 

2. Φόνος Στη Μεσοποταμία
Τίτλος Πρωτοτύπου: Meurtre En Mesopotamie
Σχέδιο & Χρώμα: Chandre
Πρώτη Κυκλοφορία: 09-12-2009
Lettering: Β.Χ.
ISBN: 978-960-321-490-8

AgathaChristie_0002.jpg  AgathaChristie_0002z.jpg

 

3. Ανεπιθύμητος Μάρτυρας.

Τίτλος Πρωτότυπου: Témoin indésirable

Σχέδιο & Χρώμα: Chandre

AgathaChristie_0003.jpg  AgathaChristie_0003z.jpg

Bedetheque

 
Ευχαριστούμε για τα επιπλέον εξώφυλλα τον vintaz και για τις έξτρα πληροφορίες τον DJO

---

  • Το μέλος GreekComicFan πρόσθεσε ΕΔΩ:

Κάτι δεν μου πήγαινε καλά εξαρχής με τις ημερομηνίες των τευχών και την διαπίστωση πως κάποιοι τόμοι έχουν βγει από την Modern Times. Δεν ήταν λάθος, αλλά η Modern Times τα έπαιρνε από αυτή την έκδοση της Claude Lefrancq Éditeur, που έβγαλε τα άλμπουμ της από από το 1995 έως και το 1997, ενώ η Μαμούθ τα έπαιρνε από την έκδοση τους μέσω της EP Editions που ξεκίνησε από το 2002 και έχει βγάλει - μέχρι και το 2013 - 24 άλμπουμς, μαζί με τις επανεκδόσεις των άλμπουμς της CLE.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί η ΜΑΜΟΥΘ δεν πιάνει τις σειρές από την αρχή. Ok να δεχτώ ότι είναι αυτοτελές και ότι η σειρά έκδοσης των τόμων δεν επηρεάζει την ιστορία, από την άλλη όμως βλέποντας μια σειρά από το πρώτο τεύχος παρακολουθείς καλύτερα την εξέλιξή της, όπως πχ στα Αστερίξ ή τα Λούκυ Λουκ που η εναλλαγή στο σχέδιο από τεύχος σε τεύχος -είναι φυσικό το στιλ των Uderzo και Morris να εξελίσσεται, φαίνεται λίγο άσχημο.

 

Όπως και να 'χει όμως κάθε καινούρια έκδοση είναι ευπρόσδεκτη. Ιδικά όταν είναι τόσο προσεγμένη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αχ αχ...Κι ηθελα τοσο να το παρω...Ο Πουαρω μου θυμιζει τον μπαρμπα-Μυτουση, το σκιτσο ξενιζει τελειως. Προτιμω Μεγαλους ντετεκτιβς τελικα, τα σκιτσα ηταν απιστευτα σε συγκριση με ΤΟΥΤΟ εδω. Δε θα τρεξω να το αγορασω, ελπιζω ο Βαλτ να το χαρισει στη μιση τιμη του χρονου στο επομενο παζαρι!!!! :) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Α κύριοι τώρα θα διαφωνήσω μαζί σας! Βρε πρίν 1-2 μήνες δεν γκρινιάζαμε όλοι μαζί για το γεγονός ότι η Μαμούθ σταμάτησε την παραγωγή της; Τώρα πάλι γκρινιάζουμε που την ξανάρχισε;

 

Φίλτατε Ορέστη δεν έχει σημασία απο που ξεκίνησε η σειρά. Τα έργα είναι αυτοτελή και απο διαφορετικούς δημιουργούς, άρα δεν παίζει κανένα ρόλο αν ξεκινάει απο το 7 ή το 17. Απο μια γρήγορη ματιά που έριξα ΕΔΩ βλέπω πως απο τους 6 πρώτους τόμους της σειράς αυτής οι 4 έχουν ξαναβγεί στη σειρά "Οι Μεγάλοι Ντετέκτιβ". Το δε συγκεκριμένο συγγραφικό πόνημα της αγαπητής Άγκαθα είναι εξαιρετικό και ως διήγημα (Εκδόσεις Λυχνάρι). Οπότε νομίζω (ΚΤΤΑΜ) ότι η Μαμούθ έκανε σοφή επιλογή.

 

Η τιμή του για σκληρόδετο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ και δεν χρειάζεται να πέσει στην μέση για να αξίζει να αγωραστεί. Και κάτι άλλο. Αν δεν στηριχτεί τώρα σε αυτή την προσπάθεια rebooot που κάνει να είμαστε σίγουροι πως ούτε νέο Μπλεϊκ & Μόρτμερ θα δούμε, ούτε και τίποτα άλλο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

+1 Αντρέα :beer:

 

Είναι μια σειρά που προσωπικά λυμπιζόμουν ήδη στην αγγλική της έκδοση, αλλά με ψιλοπόναγαν τα 15ευρώ ανά άλμπουμ. Παρ'όλ'αυτά θα τα'παιρνα εν καιρώ. Τώρα βλέπω εξίσου καλή ποιότητα σε αυτή την τιμή? Σαφώς και αγοράζεται χωρίς 2η σκέψη. Οι ιστορίες είναι στο ίδιο ύφος με τους Μεγάλους Ντετέκτιβ, με τη διαφορά του πιο όμορφου περιτυλίγματος (εκτός αν έχετε τα πρώτα 10 σκληρόδετα) ;) Το εικαστικό κομμάτι τώρα, περί ορέξεως. Άλλους τους τραβάει ακριβώς αυτό που είναι (βλέπε emoua) άλλους τους απωθεί. Κακό πάντως δεν μπορείς να το πεις :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5763 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το αγόρασα στην πρόσφατη έκθεση βιβλίου στο Ζάππειο. Ένα ενδιαφέρον και ευχάριστο ανάγνωσμα θα πω από την μεριά μου με πολύ έντονη πλοκή όπου κάπου χάνεται -ελαφρώς- η μπάλα. Ειδικά στους διαλόγους όπου προσπαθείς να παρακολουθήσεις τους συλλογισμούς των πρωταγωνιστών για την επίλυση του μυστηρίου. Προσωπικά, μία ανάγνωση δεν μου έφτασε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το διάβασα μια στο παπόρι. Κρατάω μια πισινή ότι με εκνεύριζε ο αέρας που γύρναγε τις σελίδες και ότι αυτό φταίει.... Γιατί κατά τα άλλα έχω μια αίσθηση ότι και σεναριακά έχει αδυναμίες αλλά και ότι σε ορισμένες φάσεις δεν έχει γίνει σωστή μετάφραση/απόδοση.......

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σχεδιαστικά ο δεύτερος τόμος μοιάζει με τον πρώτο ή έχει εντελώς άλλη τεχνοτροπία; (ουσιαστικά σου λέω έμμεσα ότι θα γούσταρα ένα ακόμη sample) :D

Η πλάκα είναι ότι για κάποιον λόγο δεν το είχα πάρει καν είδηση αυτή την έκδοση, αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί θα με άφηνε αδιάφορο καθώς μου φαίνεται ενδιαφέρουσα και μάλιστα εγώ που έχω μία αδυναμία στα HC, σε αυτή την τιμή (κάπου στα 6,00~6,50€ το υπολογίζω με την συνήθη έκπτωση) δεν νομίζω ότι θα το σκεφτόμουν πολύ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μοιάζει. Ελαφρώς. Αλλά θα έλεγα ότι είναι χειρότερο. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο καρέ που μπαίνει ένα ζευγάρι τρέχοντας μέσα σε ένα δωμάτιο στο οποίο το σκίτσο, η κίνηση, ο τρόπος που είναι σχεδιασμένα τα λυγισμένα πόδια, ειλικρινά μου θύμισε κακές σχεδιαστικές στιγμές που έχω συναντήσει σε κακά ελληνικά κόμικ (ή έστω ερασιτεχνικά ελληνικά κόμικ).

 

Θυμίζω Νεκ ότι αυτά εδώ ανήκουν στην ίδια σειρά που ανήκαν τα αντίστοιχα Αγκάθα Κρίστι (Πουαρώ για την ακρίβεια) στους Μεγάλους Ντετέκτιβ της Modern Times.

 

Άποψη μου αφού διάβασα και το δεύτερο τόμο? Η Μαμούθ κοιτάζει μπας και πουλήσει βάσει του ονόματος "Αγκάθα Κρίστι". Διαβάζεται αλλά...... Μακάρι να πουλήσει προκειμένου να βγάλει τίποτις άλλο αξιοπρεπές η Μαμούθ.

 

Κακά κόμικ. Ειδικά επειδή είναι Μαμούθ και περιμένει κανείς κάτι καλύτερο ρε αδερφέ, κάτι πιο ενδιαφέρον. Νομίζω ότι άμα κάτσουμε εμείς εδώ μέσα να διασκευάσουμε σε κόμικ τις ιστορίες της Αγκάθα, θα κάνουμε αιώνες καλύτερη δουλειά (και αναφέρομαι σε όσους ασχολήθηκαν με το GC Φανζιν).............

 

:cheers5:

 

εδιτ: μη ξεχάσω και δυο καρέ στα οποία *μάλλον* έχουν βάλει ανάποδα τα κείμενα στα μπαλλονάκια... σε δεξιά σελίδα, σχετικά πάνω, που προσκαλεί κάποιος κάποιον μέσα για να πιεί κάτι να δροσιστεί...... δε θυμάμαι τώρα παραπάνω λεπτομέρειες.... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δηλαδη ποσο φανατικος αγκαθοκριστης πρεπει να εισαι για να τα παρεις;Ακομη σκεφτομαι αν θα παρω το 1ο (ειδικα οταν εχω τα εξαιρετικα της Μοντερν Ταιμς) και μου βγαζουν και δευτερο; Γκρ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ομολογουμένως τη σειρά την περίμενα καλύτερη. Ωραία η έκδοση, και ο τίτλος Agatha Christie είναι αρκετός για να με τραβήξει μιας και οι ιστορίες της μου αρέσουν πολύ, αλλά τελικά κάτι με χάλασε. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο σχέδιο που ήταν ιδιόμορφο (μέτριο θα το έλεγα και στα δύο τεύχη) αλλά και στα σενάρια, τα οποία μου μοιάζουν να προχωράνε βιαστικά. Δε σκοπεύω να την παρατήσω πάντως.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Από οτι καταλαβα ειναι το Dumb witness που σημαινει Σιωπηλος(κι οχι ανεπιθυμητος) μαρτυρας. Αλλος ενας λογος λοιπον που με απομακρυνει να αγορασω αυτα τα λευκωματα εστω κι απο συλλεκτικη αποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχεις ψιλοάδικο Πάνο :) Είναι μετάφραση του γαλλικού Témoin indésirable. Δεν θα κάτσω να δω τι σημαίνει στα γαλλικά η πρώτη λέξη, αλλά σίγουρα η δεύτερη είναι ανεπιθύμητος :D

 

Τώρα σε επίπεδο πλοκής, εάν ακολουθεί το συγκεκριμένο βιβλίο.... Εν ηξέρει :) Ρίχνει μια ματιά στην περίληψη στο wiki όποιος έχει το κόμικ και μας λέει ;)

 

και μάλλον δεν είναι... στο οπισθόφυλλο λέει ότι γράφτηκε το 58. χα... και μετά από καμπόσο ψάξιμο, δεν είναι καν Πουαρό το βιβλίο!!!! Είναι το Ordeal by innocence ήτοι το Η ΔOKIMAΣIA THΣ AΘΩOTHTAΣ (εκδόσεις Λυχνάρι)

 

τώρα από εκεί και πέρα, αν και σε κάποια φάση θα το αγοράσω το κόμικ, σαφώς και προτιμώ να πάρω το βιβλίο που πάει 5,43 στην Πρωτοπορία :) Και νομίζω ότι άμα ψαχτεί κανείς, αυτές τις εκδόσεις Λυχνάρι τις βρίσκει ακόμα πιο μπιρ παρά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

... και η τιμούλα βλέπω πήρε λίγο τα πάνω της με +2euro :(

Όχι ότι δεν αξίζει το 10άρικο σαν έκδοση αλλά να, μια σταθερότητα την θέλουμε όσο να πεις. :lefta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μπορεί να είναι σαν τη DeAgostino. φτηνά τα πρώτα, ακριβά τα επόμενα.

 

πάντως αυτή τη στιγμή, Τετάρτη 24/3/2010 13:10 ώρα Ελλάδος, δε με νοιάζει η τιμή. έχω τέτοιες αφραγκίες πλέον που ούτε 50 λεπτά για μια Περιπέτεια δε δίνω ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Temoin ειναι ο μαρτυρας. Και το Λυχναρι το βρισκεις ακομη στην αγορα αν και οι πρωτες εκδοσεις (ψαχνω μονο 4 τιτλους, μιας που εχω ολους τους αλλους) ειναι πιο δυσκολο. Ευχαριστω τζερμακο, βρε τι σου ειναι η αναζητηση.... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94925
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα και τους τρεις τόμους την εβδομάδα που μας πέρασε...!

 

Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε η πλοκή (ειδικά του "Φόνου στην Μεσσοποταμία")...!

 

Το σχέδιο δεν θα το έλεγα τέλειο αλλά απλά υποφερτό σε ορισμένα σημεία (με χάλασαν οι αποχρώσεις του καφέ και η απουσία ζωντανών κι έντονων χρωμάτων)...!

 

Επίσης θα ήθελα περισσότερη περιγραφή και "σάλτσα" ειδικά προς το τέλος των ιστοριών (αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε το σκεπτικό του Πουαρώ στην σελίδα 46 και η ιστορία τελειώνει στην σελίδα 48)...!

 

Σε γενικές γραμμές ένα μέτριο κόμικ,που δεν μετάνιωσα όμως που το διάβασα...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πολύ ωραία έκδοση, ενώ το σενάριο και στα τρία είναι φυσικά καταπληκτικό. Το σχέδιο ταίριαζε αρκετά, αν και είμαι φαν του ''καθαρού'' γαλλοβελγικού. Η κανονική τους τιμή είναι κάπως τσιμπημένη (οκ, λογικό, είναι και σκληρόδετα), αλλά πιθανότατα να τα βρείτε σε κάποιο bazaar σε χαμηλότερη τιμή, προσωπικά τα πήρα στα 4,5 ευρώ και δεν το μετάνιωσα. 

 

Καθηλωτικό μυστήριο μέχρι την τελευταία σελίδα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κάτι δεν μου πήγαινε καλά εξαρχής με τις ημερομηνίες των τευχών και την διαπίστωση πως κάποιοι τόμοι έχουν βγει από την Modern Times. Δεν ήταν λάθος, αλλά η Modern Times τα έπαιρνε από αυτή την έκδοση της Claude Lefrancq Éditeur, που έβγαλε τα άλμπουμ της από από το 1995 έως και το 1997, ενώ η Μαμούθ τα έπαιρνε από την έκδοση τους μέσω της EP Editions που ξεκίνησε από το 2002 και έχει βγάλει - μέχρι και το 2013 - 24 άλμπουμς, μαζί με τις επανεκδόσεις των άλμπουμς της CLE.

 

edit: Για την CLE τα έλεγε και εδώ παλιά ο germ αλλά για κάποιο λόγο δεν είχε γίνει η σύνδεση με εδώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προσωπικά δεν με τραβάνε οι διασκευές λογοτεχνικών έργων σε κόμιξ, οπότε όταν είχε εκδοθεί η συγκεκριμένη σειρά δεν μπήκα στην διαδικασία να την αποκτήσω (όπως και την αντίστοιχη σειρά της Modern Times). Πριν από μερικούς μήνες όμως παράγγειλα και απέκτησα το 2ο τεύχος (Φόνος στη Μεσοποταμία) και ήταν όπως περίπου το φοβόμουν. Η αφήγηση δεν ήταν στρωτή ενώ αγωνιούσε να χωρέσει στις 44 σελίδες του bd αποτυγχάνοντας να χτίσει ατμόσφαιρα αλλά και το σκίτσο δεν ήταν του γούστου μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

3,92€ όλη η σειρά (έκαστος τόμος) στην Πολιτεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πόσο κακή σαβούρα η συγκεκριμένη σειρά. Βάζω έναν αστερίσκο σε περίπτωση που έγινε τόσο χάλια μετάφραση, αλλά στην πρώτη ιστορία "έγκλημα στο γκολφ" δεν αναφέρεται σχεδόν καθόλου ένα εργαλείο/σημείο κλειδί για την υπόθεση (σωλήνας) με αποτέλεσμα απλά να μην βγάζεις νόημα από την μέση και μετά στο τι συμβαίνει. Είχε τύχει να διαβάσω το βιβλίο πρόσφατα και πραγματικά γελούσα με τα τόσα λάθη από τον Ριβιέρ. Το σχέδιο από την άλλη είναι συμπαθητικό αν και αρκετά καρτουνίστικο για αστυνομικό.

 

Στο δεύτερο τεύχος πάλι έχει γίνει μέτρια προσαρμογή αλλά εκεί κλέβει την παράσταση το κάκιστο ερασιτεχνικό σχέδιο. Άλλαξε ο σχεδιαστής και πλέον δεν ξέρεις τι να πρωτοκράξεις :lol:. Από τις ελάχιστες φορές που λέω πάλι καλά που δεν συνέχισαν να τα βγάζουν. Από τότε που είχα μάθει για την ύπαρξη της σειράς είχα ενθουσιαστεί κάργα όντας μεγάλος φαν της λαίδης του τρόμου, αλλά αυτό το dumb down σχεδόν παιδικό κόμικ το μόνο που καταφέρνει είναι να κλέβει από την αίγλη και την ποιότητα των βιβλίων. 

 

Μακριά μακριά μακριά. :) Αν μπορούσα αντί για 1/5 να του έβαζα μείον άνετα θα το έκανα. Στο τοπ5 χειρότερων κόμικ της χρονιάς μέχρι στιγμής. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to AGATHA CHRISTIE
  • 3 years later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94925
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αντικαταστάθηκαν τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα των τόμων #01 και #02, με μεγαλύτερης ανάλυσης. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to AGATHA CHRISTIE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.