Μετάβαση στο περιεχόμενο

KING STEPHEN [ (1947) ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
KING STEPHEN
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
21/09/1947
Τόπος γέννησης:
Portland, Maine, ΗΠΑ
Εργογραφία:

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

222.jpg

 

Μην πολυχαίρεστε. Ο γνωστός δημιουργός βιβλίων τρόμου δεν έχει συνεισφέρει και τόσα πολλά στο χώρο του κόμικ. Δε γνωρίζω σε τι βαθμό έχει ασχοληθεί με τα κάτοθι ή αν απλά κάποιοι μεταφέραν τις ιστορίες του, αλλά here you go. Πάντως δεν έχει φτιάξει κάτι αποκλειστικά (ή έστω αρχικά) για κόμικ.

 

Υπάρχει το ασπρόμαυρο τεύχος 29 των Bizarre Adventures σε σκίτσο Walt Simonson με την ιστοριούλα Lawnmower Man (και άλλες 3 άσχετες με τον King) (1981)

 

Stephen_King-Lawnmowner_Man.jpg

 

Υπάρχει το κόμικ της ταινίας του George Romero "Creepshow" με 5 ιστοριούλες: "Father's Day", "The Lonesome Death of Jordy Verrill", "The Crate", "Something to Tide You Over", και "They're Creeping Up on You" (1982)

 

Stephen_King-Creepshow.jpg

 

Θα υπάρξει το The Dark Tower όπως γράφουν τα παιδιά εδώ (2007)

 

Και τέλος έχει συνεισφέρει στο φιλανθρωπικό τεύχος των X-Men το 1985 "Heros For Hope Starring the X-Men" (αι παλαιαί καλαί εποχαί του Bob Geldof/Band Aid/Live Aid, των USA for Africa κλπ. Μετά σταματήσαν να πεινάνε (δεν ξέρω αν εντέλει φάγαν ή πεθάναν))

 

Πηγές

Comic Book DB

Creepshow στο imdb

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες germanicus19. :thanks:

 

Και εγώ είναι η αλήθεια ότι μόνο μέσα από τα βιβλία του τον γνώριζα. Απ' ότι νομίζω κιόλας ο Stephen King δεν πρέπει να έχει ασχοληθεί με τη μεταφορά των ιστοριών σε κομιξ. Άλλοι πρέπει να έκαναν αυτή τη δουλειά. Έτσι κι αλλιώς, δύο βιβλία μόνο μπροστά στα έργα του δεν είναι τίποτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστω φιλε germanicus19 για την παρουσιαση. :thanks::thanks:

Στηνυγεια σου! :beer::beer::beer:

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κυκλοφορεί τώρα δεν ξέρω αν έχει ολοκληρωθεί σε comic το

Dark Tower

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

:efxaristo: για τις πληροφορίες!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όχι και πολύ σχετικό με τα κόμικς, αλλά έχει να κάνει με τον King :P

Η Bell έφτιαξε poll, ζητώντας την ψήφο μας για το ποιο βιβλίο του θα επανεκδώσει.

http://bell-bestseller.blogspot.gr/2016/02/stephen-king.html#more

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παραείσαι γρήγορος. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21718
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Απο οτι φαινεται τα δικαιωματα για τα βιβλια του Stephen King περνανε στις εκδοσεις Κλειδαριθμος.

 

post-25002-0-06855900-1485199438_thumb.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μόνο μη δούμε το It με εξώφυλλο από την ταινία. Μόνο εμένα μου τη σπάει η πρακτική αυτή; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χμ, δεν μιλάει για αποκλειστικότητα αλλά σαφώς υπονοεί πολλά. Λιβάνης και Κέδρος πάντως έχουν σταματήσει να βγάζουν επανεκδόσεις τα έργα του που είχαν στον κατάλογο τους, σε αντίθεση με την Bell και την Επιλογή, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που βγάζουν το Αυτό που το είχε ο Λιβάνης. Θα προτιμούσα τα Bell να παραμείνουν εκεί πάντως. Είναι οικονομικότερη λύση για τους αναγνώστες, αν και φοβάμαι πως έχουν πρόβλημα με τα δικαιώματα μιας και από αυτά που είχαν βγει στο δημοψήφισμα για το τι να επανεκδόσουν, δεν έχουν βγάλει τίποτε λόγω κωλυμάτων, που η ανακοίνωση της Κλειδάριθμος τα εξηγεί και για εμάς.  :)

 

Τα αδημοσίευτα δεν ξεπερνάνε τα έξι, επί την ευκαιρία, και το ένα το έχει αποσύρει επίσημα ο ίδιος ο King, οπότε δεν το βλέπω να βγαίνει ποτέ στα κα ημάς.

 

Υ,Γ. Και τεχνικά δεν είναι η πρώτη φορά που μεταφέρεται στον κινηματογράφο το It. Η μίνι σειρά αρχικά είχε διανεμηθεί ως ταινία στον κινηματογράφο.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υ,Γ. Και τεχνικά δεν είναι η πρώτη φορά που μεταφέρεται στον κινηματογράφο το It. Η μίνι σειρά αρχικά είχε διανεμηθεί ως ταινία στον κινηματογράφο.  :)

 

Αυτό δεν είναι ακριβές. Στις 18 & 20 Νοεμβρίου 1990 είναι που προβλήθηκαν αρχικά τα δύο επεισόδια στο Αμερικανοκαναδέζικο "ABC". Εδώ κι εδώ. Δεν υπάρχει αναφορά καν για κινηματογραφική βερσιόν, μόνο για πρεμιέρα σε κάποιες χώρες αργότερα, ως "βιντεοταινία".

 

:beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει (μάλλον στο περιοδικό Σινεμά όταν το έπαιρνα και πολλά χρόνια αργότερα και σε άλλη εντελώς πηγή), αλλά επειδή δεν το λένε τα δύο σάιτ που βάζεις, δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν έγινε. :) Απλά δεν θα υπάρχουν καταχωρημένες αποδεκτές πηγές ονλάιν για αυτούς ώστε να το βάλουν. Ούτως ή άλλως μιλάμε για περιορισμένη διανομή για λίγες μέρες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και ξεκίνησαν.

 

Το Παζάρι των Κακών όνειρων

 

Η Γκουέντι και το κουτί

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20235
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κάνα bell για το καλοκαίρι δεν παίζει;;;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σε τσέπης μόνο το νέο της Belinda Bauer έχει ανακοινωθεί. Τα υπόλοιπα σε βιβλιοπωλείου, μιας και εκεί στρέφεται το κοινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Αυτό επανεκδόθηκε και το έχουν σπάσει σε 2 τόμους.

 

http://www.protoporia.gr/to-ayto-i-p-462743.html

http://www.klidarithmos.gr/to-afto-tomos-1

http://www.protoporia.gr/to-ayto-ii-p-462744.html

http://www.klidarithmos.gr/to-afto-tomos-1

 

Το διαφημίζουν ως πλήρης και χωρίς περικοπές, αν και αμφιβάλλω πως η έκδοση του Λιβάνη ήταν λειψή. Το ότι βγαίνουν παραπάνω οι σελίδες σε σχέση με την παλιά έκδοση, μάλλον έχει να κάνει με το πόσες γραμματοσειρές είχε η παλιά έκδοση. :)  Ίσως η έκδοση να περιέχει και τον νέο επίλογο (σχολιασμό) του συγγραφέα που έγραψε το 2011.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει (μάλλον στο περιοδικό Σινεμά όταν το έπαιρνα και πολλά χρόνια αργότερα και σε άλλη εντελώς πηγή), αλλά επειδή δεν το λένε τα δύο σάιτ που βάζεις, δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν έγινε. :) Απλά δεν θα υπάρχουν καταχωρημένες αποδεκτές πηγές ονλάιν για αυτούς ώστε να το βάλουν. Ούτως ή άλλως μιλάμε για περιορισμένη διανομή για λίγες μέρες. :)

 

Άλλη πηγή που να το λέει όμως δε βλέπω κι από σένα Κώστα, επομένως δε σημαίνει απαραίτητα και πως έγινε... :) Από προσωπική εμπειρία, πάντως, στην τροφοδοσία βάσεων δεδομένων, θα έπρεπε κάπου στο διαδίκτυο (έστω σε μία βάση δεδομένων, σε κάποιο φόρουμ, στη Wikipedia...) να υπάρχει κάποια τέτοια αναφορά και δεν τη βρίσκω πουθενά, ούτε από κλειστούς ξένους trackers που αναζητούν ιδιαίτερο υλικό και που γίνονται τέτοιου είδους συζητήσεις (στο "Cinemageddon" και στο "Gormogon" που κοίταξα), ούτε στο φόρουμ της IMDB βρήκα κάτι σχετικά, ούτε στα trivia της σειράς, πουθενά. Θα ήταν καλό να περαστεί στο trivia (είναι ενδιαφέρουσα πληροφορία εάν όντως ισχύει), γι' αυτό και έριξα λίγο ψάξιμο. Η σειρά ήταν γυρισμένη για την τηλεόραση και κυκλοφόρησε σε κάποιες χώρες στη διπλή αυτή βιντεοκασέτα, όπως ήρθε και στην Ελλάδα.

 

Πριν καμιά δεκαετία (πάνω κάτω) μίνι σειρές όπως τα "It", "Rose Red", "Salem's Lot", "The Tommyknockers", "The Langoliers", "Storm Of The Century", αναφέρονταν ως τηλεταινίες στην IMDB (αλλά και στο tv.com!) χωρίς να δίνουν αριθμό επεισοδίων, ημερομηνίες πρώτης προβολής κτλ., γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Επειδή είχαν διανεμηθεί σε μία-δύο βιντεοκασέτες σε διάφορες χώρες και τα κανάλια τις έπαιζαν τσεκουρωμένες, επομένως κάπου εκεί χάθηκε η πληροφορία. Μέχρι που άρχισε να τα διορθώνει σιγά σιγά η Wikipedia (βάσει βιβλιογραφίας) κι από κει οι εκάστοτε τροφοδότες έκαναν τις απαραίτητες διορθώσεις. Όποιον και να ρωτήσω της γενιάς μου που είχαμε νοικιάσει και δει τα χρόνια εκείνα τις σειρές αυτές, όλοι σου λένε ότι επρόκειτο για ταινίες. Κι εγώ το ίδιο δηλαδή πίστευα μέχρι που ξεκίνησα κάποτε να τα καταγράφω όσα έχω παρακολουθήσει, να ψάχνω πληροφορίες & να κάνω διορθώσεις και στην IMDB. Πάντως, να προβλήθηκε ταινία στις αρχές του '90 με διάρκεια τρεις ώρες κι ένα τέταρτο, φαντάζει λίγο δύσκολο... Ερασιτεχνικές προβολές δε μετράνε, μιλάμε για την περίπτωση να έχει διανεμηθεί επίσημα στις αίθουσες κάποιας χώρας (ή χωρών).

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ότι είχα να πω για το θέμα, υπάρχει στην παράθεση που έβαλες. Δεν θα κάνουμε κύκλους τώρα. Αν θεωρείς εσύ αυτά τα μέρη επαρκή για πληροφορίες από πηγές που δεν είναι διαθέσιμα ονλάιν (δηλαδή ότι τα άτομα εκεί θα τσακιστούν να ψάξουν σε έντυπα και παλιές λίστες), εμένα δεν με πειράζει να με θεωρείς λάθος. Μπορεί και να έχω εξάλλου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κώστα, άφησε σε παρακαλώ τους εγωισμούς... Παραπάνω είναι σαν να μας λες ότι δεν πρέπει να σταθούμε σε βιβλιογραφία και παραπομπές από εγκυκλοπαίδεια, εφόσον εσύ θυμάσαι κάτι, από κάπου, κάποτε... Δεν έχω καμιά πρεμούρα να σε βγάλω λάθος, δημόσιος διάλογος είναι και κάνουμε κουβέντα πάνω σε μία παραγωγή, όπου παραπομπή σε πηγές έδωσα για τους ισχυρισμούς μου, κατά συνέπεια αυτό είναι διεθνώς γνωστό. Τι να κάνουμε τώρα δηλαδή; Εάν μου βρεις από που και πως, είναι καλοδεχούμενα τα στοιχεία για να τους τα προσθέσω κιόλας να τα έχουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ούτε πρεμούρα ούτε εγωισμοί είναι. Δηλώνω πράγματα που ξέρεις. Ξέρεις τι εμπιστοσύνη έχω σε αυτές τις πηγές από τους τόνους κατεβατών που έχουμε γράψει ιδιωτικά παλιότερα για αντίστοιχα θέματα. Δεν έχω όρεξη να επαναλαμβάνομαι και μάλιστα με χρονοκαθυστέρηση. :) Και επαναλαμβάνω (ξανά δυστυχώς), πως δεν έχω πρόβλημα να με θεωρείς λάθος. Αν εσύ αυτό το βλέπεις ως πρεμούρα και εγωισμό, ε τι άλλο να πω πια.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για πρεμούρα μίλησα για μένα Κώστα... Εν πάση περιπτώσει, καμία Wikipedia δεν είναι πανάκεια, αλλά εδώ και κάποια χρόνια έχει αλλάξει πολιτική και σκύβει πολύ σοβαρά πάνω απ' τις πηγές όπου τις ζητάει απ' όσους κάνουν τροφοδοσία, ανοιχτά (όταν δεν υπάρχουν εμφανίζεται σχετικό μήνυμα). Από κει κι έπειτα, πρέπει φυσικά να "μπαλωθούν" και οι παλαιότερες ατασθαλίες, αλλά φαντάζομαι πως είναι χιλιάδες που δουλεύουν από πίσω και κάποια στιγμή θα ολοκληρωθεί και αυτό, παράλληλα. Πέρα απ' αυτό, δε μπορεί να έχουν όλοι λάθος! Ακόμη και να υποθέσουμε ότι ο ένας αντιγράφει τον άλλον, όλο και κάποιοι θα έχουν περάσει πληροφορίες σύμφωνα με δικές τους πηγές. Εγώ έδωσα δυο παραδείγματα, αλλά ούτε το tvmaze θα σου πει κάτι διαφορετικό, ούτε το tv.com, ούτε το tvrage, ούτε κανένα... Κι εγώ γνωρίζεις πολύ καλά ότι τροφοδοτώ την IMDB εδώ και 12 χρόνια και τις αλλαγές στις οποίες αναφέρομαι παραπάνω τις έχω κάνει ο ίδιος όταν καμία βάση δεδομένων δεν τις είχε σωστά. Μπορώ μάλιστα να σου δώσω κωδικούς της IMDB όπου φαίνεται η ημερομηνία που έκανα κάθε τέτοιο submit, για να δεις απλά από πότε επισημάνθηκαν τα λάθη αυτά, αλλά νομίζω πως δε χρειάζεται να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία. Για να σου δείξω μόνο ότι τα παραπάνω που ανέφερα δεν τα έβγαλα απ' το κεφάλι μου. Δεν προσπαθώ επουδενί να σε βγάλω ψεύτη, απλώς καταθέτω εγκυκλοπαιδική γνώση με πηγή, προσωπικές συζητήσεις με τον κύκλο μου και σχετική έρευνα ακόμη και για τυχόν poster κινηματογραφικό (όπως υπάρχει αντίστοιχα στην περίπτωση του τηλεοπτικού "Spider-Man", ας πούμε, που ήταν από τηλεταινίες!) και δε βρίσκω απολύτως τίποτα.

 

Επομένως σκέφτομαι πως μπορεί αφενός επειδή διανεμήθηκαν στο βίντεο και υπήρξαν/χουν σε αυτή τη μορφή, είτε να σε απατά η μνήμη σου έχοντας αυτά υπόψιν και συνδυάζοντας τα παραπάνω, είτε να εξαπατήθηκαν εκείνοι που τα έγραψαν αρχικά, όπου κι αν τα έγραψαν. Μπορεί βέβαια και να ισχύει αλλά πάλι φαντάζει δύσκολο, παρόλα αυτά εάν υπάρχει κάτι χειροπιαστό, θα μπορούσα και ο ίδιος να το προσθέσω τουλάχιστον στην IMDB (έχω περάσει ως τροφοδότης και στη ξένη Wikipedia μιας και είχα λογαριασμό στην ελληνική (και κάποια στιγμή ζητήθηκε συγχώνευση), αλλά δεν το βλέπω ν' απασχολούμαι κι εκεί...). Αλλά τόσο μεγάλες ταινίες βρε Κώστα και ειδικά τότε... Εδώ οι επίσημες κινηματογραφικές μεγάλης διάρκειας δεν είχαν ευρεία διανομή σε όλους τους κινηματογράφους λόγω της ιδιομορφίας τους αυτής. Και μάλιστα ορισμένες από σπουδαίους σκηνοθέτες! Γι' αυτό η Ακαδημία ζητά μικρότερες διάρκειες και οι παραγωγοί γκρινιάζουν. Πόσο μάλλον δε όταν μιλάμε για μεταφορά τηλεοπτικής σειράς στη μεγάλη οθόνη... Πως μπορεί να αποδέχτηκαν κάτι τέτοιο; Τέλος πάντων, πολύ φλυάρησα... Εάν βρεις κάποια αναφορά, στοιχεία, πόστερ, πραγματικά θα ήθελα (έστω πριβέ!) να μου το πεις για να το περάσω. Εάν όντως συνέβη, δε συναντούμε τέτοιες περιπτώσεις κάθε μέρα!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3500
  • Reputation:   24603
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3500
  • Reputation:   24603
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3500
  • Reputation:   24603
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Οι Εκδόσεις Κλειδάριθμος προχωρούν σε μια πολύ ενδιαφέρουσα έκδοση. Δεκαέξι Έλληνες συγγραφείς, μεταξύ των οποίων και ο γνωστός μας Δημοσθένης Παπαμάρκος, εμπνέονται από το έργο του King. Κυκλοφορεί στις 15 τουτουνού του μήνα. :)

χ.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76846
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5831 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ενδιαφεροντες πινακες για το συμπαν του Κινγκ και τις συνδεσεις αναμεσα στα βιβλια του :)

 

stephen-king-flow-chart.jpgking-flowchart.jpgStephen-King-Flowchart-FINAL.jpg

  • Like 15
  • Respect 1
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94169
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και μετά από αυτούς τους κατανοητούς πίνακες,τα πράγματα έγιναν ξεκάθαρα...! :lol: 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.