Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΙΑΡΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗ


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΔΙΑΡΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Σπύρος Δερβενιώτης
Σχέδιο:
Σπύρος Δερβενιώτης
Hμερ. έκδοσης:
06-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.0 x 29.5
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-6750-15-1

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76846
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5831 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kabuki_diarkiseirini.jpg

 

DiarkhsEirhnh_0001.jpg  DiarkhsEirhnh_0001z.jpg

 

Τιμή: 6, 30 €

 

από το οπισθόφυλλο:

 

«Πόλεμος των Πολιτισμών», «Πάλη των Τάξεων», «Μάχη κατά της ακρίβειας», «Πόλεμος κατά της Τρομοκρατίας», «Στράτευση για τη σωτηρία του πλανήτη», - τόσα πολεμικά μέτωπα κι όμως, όποιον και να ρωτήσεις, θα σου πει ότι ζούμε την πιο μακρά περίοδο ειρήνης εδώ και αιώνες.

Οι 12 αυτοτελείς ιστορίες αυτού του τόμου, αντλώντας υλικό από την πρόσφατη επικαιρότητα (η ιστορία με τα σκίτσα του Μωάμεθ, οι κάμερες παρακολούθησης, ο τυχοδιωκτισμός των πολυεθνικών, το ράλι της τιμής του πετρελαίου), περιστρέφονται γύρω από αυτό και άλλα οξύμωρα.

Παράγει πολλούς φτωχούς ο πλούτος. Πολλούς σκλάβους η ελευθερία. Πολλά νέα σύνορα η παγκοσμιοποίηση. Πολύ αυταρχισμό η δημοκρατία. Πολύ Ιστορία το «Τέλος της Ιστορίας».

Πολύ πόλεμο η Διαρκής Ειρήνη.

 

Λοιπόν... μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις! Πολύ διεισδυτική ματιά στα τεκταινόμενα των καιρών (εγχώρια και μη), καυστικότατο χιούμορ, προσεγμένο σχέδιο...

 

το συνιστώ ανεπιφύλακτα! :best:

 

 

( να συμπληρώσω ότι το άλμπουμ προλογίζει ο Στάθης και ότι οι 12 ιστορίες δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό Γαλέρα )

 

:kabuki:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το διάβασα. Τολμώ να πω ότι είναι τόσο δυνατό και βαθύ το χιούμορ του που σχεδον μου απαγορεύει να γελάσω. Μου αφήνει μια πικρή γεύση ενοχής για οτιδήποτε κακό επιτρέπω να γίνει με την σιωπή μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πολύ έξυπνο κόμικ.Οι περισσότερες ιστορίες μού άρεσαν πολύ.Όλες οι ιστορίες είχαν κάτι να πούν σε αντίθεση με τα περισσότερα κόμικ του είδους.

το συνιστώ κι εγώ ανεπιφύλακτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ και με τους 3 προλαλήσαντες... Το τέλεψα το ΣΚ και ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα πολύ ευχάριστα. Δεν το περίμενα τόσο καλό. Αντλεί έμπνευση για το στήσιμο των αστείων από αρκετά θέματα (πχ ταινίες (προσπαθώ να μη γίνω σποηλεράς ;) όσοι το διαβάσαν, θα καταλάβαν ποιό μου έκατσε καλύτερα :) )) και αισθάνθηκα ότι δε μου προσβάλλει τη νοημοσύνη.

 

Βάλτε στο όλο ντηλ και το ανταγωνιστικό του κόστος (σιγά μη δεν το βρείτε τουλάχιστον με 10% έκπτωση κάπου) and we have a winner!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα. Τολμώ να πω ότι είναι τόσο δυνατό και βαθύ το χιούμορ του που σχεδον μου απαγορεύει να γελάσω. Μου αφήνει μια πικρή γεύση ενοχής για οτιδήποτε κακό επιτρέπω να γίνει με την σιωπή μου.

 

Αυτό ακριβώς! :best:

 

Το χτύπησα από τον Κώσ-Τ και το διάβασα χτες κι έμεινα! Απίστευτο! Ανελέητο! Must Buy, μια πραγματική γροθιά στο στομάχι!!! Ο ιδανικός συνδυασμός της καυστικής σάτιρας των Δερβενογελοιογραφιών και της ροής που προσφέρει ένα κόμικ, πραγματικό διαμαντάκι!

 

 

:div: Μίστερ Δερβενιώτ'ς!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28680
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το διαβασα χτες!πραγματικα τελειο!το τσιμπησα στο comicdom bazzar με 30% εκπτωση οποτε μιλαμε για περιπτωση pure epicness!πανεξυπνες ιστοριες,πανεξυπνο χιουμορ,πολυ καλο σκιτσο!θα συμφωνησω με τον ξεπετα οσον αφορα την ενοχη που νιωθεις οταν θες να γελασεις διαβαζοντας το :-/ ..

πραγματικα αξιζει δευτερη και οχι μονο αναγνωση

το μονο αρνητικο που του βρηκα ειναι η ελλειψη καποιου "..και αλλες ιστοριες" μιας και ο τιτλος "διαρκης ειρηνη" ειναι ο τιτλος της πρωτης ιστοριες (οι ηρωες της οποιας εμφανιζονται και σε αλλη ιστορια της συλλογης) χωρις να μπορει να καλυψει και το θεμα των υπολοιπων..

παντως πολυ χαιρομααι που τοχωυπογεγραμμενο και με σκιτσακι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Χαίρομαι που σου άρεσε, και που το μόνο αρνητικό που βρήκες ήταν αυτό. Το κείμενο στο οπισθόφυλο νομίζω ότι εξηγεί το σκεπτικό του τίτλου-ομπρέλας. Αν δε σε καλύπτει, τότε "ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε" :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το είχα αγοράσει πριν το μπαζαρ του κψμ αλλά δεν το είχα διαβάσει. Προσωπικά το βρήκα λίγο άνω του μετρίου  (υπόθεση/ιδέα, σχέδιο κτλ) αλλά σε αντίθεση με τους άλλους σχετικά ρηχό και τετριμμένο. Δεν λέει κάτι που δεν ξέρουμε αλλά ούτε το λέει τελικά με κάποιον ιδιαίτερα έξυπνο τρόπο.

 

Η θρησκεία, οι ακραίες πολιτικές απόψεις (δεξιά και αριστερά), ο καπιταλισμός κτλ πάντα είναι ο εύκολος στόχος των "στοχαστών", λες και αυτά φταίνε για την κατάντια μας. Γενικά το προσπαθεί όμως. :beer3:

 

Αρκετά καλό σημείο στο κόμικ η ιστορία με τον πουαρό (σχεδιαστικά, σαν ιδέα και σαν υλοποίηση). Αρκετά διαφορετικό από το υπόλοιπο κόμικ.

 

 

Σίγουρα θα το ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή στο μέλλον και θα προσπαθήσω να του δω λίγο διαφορετικά 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55496
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά την ανάγνωση του μου αφήνει μια γεύση παρόμοια με αυτή που περιγράφει ο Μάκης. 

 

Κυκλοφόρησε βέβαια 9 χρόνια πριν που ήταν αρκετά ευκολοπούλητη τέτοιου είδους κοινωνικοπολιτική κριτική. Δεν θεωρώ ότι άντεξε στο τόσο μικρό χρονικό διάστημα που πέρασε, ξεπεράστηκε γρήγορα. Κάποιες ιστορίες ήταν κοινότυπες, κάποιες γράφτηκαν για να ικανοποιήσουν το αντιδραστικό κομμάτι ακόμα και του πιο καταπιεσμένου, κάποιες ήταν εύστοχες και δύο που ξεχώρισα εγώ ήταν πολύ δυνατές.

 

Μιλάω για το "Οριεντ Εξπρές" που αποτελεί χωρίς δεύτερη σκέψη το highlight της συλλογής, είναι μακράν το πιο καλοστημένο και λέει αυτά που θα έπρεπε να ειπωνονται συχνότερα. Η δεύτερη ήταν εκείνη με την κοινωνικά περιθωριοποιημένη αδύνατη, βρήκα την αντίθεση πετυχημένη στο 100%. 

 

Συνολικά όμως μάλλον το βρήκα μέτριο. 

 

:alex: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΔΙΑΡΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗ
  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και κάπως καθυστερημένα, διαβάστηκε κι από εμένα. :)

 

Μιλάμε για μία ευφυή σεναριακά δουλειά, που με αλληγορίες και χιουμοριστικές παραβολές φέρνει τον αναγνώστη μπροστά στην σκληρή πραγματικότητα. Το χιούμορ και η σάτιρα έχουν καυστική, αλλά άκρως καταλυτική παρουσία. Όπως είναι φυσικό δεν θα μπορούσαν όλες οι ιστορίες που παραθέτονται να είναι ισάξιες. Θα συμφωνήσω για το Όριεντ Εξπρες κι επίσης μου άρεσε η ιστορία "Κυνηγώντας το τέλειο" (επιτέλους πήραμε το αίμα μας πίσω εμείς οι ευτραφείς :P ), αλλά και η ιστορία με τις κατσαρίδες. Γενικά όμως δεν απόλαυσα το συγκεκριμένο κόμικ όσο θα ήθελα (ή υπολόγιζα), σε σχέση με άλλες δουλειές του μεγάλου δημιουργού. Ο λόγος είναι ότι δεν είμαι τόσο φίλος σε κόμικς που μιλούν για πολιτική ή δίνουν τροφή για προβληματισμό. Είμαι από τους ρηχούς ανθρώπους που διαβάζουν "μικυμάου" καθαρά για διασκέδαση. Για να ξεφύγουν από την πραγματικότητα. :blush: Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα χαρακτήριζα το κόμικ κακό. :NoNo:

 

Το σχέδιο το βρήκα προσεγμένο και αφηρημένο ταυτόχρονα. Άφηνε χώρο για να αναδειχθεί το σενάριο, αλλά δεν ήταν επιφανειακό. Η όμορφη και μεγάλη ποικιλία ζωηρών χρωμάτων, έδιναν ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. 

 

Η έκδοση είχε όλα τα φόντα για να θεωρηθεί BD. Από τον αριθμό των σελίδων, μέχρι και το μέγεθος του άλμπουμ. :P Ποιοτικά την βρήκα εξαιρετική. Τόσο στο θέμα της εκτύπωσης και του χαρτιού, όσο και στο δέσιμο. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή αντέδρασα με το μέγεθος, καθώς θα προτιμούσα το άλμπουμ μικρότερο. Όσο όμως διάβαζα και παρατηρούσα τα γεμάτα μπαλονάκια των διαλόγων, διαπίστωσα ότι οι επιλεγμένες διαστάσεις ήταν οι ιδανικές.

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15838
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Με καθυστερηση και εγω διαβασα τουτο το πονημα του Σπυρου Δερβενιωτη. Πολυ δυνατο κατα την αποψη μου σαφεστατα και ειναι κομικ που σε κανει να προβληματιστεις και οι ιστοριουλες παροτι μικρες περνανε τα μηνυματα τους.  Ξεχωρισα το οριεντ εξπρες αλλα και τον Απαλιν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΔΙΑΡΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗ

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.