Μετάβαση στο περιεχόμενο

ASTERIX από ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ [ διάφορες ερωτήσεις... ]


YOSHIMITSU

ASTERIX εκδόσεις  

34 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν έχουμε καταλήξει ότι λίγο πολύ όλοι μας έχουμε σε μεγάλη εκτίμηση τις περιπέτειες του Γαλάτη ήρωα με το όνομα Αστερίξ και φυσικά του φίλου του Οβελίξ. Αναρωτιέμαι σχετικά και σας καλώ σε μία δημοσκόπηση για το πόσοι έχετε σειρά του Αστερίξ από την εταιρεία που έχει τα δικαιώματα του αυτή την περίοδο και εάν θα αγοράζατε από αυτήν ΞΑΝΑ την σειρά με τις περιπέτειες του σε μορφή με το σκληρό εξώφυλλο (τύπου Modern Times). Έλα είμαι περίεργος βρε... να δω πόσα θα δίναμε για το ASTERIX.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

α) Αφορά ΜΟΝΟ την έκδοση από την εταιρεία ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ.

β) Στην πρώτη ερώτηση η απάντηση ΝΑΙ αφορά όσους συλλέγουν ήδη τις περιπέτειες και την έχουν πλήρη ή σχεδόν πλήρη, ενώ η ΟΧΙ αφορά είτε αυτούς που δεν ασχολούνται καθόλου ή έχουν κάποια από σπόντα.

γ) Στην δεύτερη ερώτηση οι απαντήσεις ΝΑΙ, ΜΑΛΛΟΝ ΝΑΙ ή ΟΧΙ, ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ είναι σε συνάρτηση με το τί απαντήσατε στην πρώτη ερώτηση για να βγουν και τα απαραίτητα συμπεράσματα...

δ) Μιλάμε για μηνιαία έκδοση (ένα νέο τεύχος ανά μήνα) και όχι μία συλλογή όλων των τευχών σε πακέτο μονοκόμματα.

ε) Απαντάμε και στα δύο αλλιώς βάζει μόνο του τυχαία κάποια επιλογή και "χαλάει" η δημοσκόπηση...

 

Α! και μην ξεχάσω... όπως λέει και ο μπάρμπας μην πατήσετε το View Results (Null Vote) πριν ρίξετε την ψήφο σας, γιατί πάει πέταξε το πουλάκι.

 

Άντε βρε να ψηφίσετε όλοι γιατί αλλιώς...

yoshi_asterix.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Η δημοσκόπηση είναι ανοιχτή και δέχεται τις απαντήσεις σας... επίσης θα ήθελα όσοι είστε θετικοί και έχετε ήδη πολλά ή όλα από τα τεύχη να μου απαντήσετε και τί σκοπεύετε να τα κάνετε με αυτά καθώς δεν ήθελα να παραφορτώσω με τρίτη ερώτηση την δημοσκόπηση... Θα τα δώσετε (ασχέτου τρόπου - πώληση - ανταλλαγή - δώρο κλπ) ή θα τα κρατήσετε και αυτά;

 

:thanks:για την συμμετοχή σας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6628
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

το έριξα το κουκί μου, μου λείπουν ελάχιστα αλλά μάλλον δεν θα τα ξανά αγόραζα , ειδικά όταν σκέφτομαι πόσο θα κοστίζει μία τέτοια έκδοση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα έχω όλα και δηλώνω άρρωστος/φανατικός. Ως εκ τούτου, θα μου άρεσε να τα είχα σε σκληρό εξώφυλλο. Αλλά καθαρά βάσει οικονομικών λόγων, προτιμώ να πάω τα χώσω στις εκδόσεις του Ψαρόπουλου, του οποίου τις μεταφράσεις έχω λατρέψει. Οπότε μάλλον όχι.

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και άμα ήταν μεταφράσεις του Ψαρόπουλου με σκληρό εξώφυλλο τι θα έκανες???

Εδώ σε θέλω....

Κύριε δικαστά τζάμπα ψάχνετε για τζάμπα τεύχη, εννοείται πως θα κρατούσα και τα παλιά!

Τώρα για το αν θα τα αγόραζα, νομίζω ότι η τιμή τους και η οικονομική μου κατάσταση το συγκεκριμμένο χρονικό διάστημα θα έκριναν την οριστική απόφαση μου. Αλλά είμαι σαφώς υπέρ καθώς ακόμη ζηλεύω κάτι αντίστοιχες αγγλικές εκδόσεις!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μου λειπουν καποια (2-3) απο την εκδοση της Μαμουθ αλλα εδω και λιγο καιρο εχω ξεκινησει να αντικαθιστω τα παλια,φθαρμενα τευχη με καινουργια και η επιχειρηση βρισκεται περιπου στα 2/3 του συνολου των τευχων.Αν η (υποθετικη) πολυτελης εκδοση ξεκινουσε πριν αρχισω να ξαναπαιρνω τη σειρα,πιθανοτατα θα την προτιμουσα.Τωρα οσο και αν μου αρεσει ο Αστεριξ,δεν νομιζω να επαιρνα τευχη τα οποια εχω ηδη περισσοτερες απο 3+ φορες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4357
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  350
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες, αλλά φοβάμαι ότι παρόλο που έχω όλα από την μαμούθ και κάποια στα γαλλικά με σκληρό εξώφυλλο, θα τα ξαναγόραζα. Άχτι είχα αυτό το σκληρό εξώφυλλο στις Γαλλικές εκδόσεις από τότε που πρωτοδιάβασα τον γαλάτη στο Γαλλικό ινστιτούτο κάπου στις αρχές του '80.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6193 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διευκρινήσεις: Με το ΟΛΑ εννοείς και τα εκτός σειράς; Επίσης, η Μαμούθ πάντοτε ανα δίμηνο τα έβγαζε τα Αστερίξ, και όχι μήνα. Θα έχεις πιο πολλές θετικές απαντήσεις με αυτή την παράμετρο. ;)

Ποιό σκληρό εξώφυλλο της Modern Times εννοείς; :thinking: Αν αναφέρεσαι στις κόπιες που υπάρχουν στο Public, έχε υπόψην πως δεν τις έχουν δει όλοι για να έχουν μέσο σύγκρισης (π.χ ο γραφών και σίγουρα τα περισότερα τα παιδιά της επαρχίας). :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121007
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι, έχω ελάχιστα και αυτά από δώρο και μάλλον όχι δεν θα το έπαιρνα, γιατί στον Αστερίξ με ενδιαφέρει περισσότερο το εσωτερικό - δηλαδή η μετάφραση (βλ.germ) - από ότι το εξωτερικό. Δε λένε εξάλλου μην κρίνεις ποτέ ένα βιβλίο μονάχα από το εξώφυλλό/περιτύλιγμά του? :)

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

OK, αυτό το δ) για κυκλοφορία ανά μήνα (ή δίμηνο που λέει ο GCF ακόμη καλύτερα) αναφέρθηκε για να "χρυσώσει" το χάπι της ξαναματαεπαναγοράς των Αστερίξ από μερικούς από εμάς. Ουσιαστικά αναφέρομαι στην ίδια ή έστω καλύτερη ποιότητα με αυτή της Modern Times αφού υποφέρει κάπως από το χαρτί της εσωτερικά ή ακόμη καλύτερα σαν αυτά που βάζει η εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ: Disney Cinema που νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ τα έχουμε δει και όχι κάτι σαν το ΣΤΟΡΜ. Μιλάμε για ένα κόστος το πολύ στα 6 ευρώ, άντε 6 και κάτι αφού βλέπουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα έκδοσης σε αυτό τον συνδυασμό ποιότητας και τιμής, όχι παραπάνω. Αναφέρομαι στην βασική 33άδα των ιστοριών και όχι στα Extras... Εγώ υπό αυτό το καθεστώς (το λιγότερο μηνιαίας έκδοσης) και της τιμής που αναφέρω, θα τα αγόραζα μιας και πάντα μου άρεσαν τα "σκληρόδετα" σε σχέση με τα "μαλακά" που δεν στέκονται καλά στην βιβλιοθήκη... και αγαπητέ φίλε turbovolos τα έχω ήδη όλα από την μαμούθ, απλά κάποια στιγμή σε μία συζήτηση έγινε αναφορά περί Αστερίξ - μαλακά - σκληρόδετα - το ίδιο πράγμα δέκα φορές κλπ. το θυμήθηκα τώρα και είπα να κάνω αυτή την δημοσκόπηση να δω τί λέτε και οι υπόλοιποι. Να πω την αλήθεια θα γούσταρα να βγει μία τέτοια σειρά και νομίζω ότι το αξίζει ο Αστερίξ και θα τα κρατήσω και τα παλιά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35625
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Περιέργως μου λείπουν λίγα τεύχη. Αυτό συμβαίνει γιατί θεωρούσα πάντα τον Αστερίξ "δεδομένο", δηλαδή ότι μπορούσα να βρω τα τεύχη του ανά πάσσα στιγμή, οπότε όταν πήγαινα σε κομιξάδικο για αγορά άφηνα τον Αστερίξ για να πάρω κάτι πιο ψαγμένο που ίσως να μην ξανάβρισκα την επόμενη φορά. Το σίγουρο είναι όμως ότι θα την ολοκληρώσω τη σειρά.

 

Σπάνια θα ξανάδινα λεφτά για τεύχος που έχω ήδη. Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι εκδόσεις που είναι πιο προσεγμένες (και πιο ακριβές). Εμένα με νοιάζει να έχω την ιστορία ώστε να μπορώ να την διαβάσω όποτε το επιθυμήσω, και όχι τόσο για να κοσμώ την βιβλιοθήκη μου. Όχι ότι δεν με ενδιαφέρει και αυτό, αλλά θα προτιμούσα να δώσω λεφτά για τεύχος που δεν έχω, παρά για να ξανααγοράσω τεύχος που έχω διαβάσει.

 

Τέλος, να πω ότι και απ' τα τεύχη που έχω τώρα κάποια είναι της δεκαετίας του '80, κάποια του '90 και κάποια πιο καινούρια. Θα μου άρεσε να ήταν όλα της ίδιας έκδοσης, αλλά δεν σκοπεύω να αγοράσω εκ νέου τα παλιά τεύχη για να έχω μια ενιαία σειρά. Αυτό θα το κάνω μόνο για τεύχη σε κακή κατάσταση.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

... και αγαπητέ φίλε turbovolos τα έχω ήδη όλα από την μαμούθ, απλά κάποια στιγμή σε μία συζήτηση έγινε αναφορά περί Αστερίξ - μαλακά - σκληρόδετα - το ίδιο πράγμα δέκα φορές κλπ. το θυμήθηκα τώρα και είπα να κάνω αυτή την δημοσκόπηση να δω τί λέτε και οι υπόλοιποι. Να πω την αλήθεια θα γούσταρα να βγει μία τέτοια σειρά και νομίζω ότι το αξίζει ο Αστερίξ και θα τα κρατήσω και τα παλιά...

 

Το ξέρω βρε... σε πειράζω....ποιος στα κουβάλαγε αυτά και κάτι Αστερίξ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα αγώραζα σίγουρα μια σειρά με σκληρό εξώφυλλο, αρκεί να ήταν η καινούργια που κυκλοφωρει αυτη τη στιγμή και στη Γαλλία, με νέα επεξεργασία χρωμάτων (ειδικά στ παλιά τεύχη) και ράχες που σχηματιζουν εικόνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6193 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λοιπόν, τα Αστερίξ εντός σειράς τα έχω όλα, από τα εκτός μου λείπουν ελάχιστα, και ναί, θα το αγόραζα, αν σε συνδιασμό με το σκληρό εξώφυλλο είχε και ιλουστρασιόν χαρτί. Θα το εκλάμβανα σαν διαφορετική έκδοση. Στα Ελληνικά (μεταφρασμένα ή όχι δεν έχει σημασία) κόμικς δεν με πειράζει να έχω το ίδιο πράγμα σε διαφορετική μορφή, όπως π.χ με πειράζει στην μουσική ή στον κινηματογράφο με τις αμέτρητες επανεκδόσεις σε όλα τα φορμάτ. Ασε που δεν έχουν το ίδιο κόστος. :D

Πάντως , αν υπήρχε η δυνατότητα, οι κληρονόμοι του Ψαρόπουλου ή κάποιος άλλος να επανεκδόσει σε πολυτελείς εκδόσεις τα Αστερίξ, εννοείται πως θα τα έπαιρνα ασυζητητί. :)

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6628
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

@Yoshi εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι τα παίρνεις από την μαμούθ για να δεις πως θα πάει η αγορά???? :P

Επεξεργασία από Argailwall
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το ξέρω βρε... σε πειράζω....ποιος στα κουβάλαγε αυτά και κάτι Αστερίξ...

Βασικά ήταν Λούκυ Λουκ - Ιζνογκούντ - Τεν Τεν... δεν θυμάμαι να είχε καθόλου Αστερίξ μέσα φίλε, αλλά φυσικά και για αυτά σε ευχαριστώ πολύ... :thanks:

 

Θα αγώραζα σίγουρα μια σειρά με σκληρό εξώφυλλο, αρκεί να ήταν η καινούργια που κυκλοφωρει αυτη τη στιγμή και στη Γαλλία, με νέα επεξεργασία χρωμάτων (ειδικά στ παλιά τεύχη) και ράχες που σχηματιζουν εικόνα.

Καινούργια σειρά εκ Γαλλίας; Νέα επεξεργασία χρωμάτων; Εικόνα στην ράχη; (δεν πεθαίνω κιόλας αλλά είναι ένα +) πες μου κι άλλα - πες μου κι άλλα (δώσε και κάνα Link) :mafia:

 

@Yoshi εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι τα παίρνεις από την μαμούθ για να δεις πως θα πάει η αγορά???? :P

Αγαπητέ φίλε, αποκαλύφθηκε η σχέση μου με την Μαμούθ, όμως είναι κάπως διαφορετικής φύσης... Δεν τα παίρνω εγώ από αυτή αλλά ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

@Yoshi εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι τα παίρνεις από την μαμούθ για να δεις πως θα πάει η αγορά???? :P

 

πεστα πεστα

 

και δε σπρώχνει και προς τα πάνω τίποτα...

 

:lol:

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5979 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενταξει, εγω δε θα μπορουσα να ψηφίσω διαφορετικα, εννοείται πως θα τα αγοραζα... Τόσες χώρες έχουν παράλληλες κυκλοφορίες σκληρου και μαλακου εξώφυλλου. Θα προτιμουσα ομως κατι αντιστοιχο της πολωνικής σειράς, ή της καινουριας στα Γαλλικά, ή των Mundart (γερμανικων διαλεκτων) που είναι στην ουσία η ιστορία + καποιες σελιδες που αναφερονται σε αυτην, στην ιστορια του συγκεκριμενου τευχους, ενα λεξιλογιο των εκφρασεων που παρατιθενται κλπ... Εχω ήδη αρκετά ( :-) χμμ...) τευχη του, σε διαφορες γλωσσες, σε 4-5 δε εχω την πληρη σειρα, και δε θα με πειραζε να τα ξαναγορασω σιγα σιγα, αν όντως επρόκειτο για κατι διαφορετικο και συλλεκτικο.. Δυστυχώς, όπως φανηκε και απο την απόπειρα της Μαμουθ στα αρχαία Ελληνικά, δεν "περπάτησε" το σκληρο εξωφυλλο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5979 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καινούργια σειρά εκ Γαλλίας; Νέα επεξεργασία χρωμάτων; Εικόνα στην ράχη; (δεν πεθαίνω κιόλας αλλά είναι ένα +) πες μου κι άλλα - πες μου κι άλλα (δώσε και κάνα Link) :mafia:

 

Δες στο official σάιτ του Αστεριξ (gb.asterix.com) εκει που λεει Grand Collection. Εάν έβγαινε κατι αντιιστοιχο, ε δεν το συζηταμε καν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ τα χω όλα αλλά σίγουρα θα τα ξανάπερνα.

 

1) Γιατί θα ήταν ένα κόσμημα στη βιβλιοθήκη μου.

2) Για να ενισχύσω στην πράξη μια προσπάθεια προς το καλύτερο. Σκεφτείτε πόσες φορές κατηγορούμε (όχι άδικα) τις εταιρίες για κακή ποιότητα και εκμετάλλευση. Αν έρθει αυτή η στιγμή και βγει μια χλιδάτη έκδοση αν της γυρίσουμε την πλάτη ποιος θα φταίει;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Θα την αγόραζα εκ νέου την σειρά με την προυπόθεση, εκτός από σκληρό εξώφυλλο, και γενικώτερα καλλίτερη ποιότητα έκδοσης, να είχε και καλλίτερη μετάφραση ( βλέπε Ψαρόπουλος ).

Επεξεργασία από Pavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16042
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5920 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

οσο φανταχτερες και να γίνουν οι επανεκδόσεις..... είμαι ευχαριστημενος και ευτυχής με την παλιά.....sorry

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82149
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ναι θα την αγόρασα μια πολυτελή έκδοση, και αυτά που είχα μάλλον θα τα έδινα κάπου.

Θα μου άρεζε να είχε κάτι εξτρά μέσα. Ιστορικά στοιχεία για το κάθε τεύχος, και σχολιασμοί κάθε είδους.

 

Αλλά ας είχε μια σωστή αρίθμηση. Ποιος ο λόγος κάθε έκδοση να είναι ανακατεμένη όσον αφορά την αυθεντική σειρά των τευχών έκδοσης?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αλλά ας είχε μια σωστή αρίθμηση. Ποιος ο λόγος κάθε έκδοση να είναι ανακατεμένη όσον αφορά την αυθεντική σειρά των τευχών έκδοσης?

 

αν και συμφωνώ μαζί σου στην προτίμηση να μην είναι ανακατεμένα, συνήθως σε ένα έργο με πολλά αντίτυπα/τεύχη/επεισόδια/σεζόν/κομμάτια, οι δημιουργοί φτάνουν στη χρυσή τομή γύρω στα μισά του έργου (ή έστω μετά από μερικές προσπάθειες). Αυτό ισχύει σε μια μεγάλη γκάμα πραγμάτων (κόμικ, τηλεοπτικές σειρές, βιβλία κλπ). Αν λοιπόν αρχίσεις να μεταφράζεις ένα κόμικ από τα πρώτα του τεύχη, κινδυνεύεις να μείνεις με το :chicken2: στο χέρι. Φαντάσου λχ να είχαν ξεκινήσει να μεταφράζουν τον ΤενΤεν με τα ανεκδιήγητα Ρωσία, Αμερική, Αφρική... Δεν θα φτάναν στα Πούρα του Φαραώ ποτέ :) Θα είχαν φαλιρήσει πάραυτα. Ακόμα και στο Αστερίξ, στα πρώτα τεύχη, το σκίτσο είναι αρκετά άγαρμπο και οι μισοί ήρωες απουσιάζουν, άσχετα αν παραμένουν πολύ καλά/αστεία τεύχη σεναριακά (αν και αυτό δείχνει το πόσο καλό είναι). Και τα πρώτα Λούκυ Λουκ με σκέτο Μορρίς δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που αγαπήσαμε...

 

Στο συγκεκριμένο κόμικ βέβαια, από τη στιγμή που είχε γνωρίσει την γενική αποδοχή μέσω του Ψαρόπουλου (δε ξέρω πόση επιρροή είχαν οι μεταφράσεις του Σπανού) ήταν όντως κουτό να μην τα εκδώσει η Μαμούθ στη σειρά τους, αφού ήξεραν ότι το κοινό θα τα αγόραζε όλα εντέλει (ή έστω δεν θα έκανε διακρίσεις).

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5072
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   0
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

εγώ έχω πάρα πολλά. δεν σκοπεύω να τα δώσω...

όσο για την δεύτερη ερώτηση θα τα αγόραζα αν και όχι με το ίδιο ζήλο που έχω συλλέξει τα πρώτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Έχω όλα τα τεύχη και μάλιστα από την πρώτη έκδωση της Μαμούθ (αυτή με τα διαφορετικά, από τα συνηθησμένα εξωφυλα).

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο ταλαιπορημένα. Αλλά θα προτιμούσα να πάρω κάποια άλλα κόμιξ που δεν έχω.

Άσε που τα συγκεκριμένα μπορεί να έιναι και συλεκτικά..... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.