Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΒΙΟΣ & Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ


andstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  43
  • Reputation:   391
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Γιατί I wish; Όσοι περισσότεροι το κάνουν τόσο καλύτερα για αυτούς.

Προφανώς και δεν περιμένω ούτε θα ήθελα κανείς να μοιραστεί ανοιχτά τίποτα και να μπλεχτεί. 

Η ερώτηση δεν πηγαίνει για να εξυπηρετήσω σκοπούς μου.

Το κατάλαβα βρε! Για μένα μιλούσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

34 min ago , freddeus said:

Το κατάλαβα βρε! Για μένα μιλούσα.

Ε καλά όσες περισσότερες αυτοεκδόσεις του Βίου βγαίνουν, υπάρχουν όλο και μεγαλύτερες πιθανότητες κάποια να καταλήξει μπροστά μας.

Οπότε μπορεί να μην είναι απλά wishful thinking σε λίγο αλλά πραγματικότητα. :pray:

Επεξεργασία από BarksRosaKOMIX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν είναι ούτε λέγονται αυτοεκδόσεις αυτά. Αυτοέκδοση νοείται ένα πρωτότυπο έργο που το εκδίδει ο δημιουργός του για να το πουλήσει. Αυτά εδώ είναι "έκανα δικιά μου μετάφραση και τα εκτύπωσα για να τα διαβάζω".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

6 hours ago, Manitou said:

Δεν είναι ούτε λέγονται αυτοεκδόσεις αυτά. Αυτοέκδοση νοείται ένα πρωτότυπο έργο που το εκδίδει ο δημιουργός του για να το πουλήσει. Αυτά εδώ είναι "έκανα δικιά μου μετάφραση και τα εκτύπωσα για να τα διαβάζω".

Δεν θα κολλήσουμε σε λεπτομέρειες.

Ολόκληρο thread άνοιξε κάποιος με αυτόν τον όρο που υπάρχει γενικά τριγύρω όταν αναφερόμαστε σε αυτό το θέμα https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/47887-ο-βίος-και-η-πολιτεία-του-σκρουτζ-μακ-ντακ-αυτοέκδοση/#comment-670481

 

Προφανώς το λέμε έτσι για να καταλαβαινόμαστε, όχι να είμαστε ακριβείς.

Ας το πούμε "προσωπική έκδοση" και προχωράμε...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Δεν θα κολλήσουμε σε λεπτομέρειες.

Ολόκληρο thread άνοιξε κάποιος με αυτόν τον όρο που υπάρχει γενικά τριγύρω όταν αναφερόμαστε σε αυτό το θέμα https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/47887-ο-βίος-και-η-πολιτεία-του-σκρουτζ-μακ-ντακ-αυτοέκδοση/#comment-670481

 

Προφανώς το λέμε έτσι για να καταλαβαινόμαστε, όχι να είμαστε ακριβείς.

Ας το πούμε "προσωπική έκδοση" και προχωράμε...

 

Δεν είναι λεπτομέρεια. Άλλωστε εγώ δεν είμαι και πολύ λεπτολόγος όπως φαίνεται από διάφορα θέματα στα οποία σχολιάζω. Όμως εδώ είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα τα οποία μπερδεύουν κάποιους και ρωτάνε που μπορούν να το βρουν. Η αυτοέκδοση έχει σκοπό την έκδοση και την πώληση. Αυτό που περιγράφεται εδώ δεν έχει ούτε σκοπό την έκδοση ούτε την πώληση. Και επίσης είμαστε σε έναν χώρο που αυτά τα πράγματα πρέπει να τα ξεχωρίζουμε. Δεν είμαστε στο γκρουπ κόμιξ του fb.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

 

1 hour ago, Manitou said:

Η αυτοέκδοση έχει σκοπό την έκδοση και την πώληση.

Ναι, η αυτοέκδοση κανονικά εκδίδεται από τον συγγραφέα ή με την άδεια του συγγραφέα (τώρα αν ο συγγραφέας θέλει να δώσει το βιβλίο τσαμπα και να μην πουλήσει, είναι δικαίωμα του).

 

 

1 hour ago, Manitou said:

Όμως εδώ είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα τα οποία μπερδεύουν κάποιους και ρωτάνε που μπορούν να το βρουν.

Απ'ότι ξέρω κάποιοι ρωτάνε που θα το βρουν γιατί κάποιοι το μοιράζουν τσάμπα και όλοι καταλαβαίνουμε ότι είναι ανεπίσημο (ελπίζω να το παραλάβω και εγώ σύντομα γιατί φαίνεται τέλειο). Δεν είναι γιατί το λένε "αυτοέκδοση" και όχι προσωπική έκδοση/scanlation.

 

 

1 hour ago, Manitou said:

Αυτό που περιγράφεται εδώ δεν έχει ούτε σκοπό την έκδοση ούτε την πώληση.

Προσωπικά, δεν γνωρίζω τι σκοπό έχει ο καθένας με το scanlation του. Γι' αυτό ρωτάω. Στο παρελθόν, με άλλα scanlations, τα έχω δει να εκδίδονται σε βιβλίο και να πωλούνται σε πιο πριβέ φάση.

 

 

1 hour ago, Manitou said:

Και επίσης είμαστε σε έναν χώρο που αυτά τα πράγματα πρέπει να τα ξεχωρίζουμε. Δεν είμαστε στο γκρουπ κόμιξ του fb.

Εγώ είμαι χομπίστας (άμεσος, απλός, δωρικός, λιτός, χομπίστας) και δεν δουλεύω σε εκδοτική οπότε δεν ΠΡΕΠΕΙ να τα ξεχωρίζω γιατί δεν με νοιάζει το σημαίνον. Με νοιάζει το σημαινόμενο. Μην το πεις "αυτοέκδοση", πεστο "Γιώργο". Απ'τη στιγμή που όλοι έχουμε έναν κοινό κώδικα και καταλαβαίνουμε ότι αυτό το πράμα είναι προσωπική δουλειά φαν, δεν είναι επίσημο, δεν το βγάζει η Καθημερινή και δεν το έχει εγκρίνει ο Ρόσα, είμαι κομπλέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Συγνώμη για να καταλάβω, υπάρχει κάποιος/κάποιοι που μεταφράζουν τον Βίο, τον τυπώνουν και τον μοιράζουν από εδώ και από εκεί;;

Όχι ότι με νοιάζει να το αποκτήσω, αφού τον έχω και από Καθημερινή και από Τερζόπουλου, απλά έτσι για να καταλάβω τι γίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

5 hours ago, hudson said:

Συγνώμη για να καταλάβω, υπάρχει κάποιος/κάποιοι που μεταφράζουν τον Βίο, τον τυπώνουν και τον μοιράζουν από εδώ και από εκεί;;

Όχι ότι με νοιάζει να το αποκτήσω, αφού τον έχω και από Καθημερινή και από Τερζόπουλου, απλά έτσι για να καταλάβω τι γίνεται.

Ναι, πράγματι υπάρχει ο ελληνικός βίος ως scanlation της αμερικάνικης έκδοσης fantagraphics. αν ακολουθήσεις τις προηγούμενες σελίδες αυτού του θρεντ αλλά και εδώ https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/47887-ο-βίος-και-η-πολιτεία-του-σκρουτζ-μακ-ντακ-αυτοέκδοση/ θα τα βρεις. Οτι τα τυπώνουν απότι φαίνεται κάποιοι ναι. Αν τα μοιράζουν εδώ και εκεί δεν ξέρω. Έτσι λέγεται αλλά μπορεί ναναι και ψέμα. Εγώ κάτι δεν έχω πάρει μια φορά πάντως... Αν κάποιος από εσάς έχει πάρει κάτι έντυπο τότε εσείς ξέρετε καλύτερα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

7 ώρες πριν, Manitou είπε:

Δεν είναι λεπτομέρεια. Άλλωστε εγώ δεν είμαι και πολύ λεπτολόγος όπως φαίνεται από διάφορα θέματα στα οποία σχολιάζω. Όμως εδώ είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα τα οποία μπερδεύουν κάποιους και ρωτάνε που μπορούν να το βρουν. Η αυτοέκδοση έχει σκοπό την έκδοση και την πώληση. Αυτό που περιγράφεται εδώ δεν έχει ούτε σκοπό την έκδοση ούτε την πώληση. Και επίσης είμαστε σε έναν χώρο που αυτά τα πράγματα πρέπει να τα ξεχωρίζουμε. Δεν είμαστε στο γκρουπ κόμιξ του fb.

 

 

Για να καταλάβω. Εσυ ο ίδιος αναφέρθηκες στο γνωστο scanlation για το οποιο συζηταμε, 2 (δύο) φορές με τον όρο "αυτοεκδοση", και στα πιο πανω ποστ επισημανες τον ορισμο της λεξης "αυτοεκδοση" στον @ BarksRosaKOMIX ? Σας διαβαζω απο χθες και δε βρισκω λογικη σε ολο αυτο.

 

Στα υπολοιπα, για να μεινω και εντος θεματος, εχω και εγω παρατηρησει στις διαφορες ομαδες τα αντιστοιχα ποστς με εικονες απο αυτη την προσωπικη δουλεια καποιου/καποιων (δεν το ειπα αυτοεκδοση, δεν το ειπα αυτοεκδοση), και ομολογω οτι θα ηθελα και εγω ενα αντιτυπο, φαινεται εξαιρετικοτατη δουλεια, μακαρι καποια στιγμη να τα καταφερω και να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

 

Ακομα πιο μακαρι, να επανεκδοθει επισημα ο Βιος και τα Χαμενα Επεισοδια, για να παψουν οι τρελες τιμες του διαδικτυου, που ειναι ο πρωτος και κύριος λογος των προσπαθειων για scanlation και διαμοιρασμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

12 λεπτά πριν, christs είπε:

 

 

Για να καταλάβω. Εσυ ο ίδιος αναφέρθηκες στο γνωστο scanlation για το οποιο συζηταμε, 2 (δύο) φορές με τον όρο "αυτοεκδοση", και στα πιο πανω ποστ επισημανες τον ορισμο της λεξης "αυτοεκδοση" στον @ BarksRosaKOMIX ? Σας διαβαζω απο χθες και δε βρισκω λογικη σε ολο αυτο.

 

Στα υπολοιπα, για να μεινω και εντος θεματος, εχω και εγω παρατηρησει στις διαφορες ομαδες τα αντιστοιχα ποστς με εικονες απο αυτη την προσωπικη δουλεια καποιου/καποιων (δεν το ειπα αυτοεκδοση, δεν το ειπα αυτοεκδοση), και ομολογω οτι θα ηθελα και εγω ενα αντιτυπο, φαινεται εξαιρετικοτατη δουλεια, μακαρι καποια στιγμη να τα καταφερω και να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

 

Ακομα πιο μακαρι, να επανεκδοθει επισημα ο Βιος και τα Χαμενα Επεισοδια, για να παψουν οι τρελες τιμες του διαδικτυου, που ειναι ο πρωτος και κύριος λογος των προσπαθειων για scanlation και διαμοιρασμό.

Σε αυτούς τους 6 μήνες οριμασε μέσα μου ο ορισμός και έτσι τώρα είμαι έτοιμος για την επαναδιατύπωση του. Άλλωστε δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να λέει ότι απαγορεύεται να διορθώσεις ένα λάθος ακόμα και αν το έκανες εσύ ο ίδιος. :PPP:

 

Στο της επαν(όχι αυτό)έκδοσης συμφωνώ απόλυτα αν και δεν το βλέπω.πολυ πιθανό σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

35 min ago , christs said:

Ακομα πιο μακαρι, να επανεκδοθει επισημα ο Βιος και τα Χαμενα Επεισοδια, για να παψουν οι τρελες τιμες του διαδικτυου, που ειναι ο πρωτος και κύριος λογος των προσπαθειων για scanlation και διαμοιρασμό.

Στην τελική αυτό - αντεστραμμένο - πιστεύω είναι το σωστότερο ποιντ και ρεζουμέ. Όσο περισσότερα scanlation του Βιου τόσο καλύτερο για όλους μας έστω και αν δεν πέσουν ποτέ στα χερια μας. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να ρίξουν τη ζήτηση του Βιου Τερζόπουλου κτλ. και να μην παίζουν αυτές οι τρελές τιμές.

 

Ακόμα και να εκδοθεί επίσημα (εστω ότι δεν υπήρχε το disney ban και η καθημερινή ήταν κάποιος άλλος κανονικός εκδότης) αν δεν πάρουν άδεια Ρόσα για συνοδευτικά κείμενα, αν δεν φτιάξουν χρωματισμό και ηχητικά, κάνουν πάλι μια τρύπα στο νερό. Οπότε ρεαλιστικά καταλαβαίνω γιατί πολλοί θεωρούν τα scanlation - σε αυτήν την περίπτωση - ως τη μόνη λύση. Και ένα ωραίο προσωπικό χόμπυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Στην τελική αυτό - αντεστραμμένο - πιστεύω είναι το σωστότερο ποιντ και ρεζουμέ. Όσο περισσότερα scanlation του Βιου τόσο καλύτερο για όλους μας έστω και αν δεν πέσουν ποτέ στα χερια μας. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να ρίξουν τη ζήτηση του Βιου Τερζόπουλου κτλ. και να μην παίζουν αυτές οι τρελές τιμές.

 

Ακόμα και να εκδοθεί επίσημα (εστω ότι δεν υπήρχε το disney ban και η καθημερινή ήταν κάποιος άλλος κανονικός εκδότης) αν δεν πάρουν άδεια Ρόσα για συνοδευτικά κείμενα, αν δεν φτιάξουν χρωματισμό και ηχητικά, κάνουν πάλι μια τρύπα στο νερό. Οπότε ρεαλιστικά καταλαβαίνω γιατί πολλοί θεωρούν τα scanlation - σε αυτήν την περίπτωση - ως τη μόνη λύση. Και ένα ωραίο προσωπικό χόμπυ.

Ναι είναι οντως ένα υπέροχο χόμπυ. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι είναι μια ρεαλιστική λύση για το πρόβλημα της απίθανης υπεραξίας που έχει πάρει ο Βίος. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να δώσει ένα καράβι λεφτά να πάρει την ελληνική έκδοση (που μπορεί να είναι παλιά, αλλά οντως είναι ομορφη και προσεγμένη άσχετα με αυτά που λέει ο ίδιος ο Ρόσα) και να μην την πάρει στα αγγλικά σε μεγάλη εκτύπωση με τα τέλεια χρώματα

 

 https://bookodyssey.gr/product/the-complete-life-and-times-of-scrooge-mcduck-vols-1-2-boxed-set-don-rosa-library-0/

 

Να μη μιλήσω για την delouxe edition που ακόμα και στα 140 ευρώ είχε πέσει.

 

Θα μου πεις "μπορεί να μην έχει ευχέρεια με τα αγγλικά". Κατανοητό και απόλυτα σεβαστό. Πόσοι όμως από αυτούς που προσφέρουν αυτά τα 300 ευρώ για να την αποκτήσουν στα ελληνικά δεν ξέρουν στην πραγματικότητα αγγλικά

 Μήπως απλά το κάνουν για να διατηρείται αυτή η χωρίς λόγο αισχροκέρδεια?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

άσχετα με αυτά που λέει ο ίδιος ο Ρόσα

Τι λέει ο ίδιος ο Ρόσα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3227
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Θα μου πεις "μπορεί να μην έχει ευχέρεια με τα αγγλικά". Κατανοητό και απόλυτα σεβαστό. Πόσοι όμως από αυτούς που προσφέρουν αυτά τα 300 ευρώ για να την αποκτήσουν στα ελληνικά δεν ξέρουν στην πραγματικότητα αγγλικά

 Μήπως απλά το κάνουν για να διατηρείται αυτή η χωρίς λόγο αισχροκέρδεια?

 

Θεωρητικά δε με αφορά η παραπάνω υπόθεση καθώς έχω τον Βίο και τα Χαμένα Επεισόδια και στα ΚΟΜΙΞ και στους τόμους του Τερζόπουλου, επομένως δεν δίνω αλλά και δε νομίζω να έδινα 300€ για να τα αποκτήσω αν δεν τα είχα. Θα Ξαναγράψω όμως ότι παρότι έχω ζήσει 11 μήνες στο Λονδίνο, έχω κάνει μεταπτυχιακό σε Αγγλικό Πανεπιστήμιο, έχω προφανώς proficiency, έχω περάσει άπειρες ώρες με booklets cd διαβάζοντας τους στίχους ενώ άκουγα μουσική, έχω αρκετή ευχαίρια να δω ταινίες ή σειρές χωρίς ελληνικούς υπότιτλους, Ε ΔΕ ΜΠΟΡΩ να διαβάσω κόμιξ στα Αγγλικά. Με ταλαιπωρεί αφάνταστα. Για να φανταστείς έχω περίπου 10 χρόνια μια αγγλική σειρά κόμιξ που μεταξύ άλλων έχει τα αριστουργήματα του Carpi (il mistero dei candelabri & guerra e pace, 31 και 52 στο τοπ100 του inducks) και δεν τα έχω διαβάσει.

 

Παρόλα αυτά με ενδιαφέρει και εμένα αυτή η φάση με τις "αυτοεκδόσεις" γιατί θα ήθελα συγκεντρωμένο τον Βίο σε έναν τόμο με τη σωστή σειρά των ιστοριών (κανονικές και χαμένες) και με το έξτρα υλικό που έχει το τεύχος 50 του ΚΟΜΙΞ της Κ και το οποίο δεν το έχω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

32 λεπτά πριν, hardivic είπε:

Θεωρητικά δε με αφορά η παραπάνω υπόθεση καθώς έχω τον Βίο και τα Χαμένα Επεισόδια και στα ΚΟΜΙΞ και στους τόμους του Τερζόπουλου, επομένως δεν δίνω αλλά και δε νομίζω να έδινα 300€ για να τα αποκτήσω αν δεν τα είχα. Θα Ξαναγράψω όμως ότι παρότι έχω ζήσει 11 μήνες στο Λονδίνο, έχω κάνει μεταπτυχιακό σε Αγγλικό Πανεπιστήμιο, έχω προφανώς proficiency, έχω περάσει άπειρες ώρες με booklets cd διαβάζοντας τους στίχους ενώ άκουγα μουσική, έχω αρκετή ευχαίρια να δω ταινίες ή σειρές χωρίς ελληνικούς υπότιτλους, Ε ΔΕ ΜΠΟΡΩ να διαβάσω κόμιξ στα Αγγλικά. Με ταλαιπωρεί αφάνταστα. Για να φανταστείς έχω περίπου 10 χρόνια μια αγγλική σειρά κόμιξ που μεταξύ άλλων έχει τα αριστουργήματα του Carpi (il mistero dei candelabri & guerra e pace, 31 και 52 στο τοπ100 του inducks) και δεν τα έχω διαβάσει.

 

Παρόλα αυτά με ενδιαφέρει και εμένα αυτή η φάση με τις "αυτοεκδόσεις" γιατί θα ήθελα συγκεντρωμένο τον Βίο σε έναν τόμο με τη σωστή σειρά των ιστοριών (κανονικές και χαμένες) και με το έξτρα υλικό που έχει το τεύχος 50 του ΚΟΜΙΞ της Κ και το οποίο δεν το έχω.

Μια από τα ίδια και από εδώ. Μόνο το fables έχω καταφέρει να διαβάσω στα αγγλικά από σειρές μεγάλες και μόνο αυτοτελείς ιστορίες από τα υπόλοιπα είδη. Για κάποιο παράξενο λόγο, βιβλία έχω περισσότερα στα κατορθώματά μου, το γιατί μη με ρωτήσετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, rolandofshire είπε:

Τι λέει ο ίδιος ο Ρόσα;

Όταν του το πήγα για υπογραφή μου είχε πει "ohh this is rubbish"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

3 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Όταν του το πήγα για υπογραφή μου είχε πει "ohh this is rubbish"

Ouch! Και υποτίθεται είχαν καλή σχέση με τον Τερζόπουλο κτλ

Αλλά όταν είχε έρθει και Αθήνα και είχαν μαζευτεί τόσοι πολλοί, έλεγε άραγε τα ίδια σε όλους;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

5 hours ago, Manitou said:

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να δώσει ένα καράβι λεφτά να πάρει την ελληνική έκδοση (που μπορεί να είναι παλιά, αλλά οντως είναι ομορφη και προσεγμένη άσχετα με αυτά που λέει ο ίδιος ο Ρόσα) και να μην την πάρει στα αγγλικά σε μεγάλη εκτύπωση με τα τέλεια χρώματα

Το βασικό επιχείρημα εδώ θα ήταν "για να το διαβάσουν και παιδιά μικρότερης ηλικίας". Δεν ξέρω για εσάς άλλα εγώ όταν ξεκίνησα το  ΚΟΜΙΞ σίγουρα δεν ήξερα αγγλικά. Αλλά ακόμα και τώρα που ξέρω πολλά σημεία του Ρόσα δεν τα καταλαβαίνω γιατί ο τύπος γράφει λίγο επιτηδευμένα (χαρακτηριστικό παράδειγμα το morass of Modred που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση και ουσιαστικά δεν υπάρχει κάν αυτό το μέρος ούτε η ιστορία που λέει. Ούτε και σαν αστείο εξυπηρετεί.)

 

1 hour ago, Manitou said:

Όταν του το πήγα για υπογραφή μου είχε πει "ohh this is rubbish"

Σε εμένα σε ίδια φάση δεν είχε σχολιάσει αρνητικά τον ελληνικό Βίο (το αντιθετο μάλιστα). Τα Χαμένα Επεισόδια ναι, και λογικό. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Ρόσας είναι και κάποιας ηλικίας, χωρίς να εννοώ ότι ξεμωράθηκε, αλλά ότι όλη αυτή η λατρεία όλα αυτά τα χρόνια του δίνει και ένα βήμα παραπάνω να σχολιάζει όπως θέλει, να αλλάζει απόψεις, κτλ. χωρίς να πολυαποδέχεται ότι από τη στιγμή που δημοσίευσε το έργο του, δεν έχει σημασία πως το εκλαμβάνει αυτός αλλά οι αναγνώστες. Αυτός μπορεί να έχει να έχει μια πιο επαγγελματική σχέση με το τρόπο που παρουσιάστηκαν τα έργα του και όταν του δείχνεις τον ελληνικό Βίο να σκέφτεται royalties, copyrights, καλλιτεχνική επιμέλεια, κτλ. Εμείς, ως αναγνώστες, το βλέπουμε πιο ρομαντικά.

Εμένα πχ. μαρέσει πολύ περισσότερο η αμερικάνικη έκδοση του Βίου από Gemstone και Boom σε σχέση με Fantagraphics γιατί και σχεδόν τον ίδιο χρωματισμό έχει και συνοδευτικά έχει (παρόμοια με fantagraphics) και, κυρίως, το μέγεθος είναι πιο ταιριαστό για ανάγνωση ΓΙΑ ΜΕΝΑ γιατί αυτό είναι το κριτήριο μου και όχι να έχω ένα τομο-γίγαντα να μου λυγίζει το ράφι της βιβλιοθήκης (που τον έχω και αυτόν :lol:). Είναι σίγουρα κατώτερη έκδοση με λάθη και λιγότερη πληροφορία αλλά εμένα μου κάνει. Αν το πω αυτό στον Ρόσα θα με σφάξει στο γόνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Το βασικό επιχείρημα εδώ θα ήταν "για να το διαβάσουν και παιδιά μικρότερης ηλικίας". Δεν ξέρω για εσάς άλλα εγώ όταν ξεκίνησα το  ΚΟΜΙΞ σίγουρα δεν ήξερα αγγλικά. Αλλά ακόμα και τώρα που ξέρω πολλά σημεία του Ρόσα δεν τα καταλαβαίνω γιατί ο τύπος γράφει λίγο επιτηδευμένα (χαρακτηριστικό παράδειγμα το morass of Modred που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση και ουσιαστικά δεν υπάρχει κάν αυτό το μέρος ούτε η ιστορία που λέει. Ούτε και σαν αστείο εξυπηρετεί.)

 

 

Και συμφωνώ και διαφωνώ. Συμφωνώ απόλυτα στο να διαβάσουν τα παιδιά μικρότερης ηλικίας. Συμφωνώ και στο πώς το διατυπώνεις και στο γενικό νόημα σου. Διαφωνώ στην ιδέα να δώσει κανείς 300 ευρώ για να διαβάσει ένα παιδί που δεν ξέρει αγγλικά. Ας βρει τα κόμιξ της καθημερινής. Ας διαβάσει κάτι άλλο σε ντισνευ από τα άπειρα που υπάρχουν. Το να πάμε από το "παίρνουμε ένα Μίκυ Μαους συνεταιρικό" της γενιάς μας στο "δίνω 300 ευρώ για να διαβάσει το παιδί Ρόσα" είναι αρκετά μακριά. Εκεί λοιπόν η περίφημη αυτοέκδοση (sic) ίσως έχει πολύ καλύτερο νόημα. Όπως και να έχει κρίμα που δεν μπορεί κάποιος να τα βρει σε κανονικές τιμές.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

6 hours ago, Manitou said:

στο "δίνω 300 ευρώ για να διαβάσει το παιδί Ρόσα"

Προφανώς δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο και δεν απευθυνόμουν στο "καράβι λεφτά". Το αντίθετο. Αυτό που έγραψα αναφερόταν στο ότι πρέπει να υπάρχει ελληνικός Βίος και για να είναι προσβάσιμος σε παιδιά. Οι τιμές, εννοείται, πρέπει να πέσουν σε 2ψήφια νούμερα και ως τότε οι "αυτοεκδόσεις" θα έχουν νόημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Προφανώς δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο και δεν απευθυνόμουν στο "καράβι λεφτά". Το αντίθετο. Αυτό που έγραψα αναφερόταν στο ότι πρέπει να υπάρχει ελληνικός Βίος και για να είναι προσβάσιμος σε παιδιά. Οι τιμές, εννοείται, πρέπει να πέσουν σε 2ψήφια νούμερα και ως τότε οι "αυτοεκδόσεις" θα έχουν νόημα.

Ναι εννοείται. Δεν διαφώνησα μαζί σου. Ίσα ίσα. Διαφωνω με την τακτική ορισμένων εκεί έξω που το κάνουν και που το προωθούν, όπως διαφωνείς και εσύ. Η κανονικη τιμή για αυτή την έκδοση θα έπρεπε αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα να ήταν κάτω από 100 ευρώ και για τα δύο τεύχη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η άλλη πουλάει τον Βίο (χωρίς τα χαμένα επεισόδια) 210 ευρώ στο ΠΩΛΗΣΕιΣ και Ανταλλαγές κόμικ στο fb και μάλιστα τη λέει και σε όλους εμάς που γελάμε με την αγγελία της. Και μάλιστα έχουν μαζευτεί δυο τρεις και δίνουν και διάλεξη για τη σπανιότητα του έργου. Αχ αχ αχ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 9/2/2024 στο 10:04 ΜΜ, BarksRosaKOMIX είπε:

Προφανώς δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο και δεν απευθυνόμουν στο "καράβι λεφτά". Το αντίθετο. Αυτό που έγραψα αναφερόταν στο ότι πρέπει να υπάρχει ελληνικός Βίος και για να είναι προσβάσιμος σε παιδιά. Οι τιμές, εννοείται, πρέπει να πέσουν σε 2ψήφια νούμερα και ως τότε οι "αυτοεκδόσεις" θα έχουν νόημα.

 

Θυμάμαι εποχές, οχι πολύ παλία καπου στο 2020 21, όπου ο Βιος και τα Χαμένα πουλιόνταν στα 70 80 ευρώ σε αγγελίες και επίσης πέφτανε φάτσες γέλιου με το σωρό.

Εφόσον βρέθηκαν αρκετοι χαζοι; εξυπνοι; λεφτάδες; οπως θελει ο καθένας ας τους χαρακτηρίσει και τα σκάγανε χοντρά λογικό το βρίσκω να έχουν εκτοξευτεί οι τιμές τους. Το ίδιο και τα τους 6 τομους του Rosa. Ο τωρινός συλλέκτης δηλαδή πληρώνει την απόφαση 5 10 20 ατόμων τότε.

 

Συμφωνώ ; Οχι. Αλλά καμία σημασία δεν έχει αυτό.

 

Άρα τα 2ψηφια νουμερα που λες (γιατι μάλλον τα ψάχνεις) σου φαίνονται απολύτως ουτωπικά και instant buy που λεμε. Γιατί ίσως τώρα τα ψαχνεις για 1η φορά. Έλα όμως που και αυτα τα νουμερα προκαλούσαν γελια καποτε γιατι ολοι τα ήθελαν στα 40-50 ευρω.

Που επίσης τα 40-50 ευρω θεωρουταν για γέλια σε εποχές 2017 που τα πουλούσαν στα 20-30 , μη πω και χαμηλότερα.

 

Οπότε καταλήγουμε σε αυτό που γράψαν στα σχολια. Όλα ειναι θέμα προσφοράς και ζητησης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Ένα πράγμα που όμως δεν έχω καταλάβει ποτέ είναι το γιατί η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ είναι τόσο μα τοοοσο απλησίαστη. Άντε για τον Βίο πλέον να το καταλάβω που δεν θα ξαναεκδοθει ποτέ αλλά για τις υπόλοιπες ιστορίες του Ρόσα;

 

 

:beer:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Πριν από 1 ώρα, natsos είπε:

Ένα πράγμα που όμως δεν έχω καταλάβει ποτέ είναι το γιατί η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ είναι τόσο μα τοοοσο απλησίαστη. Άντε για τον Βίο πλέον να το καταλάβω που δεν θα ξαναεκδοθει ποτέ αλλά για τις υπόλοιπες ιστορίες του Ρόσα;

 

 

:beer:

 

 

 

Γιατί απλούστατα, είναι εξαντλημένη στον εκδότη. Ό,τι βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση αυτομάτως αποκτά προστιθέμενη αξία (πολύ μεγαλύτερη τις περισσότερες φορές από την αρχική Λ.Τ της) στην ελληνική αγορά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

6 ώρες πριν, natsos είπε:

Ένα πράγμα που όμως δεν έχω καταλάβει ποτέ είναι το γιατί η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ είναι τόσο μα τοοοσο απλησίαστη. Άντε για τον Βίο πλέον να το καταλάβω που δεν θα ξαναεκδοθει ποτέ αλλά για τις υπόλοιπες ιστορίες του Ρόσα;

 

Τα τελευταια 3 βγηκαν σε πολυ πολυ μικροτερο τιραζ απο τα πρωτα 3, γιαυτο.

Ασε που εχω την υποψια οτι τα 3 πρωτα βγηκαν και σε 2η εκδοση. Αν δεν έκλεινε ο εκδοτικός οίκος δε θα βλέπαμε ποτέ αυτά τα εκτρώματα που βλεπουμε.

 

Επισής έχω παρατηρήσει οτι οποιος ασχετος / σχετικος βλεπει πλεον κομικ, χτυπάει στο κεφάλι. Νομιζει οτι εχει εκατομμυρια στα χέρια του. Το λεω γιατι χαζοαρχισα μαζευω τα Μικυ Μαους και εκει που παλια στα χαριζανε πλεον βλεπω κατι τιμες 2 3 5 10 20 το τεύχος. Που στα μαγαζιά που παραδοσιακά κοβουν κόλους τα βρισκεις στα 2 ευρα...

:confuse:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eγώ πάλι θεωρώ τον "Βίο" υπερεκτιμημένο και δεν μπορώ να καταλάβω προς τι τόσος παροξυσμός.
Πέρα απ΄το 1ο και το τελευταίο επεισόδιο (που είναι πράγματι πολύ ωραία) τα υπόλοιπα δεν τα έχω καν στο top20 των ιστοριών του Ρόσα.

Ειδικά κάτι "Μεγάλο ταξίδι στους Αντίποδες", "Άρχοντας του Μισισιπή", "Εισβολή στη Λιμνούπολη" τα θεωρώ φουλ βαρετά.
Δεν συγκρίνονται καν με κάτι "Στέμμα των Σταυροφόρων", "Θησαυρός του Κροίσου", "Φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης", "Γράμμα από το σπίτι" κτλ.

Αν θέλετε τόσο πολύ να έχετε τον Βίο σε έντυπη μορφή, πάρτε τα τεύχη του ΚΟΜΙΞ (είτε Α΄ είτε Β΄ περιόδου) που τον περιέχουν.
Εγώ έχω πάρει τα τεύχη #100 και #111 με το 1ο και το 12ο επεισόδιο και είμαι κομπλέ :)

Μην ξοδεύεστε στις πανάκριβες Βιβλιοθήκες ΚΟΜΙΞ, που αν κατάλαβα καλά περιέχουν μόνο τις ιστορίες και όχι τα πολύ ενδιαφέροντα και κατατοπιστικά συνοδευτικά άρθρα που είχε το ΚΟΜΙΞ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1212
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανταλλάσω το Βίο με το ΜΜ νο.1 (το αυθεντικό ε και όχι κανένα κουρέλι). :dance3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Eγώ πάλι θεωρώ τον "Βίο" υπερεκτιμημένο και δεν μπορώ να καταλάβω προς τι τόσος παροξυσμός.
Πέρα απ΄το 1ο και το τελευταίο επεισόδιο (που είναι πράγματι πολύ ωραία) τα υπόλοιπα δεν τα έχω καν στο top20 των ιστοριών του Ρόσα.

Ειδικά κάτι "Μεγάλο ταξίδι στους Αντίποδες", "Άρχοντας του Μισισιπή", "Εισβολή στη Λιμνούπολη" τα θεωρώ φουλ βαρετά.
Δεν συγκρίνονται καν με κάτι "Στέμμα των Σταυροφόρων", "Θησαυρός του Κροίσου", "Φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης", "Γράμμα από το σπίτι" κτλ.

Ναι σύμφωνοι και για μένα δεν υπάρχει σύγκριση στο πόσο απόλαυσα τις ιστορίες αυτές που λες σε σχέση με αρκετά επεισόδια του Βίου αλλά υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ. Ο Μπαρκς όταν έστησε το θείο Σκρουτζ και σε διάφορες ιστορίες του πέταγε κομμάτια από το παρελθόν του, δε το έκανε με συνοχή ούτε είχε στο μυαλό του χρονολογική σειρά γεγονότων, παρά μόνο την εξυπηρέτηση της εκάστοτε ιστορίας. Ε, όπως και να το κάνεις, είναι για θαυμασμό το γεγονός ότι από άπειρες ιστορίες μικρές και μεγάλες που έβγαλε ο Μπαρκς, κάποιος έφτιαξε μια ενιαία ιστορία με χρονολογική σειρά απλά από τις αναφορές. Δεν είναι εύκολο.

 

Και αν θυμάμαι καλά μόνο με ένα λάθος που κι αυτό ήταν λάθος στις αναφορές του, έβαλε δηλαδή τον Ρόμπαξ πιστεύοντας ότι δεν τον έχει δημιουργήσει ο Μπαρκς ενώ είναι δημιούργημά του. Κατά τα άλλα, εγώ είμαι ο πρώτος που λέει βρείτε τις ιστορίες από το παλιό Κόμιξ για επεξηγηματικά άρθρα κτλ παρά από τη Βιβλιοθήκη. Πάντως είναι ωραίο το μέγεθος της Βιβλιοθήκης όπως και να το κάνουμε.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

16 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Επισής έχω παρατηρήσει οτι οποιος ασχετος / σχετικος βλεπει πλεον κομικ, χτυπάει στο κεφάλι. Νομιζει οτι εχει εκατομμυρια στα χέρια του. Το λεω γιατι χαζοαρχισα μαζευω τα Μικυ Μαους και εκει που παλια στα χαριζανε πλεον βλεπω κατι τιμες 2 3 5 10 20 το τεύχος. Που στα μαγαζιά που παραδοσιακά κοβουν κόλους τα βρισκεις στα 2 ευρα...

:confuse:

 

 

βασικά έχει ξεκινήσει μία νέα αρρώστια στις ιστοσελίδες με αγγελίες, η αρρώστια με τις θείτσες που πουλάνε τα comics των παιδιών τους. 

Συναντάω συνέχεια αγγελίες από άτομα που πουλάνε κατά κύριο λόγο φορέματα και πετάνε και μία αγγελία με ένα ντόναλντ πχ 20€.

Δεν τους νοιάζει νούμερο, κατάσταση κτλ. 

Απλά πιστεύουν ότι μπορούν να το πουλήσουν όσο θέλουν. 

 

Επεξεργασία από Andysaurus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.