Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΒΙΟΣ & Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ


andstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33 βάλε και μένα στην ομάδα σου. Πάντως στις δικές σου επιλογές, θα προσθέσω και το Ο Νέος αφέντης του Πύργου των Μακ Ντακ καθώς και το Μιας Δεκάρας Νιάτα. Επίσης δεν παλεύεται όλο αυτό με την Γκόλντυ. O ρομαντισμός που δημιούργησε ο Μπαρκς, διαλύθηκε απο τον άφθονο συναισθηματισμό των ιστοριών του Ρόσα (και να ταν μόνο οι ιστορίες με την Γκόλντυ..). Και ναι· συμφωνώ πως το 12ο επεισόδιο ήταν καταπληκτικό αλλά αυτό με τον "πολύ γηρασμένο" Σκρούτζ, κλεισμένο στον σκοτεινό και ζοφερό του πύργο, σε ένα απόμακρο λόφο κτλ είναι κάπως παράταιρο.. (ά ρε Ρόσα με τις υπερβολές σου :) ).

 

Τα χουμε ξαναπει το ξέρω αλλά πάντα κάθε φορά που απλά διαβάζω γνώμες, απόψεις καθώς και προσδοκία για μία επερχόμενη έκδοση, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια τρέλα. Συγκρινόμενες ειδικά με κάποιες αρχικές ιστορίες του Ρόσα , οι οποίες ήταν συναρπαστικότατες, οι ιστορίες του Βίου είναι βαρετές, βουτηγμένες - μη το ξεχνάμε αυτό - στην υπερβολή. Ο ντόρος σε ένα βαθμό είναι δικαιολογημένος αφού είναι το πρώτο έργο με ιστορίες Ντίσνευ που παρουσίασε τους Ντακ ενα δομημένο σύμπαν με έντονες δόσεις δράματος. Κάτι τέτοιο δεν υπήρχε παλαιότερα ούτε κατα διάνοια.

 

Οπότε συμφωνώ κι εγώ μην τρελαίνεστε να ψάχνετε τόμους σε τέτοιες παράλογες τιμές! Μην πετάτε τα λεφτά σας. Ψάξτε να βρείτε τον Βίο στα τεύχη Κομιξ β' περιόδου. Τα έχει όλα και συμφέρει :)

 

@ rolandofshire ενώ προφανώς προτιμώ τις ιστορίες του Μπαρκς, παρόλα αυτά έχω τολμήσει να πω πως το πήγε λίγο στο άλλο άκρο απο αυτό του Ρόσα δηλαδή στην τελείως αδιαφορία. Όταν έχεις δημιουργήσει έναν δικό σου χαρακτήρα, και έχει γίνει πλέον iconic στα κόμικς, ε φτιάξε και λίγο πιο δομημένες ιστορίες γύρω απο το πρόσωπό του.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και για εμένα υπάρχουν ιστορίες του Ρόσα πολύ καλύτερες από πολλές του Βίου. Απλα ο Βίος συγκρίνεται σαν μια ιστορία και όχι σαν 12+6 μεμονωμένες. Και εννοείται ότι είναι πιο μελοδραματικός γιατί και ο Ρόσα σαν άνθρωπος - δημιουργός είναι. Αν ρωτάτε εμένα, όταν θέλω να διαβάσω Ρόσα προτιμώ πια τις δεκασέλιδες του και όχι τις μεγάλες. Τις έχω διαβάσει όλες πολλές φορές. Όμως το ποσό διασκεδάζω το "ζήτημα βαρύτητας" και το "ξέχνα το" δεν λέγεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

42 λεπτά πριν, lovcom είπε:

@ rolandofshire ενώ προφανώς προτιμώ τις ιστορίες του Μπαρκς, παρόλα αυτά έχω τολμήσει να πω πως το πήγε λίγο στο άλλο άκρο απο αυτό του Ρόσα δηλαδή στην τελείως αδιαφορία. Όταν έχεις δημιουργήσει έναν δικό σου χαρακτήρα, και έχει γίνει πλέον iconic στα κόμικς, ε φτιάξε και λίγο πιο δομημένες ιστορίες γύρω απο το πρόσωπό του.

Μμμμμμμμ διχάζομαι να πω την αλήθεια μέσα μου ως προς αυτό. Μέχρι και σήμερα οι ιστορίες της Ντίσνευ δεν είναι δομημένες και υπάρχει λόγος γι'αυτό. Να τις πιάσει το παιδί να τις διαβάσει και με 5 ιστορίες να έχει όλο το σύμπαν, ποιος κάνει τι κτλ. Ο Σκρουτζ προσφερόταν όντως αλλά θα μπορούσε επίσης να το κάνει για τον Γκαστόνε ή για τη Μάτζικα ή τον Κύρο. Δε το έκανε για κανένα. Μετά ο Ρόσα μεγάλωσε και σε μια Αμερική που τα υπερηρωικά σε ενιαίο universe από τεύχος σε τεύχος με χρονολογική σειρά ήταν παντού στην Αμερική, ίσως του ήταν πιο οικείο. Όταν ο Μπαρκς έφτιαξε τον Σκρουτζ, το ενιαίο των ιστοριών και του σύμπαντος δεν υπήρχε, ήρθε με τον Σταν Λι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, rolandofshire είπε:

Μμμμμμμμ διχάζομαι να πω την αλήθεια μέσα μου ως προς αυτό. Μέχρι και σήμερα οι ιστορίες της Ντίσνευ δεν είναι δομημένες και υπάρχει λόγος γι'αυτό. Να τις πιάσει το παιδί να τις διαβάσει και με 5 ιστορίες να έχει όλο το σύμπαν, ποιος κάνει τι κτλ. Ο Σκρουτζ προσφερόταν όντως αλλά θα μπορούσε επίσης να το κάνει για τον Γκαστόνε ή για τη Μάτζικα ή τον Κύρο. Δε το έκανε για κανένα. Μετά ο Ρόσα μεγάλωσε και σε μια Αμερική που τα υπερηρωικά σε ενιαίο universe από τεύχος σε τεύχος με χρονολογική σειρά ήταν παντού στην Αμερική, ίσως του ήταν πιο οικείο. Όταν ο Μπαρκς έφτιαξε τον Σκρουτζ, το ενιαίο των ιστοριών και του σύμπαντος δεν υπήρχε, ήρθε με τον Σταν Λι. 

Γιατί το λες αυτό? Ο Μπαρκς έφτιαξε 500 ιστορίες που αν εξαιρέσεις τις πρώτες οι άλλες παίζουν σε κοινό σύμπαν. Όλοι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δεν γερνανε κατά τα άλλα αφορούν ενα ενοποιημένο σύμπαν. Οι Ιταλοί από την άλλη ομοίως έχουν ένα δικό τους ενοποιημένο σύμπαν. Και μάλιστα οι πιο παλιές ιστορίες πριν εμφανιστουν κινητά λάπτοπ κτλ μπορείς να τις εντάξεις και στην ίδια ομάδα πάνω κάτω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

1 λεπτό πριν, Manitou είπε:

Γιατί το λες αυτό? Ο Μπαρκς έφτιαξε 500 ιστορίες που αν εξαιρέσεις τις πρώτες οι άλλες παίζουν σε κοινό σύμπαν. Όλοι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δεν γερνανε κατά τα άλλα αφορούν ενα ενοποιημένο σύμπαν. Οι Ιταλοί από την άλλη ομοίως έχουν ένα δικό τους ενοποιημένο σύμπαν. Και μάλιστα οι πιο παλιές ιστορίες πριν εμφανιστουν κινητά λάπτοπ κτλ μπορείς να τις εντάξεις και στην ίδια ομάδα πάνω κάτω..

Ίσως δεν ήμουν σαφής. Εννοώ ότι δεν έφτιαξε ένα σύμπαν στο οποίο αν δε ξέρεις τι έγινε σε μια ιστορία του 1952 να μη μπορείς να παρακολουθήσεις μια ιστορία του 1960. Αυτό έγινε με τον Σταν Λι, εννοώντας ότι το τεύχος 16 περιέχει τη συνέχεια του τεύχους 15, τη χρονολογική. Αυτό δε γίνεται στον Μπαρκς, μπορείς να διαβάσεις 5 ξεχωριστές ιστορίες από διαφορετικές περιόδους και να καταλάβεις τι παίζει στο σύμπαν, αν χάσεις ένα τεύχος δε χάνεται η ροή των ιστοριών, είναι αυτοτελείς. Στο Ρόσα μπορείς να το κάνεις επίσης αλλά αλλιώς καταλαβαίνεις (και απολαμβάνεις) την Επιστροφή στη Ζαναντου αν έχεις διαβάσει την ιστορία του Μπαρκς και πιάσεις τη σύνδεση κι αλλιώς αν την πιάσεις σα μεμονωμένη ιστορία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

8 ώρες πριν, Andysaurus είπε:

 

βασικά έχει ξεκινήσει μία νέα αρρώστια στις ιστοσελίδες με αγγελίες, η αρρώστια με τις θείτσες που πουλάνε τα comics των παιδιών τους. 

Συναντάω συνέχεια αγγελίες από άτομα που πουλάνε κατά κύριο λόγο φορέματα και πετάνε και μία αγγελία με ένα ντόναλντ πχ 20€.

Δεν τους νοιάζει νούμερο, κατάσταση κτλ. 

Απλά πιστεύουν ότι μπορούν να το πουλήσουν όσο θέλουν. 

 

 

Σε κάτι τέτοια κάποτε πόνταρα να παρω μαζικά τεύχη για τη συλλογή μου σε νορμάλ τιμές. Θες λογω άγνοιας ; Θες γιατι ειναι μικιμαοδες δωστα εκει να φεύγουν ;

Τώρα πλέον οι θειές εχουν μετατραπεί στους χειρότερους της πιάτσας ! Σου λεει εχω πχ 27 μικυ 1300ρια , βγαλτα 70 ευρω. Έχουν αξία αυτά...Που προφανώς θα μένουν απούλητα μεχρι να λιώσουν οι πάγοι. Και όχι μονο οι θειές αλλά και μπαρμπάδια ,πιτσιρίκια που δίνουν τα τεύχη του πατερα τους. Έχουμε φτάσει σε σημείο να θεωρούμε σούπερ ντιλ τους μεταπωλητές και τον κάθε δάσκαλο. Κατάντια.

 

Άστα... δύσκολα χρόνια για εμάς τους συλλέκτες. Δε ξέρω και εγώ πόσο καιρό έχω να δω αγγελία άξια αγοράς...Στις τελευταίες μου αγορές, μου έκατσε πάρα πολύ σαβούρα δυστυχώς :crying: Εχω μια κούτα γεμάτη σκουπιδαριά για πέταμα αλλά λυπάμαι να τα πετάξω. Τα κρατάω να μου υπενθυμίζουν να μην ξαναγοράζω και να το κόψω μαχαίρι.

Έχω ψιλοαπομακρυνθεί απο το σπορ τους τελευταίους μήνες. Δυστυχώς...Αναγκαστικά...Μέχρι να αλλάξουν μυαλά. Αν αλλάξουν ποτέ δηλαδή.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

8 ώρες πριν, Andysaurus είπε:

 

βασικά έχει ξεκινήσει μία νέα αρρώστια στις ιστοσελίδες με αγγελίες, η αρρώστια με τις θείτσες που πουλάνε τα comics των παιδιών τους. 

Συναντάω συνέχεια αγγελίες από άτομα που πουλάνε κατά κύριο λόγο φορέματα και πετάνε και μία αγγελία με ένα ντόναλντ πχ 20€.

Δεν τους νοιάζει νούμερο, κατάσταση κτλ. 

Απλά πιστεύουν ότι μπορούν να το πουλήσουν όσο θέλουν. 

 

 

Σε κάτι τέτοια κάποτε πόνταρα να παρω μαζικά τεύχη για τη συλλογή μου σε νορμάλ τιμές. Θες λογω άγνοιας ; Θες γιατι ειναι μικιμαοδες δωστα εκει να φεύγουν ;

Τώρα πλέον οι θειές εχουν μετατραπεί στους χειρότερους της πιάτσας ! Σου λεει εχω πχ 27 μικυ 1300ρια , βγαλτα 70 ευρω. Έχουν αξία αυτά...Που προφανώς θα μένουν απούλητα μεχρι να λιώσουν οι πάγοι. Και όχι μονο οι θειές αλλά και μπαρμπάδια ,πιτσιρίκια που δίνουν τα τεύχη του πατερα τους. Έχουμε φτάσει σε σημείο να θεωρούμε σούπερ ντιλ τους μεταπωλητές και τον κάθε δάσκαλο. Κατάντια.

 

Άστα... δύσκολα χρόνια για εμάς τους συλλέκτες. Δε ξέρω και εγώ πόσο καιρό έχω να δω αγγελία άξια αγοράς...Στις τελευταίες μου αγορές, μου έκατσε πάρα πολύ σαβούρα δυστυχώς :crying: Εχω μια κούτα γεμάτη σκουπιδαριά για πέταμα αλλά λυπάμαι να τα πετάξω. Τα κρατάω να μου υπενθυμίζουν να μην ξαναγοράζω και να το κόψω μαχαίρι.

Έχω ψιλοαπομακρυνθεί απο το σπορ τους τελευταίους μήνες. Δυστυχώς...Αναγκαστικά...Μέχρι να αλλάξουν μυαλά. Αν αλλάξουν ποτέ δηλαδή.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  40480
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  304 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λύθηκε το μυστήριο. ΑΙ είναι...

img2.jpg

img6.jpg

img7.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Κατά τη γνώμη μου κάνει μπαμ ότι είναι AI γιατί το εξώφυλλο μαζί με την ράχη έχουν περίεργη γραμματοσειρά, όπως και οι διάλογοι . Τώρα ποιος θα ήθελε να κάνει τον Βίο στα ελληνικά με AI δεν έχω ιδέα, παρόλα αυτά πιστεύω πως θα μπορούσε να γίνει στο μέλλον με την εξέλιξη της τεχνολογίας. Εγώ είμαι πάντως λίγο μπερδεμένος.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  431
  • Reputation:   4281
  • Achievement Points:  597
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδή τι ακριβώς έκανε η "Α.Ι.";;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

26 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

Δηλαδή τι ακριβώς έκανε η "Α.Ι.";;

Απ' ό,τι φαίνεται μετέφρασε το εξώφυλλο του τόμου και την εικονιζόμενη σελίδα. Φαίνεται πως είναι κατασκευασμένο με AI από την ράχη του τόμου που λέει " Βίος $κρουτζ Μακ Ντακ Πολιτεία" που κατά τη γνώμη μου αποκλείεται ο Έλληνας εκδότης να το άφηνε έτσι. Επίσης η εικονιζόμενη έκδοση  είναι της Fantagraphics, η οποία νομίζω (πάντως διορθώστε με αν κάνω λάθος) δεν βγάζει βιβλία ή και κόμικς σε άλλη γλώσσα πέρα από τα αγγλικά. Τέλος και η γραμματοσειρά φαίνεται περίεργη όπως έγραψα και στο προηγούμενο ποστ.

 

:beer:

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63369
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν δεν κάνω λάθος είναι πειρατική έκδοση που κυκλοφορούν κάποιοι μερακλήδες. Δε νομίζω ότι αυτό σημαίνει το ΑΙ. :tik:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  431
  • Reputation:   4281
  • Achievement Points:  597
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 ώρες πριν, natsos είπε:

Απ' ό,τι φαίνεται μετέφρασε το εξώφυλλο του τόμου και την εικονιζόμενη σελίδα. Φαίνεται πως είναι κατασκευασμένο με AI από την ράχη του τόμου που λέει " Βίος $κρουτζ Μακ Ντακ Πολιτεία" που κατά τη γνώμη μου αποκλείεται ο Έλληνας εκδότης να το άφηνε έτσι. Επίσης η εικονιζόμενη έκδοση  είναι της Fantagraphics, η οποία νομίζω (πάντως διορθώστε με αν κάνω λάθος) δεν βγάζει βιβλία ή και κόμικς σε άλλη γλώσσα πέρα από τα αγγλικά. Τέλος και η γραμματοσειρά φαίνεται περίεργη όπως έγραψα και στο προηγούμενο ποστ.

 

:beer:

Δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσει κάποιος "Α.Ι." για να μεταφράσει ένα εξώφυλλο. Όπως λέει και @ tik , πρόκειται για scanlation. To έχω κάνει κι εγώ, στην έκδοση της fantagraphics

Θα σας δείξω τα δικά μου εξώφυλλα γιατί κάποια στιγμή θα το εκτυπώσω. Επί τη ευκαιρία, πείτε μου και την γνώμη σας.

 

                                                                                                        

                                                                                 1 cover.jpg                                                       250 back cover.jpg

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

13 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

Δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσει κάποιος "Α.Ι." για να μεταφράσει ένα εξώφυλλο. Όπως λέει και @ tik , πρόκειται για scanlation. To έχω κάνει κι εγώ, στην έκδοση της fantagraphics

Θα σας δείξω τα δικά μου εξώφυλλα γιατί κάποια στιγμή θα το εκτυπώσω. Επί τη ευκαιρία, πείτε μου και την γνώμη σας.

 

                                                                                        1 cover.jpg                250 back cover.jpg

Ομολογώ να πω πως δεν το ήξερα! Πάντως η δουλειά που έχεις κάνει @ Macchia nera  είναι καταπληκτική! Θα σου πρότεινα πάντως να αλλάξεις την γραμματοσειρά στον τίτλο στο εξώφυλλο, για να κάθεται λίγο καλύτερα στο μάτι.  :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  431
  • Reputation:   4281
  • Achievement Points:  597
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, natsos είπε:

Ομολογώ να πω πως δεν το ήξερα! Πάντως η δουλειά που έχεις κάνει @ Macchia nera  είναι καταπληκτική! Θα σου πρότεινα πάντως να αλλάξεις την γραμματοσειρά στον τίτλο στο εξώφυλλο, για να κάθεται λίγο καλύτερα στο μάτι.  :)

 

 

:beer:

Πως γίνεται να μην το ήξερες, αφού το έχω αναφέρει τόσες φορές στο παρών θέμα; Μου έχεις κάνει και like κιόλας. 

Ναι για την γραμματοσειρά το σκέφτομαι κι εγώ, δεν έχω κατασταλάξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

7 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

Πως γίνεται να μην το ήξερες, αφού το έχω αναφέρει τόσες φορές στο παρών θέμα; Μου έχεις κάνει και like κιόλας. 

Ναι για την γραμματοσειρά το σκέφτομαι κι εγώ, δεν έχω κατασταλάξει.

Εννοώ για την κατάσταση με το υποτιθέμενο AI όχι για την αυτοέκδοση. Αυτό το ήξερα.

 

:beer:

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  431
  • Reputation:   4281
  • Achievement Points:  597
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωχ, είπες την απαγορευμένη λέξη "αυτο-έκδοση"...

Πάω να πάρω ποπ κορν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

37 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

Ωχ, είπες την απαγορευμένη λέξη "αυτο-έκδοση"...

Πάω να πάρω ποπ κορν.

Ανατύπωση για προσωπικούς σκοπούς βασικά είναι η σωστή φράση :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

14 hours ago, Macchia nera said:

Δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσει κάποιος "Α.Ι." για να μεταφράσει ένα εξώφυλλο. Όπως λέει και @ tik , πρόκειται για scanlation. To έχω κάνει κι εγώ, στην έκδοση της fantagraphics

Θα σας δείξω τα δικά μου εξώφυλλα γιατί κάποια στιγμή θα το εκτυπώσω. Επί τη ευκαιρία, πείτε μου και την γνώμη σας.

 

                                                                                        1 cover.jpg                250 back cover.jpg

Ωραία δουλειά! Ένα καθαρισματάκι στα ασπράδια ανάμεσα στα πόδια των Σκρουτζ στο οπισθόφυλλο το θέλει, σωστά; Για ράχη τι θα βάλεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  431
  • Reputation:   4281
  • Achievement Points:  597
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, natsos είπε:

Ομολογώ να πω πως δεν το ήξερα! Πάντως η δουλειά που έχεις κάνει @ Macchia nera  είναι καταπληκτική! Θα σου πρότεινα πάντως να αλλάξεις την γραμματοσειρά στον τίτλο στο εξώφυλλο, για να κάθεται λίγο καλύτερα στο μάτι.  :)

 

 

:beer:

 

Ένα καλό παλικάρι μου έφτιαξε ένα ωραίο τίτλο και τον έβαλα στο εξώφυλλο.

 

4 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Ωραία δουλειά! Ένα καθαρισματάκι στα ασπράδια ανάμεσα στα πόδια των Σκρουτζ στο οπισθόφυλλο το θέλει, σωστά; Για ράχη τι θα βάλεις;

Σωστά, μου είχε ξεφύγει τελείως. Το καθάρισα. Στην ράχη θα μπει ο τίτλος σίγουρα, ίσως ανάμεσα στο σύμβολο του δολαρίου, θα δω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

7 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

 

Ένα καλό παλικάρι μου έφτιαξε ένα ωραίο τίτλο και τον έβαλα στο εξώφυλλο.

 

Σωστά, μου είχε ξεφύγει τελείως. Το καθάρισα. Στην ράχη θα μπει ο τίτλος σίγουρα, ίσως ανάμεσα στο σύμβολο του δολαρίου, θα δω...

Η τωρινή γραμματοσειρά κατά τη γνώμη ταιριάζει γάντι με το παρουσιαστικό  του τόμου. :)

Επίσης φίλε @ Macchia nera , θα σου συνιστούσα να βγαλεις το ονομα του Ρόσα απο τον τίτλο, καθώς μπορεί να έχεις μπλεξίματα με αυτό.

 

:beer:

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, natsos είπε:

Η τωρινή γραμματοσειρά κατά τη γνώμη ταιριάζει γάντι με το παρουσιαστικό  του τόμου. :)

Επίσης φίλε @ Macchia nera , θα σου συνιστούσα να βγαλεις το ονομα του Ρόσα απο τον τίτλο, καθώς μπορεί να έχεις μπλεξίματα με αυτό.

 

:beer:

Γιατί καλέ? Σπίτι του θα το έχει δεν θα το εμπορεύεται. Δεν είναι ο Βόλντεμορτ να έχει βάλει spell στο όνομα του και να βρίσκει αυτούς που το χρησιμοποιούν. Αν είναι να γράψει Βίος και Πολιτεία του Σκρούτζ Μακ Ντακ. Το μνημειώδες έργο του ξέρεις ποιου.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

5 hours ago, natsos said:

Η τωρινή γραμματοσειρά κατά τη γνώμη ταιριάζει γάντι με το παρουσιαστικό  του τόμου. :)

Επίσης φίλε @ Macchia nera , θα σου συνιστούσα να βγαλεις το ονομα του Ρόσα απο τον τίτλο, καθώς μπορεί να έχεις μπλεξίματα με αυτό.

 

:beer:

Απτη στιγμή που το φτιάχνει για πάρτη του και όχι για δημόσια κυκλοφορία, γιατί να μην το γράψει; Και με το Ρόσα και με το Ντισνευ και με το όλο εγχείρημα κάποιος-α θα είχε θέματα ΑΝ το κυκλοφορούσε δημόσια. Αν τοχει για τη βιβλιοθήκη του... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  39420
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  63
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  0
  • With Us For:  586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να επανεκδοθεί ποτέ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

4 ώρες πριν, Manpil είπε:

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να επανεκδοθεί ποτέ?

Δε νομίζω αλλά οπωσδήποτε θέλουμε επανέκδοση επειδή οι περισσότεροι είτε δεν έχουν οικονομική δυνατότητα είτε δεν τα πρόλαβαν στις μέρες τότε. Ισχύει και για τα Χαμένα Επεισόδια και τη σειρά Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ (έξι τόμοι).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 ώρες πριν, Manpil είπε:

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να επανεκδοθεί ποτέ?

Όχι μόνο δεν θα επανεκδοθεί αλλά δεν μπορεί κιόλας να επανεκδοθει λόγω της ιστορίας με το Μομπυ το ζόμπι.

Καλύτερη επιλογή είναι η αγορά στα αγγλικά από τις διάφορες εξαιρετικές εκδόσεις που κυκλοφορούν 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 7/4/2024 στο 3:04 ΜΜ, Manpil είπε:

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να επανεκδοθεί ποτέ?

Δεν παίζει δυστυχώς. Για 1002 λόγους. Και ειδικά στα ελληνικά. Μια η λογοκρισία της Ντισνευ, μια η αδιαφορία των εκδοτών με άδεια Ντίσνευ, δεν πολυπαίζει. Και σύντομα και ότι αγγλικό έμεινε εκεί έξω θα στερέψει και θα πουλιέται για ένα νεφρό ως μεταχειρισμένο. Όμως η fantagraphics πρόλαβε και έβγαλε και τον Βίο και τα Χαμένα ψηφιακά, υπάρχει ονλαιν και είναι πολύ καλη ποιότητα, και έτσι θα διατηρηθεί. Θα μπορείς να το διαβάσεις ως ebook στα εγγλέζικα και φυσικά έχουν αρχίσει ήδη να σκάνε πολλές "πειρατικές" εκδόσεις σε διάφορες χώρες στις αντίστοιχες γλώσσες, στηριζόμενες στα ebooks της fantagraphics. Θα υπάρχουν και στα ελληνικά όπως φαίνεται και παραπάνω αν τσεκάρεις. Ο καθένας οπότε θα το εκδίδει για πάρτη του ή θα το παίρνει από φίλους, γνωστούς και άτομα που εμπιστεύεται. (Ή θα πηγαίνει μια βόλτα Μοναστηράκι και θα το ζητάει σε περίεργα μέρη ως Παπαρήγα Καλή. Εκεί μας κατάντησαν...). 

 

On 7/4/2024 στο 8:06 ΜΜ, PowerRangers8 είπε:

Δε νομίζω αλλά οπωσδήποτε θέλουμε επανέκδοση επειδή οι περισσότεροι είτε δεν έχουν οικονομική δυνατότητα είτε δεν τα πρόλαβαν στις μέρες τότε. Ισχύει και για τα Χαμένα Επεισόδια και τη σειρά Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ (έξι τόμοι).

Μπαι δε γουει όλα αυτά μπορείς νατα βρεις στα αντίστοιχα τεύχη ΚΟΜΙΞ και να πάει και πιο φτηνά και με καλύτερο χρωματισμό. Ειδικά η "βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ" παρουσιάζει πολύ φτωχά τις ιστορίες του Ρόσα, ξεροσφύρι. Και αυτή η έκδοση και τα Χαμένα είναι κακές εκδόσεις αλλά στο ΚΟΜΙΞ οι ίδιες ιστορίες την παλεύουν. Και ο Βίος του Τερζόπουλου είναι εύκολο πλέον να "φτιαχτεί" από τα 12 τεύχη του ΚΟΜΙΞ σε ψιλονορμάλ τιμή και όχι στα 150+ που ζητάνε.

Πάντως και να επανέκδιδαν επίσημα τον Βίο τώρα δεν πιστεύω να τον κοστολογούσαν λιγότερο από 50.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39420
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  63
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  0
  • With Us For:  586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σίγουρα, εγω όμως δεν καταλαβαίνω αφού υπάρχει ακόμη σε μεγάλα νούμερα γιατι η τιμή του υπερβαίνει τα 100€? Να το καταλάβω να πρέπει να δώσεις 70-80€ για ένα τέτοιο έργο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3227
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 25/3/2024 στο 9:48 ΜΜ, Macchia nera είπε:

Πως γίνεται να μην το ήξερες, αφού το έχω αναφέρει τόσες φορές στο παρών θέμα; Μου έχεις κάνει και like κιόλας. 

Ναι για την γραμματοσειρά το σκέφτομαι κι εγώ, δεν έχω κατασταλάξει.

Αν και προσωπικά δεν κοιτάω ποτέ το περιτύλιγμα αλλά μόνο το περιεχόμενο, θα δοκίμαζα κάτι άλλο. Στο Σκρουτζ με το σήμα του $ κάτι μου χτυπάει λίγο άσκημα στο μάτι...Κατά τα άλλα συγχαρητήρια και πάλι1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  605
  • Reputation:   4742
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  2
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

16 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Ειδικά η "βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ" παρουσιάζει πολύ φτωχά τις ιστορίες του Ρόσα, ξεροσφύρι.

 

Τι ακριβώς εννοείς με αυτό; Γιατί έχω κάποιους από τους τόμους της σειράς και η ποιότητά τους μου φαίνεται μια χαρά. Εκτός και αν αναφέρεσαι στο το θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα του Ρόσα, στην οποία περίπτωση θα συμφωνήσω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.