Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΒΙΟΣ & Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ


andstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

 Φαίνεται το ενδιαφέρον, το μεράκι και η γνώση. Και φαίνεται ότι η Καθημερινή δεν ενδιαφέρεται και πολύ για να τραβήξει κοινό ή να πετύχει υψηλά νούμερα. Θα έχουν τους λόγους τους.

Σε δεκάδες ποστ εδώ στα Ντισνευκα έχουμε συζητήσει εκτενώς την απουσία του ενδιαφέροντος της γνώσης και πάνω από όλα του μερακιου από τις εκδόσεις της καθημερινής. Όμως αυτό που δεν έχουμε ποτέ διαλευκάνει είναι η τελευταία φράση σου. Ποιοι είναι οι λόγοι τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 382
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 hour ago, Manitou said:

Σε δεκάδες ποστ εδώ στα Ντισνευκα έχουμε συζητήσει εκτενώς την απουσία του ενδιαφέροντος της γνώσης και πάνω από όλα του μερακιου από τις εκδόσεις της καθημερινής. Όμως αυτό που δεν έχουμε ποτέ διαλευκάνει είναι η τελευταία φράση σου. Ποιοι είναι οι λόγοι τους.

Καθαρά υποθετικά και με 0 πραγματική γνώση μπορώ να υποθέσω ότι τα έσοδα από μικυμαου για την καθημερινή είναι φυστίκια μπροστα στα έσοδα από το κανάλι, επιχορηγήσεις, κρατικό χρήμα, κτλ; Αλλά και μόνο που υπάρχει το μικυμαου κτλ και με αυτό το μοντέλο παραγγελίας κόμικς μέσω περιπτέρου μάλλον θα υπάρχουν κάποιοι λόγοι που είναι έτσι όπως είναι αλλά ας το αφήσουμε εδώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

On 30/4/2023 στο 1:47 ΠΜ, Macchia nera είπε:

Όχι δεν είμαι εγώ. Εγώ ακόμα βρίσκομαι στο επεισόδιο 9 (και λόγω υποχρεώσεων έχω ρίξει τους ρυθμούς, από 2-3 σελίδες την ημέρα, αυτή τη στιγμή είμαι από 0-1). 

Από ότι βλέπουμε δεν είμαι ο μόνος που το έχει σκεφτεί. Δεν ξέρω αν ο φίλος έχει κάνει και τα υπόλοιπα επεισόδια, γιατί θέλει πολύ δουλειά, λόγω κυρίως των ηχητικών εφέ (τα έχω αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες).

Εγώ αν τελικά το εκτυπώσω, θα το κάνω σε μορφή βιβλίου και όχι ξεχωριστά κάθε επεισόδιο.

Έχω ακόμα πολύ δουλειά, δίμηνο σίγουρα και βλέπουμε.

Ένα παράδειγμά ηχητικού εφέ, που ο γραφίστας του Τερζόπουλου πρέπει να ήταν αλλού για άλλου και ευτυχώς στην αρχική έκδοση, το εφέ ήταν εκεί που έπρεπε.

Τόσο ωραίο καρέ και πήγε και το κατακρεούργησε.

 

ApplicationFrameHost_LtWBQtwCV2.png

chrome_6ET5IaIsW6.png

Λοιπόν, (μάλλον) αθώος ο γραφίστας του Τερζόπουλου για το εφε!

Επειδή η διαφορά του εφέ ανάμεσα στα 2 καρέ είναι τεράστια, απόρησα πώς γίνεται να οφείλεται σε πρωτοβουλία του γραφίστα και έψαξα για την αρχική έκδοση της ιστορίας. Το 1994, λοιπόν όταν πρωτοεκδόθηκε η ιστορία, στο Uncle Scrooge #291, το αυθεντικό καρέ ήταν αυτό:
.thumb.png.0bd8bead385392d0ac93a6073f253ae0.png

Παραμένει όμως σημαντική διαφορά στα χρώματα, κυρίως της πλημμύρας.

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, theforce είπε:

Λοιπόν, (μάλλον) αθώος ο γραφίστας του Τερζόπουλου για το εφε!

 

Θα κάνω έφεση!:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλησπέρα! @ Macchia nera  έχουμε κάνα απντειτ για τον ωραίο αυτοεκδιδόμενο Β+Π2ΣΜΝ; Λουκιν φοργουορντ που λεν και στο χωριό μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Καλησπέρα! @ Macchia nera  έχουμε κάνα απντειτ για τον ωραίο αυτοεκδιδόμενο Β+Π2ΣΜΝ; Λουκιν φοργουορντ που λεν και στο χωριό μου...

Έχω φτάσει στην 2η σελίδα του 11ου επεισοδίου. Έχουν πέσει πολύ οι ρυθμοί αλλά θα το τελειώσω κάποια στιγμή. Μόλις ολοκληρωθεί το scanlation πρέπει να φτιάξω και τα εισαγωγικά κείμενα. Έχει δρόμο ακόμα.

Ιτς λουκιν γκουντ που λένε στο δικό μου χωριό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

9 ώρες πριν, Macchia nera είπε:

Έχω φτάσει στην 2η σελίδα του 11ου επεισοδίου.

Ώπα ώπα, ζήτησες άδεια ή θα μας κυνηγάνε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

12 hours ago, Macchia nera said:

Έχω φτάσει στην 2η σελίδα του 11ου επεισοδίου. Έχουν πέσει πολύ οι ρυθμοί αλλά θα το τελειώσω κάποια στιγμή. Μόλις ολοκληρωθεί το scanlation πρέπει να φτιάξω και τα εισαγωγικά κείμενα. Έχει δρόμο ακόμα.

Ιτς λουκιν γκουντ που λένε στο δικό μου χωριό.

Ε λογικό. Είναι και τόσες σελίδες... Δεν γίνεται φουλ στιμ (που ξαναλένε στο χωριό μου) όλη την ώρα. 
Εισαγωγικά κέιμενα ακούω; Τι εννοείς με αυτό; Τα εισαγωγικά κείμενα που είχε στο ΚΟΜΙΞ (και στον Β+Π);

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  510
  • Reputation:   3246
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  8
  • With Us For:  352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Εννοεί αυτά που υπήρχαν στην αρχή κάθε μέρους που ήταν γραμμένα από τον Ρόσα. Κατά πάσα πιθανότητα αυτά θα ήταν από το ΚΟΜΙΞ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  40480
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  274 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα fanzine με τον Βίο από Fantagraphics αλλά με τα κείμενα και τα ηχητικά καλώς σβησμένα - για να φτιάχνει ο καθένας τον δικό του Βίο - θα μας ενδιέφερε;

 

Συνημμένα δείγματα...

LTSMD-DIY-02-17.jpg

LTSMD-DIY-02-26.jpg

LTSMD-DIY-01-14.jpg

Επεξεργασία από Antonis R.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

23 min ago , Antonis R. said:

Ένα fanzine με τον Βίο από Fantagraphics αλλά με τα κείμενα και τα ηχητικά καλώς σβησμένα - για να φτιάχνει ο καθένας τον δικό του Βίο - θα μας ενδιέφερε;

 

Συνημμένα δείγματα...

LTSMD-DIY-02-17.jpg

LTSMD-DIY-02-26.jpg

LTSMD-DIY-01-14.jpg

Fudge yeah!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τέλειο! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Antonis R. είπε:

Ένα fanzine με τον Βίο από Fantagraphics αλλά με τα κείμενα και τα ηχητικά καλώς σβησμένα - για να φτιάχνει ο καθένας τον δικό του Βίο - θα μας ενδιέφερε;

 

Συνημμένα δείγματα...

LTSMD-DIY-02-17.jpg

 

 

Πες μου ότι τα ηχητικά τα έσβησες εσύ και ότι δεν τα βρήκες κάπου έτοιμα στο ιντερνετ γιατί μπορεί και να σαλτάρω :wall:

Αν τα έσβησες εσύ, τότε μπράβο πολύ καλή δουλειά. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40480
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  274 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 min ago , Macchia nera said:

Πες μου ότι τα ηχητικά τα έσβησες εσύ και ότι δεν τα βρήκες κάπου έτοιμα στο ιντερνετ γιατί μπορεί και να σαλτάρω :wall:

Αν τα έσβησες εσύ, τότε μπράβο πολύ καλή δουλειά. 

 

Εγώ το έκανα με το Generative fill του photoshop. Τρομερή δουλειά. Με το κατάλληλο prompt (π.χ. delete the red text and fill based on surroundings) συμπληρώνει άριστα το κενό σαν να το έκανε ο Ρόσα. Γίνεται πολύ γρήγορα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, Antonis R. είπε:

Εγώ το έκανα με το Generative fill του photoshop. Τρομερή δουλειά. Με το κατάλληλο prompt (π.χ. delete the red text and fill based on surroundings) συμπληρώνει άριστα το κενό σαν να το έκανε ο Ρόσα. Γίνεται πολύ γρήγορα.

Μωρέ μπράβο. Εγώ χρησιμοποιώ το Photoshop 5 αλλά μετατρέπω τα ηχητικά στα ελληνικά με λίγη επεξεργασία χειρωνακτικά όπου χρειάζεται. Έχω φτάσει στη 13η σελίδα του 11ου επεισοδίου. Πολύ δουλειά αυτά τα ηχητικά.

 

Photoshop_CKcy2i3OLe.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40480
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  274 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 min ago , Macchia nera said:

Μωρέ μπράβο. Εγώ χρησιμοποιώ το Photoshop 5 αλλά μετατρέπω τα ηχητικά στα ελληνικά με λίγη επεξεργασία χειρωνακτικά όπου χρειάζεται. Έχω φτάσει στη 13η σελίδα του 11ου επεισοδίου. Πολύ δουλειά αυτά τα ηχητικά.

 

Photoshop_CKcy2i3OLe.png

Η περισσότερη δουλειά σε αυτό που κάνεις είναι τα ηχητικά. Ειδικά το 2ο επεισόδιο φημίζεται για την ποσότητα των ηχητικών που καλά-καλά ξεπερνάει τον διάλογο. Χειρωνακτικά είναι πολύ δύσκολο. Γιαυτό λέω αν είναι χρήσιμο να έχουμε κάθε επεισόδιο γυμνό, χωρίς κείμενο και ηχητικά για τους επόμενους που θα θελουν να φτιάξουν τον Βιο τους, εφ'όσον δεν θα ξαναδημοσιευθεί μάλλον ποτέ ή τουλάχιστον στο κοντινό μέλλον λόγω και νωθρότητας Καθημερινής και του disney ban. Προφανώς θα είναι χρήσιμο και για άλλες χώρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

35 λεπτά πριν, Antonis R. είπε:

Η περισσότερη δουλειά σε αυτό που κάνεις είναι τα ηχητικά. Ειδικά το 2ο επεισόδιο φημίζεται για την ποσότητα των ηχητικών που καλά-καλά ξεπερνάει τον διάλογο. Χειρωνακτικά είναι πολύ δύσκολο. 

Τώρα τον έχω φάει τον γάιδαρο. Η ουρά του έμεινε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  37608
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μπορουμε καπως να παεαγγειλουμε την αυτοεκδωση?

αν ναι ποσο θα κοστισει?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13501
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, soter είπε:

μπορουμε καπως να παεαγγειλουμε την αυτοεκδωση?

αν ναι ποσο θα κοστισει?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Πως να το παραγγειλεις ρε φιλε μου, αφου δεν ειναι επισημη εκδοση...

Θα κοστισει πολυ. Ενα 70ρι 80ρι εγω λεω στο τυπογραφειο με την σωστη βιβλιοδεσια. 

 

Πεταμένα λεφτά για μένα. Ρε παιδια πατε παρτε καλυτερα το επισημο ή μια αμερικανικη εκδοση. Θεωρειτε τους εαυτους σας συλλεκτες με φωτοτυπιες στη συλλογη σας ; 

 

Αν πας να το πουλησεις μετα νομιζω θεωρειται και απατη με ποινική διωξη. Δεν ειμαι δικηγορος για να ξερω τι και πως ,η λογική αυτό λεει. Γιατι σιγουρα θα βρεθει καποιος να το πουλησει. Αν οχι τωρα σε 10 20 30 χρονια που θα το κληρονομησει απο καπου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε μανία με αυτήν την αυτοέκδοση!!!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ρε παιδιά συγγνώμη λίγο. Αυτοέκδοση δεν εννοούμε ότι ο δημιουργός του κόμικ πληρώνει ο ίδιος τα έξοδα και το εκδίδει; Αυτό έχει ένα νόημα για κάποιους που ξεκινάνε τώρα στο χώρο ώστε να γίνουν γνωστοί αφού οι εκδότες μπορεί να είναι κάπως επιφυλακτικοί μαζί τους. Επίσης, με αυτό τον τρόπο δε τίθενται ζητήματα δικαιωμάτων κτλ αφού ο δημιουργός του κόμικ και των χαρακτήρων, ο ίδιος το εκδίδει. Και τώρα κουβεντιάζουμε για αυτοέκδοση στο Βίο; Πρώτ'απ'όλα εγείρονται ζητήματα δικαιωμάτων για τον Ρόσα τον ίδιο και (προφανώς) για τη Disney. Ποιος την κάνει; κάποιος άσχετος;

 

Αν είστε οκ με το να έχετε απλά την ιστορία τυπωμένη, υπάρχε σκαναρισμένη στο ίντερνετ, πάρτε την, τυπώστε την, δέστε την και voilà. Αν πάλι ο φίλος @ Macchia nera  τελειώσει τη δουλειά που κάνει και θελήσει να το μοιραστεί μαζί μας, μπορείτε και από εκεί. Άλλο αυτό, άλλο βγάζω κάτι που τυπώνω εγώ και το πουλάω, που είναι έργο άλλου (και μάλιστα ίσως κοπανώντας στο κεφάλι στη τιμή επειδή η Disney είχε την έμπνευση να το απαγορεύσει). Κατά τα άλλα συμφωνώ με το @ ManaLeak13 .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  118
  • Reputation:   902
  • Achievement Points:  123
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

On 6/12/2023 at 8:47 AM, rolandofshire said:

Ώπα ώπα, ζήτησες άδεια ή θα μας κυνηγάνε;

 

Πόσο σωστή και καίρια ερώτηση αυτή, και πέρασε στο χαβαλέ...

Αλλά ακόμα κι αν ο χαρακτήρας της ήταν όντως χιουμοριστικός, εγώ θα την πάρω στα σοβαρά.

 

Δεν είμαι νομικός, αλλά έχω την εντύπωση ότι:

α) Μπορείς να τροποποιήσεις όσο θες ένα έργο, αρκεί να κρατήσεις για τον εαυτό σου ό,τι έφτιαξες.

β) Για να το μοιράσεις πρέπει να έχεις πάρει άδεια από τον κάτοχο του copyright.

 

Δε νομίζω ότι με το να αποφασίσει η Disney να μη ξαναβγάλει το "Βίος...", έχει ταυτόχρονα αποποιηθεί των πνευματικών δικαιωμάτων επί του έργου. Θεωρώ ότι πολύ άνετα μπορεί να κυνηγήσει όποιον παρανομήσει, αν το θελήσει (αν ασχοληθεί καν).

 

Τι σημαίνουν αυτά για μας;

Σημαίνουν ότι το παρόν νήμα και νόημα έχει, και ωφέλιμο είναι, αρκεί να μην έχει σαν κατάληξη τη διανομή του τελικού αποτελέσματος στους άλλους, ούτε καν την προσφορά του σε έναν μόνο. Εκτός αν υπάρχει άδεια για κάτι τέτοιο.

 

Μπορεί να είναι ένα howto, να μας δείξει πώς θα πετύχουμε μόνοι μας το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Πολύ καλή η δουλειά σου, φίλε @ Macchia nera  , σεβασμός! Πρόσεξε, όμως, σε παρακαλώ πολύ, μη βρεις κανένα μπελά...

 

    

       Cheers!


     :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ)


 


 

Υ.Γ.: Για όποιον ενδιαφέρεται, μία σχετική συζήτηση έχει γίνει πρόσφατα στο Slashdot'Piracy Is Coming Back'. Περιέχει αρκετές ώριμες, σύγχρονες και πρακτικές απόψεις.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τα 2 μου σεντς (όχι ότι νοιάζει και κανέναν κιόλας ...και δικαίως):

 

  1. Η συζήτηση είναι ξεκάθαρα ακαδημαϊκή καθώς - απ'όσο ξέρω και βλέπω - κανείς δεν έχει διαμοιράσει τίποτα ούτε ψηφιακό, ούτε έντυπο, ούτε καποιος πούλησε κάτι (ο ΟΡ του έντυπου Βιου Αυτοέκδοση λέει στο ποστ ότι στέλνεται δωρεάν). Αν/όταν δούμε κάποιο έντυπο ή ψηφιακό Βίο να δίνεται δωρεάν ή να πωλείται σε κάποια Χ τιμή, μπορούμε να το πιάσουμε πιο πρακτικά και ουσιαστικά το θέμα.
  2. Μια διαπίστωση. Σαν να υπάρχει η αντίληψη ότι διαφέρει ο διαμοιρασμός ψηφιακού vs. έντυπου έργου και διαφέρει αν προσφέρεται δωρεάν ή για Χ ποσό, όσον αφορά την παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων. Δεν ξέρω αν ισχύει και θα ήταν ωραίο αν κάποιος έχει τη νομική γνώση να το μάθουμε. Εγώ ακόμα δεν ξέρω αν ο διαμοιρασμός του κλασσικού pdf με τον κακοσκαναρισμένο Βίο του Τερζόπουλου είναι παραβίαση ή όχι.
  3. Όπως έχουμε αναφέρει παραπάνω (στην προηγούμενη σελίδα μάλλον) ένα έργο στο μέγεθος του Βίου παίρνει γύρω στα 35-45 ευρώ να τυπωθεί (Α4, κτλ κτλ δειτε άλλη σελίδα) και εξαρτάται από το αν τυπώσει κανείς 1 ή 10 ή παραπάνω τεμάχια. Δοκιμασμένο και απόλυτα πετυχημένο (όχι με Βίο αλλά με κόμικς άλλα).
  4. Δεν είμαστε το κέντρο του σύμπαντος, ούτε τα ξέρουμε όλα προφανώς. Αν κάποιος θέλει να εκτυπώσει τον κακοσκαναρισμένο Βίο ή να πληρώσει 180 ευρώ να πάρει του Τερζόπουλου ή να διαβάζει από φωτοτυπίες ή να δουλέψει φτιάχνοντας έναν καλύτερο ελληνικό Βίο ως χόμπι, είναι δικαίωμα του. Δεν θεωρώ ότι θα πω εγώ ή οποιοσδήποτε στον άλλο οτι η Χ ενέργεια είναι πεταμένα λεφτά ή πεταμένες ώρες ή τι σόι συλλέκτης είσαι με φωτοτυπίες. Μεγάλα παιδιά είμαστε. Άμα θέλω επιβεβαίωση έχω τον σκυλο μου να μου την δώσει. Υπάρχουν άτομα με μεράκι που γουστάρουν όχι μόνο να διαβάζουν αλλά και να περιποιούνται τα κόμικς που κατέχουν. Και ειδικά με τον Βίο που η έκδοση του Τερζόπουλου είναι πολύ πίσω σε σχέση με Fantagraphics, το καταλαβαίνω απόλυτα. Ένας σωστός ελληνικός Βίος είναι μια παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές.
  5. Ακόμα και ψηφιακά να διαμοιραστεί μια νέα έκδοση του Βίου (ξέρω για 3-4 ως τώρα...) να περιμένουμε ότι πολύ γρήγορα θα βρεθεί ως έντυπο σε βεντόρες κτλ. Άμα κάποιος το τυπώνει στα 35-40 ευρώ ρεαλιστικά, μπορεί να έχει καλό κέρδος και να γίνει άγρια δύση η φάση. Οπότε δεν ξέρω αν ο διαχωρισμός ψηφιακού-εντύπου στέκει για πολύ. Εδώ παλιότερα πουλούσε κάποιος Α4 εκτυπώσεις από το κακοσκαναρισμένο pdf του Βίου Τερζόπουλου στο fb marketplace στα 40 ευρώ. 
  6. Εγώ θα συμβούλευα τον @ Macchia nera  (ξανά my two cents εκ προσωπικής πείρας και προφανώς όντας χαζός και αναξιόπιστος) να περιορίσει αισθητά το που θα διαμοιράσει τον Βίο του και να επικεντρωθεί σε φίλους και έμπιστα άτομα αρχικά. Όχι τόσο λόγω πνευματικών δικαιωμάτων αλλά γιατί θεωρώ ότι η ελληνική κοινότητα τέτοιων κομικς δεν είναι ωρίμη άρκετα για να βρεθεί μπροστά σε ένα τέτοιο θέμα και ίσως είναι μεγάλο ρίσκο μετά από όλη αυτή την πολλή και πολύ καλή δουλειά που - φαντάζομαι ευχαρίστως - έχει ρίξει. Ίσως ανοίγοντας μια κουβέντα εδώ να στρώσει η φάση (περνώντας μέσα από την απαραίτητη τοξικότητα φυσικά). Άλλα ένας δισταγμός στην αρχή ίσως είναι καλό να υπάρχει. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εθεαθη το αγγλικο διτομο πακετο του εν λογο κομικ στην βιτρινα του κατσατηματος solaris στο κεντρο της Αθηνας για οποιον ενδιαφερεται. Γενικα εχει την ταση να το φερενι τον τελευταιο καιρο. Τιμη δεν ξερω αλλα σιγουρα πολυ φθηνοτερα απο οσο μπορει να στοιχισει το αντιστοιχο ελληνικο αν ποτε καταφερετε να τα βρειτε. Θα εχετε το πρωτοτυπο πληρες προ λογοκρισιας δηλαδη στην αρχικη του γλωσσα και μορφη σε μια ομορφη θηκη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  561
  • Reputation:   4377
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

56 λεπτά πριν, ATHANATOS είπε:

Τιμη δεν ξερω αλλα σιγουρα πολυ φθηνοτερα απο οσο μπορει να στοιχισει το αντιστοιχο ελληνικο αν ποτε καταφερετε να τα βρειτε.

 

Η τιμή είναι γύρω στα 80€ αν θυμάμαι καλά:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  561
  • Reputation:   4377
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Μόλις ανακάλυψα πως η έκδοση της Fantagraphics υπάρχει επίσης και στη Jemma, και μάλιστα για πιο φθηνά από ότι στο Solaris. :beer:

Επεξεργασία από Rombax
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13501
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 31/8/2023 στο 11:17 ΠΜ, Rombax είπε:

Η τιμή είναι γύρω στα 80€ αν θυμάμαι καλά:beer:

Τσιμπημένο το θεωρώ , αν αναλογιστούμε οτι όταν κυκλοφόρησε αρχικά το καλοκαίρι του 21,το θυμαμαι το StarComics το πουλούσε 60 ευρω με δωρεαν μεταφορικά.

Δεν το χα πάρει γιατί αν εξαιρεσουμε το σκληροδετο και το ομορφο box, μεσα δεν ειναι τίποτα το ιδιαιτερο. Ξερες ιστορίες. ουτε αρθρα ουτε σχολιασμοι του Ντον. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ ManaLeak13   Nα σου πω την αλήθεια εγώ αν θα αγόραζα κάποια έκδοση, θα αγόραζα αυτήν για τον λόγο που είπες· γιατί είναι μία "ξερή" έκδοση μόνο με ιστορίες χωρίς άθρα.

Έψαξα λίγο στο yt να δω βιντεάκια και είδα πως και η συγκεκριμένη έκδοση έχει τις ίδιες ιστορίες και κατάταξη με την σουπερ-ντελουξ έκδοση. Τα άρθρα απ' ό,τι μπόρεσα να δω, είναι πολλά και - πέρα απο την δυνατή χρήση γλώσσας που απαιτείται όπως έχουμε πει - χρειάζεται να είσαι  και τελείως "τρελαμένος" με αυτά. Εγώ δεν είμαι οπότε μάλλον στην "φτωχή" έκδοση θα πήγαινα. Άσε που το μέγεθος το θεωρώ και πιο βολικό και πρακτικό σε σχέση με την ογκοδέστατη deluxe έκδοση. 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Η καλύτερη έκδοση είναι η "The Complete Don Rosa Library" με τους 10 τόμους που έχουν όλες τις ιστορίες μαζί με επιπλέον άρθρα και υλικό.
Οι άλλες εκδόσεις είναι cash-grab κατά την γνώμη μου, αφού με την ολοκληρωμένη βιβλιοθήκη έχεις και τις ιστορίες του Βίου.

Στο 3:24 μπορείτε να δείτε πως θα έπρεπε να εκτυπώνεται κανονικά (σύμφωνα με τον Rosa) το δισέλιδο blue print του θησαυροφυλακίου (από την ιστορία Μουργόλυκοι εναντίον θησαυροφυλακίου), δηλαδή με το σωστό σκούρο μπλε χρώμα και τις 2 σελίδες να είναι δίπλα-δίπλα και όχι μπρος-πίσω.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Η καλύτερη έκδοση είναι η "The Complete Don Rosa Library" με τους 10 τόμους που έχουν όλες τις ιστορίες μαζί με επιπλέον άρθρα και υλικό.
Οι άλλες εκδόσεις είναι cash-grab κατά την γνώμη μου, αφού με την ολοκληρωμένη βιβλιοθήκη έχεις και τις ιστορίες του Βίου.

Στο 3:24 μπορείτε να δείτε πως θα έπρεπε να εκτυπώνεται κανονικά (σύμφωνα με τον Rosa) το δισέλιδο blue print του θησαυροφυλακίου (από την ιστορία Μουργόλυκοι εναντίον θησαυροφυλακίου), δηλαδή με το σωστό σκούρο μπλε χρώμα και τις 2 σελίδες να είναι δίπλα-δίπλα και όχι μπρος-πίσω.

Όντως. Το έχουμε ξαναγράψει πολλές φορές εδώ ότι η καλύτερη με διάφορα έκδοση είναι αυτή. Απλά και αυτή πια είναι δυσεύρετη σε κάποιους τόμους. Η delouxe έκδοση είναι απλά ένα συλλεκτικό διαμάντι. Οι ιστορίες και τα άρθρα της είναι τα ίδια με την συγκεντρωτική δεκατομη έκδοση (για τις ιστορίες που αφορά) απλά είναι σε υπερφανταστικη (και οντως δυσκολοδιαβαστη) έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.