Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Raymond Briggs
Σχέδιο:
Raymond Briggs
Hμερ. έκδοσης:
12-1987
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας,Κοινωνικό
Μέγεθος:
22.5 x 30.5
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γιώργος Σιούνας
Lettering:
Ηλίας Σάλαρης
Επιμέλεια:
Σταύρος Κούλας
Πρωτότυπος τίτλος:
When the wind blows (Hamish Hamilton Ltd, 1982)
Προέλευση:
Βρετανική

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

OtanFusaeiAnemos_0001.jpg  OtanFusaeiAnemos_0001z.jpg

ISBN: -

Τιμή: -

 

Μετάφραση του "When The Wind Blows". Ένα κόμικ προϊόν της εποχής του :) Διαβάζεται και σήμερα, αλλά όντας ένα κόμικ-σχόλιο πάνω στην "ισορροπία του τρόμου" ίσως να "χάνει"...

 

Το πρωτότυπο κόμικ γράφτηκε το 1982, έγινε ραδιοφωνική "παράσταση" στην Αγγλία το 1983 και ταινία-καρτούν το 1986 με μουσική από Roger Waters, David Bowie, Genesis, Squeeze και Paul Hardcastle. Χωρίς να είναι κακό κόμικ (τουναντίον θα'λεγα) δεν θα με εξέπληττε αν διάβαζα κάπου ότι μεταφράστηκε γιατί θεωρήθηκε hip και cool ειδικά σε συνδυασμό με τους καλλιτέχνες που συμμετείχαν στο ανωτέρω soundtrack.... :)

 

Ο τίτλος βασίζεται (α) σε μια φράση του κυβερνητικού φυλλαδίου Protect and Survive (οδηγός επιβίωσης για περίπτωση πυρηνικής επίθεσης) το οποίο και σατιρίζεται αγρίως μέσα στο κόμικ (η ραδιενεργός σκόνη πίπτουσα όπου φυσάει ο άνεμος θα προκαλέσει τη μεγαλύτερη καταστροφή) και (β) στο νανούρισμα "Rock-a-bye, baby, In the tree top. When the wind blows, The cradle will rock."

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30822
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν το ήξερα ότι έχει βγει σε κόμικ. :best: Το καρτούν πάντως το έχω δει και μου άρεσε αρκετά, αν και είναι λίγο μελαγχολικό. Βασικά με τέτοιο θέμα που έχει, τι άλλο θα μπορούσε να ήταν? :)

Μπορείτε να βρείτε την ταινία και στο youtube. :D

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H ταινία υπάρχει στον greek tracker.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το χα αγορασει παλια ,καλο ηταν και η ταινια επισης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35623
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Συμπαθητικό κόμικ ήταν, όχι κάτι τρομερό αλλά ούτε και κακό, απλά εγώ το αντιμετώπισα λάθος από την αρχή.

 

 

 

Τα υπόλοιπα σε spoiler:

 

 

Aπό την αρχή ο γεράκος μου φάνηκε φαντασιόπληκτος και θεωρούσα ότι μια ενδεχόμενη πυρηνική επίθεση ήταν μόνο μέσα στο μυαλό του. Όταν τελικά έγινε η επίθεση, εγώ πίστευα ότι κάτι άλλο παίχτηκε και το ζευγάρι απλά το μετέφρασε λάθος. Μετά βέβαια πείστηκα, αλλά και πάλι περίμενα κάπως διαφορετικό φινάλε. Βλέπετε δεν είχα διαβάσει την περιγραφή του germ στο αρχικό post, και μου φάνηκε περίεργο που ο γεράκος έκανε ό,τι έγραφαν τα φυλλάδια - δεν γνώριζα λοιπόν ότι παρωδούσε τις τάσεις εκείνης της εποχής και σίγουρα θα το είχα δει τελείως διαφορετικά.

 

 

Από σχέδιο όχι κάτι το τρομερό, ιδιαίτερο πάντως.

 

 

 

Αυτά!

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εμένα μου άρεσε πολύ!Όντως παρωδεί πολύ τις καταστάσεις τις εποχής,καθώς και τον αγγλικό τρόπο ζωής αλλά ταυτόχρονα δίνει ένα δείγμα του τρόμου που επικαρατούσε και τους φόβους του απλού κόσμου.

Επίσεις μου άρεσε πολύ ο τρόπος που είναι σχεδιασμένο και έχει συλλεχθεί!Έχει πάρα πολύ ωραία ροή!

σε spoiler

 

η αλήθεια είναι πως και εγώ περίμενα οτι είναι στην φαντασία του γέρου το οτι θα πέσει βόμβα και αντιμετώπισα το πρώτο μισό αρκετά χιουμοριστικά!Στο δεύτερο μισό όμως,η αλήθεια είναι οτι γίνεται πολύ μελαγχολικό.Το μόνο που ελαφρίνει που και που την ατμόσφαιρα είναι η εμονή του ζευγαριού στον κλασσικό τρόπο ζωής!Και η τελευταία σελίδα ομολογώ πως με έκανε να ανατριχιάσω ελαφρώς!

 

 

συνολικά μου άρεσε πολύ,και ειδικά στην τιμή που το πέτυχα(2 ευρό στο παζάρι),νομίζω πως είναι τρομερό value for money :spidey_yeah_that: πάρτε το!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προστέθηκε και ο πρωτότυπος τίτλος: When The Wind Blows (Hamish Hamilton Ltd, 25 Μαρτίου 1982), ενώ να και το αρχικό εξώφυλλο της ξένης έκδοσης:

 

post-556-0-92478100-1328357484_thumb.jpg

 

Για εσωτερικές σελίδες

πατήστε εδώ.

 

σσ.

Ο Briggs είναι κυρίως εικονογράφος. Και δεν πιστεύει σε χαρούμενα τέλη.

 

post-556-0-67208100-1328357652_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το διάβασα χθες το βραδάκι και παρότι η εποχή του ψυχρού πολέμου έχει περάσει μάλλον (τουλάχιστον σε αυτό το μοτίβο), δεν μπόρεσα να μην αναγνωρίσω άγχη και φοβείες που υπήρχαν μέσα μου στο παρελθόν. Λίγο πριν την εποχή που κυκλοφόρησε το κόμικ, όντας σε παιδική ηλικία είχα πάει με τους γονείς μου και είχα δει το The Day After στους κινηματογράφους (1983). Μην με ρωτήσετε πως έγινε αυτό ή γιατί, δεν ξέρω, δεν ήταν κάτι που συνηθίζαμε το να πηγαίνουμε οικογενειακώς στο σινεμά, δεν ξέρω τί είχε αλλάξει εκείνη την μέρα. Οι εικόνες της ταινίας είναι ακόμη ζωντανές μέσα μου και για αρκετά χρόνια όλη αυτή η πληροφορία που είχα συλλέξει με προβλημάτιζε ή κάποια πολύ σκοτεινά και άσχημα βράδια με τυρανούσε σε συνδυασμό με ήχους από αεροσκάφη του στρατού που τύχαινε να περνάνε για τον Χ/Ψ λόγο πολύ χαμηλά πάνω από την επαρχιακή μας πόλη (χωρίς συγκεκριμένο λόγο ουσιαστικά, είμασταν μάλλον μακριά από σύνορα και αεροδρόμια).

 

Το σχέδιο και οι χρωματισμοί μαζί είναι νομίζω πολύ ενδιαφέροντα σαν σύνολο και τα μικρά σχετικά καρέ σε αυτή την αυστηρή σειρά μου δημιούργησαν το αίσθημα του πόσο μικροί και ανόητοι είμαστε συνήθως απέναντι σε κάποια σημαντικά γεγονότα ή και αποφάσεις άλλων. Ειδικά όταν συνδυάζονταν με τα τεράστια δισέλιδα των γεγονότων, αυτή η αίσθηση γινόταν πιο δυνατή, πιο ισχυρή. Ανούσιες συμβουλές, εξαρχής γραμμένες απλά για να σε ξεγελάσουν περισσότερο παρά να σε ενημερώσουν, να σε καθυσηχάσουν ή έστω να σε προετοιμάσουν. Όλες αυτές οι πληροφορίες που είχα από την ταινία μου το έκανε πολύ έντονο αυτό και σαφώς η γνώση του τί ακολουθεί σε κάθε βήμα, με είχε ήδη προετοιμάσει στο τί θα περνούσε το ζευγάρι αλλά και το ότι όντας απληροφόρητο πως ίσως αδέξια θα αντιμετώπιζε τις επιπτώσεις του συμβάντος. Ίσως να φαίνεται εκτός τόπου και χρόνου λόγω της συγκεκριμένης θεματολογίας, αλλά αν το μεταφράσει και κάπως αλληγορικά το όλο θέμα κάποιος σήμερα, θα δει ότι υπάρχει μία διαχρονικότητα στην όλη υπόθεση του πόσο μικροί και ασήμαντοι μπορεί να είμαστε απέναντι σε ένα απροοσδόκητο πλην όμως σημαντικό για την ύπαρξη μας γεγονός. Ένα γεγονός που δεν περνάει από τα χέρια μας να κάνουμε κάτι, πλην του να δεχθούμε τις όποιες (καταστρεπτικές συνήθως) επιπτώσεις του. Μπορεί απλά να μην σχετίζεται απαραίτητα με τα πυρηνικά αν και τα ίδια και τρελοί υπάρχουν ακόμη βέβαια.

 

Η τιμή που το βρήκα στην Έκθεση Βιβλίου στην Κοτζιά στα 2€, νομίζω ότι είναι μια εξαιρετικά συμφέρουσα αγορά, ειδικά αν φτάσουμε στο θέμα της ποιότητας έκδοσης. Νομίζω ότι είναι ένα όμορφο και ενδιαφέρον ανάγνωσμα αν και μπορεί να φανεί σε πολλούς εκτός εποχής ή σαν περιεχόμενο κάπως αδιάφορο (σίγουρα τους νεότερους που δεν έζησαν τον φόβο της απειλής του πυρηνικού ολοκαυτώματος), αλλά σχεδιαστικά είναι πολύ όμορφο και αξίζει μια θέση στην βιβλιοθήκη σας, έστω και ως κάτι διαφορετικό.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Λίγο πριν την εποχή που κυκλοφόρησε το κόμικ, όντας σε παιδική ηλικία είχα πάει με τους γονείς μου και είχα δει το The Day After στους κινηματογράφους (1983). Μην με ρωτήσετε πως έγινε αυτό ή γιατί, δεν ξέρω, δεν ήταν κάτι που συνηθίζαμε το να πηγαίνουμε οικογενειακώς στο σινεμά, δεν ξέρω τί είχε αλλάξει εκείνη την μέρα.

 

Ήταν μια ταινία που όλοι πήγαν να τη δούν. "Η μεθεπόμενη μέρα" ήθελε να δείξει την κατάσταση μετά από μια πυρηνική καταστροφή όταν πια γινόταν καθημερινότητα. Εξού και το "μεθεπόμενη". Το υπουργείο Παιδείας τότε είχε δώσει εντολή να τη δούν παιδιά γυμνασίων και λυκείων. Έχει ξαναγίνει αυτό με την ταινία "Συνεμά ο Παράδεισος". Μας είχαν βάλει να τη δούμε σα σχολείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ομορφα δοσμενη η κατα τα αλλα τραγικη ιστορια του ζευγαριου της ιστοριας.

 

Ενα κομικ που μασαει την τροφη και την δινει να την καταλαβει καλα οποιος του αφιερωσει

τον χρονο που του αξιζει.

 

Σιγουρα δεν ειναι πλεον επικαιρο και ουτε θα ξαναγινει αν το κρινουμε σε αυστηρα πλαισια.

Σε γενικοτερα πλαισια μπορω να το θεωρησω επικαιρο.

 

Μια τραγικη ιστορια που σου δειχνει την "μεγαλη εικονα" ή εστω ενα μερος της.

Ενα μελαγχολικο θα ελεγα κομικ που αξιζει να διαβαστει.

Στην τιμη που βρισκεται πλεον στα παζαρια (2 ευρω) ειναι μια πολυ καλη και οικονομικη επιλογη.

 

:beer:

Επεξεργασία από batigoal
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63363
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τις προάλλες πήρα ένα αντίστοιχο ελλληνικό κυβερνητικό φυλλάδιο αλλά δε μου φαίνεται τόσο καλό όσο το αγγλικό  :valt:

 

SCN_0332.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τις προάλλες πήρα ένα αντίστοιχο ελλληνικό κυβερνητικό φυλλάδιο αλλά δε μου φαίνεται τόσο καλό όσο το αγγλικό  :valt:

 

attachicon.gifSCN_0332.jpg

Είχαμε το αντίστοιχο του Protect and Survive; :lol:

 

Εις πη-ντη-εφφ.

 

Οn topic, δεν έχω διαβάσει το κόμικ, αλλά η ταινία κινουμένων σχεδίων ήταν πολύ ωραία. :)

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραίο κόμικ, γλυκό κι αστείο μέσα στην τραγικότητά του. Εννοείται ότι με την τιμή που συναντάται πλέον, είναι καλή αγορά για όλους.

Διαβάστηκε με τη συνοδεία κατάλληλου άσματος. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ενα υπεροχο γλυκοπικρο κομικ. Πραγματικα ενθουσιαστηκα με το λεπτο χιουμορ μεσα στην τραγικοτητα που ζησαν οι πρωταγωνιστες μας.  Σιγουρα εκφρασε τους φοβους της εποχης εκεινης πολυ καλα αλλα απο οτι βλεπω ειναι και τωρα επικαιρο. Οσο οι μεγαλες δυναμεις εχουν πυρηνικα οπλοστασια ετσι θα αγχωνομαστε εμεις οι απλοι πολιτες που δεν εχουμε στη αυλη μας πυρηνικα καταφυγια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.