Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Δεν υπήρξε ποτέ καμιά παρεξήγηση. Απλώς απάντησα με επίπλαστη σοβαροφάνεια στο πειραγματάκι τού Κώστα προς τον Λοχαγό μας.

 

Σε ευχαριστώ που απάντησες,κατάλαβα το πείραγμα του και αποφάσισα να μην το συνεχίσω... :best:

 

Όσο για την κατάσταση που επικρατεί στην σελίδα του περιοδικού ΚΟΜΙΞ και συγκεκριμένα,κάτω από το σχόλιο του εκδότη έχει χτυπήσει κόκκινο!

 

Ορισμένοι,ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ αναγνώστες δεν διστάζουν ακόμα και να βρίσουν τον ίδιο τον εκδότη.

 

Σχόλιο ενός εξοργισμένου αναγνώστη:'άντε γ*μ*σου τερζόπουλε'.

 

Φοβάμαι ότι αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση,θα τα μπανάρουν όλα τα σχόλια. :thinking:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95122
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εντάξει,το (πιθανό) κλείσιμο των εκδόσεων Disney έπεσε στο κεφάλι μας σαν κεραυνός εν αιθρία αλλά δεν νομίζω ότι θα πρέπει να μιλάει κανείς έτσι και για κανέναν λόγο...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25610
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Δηλώσεις Τερζοπουλου 

 

 

 

  Μερικά πράγματα όπως ο κυβερνητικός ανασχηματισμός, η υποτίμηση του νομίσματος και το κλείσιμο εφημερίδας ή περιοδικού δεν ανακοινώνονται εκ των προτέρων. 

 

Η διακοπή της έκδοσης των περιοδικών δεν ήταν μια επιπόλαια και ξαφνική επιλογή. Εδώ και πολλούς μήνες, από την αρχή του χρόνου, είχαμε επαφές και διαπραγματευόμασταν για να βρούμε βιώσιμη λύση για τα περιοδικά. Χρειάζετε ψυχικό σθένος να γίνονται διαπραγματεύσεις με νηφαλιότητα και σύνεση χωρίς να μεταφερθεί η αγωνία στους συνεργάτες μας. 

 

Έως την τελευταία στιγμή κρατούσαμε την σπίθα ζωντανή μήπως μπορέσει να συνεχιστεί η έκδοση των περιοδικών. Συνεχίσαμε να κάνουμε αυτό που γνωρίζαμε να κάνουμε πάντοτε. Να να εκδίδουμε περιοδικά που να είναι όσο καλύτερα μας επέτρεπαν οι συνθήκες να φτιάξουμε. Και αυτό θα ξανακάνουμε όταν μας το επιτρέψουν οι καιροί. Δείγματα της εργασίας μας έχετε, τελευταία απόδειξη το βιβλίο του Γκόντφρεντσον. 

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο πάνω σε αυτό το θέμα επειδή η εμπιστευτικότητα των διαπραγματεύσεων δεν το επιτρέπει. Όμως πρέπει να γνωρίζε

ται με βεβαιότητα πως η διακοπή ενός έργου μιας ζωής (σχεδόν 48 χρόνια) δεν είναι μια πράξη που δεν έχει έντονη συναισθηματική φόρτιση.

 

 

Χρήστος Τερζόπουλος

 

 

Αναρωτιέμαι πως και ο tryfev, δεν το έχει σχολιάσει ακόμα! :D

 

Όσον αφορά το ΚΟΜΙΞ (και όχι μόνο), θα επανέλθω...

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δυστυχώς το fb είναι ξέφραγο αμπέλι και γι αυτό όσοι μετέχουμε πρέπει να επιλέγουμε με προσοχή τους φίλους μας και να περιορίζουμε όσο γίνεται περισσότερο τον κύκλο εκείνων που θα έχουν πρόσβαση στο προφίλ μας και σε όσα δημοσιεύουμε σ' αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1675
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Έχει καταντήσει λίγο κουραστική η κατάσταση με τα σχόλια στη σελίδα στο FB..

Δηλαδή οκ..όλοι μεγαλώσαμε με το περιοδικό αλλά εντάξει.. Όλα τα ωραία τελειώνουν..

Και το ωραίο είναι κάπως σχετικό με την ποιότητα του περιοδικού τα τελευταία χρόνια..

Αλλά τόση γκρίνια και κλάψα καθημερινα εκεί στα σχόλια είναι απίστευτη.

Νομίζω πως οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα τι γίνεται γύρω τους. Σταμάτησε το ΚΟΜΙΞ και ξαφνικά θα φέρουν την επανάσταση.

Κάτι που δεν είχε κέρδη απέτυχε και τελείωσε.. τι να κάνουμε τώρα?

 

Που στην τελική ακόμα δεν ξέρουμε σίγουρα τι θα γίνει στο μέλλον..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25610
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βασικά περισσότερο μας πείραξε το γεγονός, οτι το τέλος ήρθε απότομα και χωρίς εξήγηση...

Ένα αφιέρωμα στο τελευταίο τεύχος ή ένα "Τελευταίο τεύχος" στο εξώφυλλο, θα έκανε πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

 

Εδώ, στον επίλογο, δεν ανέφεραν καν τη λέξη ΚΟΜΙΞ...

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Αναρωτιέμαι πως και ο tryfev, δεν το έχει σχολιάσει ακόμα! :D

 

Όσον αφορά το ΚΟΜΙΞ (και όχι μόνο), θα επανέλθω...

 

Φαίνεται ότι δεν με διαβάζεις ΄Αρχοντά μου. ΄Εχω ήδη ανεβάσει σχόλιο κάτω από την ανάρτηση τού Χ.Τ. στο fb το οποίο μετέφερα και εδώ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5130&p=308326 και έχω αμέσως παραπάνω αναφερθεί εκτενώς στη θέση μου στο greekcomics κατά την μετά το κλείσιμο τών περιοδικών Disney εποχή http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5130&p=308383 . Επίσης έχω αναρτήσει ένα σωρό ποστ σχετικά με το καυτό αυτό θέμα και σ' αυτό το thread και στο "Νέα και Εξελίξεις τής Νέας Ακτίνας" από την αποφράδα ημέρα κατά την οποία δημοσιεύθηκε στο ΚΟΜΙΞ #303 ο "επικήδειος" τών Disney Comics στην Ελλάδα. ΄Ετσι δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω. Η επανάληψη δεν είναι πάντα "μήτηρ μαθήσεως".

΄Οσο για τα ορθογραφικά λάθη, τόσο αυτό που επισημαίνεις όσο και ένα "χρειάζετε" αλλά και ένα διπλό να, τα πρόσεξα αλλά δεν έκρινα σκόπιμο να τα σχολιάσω.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25610
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν υπάρχει περίπτωση να μη διαβάσω post δικό σου, αγαπητέ tryfev! :nek:

 

Εγώ μιλάω για το ορθογραφικό λάθος του Τερζόπουλου... (δες τα κόκκινα-bold γράμματα)... ;)

 

 

EDIT: Το έγραψα με όλο το θάρρος, επειδή στο forum, δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω σε θέματα ορθογραφίας και έκφρασης(και πολύ καλά κάνεις).

Έτσι λοιπόν, μου έκανε εντύπωση που δεν έγραψες κάτι γι'αυτό, και το ανέφερα κυρίως, για να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα του thread...

 

:beer:

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν υπάρχει περίπτωση να μη διαβάσω post δικό σου, αγαπητέ tryfev! :nek:

 

Εγώ μιλάω για το ορθογραφικό λάθος του Τερζόπουλου... (δες τα κόκκινα-bold γράμματα)... ;)

 

Φίλε μου, συγγνώμη για την παρανόηση τού σχολίου σου, αλλά, λίγο πριν απαντήσεις, κατάλαβα τι εννοούσες με το ποστ σου και πρόσθεσα μια τελευταία παράγραφο στο δικό μου που απαντά στην απορία σου.

 

 

΄Οσο για τα ορθογραφικά λάθη, τόσο αυτό που επισημαίνεις όσο και ένα "χρειάζετε" αλλά και ένα διπλό να, τα πρόσεξα αλλά δεν έκρινα σκόπιμο να τα σχολιάσω.

 

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1675
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1236960_10151625482806840_1948264935_n.j

 

κατι μου θυμιζει αυτη η εικονα.........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25610
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Φίλε μου, συγγνώμη για την παρανόηση τού σχολίου σου, αλλά, λίγο πριν απαντήσεις, κατάλαβα τι εννοούσες με το ποστ σου και πρόσθεσα μια τελευταία παράγραφο στο δικό μου που απαντά στην απορία σου.

 

 

 

 

Δε χρειάζεται να ζητήσεις συγγνώμη tryfev... :)

 

Α! Και έχω κάνει edit παραπάνω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

-snip-

 

κατι μου θυμιζει αυτη η εικονα.........

Mάλλον είναι άλλοι αυτοί που βρίζουν κάποιον (και είναι συνήθως η vocal minority) και άλλοι αυτοί που τους θρηνούν. Απλά εκείνη η μειοψηφία σιωπά μεταθάνατον. Επειδή όμως εδώ δεν μιλάμε για πραγματικό "θάνατο", και επειδή το ίντερνετ καλλιεργεί το θράσος, αν περάσεις απ'το FB θα δεις ότι αυτό που λες δεν είναι 100% σωστό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το τελευταίο σχόλιο σε αυτό το site είναι κατάπτυστο παλιοκοράκια!!!

 

 

ειμαι..φτωχος

ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΝΟΥΜΕΡΟ '3' 350 ΕΥΡΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΡΤΕ

Επεξεργασία από peireotiss
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάμε να χορέψουμε όλοι μαζί πάνω απ' τον τάφο του ΚΟΜΙΞ τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πάμε να χορέψουμε όλοι μαζί πάνω απ' τον τάφο του ΚΟΜΙΞ τώρα.

 

 

Αχχχχ θεέ μου.....post-11160-0-97707700-1377877121_thumb.jpg

Επεξεργασία από peireotiss
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πάμε να χορέψουμε όλοι μαζί πάνω απ' τον τάφο του ΚΟΜΙΞ τώρα.

 

Όσοι κανίβαλοι προσέλθετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5597
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

υπαρχουν και αλλα κομικς προς το παρων απο την ανουμπις 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάμε για ένα review, μάλλον για τελευταίο τεύχος του ΚΟΜΙΞ το 303.

 

Εξώφυλλο: Χωρίς πολλά πολλά, πόσο πιο όμορφο δείχνει το περιοδικό χωρίς το άσπρο πλαίσιο, ακόμα και αν έχει ένα μέτριο σχέδιο για εξώφυλλο. 

 

Άρθρα: Το τεύχος περιέχει όπως πάντα πολύ καλογραμμένα άρθρα (εκτός από τον επίλογο >_<). Συγκεκριμένα ένα άρθρο-αφιέρωμα για την άφιξη του Walt Disney στην Ελλάδα το '63.

 

Τα Λάφυρα του Πειρατή: Ευχάριστη έκπληξη αυτή η ιστορία του Μάρκο Ρότα. Αν και 10σέλιδη, έχει "αέρα" περιπέτειας που σου μένει και με τέλος όχι και τόσο προβλέψιμο. Όσο για το σχέδιο, ο κλασικός ωραίος Μάρκο Ρότα. 7/10

 

Η Ώρα του Εγκέλαδου: Ο Σκρούτζ γίνετε χαϊβάνι για την εξυπηρέτηση του σεναρίου, ενώ η τύχη τον ευνοεί στο τέλος. Μια κακή ιστορία από τον Βίκαρ. 4/10 

 

Συνέντευξη με έναν Βρικόλακα: Συμβολική ιστορία μιας και ο Γκούφυ προσπαθεί στην ιστορία να αποτρέψει το τέλος του αγαπημένου του κόμικ μέ θέμα τους Βρικόλακες. Ούτε γέλιο δε βγάζουν τα γκαγκς που έχει (αν έχει), ενώ το τέλος παραείναι παιδικό. 2/10

 

Επικίνδυνη Θαυμάστρια: Ευχάριστη έκπληξη αυτή η ιστορία, έχει τη φάση της αλλά μέχρι εκεί, ειδικά το σχέδιο τη πάει πολύ πίσω. 5/10 

 

Ο Φράχτης της Μίννι: Δεν ξέρω αν είναι η αντιπάθεια μου προς τον συγκεκριμένο σχεδιαστή τον Νοελ Βαν Χορν αλλά ρε παιδιά, τέτοιο χασμουρητό που έριξα δε περιγράφεται ειλικρινά (ευτυχώς που μετά ακολούθησε Μπαρκς γιατί αλλιώς δε τη πάλευα :P ). Σε όλη τη διάρκεια της ιστορίας παρακολουθούμε τον Οράτιο που προσπαθεί να πείσει τον Μίκυ να μην βάψει το φράχτη της Μίννι, ενώ στις δύο τελευταίες σελίδες ο Μίκυ κατά τύχει συλλαμβάνει τον Μαύρο Πητ με έναν τενεκέ μπογιάς. >_< Όσο για το σχέδιο, αθλιότατο και αποκρουστικό όπως πάντα. Sorry, αλλά... 0.1/10

 

Πρώτη Μέρα στο Σχολείο: Ιστορία 10σέλιδη του 1946 σε καρτουνίστικο στυλ από το πενάκι του Καρλ Μπαρκς. Ωραίο σεναριάκη και πλοκή με αμείωτο ενδιαφέρον και γκαγκς. Όσο για το σχέδιο, λες και βλέπεις παλιό καρτούν με το Ντόναλντ. Επίσης το συνοδευτικό άρθρο είναι κατατοπιστικότατο και σημαντικό feedback για τις ιστορίες του Καρλ Μπαρκς με θέμα το Σκασιαρχείο. Η ιστορία είναι και στο πνεύμα της εποχής! 8.5/10

 

Σύνολο¨?/10

Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να βγάλω μέσω όρο για το τέυχος λόγω του ότι είναι το τελευταίο τεύχος (να μου πείτε εδώ τσάκισες τις ιστορίες του τεύχους στη βαθμολογία, το σύνολο σε πειράζει; :P ). Ε εντάξει, σαν τεύχος σου βγάζει ανάμεικτα συναισθήματα και ok, μόνο και μόνο που έχει τον επίλογο αρκεί. Κατά τ'αλλά... αν το εξώφυλλο δεν είχε νέο format, θα ήταν πραγματικά ένα τεύχος σαν αυτά πριν του 300. Κρίμα. Ακόμα και το 302 είχε κάποια βελτίωση, έχοντας μια μεγάλη κλασική ιστορία, συνοδευτικό άρθρο για αυτή αλλά και αναγγελία για άλλες μεγάλες περιπέτειες στο προσεχή τεύχη. Το 303 τεύχος όχι μόνο ήταν κακό αλλά ήταν και το τελευταίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Να και η δική μου κριτική...

 

ΕΞΩΦΥΛΛΟ:Καλό το σχέδιο του εξωφύλλου και έχω να πώ ότι ο σχεδιαστής πλησίασε αρκετά το σχέδιο του Μάρκο Ρότα(προσωπικώς,αν δεν μάθαινα ότι το σχεδίασε άλλος,θα πίστευα ότι ήταν του Μάρκο Ρότα).

 

ΑΡΘΡΟ:Πραγματικό Ντοκουμέντο!!!Αξίζει να το διαβάσεις......

 

Τα λάφυρα του πειρατή:Έξυπνο σενάριο σε συνδιασμό με το σχέδιο του Ρότα βγαίνει μια συμπαθητική ιστορία που σου μένει ΑΞΕΧΑΣΤΗ!

 

8/10

 

Η ώρα του εγκέλαδου:Η καλύτερη ιστορία που έχω διαβάσει ποτέ μου από τον Βίκαρ!Η ιστορία είναι ένα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!!!!!Το σενάριο είναι αρκετά πρωτοπόρο(οι Μουργόλυκοι κλέβουν τα χρήματα του Σκρούτζ μέσω των υπονόμων) και το σχέδιο,το συνηθισμένο ΚΑΛΟ και ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ σχέδιο του Βίκαρ.Το σενάριο της ιστορίας μου θύμισε,το σενάριο που χρησιμοποίησε ο Ντον Ρόσα για την ιστορία <Αφιερωμένο Εξαιρετικά>,όπου όλοι οι παράνομοι εκμεταλλεύονται την 50χρονη σταδιοδρομία του για του κλέψουν ότι έχει και δεν έχει με έναν άλλο έξυπνο τρόπο.

 

Η καλύτερη ιστορία του τεύχους για εμένα!

 

9/10

 

Συνέντευξη με έναν βρικόλακα:Η χειρότερη ιστορία του τεύχους και από σενάριο αλλά και από σχέδιο.

 

2/10

 

Επικίνδυνη θαυμάστρια:Οι γνωστές χαζοϊστοριούλες του ΚΟΜΙΞ με το έξυπνο σενάριο και το άθλιο σχέδιο.

 

5/10

 

Ο φράχτης της Μίννι:Το σενάριο είναι καλό και το σχέδιο αρκετά μα αρκετά μέτριο.

 

6/10

 

Πρώτη μέρα στο σχολείο:Η καλύτερη ιστορία που έχει γράψει ποτέ ο Μπαρκς για το σκασιαρχείο(καλύτερη και από τον <Παιδονόμο>).Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο Μπάρκς είναι πιο καλός στις δεκασέλιδες,παρά στις μεγάλες περιπέτειες(με εξαιρέσεις φυσικά).

 

Ένα μικρό ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ αξίζει ένα 10/10!

 

 

 

Αντίο ΚΟΜΙΞ(αν και δεν λυπάμαι καθόλου που φεύγεις).

 

:pinokio:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5520
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

εαν υποψιαστω οτι θα αρχισει ειρωνια και πολεμος μεταξυ disney fans και anubis fans θα ειναι οτι χειροτερο  ελεος !!!!!!!!!!!!!!!!!

κομιξακιδες ειμαστε ολοι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

εαν υποψιαστω οτι θα αρχισει ειρωνια και πολεμος μεταξυ disney fans και anubis fans θα ειναι οτι χειροτερο  ελεος !!!!!!!!!!!!!!!!!

κομιξακιδες ειμαστε ολοι 

Εγώ που είμαι και από τα δύο, θα μαλώνω και με τις δύο πλευρές και με anubis και disney. :P

Haters gonna hate φίλε μου. Καλώς ή κακώς είμαστε φίλοι μιας τέχνης η οποία παραμερίζεται όσο πάει με τα χρόνια, καλό είναι λοιπόν να υποστηρίζουμε κάθε Ελληνική προσπάθεια.

Τώρα αν είναι μεταξύ μας να βγάζουμε κομπλεξισμούς του τύπου "καλά να πάθει ο Υερζόπουλος εφύγαν τα μη ποιοτικά/παιδικά κόμικς απ' την αγορά" ή "καλύτερα να έκλεινε η anubis με τους σαπιοσουπερ ήρωες και τα ανώμαλα μάνγκα" κλπ κλπ ε δεν γίνετε δουλειά έτσι. :P Άμα δε σου αρέσει ένα είδος κόμικ δεν ασχολείσαι με αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104537
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Η ώρα του εγκέλαδου:Η καλύτερη ιστορία που έχω διαβάσει ποτέ μου από τον Βίκαρ!Η ιστορία είναι ένα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!!!!!Το σενάριο είναι αρκετά πρωτοπόρο(οι Μουργόλυκοι κλέβουν τα χρήματα του Σκρούτζ μέσω των υπονόμων) και το σχέδιο,το συνηθισμένο ΚΑΛΟ και ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ σχέδιο του Βίκαρ.Το σενάριο της ιστορίας μου θύμισε,το σενάριο που χρησιμοποίησε ο Ντον Ρόσα για την ιστορία <Αφιερωμένο Εξαιρετικά>,όπου όλοι οι παράνομοι εκμεταλλεύονται την 50χρονη σταδιοδρομία του για του κλέψουν ότι έχει και δεν έχει με έναν άλλο έξυπνο τρόπο.

 

Η καλύτερη ιστορία του τεύχους για εμένα!

 

9/10

 

 

Πρώτη μέρα στο σχολείο:Η καλύτερη ιστορία που έχει γράψει ποτέ ο Μπαρκς για το σκασιαρχείο(καλύτερη και από τον <Παιδονόμο>).Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο Μπάρκς είναι πιο καλός στις δεκασέλιδες,παρά στις μεγάλες περιπέτειες(με εξαιρέσεις φυσικά).

 

Ένα μικρό ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ αξίζει ένα 10/10!

 

 

 

 

 

Απορία: Πως γίνεται η καλύτερη ιστορία του τεύχους, να παίρνει μικρότερη βαθμολογία από μιά άλλη του ίδιου τεύχους; :thinking:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Απορία: Πως γίνεται η καλύτερη ιστορία του τεύχους, να παίρνει μικρότερη βαθμολογία από μιά άλλη του ίδιου τεύχους; :thinking:

 

:valtnino:

 

Χαχαχαχαχα! Είναι ότι για κάποιους μια ιστορία του Μπαρκς δε μπορεί να πάρει λιγότερο από 10 άσχετα με το πόσο καλή ή κακή είναι.  :D

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοχαγός Μαρκ@ Είσαι πολύ large φίλε μου.  :P Η ιστορία Φράχτης της Μίννι δεν είχε καν σενάριο, δεν είχε καν πλοκή. Μια σκέτη επιχειρηματολόγια του Οράτιου ήταν. Άσε που τόση ώρα που έπριζε τον Μίκυ, θα είχαν τελειώσει προ πολλού το φράχτη. Τώρα όσο αφορά την Ώρα του Εγκέλαδου, εντάξει, το σενάριο είχε κάποια βάση και γούστα είναι αυτά αλλά το ότι ο Σκρούτζ παρουσιάζεται τόσο "καλούλης" και "μη τύραννος" και στο τέλος έχει γκαστόνια τύχη με ξένισε πάρα πολύ. And oh well, αφού οι Μουργόλυκοι έκαναν ένα τόσο καλοστημένο σχέδιο δεν εξηγείται πως έκρυψαν τα χρήματα ακριβως στο επίκεντρο του σεισμού αφού είχαν τα σχέδια των σεισμολόγων. Αλλά ας όψεται η εξυπηρέτηση της πλοκής. :P Όσο για το σχέδιο της ιστορίας του Βίκαρ, είναι απλά μέτριο, Πιο ΒΑΡΕΤΟ και ΣΤΆΣΙΜΟ σχέδιο σε σχεδιαστή κόμικ δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου μα τη Παναγία. 20-30 χρόνια που σχεδιάζει το σχέδιο του είναι ίδιο και απαράλαχτο. xD

Αυτά, στα υπόλοιπα πάνω κάτω συμφωνώ. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45784
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο Vicar είναι σαν τους AC/DC ή τους Motorhead στην εξέλιξη. Μια ζωή ίδιος και απαράλλαχτος. Μακάρι να ήταν και αντίστοιχα καλός ποιοτικά :P.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Αν συγκρίνει κανείς τις βαθμολογίες μας στις ιστορίες τού ΚΟΜΙΞ 303, θα συνειδητοποιήσει πόσο σημαντική είναι η πολυφωνία που επικρατεί στο φόρουμ μας, επακόλουθο τής οποίας είναι η ζύμωση και η ώσμωση τών απόψεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Λοχαγός Μαρκ@ Είσαι πολύ large φίλε μου.  :P Η ιστορία Φράχτης της Μίννι δεν είχε καν σενάριο, δεν είχε καν πλοκή. Μια σκέτη επιχειρηματολόγια του Οράτιου ήταν. Άσε που τόση ώρα που έπριζε τον Μίκυ, θα είχαν τελειώσει προ πολλού το φράχτη. Τώρα όσο αφορά την Ώρα του Εγκέλαδου, εντάξει, το σενάριο είχε κάποια βάση και γούστα είναι αυτά αλλά το ότι ο Σκρούτζ παρουσιάζεται τόσο "καλούλης" και "μη τύραννος" και στο τέλος έχει γκαστόνια τύχη με ξένισε πάρα πολύ. And oh well, αφού οι Μουργόλυκοι έκαναν ένα τόσο καλοστημένο σχέδιο δεν εξηγείται πως έκρυψαν τα χρήματα ακριβως στο επίκεντρο του σεισμού αφού είχαν τα σχέδια των σεισμολόγων. Αλλά ας όψεται η εξυπηρέτηση της πλοκής. :P Όσο για το σχέδιο της ιστορίας του Βίκαρ, είναι απλά μέτριο, Πιο ΒΑΡΕΤΟ και ΣΤΆΣΙΜΟ σχέδιο σε σχεδιαστή κόμικ δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου μα τη Παναγία. 20-30 χρόνια που σχεδιάζει το σχέδιο του είναι ίδιο και απαράλαχτο. xD

Αυτά, στα υπόλοιπα πάνω κάτω συμφωνώ. ;)

 

@Christaras

 

Σχετικά με την ιστορία του Νόελ Βαν Χορν:

 

Έχουμε συνηθίσει τον Μίκυ Μάους σε ιστορίες όπου διψάει να εξιχνιάζει μυστήρια.Σε αυτήν την ιστορία συναντάμε έναν διαφορετικό <Μίκυ Μάους> και αυτό είναι που κάνει την διαφορά!

 

Όταν συλλαμβάνει τον Μαύρο Πητ,κατά τύχη,είναι ένα συμβολικό δείγμα ότι όσες περιπέτειες και αν περάσουν θα συνεχίζει να το συλλαμβάνει.

 

Τέλος,φανερώνεται η ειρωνεία της υπόθεσης,η Μίννι φωνάζει στον Μίκυ διότι πίστευε ότι σπατάλησε τον χρόνο του για να λύσει ένα μυστήριο,κάτι το οποίο απέφευγε.

 

Παρόλα αυτά,ο Οράτιος δεν με ενόχλησε κατά την διάρκεια της ιστορίας.

 

Σχέδιο αρκετά μέτριο και σενάριο καλό.

 

Σχετικά με την ιστορία του Βίκαρ:

 

Κάνεις λάθος φίλτατε,στην αρχή της ιστορίας,ο Σκρούτζ παρουσιάζεται τύραννος,όταν τον ενημερώνουν οι Μουργόλυκοι ότι θα γίνει σεισμός στο θησαυροφυλάκιο του.Έπειτα το σκέφτεται συνέχεια και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι πρέπει να μεταφέρει τα χρήματα του κάπου πιο ασφαλής,ακόμα και τον ίδιο.

 

Γιατί το έκανε αυτό;;

 

Για τον ίδιο λόγο που η λογική του κάθε ανθρώπου θα ήθελε να έχει ασφάλεια λόγω υποψιών(άνετα θα το έκανε,ο κάθε άνθρωπος για να έχει το κεφάλι του ήσυχο,είτε πιστεύει την διάγνωση είτε όχι).

 

Οι Μουργόλυκοι μετέφεραν τα χρήματα εκεί:

 

α)είτε επειδή κατέληξαν εκεί οι υπόνομοι ή ήταν το σημείο που δεν θα τους έψαχνε κανείς.

 

β)είτε γιατί σαν <απατεώνες> που είναι,δεν το πίστεψαν.

 

γ)είτε(και το πιο πιθανό) γιατί νόμιζαν ότι ο σεισμός θα γίνει σε κάμποσες ημέρες,αν παρατηρήσεις,ένας από τους Μουργόλυκους είπε ότι θα κρύψουν τα χρήματα εκεί για λίγες μόνο ημέρες γιατί:

 

1)για να μην κινήσουν υποψίες

 

2)που δεν αναφέρθηκε,για να αποφύγουν τον σεισμό

 

Ο Σκρουτζ Μακ Ντακ έχει την τυχερή του δεκάρα που του αποφέρει τύχη είτε είναι κοντά του είτε όχι!

 

Ο Vicar είναι σαν τους AC/DC ή τους Motorhead στην εξέλιξη. Μια ζωή ίδιος και απαράλλαχτος. Μακάρι να ήταν και αντίστοιχα καλός ποιοτικά :P.

 

Ο κάθε σχεδιαστής έχει το δικό του σχέδιο.Δεν πιστεύω να υπάρχει σχεδιαστής ειδικά στον χώρο των Ντίσνεϊ κόμικς που να μην έχει το δικό του στυλ και να το χρησιμοποιεί σε κάθε ιστορία και γενικά σε όλες του τις ιστορίες.

 

Ο Μπαρκς,ο Ρότα,ο Ρόσα,ο Γίππες και πολλοί άλλοι σχεδιαστές των Ντίσνεϊ κόμικς,σχεδιάζουν με ένα συγκεκριμένο στυλ(δεν έχω άλλη λέξη να χρησιμοποιήσω :P) τα παπιά και όλες μα όλες οι ιστορίες του καθενός είναι ίδιες και απαράλλαχτες σε σχέδιο.

 

Αν εννοείς ποιοτικά,εμένα προσωπικώς δεν με ενοχλεί κάτι στο σχέδιο του Βίκαρ,όπως δεν με ενοχλεί κάτι στο σχέδιο του Ρότα και πάει λέγοντας.....

 

Όλοι έχουν συνηθίσει και λειτουργούν πάνω σε ένα συγκεκριμένο σχέδιο,ο καθένας τους.

 

Σχετικά με τον Γίππες,όταν σχεδιάζει τον Μίκυ Μάους και γενικά,τα ποντίκια κτλπ. είναι τελείως διαφορετικός από όταν σχεδιάζει τους Ντακ.

 

 

Αν συγκρίνει κανείς τις βαθμολογίες μας στις ιστορίες τού ΚΟΜΙΞ 303, θα συνειδητοποιήσει πόσο σημαντική είναι η πολυφωνία που επικρατεί στο φόρουμ μας, επακόλουθο τής οποίας είναι η ζύμωση και η ώσμωση τών απόψεων.

 

Πέστα χρυσόστομε,είσαι ένας από τα πιο λογικά και σοφά άτομα του GC(δεν θέλω να παρεξηγήσω τους υπόλοιπους και δεν ξέρω αν συμβαίνει λόγω της ηλικίας) που γνωρίζω!   :respect:

 

Καταρχάς,ευχαριστώ για την υπεράσπιση και αν δεν έλεγες στους παραπάνω φίλους ότι η κάθε γνώμη και άποψη είναι διαφορετική στον κάθε άνθρωπο,θα το έγραφα εγώ με αποτέλεσμα να γλιτώσω όλο το πάνω.

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοχαγέ Μαρκ ποία υπεράσπιση δέχεσαι από τον φίλο Τρύφωνα; Ποίος σε κατηγόρησε για κάτι; :P Συζήτηση κάνουμε και ένα από τα κυριότερα συστατικά της συζήτησης είναι η αντίθετη άποψη. Αλλά ok, καταλαβαίνω πως δε θέλεις να συζητήσεις οπότε δέχομαι τις απόψεις σου αλλά δεν τις συμμερίζομαι κι όλας.

 

Όσο για τους σχεδιαστές πάντως, κάνεις μεγάλο λάθος φίλε μου. :P Άλλο προσωπικό στυλ, το οποίο το αποκτά ένας σχεδιαστής με τα χρόνια και άλλο έξελιξη του σχεδίου του. Αν δεις ΌΛΟΙ οι σχεδιαστές έχουν αναβάθμιση της ποιότητας του σχεδίου τους, κάποιοι μάλιστα έχουν τεράστια εξέλιξη. Από αυτούς που ανάφερες π.χ. ο Καρλ Μπαρκς έχει 3 περιόδους αλλαγής στο σχέδιο του. Δεκαετία του '40, του '50 και του '60. Το '40 το σχέδιο του είναι λιτό και καρτουνίστικο. Το '50 έχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια ενώ ο σχεδιασμός των παπιών γίνετε πιο ώριμος, ενώ το '60 το σχέδιο θυμίζει λίγο Τόνυ Στρομπλ και είναι φανερό πως ο Μπαρκς είχε κουραστεί. Ακόμα και ο Ντον Ρόσα είχε αλλαγή στο σχέδιο του, σύγκρινε τον Γιο του Ηλιου με την Αιχμάλωτη στο Χείμαρό της Αγωνιάς. Μεγάλο παράδειγμα είναι και ο Σκάρπα και πολλοί άλλοι. Ο Βίκαρ είναι ο μόνος που είχε παραμείνει στάσιμος. That's what we said. Δεν είναι άσχημο το σχέδιο του αλλά δεν είναι και καλό. Όσο για τις ιστορίες που έχει σχεδιάσει όλα αυτά τα χρόνια... πάτος! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Λοχαγέ Μαρκ ποία υπεράσπιση δέχεσαι από τον φίλο Τρύφωνα; Ποίος σε κατηγόρησε για κάτι; :P Συζήτηση κάνουμε και ένα από τα κυριότερα συστατικά της συζήτησης είναι η αντίθετη άποψη. Αλλά ok, καταλαβαίνω πως δε θέλεις να συζητήσεις οπότε δέχομαι τις απόψεις σου αλλά δεν τις συμμερίζομαι κι όλας.

 

Όσο για τους σχεδιαστές πάντως, κάνεις μεγάλο λάθος φίλε μου. :P Άλλο προσωπικό στυλ, το οποίο το αποκτά ένας σχεδιαστής με τα χρόνια και άλλο έξελιξη του σχεδίου του. Αν δεις ΌΛΟΙ οι σχεδιαστές έχουν αναβάθμιση της ποιότητας του σχεδίου τους, κάποιοι μάλιστα έχουν τεράστια εξέλιξη. Από αυτούς που ανάφερες π.χ. ο Καρλ Μπαρκς έχει 3 περιόδους αλλαγής στο σχέδιο του. Δεκαετία του '40, του '50 και του '60. Το '40 το σχέδιο του είναι λιτό και καρτουνίστικο. Το '50 έχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια ενώ ο σχεδιασμός των παπιών γίνετε πιο ώριμος, ενώ το '60 το σχέδιο θυμίζει λίγο Τόνυ Στρομπλ και είναι φανερό πως ο Μπαρκς είχε κουραστεί. Ακόμα και ο Ντον Ρόσα είχε αλλαγή στο σχέδιο του, σύγκρινε τον Γιο του Ηλιου με την Αιχμάλωτη στο Χείμαρό της Αγωνιάς. Μεγάλο παράδειγμα είναι και ο Σκάρπα και πολλοί άλλοι. Ο Βίκαρ είναι ο μόνος που είχε παραμείνει στάσιμος. That's what we said. Δεν είναι άσχημο το σχέδιο του αλλά δεν είναι και καλό. Όσο για τις ιστορίες που έχει σχεδιάσει όλα αυτά τα χρόνια... πάτος! :P

 

Δεν ζήτησα υπεράσπιση από τον Τρύφωνα και τον ευχαρίστησα για την υπεράσπιση που μου έκανε όχι τώρα(και όπως λες εσύ δεν ήταν υπεράσπιση) αλλά για μια που μου έκανε πριν κάτι ποστ χωρίς την θέληση μου φυσικά.

 

Όσο για τον Βίκαρ πιστεύω ότι ταιριάζει με τον Ρότα και οι δύο έχουν ένα συνηθισμένο σχέδιο σε κάθε ιστορία αλλά το σχέδιο του δεν είναι και για κλάματα,εμένα μου αρέσουν αρκετά οι ιστορίες που δημοσιεύονται τον τελευταίο καιρό από τον συγκεκριμένο σχεδιαστή στο ΚΟΜΙΞ και πιστεύω ότι είναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΕΣ.

 

 

Τέλος,με γοητεύει που έχει υιοθετήσει το δικό του στυλ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.