Μετάβαση στο περιεχόμενο

EDITOR'S CHOICE: ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ – ONCE UPON A MOUSE... IN THE FUTURE


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
EDITOR'S CHOICE: ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ – ONCE UPON A MOUSE... IN THE FUTURE
Σενάριο/Kείμενα:
Francesco Artibani, Valentina Camerini
Σχέδιο:
Giovanni Rigano, Ivan Bigarella
Εκδοτική:
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΟΝ. Α.Ε. Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
06-08-2023
Εξώφυλλα:
4 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
4
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Φαντασίας,Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
17.0 x 23.5
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Once upon a mouse... in the future
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-185-766-177
Ονομαστική τιμή:
0,60€ (Δωρεάν με την Καθημερινή της Κυριακής – 4,00 Ευρώ)
Υπερσειρά:
Editor's Choice
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5057
  • Reputation:   34584
  • Achievement Points:  5065
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ONCEUPONAMOUSEINTHEFUTURE_0001.jpg  ONCEUPONAMOUSEINTHEFUTURE_0002.jpg  ONCEUPONAMOUSEINTHEFUTURE_0003.jpg  ONCEUPONAMOUSEINTHEFUTURE_0004.jpg

 

Κυκλοφόρησε λοιπόν το πρώτο τεύχος της νέα τετράτευχης σειρά Μίκυ Μάους με αφορμή τα 100 χρόνια από τη δημιουργία της Ντίσνευ. Μεγαλύτερο μέγεθος από τα εβδομαδιαία Μίκυ, σχεδόν ίδιο με άλλα τεύχη της σειράς Editor's Choice όπως π.χ. τα Χρονικά των τεράτων, αλλά με πιο σκληρό εξώφυλλο και λιγότερες σελίδες, που και αυτές είναι πιο λεπτές από το σύνηθες των Editor's Choice. Ίσως στις λιγότερες και πιο λεπτές σελίδες να οφείλεται και το δυνατό δέσιμο που σε κάνει να φοβάσαι να ανοίξεις μέχρι τέρμα το περιοδικό μην τυχόν και του κάνεις ζημιά στη ράχη. Ιδιαίτερη και η τεχνοτροπία στο σκίτσο, ενδεχομένως να μην κάνει "κλικ" σε κάποιους. Θέλω να δω το στυλ που θα έχουν και τα υπόλοιπα τεύχη της σειράς για να βγάλω τελικό συμπέρασμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Έχω φτιάξει ήδη ίδιο θέμα στην λέσχη Ντίσνευ. Αν θες μπορείς να παραθέσεις τις διαπιστώσεις σου εκεί έτσι ώστε να μην έχουνε δίπλα θέματα.

:beer:

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν είναι διαπιστώσεις. Είναι ο σωστός τρόπος για να γίνεται μια παρουσίαση.Προφανως πρέπει να γίνει συγχώνευση των δύο θεμάτων γιατί έχουν γραφτεί ήδη αρκετά πράγματα εκεί. Όμως ο σωστός τρόπος να γίνεται παρουσίαση ενός τεύχους σύμφωνα με τις προδιαγραφές του φόρουμ είναι αυτός 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

43 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Δεν είναι διαπιστώσεις. Είναι ο σωστός τρόπος για να γίνεται μια παρουσίαση.Προφανως πρέπει να γίνει συγχώνευση των δύο θεμάτων γιατί έχουν γραφτεί ήδη αρκετά πράγματα εκεί. Όμως ο σωστός τρόπος να γίνεται παρουσίαση ενός τεύχους σύμφωνα με τις προδιαγραφές του φόρουμ είναι αυτός 

Ναι ακριβώς αν μας ακούει κάποιος admin να κάνει την συγχώνευση. Συμφωνώ απόλυτα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

29 λεπτά πριν, natsos είπε:

Ναι ακριβώς αν μας ακούει κάποιος admin να κάνει την συγχώνευση. Συμφωνώ απόλυτα

Το "ακούει" μου αρέσει!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

2 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Το "ακούει" μου αρέσει!:lol:

Ε μεταφορικά τι να κάνουμε :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, natsos είπε:

Ναι ακριβώς αν μας ακούει κάποιος admin να κάνει την συγχώνευση. Συμφωνώ απόλυτα

 

Δεν θα γίνει συγχώνευση διότι εσύ έκανες παρουσίαση για το τεύχος 1 στη Λέσχη των Ντίσνεϋ (και βιάστηκες και λίγο να το κάνεις, η αλήθεια), ενώ ο @ ramirez  εδώ παρουσιάζει τη σχετική σειρά με πινακάκι, εξώφυλλα κλπ. Πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Άρα μπορούμε να έχουμε δύο θέματα

Ένα την παρουσίαση του @ ramirez  και ένα σαν κουβεντούλα το δικό μου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

4 λεπτά πριν, natsos είπε:

Άρα μπορούμε να έχουμε δύο θέματα

Ένα την παρουσίαση του @ ramirez  και ένα σαν κουβεντούλα το δικό μου;

 

Όπως είπα και πριν, το παρόν θέμα παρουσιάζει τη συγκεκριμένη σειρά και χρειάζεται πίνακα με τις σχετικές πληροφορίες, σκαναρίσματα, κλπ. Το δικό σου θέμα, το οποίο βρίσκεται κάτω από την κατηγορία "Διάφορα" στη λέσχη Ντίσνεϋ, αφορά το 1ο τεύχος της σειράς, όπου συνήθως δίνονται στην πρώτη καταχώρηση οι συνδέσμοι στο inducks ώστε να μπορεί να βρει κάποιος εύκολα τις ιστορίες, μαζί με κάποιες πληροφορίες για το τεύχος, π.χ. από τη διαφήμιση της Καθημερινής. Ακολούθως, όποιος θέλει να παρουσιάσει ή να σχολιάσει αυτά που διάβασε στο συγκεκριμένο τεύχος, το κάνει εκεί.

 

Για κουβεντούλα πριν να κυκλοφορήσει το τεύχος, μπορεί να ανοιχτεί θέμα στην κατηγορία "Νέα" αν αξίζει τον κόπο ή στο γενικό θέμα "Μπλα μπλα" της λέσχης Ντίσνεϋ αν πρόκειται για Ντίσνεϋ. Φυσικά, καλύτερα να παραμένει όλη η κουβεντούλα στο θέμα της κουβεντούλας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  605
  • Reputation:   4741
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  2
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Πήρα το πρώτο τεύχος και το διάβασα πριν από λίγο. 

Τα σενάρια των ιστοριών ήταν καλά, αλλά όχι και κάτι το φανταστικό. Αυτό της πρώτης ιστορίας μου άρεσε λίγο πιο πολύ από αυτό της δεύτερης που ήταν κάπως απλό, αλλά γενικά βρήκα και τα δύο ικανοποιητικά. Τώρα αν λειτουργούν καλά ως διασκευές των αντίστοιχων καρτούν δε ξέρω γιατί δε τα έχω δει. Πάντως εμένα μου άρεσαν, είναι νομίζω καλύτερα από τη μέση ιταλική ιστορία. 

Αλλα αυτό που είναι πραγματικά αξιοσημείωτο είναι το σχέδιο, το οποίο είναι πανέμορφο. Στη πρώτη ιστορία μου άρεσε πολύ το φόντο, είχε ένα πολύ όμορφο στυλ που λάτρεψα και η επιλογή των χρωμάτων ήταν πολύ καλή. Οι χαρακτήρες όμως ήταν ζωγραφισμένοι με ένα πολύ περίεργο στυλ που είναι πολύ διαφορετικό από ότι έχω δει πριν σε Disney κόμικ. Καταλαβαίνω αν σε κάποιους δεν αρέσει αλλά εγώ το βρήκα συμπαθητικό. Μόνο το design του Μαύρου Πητ δε μου άρεσε. Στη δεύτερη ιστορία το σχέδιο είναι ακόμη καλύτερο. Κάθε σελίδα είναι σαν ένα πίνακα ζωγραφικής. Είναι ίσως το καλύτερο σχέδιο που έχω δει σε ιταλικό Disney. Ειλικρινά προτείνω σε όλους να το αγοράσουν απλά και μόνο για να θαυμάσουν το τις εικόνες της ιστορίας αυτής, ακομα και αν δεν νοιάζονται για τα κόμικς της Disney. 

Το τεύχος έχει και δύο άρθρα σχετικά με τα πρωτότυπα καρτούν, τα οποία είναι μια καλή πινελιά. 

 

Για την ίδια την έκδοση δεν έχω να πω τίποτα. Έχει καλύψει τα πάντα ο @ ramirez

 

Γενικά μου άρεσε πολύ αυτό το το Editors Choice και θα προσπαθήσω να πάρω και τα επόμενα τεύχη. Ας ελπίσουμε μόνο να έχουμε και Σκαρπα το φθινόπωρο :pray:

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

8 λεπτά πριν, Rombax είπε:

Πήρα το πρώτο τεύχος και το διάβασα πριν από λίγο. 

Τα σενάρια των ιστοριών ήταν καλά, αλλά όχι και κάτι το φανταστικό. Αυτό της πρώτης ιστορίας μου άρεσε λίγο πιο πολύ από αυτό της δεύτερης που ήταν κάπως απλό, αλλά γενικά βρήκα και τα δύο ικανοποιητικά. Τώρα αν λειτουργούν καλά ως διασκευές των αντίστοιχων καρτούν δε ξέρω γιατί δε τα έχω δει. Πάντως εμένα μου άρεσαν, είναι νομίζω καλύτερα από τη μέση ιταλική ιστορία. 

Αλλα αυτό που είναι πραγματικά αξιοσημείωτο είναι το σχέδιο, το οποίο είναι πανέμορφο. Στη πρώτη ιστορία μου άρεσε πολύ το φόντο, είχε ένα πολύ όμορφο στυλ που λάτρεψα και η επιλογή των χρωμάτων ήταν πολύ καλή. Οι χαρακτήρες όμως ήταν ζωγραφισμένοι με ένα πολύ περίεργο στυλ που είναι πολύ διαφορετικό από ότι έχω δει πριν σε Disney κόμικ. Καταλαβαίνω αν σε κάποιους δεν αρέσει αλλά εγώ το βρήκα συμπαθητικό. Μόνο το design του Μαύρου Πητ δε μου άρεσε. Στη δεύτερη ιστορία το σχέδιο είναι ακόμη καλύτερο. Κάθε σελίδα είναι σαν ένα πίνακα ζωγραφικής. Είναι ίσως το καλύτερο σχέδιο που έχω δει σε ιταλικό Disney. Ειλικρινά προτείνω σε όλους να το αγοράσουν απλά και μόνο για να θαυμάσουν το τις εικόνες της ιστορίας αυτής, ακομα και αν δεν νοιάζονται για τα κόμικς της Disney. 

Το τεύχος έχει και δύο άρθρα σχετικά με τα πρωτότυπα καρτούν, τα οποία είναι μια καλή πινελιά. 

 

Για την ίδια την έκδοση δεν έχω να πω τίποτα. Έχει καλύψει τα πάντα ο @ ramirez

 

Γενικά μου άρεσε πολύ αυτό το το Editors Choice και θα προσπαθήσω να πάρω και τα επόμενα τεύχη. Ας ελπίσουμε μόνο να έχουμε και Σκαρπα το φθινόπωρο :pray:

 

:beer:

 

Με πρόλαβες  :lol: πάντως ό,τι έγραφα πρόλαβες και το είπες εσύ. Ρε συ με τηλεπάθεια επικοινωνούμε;:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γενικά υπάρχει μια τάση των νέων φίλων του φόρουμ να ανοίγουν σωρηδόν θέματα. Από τη μία είναι καλό γιατί μια νέα πινελιά εδώ μέσα είναι ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΟ. Από την άλλη γεμίζουμε θέματα που δεν τα παρακολουθούμε και χάνονται ενώ μπορούμε να τα έχουμε όμορφα και μαζεμένα στην κουβεντουλα ή σε άλλα μέρη που ήδη έχουμε ανοικτά. 

 

Οπότε ας συνεχίζουμε να σχολιάζουμε εδώ την παρούσα έκδοση. Αν και δεν την διάβασα ακόμη την βρήκα αρκετά συμπαθητική

 Μου άρεσε πολύ η ιδέα και η σύλληψη, αλλά και το σχέδιο. Θέλω να προτείνω στους φίλους εδώ, και ιδίως στους πιο νέους, να βρουν το original καρτούν της δεύτερης ιστορίας. Υπάρχει κάπου στο youtube και είναι φοβερά αστείο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Το έχω δει. Πραγματικά τρελό γέλιο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   124
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1004 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το διάβασα στην παραλία αραχτός, με χυμουδακι.

Μου άρεσε που ήταν σκληρό το εξώφυλλο. Έβγαζε μια αίσθηση ότι είναι καλή ποιότητας η έκδοση. 

Σε ότι αφορά το ζουμί της υπόθεσης αυτό που έχω να πω είναι ότι είναι τίμια. Βέβαια το σχέδιο είναι πολύ καλό.

Προτείνω σε όποιον θέλει να δει ένα καλό σχέδιο να το αγοράσει.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

17 λεπτά πριν, akumakos είπε:

Το διάβασα στην παραλία αραχτός, με χυμουδακι.

Μου άρεσε που ήταν σκληρό το εξώφυλλο. Έβγαζε μια αίσθηση ότι είναι καλή ποιότητας η έκδοση. 

Σε ότι αφορά το ζουμί της υπόθεσης αυτό που έχω να πω είναι ότι είναι τίμια. Βέβαια το σχέδιο είναι πολύ καλό.

Προτείνω σε όποιον θέλει να δει ένα καλό σχέδιο να το αγοράσει.

 

Πιστεύω πως ίσως θα ήταν καλύτερο εάν έβγαινε μεμονωμένο. Θα ήταν πιο φθηνό και πιο προσιτό. Πάντως κάποιες σελίδες από τις δύο αυτές ιστορίες και από το ΜΜ της Παρασκευής πρέπει να μπουν στο οφθαλμόλουτρο.

:beer:

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1212
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το να συνδεθεί το πνεύμα των παλαιών κινούμενων σχεδίων Ντίσνεϊ με μια σύγχρονη εκδοχή κόμιξ σε μια επέτειο τόσο συμβολική όπως είναι τα 100 χρόνια είναι μια έξυπνη ιδέα , στην πράξη όμως αυτό δεν είναι απλό , το μυστικό είναι να διαλέξεις ταλαντούχους δημιουργούς  έτσι ο Francesco Artibani υπεύθυνος για το σενάριο στο "Lonsome Ghosts" κατάφερε να γράψει μια ιστορία με ωραία ισορροπημένη πλοκή και ανατροπές στη σωστή δοσολογία , το σχέδιο του Giovanni Rigano εκφραστικό και  σκοτεινό όπως αρμόζει άλλωστε σε μια ιστορία με φαντάσματα και τέλος στην δεύτερη ιστορία η Valentina Camerini μας δίνει μια μικρή ιδέα για το σύμπαν των παπιών στο μέλλον ενώ ο Ivan Bigarella μετατρέπει σε εικόνα το σενάριο της και δημιουργεί ένα αριστούργημα αφού καταφέρνει με το σχέδιο του να δώσει επικό τόνο σε μια απλή ιστορία με γκαγκ.

 

Και κάποια χρηστικά : το ISBN : 978-185-766-177 της παρουσίασης αφορά το τεύχος Νο.1, στην Ε.Β.Ε υπάρχει καταχώρηση ISBN:978-618-5766-21-4 για το "SΕΤ" των τεσσάρων τευχών , δεν γνωρίζω αν αυτό σημαίνει και ξεχωριστή συνολική έκδοση :

 

5.thumb.jpg.2f270189c21cea31e2c02aff63561732.jpg

 

Και πιο κάτω είναι η καταχώρηση στην Ε.Β.Ε του τεύχους Νο.1 και δίπλα οι τίτλοι των δυο ιστοριών με τους αντίστοιχους δημιουργούς , επίσης να σημειωθεί ότι οι διαστάσεις του περιοδικού είναι αυτές που αναφέρονται στην παρουσίαση και όχι στην καταχώρηση , ο αριθμός των σελίδων όμως είναι 68 και όχι 58 (παρουσίαση) ή 72 (Ε.Β.Ε).

 

1-2.thumb.jpg.0b5734c2f0244d06089012147504ea0c.jpg1-2.thumb.jpg.335b5fccd2078e37cff5b8fb67862286.jpg

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  605
  • Reputation:   4741
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  2
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

8 λεπτά πριν, CarpiMan είπε:

Και κάποια χρηστικά : το ISBN : 978-185-766-177 της παρουσίασης αφορά το τεύχος Νο.1, στην Ε.Β.Ε υπάρχει καταχώρηση ISBN:978-618-5766-21-4 για το "SΕΤ" των τεσσάρων τευχών , δεν γνωρίζω αν αυτό σημαίνει και ξεχωριστή συνολική έκδοση :

 

 

Το είχα δει και εγώ αυτό και το βρήκα πράγματι αξιοπερίεργο. Δε νομίζω όμως να είναι κάποιος ξεχωριστός τομος όπως λες γιατί δεν έχει αριθμό σελίδων. Σκέφτομαι μήπως είναι κανένα πακετάκι με όλα τα τέσσερα τεύχη, όπως αυτά που βγαίνουν το Πάσχα και τα Χριστούγεννα. 

 

Ή μπορεί να είναι κάποια γενική καταχώρηση για όλη τη σειρά. Γενικά δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένος με τον τρόπο που λειτουργεί το ISBN οπότε συγχωρέσε με αν είπα καμία βλακεια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1212
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καμία βλακεία , υποθέσεις κάνουμε , θα μπορούσε να είναι κάποιο πακέτο αλλά μπορεί και να έχει να κάνει με απλή αρχειοθέτηση της σειράς σαν σύνολο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Οι ιστορίες αυτές δείχνουν πόσο πολύ οι Ιταλοί λατρεύουν τους ήρωες της Disney. Είναι απίστευτο πόσο φρέσκοι παραμένουν χαρακτήρες 90 και 95 χρονών. Νέες ιδέες, νέες τεχνοτροπίες, σχεδιαστικά στυλ, τι να πω...

Όσον αφορά την έκδοση της Καθημερινής, χάρηκα πολύ για τις διαστάσεις των σελίδων, που είναι στο μέγεθος του ΚΟΜΙΞ. Το χαρτονένιο εξώφυλλο δίνει μια αίσθηση ποιότητας.

Τα χρώματα πολύ ωραία, αλλά ειδικά στην πρώτη ιστορία τα βρήκα σκοτεινά. Τόσο σκοτεινά είναι και στις ξένες εκδόσεις; Στη δεύτερη, που βοηθάει και το φωτεινό φόντο της δράσης, μιλάμε για πανδαισία χρωμάτων.

Μεγάλη η διαφορά μεγέθους της γραμματοσειράς σε σχέση με την ιταλική έκδοση που βρήκα στο ίντερνετ. Δεν καταλαβαίνω γιατί οι ελληνικές εκδόσεις κόμικς (όχι μόνο της Καθημερινής), προτιμούν τόσο μικρές γραμματοσειρές.

Τέλος, ωραίο το χαρτονένιο εξώφυλλο, ωραία και η ράχη, ωραία και η κόλλα, αλλά τι να το κάνω όταν το πρώτο δισέλιδο ήταν ακόλλητο στο κάτω μέρος.

.thumb.jpeg.d5c311c1f633543c45743c595bc731b8.jpeg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Ο χρωματισμός των ιστοριών πρέπει να είναι από τους πιο ατμοσφαιρκούς που έχω δει σε κόμικς της Ντίσνευ. Και να μην σου αρέσουν τα σενάρια των ιστοριών θα λατρέψεις τον χρωματισμό.

 

 Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως ο Artibani που μας έχει συνηθίσει σε καλά σενάρια (Φαντομίας), έχει διαφοροποίησει τις ιστορίες από τα καρτούν. Στο Lonesome Ghosts, το σενάριο είναι το αρχικό των animators. Επιπλέον, ένας ξεχασμένος ήρωας του Gottfredson κα είναι την εμφάνιση του. Μιλάνε φυσικά για τον Ηλία Ρέμουλα, κάποιον χαρακτήρα που κανένας δεν περίμενε να εμφανιστεί. 

 

Τώρα το σφιχτό δέσιμο του εξωφύλλου με τις πρώτες σελίδες είναι ένα θέμα. Το δέσιμο δεν είναι τόσο σφιχτό όσο στα πρώτα editor's choice. Πάντως εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με τον @ theforce .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29361
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παιδια, σορυ που γραφω σ αυτη την ενοτητα.... Με ρομανο σκαρπα , τι γινεται ????? τελος ????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

1 λεπτό πριν, andreas23 είπε:

παιδια, σορυ που γραφω σ αυτη την ενοτητα.... Με ρομανο σκαρπα , τι γινεται ????? τελος ????

Πραγματικά δεν ξέρουμε. Μάλλον το πάνε για χειμώνα ή για του χρόνου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27040
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Να υποθέσω ότι αυτό εδώ προέρχεται απ' το "Topolino" #3502; Δε βάζετε πλέον υπερσύνδεσμο του "I.N.D.U.C.K.S." στις επί μέρους παρουσιάσεις των Ντισνεϊκών;

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2100
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

20 ώρες πριν, theforce είπε:

 

 

 

 

Το ιδιο εχει και εμενα...αυτο απο οτι εχω διαπιστωσει γινεται γιατι γινεται η κολληση με λαθος τροπο.Κανονικα επρεπε να ειναι με καρφιτσα τα τευχη...παραλληγω να κοπει και εμενα...Απαραδεκτη βιβλιοδεσια παρολο που ειναι ωραιο σαν τευχος.Μαλιστα εκει που τσακιζει το τευχος εχει και απο πανω κολλα..σαν να πηρε μια UHU και να το εκανες μονος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2100
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  605
  • Reputation:   4741
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  2
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

26 λεπτά πριν, Disney comics club gr είπε:

0-02-05-0e39d990c99838b0403ccaf646edb1f66fa4cf1669a5e7c356fc62371f373021_db5c0479cf3c040a.jpg

0-02-05-6717a3f891016bfa1f33e814d10776f678f1c7446f7db8426817935110622820_4c6125290078e4e3.jpg

 

 

Λυπάμαι πολύ για σένα, αλλά και για τον @ theforce  και τον @ natsos και όλους τους άλλους που έχουν αυτό το πρόβλημα. Γενικά η Καθημερινή έχει ένα πρόβλημα με τη ποιότητα των τευχών της (έχω δει αρκετά ελαττωματικά ΜΜ), αλλά εδώ το παράκαναν. Καλό θα ήταν να υπήρχε λίγο quality control αλλά αυτό δε βλέπω να γίνεται εκτός και αν αρχίσουν να παίρνουν τα κόμικς τους στα σοβαρά, και αυτό δε νομίζω να συμβεί σύντομα.

 

Εγώ ευτυχώς δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στο δικό μου αντίτυπο, όποτε θέλω να πιστεύω πως στάθηκα τυχερός. Και πάλι όμως αν το ξαναδιαβάσω θα προσπαθήσω να το χειριστώ με περισσότερη προσοχή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Ορίστε και το δικό μου 20230807_103917.thumb.jpg.f21d351b4527aa53bbe5a17c5446c22b.jpg

 

Εχω μια προειδοποίηση. Όσοι θα αγοράσουν κόμικς της Κ αυτόν τον μήνα να είστε προετοιμασμένοι για χαμηλή ποιότητα κόλλας. Πέρσι τέτοια εποχή ό,τι κόμικ πήρα (ΜΜ, Ντόναλντ, Σκάρπα) είχε ελαττωματική κόλλα και έφευγαν σελίδες, με αποτέλεσμα να είναι κατεσταρμμένα και το ΜΜ και το Ντόναλντ, ευτυχώς όχι του Σκάρπα αλλά είναι έτοιμες.

You have been advised 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

   Αγόρασα κι εγώ εχθές τον τόμο και τον διάβασα σήμερα. Λοιπόν, αρχικά απογοητεύτηκα, καθώς η πρώτη ιστορία δεν ήταν αυτό που περίμενα... Για την ακρίβεια, η πρώτη ιστορία ήταν αρκετά κατώτερη από αυτό που φανταζόμουν. Μέτριο σκίτσο( προσωπικά το βρήκα κακό) κι αυτό οφείλεται πιστεύω στο γεγονός ότι πρόκειται για πειραματικό σκίτσο, το οποίο ξεφεύγει εντελώς από την πεπατημένη, καθώς μπλέκει δύο εντελώς ετερόκλιτες τεχνοτροπίες, την παλιά αμερικάνικη και την σύγχρονη ιταλική. Το σενάριο απλοϊκό και όχι ιδιαίτερα αστείο, ενώ όταν σκέφτεσαι ότι διασκευή του συγκεκριμένου καρτούν έχει κάνει κι ο τεράστιος Floyd Gottfredson απογοητεύεσαι κάπως, καθώς έχεις ένα πολύ υψηλό μέτρο σύγκρισης. Να διευκρινίσω σε αυτό το σημείο βέβαια, ότι δεν έχω δει το καρτούν του 1937, οπότε δεν μπορώ να είμαι απόλυτα δίκαιος κριτής στο αν έχει αποδοθεί σωστά το πνεύμα του καρτούν.

  Η δεύτερη ιστορία όμως, με εξέπληξε ιδιαίτερα ευχάριστα. Πολύ καλοδουλεμένο σκίτσο, πλαστικό, το οποίο αποπνέει έντονα έναν αέρα καρτούν, ενώ ο χρωματισμός και το στήσιμο των καρέ, πρωτότυπα αν μη τι άλλο για ιστορία Disney! Όσον αφορά το σενάριο, πιστεύω ότι έγινε μια καταπληκτική διασκευή, άκρως διασκεδαστική και η μεταφορά του κλασικού καρτούν του 1950 σε μία μελλοντική κοινωνία στα τέλη του 21ου αιώνα, έγινε με τέτοιον τρόπο που η ιστορία έδειχνε πάρα πολύ ενδιαφέρουσα! Βέβαια, να σημειώσω εδώ ότι το καρτούν με τους Τσιπ και Ντέηλ, το έχω δει πάνω από πέντε φορές και το θεωρώ από τα ξεκαρδιστικότερα καρτούν γενικά( εν τω μεταξύ όποιο καρτούν πρωταγωνιστεί αυτό το αχτύπητο δίδυμο το λατρεύω)! Τέλος πάντων, καταλήγω λοιπόν στο ότι ενώ η πρώτη ιστορία ήταν μέτρια, ίσως και κακή, η δεύτερη με αποζημίωσε- χωρίς να είναι τίποτε το αριστουργηματικό- απλά μια πολύ καλή ιστορία!

  Στο κομμάτι της έκδοσης κι εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα, μιας που και το δικό μου αντίτυπο παρουσίασε μια αδυναμία στη ράχη αμέσως μόλις το άνοιξα. Προφανώς πάνω να κάνουν απόσβεση του κόστους του πιο σκληρού και στιβαρού χαρτιού που χρησιμοποιήθηκε για το εξώφυλλο με το να βάζουν φθηνιάρικες ψαρόκολλες στη ράχη. Ευχάριστη έκπληξη οι δύο σελίδες με τα άρθρα- κι ας μην έλεγαν πάρα πολλά- ενώ η μετάφραση ήταν - όπως πάντα- καλοδουλεμένη κι αξιόλογα επιμελημένη! Οπότε, ενώ ως έκδοση είναι καλή σε γενικές γραμμές, το "ατόπημα" με την κόλλα, θεωρώ ότι ήταν μεγάλο. Επίσης, οι εσωτερικές σελίδες ήταν αρκετά αδύνατες, με αποτέλεσμα να έχει κάνει ήδη κυματάκια... Γενικά, αν και πρόκειται για ανώτερη ποιοτικά έκδοση από τις υπόλοιπες, απλές εκδόσεις της Καθημερινής έχει κι αυτή τα θεματάκια της! Πάντως, το σίγουρο είναι ότι αποτελεί θετικό γεγονός ότι εκδίδονται νέα editor's choice( έστω κατόπιν απαίτησης της Disney Publishing Worldwide) κι ανυπομονώ για το επόμενο τεύχος!:beer::pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν διαβάζοντας αυτές τις ιστορίες έκατσα και ξαναείδα το αγαπημένο μου Ντίσνεϋ cartoon με τον Ντόναλντ και τα σκιουράκια το οποίο είναι αυτό:

ΠΌσο αστεία πράγματα έφτιαχναν ρε παιδιά...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Λοιπόν διαβάζοντας αυτές τις ιστορίες έκατσα και ξαναείδα το αγαπημένο μου Ντίσνεϋ cartoon με τον Ντόναλντ και τα σκιουράκια το οποίο είναι αυτό:

ΠΌσο αστεία πράγματα έφτιαχναν ρε παιδιά...

 

 

Δεν εμφανίζεται . Δοκίμασε να κάνεις copy paste το link. Ορίστε και ένα από τα αγαπημένα μου καρτούν με τον Ντόναλντ:

https://youtu.be/yNMnKN3PUqw

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.