Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σε ερώτηση προς την "Radnet" για το αν ετοιμάζουν κάποια άλλη συλλογή κόμικ, ήρθε η εξής απάντηση:

"Αγαπητέ κύριε

Όντως, στις αρχές του 2024 σχεδιάζουμε να κυκλοφορήσουμε μια νέα συλλογή κόμικ Marvel. Όταν είναι οριστικό θα γίνει ανακοίνωση.Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον.

RADNET"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Σε ερώτηση προς την "Radnet" για το αν ετοιμάζουν κάποια άλλη συλλογή κόμικ, ήρθε η εξής απάντηση:

"Αγαπητέ κύριε

Όντως, στις αρχές του 2024 σχεδιάζουμε να κυκλοφορήσουμε μια νέα συλλογή κόμικ Marvel. Όταν είναι οριστικό θα γίνει ανακοίνωση.Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον.

RADNET"

 

Thanks but no thanks...

Δεν ξαναστηριζω Radnet. 

 

Αν μαρεσουν οι ιστοριες ίσως τα παρω μετα απο μηνες στα μεταχειρισμενα απο αγανακτησμένους καταναλωτές στο 1/3 της τιμης. Ή απο το site τους στο 1/4 γιατι δε θα τα παιρνει κανένας. :lol:

 

Εννοείται όμως θα παρακολουθώ (και θα συμμετέχω) στους σχολιασμούς-κράξιμο της δεδομένης τσαπατσουλοδουλειάς τους.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34738
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 ώρες πριν, hudson είπε:

Σε ερώτηση προς την "Radnet" για το αν ετοιμάζουν κάποια άλλη συλλογή κόμικ, ήρθε η εξής απάντηση:

"Αγαπητέ κύριε

Όντως, στις αρχές του 2024 σχεδιάζουμε να κυκλοφορήσουμε μια νέα συλλογή κόμικ Marvel. Όταν είναι οριστικό θα γίνει ανακοίνωση.Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον.

RADNET"

Μήπως εννοούν αυτή εδώ που θα την ξαναβγαλουν από την αρχή?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είχαν πει κι εμένα ότι θα έβγαζαν άλλη συλλογή. Ελπίζω να μην είναι αυτή με τα βιβλία Μάρβελ που πόσταραν. Γιατί αν είχαν τόσα λάθη στους τόμους των κόμικ που είχαν τόσο λίγο κείμενο, φαντάσου τι λάθη θα έχουν στα κείμενα των βιβλίων. Άσε που δεν νομίζω να ενδιαφέρουν πολύ κόσμο τα βιβλία Μάρβελ και σίγουρα θέλουν πιο πολύ κόπο και χρόνο για να ετοιμαστούν από έναν τόμο κόμικ...

Spoiler

...εκτός αν τα βάζουν για μετάφραση στο google translate! :) 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λέμε τα στραβά, να πω και ένα καλό. Η Radnet έστειλε διπλό τόμο όπως ενημέρωσα εδώ και ενώ φοβόμουν ότι δε θα κάνουν σωστά την ανταλλαγή, τελικά μου έφεραν έγκαιρα τον Thor και τους δύο καινούριους τόμους προκειμένου να κάνω το διάβασμα μου το ΣΚ. Από εκεί και μετά είμαι κάπως απογοητευμένος από τα λάθη και την προχειροδουλειά και δεν ξέρω κατά πόσο θα στήριζα και άλλη συλλογή Marvel μέσα στο 2024 :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

53 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Λέμε τα στραβά, να πω και ένα καλό. Η Radnet έστειλε διπλό τόμο όπως ενημέρωσα εδώ και ενώ φοβόμουν ότι δε θα κάνουν σωστά την ανταλλαγή, τελικά μου έφεραν έγκαιρα τον Thor και τους δύο καινούριους τόμους προκειμένου να κάνω το διάβασμα μου το ΣΚ. Από εκεί και μετά είμαι κάπως απογοητευμένος από τα λάθη και την προχειροδουλειά και δεν ξέρω κατά πόσο θα στήριζα και άλλη συλλογή Marvel μέσα στο 2024 :( 

 

Όπως είχα ξαναγράψει παλιότερα, στις αλλαγές είναι μανούλες. Το μόνο σωστό που κάνουν. Πάντα έγκαιρα και χωρίς πολλά πολλά. Αυτό τους το δίνω. Από όλα τα υπόλοιπα τι να τους δώσω... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Παραδόθηκε στον ταχυδιανομέα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Παραδόθηκε στον ταχυδιανομέα!!!

 

Παραδόθηκε στον παραλήπτη :D

 

received_1095674895144662_edit_579370302680343.jpg

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, constantinople είπε:

Είχαν πει κι εμένα ότι θα έβγαζαν άλλη συλλογή. Ελπίζω να μην είναι αυτή με τα βιβλία Μάρβελ που πόσταραν. Γιατί αν είχαν τόσα λάθη στους τόμους των κόμικ που είχαν τόσο λίγο κείμενο, φαντάσου τι λάθη θα έχουν στα κείμενα των βιβλίων. Άσε που δεν νομίζω να ενδιαφέρουν πολύ κόσμο τα βιβλία Μάρβελ και σίγουρα θέλουν πιο πολύ κόπο και χρόνο για να ετοιμαστούν από έναν τόμο κόμικ...

  Απόκρυψη περιεχομένων

...εκτός αν τα βάζουν για μετάφραση στο google translate! :) 

 

Συμφωνώ για αυτό που λες σχετικά με τα λάθη, αλλά αν ερχόταν μια τέτοια έκδοση με καλή επιμέλια θα με ενδιέφερε πολύ.

 

Δυστηχώς όμως, είτε δεν θα την δούμε ποτέ, είτε δεν θα με κερδίσει ως πελάτη έπειτα από την ανάγνωση 1-2 τόμων με 15 τυπογραφικά λάθη ανά σελίδα, περίεργες μεταφράσεις και γιατί όχι (μέσα στις τόσες σελίδες τόσων βιβλίων) ανακατεμένες σελίδες.

Επεξεργασία από spider-maniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

6 λεπτά πριν, spider-maniac είπε:

Συμφωνώ για αυτό που λες σχετικά με τα λάθη, αλλά αν ερχόταν μια τέτοια έκδοση με καλή επιμέλια θα με ενδιέφερε πολύ.

 

Δυστηχώς όμως, είτε δεν θα την δούμε ποτέ, είτε δεν θα με κερδίσει ως πελάτη έπειτα από την ανάγνωση 1-2 τόμων με 15 τυπογραφικά λάθη ανά σελίδα, περίεργες μεταφράσεις και γιατί όχι (μέσα στις τόσες σελίδες τόσων βιβλίων) ανακατεμένες σελίδες.

 

Μπορείς να διαβάσεις στον σημερινό τόμο την Ντέιλι Μπάγκλ για άμεση ενημέρωση :lol:

 

Μόνος εσυ μπορεί ! (οποιος διαβασε τον τομο, κατάλαβε) :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 10/19/2023 at 11:52 AM, ManaLeak13 said:

Mας βλεπω να ερχεται ο τομος των FF χωρις το logo... Ο Σπαιντερμαν θα γραφει τομος 13 αντι για τομος 14.

Παραιτηθηκαν εντελώς, μηδεν ορεξη και προσπαθεια για τη σειρά.

Κανένας σεβασμός για το κοινό και τους συνδρομητές τους.

  

2 hours ago, spider-maniac said:

 

Τις θέλαμε ποιοτικές. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας αξίζει. Επειδή δεν είμαστε κορόιδα; Τι να στηρίξουμε σε μια συλλογή που έχει τον συλλέκτη γραμμένο; Είπαμε, μέχρι και το τελευταίο Spider-Man με λανθασμένη αρίθμιση... Πρέπει να υπάρχει και κάποιο όριο, λίγος αυτοσεβασμός.

 

Και συγχαρητίρια σε όποιον στήριζε την συλλογή, αλλά όχι και να λέμε οτι μας αξίζει και οτι κολλάμε στο κόστος...

 

Εγώ πάλι, συγνώμη, αλλά τα βλέπω λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Θυμάστε πόσες από τις προηγούμενες φορές είχαμε δει στα μελλοντικά εξώφυλλα ορθογραφικά λάθη ή να λείπει το σήμα της Μάρβελ ή λάθος αριθμό; Αρκετές.

 

Και κάθε φορά τους τηλεφωνούσα ή τους έστελνα e-mail αμέσως μόλις το έβλεπα και το διόρθωναν πριν τυπωθεί ο τόμος.

 

Τώρα παρόλο που είδα εγκαίρως τα λάθη δεν έκανα τίποτα λόγω της απογοήτευσης μου από τη διακοπή της σειράς. Οπότε δεν το διόρθωσαν και παρέλαβα σήμερα τους τόμους που μου αξίζουν, με τα λάθη στα εξώφυλλα. :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

25 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Τώρα παρόλο που είδα εγκαίρως τα λάθη δεν έκανα τίποτα λόγω της απογοήτευσης μου από τη διακοπή της σειράς. Οπότε δεν το διόρθωσαν και παρέλαβα σήμερα τους τόμους που μου αξίζουν, με τα λάθη στα εξώφυλλα. :( 

 

Ε όχι και να επωμιστεις εσύ την ασχετοσύνη αυτουνού που πληρώνεται για να κάνει τα αυτονόητα! Δεν το δέχομαι! Ηδη μας έχεις γλυτώσει καμία 5 7 φορές. Είπαμε, ας τα λουστουν τώρα, γιατί νόμιζαν πουλάνε μικιμαοδες σε 4χρονα. Ο κόσμος δεν είναι χαζός. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Η δικιά μου νοοτροπία είναι " αυτοί είναι αυτοί που είναι, εμείς τι κάναμε; ". Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ε όχι και να επωμιστεις εσύ την ασχετοσύνη αυτουνού που πληρώνεται για να κάνει τα αυτονόητα! Δεν το δέχομαι! Ηδη μας έχεις γλυτώσει καμία 5 7 φορές. Είπαμε, ας τα λουστουν τώρα, γιατί νόμιζαν πουλάνε μικιμαοδες σε 4χρονα. Ο κόσμος δεν είναι χαζός. 

Συμφωνώ.

@ constantinople το βρίσκω και εγώ υπερβολικό να κατηγορείς τον εαυτό σου για αυτό. Άλλωστε αυτό ήταν ένα απλό παράδειγμα, εγώ αναφέρομαι στην γενικότερη ποιότητα της συλλογής στο εσωτερικό του κάθε τόμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34738
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ε ναι βρε @ constantinople  όχι άλλο αυτομαστιγωμα. Εντωμεταξυ είπα και εγώ να πάρω τον τελευταίο τόμο Spiderman να πω ότι τους πήρα όλους αλλά Ξάνθη ούτε για αστείο δεν εμφανίστηκε σήμερα. Ούτε ένας σε όλα τα μαγαζιά που πήγα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Τα πράγματα βρε παιδιά δεν είναι τόσο περίπλοκα. Βλέπουμε συνεχώς αναρτήσεις ή του ύψους ή του βάθους, είτε "δε μας άξιζε μια τέτοια συλλογή πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα, είμαστε αχάριστοι", είτε "μας αξίζει κάτι πολύ καλύτερο, στο καλό και να μας γράφει η radnet και τα λάθη της".

 

Ήταν ευχής έργον που είδαμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα; Ήταν και θεωρώ δεν πρόκειται να ξανασυμβεί. 

Η τσαπατσουλιά της εκδοτικής όμως πήρε μια έκδοση-κόσμημα και την έκανε να χάσει την ιστορική σημασία του να έχεις μια τέτοια έκδοση με τις πρωτόλειες ιστορίες της Marvel στη βιβλιοθήκη σου, αποξενώνοντας τους συλλέκτες και κάνοντάς την να αξίζει καθαρά στους ρετρόφιλους που πραγματικά απολαμβάνουν τέτοιες ιστορίες των 60s για 1η φορά στην γλώσσα τους. Προσωπικά δεν ανήκω σε αυτούς, δεν με τρελαίνει το γράψιμο των 60s, είδα την έκδοση αυτή καθαρά σαν ιστορικό αρχείο όπως έλεγε τις προάλλες ένα παιδί στο topic με τις αγορές ότι αγόρασε 10 omni Golden Age Μπάτμαν, ίσα ίσα για να το χαίρεται αρχειακά και να ανατρέχει εκεί όταν τύχει μια αναφορά κάπου. Κατανοώ απόλυτα όμως κάποιος αντίστοιχος αναγνώστης να μην ανέχεται μια έκδοση με συνεχή λάθη, στην τελική κακά τα ψέματα οι περισσότεροι συλλέκτες στην Ελλάδα διαβάζουν και συλλέγουν ξένες εκδόσεις, δε θα βάλουμε κ τους εαυτούς μας στην γωνία να λέμε ότι αααχ δεν είμαστε για τίποτα στην Ελλάδα, επειδή απαιτούμε να μην γίνονται αστεία λάθη κάθε 3 και λίγο. Φάνηκε και από την Hachette ότι μια δεκαπενθήμερη συλλογή με άψογη επιμέλεια που πραγματικά αξίζει όχι 7-8-9 πλέον ευρώ αλλά 10-11 μετά χαράς (δε νομίζω να δυσανασχέτησε κανείς). Απλά δυστυχώς έτυχε η εταιρεία που ανέλαβε ένα πρωτόγνωρο project να ναι άπειρη κ να προσπαθεί να κάνει μια αρπαχτή, και η προσεγμένη συλλογή να είναι λιγότερο ιστορικής σημασίας και να συλλέγει απλά τυχαίους τόμους σύγχρονων και κάποιων παλαιότερων ιστοριών, που κάποιους δεν συγκινούν σαν σύνολο. 

 

Από την άλλη, καταλαβαίνω όσους λένε ότι η τιμή είναι χαμηλή και ότι δεν μπορούμε να απαιτούμε να 'ναι όλα άψογα, και ότι το κόστος συγκριτικά με το να πάρεις μια ξένη έκδοση είναι πολύ μικρότερο. Αλλά οκ, δεν είναι και παράλογο πιστεύω, έχουμε δει και την Καθημερινή με τόμους Μπαρκς-Ρόσα και άψογη επιμέλεια, να δίνονται τσάμπα με εφημερίδα, η μόνη έκπτωση που κάνανε ήταν στο χαρτί και γενικώς στην ποιότητα της έκδοσης (κατ'εμέ μακάρι να έβγαινε ακόμα και σε τόσο φτωχή έκδοση η radnet αλλά να ταν άψογο το εσωτερικό). Γενικά έχουμε παραδείγματα που κάνουν την radnet αδικαιολόγητη, αλλά αφού ξέρουμε τι αγοράζουμε, θεωρώ περιττό να την κατακερευνώνουμε κιόλας. Λες και όλα ήταν άψογα και μας χάλασε ότι ο τόμος Spider-Man λέει 13 άντι 14 πάνω. Αφού η όποια ιστορικότητα και αξία της έκδοσης κατακρεουργήθηκε προ πολλού με απανωτά λάθη επιμέλειας, μετάφρασης, απροσεξίας και έχετε συμφωνήσει νομίζω ότι αγοράζετε καθαρά για τις ιστορίες, ας πάμε παρακάτω.

 

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

23 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Η δικιά μου νοοτροπία είναι " αυτοί είναι αυτοί που είναι, εμείς τι κάναμε; ". Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

 

Μωρέ δίκιο έχεις, αλλά τους χτυπήσαμε τόσα καμπανάκι για τα εξωφυλλα. 

Με το logo το ξαναέκαναν στον 41 του daredevil, την αρίθμηση τόμου (σε έναν που δεν θυμάμαι), στον τόμο του Χαλκ 46 που θα τον βγάζανε με τα χρώματα των ΧΜΕΝ... Τι να πρωτοθυμηθώ. 

 

Σε ένα παλιόword δεν μπορούσαν να σημειώσουν "ο επιμελητής των εξώφυλλων είναι πανασχετος , τριπλοελεξτε τα πριν το τυπογραφείο"! 

Σε άλλες δουλειές σε απολυουν για πολύ πολύ πιο ασήμαντους λόγους. Πραγματικά σε κάνουν να απορείς ώρες ώρες με το τι παίζεται εκεί πέρα... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τελικά η Radnet χάλασε και τις αντικαταστάσεις των τόμων. Αυτή η Radnet μας εκπλήσσει από το κακό στο χειρότερο.

Ήρθε σήμερα ο ταχυδιανομέας για τους τόμους και λέει πρέπει πρώτα να γίνει κάποια επιστροφή. Επειδή εγώ δεν είχα ενημερωθεί για κάποια επιστροφή δεν μου παρέδωσε τους νέους τόμους.

 

Αν και που είδα το δέμα φαινόταν να έχει μόνο 2 τόμους. Επίσης είχα στείλει email για αντικατάσταση του τόμου 85 επειδή είχε θέμα με τα χρώματα σε κάποιες σελίδες. Αλλά δεν έλαβα ποτέ απάντηση, ούτε θετική ούτε αρνητική.

 

Εκτός ότι με έχει κουράσει η Radnet για τα ίδια που αναφέρετε οι περισσότεροι με έχουν κουράσει και οι συνδρομές της Radnet και οι αποστολές τους με τις μεταφορές της ACS.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

7 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Αν και που είδα το δέμα φαινόταν να έχει μόνο 2 τόμους. Επίσης είχα στείλει email για αντικατάσταση του τόμου 85 επειδή είχε θέμα με τα χρώματα σε κάποιες σελίδες. Αλλά δεν έλαβα ποτέ απάντηση, ούτε θετική ούτε αρνητική.

 

Μονο με τηλέφωνο θα βρεις ακρη. Τα μειλ πανε στα σπαμ ,σαν να μην το εστειλες ειναι. Παρτους και σιγουρα θα βρεις λυση. Ξανατσέκαρε για την αλλαγή που ζήτησες. Μη δωσεις τομο και δεν λαβεις, μετα τρέχα γύρευε.

 

Εμένα στην προπροηγούμενη παραλαβή μου, μου εστειλαν μύνημα οτι ειναι να πληρώσω αντικαταβολή 103 ευρω (κάπου εκέι). Αντικαταβολή είχα πληρώσει στον τομο 76 πριν μηνες! Τους πηρα και λυθηκε το θεμα στη στιγμή. (Σε περίπτωση μπερδέματος εξάλλου έχω κρατημένες ολες τις αποδείξεις ακομα και απο τις συνδρομές που εληξαν). Αν πηγαινα απο ACS και ελεγα εχω λαθος μυνημα, αντε κατσε να περιμενεις να βρεθει λυση...κανα 2ωρο πεταμένο σιγουρα...

 

Η ACS δεν φταιει. Φταιει το κακιστο πακετάρισμα που κάνουν και ο μηδαμινος ποιοτικός έλενχος.Ειναι δυνατον να βαζεις σε σακουλιτσα με ενα παλιομπαμπλ(οχι σε ολους) και αυτο ειναι ; Παρε χαρτινα κουτια αποστολών, τι σοι "σοβαρή¨εταιρία δηλώνεις ; Θα μου πεις οι αλλοι στελνουν καλύτερα ; Οχι ! Απ το δασκαλο σε χαρτονια ανακυκλωσης με μονοταινια ειχα παραλαβει καποτε (αλλος βλακας απο κει) ...

Το συνδρομητή σου πρεπει να του γλυφεις τα ... φρύδια ,όχι να τον ταλαιπωρείς ανα 2 αποστολές να σου ζητάει αλλαγή χτυπημένων τόμων λογω δικής σου απροσεξίας!

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1763
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τελικά το οτι επέλεξα περίπτερο με γλύτωσε από τα χάπια, που θα παει  3μεινανε κ  άντε γεια....

Επεξεργασία από tomas good
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Μονο με τηλέφωνο θα βρεις ακρη. Τα μειλ πανε στα σπαμ ,σαν να μην το εστειλες ειναι. Παρτους και σιγουρα θα βρεις λυση. Ξανατσέκαρε για την αλλαγή που ζήτησες. Μη δωσεις τομο και δεν λαβεις, μετα τρέχα γύρευε.

 

Εμένα στην προπροηγούμενη παραλαβή μου, μου εστειλαν μύνημα οτι ειναι να πληρώσω αντικαταβολή 103 ευρω (κάπου εκέι). Αντικαταβολή είχα πληρώσει στον τομο 76 πριν μηνες! Τους πηρα και λυθηκε το θεμα στη στιγμή. (Σε περίπτωση μπερδέματος εξάλλου έχω κρατημένες ολες τις αποδείξεις ακομα και απο τις συνδρομές που εληξαν). Αν πηγαινα απο ACS και ελεγα εχω λαθος μυνημα, αντε κατσε να περιμενεις να βρεθει λυση...κανα 2ωρο πεταμένο σιγουρα...

 

Η ACS δεν φταιει. Φταιει το κακιστο πακετάρισμα που κάνουν και ο μηδαμινος ποιοτηκός έλενχος.Ειναι δυνατων να βαζεις σε σακουλιτσα με ενα παλιομπαμπλ(οχι σε ολους) και αυτο ειναι ; Παρε χαρτινα κουτια αποστολών, τι σοι "σοβαρή¨εταιρία δηλώνεις ; Θα μου πεις οι αλλοι στελνουν καλύτερα ; Οχι ! Απ το δασκαλο σε χαρτονια ανακυκλωσης με μονοταινια ειχα παραλαβει καποτε (αλλος βλακας απο κει) ...

Το συνδρομητή σου πρεπει να του γλυφεις τα ... φρύδια ,όχι να τον ταλαιπωρείς ανα 2 αποστολές να σου ζητάει αλλαγή χτυπημένων τόμων λογω δικής σου απροσεξίας!

Ναι θα πάρω από Δευτέρα, γιατί το Σαββατοκύριακο ξέρω ότι είναι κλειστά.

Πήγα και από την ACS και ζήτησα να ανοιχτεί μπροστά μου το πακέτο για να δω ποιόν τόμο θέλουν να επιστρέψω, αλλά δυστυχώς απάντησαν ότι ούτε αυτό γίνεται....

Μου είχε ξανασυμβεί ένα παρόμοιο περιστατικό αλλαγής. Έδωσα τους τόμους που είχαν ελαττώματα και αυτοί που έλαβα είχαν εξωτερικά χειρότερη κατάσταση από αυτούς που έδωσα...

Μέχρι να πάρω τους πάρω στα χέρια μου θα περάσει καμιά εβδομάδα βλέπω...

 

Ευτυχώς έχουμε και μια ακόμη τελευταία παραλαβή και θα κοιμηθούμε ήσυχα μετά!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πιο πολυ κακο παρα καλό ειναι που σταματάει η σειρα, να τα λέμε και αυτά , έτσι ;

 

Η αποψή μου (αν και αμφιλεγόμενη που θα προκαλέσει αντιδράσεις) ειναι οτι η SEC υπήρξε η καλύτερη σειρα κομικς που κυκλοφόρησε στη χωρα μας,εβερ. 

 

Απο πλευράς ιστοριών, μη παρεξηγηθώ. Απο πλευρας επιμέλειας ίσως η χειρότερη. Σιγουρα η χειρότερη για τα δεδομένα της εποχής μας. Αν μπουμε στο τρυπακι να συγκίνουμε με εκδοσεις τυπου Γελιο & Χαρα του 1950 ή ξερω γω Καμπανας ,αυτό τους ρίχνει ακόμα περισσότερο στα μάτια του κοινού. Τότε δεν ειχαν ουτε τα μεσα ουτε την γνωση αγγλικων ,επιμελειας ή ξερω εγω τι αλλο.

Η αριθμητική οργανωση τευχος 1 και προχωραμε δεν το έκανε κανενας αλλος! Ενδιαμεσα τα Annual στο timing που βγηκανε κλπ. Προφανως και δεν ειναι ελληνική ιδέα, αλλίως λαθος θα τα κάνανε και αυτα. Ακόμα και το ΚΟΜΙΞ Τερζοπουλου που θεωρειται κορυφαιο για τη χωρα μας, οπως να ναι εβγαζε τις ιστοριες χωρις χρονολογική σειρα, μικροτερο μεγεθος εναντι του αμερικανικου ,λευκα πλαισια, οτι ναναι εξωφυλλα μετα απο ενα σημειο. Ή πχ τα ΛΛ/Αστεριξ/Ιζνογκουντ που επισης βγηκαν με ακυρη χρονολογική σειρα, κιτρινομπλεπρασινα πλαισια σε εξωφυλλα, μεγεθη δυσαναλογα στις βιβλιοθηκες άλλα σαγρε αλλα ιλουστρασιον,γραμματοσειρες στη ραχη οπως λάχει.

 

Αυτη η σειρα τα ειχε ολα τέλεια. Απλα δυο τρεις πανασχετοι τσαπατσουλιδες την κατεστρεψαν ! Ειμαι σιγουρος οτι Ιταλοι καμαρωνουν και τη χαιρονται στα ραφια τους. Γιαυτο και δεν τους νοιαζει η τιμη τα 9,99 και δινουν οσο οσο για να συνεχίσει. Γιατι δεν τους κοροιδευουν στη μαπα....

 

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πάντως πάλι καλά που πέρασα από την ACS, γιατί τότε που ήρθε ο "ταχυδιανομέας" σπίτι ήταν ο αδερφός μου και μόλις ζήτησα πάλι το δέμα στο κατάστημα λένε αφού είπατε ότι αρνηθήκατε να το πάρετε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1176
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω ως επίλογο τι να γράψω για αυτή την σειρά κ αυτή την εκδοτική.  Υπερχαρούμενος που είδαμε στα ελληνικά τόσες διαφορετικές σειρές ηρώων, τρισευτυχισμένος που μετά από τόσα χρόνια είδαμε silver age ξανα στην ελλαδα και κάπου εκεί τελειώνει η χαρά.

Όσοι δεν συλλέγουν ξένα τευχη, tpb, omni κλπ ήθελαν να έχουν ένα διαμάντι στα ράφια τους. Δεν το έχουν λόγω των άπειρων λαθών.
Όσοι συλλέγουν ξένα ανήκουν σε 2 κατηγορίες: (Είτε α) δε τους νοιάζει η ποιότητα μιας κ έχουν τα πρωτοτυπα κ ξερουν πως τα αμερικάνικα θα είναι πάντα το κόσμημα τους κ όλες οι άλλες εκδόσεις δε πειράζει όπως βγουν αλλα αγκαλιάζουμε οτιδήποτε στη γλώσσα μας,  είτε β) τα θέλω ολα στην εντέλεια.)

Εγώ ανήκω στην κατηγορία (α) ότι δε θα τρελαθώ κιόλας όταν στην β γ δ μεταφρασμενη απο το πρωτοτυπο εκδοση γινουν κ λαθη γιαυτο κ δημιουργησα κ υποκατηγοριες. Μπορει να ειμαι μονος μου σε αυτη αλλά το θεμα ειναι οτι αφου ανηκω εκει, υπαρχει σαν υποκατηγορία.

Οπως και να χει παντως, όλοι δινουμε τον οβολό μας. Και οταν μας λενε για να εχεις το Α θα πληρωνεις Β , περιμενω με αυτο το Β να εχω πραγματι το Α.
Επομενως για να μη παρεξηγηθώ ,  δε με πειραζουν λαθακια και λαθη που γινονται αραια, δε με πειραζουν λαθη που δεν τα προλαβαινει ο εκδοτης. Αλλά με νοιαζει ο εκδοτης που ασχολειται με αυτο πανω απο ετος να με ακουει κ να διορθωσει εστω και κατι. 

Τουτοι εδω δεν ακουσαν ποτε κανένα, δεν μπηκαν ποτε στη διαδικασια, δεν ειμαι καν σιγουρος αν θα δουμε εξτρα τομο στο 90.
Δε με νοιαζει αν θεωρουν κερδοφορο να βγαζουν φωτοτυπιες νομισματων παρα τη συλλογη. Το να μου λενε ξανα το 24 με μαρβελ, αλήθεια παλι σε μενα δεν απευθυνονται; Ποιος θα εμπιστευτει ξανα μια αντιστοιχη εκδοση απο αυτους; Ποιος θα ρισκαρει μια σειρα που εκτος της ιστοριας που μας εχει δειξει την ανικανοτητα είναι και νεροβραστη;  Ποιος θα ξεκινησει όταν ξερει ότι μετα απο Χ μηνες θα τα παρει κοψοχρονιά μιας κ η εταιρεια αυτη μας εδειξε και την τακτική της στα στοκ; 
Οκ ωραιος κ ρομαντικος ο Καμπανας με τα λαθη του τοσα χρονια πριν, ναι ειμαι απο αυτούς που λογω τετοιων εκδοσεων ειμαι πιο μαλακος στα λαθη των τωρα, γιατι εχουν αυτο το παιχνιδιαρικο νοσταλγικο, αλλά αυτα ειναι στο δικο μου μυαλο. Μιλαμε για χρηματα και πελατες και αν το δουμε ετσι , οχι δεν παιρνεις ο,τι πληρωνεις.  Πιο ντόμπρο θα ηταν να μου πει 12 ευρω αλλά δεν θα δεις λαθος τελεία, παρα μά μού 8, 9 , ξανα 8 με συνδρομη κοκ αλλα η επιμελεια στα χαλια που ειναι κ δε μου καιγεται καρφι να κανω προσπαθεια.

Επομενως οχι, καθολου ευχαριστημενος . Αφηνω πισω όλα τα συναισθηματικα κ βλεπω πως αυτά που περιμενα να παρω εν ετει 2023 δεν τα πηρα.
Αν περασουν 5 χρονια δεν θα την μνημονευομαι για την υπαρξη της αλλα γιατι θα λεω τι κριμα που ειχαμε την ευκαιρια και τη σπαταλησαμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα πολλές δημοσιεύσεις από αγανακτισμένους φίλους του φόρουμ για τα πεπραγμένα της Radnet στη συλλογή κλασικοί υπερήρωες, και ως ένα βαθμό ταυτίζομαι με αυτές. Όμως εγώ ως πιο μετριοπαθής και παρόλη τη στεναχώρια μου - ξενέρωμα, δεν αφήνω τον εαυτό μου να εκμηδενίσει την αξία - ποιότητα του "διαμαντιού" που κοσμεί τη βιβλιοθήκη μου (βλέπε SEC). Συμφωνώ ότι τα λάθη επιμέλειας της εταιρείας πολλές φορές ήταν πολλά και ορισμένες αδικαιολόγητα, αλλά στην τελική το πρόσημο είναι θετικό. Έχουμε αποκτήσει τις πρώτες και "ιστορικότερες" περιπέτειες των αγαπημένων παιδικών μας ηρώων, σε μεγάλο μέγεθος και με σχεδόν άψογη εκτύπωση, σε αρκετά χαμηλή τιμή. Σίγουρα αν αποφεύγονταν τα λάθη σε εξώφυλλα και σελίδες περιεχομένων, θα ήμασταν όλοι ευτυχείς. Όμως ας αναλογιστούμε ότι είχαμε εβδομαδιαία κυκλοφορία (στο μεγαλύτερο μέρος) και μια άπειρη εκδοτική εταιρεία. Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά. :)

 

Υ. Γ 1. Αν η νέα έκδοση της Radnet το 2024, περιέχει ιστορίες των 80s, που θα αντιστοιχούν στα τεύχη 351-400 της Ιταλικής SEC, (διάβασα στο forum για ανανέωση μέχρι το 400), ποιος φίλος της Marvel θα αντιστέκονταν στον πειρασμό;

Υ. Γ 2. Το 2024 θα έχει ολοκληρωθεί η συλλογή της Hachette :crying:, και θα "παίζει μπαλίτσα" μόνη της η Radnet. (Εξαιρούνται οι εκδόσεις της Οξύ, Anubis, Μικρός Ήρως). 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, karolos79 said:

και θα "παίζει μπαλίτσα" μόνη της η Radnet.

 

Φτάνει να μπει στο γήπεδο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34738
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 21/10/2023 στο 11:20 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

 

 

Η αποψή μου (αν και αμφιλεγόμενη που θα προκαλέσει αντιδράσεις) ειναι οτι η SEC υπήρξε η καλύτερη σειρα κομικς που κυκλοφόρησε στη χωρα μας,εβερ. 

 

 

Δεν είναι η καλύτερη σειρά κόμικ που κυκλοφόρησε στην χώρα μας εβερ μια σειρά πουλαει σε μια ολόκληρη επαρχιακή πόλη των 60000 ανθρώπων 1 άντε 2 τεύχη τους τελευταίους μήνες κάθε φορά που κυκλοφορεί. Που ξεστοκαρει πουλώντας τους τόμους της στο 1/4 της τιμής τους και πάλι τους περνούμε οι ίδιοι δύο και τρεις φορές. Που δεν μπόρεσε να αντέξει ούτε 90 τεύχη.Προφανώς οι πωλήσεις αυτές δεν είναι απόρροια μόνο της ποιότητας της έκδοσης (μην τρελαθουμε τώρα). Εσένα μπορεί να σου άρεσε τρελα και πολύ καλά σου έκανε. Του αγαπημένου μας @ constantinople  να είναι ότι καλύτερο έχει στη βιβλιοθήκη του (μακάρι φίλε να συνεχιστεί για να την γεμίσεις όλη). Άλλα παιδιά μην νομίζετε ότι όλοι είπαν ουαου τι είναι αυτό το διαμάντι. Εγώ σε όσους αμύητους τα έδειξα η αντίδραση τους ήταν τουλάχιστον ουδέτερη. Προσωπικά μου άρεσαν πάρα πολύ στην αρχή οι ιστορίες. Πάρα πολύ. Ε μετά από λίγο βαρέθηκα. Το ίδιο έπαθαν και άλλοι. Ήταν μια επανάληψη και δυστυχώς δεν είμαστε στο 70 να πούμε ουαου τι ζούμε.

 

Οι καλύτερες σειρές που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα ειναι κυρίως αυτές που πούλησαν καλά. Σε αυτές συγκαταλέγονται τα πρώτα υπερηρωικα του Καμπάνα τα οποία είχαν αυτές τις ιστορίες στην πρώτη τους εμφάνιση στη σωστή εποχή. Και ας ήταν χάλια η ποιότητα . Respect στον κ

 Καμπάνα που τα εβγαλε. Τα Μίκυ Μαους που καθιέρωσαν με το όνομα τους ένα ολόκληρο είδος λαϊκής κουλτούρας και συνεχίζουν μέχρι σήμερα σχεδόν 60 χρόνια μετα. Χρόνια όχι τεύχη. Τα Λούκυ Λουκ και τα Αστερίξ που μας έμαθαν (για εμένα) την ποιοτικότερη κατηγορία κόμικ τα Γαλλοβελγικα και που καθιέρωσαν και αυτά μια pop κουλτούρα στα 80's ( @ Laz33  για σένα είναι αυτό). Tα Ταρζάν και τα Μπλεκ και το Αγόρι που έδωσαν στα παιδιά των 70's και των 80's την παιδική τρέλα. Το ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου που μας έμαθε πρώτη φορά τι είναι το κόμικ πολυτελείας (άλλες εποχές βέβαια αλλά παίζει όσο πούλησε το κόμιξ 100 να πούλησε όλη η SEC μαζί). Υπάρχουν και άλλα πολλά που δεν τα γράφω είτε για οικονομία χώρου είτε γιατί δεν τα ξέρω. 

 

Μην είμεθα υπερβολικοί σύντροφοι.:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

32 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Δεν είναι η καλύτερη σειρά κόμικ που κυκλοφόρησε στην χώρα μας εβερ μια σειρά πουλαει σε μια ολόκληρη επαρχιακή πόλη των 60000 ανθρώπων 1 άντε 2 τεύχη τους τελευταίους μήνες κάθε φορά που κυκλοφορεί. Που ξεστοκαρει πουλώντας τους τόμους της στο 1/4 της τιμής τους και πάλι τους περνούμε οι ίδιοι δύο και τρεις φορές. Που δεν μπόρεσε να αντέξει ούτε 90 τεύχη.Προφανώς οι πωλήσεις αυτές δεν είναι απόρροια μόνο της ποιότητας της έκδοσης (μην τρελαθουμε τώρα). Εσένα μπορεί να σου άρεσε τρελα και πολύ καλά σου έκανε.

 

To γεγονός οτι δεν πουλησε , δεν αναιρει την αποψή μου. Και μηδεν αντιτυπα να πουλουσε πάλι τα ιδια θα λεγα

 

Πες μου μια σειρα κομικ που να ξεπερναει τη SEC. Που να έχει :

Α) Ιστοριες που τις διαβαζει (και χρυσοπληρωνει) ολος ο πλανητης

Β) Σωστή χρονολογική σειρα

Γ) Μεγαλο μεγεθος

Δ) Τέλεια χρωματα

Ε) Το σωστο το πατροπαραδοτο χαρτι

ΣΤ) Εξωφυλλα που δεν θες να καταραστεις τον εκδότη που καταστρεφει το δημιουργημα του σχεδιαστη με την ασχετοσυνη του

 

 

Περιμένω. Αν και φανταζομαι την απαντηση. 

Γιατι απλά δεν υπαρχει !

 

Τα Μικυ μαους,ΚΟΜΙΞ, Λουκυ Λουκ ,Αστεριξ,Καμπαναδες που παραθετεις δεν πληρουν τις προυποθέσεις που παρεθεσα. Ταρζαν Καουμποι Μπλεκ κλπ σορρυ αλλά εδω ειναι που γελαμε...

 

Γιαυτο ξαναλεω και επιμενω στην αποψη μου, ήταν η καλυτερη σειρα κομικς στη χωρα μας, έβερ !

 

32 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Εγώ σε όσους αμύητους τα έδειξα η αντίδραση τους ήταν τουλάχιστον ουδέτερη.

 

Αναποδες αντιδρασεις απο το μερος μου. Οσοι το βλεπουν λενε ουαου. Κυριως λογω μεγαλου μεγεθους και εξωφυλλου.

Και οταν λεμε αμυητους φανταζομαι εννοούμε ατομα που δεν εχουν διαβασει κομικς στη ζωη τους.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34738
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

31 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

To γεγονός οτι δεν πουλησε , δεν αναιρει την αποψή μου. Και μηδεν αντιτυπα να πουλουσε πάλι τα ιδια θα λεγα

 

Πες μου μια σειρα κομικ που να ξεπερναει τη SEC. Που να έχει :

Α) Ιστοριες που τις διαβαζει (και χρυσοπληρωνει) ολος ο πλανητης

Β) Σωστή χρονολογική σειρα

Γ) Μεγαλο μεγεθος

Δ) Τέλεια χρωματα

Ε) Το σωστο το πατροπαραδοτο χαρτι

ΣΤ) Εξωφυλλα που δεν θες να καταραστεις τον εκδότη που καταστρεφει το δημιουργημα του σχεδιαστη με την ασχετοσυνη του

 

 

Περιμένω. Αν και φανταζομαι την απαντηση. 

Γιατι απλά δεν υπαρχει !

 

Τα Μικυ μαους,ΚΟΜΙΞ, Λουκυ Λουκ ,Αστεριξ,Καμπαναδες που παραθετεις δεν πληρουν τις προυποθέσεις που παρεθεσα. Ταρζαν Καουμποι Μπλεκ κλπ σορρυ αλλά εδω ειναι που γελαμε...

 

Γιαυτο ξαναλεω και επιμενω στην αποψη μου, ήταν η καλυτερη σειρα κομικς στη χωρα μας, έβερ !

 

 

Αναποδες αντιδρασεις απο το μερος μου. Οσοι το βλεπουν λενε ουαου. Κυριως λογω μεγαλου μεγεθους και εξωφυλλου.

Και οταν λεμε αμυητους φανταζομαι εννοούμε ατομα που δεν εχουν διαβασει κομικς στη ζωη τους.

Τι εννοείς λέγοντας ότι το Κόμιξ τα Αστερίξ και τα ΛΛ (χέσε τα υπόλοιπα) δεν πληρούν τις προϋποθέσεις που έθεσες. Δηλαδή θες να πεις ότι τα Αστερίξ που είναι η δεύτερη δημοφιλέστερη σειρά κόμικ παγκοσμίως μετά το one piece δεν πληροί τις προϋποθέσεις. Ότι ας πούμε οι ιστορίες του Αστερίξ το 1980 στην τέλεια έκδοση της Μαμούθ 43 χρόνια πίσω με την τεχνολογια του τότε είναι χειρότερη από τη Radnet. Επίσης μίλησες για σειρά στην Ελλάδα. Χέστηκα αν οι Αμερικάνοι χρυσοπληρωνουν τον Σούπερμαν. Στην Ελλάδα ότι έχει πουλήσει και αγαπηθεί από αυτά που σου έγραψα δεν συγκρίνονται με αυτά που πούλησε η σειρά αυτή. Προφανώς και το τι πουλάει παίζει ρόλο. Αν θεωρείς εσύ κάτι σαν το καλύτερο όλων των εποχών και λόγοι συμφωνούν μαζί σου τοτε εσύ έχεις το θέμα και όχι οι άλλοι. Κλείνω εδώ γιατί δεν έχει νόημα. Ούτως ή άλλως πρέπει να ξέρουμε ιστορία για να εκτιμήσουμε κάποια πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

22 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Τι εννοείς λέγοντας ότι το Κόμιξ τα Αστερίξ και τα ΛΛ (χέσε τα υπόλοιπα) δεν πληρούν τις προϋποθέσεις που έθεσες. Δηλαδή θες να πεις ότι τα Αστερίξ που είναι η δεύτερη δημοφιλέστερη σειρά κόμικ παγκοσμίως μετά το one piece δεν πληροί τις προϋποθέσεις. Ότι ας πούμε οι ιστορίες του Αστερίξ το 1980 στην τέλεια έκδοση της Μαμούθ 43 χρόνια πίσω με την τεχνολογια του τότε είναι χειρότερη από τη Radnet. Επίσης μίλησες για σειρά στην Ελλάδα. Χέστηκα αν οι Αμερικάνοι χρυσοπληρωνουν τον Σούπερμαν. Στην Ελλάδα ότι έχει πουλήσει και αγαπηθεί από αυτά που σου έγραψα δεν συγκρίνονται με αυτά που πούλησε η σειρά αυτή. Προφανώς και το τι πουλάει παίζει ρόλο. Αν θεωρείς εσύ κάτι σαν το καλύτερο όλων των εποχών και λόγοι συμφωνούν μαζί σου τοτε εσύ έχεις το θέμα και όχι οι άλλοι. Κλείνω εδώ γιατί δεν έχει νόημα. Ούτως ή άλλως πρέπει να ξέρουμε ιστορία για να εκτιμήσουμε κάποια πράγματα.

 

Έχουν εκδοθει τα Αστεριξ με σωστη χρονολογική σειρά στην Ελλαδα και δεν το ξέρω? 

Εχουν το σωστό μεγεθος και τη σωστη γραμματοσειρα στις ράχες?

 

Αν ναι, τοτε τα οτι ναναι μεγεθη που εχω στη βιβλιοθηκη μου ,πρόκειται για misprints.

Οπως και τα άλλα μπλε ραχες άλλα λευκα.

 

Δεν χρυσοπληρώνουν μονο οι αμερικανοι τα υπερηρωικα. Ολος ο πλανητης τα κυνηγαει και τα χρυσοπληρωνει.

Γιατι άραγε ; 

 

Στην Ελλαδα μπορει το Νο1 αγαπημενο περιοδικο να θεωρειται το Μπλεκ και ο Σεραφινο/Τιραμόλα. Και τι μαυτο;

Ας βγαλουμε στην ακρη οτι ειναι παγκοσμιως αδιαφορα και σε οποιον μη Ελληνα τα δειξεις θα σου πει : whats this ancient shit. Are you for real? 

Εχουν εκδοθει τα τευχη με τη σειρά που τα σχεδιασε ο δημιουργός τους ; Εχουν βγει σε σωστά χρώματα;

Ειμαι 100% σιγουρος πως οχι!

 

 

Με τη λογική σου μπορει ο αλλος να πει η καλυτερη εκδοση ειναι τα Απαντα του Σκαρπα ή τα Άπαντα του Μπαρκς. Ειναι

εκδοση που την κοιταμε στις βιβλιοθηκες μας με καμαρι και λεμε "Ω ρε μια συλλογάρα που έχω. Ειμαι σιγουρος κανενας αλλος λαος στον κοσμο δεν τα εχει με τετοια παρουσιαση" 

Ή μηπως λεμε τπτ άλλα που η λογοκρισια δεν μου επιτρεπει να τα εκφράσω !

 

 

Ξαναλεω, ειναι η καλυτερη και απο πλευρας ιστοριων και απο πλευρας παρουσιασης ! Ασχετα που μας τη χαλασαν οι αχρηστοι της Radnet.

Φανταστειτε να χαμε τωρα σαν display 350 τομους οπως Ιταλοι. Ολα σωστα όλα τελεια, χωρις τα ηλιθια λαθη των εδω.

Ε,Αυτο ειναι θεαμα !

Τι να κοιταω δηλαδη τις κιτρινιλες σαν αρωστιαρικα τα ΛΛ η τις μπλεδιλες λες και ειμαστε στρουμφακια τα Αστεριξ !

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.