Μετάβαση στο περιεχόμενο

What If...? (2021- )


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

What_If...__(TV_series)_logo.png

 

To What If...? είναι μια νέα σειρά της Marvel που διαδραματίζεται στο MCU. Πρόκειται για μια σειρά ανθολογίας, στο οποίο εξερευνώνται διάφορες στιγμές το τι θα είχε γίνει αν σε πολύ μεγάλες στιγμές του Marvel Cinematic Universe τα πράγματα είχαν πάρει διαφορετική τροπή. Πρωταγωνιστεί ο Jeffrey Wright των Westworld, Hunger Games, James Bond και ο οποίος θα είναι και ο Jim Gordon στο The Batman ως ο The Watcher, ο αφηγητής της σειράς. Εκτός αυτών θα δανείσουν τη φωνή τους πάρα πολλοί ηθοποιοί που έχουν πρωταγωνιστήσει σε ταινίες του MCU όπως ο Chris Hemsworth ως Thor, ο Josh Brolin ως Thanos, ο Michael Douglas ως Hank Pym, η Hayley Atwell ως Peggy Carter και γενικότερα έχουν ανακοινωθεί εμφανίσεις χαρακτήρων και επανεμφανίσεις ηθοποιών από ένα πολύ ευρύ φάσμα ταινιών του MCU. Φαίνεται ενδιαφέρον project και αναμένουμε να δούμε πως θα το χειριστούν. Αναμένεται στα μέσα του 2021 στο Disney+.

 

 

 

[imdb=tt10168312]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για μένα η πιο αναμενόμενη σειρά του Disney+. Το animation φαίνεται εξαιρετικό και όντας φαν των υποθετικών σεναρίων, αλλά και των αντίστοιχων κόμικ, ελπίζω σε κάτι ενδιαφέρον . Θα ήθελα μόνο να μην αναλωθούν σε αλλαγές προσώπων ή φύλου των ηρώων, όπως φαίνεται στο trailer, αλλά να εξερευνήσουν και τις συνέπειες διαφορετικών αποφάσεων σε κρίσιμες στιγμές του MCU. Πχ τι θα γινόταν αν ο Winter Soldier δεν είχε σκοτώσει τους γονείς του Stark ή ο Thor δεν έπαιρνε πίσω το Mjolnir στην πρώτη ταινία.

Επεξεργασία από kujo79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σκοπός είναι να βάλουν σοβαρά ερωτήματα και όχι ανοησίες. πχ Τί θα γινόταν αν τον Σπάιντερ-Μαν τον τσιμπούσε κουνούπι και όχι αράχνη; αν ο Σταρ Λορντ άκουγε σοβαρή μουσική; αν ο Τόνι Σταρκ ήταν κακομούτσουνος; αν ο Καπ δεν ήταν λακαμάς; και άλλα τέτοια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Πρώτο trailerάκι και δε φαίνεται καθόλου κακό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πάντως εμφανισιακά οι περισσότεροι ήρωες μοιάζουν αρκετά με τους ηθοποιούς του MCU.

 

Θα έχει ενδιαφέρον, μάλλον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

S01E01

 

meeeeh :) σκιτσάκι καλύτερο απ'ότι περίμενα (γενικώς τα αμερικάνικα δεν με ενθουσιάζουν). από εκεί και πέρα, μάλλον εγώ δεν είμαι στο target group του. Δεν μοιάζει σειρά για 50αρηδες :) και δη 50ρηδες που δεν πολυγουστάρουν πλέον τα κόμικ των Marvel/DC. Η ιστορία αρκετά απλή, pc και mainstream. Επιπρόσθετα δεν φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάποιο overreaching arc. Άρα δεν θα υπάρχει κάποια εξέλιξη, κάτι. Ο,τι συμβαίνει αυτά τα 25-30 λεπτά. Πιθανολογώ πως θα έχει την τύχη των αντίστοιχων κόμικ. Ποια είναι η τύχη τους? :) Από μια ματιά που έριξα στις τιμές των πρώτων What if από τα 70ς, δεν μπορώ να πω ότι έχουν πάρει κάποια σοβαρή αξία. Ίσως 1-2 τεύχη, αλλά overall, who cares? μια από τις άπειρες σειρές της Marvel.

 

anyhow. Δεν την απορρίπτω. Όχι ακόμα έστω :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

S01E02 βελτιωμένο σεναριακά από το πρώτο. πολύ. στο ξεκίνημα είναι κάπως, αλλά με το που παίρνει μπρος, παίρνει μπρος :)
S01E03 και αυτό καλό επεισόδιο. 

 

μπορεί και να κάναν χαζομάρα που ξεκίνησαν με αυτό που ξεκίνησαν. τα επόμενα 2 ήταν διασκεδαστικά :) κοσμοιστορικοσυγκλονιστικά? όχι. αλλά σίγουρα μια ώρα ψυχαγωγίας :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και ενώ η σειρά δεν μου πολυάρεσε... ήρθε το επεισόδιο 5 το οποίο είναι μια παραλλαγή του Marvel Zombies. Πραγματικά το απόλαυσα. Για τους λάτρεις των ζομπιών! :yahoo: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Η μόνη σειρά της Marvel που ξεκίνησα και με το ξεκίνησα εννοώ από το επεισόδιο 3 και μετά γιατί τα δύο πρώτα μου φαίνονται αδιάφορα. Tο μοτίβο που φαίνεται να ακολουθούν είναι πως συνδυάζουν δύο ταινίες ως έναυσμα για να πουν μια ιστορία. Στο 3ο επεισόδιο ήξερα για την ανατροπή (βασικά ήταν ο λόγος που ξεκίνησα την σειρά) οπότε δεν ένιωσα τίποτα το ιδιαίτερο. Το 4ο ήταν το καλύτερο αν και με έχασε στο τέλος με τους δύο Strange. Το Marvel Zombies εύκολα το χειρότερο. Η Marvel κατακρίνεται συχνά για την υπερβολική χρήση χιούμορ αλλά εδώ το πήγαν σε άλλο επίπεδο. Δεν λέω, ο Spider-Man μπορεί να πετάξει κανένα αστείο που και που αλλά το να βλέπουμε χαρακτήρες να γελοιοποιούν θανάτους των φίλων τους. είναι υπερβολικό. Το όλο πράγμα μοιάζει με παρωδία. Στα προηγούμενα επεισόδια χρησιμοποιούσαν το animation ως αφορμή για πιο "σκοτεινές" ιστορίες αλλά μάλλον θεώρησαν πως τα ζόμπι είναι υπερβολικά τρομακτικά για παιδιά. Το 6ο επεισόδιο το ψιλοβαρέθηκα. Αρκετά καλή ιδέα αλλά τραβάει λίγο περισσότερο απ' ότι έπρεπε. Το animation είναι αρκετά καλό. Το μεγαλύτερο παράπονο μου είναι ότι μερικές φορές οι εκφράσεις των χαρακτήρων παραείναι απλοϊκές για την ερμηνεία των ηθοποιών. Γενικά, από την αρχή μου φάνηκε μέτρια σειρά. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι πάνε να το συνδέσουν με το mcu. Στο επεισόδιο με τον Strange εξηγούν κανόνες των ταξιδιών στον χρόνο (αν και μπορεί να τους είχαν ήδη εξηγήσει στο Loki που δεν έχω δει) και απ' ότι κατάλαβα το τελευταίο επεισόδιο θα είναι crossover μεταξύ όλων των προηγούμενων. Επίσης άκουσα φήμες ότι η Captain Carter θα εμφανιστεί στο Dr. Strange 2. Το What If είναι concept για πλάκα, δεν χρειάζεται να οδηγεί κάπου.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι μου άρεσε το origin του "κακού" Strange. Γιατί δεν μπορούν να γράφουν τέτοια backstories για τους κακούς στις ταινίες;

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν το είδα όλο σε 2 μερούλες. Τελικά το ένατο επεισόδιο είναι το φινάλε της σειράς, αφού τελικά το επεισόδιο της Gamora θα μεταφερθεί στη δεύτερη σεζόν. Το κακό είναι ότι είχαν υπολογίσει τη Gamora να έχει εμφανιστεί πιο πριν οπότε ξύνεις το κεφάλι σου για το πως έγινε η εμφάνισή της, αλλά άμα το ψάξετε θα βρείτε αναλυτικότερες πληροφορίες.

 

Μου άρεσε αρκετά αυτή η σειρά, αν και αναμενόμενα είχε κάμποσα σκαμπανεβάσματα. Το πρώτο με την Captain Carter μου άρεσε σαν επεισόδιο. Το δεύτερο με τον Star Lord να είναι ο Black Panther έμοιαζε κάπως wtf σαν σκέψη, αλλά δεν είναι κακό. Μακράν για μένα από τα καλύτερα είναι το τρίτο, εξαιρετικό whodunnit μυστήριο που χτίζει ωραία. Συνεχίζουμε δυνατά με το επεισόδιο του Doctor Strange, αρκετά συγκινητικό με ωραίο backstory. Το πέμπτο με τα ζόμπι δε μου πολυάρεσε, το έκτο με τον Killmonger να σώζει τον Stark ήταν μια χαρά, αλλά στην αρχή αργούσε λίγο, ενώ του ανέμελου Thor δε μου άρεσε.

 

Εκεί λοιπόν έρχεται το φινάλε που είναι σε δύο μέρη και κάνουν κάτι που δεν περίμενα (δεν ξέρω αν το περίμεναν άλλοι, αλλά δεν είχα διαβάσει κιόλας πως θα πάει.

Spoiler

Ουσιαστικά το universe του 8ου επεισοδίου απειλεί τον Watcher και την ύπαρξη όλων των υπόλοιπων universes, άρα ο Watcher παρεμβαίνει και μαζεύει ήρωες από τα προηγούμενα επεισόδια για να αντιμετωπίσουν την απειλή.

 

Τα δύο τελευταία επεισόδια είναι τα καλύτερα, αστείρευτη δράση, ενώ το φινάλε δείχνει πολλά υποσχόμενο.

 

Περίεργο, ρεαλιστικό animation, όντως δεν αποτυπώνει στο 100% τις εκφράσεις των χαρακτήρων. Το voice acting είναι κι αυτό καλό, επιστρέφουν πάρα πολλά ονόματα από τις ταινίες, ενώ για όσους δεν επέστρεψαν, υπάρχουν φωνές που τους μοιάζουν πάρα πολύ, ειδικά κάποιοι ηθοποιοί έρχονται από παλιότερα animations των Avengers και της Marvel. Συνεπώς, θέλω να δω που θα το πάνε βάσει των όσων είδαμε στα τελευταία δύο και με ποιο τρόπο θα συνεχίσει, να δω το επεισόδιο της Gamora και άλλες πρωτότυπες ιστορίες. Δε θα είναι consistent σειρά, θα έχει πολύ καλά, καλά, μέτρια και κακά επεισόδια, αλλά συνολικά το πρόσημο εννοείται πως είναι θετικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ενώ όταν ξεκίνησε η σειρά, κάθε καινούριο επεισόδιο το έβρισκα καλύτερο από το προηγούμενο, με αποκορύφωμα το επεισόδιο με τον Δρα Στρέηντζ (που ξεπερνάει τα όρια ενός απλού επεισοδίου κινουμένων σχεδίων, ειναι κάτι που θα έστεκε και ως ταινία), μετά άρχισε η πτώση.
Η τελευταία ιστορία που βλέπουμε σε δύο μέρη, μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Ακολουθούν σπόιλερ:

Spoiler

Εντυπωσιακή από τη μία, με πολύ ενδιαφέρον αρχικό θέμα (ο Ούλτρον γίνεται Όραμα) από την άλλη όμως, για μένα δε βγάζει νόημα.
Καταστρατηγεί τους Νόμους του πολυσύμπαντος της Μάρβελ! Τα πετράδια της Αιωνιότητας υποτίθεται ότι έχουν δύναμη μόνο στο δικό στους σύμπαν. Εδώ βλέπουμε έναν Ούλτρον/Όραμα να οργιάζει σε όλα τα σύμπαντα με τα δικά του πετράδια χωρίς αντίσταση. Ούτε οι... Θάνοι των συμπάντων τους που έχουν το Γάντι της Αιωνιότητας δεν αντιδρούν.  Καλά, το ότι στην αρχή ο Ούλτρον σκοτώνει στο δευτερόλεπτο τον κάτοχο 4 πετραδιών της Αιωνιότητας, ασχολίαστο.

Και όλο αυτό καταλήγει σε έναν αχταρμά με εντυπωσιακές σκηνές, αλλά με ανατροπή στην ανατροπή χωρίς λόγο ύπαρξης. Οι ανατροπές μού φάνηκαν η μία πιο αστεία από την άλλην.

 

Για μένα η σειρά αξίζει μόνο και μόνο για το απίστευτο επεισόδιο με τον Δρα Στρέιντζ.

Να δούμε αν η σκηνή μετά τους τίτλους τέλους στο τελευταίο επεισόδιο θα επηρεάσει και το κινηματογραφικό σύμπαν της Μάρβελ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5383
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ολοκλήρωσα και εγώ τη σειρά. Θετική εντύπωση θα έλεγα ότι μου άφησε.  Η χρήση animation, θα μπορέσει να μας δώσει ιστορίες που λόγω μπάτζετ και άλλων περιορισμών δε θα μπορούσαμε να δούμε στις ταινίες και τις σειρές. Η σειρά προτίμησής μου των επεισοδίων από το καλύτερο στο χειρότερο είναι η εξής:

 

3 - 2 - 5 - 4 - 6 - 8 - 9 - 1 - 7

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to What If...? (2021- )
  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

επιτέλους είδα και το τελευταίο επεισόδιο :)  Στα θετικά της σειράς το ότι κατόρθωσα να την τελειώσω και δεν την παράτησα. Στα αρνητικά της σειράς το ότι διάβαζα τα σχόλια για το επεισόδιο με τον Strange, για τα ζόμπις κ.ο.κ. και δεν θυμόμουν την πλοκή τους ή το τι συναισθήματα μου άφησαν :D Νομίζω πως είχα περάσει πολύ καλά με τα ζόμπις, αλλά μα τον Αλλάχ, δεν βάζω το χέρι στη φωτιά :) 

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  39108
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  54
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  55
  • Days Won:  1
  • With Us For:  638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Mάλλον το καλύτερο animation της marvel μαζί με το x-men

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, mikealex666 said:

Mάλλον το καλύτερο animation της marvel μαζί με το x-men

 

Υπερβολή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39108
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  54
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  55
  • Days Won:  1
  • With Us For:  638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

15 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

Υπερβολή

Αντε και το silver surfer... Aν όχι αυτά τότε ποιο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/11/2022 στο 12:38 ΜΜ, mikealex666 είπε:

Αντε και το silver surfer... Aν όχι αυτά τότε ποιο?

Εγώ συμφωνώ για το what if, μιας και έχει μερικά καλά εως πολύ καλά επεισόδια, αλλά στα καλύτερα animations της marvel θα έβαζα και το spectacular spider-man.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Έσκασε τρέιλερ δεύτερης σεζόν και δε βλέπω τις τρομερές εκπλήξεις όπως στην πρώτη που είχαμε ένα σαφές teaser για πολλά επεισόδια, εδώ αντιθέτως βλέπουμε λίγα πράγματα, αλλά γενικά το trailer είναι φανταστικό! Πολλή δράση και ένας φοβερός Watcher να μας λέει για νέες ιστορίες του Multiverse που τουλάχιστον σε αυτή τη σειρά υπηρετείται εξαιρετικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης, αυτή τη φορά θα βλέπουμε ένα επεισόδιο την ημέρα και όχι την εβδομάδα, από τις 22 μέχρι τις 30 Δεκεμβρίου:).

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

S2 E1.

Αξιοπρεπέστατη πρεμιέρα, τίποτα το εντυπωσιακό, τίποτα το κακό :).

Σίγουρα πολύ ανώτερη της πρεμιέρας της προηγούμενης season που ήταν για εμένα μάλλον το χειρότερο/πιο αδιάφορο επεισόδιο της season.

Ελπίζω σε επεισοδιάρες, όπως ήταν 2-3 επεισόδια της προηγούμενης season, και πάνω από όλα χαίρομαι που θα απολαύσουμε εννιά νέα "τι θα γινόταν αν...;", ένα κάθε μέρα(!) , αυτές τις γιορτινές ημέρες:beersanta:.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλό και το 2ο επεισόδιο, αν και νομίζω θα λειτουργούσε ακόμα καλύτερα ως ταινία, μιας και έτσι θα είχαν αρκετό χρόνο οι χαρακτήρες να λάμψουν και θα μπορούσαμε να έχουμε μια πιο καλογραμμένη πλοκή καθώς και μεγαλοπρεπή σκηνοθεσία και ερμηνείες από τους ηθοποιούς (σε live action) / λίγο πιο καλοδουλεμένο animation.

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια χαρά και το Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο (S2 E3).

Μέχρι τώρα, βέβαια, ο δεύτερος κύκλος δεν έχει κάποιο εντυπωσιακό επεισόδιο και αυτό που με κρατάει σε εγρήγορση κατά την διάρκεια των επεισοδίων είναι τα ατελείωτα easter eggs και αναφορές στο MCU (και όχι μόνο).

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Marvel σήμερα για χριστουγεννιάτικο δώρο μας έδωσε το χαμένο επεισόδιο με την Gamora που μας χρωστούσε:beersanta:.

 

 

Επεξεργασία από spider-maniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  211
  • Reputation:   1262
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  3
  • With Us For:  634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με την ολοκλήρωση της δεύτερης season, αυτό που έχω να πω είναι πως την βρήκα απογοητευτική, με αδιάφορα και ανούσια επεισόδια και φυσικά πολύ κατώτερη της πρώτης season, αφού κανένα επεισόδιο της δεν πλησιάζει σε ποιότητα τα 2-3 επεισόδια που μου άρεσαν από την πρώτη.

 

Ένα από τα προβλήματα της season, για εμένα, είναι το γεγονός ότι οι δημιουργοί της σειράς αποφάσισαν να δώσουν ακόμα σημαντικότερο ρόλο στην εντελώς αδιάφορη Captain Carter, η οποία από την πρώτη φορά που την είδα μου φάνηκε μια φθηνή απομίμηση του cap (να σημειωθεί ότι την αυθεντική εκδοχή της Carter του MCU την απόλαυσα πολύ στις δύο seasons "Agent Carter", αν και το βρίσκω πολύ λογικό λαμβάνοντας υπ' όψιν το για πόσο διαφορετική εκδοχή της μιλάμε).

 

Επίσης, πέρα από το γεγονός ότι η season υπήρξε πολύ αδιάφορη, ούτως ή άλλως, πρέπει να αναφέρω και το γεγονός ότι το μεγαλύτερο κομμάτι της έχει και την αηδιαστική αίσθηση πως το M-She-U ήρθε για να μείνει (αλλά δεν θα επεκταθώ σε ό,τι αφορά αυτό το θέμα προς αποφυγήν φασαρίας :notalk:).

 

On 9/10/2021 στο 11:39 ΜΜ, theforce είπε:
Spoiler

Εντυπωσιακή από τη μία, με πολύ ενδιαφέρον αρχικό θέμα (ο Ούλτρον γίνεται Όραμα) από την άλλη όμως, για μένα δε βγάζει νόημα.
Καταστρατηγεί τους Νόμους του πολυσύμπαντος της Μάρβελ! Τα πετράδια της Αιωνιότητας υποτίθεται ότι έχουν δύναμη μόνο στο δικό στους σύμπαν. Εδώ βλέπουμε έναν Ούλτρον/Όραμα να οργιάζει σε όλα τα σύμπαντα με τα δικά του πετράδια χωρίς αντίσταση. Ούτε οι... Θάνοι των συμπάντων τους που έχουν το Γάντι της Αιωνιότητας δεν αντιδρούν.  Καλά, το ότι στην αρχή ο Ούλτρον σκοτώνει στο δευτερόλεπτο τον κάτοχο 4 πετραδιών της Αιωνιότητας, ασχολίαστο.

Και όλο αυτό καταλήγει σε έναν αχταρμά με εντυπωσιακές σκηνές, αλλά με ανατροπή στην ανατροπή χωρίς λόγο ύπαρξης. Οι ανατροπές μού φάνηκαν η μία πιο αστεία από την άλλην.

 

Τέλος, αυτό που έχω να πω για το finale της season είναι ότι όσα έγραψε ο @ theforce για το τέλος της πρώτης season ισχύουν και εδώ (και νομίζω πως μπορώ να πω ότι αυτή τη φορά τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα).

Γενικά θεωρώ ότι το να χειριστείς σεναριακά τόσο μεγάλες δυνάμεις είναι πολύ δύσκολο και εύκολα καταντάει σε υπερβολικά μη ρεαλιστικά αποτελέσματα, κάτι που συμβαίνει και εδώ.

Πιστεύω ότι αν δείτε το τελευταίο επεισόδιο θα καταλάβετε τι εννοώ. Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας πάνω σε όσα είπα, φίλτατοι συνφορουμήτες, οπότε... περιμένω:cheers3:.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το τελείωσα και εγώ, μου άρεσε αρκετά το φορμάτ με ένα επεισόδιο κάθε μέρα ως κυκλοφορία. Από εκεί και μετά στο σεναριακό κομμάτι, αυτή η δεύτερη σεζόν ήταν πολύ πολύ κατώτερη της πρώτης. Ήταν ψιλοπροφανές ότι οι ιστορίες θα ενωθούν και δεν το έκρυβαν και οι ίδιοι οι  δημιουργοί με τα teasers σε κάποια επεισόδια, αν και προφανώς δεν ενώθηκαν όλες όπως έγινε πέρυσι. Σε γενικές γραμμές ακόμα και τα αυτοτελή επεισόδια δεν ήταν τόσο καλά όσο αυτά της πρώτης σεζόν, ίσως λίγο το 1602 να με κέρδισε κάπως παραπάνω. Το τελευταίο δεν ήταν κακό αλλά όπως αναφέρθηκε και σε άλλα σχόλια, υπάρχουν σημαντικές παραβάσεις των κανόνων της ίδιας της Marvel. Γενικά πάντως ήταν μια κάπως μέτρια σεζόν που δε μπόρεσε να πατήσει πάνω στην επιτυχία της πρώτης. Θα ήθελα όμως να δω κι άλλα επεισόδια γιατί μπορούν να υπάρξουν καλές ιδέες και το animation είναι φανταστικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 30/12/2023 στο 1:31 ΜΜ, spider-maniac είπε:

Με την ολοκλήρωση της δεύτερης season, αυτό που έχω να πω είναι πως την βρήκα απογοητευτική, με αδιάφορα και ανούσια επεισόδια και φυσικά πολύ κατώτερη της πρώτης season, αφού κανένα επεισόδιο της δεν πλησιάζει σε ποιότητα τα 2-3 επεισόδια που μου άρεσαν από την πρώτη.

 

 

Αυτό ακριβώς, παντελώς αδιάφορη η δεύτερη σαιζόν με επεισόδια που ειδα μέσα σε πεντε λεπτά ( ειδικα αυτό με τον Χαππυ ηταν οτι χειρότερο). Δε ξερω που θα πάει το ολο πράγμα αλλά αν εινια να συνεχίσει ετσι δε βλέπω να ξανα ασχολούμαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.