Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

την προηγουμενη φορα αν θυμαστε το ΚΟΜΙΞ ειχε βγει στην Αθηνα πρωτα και την αλλη μερα στην υπολοιπη Ελλαδα. αρα για εμας   αυριο τα σπουδαία 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

την προηγουμενη φορα αν θυμαστε το ΚΟΜΙΞ ειχε βγει στην Αθηνα πρωτα και την αλλη μερα στην υπολοιπη Ελλαδα. αρα για εμας   αυριο τα σπουδαία 

 

αυτό ειχε γινει στο Κόμιξ #1, το 2ο είχε έρθει εδώ την ίδια μέρα...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ανυπομονω να διαβασω ΦΑΝΤΟΜΙΑ !!!!!!!!!

 

Παντα ειχα την περιεργια για τον Φαντομια απο οπου προεκυψε ο Φαντομ ντακ

 

Θα ηθελα και μια ιστορια για την Μαρβελ Ντακ

Απο που ηρθε και πως προεκυψε η Νταιζυ σουπερ ηρωιδα....

 

 

Πιστευω πως το 4ο τευχος θα ειναι κατι πρωτογνωρο για τα ντισνευκα χρονικα !!!!!!!!!!

 

 

Γενικως πιστευω οτι συμφωνα με τα οσα εχει δειξει μεχρι τωρα και πηγαινοντας κοντρα στην συνηθη ταση η Β' περιοδος οποιουδηποτε περιοδικου να μην εχει ιδιεταιρη συλλεκτικη αξια θα πω το εξης

 

Οτι το κομιξ Β' περιοδου θα παρει κι αυτο την αξια του λογω πολυ καλων και μοναδικων μοντερνων ιστοριων και θα σπασει την ''παραδοση'' καθως εχει δυναμικη για καλυτερα πραγματα αρκει να δωθει εμφαση στο μαρκετινγκ

 

Οπως και να το κανουμε ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ηδη !!!!!!!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

η απάντηση της καθημερινής σε mail μου, 12 μέρες μετά και αφού είχα ξεχάσει ότι τους είχα στείλει..

 

Αγαπητέ Βαγγέλη, 

 

μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα από την κυκλοφορία της πρώτης σειράς της Βιβλιοθήκης Disney, θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι τόμοι της συλλογής. Επίσημη αναγγελία θα γίνει μέσα από τις σελίδες των περιοδικών Disney και της Καθημερινής.

 

Την παρουσίαση του έργου του Ρομάνο Σκάρπα την γνωρίζουμε. Σαν ιδέα είναι εξαιρετική και είναι κάτι που θα μας απασχολήσει κάποια στιγμή στο μέλλον και ελπίζουμε να έχουμε την τιμή και την χαρά να το υλοποιήσουμε...

 

 

 

 

Στις 11 Σεπτεμβρίου 2014 - 12:50 μ.μ., ο χρήστης ..... έγραψε:

 

Καλημέρα,

 

 

Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε και που φέρατε ξανά τα Disney στη χώρα μας...εγώ προσωπικά ξαναπαίρνω τη βιβλιοθήκη Disney αν και είχα πάρει και τους 16 τόμους της βιβλιοθήκης Carl Barks από τον Τερζόπουλο.. ελπίζω να δούμε ολοκληρωμένη τη βιβλιοθήκη αυτή τη φορά...αυτό που με ενδιαφέρει όμως περισσότερο είναι να δούμε στη χώρα μας τη βιβλιοθήκη του Ρομάνο Σκάρπα που κυκλοφορεί από το χειμώνα στην Ιταλία από την Panini..

Δεν τρέφω πολλές ελπίδες λόγω του όγκου της και λόγω της κατάστασης στη χώρα..αλλά όσο ζούμε ελπίζουμε!!

Ως τότε θα ήθελα να προτείνω την έκδοση κάποιων σπουδαίων ιστοριών του μεγάλου δασκάλου, όπως και των Giovann Battista Carpi και Guido Martina που είτε δεν έχουν δημοσιευτεί ποτέ στη χώρα μας, είτε είναι πλέον δυσεύρετες καθώς είχαν τυπωθεί σε «αρχαία τεύχη» με κακή ποιότητα χαρτιού και σε ασπρόμαυρο...

Μιας και στα περιοδικά που ήδη κυκλοφορείτε δε φαίνεται να χωρούν, καθώς προτιμάτε άλλου είδους ιστορίες, θα ήταν ωραίο να βλέπαμε ένα περιοδικό στο ύφος των ΚΛΑΣΙΚΩΝ (αλλά χωρίς τις συνεχείς επανατυπώσεις ανά 5-10 χρόνια των ίδιων ιστοριών , στις οποίες υπέπεφτε η προηγούμενη εκδοτική), ή με κάποια έκτακτη έκδοση, όπως ήταν τα ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ, αλλά με χαρακτήρα ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ DISNEY

 

Για παράδειγμα θα μπορούσατε να κάνετε ένα αφιέρωμα στις παρωδίες σπουδαίων έργων της λογοτεχνίας , του θεάτρου, της όπερας και του κινηματογράφου από τον Giovann Battista Carpi. Μερικές από τις αδημοσίευτες στη χώρα μας ιστορίες είναι οι παρακάτω. Όπως φαίνεται και από τη βαθμολογία τους πρόκειται για αριστουργήματα και είναι κρίμα να μην υπάρχουν στις συλλογές μας..

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1743-AP

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1604-A

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+AT+++90-B

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL++542-AP

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1319-A

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+PPB+++1-A

 

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

Φίλε Βαγγέλη, ευχαριστούμε για την πρωτοβουλία σου που έγιναν αφορμή να διαβάσουμε στην απάντηση των εκδοτών εξαιρετικά ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την Μεγάλη Βιβλιοθήκη. Κατά τα λοιπά αοριστίες για τον Scarpa και έλλειψη ανταπόκρισης στην θαυμάσια πρότασή σου για δημοσίευση στη Χώρα μας των αγαπημένων μου παρωδιών του Carpi.

 

2. Θα μου άρεσε να δούμε αυτή την ιστορία του στα ελληνικά. Την έχω δει σε σκανάρισμα από το Piscou και, με αφορμή μιας κόντρας ανάμεσα στον Ντόναλντ και τον Σκρουτζ, ανακυκλώνει πολλές σκηνές από ιστορίες του Μπαρκς και του Ρόσα.

 

Μια μικρή διορθωσούλα: Το περιοδικό λέγεται Picsou που είναι το όνομα του Σκρουτζ στα γαλλικά και είναι παραφθορά του γαλλικού όρου pique-sou που σημαίνει "αυτός που μαζεύει λεφτά".

 

κατά τα άλλα με τρομάζει το ότι η κεντρική ιστορία του επόμενου τεύχους που θα κυκλοφορήσει στις 22!!! Οκτώβρη και όχι στις 29 όπως θα περιμέναμε (ίσως λόγω 28ης;; ) είναι με τον Φαντομία και είναι του Marco Gervasio...δεν κατάφερα να την εντοπίσω στο inducks αλλά μου μυρίζει μετριότητα...ελπίζω να με διαψεύσει, κι αν όχι να είναι παρένθεση στα καλά τεύχη και όχι κατρακύλα του περιοδικού από το 4ο κιόλας τεύχος...

 

πρέπει να είναι στην ίδια υποσειρά με αυτή http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2975-1

μένουν και 50 σελίδες ακόμη για τις υπόλοιπες ιστορίες...

 

 

 

Κωστή μου, από που αντλείς την πληροφορία σου; Γιατί, αν είναι έτσι τότε δεν πρόκειται για την ιστορία που είχε προαναγγείλει η "Νέα Ακτίνα" στο Κόμιξ #302 μαζί με τον Μόμπυ Ντικ, τον Δρ Τικ-Τακ και άλλες δύο η οποία ήταν η http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2974-2

 

Το περίεργο είναι, ότι η εικόνα που βλέπουμε στην σελ. 3 του Κόμιξ #3 δεν συμπίπτει με καμιά από τις πρώτες σελίδες των 10 ιστοριών της υποσειράς στην οποία παραπέμπει ο Βαγγέλης και επομένως ούτε εκείνης που λες εσύ ούτε εκείνης που είχε προγραμματίσει ο Τερζόπουλος.

 

Τέλος θα ήταν παράλειψή μου να μην αναφερθώ επαινετικά στις καίριες απόψεις που διατυπώνει ο :germ:στα ποστ του # 1479 και 1497 και περιμένω επιβεβαίωση των προβλέψεων που διατυπώνει στο τελευταίο για το Editor's Choice.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα σε μαλώσω. Δεν βλέπεις πως στο λήμμα στο inducks, το δεύτερο καρέ που έχουν βάλει είναι ίδιο με το δεύτερο καρέ από την σελίδα της ιστορίας που έβαλαν ως δείγμα στο περιοδικό; :Teacher::P Όπως και να έχει. Κατέβασε την εικόνα που έχω βάλει στο θέμα του ΚΟΜΙΞ και ζούμαρε για να δεις τον κωδικό της ιστορίας που δεν φαίνεται καλά με γυμνό μάτι. ;) .

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις πως η Νέα Ακτίνα είχε ανακοινώσει όλες τις βασικές ιστορίες που θα εξέδιδε το επόμενο διάστημα ή ότι θα τις έβαζε με αυτή την σειρά. Ή ακόμα πως η Καθημερινή θα ακολουθούσε τον προγραμματισμό της Νέας Ακτίνας.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κωστή μου, από που αντλείς την πληροφορία σου; Γιατί, αν είναι έτσι τότε δεν πρόκειται για την ιστορία που είχε προαναγγείλει η "Νέα Ακτίνα" στο Κόμιξ #302 μαζί με τον Μόμπυ Ντικ, τον Δρ Τικ-Τακ και άλλες δύο η οποία ήταν η http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2974-2

 

Το περίεργο είναι, ότι η εικόνα που βλέπουμε στην σελ. 3 του Κόμιξ #3 δεν συμπίπτει με καμιά από τις πρώτες σελίδες των 10 ιστοριών της υποσειράς στην οποία παραπέμπει ο Βαγγέλης και επομένως ούτε εκείνης που λες εσύ ούτε εκείνης που είχε προγραμματίσει ο Τερζόπουλος.

Τρύφωνα ο GreekComicFan έχει δίκιο... Άμα πας πιο κάτω στο σύνδεσμο που σου δίνει θα δεις την εξής εικόνα:

fi_aatk402p005_001.jpg&normalsize=1

Που σύμφωνα με τη διαφήμιση της πρώτης σελίδας του ΚΟΜΙΞ 4 είναι σωστή/η ίδια. Άρα πρόκειται για εκείνη την ιστορία... Σε αυτό που θα συμφωνήσω όμως είναι ότι έχεις δίκιο ότι δεν πρόκειται για την ιστορία που είχε βάλει ο Τερζο στο ΚΟΜΙΞ 302...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι βρήκαν νέα υπό-σειρά για να προωθήσουν και δεν θα δούμε μόνο αυτή σύντομα από το περιοδικό. :) Το αστείο βέβαια θα ήταν να βάλουν και τις δύο μέσα στο επόμενο τεύχος.

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι άλλωστε η 1η από τις ιστορίες με τον Φαντομία.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Άσχετο. Όπως πίνω τον καφέ μου και σκαλίζω το inducks μου ήρθε μια απορία. Ιδού λοιπόν η απάντησή της. Οι ιστορίες της πρώτης 500αδας που δημιουργήθηκαν από το 2010 και μετά. :)

 

109. Ο κόσμος του μεγάλου αδερφού. Casty. ΜΜ 2431

121. Η τελευταία περιπέτεια. Artibani + Perina. ΜΜ Β 1-4

226. Topolino e l'isola di Quandomai. Casty. Αδημοσίευτη (υπάρχει όμως στα αγγλικά ;) )

227. Δράκουλας. Enna + Celoni Κόμιξ 295

256. Σκοτεινός Κόσμος. Casty. Κόμιξ Β 3 (χμμμμμμμμμμμμμμμμ.... άρα καθόλου τυχαίο που την έβαλαν :) )

338. Μόμπυ Ντικ. Artibani + Mottura Κόμιξ Β 1 (χμμμμμμμμμμ)

389. Στην δίνη της λήθης. Salati + Mottura Αλμανάκο 241

448. Η λαίλαπα των αιώνων. Casty ΜΜ 2449+2450

 

αυτό το οποίο δεν γνωρίζω είναι το πόσοι ψηφίζουν από Ελλάδα και πως επηρρεάζουν τις ψηφοφορίες. Θα μπορούσαν λχ να είναι αρκετοί (για ψηφοφόροι του inducks), να κοπανάνε 10άρια σε ότι βρούνε μπροστά τους και αυτομάτως να ανεβάζουν κάποιες ιστορίες :)

 

:cheers5:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μια μικρή διορθωσούλα: Το περιοδικό λέγεται Picsou που είναι το όνομα του Σκρουτζ στα γαλλικά και είναι παραφθορά του γαλλικού όρου pique-sou που σημαίνει "αυτός που μαζεύει λεφτά".

Τόσες φορές το έχω δει τυπωμένο, και για κάποιο λόγο πάντα νόμιζα ότι το s είναι πριν το c! :damn:

 

αυτό το οποίο δεν γνωρίζω είναι το πόσοι ψηφίζουν από Ελλάδα και πως επηρρεάζουν τις ψηφοφορίες. Θα μπορούσαν λχ να είναι αρκετοί (για ψηφοφόροι του inducks), να κοπανάνε 10άρια σε ότι βρούνε μπροστά τους και αυτομάτως να ανεβάζουν κάποιες ιστορίες :)

 

:cheers5:

Εδώ υπάρχει ο αριθμός των ψήφων που έχει ρίξει το κάθε μέλος του Inducks (αλλά δεν φαίνεται σε ποιες ιστορίες έχουν ψηφίσει). Το δεύτερο και το τρίτο όνομα στην κατάταξη είναι Έλληνες, όπως και εφτά - οχτώ ακόμα που βλέπω μέσα στην πρώτη κατοστάδα.

 

:cheers3:

 

Σε άλλα νέα, η ιστορία με τον Φαντομία του επόμενου τεύχους είχε αναφερθεί και εδώ ότι θα τυπωνόταν στο ΚΟΜΙΞ #307, μαζί με άλλες 3 της σειράς.

Επεξεργασία από Comics Fan
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν στην επαρχία τελικά θα έρχεται κάθε Παρασκευή όπως παλιά!!!Αρα υπομονή άλλη μια μέρα. Αυριο όλα μαζί Μίκυ και ΚΟΜΙΞ

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ ήρθε σήμερα.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Περίμενα να το σχολιάσει κάποιος από χθες, αλλά μιας και μάλλον δεν το πήρατε χαμπάρι, στην νέα διαφήμιση του περιοδικού Μίκυ Μάους που υπήρχε στο ΚΟΜΙΞ 03 και στο Φάντομ Ντακ 19, εκτός από το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους, φαίνεται και μέρος ενός εξώφυλλου από μελλοντικό τεύχος. Με λίγο ψάξιμο είδα πως προέρχεται από το τεύχος 2859 του Topolino.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περίμενα να το σχολιάσει κάποιος από χθες, αλλά μιας και μάλλον δεν το πήρατε χαμπάρι, στην νέα διαφήμιση του περιοδικού Μίκυ Μάους που υπήρχε στο ΚΟΜΙΞ 03 και στο Φάντομ Ντακ 19, εκτός από το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους, φαίνεται και μέρος ενός εξώφυλλου από μελλοντικό τεύχος. Με λίγο ψάξιμο είδα πως προέρχεται από το τεύχος 2859 του Topolino.

 

το πρωτο πραγμα που προσεξα ηταν αυτό αλλα βαρεθηκα να το γραψω  :lol:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Από το thread του ΚΟΜΙΞ (Β'ΠΕΡΙΟΔΟΣ)

 

 


 

Υ.Γ. Μακάρι να μη ξαναδούμε ποτέ Μπαρκς στο Κόμιξ.

 

Διαφωνώ φίλε. ;) Πρώτα πρέπει να τελειώσουν όλες του τις ιστορίες και μετά ναι ας μη ξαναβάλουν. Υπάρχουν και άλλες ιστορίες του Μπαρκς που δεν έχουμε δει και που είναι είτε αδημοσίευτες στη χώρα μας είτε δημοσιευμένες σε κάτι Μίκυ του 1970. Εδω έβαλαν αδημοσίευτη μεγάλη ιστορία του Μπαρκς στο τεύχος 301 του Α κύκλου. Αυτή ήταν μια υπέροχη ιστορία. Ασε που εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι δεκασέλιδες που βάζει το ΚΟΜΙΞ. Συνδέει το τώρα με το τότε. Και μη μου πείς οτι είναι καύτερη η ιστορία που διάβασες σε αυτό το τεύχος από μια δεκασέλιδη του Μπαρκς.

:)

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

απο τη δεκασελιδη του Μπαρκς που ειχε το Κόμιξ #2, ναι ήταν καλύτερη...

ποιες αξιολογες ιστοριες του Μπαρκς εχουν μεινει που δεν εχουν δημοσιευτει στο Κόμιξ; Υπάρχουν σίγουρα αυτές αλλά εγώ το έχω αυτό το τεύχος οπότε δε θέλω να μπουν και στο Κόμιξ...

 

βρήκα τρεις:

http://coa.inducks.org/story.php?c=W+CP++++1-01

http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+105-02

http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC++99-02

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγω θελω να διαβασω καποτε στο κομιξ αυτην την ιστορια του Μπαρκς! http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+255-01 ! σαυτην εισαγεται για πρωτη φορα ο χαρακτηρας του ρομπαξ.. απορω πως τοσα χρονια δεν την εχουμε δει στην Ελλαδα! :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως γιατί είναι μάπα; 7,6 στο inducks για Μπαρκς σημαίνει πως αν την είχε κάνει άλλος θα είχε το πολύ 7,3 :P

 

υ.γ. ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το τρισάθλιο σχέδιο στην 2η ιστορία του Κόμιξ...

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Θα σε μαλώσω. Δεν βλέπεις πως στο λήμμα στο inducks, το δεύτερο καρέ που έχουν βάλει είναι ίδιο με το δεύτερο καρέ από την σελίδα της ιστορίας που έβαλαν ως δείγμα στο περιοδικό; :Teacher::P Όπως και να έχει. Κατέβασε την εικόνα που έχω βάλει στο θέμα του ΚΟΜΙΞ και ζούμαρε για να δεις τον κωδικό της ιστορίας που δεν φαίνεται καλά με γυμνό μάτι. ;) .

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις πως η Νέα Ακτίνα είχε ανακοινώσει όλες τις βασικές ιστορίες που θα εξέδιδε το επόμενο διάστημα ή ότι θα τις έβαζε με αυτή την σειρά. Ή ακόμα πως η Καθημερινή θα ακολουθούσε τον προγραμματισμό της Νέας Ακτίνας.

 

 

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι βρήκαν νέα υπό-σειρά για να προωθήσουν και δεν θα δούμε μόνο αυτή σύντομα από το περιοδικό. :) Το αστείο βέβαια θα ήταν να βάλουν και τις δύο μέσα στο επόμενο τεύχος.

 

α. Δικό μου το φταίξιμο σε όλα. Κοίταξα μόνο το επάνω μέρος του λινκ του Inducks και δεν μου έκοψε να κατέβω πιο κάτω. ΄Οσο για τον κωδικό, είναι πολύ καλή μεν η όραση μου και δεν χρειάζομαι γυαλιά λόγω των επεμβάσεων για καταρράκτη και στα δυο μάτια αλλά δεν αρκεί για να διακρίνει τόσο μικρά στοιχεία. Τώρα που μου επέστησες την προσοχή, φίλε Κωστή, τον είδα και με μεγεθυντικό φακό τον διάβασα.

 

β. Προφανώς δεν πιστεύω πως η Καθημερινή θα ακολουθούσε κατά γράμμα τον προγραμματισμό της Ν.Α. αλλά σκέφθηκα πως ίσως γι' αυτές που είχε ανακοινώσει η τελευταία υπήρχε κάποια προεργασία και υπέθεσα πως μπορεί να ήταν αυτή που αναγγέλθηκε στο #302.

 

Άσχετο. Όπως πίνω τον καφέ μου και σκαλίζω το inducks μου ήρθε μια απορία. Ιδού λοιπόν η απάντησή της. Οι ιστορίες της πρώτης 500αδας που δημιουργήθηκαν από το 2010 και μετά. :)

 

109. Ο κόσμος του μεγάλου αδερφού. Casty. ΜΜ 2431

121. Η τελευταία περιπέτεια. Artibani + Perina. ΜΜ Β 1-4

226. Topolino e l'isola di Quandomai. Casty. Αδημοσίευτη (υπάρχει όμως στα αγγλικά ;) )

227. Δράκουλας. Enna + Celoni Κόμιξ 295

256. Σκοτεινός Κόσμος. Casty. Κόμιξ Β 3 (χμμμμμμμμμμμμμμμμ.... άρα καθόλου τυχαίο που την έβαλαν :) )

338. Μόμπυ Ντικ. Artibani + Mottura Κόμιξ Β 1 (χμμμμμμμμμμ)

389. Στην δίνη της λήθης. Salati + Mottura Αλμανάκο 241

448. Η λαίλαπα των αιώνων. Casty ΜΜ 2449+2450

 

αυτό το οποίο δεν γνωρίζω είναι το πόσοι ψηφίζουν από Ελλάδα και πως επηρρεάζουν τις ψηφοφορίες. Θα μπορούσαν λχ να είναι αρκετοί (για ψηφοφόροι του inducks), να κοπανάνε 10άρια σε ότι βρούνε μπροστά τους και αυτομάτως να ανεβάζουν κάποιες ιστορίες :)

 

:cheers5:

 

α. Πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που παραθέτεις για τις ιστορίες της 500δας.

 

β. Εδώ οι δικές μου βαθμολογίες με όλες τις λεπτομέρειες. http://coa.inducks.org/maccount.php?votes=1 Είναι αλήθεια πως έχω βάλει πολλά δεκάρια και εννιάρια αλλά νομίζω πως οι περισσότερες ιστορίες άξιζαν το βαθμό που τους έβαλα. Προφανώς υπεισέρχεται και το υποκειμενικό στοιχείο όπως σε κάθε κρίση (π.χ. τα 10ρια σε όλες τις ιστορίες του β΄ κύκλου του Μίκυ Μυστήριο και σε όλα τα επεισόδια της Ιστορίας και Δόξας) ή και το συναισθηματικό (οι δύο πρώτες του πίνακα ήταν οι αγαπημένες μου από το Γέλιο και Χαρά από το 1954 που τις πρωτοδιάβασα) αλλά έχω βάλει και βαθμούς από 3 έως 7 (ακόμη και ένα μηδενικό) σε ιστορίες που δεν μου άρεσαν.

 

Περίμενα να το σχολιάσει κάποιος από χθες, αλλά μιας και μάλλον δεν το πήρατε χαμπάρι, στην νέα διαφήμιση του περιοδικού Μίκυ Μάους που υπήρχε στο ΚΟΜΙΞ 03 και στο Φάντομ Ντακ 19, εκτός από το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους, φαίνεται και μέρος ενός εξώφυλλου από μελλοντικό τεύχος. Με λίγο ψάξιμο είδα πως προέρχεται από το τεύχος 2859 του Topolino.

 

 

το πρωτο πραγμα που προσεξα ηταν αυτό αλλα βαρεθηκα να το γραψω  :lol:

 

Ούτε που πήγε το μυαλό μου σε κάτι τέτοιο.

 

Από το thread του ΚΟΜΙΞ (Β'ΠΕΡΙΟΔΟΣ)

 

 

 

Διαφωνώ φίλε. ;) Πρώτα πρέπει να τελειώσουν όλες του τις ιστορίες και μετά ναι ας μη ξαναβάλουν. Υπάρχουν και άλλες ιστορίες του Μπαρκς που δεν έχουμε δει και που είναι είτε αδημοσίευτες στη χώρα μας είτε δημοσιευμένες σε κάτι Μίκυ του 1970. Εδω έβαλαν αδημοσίευτη μεγάλη ιστορία του Μπαρκς στο τεύχος 301 του Α κύκλου. Αυτή ήταν μια υπέροχη ιστορία. Ασε που εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι δεκασέλιδες που βάζει το ΚΟΜΙΞ. Συνδέει το τώρα με το τότε. Και μη μου πείς οτι είναι καύτερη η ιστορία που διάβασες σε αυτό το τεύχος από μια δεκασέλιδη του Μπαρκς.

:)

 

Συμφωνώ μαζί σου, φίλε μου.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

απο τη δεκασελιδη του Μπαρκς που ειχε το Κόμιξ #2, ναι ήταν καλύτερη...

ποιες αξιολογες ιστοριες του Μπαρκς εχουν μεινει που δεν εχουν δημοσιευτει στο Κόμιξ; Υπάρχουν σίγουρα αυτές αλλά εγώ το έχω αυτό το τεύχος οπότε δε θέλω να μπουν και στο Κόμιξ...

 

βρήκα τρεις:

http://coa.inducks.org/story.php?c=W+CP++++1-01

http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+105-02

http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC++99-02

 

Δεν είναι κάπως εγωιστικό αυτό, φίλε; Και πρόκειται για ιστοριάρες! Εγώ έχω μόνο την πρώτη στο Μεγάλο Μίκυ #197.

 

Εγω θελω να διαβασω καποτε στο κομιξ αυτην την ιστορια του Μπαρκς! http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+255-01 ! σαυτην εισαγεται για πρωτη φορα ο χαρακτηρας του ρομπαξ.. απορω πως τοσα χρονια δεν την εχουμε δει στην Ελλαδα! :)

 

Κι αυτή πρέπει σίγουρα να δημοσιευθεί και γιατί αξίζει και γιατί είναι η πρώτη εμφάνιση του Ρόμπαξ.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@tryfev το λινκ που εδωσες για τις βαθμολογιες σου οδηγει στις βαθμολογιες του καθε χρηστη(προς στιγμην απορησα πως ειναι δυνατον να διαβασαμε και οι δυο προχτες το Paperinik e le intercettazioni telefoniche...)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

σχετικά με την ιστορία Σκοτεινός Κόσμος:

 


Το δεύτερο μέρος καταλήγει στο κλασσικό κυνηγητό μεταξύ Μίκυ και Πιτ. Παρατήρησα ότι από ένα καρέ και μετά ο Ατομίνο χωρίς ουσιαστικό λόγο ενώ ήταν πάντα στο πλευρό του Μίκυ απλά εξαφανίζεται χωρίς λόγο. Μιλάω για το σημείο όπου ο Μίκυ πάει να αντιμετωπίσει τον Μαύρο Πητ.


 

 

 

Ο Μπιπ-Μπιπ δεν εξαφανίζεται. Μας δείχνει που πάει και τι κάνει.
Όσο για το κυνηγητό, ήταν αρκετά ευφάνταστο ειδικά με τους γιγάντιους Πητ και Μίκυ...δε με ενόχλησε καθόλου ούτε το βρήκα συνηθισμένο.

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν ξέρω τι θα πείτε, αλλά εντόπισα κάποιες ομοιότητες στα παρακάτω καρέ:

 

Χοντρός Ελέφας 03.jpgΧοντρός Ελέφας 04.jpg

 

Χοντρός Ελέφας 01.jpgΧοντρός Ελέφας 02.jpg

 

:valtnino:

 

 

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

@Dr. Paingiver εκτός από τη μπούφλα δε διακρίνω κάποια άλλη ομοιότητα :thinking:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5603
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σήμερα κυκλοφόρησε το τεύχος #15.... υπναράδες. :)

 

tn_MIKYMAOUSE_0015.jpg

 

:valtnino:

μπορεις να ανεβασεις φοτο του επομενου τευχους; ευχαριστω

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

0403.jpg

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μίκυ Μάους #15 al database dionik_inducks_small.png

 

Έκτακτη συμμετοχή του Camillino, ενός ρομπότ του Cimino που εξελληνίστηκε ως "Ρόμπυ".

 

Την επόμενη εβδομάδα το πρόγραμμα θα έχει:

:cheers5:

 

Υ.Γ. spitermak, θα έχει αυτό το εξώφυλλο. :)

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ΜΜ Β και Τοπολίνο απ'όπου αντλήσαν τις ιστορίες:

 

MM 1 - TOPOLINO 2985-2866-2483-2862--

MM 2 - TOPOLINO 2673-2985-2902-2516--

MM 3 - TOPOLINO 2987-2985-2652-2780-2696-

MM 4 - TOPOLINO 2827-2985-2711-2413--

MM 5 - TOPOLINO 2782-2827-2783-2682--

MM 6 - TOPOLINO 2909-2871----

MM 7 - TOPOLINO 2826-2906-2908-2909-2536-2784

MM 8 - TOPOLINO 2975-2899-2167-2947-2450-

MM 9 - TOPOLINO 2949-2949-2951-2949-2949-

MM 10 - TOPOLINO 2959-2959-2959-2954-d-

MM 11 - TOPOLINO 2960-2957-2956---

MM 12 - TOPOLINO 2850-2850-2849-2850-2850-

MM 13 - TOPOLINO 2851-2851-2864-2851--

MM 14 - TOPOLINO 2852-2851-2894-2852--

MM 15 - TOPOLINO 2853-2851-2894-2853-2853- (εδώ είναι λάθος η εγγραφή στο ιντακς στην πρώτη ιστορία)

MM 16 - TOPOLINO 2859-2859-2859-2852--

 

τα 4 πρώτα ήταν όχημα για την "Τελευταία Περιπέτεια". Το 5 ήταν επιλογές. Το 6&7 ήταν κάτι σαν "Μεγάλα Σήριαλ" (άρχοντες+χρονικά βασιλείου). Το 8 ήταν επιλογές. Και από εκεί και πέρα έχουμε τα Τοπολίνο 2949, 2959, 2960, 2850, 2851, 2852, 2853, 2859 με 1-2 ιστορίες να έχουν αντικατασταθεί.

 

Για να δούμε λοιπόν τι γάλα βγάζει αυτή η στάνη :D

 

:cheers5:

 

edit πλάκα στη πλάκα, ακόμα και εκείνη η ιστορία από το ΜΜ10 που έχει κωδικό D (Ρομπότ για όλους με τον Κύρο) και εκείνη είχε δημοσιευθεί σε Τοπολίνο. Στο 2954 (άρα πάει "σετάκι" με την αμέσως προηγούμενη στο ΜΜ10.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΜΜ Β και Τοπολίνο απ'όπου αντλήσαν τις ιστορίες:

 

MM 1 - TOPOLINO 2985-2866-2483-2862--

MM 2 - TOPOLINO 2673-2985-2902-2516--

MM 3 - TOPOLINO 2987-2985-2652-2780-2696-

MM 4 - TOPOLINO 2827-2985-2711-2413--

 

MM 13 - TOPOLINO 2851-2851-2864-2851--

MM 14 - TOPOLINO 2852-2851-2894-2852--

MM 15 - TOPOLINO 2853-2851-2894-2853-2853- (εδώ είναι λάθος η εγγραφή στο ιντακς στην πρώτη ιστορία)

 

 

οι ιστοριες "Τελευταια περιπετεια" και "Η πρωτη μερα της ατυχιας" ηταν σε συνεχειες και στο τοπολίνο, αρα πρεπει να βαλεις τα νουμερα 2985-8 και 2851-3, παρ'ολο που οι κωδικοι των ιστοριων παραπεμπουν στο τευχος που ειχε το 1ο μέρος.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν υπάρχει όμως ιστοριουλα με μικυ η είναι η δορυφορικη καταδιωξη;

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.