Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να κάνω μια γραφιστική παρατήρηση για το εξώφυλλο. Πάνω πάνω το λογότυπο ΚΟΜΙΞ κρύβει το κεφάλι του δεξιού καρχαρία κατά μεγάλο μέρος, πράγμα αρνητικό για ένα εξώφυλλο. Νομίζω θα ήταν καλύτερο να μπει πίσω το λογότυπο και να κρύβεται λίγο, φανερώνοντας τον καρχαρία. Σίγουρα θα ήταν καλύτερο... Απορώ και στο μεθεπόμενο τεύχος με την Επιστροφή στη Χαναντού που πάνω πάνω είναι το κεφάλι ενός τύπου και με το λογότυπο θα κρύβεται όλο...

Γενικα οταν αλληλεπιδρουν το logo με το σχεδιο με τον τροπο που περιεγραψες για μενα ανεβαινει πολλα επιπεδα η αισθητικη του εξωφυλλου.  :)

Κριμα, χαμενη ευκαιρια για αυτο το τευχος.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χαράς ευαγγέλια για τους απανταχού παπιόφιλους !!!

 

Για τρίτη συνεχόμενη σεζόν η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ συνεχίζει την πολύ όμορφη έκδοση της Bιβλιοθήκης DISNEY  με τον τόμο Νο 33 .

 

Τίτλος "ΤΟ ΧΡΥΣΑΦΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΤΗ " σχεδιασμένο από τον θείο Κάρολο (Barks) κα τον Τζακ Χανα.

Πρόκειται για την πρώτη περιπετεια του Ντόναλτ καθως επίσης και την πρώτη ιστορία κομικ που σχεδίασε ο Μπαρκς.

Ο τόμος φέρει στη ράχη την χρονολογια 1942-43 μιας και τότε δημιουργήθηκε η ιστορία αυτή αλλά και οι υπόλοιπες που περιέχονται στον τόμο.

 

Η ποιότητα της έκδοσης κινείται στα ίδια πολύ καλά επίπεδα με τους προηγούμενους τόμους.Υπαρχει πλούσιο εισαγωγικό σημείωμα για τον δημιουργό και την ιστορία .

 

Επίσης ο τόμος κλείνει με μια μεγάλη ιστορία του ΠΛΟΥΤΟ (Pluto saves the ship) .

 

Ιδου εξώφυλλο και οπισθόφυλλο με τις ιστορίες που περιέχονται :

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Την επόμενη Κυριακή :

 

attachicon.gifNEXT.jpg

Από το 2006 που άρχησα να συλλέγω το ΚΟΜΙΞ πάντα ήθελα να διαβάσω το Pluto Saves the Ship. Το έβλεπα στα παλιά τεύχη του ΚΟΜΙΞ που το έδινε δώρο στους συνδρομητές κ μου "τρέχαν τα σάλια".. Επιτέλους, ηγγικεν η ώρα! 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9868
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Το μόνο θέμα είναι πως κλασικά η ράχη είναι στραβοτυπωμένη σε πολλά αντίτυπα, επομένως ο ψείρας συλλέκτης θα πρέπει να ξεκοκαλίζει αρκετά αντίτυπα κάθε φορά ώστε να βρει ένα αξιοπρεπές.

Το πρόβλημα είναι πως τελειώνουν γρήγορα (δεν στέλνουν πολλές) και έτσι εγώ πληρώνω και λέω στον περιπτερά να μου κρατήσει μία. Ελπίζω να μου τύχει καλό αντίτυπο.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εγώ δεν είμαι ψείρας κι έτσι έχω δώσει μόνιμη παραγγελία στον φίλο Σταύρο, χωρίς φυσικά να προπληρώνω, να μου κρατάει κάθε Κυριακή την Κυριακή, με την επιφύλαξη να τον ειδοποιήσω εγκαίρως αν τυχόν βρεθώ εκτός Αθηνών κάποιο/α ΣΚ. Τώρα θα πεταχτώ να αγοράσω το "κρατηθέν" αντίτυπο.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμμμ... Ναι... Τελικά θα κυκλοφορήσουν 15 ή 16 τόμοι; Μόνο η Καθημερινή ξέρει... Διαφήμιση για Κύπρο...

 

 

13339556_1159613374090852_75261819311409

 

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Μόλις πριν λίγο τον πήρα κι εγώ τον τόμο (να σας πω την αλήθεια κι εγώ ζητάω να μου κρατάνε την εφημερίδα για να είμαι σίγουρος :P). Από το ξεφύλλισμα που έκανα, διαπίστωσα ότι το χαρτί έχει γίνει ανεπαίσθητα πιο γυαλιστερό. Ιδέα μου ή ισχύει;  :thinking:  Πάντως, σε γενικές γραμμές, όπως και πέρυσι, πολύ καλή δουλειά στο εσωτερικό του τόμου και σεβαστική στάση απέναντι στις κλασσικές, πρώτες ιστορίες του Παπιάνθρωπου, με ωραίο χρωματισμό. 

 

Summer is here!!!!  :dance:

Επεξεργασία από Darrell
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις πριν λίγο τον πήρα κι εγώ τον τόμο (να σας πω την αλήθεια κι εγώ ζητάω να μου κρατάνε την εφημερίδα για να είμαι σίγουρος :P). Από το ξεφύλλισμα που έκανα, διαπίστωσα ότι το χαρτί έχει γίνει ανεπαίσθητα πιο γυαλιστερό. Ιδέα μου ή ισχύει;  :thinking:  Πάντως, σε γενικές γραμμές, όπως και πέρυσι, πολύ καλή δουλειά στο εσωτερικό του τόμου και σεβαστική στάση απέναντι στις κλασσικές, πρώτες ιστορίες του Παπιάνθρωπου, με ωραίο χρωματισμό. 

 

Summer is here!!!!  :dance:

Θα συμφωνήσω! Μου άρεσε πολύ ο χρωματισμός. Η πρώτη ιστορία δείχνει πολύ καλύτερη από το ΚΟΜΙΞ 25 και δεν βαριόμουν να

διαβάζω το εισαγωγικό άρθρο του τόμου. :D Έτσι έπρεπε να ήταν και οι περσινοί και να αφήνανε στην άκρη τις καινοτομίες...

 

Τελικά πόσοι τόμοι θα κυκλοφορήσουν; :P 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Θα συμφωνήσω! Μου άρεσε πολύ ο χρωματισμός. Η πρώτη ιστορία δείχνει πολύ καλύτερη από το ΚΟΜΙΞ 25 και δεν βαριόμουν να

διαβάζω το εισαγωγικό άρθρο του τόμου. :D Έτσι έπρεπε να ήταν και οι περσινοί και να αφήνανε στην άκρη τις καινοτομίες...

 

Τελικά πόσοι τόμοι θα κυκλοφορήσουν; :P

 

Ελπίζω να μην εκτίθενται διαφημίζοντας 16 τόμους και τελικά εκδίδοντας 15. Αν μετρήσει βέβαια κανείς τις πλάτες των τόμων όπως φαίνονται στην διαφήμιση, βγαίνουν 15.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καταπληκτικός ο νέος τόμος με σπάνιες ιστορίες τις οποίες πραγματικά ευχαριστήθηκα! Η επιμέλεια του τόμου και το εξώφυλλο επίσης τέλεια, δεν έχω να προσάψω τίποτα! Συγχαρητήρια στην Καθημερινή για την έκδοση αλλά και για την τιμή στην οποία τον διαθέτει!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30205
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  83
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  98
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα ακόμα θετικό είναι φέτος ότι δεν έχει στο back cover το logo amita fun!  :sun:  :banana:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

καταλαβα.. για να μην διαβασω κανα παραπονο ακομα, μονο σε μενα ετυχε τομος/μανγκα

 

δλδ αναποδα το εξωφυλλο.. διαβαζεται απο το τελος προς την αρχη.. καποια στιγμη θα βλω φωτο. να καταλαβετε.. :P

 

:sea2:

Επεξεργασία από mr-d
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ελπίζω να μην εκτίθενται διαφημίζοντας 16 τόμους και τελικά εκδίδοντας 15. Αν μετρήσει βέβαια κανείς τις πλάτες των τόμων όπως φαίνονται στην διαφήμιση, βγαίνουν 15.

 

Να εκτεθουν? Στην Κύπρο? Μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα ειναι ξεχασμένο περασμένο...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9868
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

καταλαβα.. για να μην διαβασω κανα παραπονο ακομα, μονο σε μενα ετυχε τομος/μανγκα

 

δλδ αναποδα το εξωφυλλο.. διαβαζεται απο το τελος προς την αρχη.. καποια στιγμη θα βλω φωτο. να καταλαβετε.. :P

 

:sea2:

Στείλε email αύριο στην Καθημερινή και ρώτα μήπως γίνεται να γίνει αντικατάσταση. Στην καλύτερη περίπτωση θα σου στείλουν έναν και θα έχεις και τους 2. Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κι εγώ θεωρώ ότι αυτή είναι η πιο σημαντική περίοδος των τόμων του Μπαρκς καθώς οι συγκεκριμένες ιστορίες βρίσκονταν πάρα πολύ δύσκολα... Γενικά, οι μεταγενέστερες του δημιουργού ήταν πολύ πιο προσβάσιμες.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Συμφωνώ απόλυτα. Γενικά, τα πρώτα βήματα ενός δημιουργού του οποίου το τιτάνιο έργο γνωρίζεις πώς εξελίχθηκε είναι και τα πιο γοητευτικά. Οι ιστορίες αυτές έχουν διαφορετικό στυλ από τις κλασικές του Μπαρκς από τη δεκαετία του '50 και μετά, τόσο σε σχεδιαστικό επίπεδο όσο και σε πλοκή, η οποία θυμίζει καρτούν και βγάζει πολύ γέλιο σε μερικά σημεία. Η Καθημερινή φαίνεται να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά με τους τόμους αυτής της εποχής και, ας μην ξεχνάμε το γεγονός ότι κρατάμε στα χέρια μας τόσο σπάνιες ιστορίες με τέτοια εξωφρενικά χαμηλή τιμή!!!

Επεξεργασία από Darrell
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34750
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Την πήρα και εγώ. Ναι ξεκίνησε το καλοκαίρι. Ο δικός μου τόμος είχε μερικά φύλλα κολημένα στην πάνω γωνία (κλασικό πρόβλημα) αλλά τα έφτιαξα ένα ένα με τον χάρακα! Εκπληκτικός τόμος! Προσωπικά τις είχα όλες τις ιστορίες διότι πριν από 3 χρόνια βρήκα σε πολύ καλή τιμή τον τόμο 10x10 αλλά και το Pluto saves the ship (και τα δυο 15 ευρώ σε άψογη κατάσταση). Ομως αυτό δε λέει κάτι. Καταρχάς μιλάμε για έναν από τους καλύτερους τόμους όλης της βιβλιοθήκης. Οι 6 πρώτες ιστορίες του Μπαρκς είναι εδώ!!!! Επίσης η ιστορία Pluto saves the ship  για πρώτη φορά έγχρωμη!!!Μεγαλειώδες!!!

 

Καλό καλοκαίρι σύντροφοι!!!

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

΄Αλλο ένα πολύ καλό κατά τα 3/4 τεύχος του Μίκυ Μάους, που μας αποζημιώνει εν μέρει για το φιάσκο που λέγεται Κόμιξ (ο χαρακτηρισμός δεν αγγίζει τον Don αλλά αναφέρεται στην υπόλοιπη σαβούρα).

 

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον υιό μου, με εξαίρεση την ιστορία με τον Τζιμ τον Τρομερό. Οπότε έχουμε αντίστοιχα:

 

Ασημένιο καράβι 9/10

 

Σκάκι των διακοπών 10/10

 

Αποστολή στο Μεξικό: 8/10

 

Η κότα με τα χρυσά αυγά: 3/10

 

Μέσος όρος τεύχους: 7,5/10.

 

Υ.Γ. Οι βαθμολογητές του Inducks έχουν άλλη γνώμη: Δίνουν αντίστοιχα, επί 32111 ιστοριών, 7,2 και 4847η θέση, 7,2 και 20734η θέση, 7,2 και 16815η θέση και 7,1 και 29226 θέση. Μόλις βαθμολόγησα με τους παραπάνω βαθμούς μου, μήπως και αλλάξει κάτι, αφού πριν από μένα είχαν ψηφίσει μόνο περίπου (όπως γράφει) από 10 άτομα σε κάθε μία από τις τρεις ιστορίες και 5 στον "κοτάνθρωπο".

 
Νομίζω πως το "Σκάκι των Διακοπών" αδικείται ξεκάθαρα από την κατάταξη, καθώς πρόκειται για μια πολύ καλογραμμένη ιστορία με όμορφο σχέδιο και χρωματισμό.
Εγώ έβαλα σε αυτήν 9/10. Στο "Ασημένιο Καράβι" έβαλα 8/10 και στις άλλες δύο 5/10 και 7/10(χωρίς να λάβω ιδιαίτερα υπόψη το σχέδιο του Λαβοραντόρι που για μένα δε βλέπεται).
Χαίρομαι που βλέπω πως αρέσουν γενικά οι ιστορίες του ζεύγους Ραντιτσε/Τουρκόνι. Υπάρχουν μερικές ακόμα εξαιρετικές ιστορίες τους που περιμένουμε να δούμε και στην Ελλάδα.
και φυσικά οι υπόλοιπες ιστορίες του Ρεπόρτερ Γκούφυ.
Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

 Οι περισσότερες ιστορίες των τόμων αυτών έχουν δημοσιευθεί στο ανεκδιήγητο Carl Barks 10x10, μια έκδοση που βρίσκεις πολύ δύσκολα, 

 

Aγαπημένο τομάκι ήταν αυτό! Κάπου πρέπει να το έχω παραπεταμένο! :lol:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το παρατήρησα κι εγώ αυτό. ΄Οσο για το 10 Χ 10, το έχω αποκτήσει εδώ και πολλά χρόνια. 

 

Ο σημερινός τόμος και αυτός της επόμενος εβδομάδας είναι τόμοι με ιστορίες πολύ πολύ σπάνιες. Ειδικά ο σημερινός είναι εξαιρετικός από κάθε άποψη. Οι περισσότερες ιστορίες των τόμων αυτών έχουν δημοσιευθεί στο ανεκδιήγητο Carl Barks 10x10, μια έκδοση που βρίσκεις πολύ δύσκολα, και κοστίζει το λιγότερο 10 ευρώ. Οι υπόλοιπες προέρχονται από το ΚΟΜΙΞ. Και έχει και τον Πλούτο που σώζει το πλοίο που επίσης στην Ελλάδα υπάρχει σε μια "σπάνια" πλην φθηνιάρικη έκδοση http://terzopoulosbooks.com/index.php/periodika-disney/diafora/pluto-saves-the-ship-detail

 

Στο δια ταύτα λοιπόν θεωρώ την φετινή 16άδα των τόμων την καλύτερη και με τις πιο σπάνιες ιστορίες! Προσωπικά λατρεύω την πρώιμη εποχή του Μπαρκς. Και 2 χρόνια περίμενα πως κ πως την κυκλοφορία των φετινών τόμων για να ξεκινήσω να διαβάζω τα άπαντα του Μπαρκς από την αρχή.

 

Μπράβο Καθημερινή!!

 

Συμφωνώ με όσα λες για τον τόμο, καλέ μου φίλε, αλλά αναρωτιέμαι γιατί χαρακτηρίζεις το 10Χ10 ανεκδιήγητο και το παλιό Pluto saves the ship φτηνιάρικη έκδοση. Απλώς το πρώτο είναι σε σχήμα μεγαλύτερο του συνήθους, ενώ το δεύτερο είναι μαυρόασπρο αλλά τυπωμένο σε καλής ποιότητας χαρτί και το εξώφυλλό του είναι πολύ ωραίο.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95136
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ανέβηκε ο υδράργυρος,τρώμε παγωτά,ανάψαμε ανεμιστήρες και αγοράζουμε κάθε Κυριακή την Βιβλιοθήκη Disney...!Ε,μπήκε κι επισήμως το καλοκαίρι...! :P

 

Σηκώθηκα στις 8:30 το πρωί για να το αγοράσω και χρειάστηκε να πάω σε ένα περίπτερο και δύο ψιλικατζίδικα για να την βρω...!Από την μία είναι ταλαιπωρία,αλλά από την άλλη είναι ένα καλό σημάδι...! :best:

 

Σαν τόμος έχει πολύ καλές και δυσεύρετες ιστορίες στην Ελλάδα,μιας κι όπως είπαν και τα παιδιά οι περισσότερες εξ αυτών είναι δημοσιευμένες στο Carl Barks 10x10 (το οποίο δεν το βρίσκω καθόλου ανεκδιήγητο) και μία στην μικροκαμωμένη αλλά εξίσου καλαίσθητη έκδοση των τότε συνδρομητών...!

 

Στον επόμενο τόμο έχουμε μία αγαπημένη μου ιστορία ("Το δαχτυλίδι της μούμιας"),η οποία με γεμίζει αξέχαστες αναμνήσεις...!

 

Όσον αφορά την κατάσταση του τόμου,πέρα από μερικά ανεπαίσθητα σημάδια στο εξώφυλλο,ήταν πολύ καλή...! :yes:

 

 

:beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τρύφωνα, δε διαφωνώ πως είναι όμορφα τευχάκια για την συλλογή μας. Όμως, σαν κινήσεις μου φάνηκαν "ψιλοαρπαχτές". Εννοω δλδ, πως επειδή περιείχαν ιστορίες μεγάλης σημασίας, καθώς ήταν οι πρώτες ιστορίες του Μπαρκς, δημοσιεύοντας τες με αυτόν τον τρόπο ο Τερζό δεν άφησε πολλά περιθώρια στους περισσότερους αναγνώστες να τις διαβάσουν. Δλδ δες πόσο εύκολα βρίσκεις τα τεύχη του ΚΟΜΙΞ του 1999 ενώ αντίστοιχα το Carl Barks 10x10 είναι και αρκετά ακριβότερο από τέτοια τεύχη και πιο δύσκολο να βρεθεί.

Όσο για το Pluto Saves the Ship ισχυεί το ίδιο, Επίσης άσχετο, αλλά θεωρώ και τα Πακμιν ήταν εξίσου πολύ αδικημένα σε τέτοια έκδοση, θα ήθελα πολύ να διάβαζα κάποια στιγμή έγρχωμα. :P

Το παρατήρησα κι εγώ αυτό. ΄Οσο για το 10 Χ 10, το έχω αποκτήσει εδώ και πολλά χρόνια. 

 

 

Συμφωνώ με όσα λες για τον τόμο, καλέ μου φίλε, αλλά αναρωτιέμαι γιατί χαρακτηρίζεις το 10Χ10 ανεκδιήγητο και το παλιό Pluto saves the ship φτηνιάρικη έκδοση. Απλώς το πρώτο είναι σε σχήμα μεγαλύτερο του συνήθους, ενώ το δεύτερο είναι μαυρόασπρο αλλά τυπωμένο σε καλής ποιότητας χαρτί και το εξώφυλλό του είναι πολύ ωραίο.

 

Το παρατήρησα κι εγώ αυτό. ΄Οσο για το 10 Χ 10, το έχω αποκτήσει εδώ και πολλά χρόνια. 

 

 

Συμφωνώ με όσα λες για τον τόμο, καλέ μου φίλε, αλλά αναρωτιέμαι γιατί χαρακτηρίζεις το 10Χ10 ανεκδιήγητο και το παλιό Pluto saves the ship φτηνιάρικη έκδοση. Απλώς το πρώτο είναι σε σχήμα μεγαλύτερο του συνήθους, ενώ το δεύτερο είναι μαυρόασπρο αλλά τυπωμένο σε καλής ποιότητας χαρτί και το εξώφυλλό του είναι πολύ ωραίο.

 
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1469
  • Achievement Points:  313
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3535 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ολα καλα με τον 33ο τομο Ντισνευ.Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν οι 3 τελευταιες σελιδες που ηταν τσαλακωμενες.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί μισώ τον Γκουίντο Μαρτίνα, μέρος 538

post-30213-0-63168900-1465247839_thumb.jpg post-30213-0-10098300-1465247847_thumb.jpg

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υ.Γ. Οι βαθμολογητές του Inducks έχουν άλλη γνώμη: Δίνουν αντίστοιχα, επί 32111 ιστοριών, 7,2 και 4847η θέση, 7,2 και 20734η θέση, 7,2 και 16815η θέση και 7,1 και 29226 θέση. Μόλις βαθμολόγησα με τους παραπάνω βαθμούς μου, μήπως και αλλάξει κάτι, αφού πριν από μένα είχαν ψηφίσει μόνο περίπου (όπως γράφει) από 10 άτομα σε κάθε μία από τις τρεις ιστορίες και 5 στον "κοτάνθρωπο".

 
Πραγματι αλλαξε κατι με τις ψηφους μας, καθως η 1η ιστορια ειναι πλεον στην 2935η θεση,  η 2η ειναι 4880η θεση , ενω ο "κοτάνθρωπος" έπεσε 13000 θέσεις πιο χαμηλά.
Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34750
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γιατί μισώ τον Γκουίντο Μαρτίνα, μέρος 538

attachicon.gif1.jpg attachicon.gif2.jpg

 

Ωραίο θέμα Γιώργο. Καιρό το σκέφτομαι και εγώ και αρπάζω την αφορμή από το post σου.

Στα δικά μου μάτια υπάρχουν 3 κύριες διακριτές σχολές/εποχές Ντισνευκού κόμιξ. Οι Αμερικάνοι, οι "παλιοί" Ιταλοί και οι "μοντέρνοι" Ιταλοί.

Ας μιλήσω λίγο για τα παπιά.

 

Οι Αμερικάνοι (λέγε με Μπαρκς - Ρόσα) έχουν ξεκάθαρες σχετικά γραμμές με ένα σχετικά σταθερό σύμπαν και political correct ιστορίες. Ο Σκρουτζ δείχνει ξεκάθαρα τον καλό του εαυτό, τα ανηψάκια μετά από ένα σημείο είναι παιδιά - πρότυπα ενώ και ο Ντόναλντ έχει σίγουρα περισσότερες θετικές από αρνητικές πτυχές. Τους σχεδιαστές αυτούς τους γνωρίσαμε παράλληλα (ή και μεταγενέστερα) από τους παλιούς Ιταλούς οι οποίοι μας μεγάλωσαν μέσα από το Μίκυ Μάους (εγώ προσωπικά μεγάλωσα με τα τεύχη 900-1400).

 

Οι Ιταλοί αυτοί λοιπόν (Σκάρπα, Μαρτίνα, Κάρπι κλπ) μας μεγάλωσαν και αρκετοί εδω μέσα δεν είμαστε καθόλου μα καθόλου αντικειμενικοί μαζί τους. Έρχεται ο Rorschach λοιπόν και τουλάχιστον σε 2 περιπτώσεις (Σκάρπα - Μαλαμπού και τώρα) τους κατακεραυνώνει. Μήπως έχει δικιο? Χμμμ...

 

Πράγματι αν διαβάσει κανείς όλα τα ΜΜ που μας μεγάλωσαν έχουν πάρα πολλά Political incorrect σημεία. 

Ο Ιταλός Σκρουτζ είναι τουλάχιστον κάφρος - τσιγγούνης - κακός - μισάνθρωπος και σίγουρα ΟΧΙ φιλόζωος και οικολόγος. Τα ανηψάκια φωστήρες-σπασικλάκια αλλά και αλητάκια. Ο Ντόναλντ τεμπέλης και κακός. Ο Φάντομ Ντακ ληστής και εκδικητικός. Η Νταίζυ ρηχή και απαράδεκτη. Χαλαρά οι Λύκοι είναι οι πιο συμπαθητικοί χαρακτήρες εκείνης της εποχής.

 

Αντίθετα η νέα Ιταλική σχολή φαίνεται οτι εχει δουλέψει σε αυτό το κομμάτι και βγάζει πλέον ιστορίες πιο κοντά στα αρχικά Αμερικάνικα πρότυπα. 

 

Τι συμβαίνει? Μήπως είναι στοιχείο της κάθε εποχής? Μήπως τα αγοράκια/κοριτσάκια των 80's ήταν πιο "αλητάκια" και είχαν τα ΜΜ που τους ταίριαζαν? 

 

Σίγουρα το 2016 με την οικολογική ευαισθησία που υπάρχει αλλά και γενικά την πληροφόρηση της εποχής ένα καρέ σαν αυτό που μας έδειξε ο Rorschach  είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

Μήπως από την άλλη γίναμε πολύ ευαίσθητοι και ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα κόμιξ? Μήπως από την άλλη αυτό το κόμξ διαμορφώνει παιδικές σκέψεις και ΔΕΝ θα έπρεπε να είχε αυτή τη σκηνή?

 

Σκόρπιες σκέψεις. 

 

Καλησπέρα σε όλους.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ νομίζω πως το καρέ που πόσταρε ο Rorschach έχει πλήρη οικολογικό περιεχόμενο. Μας παρουσιάζει την αλήθεια. Δηλαδή το μεγάλο κεφάλι (Σκρουτζ) που προσπαθεί να βγάλει κέρδος από ζωές άλλων. Απ'την άλλη, οι Ντακ που σκέφτονται το δελφίνι κ ας μην έχουν μια στη τσέπη. Ο Σκρούτζ είναι πλούσιος κ μίζερος, κ ας προσπάθησαν οι Αμερικάνοι να τον κάνουν έναν καλόκαρδο αλλά κ τσιφούτη πάπιο. Αυτά τα δύο δεν πάνε μαζί. Αν σας σοκάρει αυτό το καρέ μάλλον έχουμε μαλακώσει πολύ σαν κοινωνία.  xD Αυτό το καρέ είναι αποκρουστικό τόσο για τότε όσο και για σήμερα. Αλλά είναι αληθινό.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ νομίζω πως το καρέ που πόσταρε ο Rorschach έχει πλήρη οικολογικό περιεχόμενο. Μας παρουσιάζει την αλήθεια. Δηλαδή το μεγάλο κεφάλι (Σκρουτζ) που προσπαθεί να βγάλει κέρδος από ζωές άλλων. Απ'την άλλη, οι Ντακ που σκέφτονται το δελφίνι κ ας μην έχουν μια στη τσέπη. Ο Σκρούτζ είναι πλούσιος κ μίζερος, κ ας προσπάθησαν οι Αμερικάνοι να τον κάνουν έναν καλόκαρδο αλλά κ τσιφούτη πάπιο. Αυτά τα δύο δεν πάνε μαζί. Αν σας σοκάρει αυτό το καρέ μάλλον έχουμε μαλακώσει πολύ σαν κοινωνία.  xD Αυτό το καρέ είναι αποκρουστικό τόσο για τότε όσο και για σήμερα. Αλλά είναι αληθινό.

 

Δεν είναι αληθινό, γιατί ο Σκρουτζ δεν είναι Χρυσοκούκης. Και η λογική πλούσιος=αδιστακτος εγκληματίας ταιριάζει περισσότερο σε έντυπο τύπου Ριζοσπάστη και όχι στο Μίκυ Μάους.

 

Πάμε παρακάτω, πάντα Γκουίντο Μαρτίνα:

 

Ο Μαύρος Πητ αποκεφαλίζει τον πατέρα του Ντόναλντ στην παρωδία του Ελ Σιντ.

post-30213-0-49790900-1465319625_thumb.jpg

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34750
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Χα τον αποκεφάλισε κανονικά. Παρόλα αυτά ο Μαρτίνα μας έδωσε τις καλύτερες ιστορίες του Φάντομ Ντακ των νεανικών μας χρόνων. Για αυτό θα τον συγχωρήσω και για το δελφίνι και για τον μπαμπά του Ντόναλντ! Ωραίο θέμα πάντως!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μια παρατηρηση, μονο εμενα με χαωνει το σχεδιο του συγκεκριμενου; Λιγα κομικ με εχουν αναγκασει να τα παρατηρησω με τοση προσοχη για να καταλαβω τι συμβαινει. Παραμενει απο τις πολυ αγαπημενες μου σειρες παντως.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34750
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Να ρωτήσω κάτι. Κανένα δεν ενόχλησε το αισχρό σχέδιο της τέταρτης ιστορίας? Νομίζω ό,τι χειρότερο σε σχέδιο έχω δει ποτέ σε Disney. Γιατί άραγε? 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.