Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις τώρα, Guts είπε:

 

Ήθελα να πάρω, αλλά το είδα απο κοντά και ξενέρωσα λίγο...και 7 ευρώ οι τόμοι απο το Public που με βολέβει για παραλαβή απ το κατάστημα.
Είπα να περιμένω το καλοκαίρι να τους πάρω απο την εφημερίδα με 4ε. Υπάρχει κάποιος τόμος μέχρι τώρα που να είναι ''καλύτερος'' η όλοι είναι στο ίδιο επίπεδο ιστοριών?
 

Υπάρχουν κάποιοι που είναι λιγότεροι καλοί. Αυτοί που έχουν Χιονατες και νάνους. Ψάξε στο inducks. Γενικά η κατηγοριοποίηση είναι η εξής: Ιστορίες με Μίκυ=πυκνά μυστήρια και αληθινά κακοί "κακοί". Γκούφυ = σουρεαλ Πάπια= καφριλα. Σκρουτζ κακός γερολαδας, Ντόναλντ μες στα νεύρα την ατυχία και την ατζαμοσυνη διαρκώς Ανηψακια καφροπαιδα. 

Έχουν φάση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95115
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Υπάρχουν κάποιοι που είναι λιγότεροι καλοί. Αυτοί που έχουν Χιονατες και νάνους. Ψάξε στο inducks. Γενικά η κατηγοριοποίηση είναι η εξής: Ιστορίες με Μίκυ=πυκνά μυστήρια και αληθινά κακοί "κακοί". Γκούφυ = σουρεαλ Πάπια= καφριλα. Σκρουτζ κακός γερολαδας, Ντόναλντ μες στα νεύρα την ατυχία και την ατζαμοσυνη διαρκώς Ανηψακια καφροπαιδα. 

Έχουν φάση. 

 

Ούτε Κριτικός Ένατης Τέχνης με ειδικότητα στα Disney, δεν θα μπορούσε να περιγράψει τόσο παραστατικά το ψυχολογικό προφίλ των χαρακτήρων! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3255
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Το τρέχον Κόμιξ δεν είναι καλό. Φυσικά και το ΜΜ είναι πολύ καλύτερο περιοδικό. Το κόμιξ εχει κάποιες καλές αναλαμπές (βγάζοντας την κεντρική ιστορία που είναι καλη απλά για εμάς πολυδιαβασμένη) όπως π.χ. η ιστορία του Βικαρ.( @ Μενίγ Πουαγώ  αν διαφωνείς θα έρθουμε με τον @ Indian να σε αλείψουμε με ένα βαρέλι μαργαρίνης από το γνωστό εργοστάσιο). Αν γινόταν επιλογή υπάρχουν δεκασελιδες που είναι ωραίες. Και επίσης είναι διαφορετικες από την Ιταλική σχολή. Υπάρχουν πολλοί που αρέσκονται σε αυτές. Ας πούμε αν διαβάσεις τις κριτικές των τευχών που κάνουμε κατά καιρούς υπάρχουν κάποιες καλές δεκασελιδες ιστορίες. Απλά δεν κάνουν καμία επιλογή. Τις πετάνε τυχαία από τον σωρό. Το σούπερ Μίκυ για εμένα είναι χειρότερο. Ούτε το χαρτί το σώζει ούτε η τιμή. Κακό σχέδιο τελείως παιδικές οι περισσότερες ιστορίες.

 

Ας είναι τελείως παιδικές αλλά αν ξέρει ότι αυτό είναι σαν περιοδικό είναι καλύτερο από το να λες είμαι το ΚΟΜΙΞ, δηλαδή κουβαλώ ένα όνομα από παλιά (που σόρρυ για μένα δεν λέει κάτι) αλλά στην πράξη 8/10 φορές είναι κακό τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32953
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, Guts είπε:
Πρίν μια βδομάδα που τα λέγαμε πάλι εδώ στο φόρουμ για disney... ''Μπριζώθηκα'' και αγόρασα τον τόμο ''Ο Σερίφης της μαύρης κοιλάδας'' στα 7 ευρώ.

 

Νόμιζα θα έλεγες ότι πήρες την Ατλαντίδα.

Την έβλεπα διαθέσιμη στην Πρωτοπορία μέχρι την προηγούμενη βδομάδα και ξαφνικά την εμφάνισε εξαντλημένη. Κάποιος την τσίμπησε.

Πάλι καλά πρόλαβα τη Φιλοσοφική Λίθο. Την παράγγειλα το Σάββατο και σήμερα βλέπω εμφανίζεται εξαντλημένη. Πήρα προφανώς το τελευταίο αντίτυπο :mafia:
Η Ατλαντίδα υπάρχει και μεταχειρισμένη βέβαια στην Πρωτοπορία με 2€, αλλά όπως είπα (σ΄αυτήν τη φάση τουλάχιστον) θέλω μόνο καινούριους τόμους :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

 

Ας είναι τελείως παιδικές αλλά αν ξέρει ότι αυτό είναι σαν περιοδικό είναι καλύτερο από το να λες είμαι το ΚΟΜΙΞ, δηλαδή κουβαλώ ένα όνομα από παλιά (που σόρρυ για μένα δεν λέει κάτι) αλλά στην πράξη 8/10 φορές είναι κακό τεύχος.

Δεν ξέρω. Έχω καμία δεκαριά σούπερ Μίκυ από τις διάφορες προσφορές εφημερίδων και δεν μπορεσα να τελειώσω ούτε ένα.

Αυτό τον καιρό βέβαια διαβάζω παλιά Μίκυ Μαους του 80 και του 90. Μπροστά σε αυτά το κόμιξ είναι έργο τέχνης (άσχετα που Λατρεύω αυτά τα Μίκυ Μαους). :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πριν από 1 ώρα, StefanosPap είπε:

Το ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής είναι απλά κακό. Χωρίς να έχω καμία νοσταλγία για την περίοδο Τερζόπουλου και από περιέργεια πήρα τα τεύχη #89 και #90 για να αποκτήσω δική μου άποψη. Δεν αξίζει για κανένα λόγο 3,5 ευρώ για το προϊόν που δίνει. Με την μικρή εμπειρία που έχω στα Disney κόμικς, αυτή την στιγμή το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ και το ΝΤΟΝΑΛΝΤ μου φαίνονται τα καλύτερα από αυτά που βγαίνουν. Ναι θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα αλλά είναι αρκετά καλά και τώρα. Κι αν κάποιος σκέφτεται ντε και καλά να πάρει το ΚΟΜΙΞ, καλύτερα ας πάρει το SUPER ΜΙΚΥ. Περισσότερες σελίδες, κοστίζει λιγότερο, παίζει το χαρτί να είναι καλύτερο και δεν υπάρχει καμιά τρομερή διαφορά στην ποιότητα των ιστοριών.

Η αλήθεια είναι, ότι τον πρώτο ενάμισι χρόνο ξεκίνησε πολύ καλά, βάζοντας  ιστορίες νέων καλλιτεχνών, ανανεώνοντας αισθητά τον αέρα του. Το υλικό αυτό όμως, ήταν προγραμματισμένο από τον Τερζόπουλο, κι όταν αυτό εξαντλήθηκε, οι ιθύνοντες του περιοδικού, αποφάσισαν να ακολουθήσουν τον ευκολο- ομολογουμένως- εύκολο δρόμο των ανατυπώσεων και των ιστοριών του σωρού. Πλέον, όπως λέει κι ο φίλος @ Manitou , ανά τακτά χρονικά υπάρχουν αναλαμπές όπως η ιστορία με τον Βικαρ(που πραγματικά δεν ξέρω τι μανία έχει ο Μενίγ με το αγαπημένο προϊόν:P) αλλά όντως ποιοτικά έχει ξεπέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

2 hours ago, Laz33 said:

 

Νόμιζα θα έλεγες ότι πήρες την Ατλαντίδα.

Την έβλεπα διαθέσιμη στην Πρωτοπορία μέχρι την προηγούμενη βδομάδα και ξαφνικά την εμφάνισε εξαντλημένη.

Πάλι καλά πρόλαβα τη Φιλοσοφική Λίθο. Την παράγγειλα το Σάββατο και σήμερα βλέπω εμφανίζεται εξαντλημένη. Πήρα προφανώς το τελευταίο αντίτυπο :mafia:
Η Ατλαντίδα υπάρχει και μεταχειρισμένη βέβαια στην Πρωτοπορία με 2€, αλλά όπως είπα, σ΄αυτήν τη φάση τουλάχιστον, θέλω μόνο καινούριους τόμους :)

 

 

Η Φιλοσοφική Λίθος και Το Μυστικό της Ατλαντίδας έχουν αρχίσει να εξαφανίζονται απ'τα καταστήματα. Τα θέλω και εγώ αυτα τα 2.
Μάλλον θα πάρω κανα μεταχειρισμένο τελικά. Το σκληρό εξώφυλλο προστατεύει το τεύχος απ'το να πάθει κάποια ''χοντρή'' φθορά.
 
Το ''Ο Σερίφης της μαύρης κοιλάδας'' το ήθελα γιατί έχει μέσα ''Το μυστικό του παλιού κάστρου'' που είναι απ'τα αγαπημένα μου.(οπότε χαλάλι τα 7ε) :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34154
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ Manitou Μη με ρωτήσεις τι προτιμώ ανάμεσα σε μαργαρίνη και ιστορία με σχέδιο του Βικάρ... Θα με μπλοκάρεις στο Φατσοβιβλίο. Δεν είπα ότι δε διαβάζονται βρε. Απλά δε βλέπονται (λίγο...). Τι να πω και εγώ ο ταλαίπωρος θαυμαστής του Φατσίνι που δε σας αρέσει το υπέροχο σχέδιο του. Στο πυρ το εξώτερον. :devil:  Μεταξύ Super MIKY και ΚΟΜΙΞ θα διαφωνήσω. Τους τελευταίους μήνες έχω πιάσει τον εαυτό μου να περνάει καλύτερα με το πρώτο παρά με το δεύτερο που η αγορά του είναι ο ορισμός του σαδομαζοχισμού. Α... Όσο αφορά την Χιονάτη και τους εφτά νάνους επίσης θα διαφωνήσω. Στους τόμους του Σκάρπα έχω διαβάσει δύο ιστορίες (δε θυμάμαι ποιες) που κατ' εμέ είναι κορυφαίες με αυτούς τους χαρακτήρες.

Άσχετη απορία προς το @ Indian ο. Πώς αγόρασες μόνο το ΚΟΜΙΞ και δε πήρες και το Μίκυ; :thinking:

:hop: :hop: :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95115
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις τώρα, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Άσχετη απορία προς το @ Indian ο. Πώς αγόρασες μόνο το ΚΟΜΙΞ και δε πήρες και το Μίκυ; :thinking:

 

Δεν σου απαντώ γιατί δεν σου αρέσει ο Vicar! :moutra2:

 

Spoiler

Γιατί δεν έχει βγει σήμερα! :P 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 λεπτό πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Τι να πω και εγώ ο ταλαίπωρος θαυμαστής του Φατσίνι που δε σας αρέσει το υπέροχο σχέδιο του. Στο πυρ το εξώτερον. :devil: 

Off topic mode on

 

Δεν αρέσει ο Φατσίνι; Σε ποιον δεν αρέσει ο Φατσίνι. Αχού, πρώτα ο Βίκαρ και τώρα αυτό! Με τι τρελούς έχω μπλέξει;

 

Spoiler

Αλλά για να μιλήσω σοβαρά, τον Φατσίνι, τον εκτιμώ σαν σχεδιαστή και πιστεύω ότι έχει δημιουργήσει φοβερές ιστορίες και με τα παπιά αλλά και με την παρέα του Μίκυ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

@ Manitou Μη με ρωτήσεις τι προτιμώ ανάμεσα σε μαργαρίνη και ιστορία με σχέδιο του Βικάρ... Θα με μπλοκάρεις στο Φατσοβιβλίο. Δεν είπα ότι δε διαβάζονται βρε. Απλά δε βλέπονται (λίγο...). Τι να πω και εγώ ο ταλαίπωρος θαυμαστής του Φατσίνι που δε σας αρέσει το υπέροχο σχέδιο του. Στο πυρ το εξώτερον. :devil:  Μεταξύ Super MIKY και ΚΟΜΙΞ θα διαφωνήσω. Τους τελευταίους μήνες έχω πιάσει τον εαυτό μου να περνάει καλύτερα με το πρώτο παρά με το δεύτερο που η αγορά του είναι ο ορισμός του σαδομαζοχισμού. Α... Όσο αφορά την Χιονάτη και τους εφτά νάνους επίσης θα διαφωνήσω. Στους τόμους του Σκάρπα έχω διαβάσει δύο ιστορίες (δε θυμάμαι ποιες) που κατ' εμέ είναι κορυφαίες με αυτούς τους χαρακτήρες.

Άσχετη απορία προς το @ Indian ο. Πώς αγόρασες μόνο το ΚΟΜΙΞ και δε πήρες και το Μίκυ; :thinking:

:hop: :hop: :hop:

Εεε ψιτ. Μεταξύ μας τώρα, εγώ Λατρεύω Φατσινι. Ιδίως τις ιστορίες με τον Φεθρυ τις διαβάζω πρώτες πρώτες αν τις έχει το εβδομαδιαίο ΜΜ. :lol::notalk::beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34154
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Of topic mode on.

@ Manitou :sorry: όσο αφορά τον Ενρίκο. Καμία φορά μαζί με ξερά καίγονται και τα χλωρά.

@ Θοδωρής Καραπάνος Ο Disneικός που σχολίασε ακριβώς πριν από εσένα είπε ότι το αδύνατο σημείο του Κυρίου Φατσίνι είναι ο σχεδιασμός των χαρακτήρων!!!:grr:
Of topic mode off διότι ο ίδιος κύριος ανήκει στην Δ.Ο. πλέον εδώ μέσα και βλέπω να μας πετάει όξω!!! :lol:

:hop: :hop: :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

52 λεπτά πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Of topic mode on.

@ Manitou :sorry: όσο αφορά τον Ενρίκο. Καμία φορά μαζί με ξερά καίγονται και τα χλωρά.

@ Θοδωρής Καραπάνος Ο Disneικός που σχολίασε ακριβώς πριν από εσένα είπε ότι το αδύνατο σημείο του Κυρίου Φατσίνι είναι ο σχεδιασμός των χαρακτήρων!!!:grr:
Of topic mode off διότι ο ίδιος κύριος ανήκει στην Δ.Ο. πλέον εδώ μέσα και βλέπω να μας πετάει όξω!!! :lol:

:hop: :hop: :hop:

Γιάννη ψάξε να βρεις τον τόμο 14 της σειράς Disney Masters με ιστορίες του Φέθρυ των Kinney και Hubbard (https://www.amazon.com/Disney-Masters-Vol-14-Collection/dp/1683963628)

Δεν θυμάμαι πρόσφατα να γέλασα περισσότερο σε Ντίσνευ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32953
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 27/1/2022 στο 7:45 ΜΜ, Laz33 είπε:

Πάλι καλά πρόλαβα τη Φιλοσοφική Λίθο. Την παράγγειλα το Σάββατο και σήμερα βλέπω εμφανίζεται εξαντλημένη. Πήρα προφανώς το τελευταίο αντίτυπο :mafia:
Η Ατλαντίδα υπάρχει και μεταχειρισμένη βέβαια στην Πρωτοπορία με 2€, αλλά όπως είπα (σ΄αυτήν τη φάση τουλάχιστον) θέλω μόνο καινούριους τόμους :)

 

Μου έστειλαν σήμερα mail ότι η "Φιλοσοφική Λίθος" δεν βρέθηκε στον εκδότη, παρότι τη στιγμή που την παράγγειλα εμφανιζόταν διαθέσιμη στο κατάστημα της Αθήνας.
Τα νεύρα μου :trixes:

Αλλά τον θέλω αυτόν τον τόμο, οπότε δεν αποφεύγω το μεταχειρισμένο :(

Στη θέση της Φιλοσοφικής Λίθου και για να μη μου επιστραφούν χρήματα μιας και προπλήρωσα, πήρα τα "Ίχνη του Μονόκερω", που επίσης είναι ωραίος τόμος :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

25 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Μου έστειλαν σήμερα mail ότι η "Φιλοσοφική Λίθος" δεν βρέθηκε στον εκδότη, παρότι τη στιγμή που την παράγγειλα εμφανιζόταν διαθέσιμη στο κατάστημα της Αθήνας.
Τα νεύρα μου :trixes:

Αλλά τον θέλω αυτόν τον τόμο, οπότε δεν αποφεύγω το μεταχειρισμένο :(

Στη θέση της Φιλοσοφικής Λίθου και για να μη μου επιστραφούν χρήματα μιας και προπλήρωσα, πήρα τα "Ίχνη του Μονόκερω", που επίσης είναι ωραίος τόμος :)

 

Όλοι οι τόμοι του Μπαρκς είναι ωραίοι!!!!!! :out:

 

Απλά κάποιοι είναι πιο ωραίοι!!!!! :xm:

 

Εχθές ήθελα να διαβάσω στη κόρη μου μία ιστορία και πήρα τυχαία έναν τόμο από τους πρώτους που είναι οι πιο αδύναμοι. Ακόμα το σχέδιο δεν έχει ωριμάσει ενώ δεν έχει εμφανιστεί και ο Σκρουτζ. Πήρα τον τόμο "Ο Σερίφης της μαύρης κοιλάδας". Βρήκα λοιπόν μια δεκασέλιδη ιστορία που λέγεται "Ο νυχτοφύλακας". Την διάβασα στη μικρή και είχα τη γυναίκα μου δίπλα που δεν πολυδιαβάζει και μου την άρπαξε, την διάβασε, και έλιωσε στα γέλια. 

Την άλλη μέρα θέλοντας να δω που αλλού έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα είδα ότι ο τίτλος της είναι "watching the watchmen"  (https://inducks.org/story.php?c=W+WDC++89-02)

Σκέφτηκα λοιπόν "Λες ο Moore να διάβαζε Μπαρκς?"

Τελικά ακόμα και αν διάβαζε Μπαρκς, η πασίγνωστη φράση του Watchmen έχει λατινικό origin.

 

The original phrase is "Quis custodiet ipsos custodes" in Latin, which literally translates to "Who will guard the guards themselves," the modern version of which has become "Who watches the watchmen?" The phrase is a general embodiment of the idea that it can be hard to hold those in power accountable

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32953
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

15 λεπτά πριν, Manitou είπε:

πήρα τυχαία έναν τόμο από τους πρώτους που είναι οι πιο αδύναμοι. Ακόμα το σχέδιο δεν έχει ωριμάσει ενώ δεν έχει εμφανιστεί και ο Σκρουτζ. Πήρα τον τόμο "Ο Σερίφης της μαύρης κοιλάδας". Βρήκα λοιπόν μια δεκασέλιδη ιστορία που λέγεται "Ο νυχτοφύλακας". Την διάβασα στη μικρή και είχα τη γυναίκα μου δίπλα που δεν πολυδιαβάζει και μου την άρπαξε, την διάβασε, και έλιωσε στα γέλια.

 

Tο Νυχτοφύλακα δεν τον διάβασα ακόμα, αλλά η ομώνυμη ιστορία του τόμου "Ο Σερίφης της Μαύρης Κοιλάδας" είναι απ΄τις αγαπημένες μου.
Οριακά εκτός του top10 μου από Μπαρκς :)

Μια 10σέλιδη που μ΄άρεσε απ΄αυτόν τον τόμο είναι ο "Φύλακας των Ακτών".

Γενικά πάντως θεωρώ ότι οι ιστορίες δεκαετίας ΄40 του Μπαρκς είναι καλύτερες απ΄τις ιστορίες δεκαετίας ΄60.
Πιο πολύ μ΄αρέσουν σε γενικές γραμμές.
Εντάξει, του ΄50 είναι σίγουρα οι καλύτερες, γι΄αυτό και οι 16 πρώτοι τόμοι της Βιβλιοθήκης είναι αυτοί που αξίζουν περισσότερο :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

''Ο Σερίφης της μαύρης κοιλάδας'' είναι πολύ καλός τόμος.
 
1) Έχει μια απ'τις καλύτερες ιστορίες Ντόναλντ. (Ο Σερίφης της μαύρης κοιλάδας)
2) Μια απ'τις καλύτερες ιστορίες με Σκρουτζ. (Το μυστικό του παλιού κάστρου)
3) Αρκετά καλές 10σέλιδες ιστορίες (Μόνο με Ντοναλντ και ανίψια)
4) Αγαπημένο extra απο το ατελιέ του Καρλ Μπαρκς, μια ολόκληρη ιστορία Ντόναλντ στα Αγγλικά.
 
Στο μυστικό του παλιού κάστρου είναι η δεύτερη εμφάνιση του θείου Σκρούτζ πριν καθιερωθεί ως χαρακτήρας, γι'αυτό και είναι η μοναδική ιστορία του τόμου με Σκρουτζ.
 
Edit: Η ιστορία στα Αγγλικά δεν έχει το original κείμενο του Μπαρκς αλλα μια αναδημιουργία σε κείμενο και σχέδιο του Ντάαν Γίππες.
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

 

Tο Νυχτοφύλακα δεν τον διάβασα ακόμα, αλλά η ομώνυμη ιστορία του τόμου "Ο Σερίφης της Μαύρης Κοιλάδας" είναι απ΄τις αγαπημένες μου.
Οριακά εκτός του top10 μου από Μπαρκς :)

Μια 10σέλιδη που μ΄άρεσε απ΄αυτόν τον τόμο είναι ο "Φύλακας των Ακτών".

Γενικά πάντως θεωρώ ότι οι ιστορίες δεκαετίας ΄40 του Μπαρκς είναι καλύτερες απ΄τις ιστορίες δεκαετίας ΄60.
Πιο πολύ μ΄αρέσουν σε γενικές γραμμές.
Εντάξει, του ΄50 είναι σίγουρα οι καλύτερες, γι΄αυτό και οι 16 πρώτοι τόμοι της Βιβλιοθήκης είναι αυτοί που αξίζουν περισσότερο :)

 

Υπήρχε ένα δώρο συνδρομητών του Κόμιξ κάποτε το Μπαρκς 10x10. Είχε δεκασελιδες ιστορίες του Μπαρκς κυρίως από την δεκαετία 40. Τρομερό δώρο. 

Γενικά ναι οι δεκασελιδες του 40 μάλλον είναι καλύτερες από αυτές του 60. Έχουν μπρίο και μια φρεσκάδα. Γενικά οι δεκασελιδες του Μπαρκς είναι πολύ αγαπημένες. Και η πλάκα είναι ότι στην Ελλάδα πρώτα μάθαμε τις δεκασελιδες και μετά τις μεγάλες. Στα Σούπερ Μίκυ του 80 στα μεγάλα Μίκυ του 70 εκτός από κάποιες μεγάλες ιστορίες είχε και πολλές δεκασελιδες. 

Πάντως όσο πιο πολύ διαβάζεις τόσο πιο πολύ θα σου αρέσει ο Μπαρκς. Μπαίνεις στο πνεύμα του. Και η αλήθεια είναι ότι μπορείς πλέον να βρεις όλη τη δουλειά του στα ελληνικά σε ωραίους φροντισμένος τόμους μόνο με 100 ευρώ όπως έλεγε και ένας φίλος πιο πάνω. Με όσο κάνουν δηλαδή οι πρώτοι 14 τόμοι της radnet έτσι. Άντε ψησου να τα πάρεις όλα. Μετά σιγά σιγά θα σε βάλουμε και στο Ιταλικό Ντίσνεϋ. Να διαβάσεις ας πούμε τις ιστορίες του Φαντομια τώρα που κυκλοφορούν να πάθεις πλάκα. Σενάριο σχέδιο από άλλο επίπεδο. :beer5:

16437227649843478772373689855854.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13778
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Όλοι οι τόμοι του Μπαρκς είναι ωραίοι!!!!!! :out:

 

Απλά κάποιοι είναι πιο ωραίοι!!!!! :xm:

 

Συμφωνω ! Δεν υπαρχει ιστορια μεγαλη του Μπαρκς που να πεις τι αηδια ειναι αυτη. Αντε να ειναι 5 μεγιστο.

 

Για τα 10σελιδα του τι να πουμε, αριστουργηματα. Αν καποιος δεν βγαζει γελιο με αυτα τοτε κανενα ντισνευ δεν ειναι για αυτον.

 

Εξαλλου @ Laz33 ο καθε τομος εχει 2-3 μεγαλες και οι υπολοιπες ειναι 10σελιδες, οποτε σε καθε τομο θα διαβασεις τουλαχιστον μια ιστοριαρα.

Αν παιζει ρολο το οικονομικο ή θεμα χωρου κατανοητο πληρως, αλλα δεν υπαρχει "αυτος ο τομος ειναι ετσι και αυτος αλλιως". Ολοι ειναι ενας και ενας ! (εκτος απο τους τελευταιους που ειναι ιστοριες με μικρους εξερευνητες ,που ειναι σχεδιο αλλων και καποια ισως σεναριο/ιδεα του Μπαρκς)

 

Το 10x10 που λεει ο @ Manitou  ειναι ιστοριες που περιλαμβανονται στους 2 πρωτους χρονολογικα τομους. Πολυ οτι ναναι εκδοση μου κανει, δεν βλεπω το λογο που θεωρειται συλλεκτικο το συγκεκριμενο.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32953
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Γενικά ναι οι δεκασελιδες του 40 μάλλον είναι καλύτερες από αυτές του 60.

 

16437227649843478772373689855854.jpg

Για όλες το είπα, όχι μόνο τις 10σέλιδες.
Ακόμα και οι μεγάλες του ΄40 μ΄αρέσουν κατά κανόνα περισσότερο απ΄τις μεγάλες του ΄60 :)
Απ΄τη φωτογραφία πάντως που έβαλες προτιμώ ασυζητητί την Επικίνδυνη Αποστολή.
Είπαμε, άρχισαν να μ΄αρέσουν και τα ντίσνευ, αλλά όχι και να τα συγκρίνω με ΛΛ.
Για μένα το Λούκυ Λουκ θα ΄ναι πάντα το Νο1 κόμικ :)

 

 

 

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

Συμφωνω ! Δεν υπαρχει ιστορια μεγαλη του Μπαρκς που να πεις τι αηδια ειναι αυτη. Αντε να ειναι 5 μεγιστο.

 

Για τα 10σελιδα του τι να πουμε, αριστουργηματα. Αν καποιος δεν βγαζει γελιο με αυτα τοτε κανενα ντισνευ δεν ειναι για αυτον.

 

Εξαλλου @ Laz33 ο καθε τομος εχει 2-3 μεγαλες και οι υπολοιπες ειναι 10σελιδες, οποτε σε καθε τομο θα διαβασεις τουλαχιστον μια ιστοριαρα.

Αν παιζει ρολο το οικονομικο ή θεμα χωρου κατανοητο πληρως, αλλα δεν υπαρχει "αυτος ο τομος ειναι ετσι και αυτος αλλιως". Ολοι ειναι ενας και ενας ! (εκτος απο τους τελευταιους που ειναι ιστοριες με μικρους εξερευνητες ,που ειναι σχεδιο αλλων και καποια ισως σεναριο/ιδεα του Μπαρκς)

 

Μεγάλη ιστορία που να πω τι αηδία είναι αυτή όντως δεν βρήκα.
Αλλά έχει κάποιες πολύ μέτριες.
Μέχρι στιγμής οι χειρότερές μου από μεγάλες είναι ο "Χρυσός Ποταμός", το "Ολόχρυσο Φεγγάρι" και τα "Λάφυρα του Πιζάρρο".
Και το "Μυθικό Μυστήριο" αρκετά μέτρια. Αν κι αυτή είναι 14σέλιδη, δεν τη λες μεγάλη.

 

Δεν θεωρώ ότι όλοι οι τόμοι είναι ισάξιοι.

Πχ απ΄τους πρώτους 16 που έχω διαβάσει το μεγαλύτερο τμήμα τους, θεωρώ ότι οι τόμοι #2, #11, #13 και #15 είναι οι πιο αδύναμοι, ενώ οι #1, #4, #6, #10 είναι οι πιο δυνατοί :)

Όλους, το ξανάπα, δεν υπάρχει περίπτωση να τους πάρω.
Και από οικονομικής άποψης και από άποψης χώρου αλλά και λόγω του ότι, όπως είπα, κάποιους τους θεωρώ αδύναμους :)

 

 

Και κάτι σχετικό/άσχετο, αλλά τα τελευταία σχόλια ίσως ήταν καλύτερο να μεταφερθούν στο τόπικ της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το χρυσό 10x10 δεν ήταν δώρο συνδρομητών αν θυμάμαι καλά, κυκλοφόρησε κανονικά στα περίπτερα.

Επεξεργασία από doom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 λεπτά πριν, doom είπε:

Το χρυσό 10x10 δεν ήταν δώρο συνδρομητών αν θυμάμαι καλά, κυκλοφόρησε κανονικά στα περίπτερα.

Ναι δίκιο έχεις. Μπερδεύτηκα με τα ασπρόμαυρα τευχακια που έδιναν στους συνδρομητες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Laz33 αφού είπες να διαβάσεις Μπαρκς λοιπόν πάρε μια τρισέλιδη αυτοβιογραφία του Μπαρκς στα ελληνικά από εκείνο το σπέσιαλ 10x10 που σου έγραψα τις προάλλες. Θα μπορέσεις σίγουρα να εκτιμήσεις καλύτερα τις ιστορίες που διαβάζεις. Εξαιρετική αυτοβιογραφία.

20220202_200135.jpg

20220202_200147.jpg

20220202_200158.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95115
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #92, ανέβηκαν στην βάση μας. :) 

 

KOMIXB_0092.jpg  KOMIXB_0092z.jpg

 

Το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει στα περίπτερα όλης της χώρας στις 31/03 και θα φιλοξενεί την ιστορία "Το χαμένο στέμμα του Τζένγκις Χαν".

 

IMG_20220224_091111.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Σταμάτησα να παίρνω το ΚΟΜΙΞ στο τεύχος #89 και νομίζω ότι ήταν καλή επιλογή.

 

Πέρα από τις απαίσιες ιστορίες που περιέχει, θα μπορούσαν έστω τα εξώφυλλα να το κάνουν λίγο πιο υποφερτό, αλλά ούτε εδώ έχουν πετύχει κάτι.

 

Έστω λίγο Ντον Ρόσα, έλεος......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

43 λεπτά πριν, DM64007 είπε:

Σταμάτησα να παίρνω το ΚΟΜΙΞ στο τεύχος #89 και νομίζω ότι ήταν καλή επιλογή.

 

Πέρα από τις απαίσιες ιστορίες που περιέχει, θα μπορούσαν έστω τα εξώφυλλα να το κάνουν λίγο πιο υποφερτό, αλλά ούτε εδώ έχουν πετύχει κάτι.

 

Έστω λίγο Ντον Ρόσα, έλεος......

Θα έκανα like διότι συμφωνώ με το ποστ και νομίζω ότι άργησες να το σταματήσεις :)  Αλλά είδα και το έστω λίγο Ντον Ρόσα και σκάλωσα :lol: Όχι άλλο Ντον Ρόσα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

 

52 min ago , ΚΟΜΙΞ said:

Θα έκανα like διότι συμφωνώ με το ποστ και νομίζω ότι άργησες να το σταματήσεις :)  Αλλά είδα και το έστω λίγο Ντον Ρόσα και σκάλωσα :lol: Όχι άλλο Ντον Ρόσα :D

Παρεξήγηση. Δεν εννοώ ιστορίες του Ντον Ρόσα, αλλά εξώφυλλα του Ντον Ρόσα. 

 

Έχουν μανία να βάζουν ότι χειρότερο υπάρχει. Αν δεν κάνω λάθος, τα τελευταία εξώφυλλα που βλέπουμε είναι σχεδιασμένα από τον Ντααν Γιππες, του οποίου το σχέδιο, εγώ τουλάχιστον το απεχθάνομαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1123 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Τουλάχιστον ας αφαιρούσαν την μαυρίλα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Ούτε εγώ είμαι φαν του Γιππες αλλά παραδέχομαι ότι μερικά από τα πιο iconic εξωφυλλα της χρυσης πρωτης 50αδας του παλιου Κομιξ ηταν δικα του σχεδια για τις κεντρικες ιστοριες του Μπαρκς.

 

Τέλος πάντων..ο μπούσουλας φαίνεται ότι έχει βρεθεί και θα ειναι ο κανόνας για όσα χρόνια η Καθημερινή επιλέγει να συνεχίζει την έκδοση. Μια κεντρική ιστορία του Μπαρκς και το υπόλοιπο τεύχος αδιάφορες ιστοριούλες επιπέδου Μίκυ. Υπάρχει απόθεμα Μπαρκς για αλλά 20 χρόνια τουλάχιστον για να συνεχίσουν έτσι. Ούτε θεματικά τεύχη, ούτε δίπλα τευχη, ούτε Καστυ, ούτε φιλόδοξες μεγάλες ιστορίες άλλων σχεδιαστων, ούτε αλλαγές στο μαύρο layout, ουτε γραμματα αναγνωστων, ουτε αρθρα, ουτε καλυτερη ποιοτητα χαρτιου. Ειναι πλεον μια εκδοση στον αυτοματο πιλοτο που θεωρητικα μπορει να την τρεχει μεσα σε αυτο το πλαισιο και ενας ασχετος με τα ντισνευ συντακτης και να σχεδιαζει ολοκληρα τευχη σε δεκα λεπτα. Η Καθημερινη, για δικους της λογους που εχουν αναλυθει και αλλου, επιλεγει να το κανει ετσι.

 

Προσπάθησα κι εγώ να το κόψω να μην το αγοράζω αλλά λέω δεν πειράζει. Τρισήμιση ευρώ είναι πραγματικά ένα μικρό αντιτιμο για να συνεχίσω τη σειρά με το αγαπημένο μου περιοδικό των παιδικών μου χρόνων, έστω και αν πλέον η διαδρομή είναι περίπτερο-ραφι βιβλιοθήκης, συχνά χωρίς να το ανοίγω καν. 

 

Ούτε θα άλλαζε κάτι αν σταματούσε ο κόσμος να το αγοράζει. Πόσοι νομίζετε είναι οι αναγνώστες? Ελάχιστοι. Και ποιο είναι το κόστος της έκδοσης? Μηδαμινό. Ειδικές γνώσεις για τους συντάκτες δεν χρειάζονται μιας και το πλαίσιο είναι δεδομένο, ούτε εργατοώρες για άρθρα και αφιερώματα, το δε χαρτί είναι ο γνωστός πολτός που χρησιμοποιούν και στα διαφημιστικά για τα σούπερ μάρκετ που βάζουν τις Κυριακές.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, DM64007 είπε:

Παρεξήγηση. Δεν εννοώ ιστορίες του Ντον Ρόσα, αλλά εξώφυλλα του Ντον Ρόσα. 

 

Έχουν μανία να βάζουν ότι χειρότερο υπάρχει. Αν δεν κάνω λάθος, τα τελευταία εξώφυλλα που βλέπουμε είναι σχεδιασμένα από τον Ντααν Γιππες, του οποίου το σχέδιο, εγώ τουλάχιστον το απεχθάνομαι.

Το κατάλαβα αλλά δεν θα ήθελα άλλο Ρόσα ούτε στα εξώφυλλα :lol: :D Προσωπικά ο Γίππες μου αρέσει αλλά όντως τα εξώφυλλα του (που έχουν βάλει μέχρι στιγμής) δεν είναι τόσο καλά. Βέβαια στην Α΄ Περίοδο του ΚΟΜΙΞ έχει κάποια καταπληκτικά εξώφυλλα.

 

5 ώρες πριν, Gladstone είπε:

Ούτε εγώ είμαι φαν του Γιππες αλλά παραδέχομαι ότι μερικά από τα πιο iconic εξωφυλλα της χρυσης πρωτης 50αδας του παλιου Κομιξ ηταν δικα του σχεδια για τις κεντρικες ιστοριες του Μπαρκς.

 

Τέλος πάντων..ο μπούσουλας φαίνεται ότι έχει βρεθεί και θα ειναι ο κανόνας για όσα χρόνια η Καθημερινή επιλέγει να συνεχίζει την έκδοση. Μια κεντρική ιστορία του Μπαρκς και το υπόλοιπο τεύχος αδιάφορες ιστοριούλες επιπέδου Μίκυ. Υπάρχει απόθεμα Μπαρκς για αλλά 20 χρόνια τουλάχιστον για να συνεχίσουν έτσι. Ούτε θεματικά τεύχη, ούτε δίπλα τευχη, ούτε Καστυ, ούτε φιλόδοξες μεγάλες ιστορίες άλλων σχεδιαστων, ούτε αλλαγές στο μαύρο layout, ουτε γραμματα αναγνωστων, ουτε αρθρα, ουτε καλυτερη ποιοτητα χαρτιου. Ειναι πλεον μια εκδοση στον αυτοματο πιλοτο που θεωρητικα μπορει να την τρεχει μεσα σε αυτο το πλαισιο και ενας ασχετος με τα ντισνευ συντακτης και να σχεδιαζει ολοκληρα τευχη σε δεκα λεπτα. Η Καθημερινη, για δικους της λογους που εχουν αναλυθει και αλλου, επιλεγει να το κανει ετσι.

 

Προσπάθησα κι εγώ να το κόψω να μην το αγοράζω αλλά λέω δεν πειράζει. Τρισήμιση ευρώ είναι πραγματικά ένα μικρό αντιτιμο για να συνεχίσω τη σειρά με το αγαπημένο μου περιοδικό των παιδικών μου χρόνων, έστω και αν πλέον η διαδρομή είναι περίπτερο-ραφι βιβλιοθήκης, συχνά χωρίς να το ανοίγω καν. 

 

Ούτε θα άλλαζε κάτι αν σταματούσε ο κόσμος να το αγοράζει. Πόσοι νομίζετε είναι οι αναγνώστες? Ελάχιστοι. Και ποιο είναι το κόστος της έκδοσης? Μηδαμινό. Ειδικές γνώσεις για τους συντάκτες δεν χρειάζονται μιας και το πλαίσιο είναι δεδομένο, ούτε εργατοώρες για άρθρα και αφιερώματα, το δε χαρτί είναι ο γνωστός πολτός που χρησιμοποιούν και στα διαφημιστικά για τα σούπερ μάρκετ που βάζουν τις Κυριακές.

Καλά ότι ΚΟΜΙΞ έχει αλλοιωθεί εντελώς και ότι είναι του ποδαριού δουλειά το έχουμε πει τόσες φορές...  Εγώ προσωπικά το σταμάτησα και ας είναι το αγαπημένο μου περιοδικό και μικρό το αντίτιμο διότι να βάζεις στο ράφι το τεύχος ποιο το νόημα; Ποιο το νόημα να δίνει ο καθένας τα 3,5 ευρώ με αυτή την λογική; Εγώ στεναχωριέμαι να παίρνω το τεύχος και να βλέπω αυτό το χάλι. Αν σταματούσε ο κόσμος να το αγόραζε ίσως κάτι να έδειχνε. Το ότι με την προχειροδουλειά δεν πας μπροστά και ότι ίσως δεν μπορείς να κοροϊδέψεις και αυτούς τους "ελάχιστους" αναγνώστες :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.