Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γίνεται να μαζέψει κάποιος όλα τα μίκυ τώρα που τελείωσαν σε 1 χρόνο max;


1530

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15467
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δημήτρη εννοείται ότι είναι πολύ καλή φάση να έχεις ήδη καβάτζα 1200 τεύχη!!! Αλλά και 900 τεύχη σε 3 μήνες; Χωρίς φειδώ στα χρήματα; Αυτό σημαίνει καβάτζα και σε χρήμα, ελεύθερο χρόνο, και φυσικά ελευθερία κινήσεων χωρίς γκρίνια από τη γυναίκα του στυλ: Τι τα κάνεις τα λεφτα ρεεεε;;;

Προσωπικά ξεκίνησα με καβάτζα 50 τεύχη που είχα από πιτσιρικάς με το μικρόβιο να εισέρχεται στον οργανισμό μου τον Μάιο του 2011. Το Μίκυ Μάους ήταν τότε στο τεύχος 2338. Φτάνω στο 2345 και λέω: Αξίζει να τα μαζέψω όλα ή είναι ουτοπία; Αυτός είναι και ο λόγος που μου λείπει το 2346...κόλλησα για μια εβδομάδα και άντε να το βρω τώρα...όντως αν σου λείπουν λίγα νούμερα ακόμη και μεγάλα είναι δύσκολο να τα βρεις!

Τώρα πλέον, πάντα με μέτρο, γιατί μαζεύω και άλλες σειρές, έχω φτάσει να έχω 1528 τεύχη και θέλω άλλα 933! Δημήτρη λες να βρω τα 900 σε κάνα τρίμηνο κι εγώ; Πάμε δυναμικά!!! Το κυνήγι κομικσοθησαυρών είναι από τα ωραιότερα πράγματα που συμβαίνουν στη ζωή μου!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6659
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τότε οι εποχές ήταν διαφορετικές, δεν ήμουν παντρεμένος, δεν είχαμε οικονομική κρίση, ίσως να έβρισκες και πιο λίγο πιο εύκολα....

 

 Αλλά και 900 τεύχη σε 3 μήνες; Χωρίς φειδώ στα χρήματα; Αυτό σημαίνει καβάτζα και σε χρήμα, ελεύθερο χρόνο, και φυσικά ελευθερία κινήσεων χωρίς γκρίνια από τη γυναίκα του στυλ: Τι τα κάνεις τα λεφτα ρεεεε;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σόρρυ που είμαι άκυρος αλλά αξιζει μια παρατήρηση.

 

Μόνο θέμα με τη λέξη "μίκυ" στον τίτλο μπορεί να πάρει 32 απαντήσεις μέσα σε λίγες ώρες, και από πολλά διαφορετικά μέλη. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82151
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Και να είναι κάτι που ειπώθηκε ξανά σε άλλα θέματα αρκετές φορές.

Και πολλές φορές από τους ίδιους. :laser:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25631
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5470 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σόρρυ που είμαι άκυρος αλλά αξιζει μια παρατήρηση.

 

Μόνο θέμα με τη λέξη "μίκυ" στον τίτλο μπορεί να πάρει 32 απαντήσεις μέσα σε λίγες ώρες, και από πολλά διαφορετικά μέλη. :lol:

 

Και να φανταστείς οτι ο Μίκυ είναι λιγότερο δημοφιλής από τον Ντόναλντ! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Και να φανταστείς οτι ο Μίκυ είναι λιγότερο δημοφιλής από τον Ντόναλντ! :P

 

 

:wow:

 

 

αφού ο μίκυ δεν είναι το πιο δημοφιλής καρτούν; :thinking:

 

 

πολλοί μεγάλοι δε λένε ας πούμε "το παιδί βλέπει μίκυ μάους" και εννοούν τα καρτούν γενικά; ;):thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12980
  • Reputation:   104546
  • Achievement Points:  13000
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 

challenge-accepted.jpg

 

 

Ορέστη ετοίμαζε τα 2.000.000€. Ανεβαίνω την Πατησίων με το τριαξονικό φορτωμένο με Μίκυ Μάους κι έρχομαι προς το σπίτι σου.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4702 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

όλα γίνονται. € και χρόνος να υπάρχει. άλλωστε όπως σωστά ανέφερε ο πατήρ μου, υπάρχει κόσμος που πουλάει τη συλλογή ολόκληρη :D

 

δλδ αποκλείεις να πιάσεις το joker? εγώ άρχισα να παίζω σοβαρά τώρα δεν trollarw πριν ένα χρόνο που άρχισα να συλλέγω comics.... αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα. άντε καλή μας τύχη

κάθε 50λεπτο που σκας ισοδυναμει με 1 στις 24.435.180 πιθανότητες. καλή τύχη.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121010
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ορέστη ετοίμαζε τα 2.000.000€. Ανεβαίνω την Πατησίων με το τριαξονικό φορτωμένο με Μίκυ Μάους κι έρχομαι προς το σπίτι σου.

 

:valtnino:

Ελπίζω να έχεις να μου χαλάσεις. :D

 

 

293.470.127,26 € :giati:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45810
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

:wow:

 

 

αφού ο μίκυ δεν είναι το πιο δημοφιλής καρτούν; :thinking:

 

 

πολλοί μεγάλοι δε λένε ας πούμε "το παιδί βλέπει μίκυ μάους" και εννοούν τα καρτούν γενικά; ;):thinking:

 

Για να μην βγαίνουμε off topic, έγραψα μια απάντηση εδώ. Τσέκαρέ την αν θες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9503
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5155 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προσωπική εμπειρία:

 

Έβαλα στόχο να κλείσω τα Μίκυ Μάους το καλοκαίρι του 2008. Εκείνη τη στιγμή είχα 1200 τεύχη περίπου, η συντριπτική πλειοφηφία τους ήταν ανάμεσα στα νούμερα #700 έως #2100, αγορασμένα απ' το περίπτερο. Κάτω απ' το 700 είχα λίγα πράματα, ούτε 50 τεύχη. Καλή καβάτζα για αρχή :best: , καθώς και τα πάνω του #1000 είναι περίεργη φάση καθώς είναι τεύχη του σωρού και ίσως δύσκολο να τα βρεις όλα (όσο κουφό κι αν ακούγετε :P).

Άρχισα λοιπόν το κυνήγι για τα βρω τα 1000 τεύχη που μου έλειπαν να κλείσω τη σειρά.

Μέσα σε 3 μήνες χωρίς φειδώ χρημάτων έφτασα να μου λείπουν 100 τεύχη, έβρισκα εύκολα και έκλεινα τις τρύπες τη μία μετά την άλλη. Να σημειώσω πως η κατάσταση των τευχών που ζητούσα ήταν καλή, δεν έψαχνα το άριστο ή το πολύ καλό, τουλάχιστον μέχρι να μπω στη διαδικασία αντικατάστασης.

Μετά άρχισαν τα δύσκολα.....

Παρότι χρειάστηκα 3 μόνο μήνες να βρω περίπου 900 τεύχη, χρειάστηκαν 6 μήνες επιπλέον, μέχρι το Πάσχα του 2009 ώστε τα 100 τεύχη που μου λείπουν να γίνουν 10. Ανάμεσα σε αυτά τα 10 ήταν το #1, #2, #525 (το τεύχος με τον άτλα), #617, #618, #619 & #620. Τη δεκάδα συμπλήρωναν κάποια ακόμη απ' τη πρώτη 20άδα.

Όσο λιγότερα σου λείπουν, τόσο δυσκολότερα βρίσκεις, 3 μήνες για 900 τεύχη, 6 επιπλέον μήνες για 90 τεύχη.

Για να κλείσει η σειρά χρειάστηκε άλλος ένας χρόνος, δηλαδή τα 10 τελευταία τεύχη έκανα ένα χρόνο να τα βρω.

Άρα συνοψίζοντας: 3 μήνες για 900 τεύχη, 6 επιπλέον μήνες για 90 τεύχη και ένας χρόνος ακόμη για τα τελευταία 10 τεύχη.

Τα δύο τελευταία τεύχη που μου λείπαν ήταν το #13 & #15, τα οποία αν είχα πληρώσει κάτι παραπάνω θα είχα κλείσει τη σειρά κάνα μήνα νωρίτερα, αλλά στα ...τελειώματα με πιάσαν οι τσιγγουνιές, ίσως ήταν και μία ασυνείδητη αντίδραση ώστε να παρατείνω για λίγο το υπέροχο ταξίδι της αναζήτησης....

 

Πιστεύω ότι η απάντηση αυτή είναι η πλέον κατατοπιστική στο ερώτημα και λογικά η πιό φυσιολογική να συμβεί.

Δηλαδή εάν έχεις ενά σημαντικό ποσό να διαθέσεις (όχι όμως και λεφτά για πέταμα) και αρκετό χρόνο για ψάξιμο, βρίσκεις το 90% των 2452 τευχών του Μ.Μ. σε 3 μηνες, το 9% σε άλλους 6 μήνες και το δύσκολο 1% σε άλλους 12 μήνες...

 

Προσωπικά άρχισα εντελώς ανάποδα!

Ξεκίνησα αρχές του 2010 με μαγιά μόλις 200 τευχών (εκ των οποίων τελικά  τα 150 αντικαταστάθηκαν), στα μέσα του 2010 βρέθηκα με 1600 από τα πρώτα 2000 τεύχη, εκ των οποίων 45 από τα πρώτα 50 σε άριστη κατάσταση (έλειπε το νο. 1,3,10,11,29 απότι θυμάμαι) και 80 στα πρώτα 100... Δύο χρόνια μετά συμπλήρωσα περίπου 1800 από τα πρώτα 2000, σχεδόν όλα έως το 2400 και άρχισα πλέον να το αγοράζω κάθε βδομάδα. Μέσα του 2013 μου έμειναν μόνο 100 και κάτι τεύχη και υπολογίζω αρχές του 2014 να ψάχνω τα 10 που έψαχνε κάποτε ο Δημήτρης...

Το ταξίδι αυτό θα κρατήσει δηλαδή τουλάχιστον 4 χρόνια για μένα και είναι υπέροχο, όλα έχουν αγοραστεί πάρα πολύ οικονομικά, πλην ελαχίστων τευχών εν γνώσει μου, και μέχρι πρόσφατα είχα τη δυνατότητα αγοράς του γνήσιου νο.1 αλλά κατά βάθος αυτό θα θέλα να είναι το κερασάκι στην τούρτα των 2452 τευχών...

 

Δυσεύρετο τεύχος για μένα; Κανένα! Δύσκολα τεύχη; 1,2,10,26,29,119,525,617-620 και κάποτε σχεδόν όλα μετά το νο. 2000...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82151
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Παρακαλώ το Θεό να μην κάνετε άλλα θέματα παρόμοιου τύπου "Γίνετε να μαζέψει κάποιος όλα τα ΚΟΜΙΞ τώρα που τελείωσαν σε 1 χρόνο max;" και η φαντασία σας το όριο. Αλλά ας ξυστώ και γω στη γκλίτσα του τσομπάνη.

 

Όταν συλλέγετε μια σειρά είναι καλά να μαζεύετε από όλα τα τεύχη. Μην μαζεύετε μόνο τα εύκολα, αλλά πάρτε και κανένα δύσκολο. Γιατί στο τέλος σας λείπουν όλα τα δύσκολα και ψυχολογικά σας είναι δύσκολο να ασχοληθείτε με αυτά. Το καλό είναι να αγοράζετε πχ ένα ακριβό και δέκα φτηνά, ώστε και η συλλογή σας να προχωρά και μια καλή ποικιλία να κάνετε χωρίς να πονά η τσέπη σας. Δέκα Μπλέκ του 1 ευρώ και ένα δυο των 10 ευρώ κάθε φορά. Και το φχαριστιέστε, και δεν πονάτε πολύ και μια καλή συλλογή κάνετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Να δω πού θα τα βάλετε μετά τόσα Μίκυ Μάου... εγώ που μαζεύω από το 1991 και έχω πάρει και αρκετά της δεκαετίας του '80 τα χω ακόμα σε κούτες και σε κρύπτες!!! Χρειάζεσαι το δωμάτιο του Περρή για να τα βλέπεις να τα χαίρεσαι! :P

 

Παρεμπιπτόντως, σήμερα είδα στον ύπνο μου ότι είχα στα χέρια μου ένα καινούργιο τεύχος Μίκυ Μάους, με χρωματιστό εξώφυλλο και καινούργιες ιστορίες!!! Ξύπνησα αναζητώντας ένα Μίκυ Μάους να διαβάσω, και εδώ στην Κόρινθο δεν έχω κανένα!!! The horror!!!

Επεξεργασία από Marvel Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45810
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ πάλι έκανα ξεσκαρτάρισμα στις κούτες με τα διάφορα και βρήκα μία σακούλα με 7-8 Μίκυ Μάους που δεν θυμόμουν ότι είχα αγοράσει. Καλή φάση, μακάρι να γινόταν κάθε μέρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες με τα χρηματα ολα γινονται. :yes:

Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να εχεις πολυ χωρο για να βαλεις μια τετοια συλλογη  και διαθεση για να τα διαβασεις (ειμαι κατα του να αγοραζω και να μην το διαβαζω. Απλα να το παρω για να το παρω και να λεω οτι το εχω).

Σαν Ντισνευ φαν στεναχωριεμαι καποιες φορες οταν σκεφτομαι οτι εχω χασει τευχη χρονων,αλλα το ξεπερναω.Δεν μπορω και οικονομικα να το κανω.

Ενταξει μην μας γινει και ψυχωση.  post-5259-1223477996_thumb.png

Χαιρομαι που εχω ολα τα τευχη απο μια καλη τους εποχη (1984-2000).Απο κει και επειτα ψαχνω για καποια τευχη που με ενδιαφερουν.Ως εκει.

Αν ομως κερδισω στο Τζοκερ...

 

Ποιος με πιανει μετα :pinokio:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5068 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

"Γίνετε να μαζέψει κάποιος όλα τα ΚΟΜΙΞ τώρα που τελείωσαν σε 1 χρόνο max;"

Θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται ένας χρόνος, τα τεύχη του είναι σαφώς λιγότερα, ενώ και τα πολύ ακριβά τεύχη είναι λίγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82151
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Δεν είναι αυτό το θέμα μας!! :wall:  Ή μήπως έχεις σκοπό να το κάνεις θέμα!;; :gun2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5068 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τώρα που το λες...... :idea:

 

Αλλά έχεις δίκιο, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το Μίκυ Μάους είναι το θέμα μας.

 

:p4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82151
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ε, θα σε γδάρω ζοντανό. :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όλες οι παραπάνω απαντησεις καλύπτουν πλήρως το θέμα.

Χρειάζεσαι χρήμα , χρήμα και χρήμα.- χώρο θα βρείς εφοσον μπεις στην διαδικασία να τα μαζέψεις! Τώρα για το χρονικό διάστημα..who knows μπορει και νωρίτερα αν είσαι όλη μέρα μέσα βγάζοντας τα μάτια σου να ψάχνεις.

Καλες αναζητήσεις σε όσους ψάχνουν! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2320
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευτυχως δεν ειμαι στην περιπτωση που θελω να μαζεψω ολα τα τευχη αλλα δυστυχως ειμαι στην περιπτωση που θελω να μαζεψω καποια παλια τευχη του και πιο συγκεκριμενα ψαχνω τα τευχη που διαβαζα μικρος και ειναι αρκετα.

Με θυμαμαι παντα να διαβαζω Μικυ Μαους και δεν μπορω να θυμηθω απο ποτε ξεκινησα ισως στα μεσα 700αρια και σιγουρα εχω αναμνησεις απο τα 800αρια,ευτυχως θυμαμαι ποτε σταματησα να τα διαβαζω,περι του 91-92.

Επισης ψιλοασχετο αλλα εχω και το κολλημα να μαζευω αυτα με το 2ο logo ,ουτε το πρωϊμο που υπηρχε πριν το 600 (δεν θυμαμαι ακριβως) ουτε το "μοντερνο" που ξεκινησε απο το 1500 (στο περιπου παλι),γιατι αυτο μαθαμε,αυτο αγαπησαμε.

Το καλο ειναι οτι εχω μεγαλη προικα απο τα παιδιατα μου περι τα 300 τευχη δυστυχως τα περισσοτερα πανω απο το 1000 (σχεδον πληρες ως το οριο που εθεσα παραπανω) τα παλιοτερα δεν σωθηκαν και πολλα.

Με οχι ιδιαιτερο κοπο μαζευω καποια και εχω αρκετα 800αρια και καποιες τρυπες στα 900αρια και εν κατακλειδι φιλοδοξω να κλεισω τα τευχη με το κλασσικο δικο μου αγαπημενο logo.

Eιπα και εγω ο πικραμενος τον πονο μου.

Επεξεργασία από AARDVARK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121010
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θυμάμαι σε κάποιο Κόμιξ (?) είχε την φωτογραφία από 3 γενιές συλλεκτών, που είχαν μαζέψει ΟΛΑ τα Topolino. Βλέποντας εκείνο είχα πορωθεί και ήθελα να τα μαζέψω όλα τα ΜΜ.

 

Αυτή η δίψα μου πέρασε με τον καιρό, βλέποντας τις τιμές των <#1000 τευχών καθώς και το ότι ακόμα και να ολοκληρωθεί η συλλογή, ποτέ δε θα μπορέσει να σταθεί τόσο ωραία όσο τα Topolino που μου κάναν τόση εντύπωση: οι ράχες των ΜΜ, χώρια τα μεγέθη, είναι ό,τι λάχει.

 

http://www.youtube.com/watch?v=nVrKr_gNqNU

 

  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χρήματα πολλά ποτέ δεν είχα... Επίσης πλέον δεν έχω ούτε χώρο να τα βάλω. Σίγουρα έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα ΜΜ από το 86-87 και μετά... Αλλά το μεγαλύτερο μέρος πέρασε απλώς από τα χέρια μου... Άλλα και το ρευστό να υπήρχε δε θα το διέθετα για μια πλήρη συλλογή του ΜΜ... Είμαι "άρρωστος" με τον  Disney αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό...Ταυτίζομαι και με την άποψη του Βαγγέλη από πάνω.. Να τα πάρω για να λέω απλώς ότι τα έχω δε με εξυπηρετεί σε κάτι... Ο πιό σημαντικός λόγος που παίρνεις ένα κόμιξ είναι για να το διαβάσεις... Πάντα τα Disney για εμένα ήταν ένας τρόπος φυγής από την πραγματικότητα... Το μικρόβιο του συλλέκτη ποτέ δε το είχα... Μετά ήρθε το GC... Αλλά και πάλι έχω επενδύσει εντός των οικονομικών δυνατοτήτων μου... Πλέον χαίρομαι που έχω κλείσει κάποιες τρύπες...

 

Γιάννο μου, η εξομολογητική αυτή καταχώρισή σου με άγγιξε ειλικρινά. Είναι μια απόλυτα ορθή τοποθέτηση τού ζητήματος. Είσαι συλλέκτης αλλά δεν είσαι διατεθειμένος να θέσεις σε κίνδυνο την οικονομική σου υπόσταση για να μεγαλώσεις τη συλλογή σου. 

 

Προσωπική εμπειρία:

 

Έβαλα στόχο να κλείσω τα Μίκυ Μάους το καλοκαίρι του 2008. Εκείνη τη στιγμή είχα 1200 τεύχη περίπου, η συντριπτική πλειοφηφία τους ήταν ανάμεσα στα νούμερα #700 έως #2100, αγορασμένα απ' το περίπτερο. Κάτω απ' το 700 είχα λίγα πράματα, ούτε 50 τεύχη. Καλή καβάτζα για αρχή :best: , καθώς και τα πάνω του #1000 είναι περίεργη φάση καθώς είναι τεύχη του σωρού και ίσως δύσκολο να τα βρεις όλα (όσο κουφό κι αν ακούγετε :P).

Άρχισα λοιπόν το κυνήγι για τα βρω τα 1000 τεύχη που μου έλειπαν να κλείσω τη σειρά.

Μέσα σε 3 μήνες χωρίς φειδώ χρημάτων έφτασα να μου λείπουν 100 τεύχη, έβρισκα εύκολα και έκλεινα τις τρύπες τη μία μετά την άλλη. Να σημειώσω πως η κατάσταση των τευχών που ζητούσα ήταν καλή, δεν έψαχνα το άριστο ή το πολύ καλό, τουλάχιστον μέχρι να μπω στη διαδικασία αντικατάστασης.

Μετά άρχισαν τα δύσκολα.....

Παρότι χρειάστηκα 3 μόνο μήνες να βρω περίπου 900 τεύχη, χρειάστηκαν 6 μήνες επιπλέον, μέχρι το Πάσχα του 2009 ώστε τα 100 τεύχη που μου λείπουν να γίνουν 10. Ανάμεσα σε αυτά τα 10 ήταν το #1, #2, #525 (το τεύχος με τον άτλα), #617, #618, #619 & #620. Τη δεκάδα συμπλήρωναν κάποια ακόμη απ' τη πρώτη 20άδα.

Όσο λιγότερα σου λείπουν, τόσο δυσκολότερα βρίσκεις, 3 μήνες για 900 τεύχη, 6 επιπλέον μήνες για 90 τεύχη.

Για να κλείσει η σειρά χρειάστηκε άλλος ένας χρόνος, δηλαδή τα 10 τελευταία τεύχη έκανα ένα χρόνο να τα βρω.

Άρα συνοψίζοντας: 3 μήνες για 900 τεύχη, 6 επιπλέον μήνες για 90 τεύχη και ένας χρόνος ακόμη για τα τελευταία 10 τεύχη.

Τα δύο τελευταία τεύχη που μου λείπαν ήταν το #13 & #15, τα οποία αν είχα πληρώσει κάτι παραπάνω θα είχα κλείσει τη σειρά κάνα μήνα νωρίτερα, αλλά στα ...τελειώματα με πιάσαν οι τσιγγουνιές, ίσως ήταν και μία ασυνείδητη αντίδραση ώστε να παρατείνω για λίγο το υπέροχο ταξίδι της αναζήτησης....

 

Φίλε Δημήτρη, νομίζω πως ο τρόπος με τον οποίο αντιμετώπισες και έλυσες το θέμα είναι υποδειγματικός και χαίρομαι που πέτυχες τον στόχο σου. Ακόμη θα προσθέσω ότι από προσωπική εμπειρία έχω εδραιώσει την πεποίθηση ότι και η συμπεριφορά σου προς όσους συναλλάσσονται μαζί σου είναι άψογη.

 

@vag0s @Μενίγ α εγώ είμαι άτομο,που προτιμάει να τα μαζεύει και ας μη τα πολυδιαβάζει...ακόμα και τότε που μάζευα,από τα 1000 κόμιξ που είχα,μόνο καμιά 40-50αρια διάβαζα.  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

 

 

@jval άμα έχεις λεφτά,μπορείς να κάνεις και το άλλο άμα σου λείπουν λίγα. :idea: ας πούμε από τα τεύχη #1000-#1099 σου λείπουν τα #1025,#1027,#1029. και κάποιος βάζει αγγελία ότι πουλάει όλη τη σειρά #1000-#1099....ε την αγοράζεις ολόκληρη,παίρνεις αυτά που σου λείπανε....και τα υπόλοιπα τα παρατάς!  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  άμα έχεις λεφτά όμως.....  :nek:

 

Νίκο μου, και εκατομμυριούχος σε ευρώ να ήμουν δεν θα αγόραζα χίλια τεύχη για να συμπληρώσω 4 κενά. Φυσικά, στην ίδια υποθετική περίπτωση (Τρύφων ο εκατομμυριούχος) αν μου πρότειναν να αγοράσω τα τεύχη 1-500, από τα οποία μου λείπουν 423, θα το έκανα.

 

Πιστεύω ότι η απάντηση αυτή είναι η πλέον κατατοπιστική στο ερώτημα και λογικά η πιό φυσιολογική να συμβεί.

Δηλαδή εάν έχεις ενά σημαντικό ποσό να διαθέσεις (όχι όμως και λεφτά για πέταμα) και αρκετό χρόνο για ψάξιμο, βρίσκεις το 90% των 2452 τευχών του Μ.Μ. σε 3 μηνες, το 9% σε άλλους 6 μήνες και το δύσκολο 1% σε άλλους 12 μήνες...

 

Προσωπικά άρχισα εντελώς ανάποδα!

Ξεκίνησα αρχές του 2010 με μαγιά μόλις 200 τευχών (εκ των οποίων τελικά  τα 150 αντικαταστάθηκαν), στα μέσα του 2010 βρέθηκα με 1600 από τα πρώτα 2000 τεύχη, εκ των οποίων 45 από τα πρώτα 50 σε άριστη κατάσταση (έλειπε το νο. 1,3,10,11,29 απότι θυμάμαι) και 80 στα πρώτα 100... Δύο χρόνια μετά συμπλήρωσα περίπου 1800 από τα πρώτα 2000, σχεδόν όλα έως το 2400 και άρχισα πλέον να το αγοράζω κάθε βδομάδα. Μέσα του 2013 μου έμειναν μόνο 100 και κάτι τεύχη και υπολογίζω αρχές του 2014 να ψάχνω τα 10 που έψαχνε κάποτε ο Δημήτρης...

Το ταξίδι αυτό θα κρατήσει δηλαδή τουλάχιστον 4 χρόνια για μένα και είναι υπέροχο, όλα έχουν αγοραστεί πάρα πολύ οικονομικά, πλην ελαχίστων τευχών εν γνώσει μου, και μέχρι πρόσφατα είχα τη δυνατότητα αγοράς του γνήσιου νο.1 αλλά κατά βάθος αυτό θα θέλα να είναι το κερασάκι στην τούρτα των 2452 τευχών...

 

Δυσεύρετο τεύχος για μένα; Κανένα! Δύσκολα τεύχη; 1,2,10,26,29,119,525,617-620 και κάποτε σχεδόν όλα μετά το νο. 2000...

 

Κι εσύ καλά τα κατάφερες και σωστά λειτούργησες Νίκο μου. Βέβαια είχες την τύχη να αποκτήσεις μαζεμένη μια μεγάλη παρτίδα αλλά πάντα ενεργείς με σύστημα και προγραμματισμό. Σου εύχομαι καλή συμπλήρωση,

 

Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες με τα χρηματα ολα γινονται. :yes:

Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να εχεις πολυ χωρο για να βαλεις μια τετοια συλλογη  και διαθεση για να τα διαβασεις (ειμαι κατα του να αγοραζω και να μην το διαβαζω. Απλα να το παρω για να το παρω και να λεω οτι το εχω).

Σαν Ντισνευ φαν στεναχωριεμαι καποιες φορες οταν σκεφτομαι οτι εχω χασει τευχη χρονων,αλλα το ξεπερναω.Δεν μπορω και οικονομικα να το κανω.

Ενταξει μην μας γινει και ψυχωση.  post-5259-1223477996_thumb.png

Χαιρομαι που εχω ολα τα τευχη απο μια καλη τους εποχη (1984-2000).Απο κει και επειτα ψαχνω για καποια τευχη που με ενδιαφερουν.Ως εκει.

Αν ομως κερδισω στο Τζοκερ...

 

Ποιος με πιανει μετα :pinokio:

 

 

Καλή μου Πάολα, πολύ σωστά τα λες. Ας επιδιώκουμε το εφικτό. ΄Οσο για το Τζόκερ, μακάρι να το κερδίσεις, αλλά σαν πρώτο βήμα σού εύχομαι σύντομη και ικανοποιητική επαγγελματική αποκατάσταση.

 

Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα χώρου. Αφού χωράνε τα 4000 κομμάτια που έχω, θα βρισκόταν χώρος και για τα τα 530 κομμάτια που μου λείπουν (423 από τα πρώτα 499 Μίκυ Μάους, 43 από τα πρώτα 49 Κλασικά και 64 από τα πρώτα 69 Μεγάλα Μίκυ). ΄Ομως, όπως ξαναείπα, αυτή τη στιγμή ούτε τα χρήματα έχω ούτε την ψυχική διάθεση να αρχίσω το κυνήγι και κυρίως δεν αντέχω την προσπάθεια συμπλήρωσης τών τελευταίων κενών. Γιατί όπως η φύση http://www.gnomikologikon.gr/catquotes.php?categ=115 έτσι κι εγώ απεχθάνομαι το κενό.

 

Επίσης, έχω διαβάσει όλα τα τεύχη Disney Comics της συλλογής μου, με εξαίρεση τους τόμους #2-4 της Floyd Gottfredson Library (τον #1 τον διάβασα στα ελληνικά) και τα 2 τεύχη τού γαλλικού Mickey Parade που μου χάρισαν στο προτελευταίο ταξίδι μου στο Παρίσι (1989). Τώρα όμως που δεν θα έχουμε καινούργιο υλικό, θα τα διαβάσω κι αυτά.

 

Ακόμη, απέκτησα το ΜΜ #525 χωρίς να συνειδητοποιήσω ότι έχει κάτι ιδιαίτερο. Ούτε καν θυμόμουν ότι περιείχε τον ΄Ατλαντα και τις σημαίες. Τον είδα τώρα που ξανακοίταξα το τεύχος διαβάζοντας τα ποστ τών φίλων jval και ifaisteio.

 

Θα τελειώσω με μια παράκληση: Γίνεται να διορθωθεί το "Γίνετε" στην επικεφαλίδα τού τού τόπικ στο ορθό "Γίνεται"; :mafia:

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25631
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5470 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πιστεύω οτι, για εμένα τουλάχιστον, δεν είναι εφικτό να μαζέψω άμεσα (1-2 χρόνια) όλα τα Μίκυ Μάους...

Προτιμώ να κλείσω άλλες σειρές που έχω σε εκκρεμότητα, χωρίς να "παίρνω πατριωτικά" το θέμα Μίκυ Μάους...

 

Όταν βρίσκονται στο δρόμο μου, τα "τσιμπάω" χωρίς να αγχώνομαι πότε θα κλείσω τη σειρά. Απλά, έτσι τα βλέπω να μεγαλώνουν, χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι και φυσικά χαίρομαι γι'αυτο.

 

Ελπίζω σε βάθος χρόνου τα οικονομικά μου να πάνε καλύτερα (λέμε τώρα) και να χτυπήσω και τα πρώτα τεύχη... 

 

:beer:

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.