Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μίκυ Μάους,όλα.Πόσο;


marios1957

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάποιος θέλει να "ξεφορτώσει".

Πόσο είναι το ιδανικό και γι αυτόν (ζεστό χαρτί στους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε) αλλά και για τον υποψήφιο αγοραστή να μην πάει σαν το σκλι στ' αμπέλι.

 

Δεν προσφέρεται για flame,γνώμες ζητάμε και υποθέτω ότι αυτός εδώ ο χώρος με τους θαμώνες του έχει αποδείξει χρόνια τώρα αν έχει η όχι "βαρύνουσα άποψη".

 

 

 

Εγώ λέω από ένα ταληράκι έως οχτώμισυ 'γκραντ'.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190331
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Νομίζω πως κάποτε είχε γίνει ένας χοντρικός υπολογισμός της υφής "τόσα για το 1, τόσα για 2-9, τόσα για την 100αδα συν αυτό για τους ολυμπιακούς αγώνες, τόσα από εκεί μέχρι εκεί κλπκλπκλπ"..... Το γμτ είναι ότι από τη μια δεν θυμάμαι άμα ήταν στα πλαίσια συζήτησης που είχα με τον Valt ή άμα ήταν συζήτηση που κάναμε στο φόρουμ (και άμα ήταν συζήτηση που έγινε στο φόρουμ, πως στο δαίμονα ψάχνεις να τη βρεις (αφού άμα βάλεις Μίκυ Μάους ή disney, μέχρι και σε κανά τόπικ του Σούπερμαν θα σε στείλει.... :) )). 

 

Το ανάφερα μη τυχόν και θυμάται κάποιος άλλος το που είχε γίνει (εάν εντέλει είχε γίνει στο φόρουμ)

 

Απλά ως "μια πρώτη απάντηση" και μέχρι να απαντήσει εμπεριστατωμένα κάποιος ειδήμονας.

 

:cheers5:

 

ΥΓ πάντως με έναν παρόμοιο υπολογισμό, ας πούμε 150 το 1, 150 οι Ολυμπιακοί, 50αρικο τα 9 της δεκάδας, 20αρικο τα 89 της 100σταδας, 10αρικο μεχρι το 200, 5 μέχρι το 500, 1,5 μέχρι το 1000 και 0,50 μέχρι το 2400, μου βγάζει 6480, πες 6500 (κάποια ίσως να πάνε πιο πάνω, κάποια ίσως να πάνε πιο κάτω, υπάρχει και η παράμετρος ότι όλα μαζί δύσκολα φεύγουν στην ψηλότερη τιμή τους) Φαντάζομαι ότι δεν θα είμαι πολύ οφφ από αυτό που θα πούνε οι γνώστες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7718
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα 5κ είναι οριακά πολλά για ολόκληρη την σειρά. Μόνο αν τα key issues είναι μέσα και σε καλή κατάσταση.

Αυτό βέβαια για όλη την σειρά μια και έξω.

Τα 8κ θα σε μπάσουν άνετα μέσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4921 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Νομίζω πως κάποτε είχε γίνει ένας χοντρικός υπολογισμός της υφής "τόσα για το 1, τόσα για 2-9, τόσα για την 100αδα συν αυτό για τους ολυμπιακούς αγώνες, τόσα από εκεί μέχρι εκεί κλπκλπκλπ".....

 

Αυτό, λογικά; :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190331
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αυτό, λογικά; :beer:

 

α πα πα πα πα... φαρμακείο ήμουν ο μπιπ :) (ή αυτό ή αλλάξαν τραγικά οι εποχές :D )

 

:thanks::best::cool:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5486 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εδώ ξαναλέει ο crc ότι μια καλή τιμή είναι γύρω στα πέντε χιλιάρικα. 

 

Βέβαια με τόσα λεφτά κάνεις το γύρο του κόσμου, γιατί να τα δώσεις σε μίκυ μάου;  :thinking:  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82156
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6083 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εμένα πάλι μου φαίνονται λίγα τα 5.000

Αλλά εννοείται ότι δεν με απασχολεί. :P

Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι όταν καίγεσαι να συμπληρώσεις μια τέτοια σειρά, που σίγουρα τα παλιά τεύχη είναι φωτιά, το καλύτερο είναι να αγοράζεις 10-15-20 φτηνά τρέχοντα τεύχη με 1 παλιό ακριβό. Ώστε να μετριάζεις την ψυχρολουσία μιας ακριβής αγοράς. Κάπως να μετριάζεις το κατά κομμάτι έξοδο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2412
  • Reputation:   25657
  • Achievement Points:  2450
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βέβαια με τόσα λεφτά κάνεις το γύρο του κόσμου, γιατί να τα δώσεις σε μίκυ μάου;

 

Γιατί ίσως έχεις μεράκι τα κόμικς (αλλά έχεις και καταθέσεις που δε σε πολυνοιάζει το έξοδο); 

Επίσης * ίσως * η αγορά αυτή να αποτελεί επένδυση;

 

:beer:

 

 

 

Εμένα πάλι μου φαίνονται λίγα τα 5.000

 

Παρομοίως!  :valtnino: 

 

Επίσης, συντηρητικοί μου φάνηκαν και οι υπολογισμοί του germanicus!

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4404
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η τιμή που παίζει συνήθως κατά τη γνώμη μου είναι μεταξύ 4-5.500.

Το 4000 καθώς πάντα θα λείπει κάποιο-α τεύχη κλειδιά και μετά παίζει και το θέμα καταστάσεως.

Μια συλλογή ολοκληρωμένη σπάνια θα αγοραστεί από μεγαλοσυλλέκτη ο οποίος θα έδινε πολλά χρήματα πχ 8000-8.500 μαζεμένα. καθώς
ο μεγαλοσυλλέκτης συνήθως έχει αποκτήσει αρκετά τεύχη σε "γερές τιμές" οπότε δεν θα προχωρήσει στην αγορά.

Η αμέσως επόμενη λύση για τον πωλητή που βιάζεται να τα δώσει όλα μαζί, είναι του συλλέκτη-εμπόρου και του εμπόρου καθαρά. Η τιμή αυτομάτως θα πέσει κανά 2 χιλιάρικα, δηλαδή γύρω στις 6.000 ας πουμε.

Η συμφωνία τελικά θα καταλήξει κάπου μεταξύ 5.000-5.500 για μια ολοκληρωμένη σειρά σε αρκετά καλή κατάσταση (όχι πολύ καλή, όχι μέτρια)

Ο λόγος είναι ότι για να βγει μια συλλογή σε πκ-άριστη κατάσταση και να πιάσει μια τιμή ας πούμε 6.500, πρέπει ο αγοραστής να την έφτιαξε αντικαθιστώντας πολλά τεύχη, επομένως έχοντας επενδύσει πάρα πολλά χρήματα και όντας πολύ δεμένος με τη συλλογή αλλά και πολύ έμπειρος ξέρει που θα τη δώσει σπαστά για να πάρει και περισσότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6659
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα 5 χιλιάρικα είναι καλή τιμή, ακόμη και για συλλέκτη που έχει πολλές τρύπες, κυρίως στα πρώτα νούμερα. Αρκεί βέβαια οι καταστάσεις να είναι καλές-πολύ καλές.

Γνωστό κατάστημα στην Ιπποκράτους την αγοράζει 3 χιλιάρικα. Τη πουλάει κομμάτι - κομμάτι στα 16 χιλιάρικα. Άρα ο υποψήφιος πωλητής έχει ήδη το μαξιλάρι των 3.000 και πάει να πιάσει κάτι καλύτερο. Τα 5.000 θα τον αφήσουν λογικά ευχαριστημένο.

Το θέμα είναι πως αυτοί που είναι διατεθημένοι να κάνουν τέτοια αγορά και έχουν και τα λεφτά :lefta: μετρητά δεν είναι πολλοί.

Οπότε μπορείς να παζαρέψεις και πιο κάτω απ΄τα 5 αν αυτός που πουλάει καίγεται για μετρητό, που θα καίγεται για να δίνει τέτοια σειρά.

Πάντως μεγάλο ρόλο παίζει η κατάσταση, κατά πρώτο λόγο στα πρώτα 36 τεύχη και κατά δεύτερο λόγο στα πρώτα 200 νούμερα που αποτελούν και το 50% της εμπορικής αξίας της συλλογής.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15469
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ στα 5000 είμαι παίδες....δεν βάζουμε ρεφενέ λέω εγώ να τη πάρουμε και να μοιραστούμε οι Ντισνεάκιδες τα τεύχη που θέλουμε; Ποιο φθηνά θα μας βγεί!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190331
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

άμα έχει το 620 με ακέραιο το διπλωμένο εξώφυλλο, δίνω μια γκαρσονιέρα στο Κουκάκι (κληρονομιά από έναν πρωτοξάδερφο του παππού μου που είχε μπαρκάρει για το Άντεν αλλά τον έφαγε ένας αράπης στο μπαρ Ρετζίνα στη Μασσίλια (τον πρωτοξάδερφο, όχι τον παππού μου (αυτόν τον βρήκαν παγωμένο απέναντι από ένα μαραμπού)))

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

άμα έχει το 620 με ακέραιο το διπλωμένο εξώφυλλο, δίνω μια γκαρσονιέρα στο Κουκάκι (κληρονομιά από έναν πρωτοξάδερφο του παππού μου που είχε μπαρκάρει για το Άντεν αλλά τον έφαγε ένας αράπης στο μπαρ Ρετζίνα στη Μασσίλια (τον πρωτοξάδερφο, όχι τον παππού μου (αυτόν τον βρήκαν παγωμένο απέναντι από ένα μαραμπού)))

 

:cheers5:

 

 

 

χαχαχαχα...αυτο το τεύχος με έχει στοιχειωσει όπου βλέπω ξεπουλήματα μικυ κοιτάω για αυτό το τεύχος!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2412
  • Reputation:   25657
  • Achievement Points:  2450
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απορία:

 

Αφού είναι τόσο σπάνιο το 620 με ακέραιο εξώφυλλο, δε θα έπρεπε και κάποια "Αγόρια" ή "Μπλεκ" να είναι εξίσου σπάνια λόγω των σιδερότυπων;

Ή μήπως το τιράζ αυτών των περιοδικών ήταν κατά πολύ μεγαλύτερο του Μίκυ Μάους και έτσι σώζονται αρκετά μέχρι σήμερα;  :thinking:

Από την άλλη θα μου πεις, πόσα σιδερότυπα να βάλεις στις μπλούζες σου τότε...  :thinking:

 

Τεσπα...  :fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  2134
  • Reputation:   20793
  • Achievement Points:  2171
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Απορία:

 

Αφού είναι τόσο σπάνιο το 620 με ακέραιο εξώφυλλο, δε θα έπρεπε και κάποια "Αγόρια" ή "Μπλεκ" να είναι εξίσου σπάνια λόγω των σιδερότυπων;

Ή μήπως το τιράζ αυτών των περιοδικών ήταν κατά πολύ μεγαλύτερο του Μίκυ Μάους και έτσι σώζονται αρκετά μέχρι σήμερα;  :thinking:

Από την άλλη θα μου πεις, πόσα σιδερότυπα να βάλεις στις μπλούζες σου τότε...  :thinking:

 

Τεσπα...  :fiou:

Mα ειναι και θεμα εμπορικης αξιας και ζητησης, του καθε τευχους... Καμια σχεση το ενα με το αλλο... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82156
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6083 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μάλλον είναι θέμα μεγαλύτερης ζήτησης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   117016
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

χαχαχαχα...αυτο το τεύχος με έχει στοιχειωσει όπου βλέπω ξεπουλήματα μικυ κοιτάω για αυτό το τεύχος!!!

Το φάντασμα του τεύχους 620. 

 

Issue620Ghost.jpg

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6429
  • Reputation:   63481
  • Achievement Points:  6494
  • Days Won:  43
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πρόσφατα μου είπε ένας παλαιοπώλης ότι υπάρχουν τα πρώτα 100 νούμερα σε καλή κατάσταση και πωλούνται όλα μαζί 3000 ευρώ. Δεν ξέρω αν ισχύει, αν υπάρχουν τα τεύχη, τι είναι κλπ κλπ.

 

Πάντως όταν μου το είπε η αλήθεια είναι ότι δεν μου φάνηκε εξωφρενικό το ποσόν και προσπάθησα να υπολογίσω πόσο θα έβγαινε το κάθε τεύχος.

 

Κι εμένα τα 5000 μου φαίνονται λίγα. Αλλά πάλι ούτε τα έχω, ούτε υπάρχει περίπτωση να τα δώσω ποτέ.

 

:lefta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Άμα πούμε ότι τα είχα όλα και ήταν 10αρια....   :mafia:

 

 

0.8 € το 1 από το 1000 και μετά,και έχει βγει μέχρι τεύχος 2460 πες χοντρικά:

 

1168 €

 

από 2 € τα 500-999:

 

1000 €

 

από 3 € τα 400-499:

 

300 €

 

από 5 € τα 300-399:

 

500 €

 

από 8 € τα 200-299:

 

800 €

 

 

από 10 € τα 100-199:

 

1000 €

 

 

από 15 € τα 50-99:

 

750 €

 

από 20 € τα 40-49:

 

200 €

 

από 30 € τα 30-39

 

300 €

 

από 40 € τα 20-29

 

400 €

 

από 50 € τα 10-19

 

500 €

 

από 100 € τα 5-9

 

500 €

 

από 300 € τα 2-5 

 

1200 €

 

και το 1ο τεύχος στα 500 €

 

 

 

 

σίνολο 9118 €....χοντρικά 9k θα του τα έδινα! το 5k που λέτε εσείς,μάλον θανε για μη 10αρια. τώρα τα επετιακά κι αυτά τα μετράω ως μονά,σαν έκπτοση :P

 

 

πςςςςςς μου γιάλισε το μάτι τ΄ωρα :wow::confuse:

 

 

 

 

 

Το θέμα όμως είνε αν βρε΄θει κάπιος και τα πα΄ρει όλα,πως θα τα κουβαλίσει. θα χριαστεί φορτιγό όπου πρέπει να το πλιρώσεις από τη τσέπη σου. :lol:

Επεξεργασία από 530
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9505
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νομίζω ότι το ποστ του Δημήτρη ειναι πολύ κατατοπιστικό,

Τα πρώτα 40 ουσιαστικά και κατά δεύτερο λόγο τα πρώτα 200 καθορίζουν την τιμή της συλλογήΣ.

Αν ειναι 6αρια βία να πιάσει ενα 5ληρο, αλλα για 8-9αρια θα έπιανε το 8αρι από κάποιον που έχει χρήμα για το ψώνιο του ή για εμπόριο..

Αν πάλι αυτά, τα 8άρια πουληθούν ενα ενα θα πιάσουν πάνω από 10000 ευρώ ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28731
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Η λέξη κλειδί είναι θέλει να ξεφορτώσει. Άρα μπορει να έχει ανάγκη άμεσης ρευστότητας. Η αξία των μόνο μερών τευχών σε αγορά συνολικη είναι πολυ διαφορετική, ενω φυσικα παραμένει το ρίσκο να πουληθούν τα επιθυμητά κομμάτια χωριστα και μετα να του μείνουν αμανατι κάνα διχιλιαρο κομμάτια που θα πρέπει με την σειρα του να ξεφορτώσει σε εξευτελιστικά τιμη μπας και γλιτώσει. Η τιμή της συλλογής πακέτο θα πρέπει να είναι σε λογικά πλαίσια και για αυτόν που θα την δώσει και για αυτόν που θα την πάρει για οποιονδήποτε λόγο (συλλογή - μεταπωληση). Στην περίοδο της κρίσης όπου και η εκδοτική έκλεισε, προφανώς κατα την γνώμη μου σταδιακά να οδηγήσει σε πίεση των τιμών προς τα κάτω εφόσον δεν θα υπάρχει πια το προϊόν στην αγορά να ωθεί νέους πελάτες σε αναζητηση συμπλήρωσης κενών. Σύντομα οι βόλτες για κόμικς στα μαγαζιά θα λιγοστεύουν και το ενδιαφέρον θα εκλείψει από μεγάλο μέρος του κόσμου νομίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Αν πάλι αυτά, τα 8άρια πουληθούν ενα ενα θα πιάσουν πάνω από 10000 ευρώ ...

 

 

είσαι σίγουρος; :thinking:

εδώ εγώ έβγαλα 10αρια με 9 χιλιάρικα. Τώρα μπορεί μαζί με τα διπλά και τα επετιακά να πίγενε λίγο πιο πάνω,σχεδόν 10k,δε ξέρω κιόλας. :blob3:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9505
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Να συμπληρωσω οτι αν τα πρωτα πχ 200 τευχη ειναι το 50% της αξιας μιας πληρους συλλογης, ειναι και το 90% της δυσκολιας του να κλεισεις τη σειρα.

αν τα δυσκολα τευχη ειναι σε πολυ κατασταση πιστευω οτι θα πουληθουν αμεσα και θα καλυψεις τα χρηματα που εδωσες για τη συλλογη και απο κει και περα οτι πουληθει σε ευκολα τευχη ειναι κερδος. Αυτα οσον αφορα το εμπορικο κομματι.

 

Οσον αφορα το συλλεκτικο κομματι, αν εχεις χρονο και χρημα για το γυρο του κοσμου, λογικα εχεις χρημα και για το χομπυ σου με τα κομικς... Και οι συλλογες δε χανουν ποτε την συναισθηματικη τους αξια.

 

Σχετικα με το "χρηματηστηριο" των Ντισνευ πιστευω οτι εχουμε συνεχομενα limit up απο τοτε που εκλεισε η εταιρια, πραγμα που θα συνεχισει μονο για λιγο ακομα καιρο και απο κει και περα θα πεσει σε επιπεδα πολυ χαμηλα...

Ματια που δε βλεπονται γρηγορα λησμονιουνται... και αν τα ντισνευ δεν κυκλοφορουν θα ξεχαστουν τελειως απο τα νεα παιδια και θα μεινουμε εμεις οσο ζουμε να θυμιζουμε τις δοξες του παρελθοντος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190331
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αυτή η συζήτηση/σχολιασμός/παρατήρηση για το πως τα πρώτα 200 είναι το 50% της αξίας και το 90% της δυσκολίας, μου θυμίζει το εμπόριο δικαιωμάτων προβολής σειράς/ταινίας, έκδοσης βιβλίου/κόμικ κ.ο.κ. Όπου πηγαίνεις να αγοράσεις το προϊόν χ και ο άλλος σε αναγκάζει να πάρεις και το προϊόν ψ. :) (λχ θες τα δικαιώματα του Αστερίξ και οι Γάλλοι σε αναγκάζουν να πάρεις και το Γιάκαρι. Και μετά βλέπουμε εμείς ότι έβγαλε ο άλλος το Αστερίξ (και χαιρόμαστε), βλέπουμε ότι έβγαλε και το Γιάκαρι (και αναρωτιόμαστε τι ήπιε :D ))

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  2134
  • Reputation:   20793
  • Achievement Points:  2171
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

 

Σχετικα με το "χρηματηστηριο" των Ντισνευ πιστευω οτι εχουμε συνεχομενα limit up απο τοτε που εκλεισε η εταιρια, πραγμα που θα συνεχισει μονο για λιγο ακομα καιρο και απο κει και περα θα πεσει σε επιπεδα πολυ χαμηλα...

Ματια που δε βλεπονται γρηγορα λησμονιουνται... και αν τα ντισνευ δεν κυκλοφορουν θα ξεχαστουν τελειως απο τα νεα παιδια και θα μεινουμε εμεις οσο ζουμε να θυμιζουμε τις δοξες του παρελθοντος...

Mε ενδιαφερει πολυ η αποψη σου, περι του πω θα κυμανθουν οι τιμες στην "πιατσα" απο δω και περα με δεδομενο το απευκταιο σεναριο της μη ανακλησης του τελους του Μικυ Μαους.

 

Σωστο κ αυτο το σκεπτικο σου περι λησμονιας, αλλα δε νομιζεις οτι απο τη στιγμη που δε θα υπαρχει πλεον μικυ μαους στα περιπτερα, οι λατρεις και οι συνηθισμενοι στο να αγοραζουν και να διαβαζουν το περιοδικο, θα το ψαξουν περισσοτερο όπου θα πουλανε ακομα τευχη (παλαιοπωλεια) , με αποτελεσμα να αυξησουν τη ζητηση του, εκει? (και αρα και οι τιμες)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2412
  • Reputation:   25657
  • Achievement Points:  2450
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εν τω μεταξύ, όπου σταθώ και όπου βρεθώ, τελευταία, όλοι γνωρίζουν για την παύση της κυκλοφορίας των περιοδικών Disney και όλοι μου λένε το ίδιο:

"Φαντάζομαι πόσο θα πάνε τα παλιά τεύχη ε;" ...

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ήδη, όταν ανακοινώθηκε ότι θα κλείσουν οι εκδόσεις, άκουσα αναγνώστες κομιξάδες να λένε ότι θα ξεχυθούν να αγοράσουν παλιά τεύχη καθώς με το κλείσιμο ανεβαίνει η αξία τους. αν το δούμε αντικειμενικά, μια ολοκληρωμένη σειρά είναι πιο συλλεκτική από μια τρέχουσα. και το πρόσφατο της παύσης των εκδόσεων δημιούργησε μια φρενίτιδα στην αναζήτηση των τευχών, πράγμα που οδήγησε σε ακόμα μεγαλύτερη αύξηση των τιμών, γιατί όπως λέει και ο θείος Σκρουτζ "όσο ανεβαίνει η ζήτηση, τόσο ανεβαίνουν και οι τιμές".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35914
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κι εγώ στα 5000 είμαι παίδες....δεν βάζουμε ρεφενέ λέω εγώ να τη πάρουμε και να μοιραστούμε οι Ντισνεάκιδες τα τεύχη που θέλουμε; Ποιο φθηνά θα μας βγεί!!!

 

Πολύ φοβάμαι, Βαγγέλη μου ότι λίγο-πολύ όλοι μας θα θέλουμε τα ίδια τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35914
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

άμα έχει το 620 με ακέραιο το διπλωμένο εξώφυλλο, δίνω μια γκαρσονιέρα στο Κουκάκι (κληρονομιά από έναν πρωτοξάδερφο του παππού μου που είχε μπαρκάρει για το Άντεν αλλά τον έφαγε ένας αράπης στο μπαρ Ρετζίνα στη Μασσίλια (τον πρωτοξάδερφο, όχι τον παππού μου (αυτόν τον βρήκαν παγωμένο απέναντι από ένα μαραμπού)))

 

:cheers5:

 

 

χαχαχαχα...αυτο το τεύχος με έχει στοιχειωσει όπου βλέπω ξεπουλήματα μικυ κοιτάω για αυτό το τεύχος!!!

 

 

Το φάντασμα του τεύχους 620. 

 

attachicon.gifIssue620Ghost.jpg

 

:P

 

Ευχαριστώ τον φίλο μου Νικόλα, που με συνέδεσε -έστω και έμμεσα- με τον Γουΐλ τον μαύρο θερμαστή από το Τζιμπουτί και με τον αγαπημένο μου Νίκο Καββαδία aka Μαραμπού και όλους τους υπόλοιπους φίλους που, μέσω εκδηλώσεων συμπάθειας και αθώων πειραγμάτων, βοηθούν στην αναζήτηση τού τεύχους αυτού. Πάντως τώρα που έχω το τεύχος, έστω και με το μισό εξώφυλλο, δεν με "θαμβώνει" πια το ίδιο "πάθος" (στίχος από τις "Ευχές" τού Κάλβου για να είμαι μέσα στο ποιητικό κλίμα) για την απόκτησή του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9505
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Mε ενδιαφερει πολυ η αποψη σου, περι του πω θα κυμανθουν οι τιμες στην "πιατσα" απο δω και περα με δεδομενο το απευκταιο σεναριο της μη ανακλησης του τελους του Μικυ Μαους.

 

Σωστο κ αυτο το σκεπτικο σου περι λησμονιας, αλλα δε νομιζεις οτι απο τη στιγμη που δε θα υπαρχει πλεον μικυ μαους στα περιπτερα, οι λατρεις και οι συνηθισμενοι στο να αγοραζουν και να διαβαζουν το περιοδικο, θα το ψαξουν περισσοτερο όπου θα πουλανε ακομα τευχη (παλαιοπωλεια) , με αποτελεσμα να αυξησουν τη ζητηση του, εκει? (και αρα και οι τιμες)

 

οπως λενε τα περισσοτερα παιδια παρατηρηθηκε μια ξαφνικη ζητηση για ντισνευ, πιστευω κυριως απο ατομα που εχουν να διαβασουν χρονια μικυ μαους...

προφανως ολοι αυτοι σαρωσαν τα τελευταια τευχη που κυκλοφορουσαν στα περιπτερα αντε και τιποτα φτηνα τευχη απο παλαιοπωλεια τυπου ντοναλντ, μιννι, αλμανακο, κομιξ σειρας 100-200, κλπ. Αναμεσα τους και πιθανοι "επενδυτες"...

 

αντιθετως δε νομιζω να ξεχυθηκαν ολοι να βρουν 100αρια και 200αρια μικυ μαους ή κλασσικα κατω του νο.50 δινοντας σημαντικα ποσα.

αρα εχουμε μια προσωρινη αυξηση ζητησης φτηνων τευχων και τιποτε παραπανω, για μενα...

 

αν τελικα δε ξαναβγουν τα ντισνευ στην Ελλαδα, υπολογιζω σε κανα χρονο μηδενικη ζητηση (και λογω κρισης βεβαια που θα χειροτερεψει το 2014) αλλα κυριως πιστευω οτι θα αυξηθει πολυ η προσφορα τευχων, ακομα και ολοκληρων συλλογων.

 

και σε δεκα χρονακια απο τωρα θα μαστε λιγοι που θα καμαρωνουμε που τα εχουμε, αν δε τα δωσουμε και μεις, και θα ειναι σπανιο να βλεπεις τοτε νεα μελη στο φορουμ ή νεα παιδια να ψαχνουν εναγωνιως μικυ μαους αφου δεν θα εχουν ουτε ενα τευχος δικο τους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.