Μετάβαση στο περιεχόμενο

AMERICAN VAMPIRE: ΛΟΥΤΡΟ ΑΙΜΑΤΟΣ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
AMERICAN VAMPIRE: ΛΟΥΤΡΟ ΑΙΜΑΤΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Scott Snyder & Stephen King
Σχέδιο:
Rafael Albuquerque
Hμερ. έκδοσης:
27-12-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Τρόμου/Θρίλλερ,Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
194
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Dave McCaig
Επιμέλεια:
Γιάννης Ιωαννίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
American Vampire #1-5 (Vertigo, 2010)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-497-001-8

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

AMERICANVAMPIRE_0001.jpg  AMERICANVAMPIRE_0001z.jpg
 

Πρωτότυπη ιστορία τρόμου σε σενάριο Stephen King και Scott Snyder, βασισμένο σε μιά ιδέα του τελευταίου. Εντυπωσιακό σε σύλληψη διαδραματίζεται στο West, και αναφέρεται στον Skinner Sweet, vampire που ζει και δρα την ημέρα και θρέφεται από τον ήλιο. Μιά ιστορία στην ουσία για την εξέλιξη των Η.Π.Α. ειδωμένη μέσα από τα γεγονότα στα οποία συμμετέχει το Vampire Skinner Sweet.

O Snyder ανταγωνίζεται επάξια τον King στο σενάριο του πρωτότυπου αυτού κόμικ, η ελληνική έκδοση του οποίου περιλαμβάνει τα πρωτότυπα τεύχη American Vampire 1 - 5.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πρέπει αυτός που διαλέγει τα κόμικς της Anubis να είναι πολύ μερακλής.

 

Και είναι τόσο ^%#(&* που δεν έρχεται σε επαφή μαζί μας!!!!!!!!!!!! :pesta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

νοτ μπαντ. νοτ μπαντ ατ ωλ..... το έβλεπα τόσο καιρό στη Λέσχη στα προς πώληση, αλλά έβλεπα βαμπίρ και δεν το πολυπλησίαζα... Μέχρι που τις προάλλες, πως σπάει ο διάολος το ποδάρι του και διαπιστώνω ότι κονόμησε eisner για best new series. Εκεί μου κινήθηκε το ενδιαφέρον. Και χτες που είχα βάρδια, πως το έφερε η κουβέντα, το τσίμπησε ο Μέλανδρος (αρκετά τυχαία θα έλεγα... :) ) οπότε είπα να το κατεβάσω και να το τσεκάρω... Δεν μπορώ να μιλήσω για την ελληνική έκδοση, το είδος μετάφρασης κλπ (ως χαρτί, εκτύπωση κ.ο.κ. φαίνεται στα γνωστά καλά στάνταρ της Άνουμπις). Μπορώ όμως να μιλήσω για το κόμικ ως κόμικ. Άκρως ενδιαφέρον και διασκεδαστικό. Έχει αρκετούς χαρακτήρες και σε φλωμώνει σε κάποιες φάσεις (μπερδευόμουν λίγο για κάποιους δευτερεύοντες τυπάδες ως προς το ποιος είναι ποιος), αλλά μου έκατσε μια χαρά. Τέλεψα τα 1-5 (που αποτελούν το πρώτο στόρυ αρκ και συλλέγονται σε αυτό το ΤΡΒ) και φεύγω ντουγρού για τα επόμενα (έχουν βγει καμιά 20αρια μέχρι στιγμής και υπάρχει και ένα spin-off series το American Vampire: Survival of the Fittest).

 

Δεν ξέρω βέβαια πόσο επηρρεάζεται η σειρά από το ότι ο Stephen King έχει δουλέψει μόνο στα 5 πρώτα τεύχη. Θα δείξει :)

 

:cheers5:

 

υγ ως υποσημείωση, μην περιμένετε να βρείτε βιβλίο του King με αυτή την ιστορία. Το σενάριο είναι πρωτότυπο και γραμμένο ειδικά για το κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Συνέχισέ το. Αυτή τη στιγμή ο Snyder παίζει να είναι από τους πιο ελπιδοφόρους νέους στη βιομηχανία. Και ουσιαστικά το κόμικ χρησιμοποιεί απλά ως επίχρισμα τα βαμπιρ για να περιδιαβεί την Αμερικάνικη ιστορία. Πολύ καλό τένχασμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ερώτηση: τα βαμπίρ στην σειρά επηρεάζουν τα διάφορα ιστορικά γεγονότα ή είναι απλοί "θεατές";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ερώτηση: τα βαμπίρ στην σειρά επηρεάζουν τα διάφορα ιστορικά γεγονότα ή είναι απλοί "θεατές";

 

Oυσιαστικά μετέχουν σε όλα τα γεγονότα ,χωρίς όμως να επηρεάζουν την εξέλιξη της ανθρώπινης ιστορίας ή να αλλάζουν διάφορα γεγονότα. Πχ το βασικό βαμπιρ-ήρωας απλά συμμετέχει στον Αμερικάνικο εμφύλιο χωρίς να αλλάζει η έκβαση αυτού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το συνέχισα :) Τα επόμενα στορυ αρκ δεν φτάνουν το πρώτο. Δεν είναι όμως και κακά. Στο πιο πρόσφατο (τεύχη 19-21) τη σκυτάλη στο σκίτσο την παραλαμβάνει προσωρινά ο Jordi Bernet (Torpedo, Φωτεινή της Νύχτας και δεν συμμαζεύεται). Χωρίς να είναι κακό (αλίμονο :) ), είχα συνηθίσει στο βρώμικο σκίτσο του Albuquerque και μου λείπει.

 

Σεναριακά για εκείνα τα τεύχη (19-21) έχω το κάτοθι σχόλιο

 

 

καλά ρε... μας δουλεύει? ήξερε ο ένας τον άλλονα?......... παιδιόθεν?........... Εάν είχε αφήσει τίποτα παρόμοια hints στο ξεκίνημα, πάω πάσο. Δεν τα θυμάμαι. Εάν δεν είχε αφήσει, τότε εδώ έχουμε ένα κλισέ του αμερικάνικου κόμικ, το να σου εμφανίζουν μετά από χ τεύχη, σχέσεις μεταξύ των ηρώων οι οποίες δεν είναι προαναφερθεί και μπαίνουν τεχνηέντως μόνο και μόνο για να πούμε μια ιστορία και να προσφέρουμε λίγο ηλίθιο σασπένς... για παράδειγμα ο Γούλβεριν, ο οποίος μετά από τόσα χρόνια έχει εμφανιστεί παρέα με όλη τη Μάρβελ από καταβολής σύμπαντος ή ο 3ος αδερφός Σάμμερς (κορίτσια δεν έβγαζε εκείνη η οικογένεια?... καλομελέτα θα μου πεις :) ) ή κι εγώ δεν ξέρω ποιος... κάτι σαν Τόλμη και Γοητεία όπου όλοι έχουν σεξουαλικές σχέσεις με όλους..........

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και για να μη χαθεί με τον καιρό, μιας και κλείδωσε η ωραία παρουσίαση του Κώτσου στην αμερικάνικη έκδοση, βάζω εδώ το λινκ

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

O πρώτος τόμος αποτελεί αυτοτελή ιστορία ή θα πρέπει να το συνεχίσω κιόλας μετά; Στέκεται δηλαδή μόνο του χωρίς να χρειάζεται να διαβάσω τα επόμενα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αν δεν κάνω λάθος την ίδια ερώτηση έκανα και εγώ αλλού και μου ανέφεραν ότι είναι "ημιαυτόνομο". Ωστόσο, προφανώς ρωτάς για την προσφορά 50% της Anubis, να σου πω ότι προσωπικά κατέληξα στο αποτέλεσμα ότι λόγω των προτεραιοτήτων μου και το ότι προφανώς συνεχίζεται σε επόμενα τεύχη που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δούμε ποτέ στην χώρας μας, να το αφήσω στην άκρη (όπως έπραξα και με το - από όσο διαβάζω - απίστευτο Fables). Θα τα διαβάσω σε ηλεκτρονική μορφή κάποια στιγμή μαζεμένα και ολοκληρωμένα, καθώς το ίδιο έπαθα με μπόλικα τομάκια όπως το Y: Last Man, Waking Dead πρόσφατα, κλπ Για συλλογή δεν θα πάνε ως ένα τομάκι Ελληνικό και τα υπόλοιπα ξένα οπότε γιατί να φουσκώνω τον λογαριασμό μου άσκοπα ίσως; Άλλωστε προσφορές λογικά θα ξαναβγούν...

 

Πάντως και το preview να πω την αλήθεια που είδα στο site της, δεν με ξετρέλανε ιδιαίτερα... δεν ξέρω βέβαια, ίσως να έψαχνα και δικαιολογίες.

http://www.anubis.gr/previews/1274/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σειρά τελικά ολοκληρώθηκε το Φλεβάρη του 2013, με το #34, ενώ το Μάρτιο ξεκίνησε το American Vampire: Second Cycle.

 

Επίσης είχαν βγει 2 limited series και ένα oneshot:

 

~American Vampire: Survival of the Fittest

~American Vampire: Lord of Nightmares

~American Vampire: The Long Road to Hell

 

Όλα μαζί θα τα βρείτε σε 6 tpb's. Στο 6ο που κυκλοφόρησε το Μάρτιο θα βρείτε το oneshot και επιπρόσθετες ιστορίες.

 

Bonus GC Links: Volume 1 / Volume 2

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τελείωσα με τον πρώτο τόμο της Αγγλικής έκδοσης που περιέχει τα ίδια με τον Ελληνικό. 

 

Μ'άρεσε και όπως λέει και ο King στον πρόλογο, "καιρός ήταν να δώσουμε πίσω στους βρυκόλακες τα δόντια που τους έκλεψε το "vampire-craze" των τελευταίων ετών." Έχω μερικές υποψίες για το ποιος χαρακτήρας θα επιστρέψει, αλλά θα περιμένω να πάρω στα χέρια μου τους επόμενους τόμους μαζεμένους και να το ευχαριστηθώ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Διάβασα και εγώ το πρώτο HC της αγγλικής έκδοσης. Ωραίο και στρωτό το σενάριο του Snyder. Πολύ ωραίο αλλά λιγότερο καλά δοσμένο το κομμάτι του King. Έπαθα και εγώ το ίδιο με τον germ και που και που μπερδευόμουν με τους δευτερεύοντες χαρακτήρες και το ποιος είναι ποιος. Συνήθως αυτό μου συμβαίνει όταν οι χαρακτήρες δεν είναι ευδιάκριτα σχεδιασμένοι, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Γενικά το σχέδιο του Albuquerque μου άρεσε, απλά σε κάποια splash panels μου φαίνεται ότι ξέφευγε λίγο από την αρκετά ρεαλιστική φόρμα και "καρτούνιζε". Όχι ότι δεν ήταν ωραίο, απλά διαφορετικό.

 

Θα συνεχίσω και θα ενημερώσω για εντυπώσεις....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μετά και το 3ο τόμο, έχω να πω ότι είναι εντυπωσιακά καλή σειρά. Ωραίο γράψιμο κυρίως, δεν νομίζω να γίνω φαν του Albuquerque. Μερικές φορές κάποια πρόσωπα μοιάζουν μεταξύ τους και σε μπερδεύουν, ειδικά σε τέτοιου είδους σειρές που έχουν πολλούς χαρακτήρες. Γενικά πάντως, τη θεωρώ σειρά αρκετά πάνω από το μέσο όρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Παρόμοια γεύση με τον Γιάννη. Διαβάζοντας τον δεύτερο τόμο χάνει την εντύπωση που σου αφήνει ο πρώτος, αλλά παραμένει καλός τίτλος. Το σχέδιο ούτε με τρελαίνει ούτε με απωθεί. Σίγουρα δεν θα μου μείνει ούτε θα το μνημονεύσω. 

 

Βλέπουμε αν αλλάξει κάτι στον τρίτο. Το μόνο που μου χτυπάει λίγο, είναι τα υπερβολικά πολλά χωροχρονικά πήγαινε-έλα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

...τα οποία συνεχίζονται σε όλο τον 3ο τόμο (ο οποίος είναι και ο μεγαλύτερος από τους 9). Παρόλα αυτά τώρα που τον τελείωσα μπορώ να πω ότι ήταν ο πιο δυνατός μέχρι στιγμής, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Ενώ στον 1ο και λιγότερο στον 2ο τόμο η ιστορία περιστρέφεται γύρω από τον Skinner Sweet και τις συγκρούσεις του με 3-4 συγκεκριμένους αντιπάλους, στον 3ο η διαμάχη μεταξύ βρυκολάκων όλων των ειδών και των ανθρώπων κλιμακώνεται.

 

Βλέπουμε για πρώτη φορά την ξεκάθαρη εμφάνιση των VMS (Vassals of the Morning Star), μιας ομάδας καταπολέμησης των βρυκολάκων σε όλη την γη. Επίσης λόγω αυτής της κλιμάκωσης το υπερφυσικό στοιχείο ενώνεται με πραγματικά γεγονότα και διαβάζουμε μια πολύ δυνατή και μεστή περιπέτεια λίγων σελίδων σχετικά με δύο πράκτορες της VMS σε αναζήτηση θεραπείας του βαμπιρισμού σε ένα μεσαιωνικό κάστρο της, κατεχόμενης από το τρίτο ράιχ, Ρουμανίας. 

 

Μ'άρεσε πολύ αυτή η αλλαγή σε μεγαλύτερα πλαίσια γιατί είχα βαρεθεί λίγο την περσόνα του lone killer Skinner Sweet και το ότι το κόμικ ασχολούνταν αποκλειστικά μ'αυτόν. Τελικά

 

 

 

μεγάλο σπόιλ παρακάτω λέμε

 

στα μέσα του τρίτου βιβλίου ο Skinner Sweet πεθαίνει από χέρια του πρώτου θύματος που "άλλαξε", κάνοντας ξεκάθαρο ότι πλέον η σειρά θα επικεντρωθεί στο δάσος και όχι στο δέντρο. Μια χαρά :D 

 

 

 

 

Το σχέδιο επίσης βελτιώνεται και το ευχαριστιέμαι περισσότερο στο μάτι, αφού μερικά δισέλιδα είναι για χάζεμα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συνέχισα μετά από μήνες την σειρά, πιο πολύ γιατί την είχα αγορασμένη και ήθελα να την τελειώσω. Όχι ότι δεν άξιζε, αλλά άμα χάνεις το ενδιαφέρον πρέπει να διαβάσεις τα τεύχη από την αρχή για να θυμάσαι τι έγινε, κάτι που δεν επρόκειτο να κάτσω να κάνω.

 

Μέχρι στιγμής διάβασα τους 5&6 αγγλικούς τόμους. Ο 5ος είναι μαζί με τον πρώτο από τους καλύτερους. Περιέχει τα τελευταία τεύχη του πρώτου κύκλου #28-34 και μια αυτοτελή limited series ιστορία "The Lord of Nightmares" που επιτέλους φεύγει από τα περιβάλλοντα της Αμερικής που είχαν κουράσει μετά από 400 σελίδες και πηγαίνει στην γενέτειρα του μύθου, τον Δράκουλα. Δυνατή ιστορία που δεν κάνει καμία κοιλιά ενώ δένει όμορφα με χαρακτήρες από το main arc. Στο τεύχος 34 ολοκληρώνεται και η αρχική ιστορία περίπου 30 χρόνια μετά με τραγικό και γλυκόπικρο τέλος που περιείχε ένα συμπαθητικό αν και αναμενόμενο από ένα σημείο plot twist. 

 

Ο 6ος αποτελείται από το one shot "The Long Road to Hell" δια χειρός Snyder/Albuquerque και μια ανθολογία 6-7 ιστοριών από διάφορους. Το The long road to hell θα το έλεγα και αρρωστημένα ρομαντικό, όχι όμως όπως κάτι μπούρδες στιλ twilight. Ήταν όντως τραγικά ρομαντικό και μου έκανε εντύπωση γιατί σπάνια συναντάς τέτοιες συνταγές σε τέτοιες θεματολογίες που βγαίνουν όμορφα. Η ανθολογία όπως όλες είχε τα καλά και τα κακά. Σκαμπανεβάσματα και αναπόφευκτη σύγκριση με την κύρια σειρά, αν και ο μέσος όρος ήταν κάμποσο άνω του μετρίου. 

 

Μένουν οι 7&8 με τα 11 τεύχη του δεύτερου κύκλου και ένας 9ος φάντασμα που "βγαίνει" εδώ και μήνες αλλά ακόμα δεν τον είδαμε, που είναι συμπληρωματικός του 6ου ως American Vampire Anthology #2. Άπαξ και έκλεισε η αρχική σειρά για μένα, ένα γενικό σχόλιο: Οι βρικόλακες είναι μακράν το πιο ξεχαρβαλωμένο θέμα υπερφυσικού τρόμου. Παίζει μόνιμα σε όλα τα μέσα εδώ και 120 χρόνια. Το American Vampire, αν και δεν είναι αριστούργημα, προσφέρει κάτι διαφορετικό και γι'αυτό μια ευκαιρία του αναλογεί. Να πω την αλήθεια, πλέον το take του Snyder στην σειρά μ'αρέσει περισσότερο από αυτό του King που έτρεξε στα πρώτα πέντε τεύχη. Το σχέδιο του Albuquerque έχει μερικές αδυναμίες στα πρόσωπα και τις μεταξύ τους διαφορές αλλά γενικά είναι χορταστική η σπλατεριά του και βελτιώνεται όσο πάει. 

 

Πάντως, δεν νομίζω ότι οι βρικόλακες είναι plot device για να παραθέσει τα διάφορα σημαντικά γεγονότα της Αμερικανικής ιστορίας, είναι μικρή η βαρύτητα που δίνεται στα παρεμφερή συμβάντα και περιβάλλοντα τα οποία αντιθέτως χρησιμοποιούνται τα ίδια ως υπόβαθρο για να ειπωθεί η κύρια ιστορία. Το να έδειχνε έναν απέθαντο που ζούσε στις Η.Π.Α. από το 1860 μέχρι (απ'όσο ξέρουμε) το 1960 και να ήταν αμέτοχος σε σκλαβιές, παγκόσμιους πολέμους, εμφύλιους κλπ θα ήταν το κουφό, εκ των πραγμάτων *σε κάποια* θα συμμετέχει. 

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to AMERICAN VAMPIRE: ΛΟΥΤΡΟ ΑΙΜΑΤΟΣ
  • 2 years later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21926
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

AMERICANVAMPIRE_0001.jpg  AMERICANVAMPIRE_0001z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.