Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δείξτε μας την συλλογή σας! [(εδώ κάτι πρέπει να βάλω, αλλά τι; )]


JohnnyMZ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

αν θες ομως μια μικρη γευση θα βγαλω μερικες απο το πατρικο στις κουτες.

Άντε Άντε! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και ναι, ύστερα από τόσα χρόνια, ήρθε η ώρα να ποζεριάσω κι εγώ. Την τελευταία εβδομάδα, έκανα ξεσκαρτάρισμα, συγύρισμα και καθαρισμό του δωματίου μου, τουλάχιστον για 4 ώρες κάθε ημέρα. Το αποτέλεσμα με ικανοποιεί απόλυτα μπορώ να πω. Έχω μία τακτοποιημένη συλλογή για πρώτη φορά στα χρονικά. Θα φροντίσω να την κρατήσω έτσι από εδώ κι εμπρός. Λοιπόν, αρχινάμε, την προσοχή σας παρακαλώ!

 

 

Πανοραμική με φιγουρίτσες της DeAgostiny.

dsc02127xw.thumb.jpg.49ee003487d82e99287ba5200c9c3206.jpgdsc02104c.thumb.jpg.e8a536a64051af0e8b5e2e4ed53d0754.jpg

 

 

Η μεγάλη βιβλιοθήκη μου. Στην πρώτη φωτογραφία βλέπετε το μεγαλύτερο μέρος της. Στη δεύτερη έχω ανοίξει και τα ράφια τα οποία δεν φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία. Στην τρίτη βλέπετε τα κάτω ράφια της βιβλιοθήκης. Με σειρά εμφανίσεως, έχουμε Λούκυ Λουκ, Γκρου, Akira, τομάκια Disney της BOOM! (συλλογές, Darkwing Duck, Βίος και Πολιτεία, Wizards Of Mickey, κλπ), Fist Of The North Star, Μίκυ Μυστήριο Β' κύκλος, Στορμ και ολίγα από Disney. Στα πάνω ράφια έχω τα 50 τεύχη Conan της Anubis, κάποια Batman και Astonishing X-men, από κάτω Μπλεκ (καινούργια σειρά) και παλιά Μίκυ Μάους έως και το τεύχος #1.000, και μπροστά τους είναι ξένες εκδόσεις. Έχω κάποια γαλλικά, γερμανικά, δανέζικα, φινλανδικά, αγγλικά και φυσικά ιταλικά τεύχη. Πρέπει να έχω και ένα από Λετονία αλλά δεν είμαι σίγουρος για την προέλευση, και βαριέμαι να το τσεκάρω στο νετ. Στο κεντρικό ράφι έχω Στορμ (τον δικό μας) και σκληρόδετες εκδόσεις Τερζό και Αστερίξ.

dsc02105yx.thumb.jpg.94b9769ed64818d68902d60d41782e5f.jpgdsc02106gh.thumb.jpg.1c6dd6021510befaed63f17b12fca387.jpgdsc02107k.thumb.jpg.6d7c0c5455cfc3ebf74e91a1fad57d3f.jpg

 

 

Οι κούτες που βλέπετε κάτω κάτω, είναι γεμάτες με Μίκυ Μάους. Είναι κουτιά παπουτσιών που τα χρησιμοποίησα για αποθήκευση. Έτσι μπορώ να έχω δύο και τρεις σειρές κόμικς, χωρίς να μπλέκω τα μπούτια μου. Αν θέλω να πάρω κάποια από τα πίσω πίσω, απλά βγάζω τις μπροστινές κούτες. Επίσης έχω κρατήσει τα καπάκια για να μην σκονίζονται. Ακολουθεί φωτογραφία παρακάτω, μαζί με το κάτω κάτω ράφι της βιβλιοθήκης, όπου έχω το Mickey Mouse in Color και τα Popeye της Fantagraphics. Η κασέτα είναι αντίγραφο από το βινύλιο που περιέχεται στο Mickey Mouse in Color, με τους Carl Barks, Floyd Gottfredson και Bruce Hamilton.

dsc02108i.thumb.jpg.02715c7224cb73fe09d74d70035a3c6c.jpgdsc02123mu.thumb.jpg.693a821eab8a281cfdce17edde7edc62.jpg

 

 

Πάρτε και μία καλύτερη φωτογραφία του Μαύρου Φαντάσματος. Αυτός και η Μίνι είναι εκεί για να κρατάνε την βιβλιοθήκη του Barks, χωρίς αυτούς τα βιβλία πέφτουν :lol: Το Μαύρο Φάντασμα το έβαλα λόγω κορμοστασιάς (είναι το πιο ντούκι απ' όλους) και τη Μίνι επειδή βολεύει η στάση της. Δίπλα τους μπορείτε να διακρίνετε τους Alucard και Anderson από Hellsing.

dsc02129r.thumb.jpg.7a589847399cd4be2de1b524e7235aaf.jpg

 

 

Συνεχίζοντας, το μικρό έπιπλο στο οποίο έχω χωρέσει Μεγάλα Σήριαλ, Αρκά, Bone, κάποια manga (Battle Royale, Nausicaa), κλπ. Στο κάτω μέρος διακρίνεται το Akatsuki Gundam, για το οποίο κάποια στιγμή πρέπει να φτιάξω το δεύτερο backpack.

dsc02109d.thumb.jpg.093ec64d3761bdebf43781a4c8738ffb.jpgdsc02110c.thumb.jpg.ac7e05d106d84e9be9eb0d7e2b85d1a2.jpgdsc02111ql.thumb.jpg.0c9cbcca0b3a6e1b735c861dc02802fe.jpg

 

 

Πάμε για το βαρύ πυροβολικό τώρα. Βιβλιοθήκη με πορτάκι, στην οποία έχω κολλήσει αφίσα Dragonball Z. Μέσα περιέχονται τα Berserk, 2 One Shots του ίδιου (Japan & King of Wolves), τα 4 πρώτα collector's volumes DVDs του Hellging Ultimate, Blame!, το Monkey King του Katsuya Terada, Gantz, ΚΟΜΙΞ, Κλασικά, ΠΟΠΑΫ και 2 επετειακά Garfield για τα 30 χρόνια. Μην με ρωτήσετε πως σχετίζονται όλα αυτά μεταξύ τους, τακτοποιώ ανάλογα με τη χωρητικότητα του κάθε τίτλου. Οι 10+1 τόμοι Blame είναι πίσω από το Berserk και δεν φαίνονται.

dsc02112ak.thumb.jpg.5850e585ab7e53987d642522b58237a0.jpgdsc02113rm.thumb.jpg.7d2273c1ec51a2a2eb93d835cad67d1d.jpgdsc02114f.thumb.jpg.a2f63b8744fc34339b584b96f5db4b78.jpgdsc02115d.thumb.jpg.0fe55447508cfbf2952caef6e57cc3b2.jpgdsc02116k.thumb.jpg.19e873d3c17506f418947b367cec3cb9.jpg

 

 

Κάτω κάτω θα παρατηρήσατε κάτι καφέ θήκες. Αυτές είναι δημιουργημένες από χαρτόνι, με πλαφόν από τις επίσημες θήκες που δίνει το περιοδικό. Τις έφτιαξε η μάνα μου, μιας και πιάνουν τα χέρια της για τέτοιες κατασκευές, και κοστίζει πολύ φθηνότερα απ' ό,τι αν αγόραζα τις "επίσημες" για 5€ την καθεμία. Δείτε πιο αναλυτικά παρακάτω. Οι υπάρχουσες θήκες του ΚΟΜΙΞ είναι χορηγία του dionik και του Thanduckal.

dsc02117ex.thumb.jpg.b4d1c0b6f3808ad2d4e73fe2d303facd.jpg

 

 

Ακολουθούν δύο απλά ράφια. Το ένα έχει Ντόναλντ & Αλμανάκο, και το άλλο έχει πολλά και διάφορα, από υπερηρωικά έως BD. Το Hall of Fame είναι Δανέζικο, είναι το τεύχος που είναι αφιερωμένο στον Gottfredson. Ανταλλαγή με Δανό Induckser. Τα Disney είναι κυρίως Σούπερ και Μεγάλα Μίκυ, καθώς επίσης και μερικές σπέσιαλ και ειδικές εκδόσεις. Η κόκκινη κούτα είναι για αποθήκευση των καινούργιων Μίκυ Μάους. Μόλις γεμίσει θα την βάλω κάπως μαζί με τις υπόλοιπες.

dsc02118d.thumb.jpg.3a8da511810a9f96d49eab21737402af.jpgdsc02119mt.thumb.jpg.92cdc01e1c7c5da1a0ab32ba678dc470.jpg

 

 

Το ράφι πάνω από το κρεβάτι μου. Αν σπάσει την ώρα που κοιμάμαι την έβαψα. Επίτομο Bone, Death Note, Kenshin, Blade of the Immortal, Kingdom Hearts, MPD-Psycho, Warcraft και κάτι ψιλά ακόμα.

 

dsc02120jw.thumb.jpg.2fb15c0d2f340efb6144b074d465478e.jpg

 

 

Εδώ έχουμε δύο συρτάρια. Το ένα έχει στριπ του κόμιξ, κάτι Παμκιν-3 και τα συναφή, και ορισμένα παλιά τεύχη. Τον Κένεντυ, κάτι κλασικά εικονογραφημένα από τα πρώτα, τα καλύτερα κόμικς, κλπ. Στο δεύτερο έχω Μίκυ Μυστήριο τον Α' κύκλο και την επανέκδοσή του. Το ντοσιέ έχει μέσα αρχείο από εφημερίδες και περιοδικά. Ό,τι βρίσκει ο πατέρας μου που να σχετίζεται με κόμικς, μου τα δίνει και τα κρατάω εκεί μέσα. Πλέον βέβαια έχω υλικό όχι για ένα αλλά για τέσσερα ακόμα ντοσιέ, κάπως πρέπει να τα βάλω σε τάξη και αυτά. Επίσης μπορείτε να διακρίνετε το ακατονόμαστο βιβλίο "Ντόναλντ ο απατεώνας", το οποίο μου το αγόρασαν οι γονείς μου όταν ήμουν μικρός, όμως πλανούνταν πλάνην οικτράν σχετικά με το περιεχόμενό του. Αναλυτικό θάψιμο από πλευράς μου για όποιον ενδιαφέρεται, μπορείτε να βρείτε εδώ.

dsc02121a.thumb.jpg.e7ec492bbf8033be3a76952b99acf4ce.jpgdsc02122g.thumb.jpg.011713a282484cdbf6041c7c0969b492.jpg

 

 

Ακολουθούν τα τελευταία ράφια του δωματίου μου. Ένας Θεός ξέρει πως βαστάνε ακόμα οι τοίχοι με τόσο πράμα που τους έχω φορτώσει. Στο πρώτο έχω κυρίως Μπλεκ (τα παλιά). Στο δεύτερο θα δείτε Κλασικά Εικονογραφημένα, Μικρά Κλασικά Εικονογραφημένα, Σούπερμαν & Μπάτμαν Ψαρόπουλου και Γέλιο και Χαρά.

dsc02124c.thumb.jpg.f087b59c9470f7653db837c28cd5c074.jpgdsc02125ak.thumb.jpg.fc3bdb14ba9abffd46abb67fd8ff3913.jpg

 

 

Σαν επίλογο, παραθέτω εικόνα του τοίχου, με ενυπόγραφη λιθογραφία του Barks (την οποία πρέπει κάποια στιγμή να αξιωθώ να την βάλω σε μία κορνίζα) και μία παλιά πάνινη αφίσα του Σνούπυ.

dsc02126v.thumb.jpg.22d5bc98f52cdc4899dfe4fcd2455771.jpg

 

 

Τέλος, επειδή είναι σχετικό με το θέμα μας, βάζω την Collector's έκδοση του Epic Mickey για Wii, η οποία κυκλοφόρησε μόνο σε Αμερική. Δεν έχω Wii, όμως μπορώ να το παίξω σε emulator στον υπολογιστή. Έχω και τα δύο Kingdom Hearts για PS2 όμως αφ' ενός ξεφεύγουμε και αφ' εταίρου βαριέμαι να πάω να τα ψάξω. Απλά το κουτί του Epic Mickey το έχω στο δωμάτιο με τα κόμικς.

dsc02128i.thumb.jpg.2608165372fa4000088d593a1d244dd6.jpg

 

 

ΟΥΦ, αυτά τα ολίγα. Μου έφυγε ο τάκος όμως άξιζε τον κόπο. Και φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα τώρα που έφτιαξα το δωμάτιο, δεν είναι να κοιμηθώ (μιας και πήγε 03:30) αλλά να postάρω φωτογραφίες στο GreekComics :lol:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σε παραδέχομαι ρε Γιώργο. Ειλικρινά σε παραδέχομαι. Πρώτον έχεις την ποιό τακτοποιημένη συλλογή που έχει ποσταριστεί εδώ μέσα και δεύτερον είσαι πιστός στις αρχές σου. Manga και Disney. Ελάχιστα υπερηρωϊκά ή άλλες κατηγορίες που να ξεφεύγουν από το θέμα. Γουστάρεις αυτά τα δύο και τα κυνηγάς με πάθος. Πάλι μπράβο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ευχαριστώ ρε. Έχω κάμποσους "ξέμπαρκους τίτλους" τώρα που το παρατηρώ, όμως είναι αλήθεια πως πρώτα τα Disney και ύστερα τα manga μονοπωλούν το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής μου. Τι να κάνεις, οι λατρείες δεν κρύβονται. Από manga δεν έχω και πάααρα πολλές σειρές, απλά πολλές από αυτές πάσχουν από το σύνηθες φαινόμενο των manga, δηλαδή η καθεμία αποτελείται από πάρα πολλούς τόμους. Το GANTZ έχει ~20 τόμους μέχρι στιγμής και το Berserk είναι 35 τόμοι. Συνολικά μου πιάνουν ένα ράφι, σχεδόν όσο μου πιάνουν όλα τα 280 τεύχη ΚΟΜΙΞ που έχουν κυκλοφορήσει από το '88 έως σήμερα. Και οι σειρές συνεχίζονται ακόμα, επομένως βράσε ρύζι. Βασικά, ποτέ δεν είχα αναρωτηθεί πόσους τίτλους manga έχω:

 

Από ολοκληρωμένες σειρές:

Akira 6/6

Battle Royale Ultimate Edition 5/5

Blame! 10/10

Fist of the North Star: Master Edition 9/9 (η ιστορία μένει ημιτελής επειδή η εταιρία χρεοκόπησε και δεν έβγαλε άλλα τεύχη)

Nausicaa of the valley of the winds 7/7

Kingdom Hearts 4/4

Kingdom Hearts: Chain of Memories 2/2

 

Από ongoing σειρές:

Berserk 34/36

Death Note 7/12

Rurouni Kenshin 10/28

Blade of the Immortal 10/ΔΞ-ΔΑ

MPD-Psycho 9/ΔΞ-ΔΑ

GANTZ 19/33

 

Βάλε και 5-6 one shots και σύντομες σειρές, είμαι μεταξύ 15 και 20 τίτλων. Κοίτα να δεις, τελικά έχω πολύ περισσότερα απ' όσα νόμιζα.

 

 

Όσο για την τακτοποιημένη συλλογή, το ξαναείπα. Εδώ και κάτι λιγότερο από μία εβδομάδα είχα επιχείρηση κόμικς. Έκανα καθαρισμό από σκόνες και αναδιοργάνωση οποιουδήποτε εντύπου βρισκόταν κάπου κρυμμένο στο δωμάτιό μου. Κάθε ημέρα καθόμουν περίπου 4 ώρες και ασχολούμουν μόνο με αυτό. Κι εγώ δεν την έχω ξαναδεί τόσο κυριλάτη, αυτός ήταν και ένας λόγος που την έβγαλα αμέσως φωτογραφίες. Πάντως θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να διατηρηθεί σε αξιοπρεπή κατάσταση. Έπρεπε να είχα σκεφτεί να βγάλω φωτογραφίες πριν ξεκινήσω την ανακαίνιση, δεν μπορεί να περάσει από το μυαλό σας σε τι κατάσταση ήταν το δωμάτιο. Τις πρώτες ημέρες είχα απελπιστεί, δεν πίστευα πως θα έμπαινε τάξη σε αυτό το αχούρι. Πραγματικά πρέπει να ήταν από τις πιο τσαπατσούλικες συλλογές που έχουν μπει εδώ μέσα, απλά με επιμονή και υπομονή κατάφερα το αποτέλεσμα που είδατε. Το βράδυ δεν μπορούσα να πέσω για ύπνο, ήμουν σε μία κατάσταση που αναρωτιόμουν πού στον διάτανο πήγαν όλα τα κόμικς που κατέκλυζαν το γραφείο και το κρεβάτι μου, μιας και μέχρι πρότινος ούτε για να κοιμηθώ δεν είχα χώρο. Δεν υπερβάλλω, το πρωί έβαζα τα κόμικς από το γραφείο στο κρεβάτι, και το βράδυ για να κοιμηθώ τα ξαναμετακινούσα στο γραφείο.

 

Πάντως έχουν μπει κι άλλες πολύ τακτοποιημένες συλλογές, μία που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό είναι του Zoo.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωραίος Γιώργο! Το παν είναι να ξέρεις πού έχεις τι ώστε να το βρίσκεις όταν το θέλεις - well done :best:

 

Δίνεις έμπνευση για σειρές manga πάντως... Akira (καλά τα λέει ο geokon) και Nausicaa θα τις κυνηγήσω άμεσα, είναι και μικρούλες (σειρές :P), μια χαρά. Μετά Berserk από Dark Horse...

 

Πάντως έχουν μπει κι άλλες πολύ τακτοποιημένες συλλογές, μία που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό είναι του Zoo.

... και επειδή ένα χρόνο μετά τις προηγούμενες φωτογραφίες ξαναμετακόμισα (lol) σύντομα θα ακολουθήσει photo-update. Έχω ένα collector's checkpoint που θέλω να πιάσω και θα επανέλθω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γιώργο η συλλογή σου είναι φοβερή.Την τακτοποίησες άψογα και ειλικρινά δεν μπορώ να την φανταστώ, όπως την περιγράφεις πριν το συγύρισμα.Έχεις μεγάλη ποικιλία τόσο από Ντίσνευ και Manga, όσο και από άλλες συλλογές.Να αναφέρω ότι είναι η πρώτη συλλογή, στην οποία βλέπω και τόμο Hall of Fame.Τέλος :respect: για την ελαιογραφία Μπάρκς, που πραγματικά αξίζει να μπει σε κάδρο (θα μου πεις, υπάρχει έστω και μια που να μην αξίζει; ).Πραγματικά μπράβο για τον κόπο σου και για τον ζήλο σου, να ψάχνεις νέα τεύχη και τόμους για να ολοκληρώσεις αυτό που αγαπάς. :clap2::best:

 

Υ γ. Πες μου ότι το σκίτσο πάνω από τις Βιβλιοθήκες Μπάρκς είναι ο Τζατζίκης;Αν πράγματι είναι με τιμάς ιδιαίτερα.Δεν περίμενα ότι θα υπάρχουν άτομα που τον έχουν κρατήσει ακόμη και μάλιστα μέσα σε τόσο αξιόλογες συλλογές.Ειλικρινά :thanks:

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

μπραβο...πολυ καλα τακτοποιημενη συλλογη και με μπολικο "πραμα"... :clap2: :clap2:

και εγω εχω πολλες κουτες με κομιξ , συγκεκριμενα 19 αλλα δεν ειναι για να τις ποσταρω...οταν παρω και πολλα tpb ...(1 ραφι εως τωρα , 1 με μανγκα και ενα με διαφορα ) θα τα ανεβασω ολα μαζι...

 

και παλι μπραβο σου ρε... :) :) :) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μία από τις καλύτερες συλλογές που έχουν ποσταριστεί! :blob3: Όπως είπε ο Άγγελος, έχεις πήξει στα Disney και στα manga. Από την στιγμή όμως που είναι καλά κομμάτια, ποιος είμαι εγώ να παραπονεθώ;

 

Υ γ. Πες μου ότι το σκίτσο πάνω από τις Βιβλιοθήκες Μπάρκς είναι ο Τζατζίκης;Αν πράγματι είναι με τιμάς ιδιαίτερα.Δεν περίμενα ότι θα υπάρχουν άτομα που τον έχουν κρατήσει ακόμη και μάλιστα μέσα σε τόσο αξιόλογες συλλογές.Ειλικρινά :thanks:

 

Και εγώ το έχω ακόμα! :D (αλλά δεν έχω αξιόλογη συλλογή ακόμα :()

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

O la la... :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Dark Chris, μη μασάς. Σου ρίχνω και μια 10αριά χρονάκια, εγώ στην ηλικία σου είχα λιγότερα απ' ό,τι έχεις εσύ τώρα. Τα κόμικς που έχω τώρα είναι αποτέλεσμα συνεχούς συλλογής από όταν ήμουν 7 χρονών. Τα πρώτα τεύχη που έπιασα ποτέ μου τα έχω ακόμα στην αντίστοιχη κατάσταση (ξεσκισμένα). Συνέχισε να αγοράζεις ό,τι σου αρέσει (όσο βαστάει η τσέπη σου εννοείται) και τα πράγματα θα έρθουν μόνα τους. Δεν ξεκίνησα να συλλέξω κάποιο περιοδικό. Αντ' αυτού παίρνω μόνο όσα τεύχη έχουν ιστορίες δημιουργών που μου αρέσουν, με σκοπό να τα βάλω στο ράφι μιας και θα τα ξαναδιαβάσω. Και σιγά σιγά χτίστηκε αυτό το πράμα.

 

Υ γ. Πες μου ότι το σκίτσο πάνω από τις Βιβλιοθήκες Μπάρκς είναι ο Τζατζίκης;Αν πράγματι είναι με τιμάς ιδιαίτερα.Δεν περίμενα ότι θα υπάρχουν άτομα που τον έχουν κρατήσει ακόμη και μάλιστα μέσα σε τόσο αξιόλογες συλλογές.Ειλικρινά :thanks:

Χαχα, τον παρατήρησες ε; Ναι, ο Τζατζίκης είναι και από κάτω του είναι το άλλο σχέδιο που έχεις κάνει, εκείνο με το στυλ Rosa που ο Σκρουτζ καθαρίζει την δεκάρα του. Δεν είχα που να τα βάλω, και τα έχω αφήσει εκεί. Η τιμή όλη δική μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μία από τις καλύτερες συλλογές που έχουν ποσταριστεί! :blob3: Όπως είπε ο Άγγελος, έχεις πήξει στα Disney και στα manga. Από την στιγμή όμως που είναι καλά κομμάτια, ποιος είμαι εγώ να παραπονεθώ;

 

 

 

Και εγώ το έχω ακόμα! :D (αλλά δεν έχω αξιόλογη συλλογή ακόμα :()

 

Πωπω δηλαδή παίζει να τον βρούμε και σε άλλες συλλογές έτσι; Παιδιά πραγματικά με συγκινείτε.Χρήστο θα σου πω πάνω κάτω αυτό που σου είπε και ο Γιώργος.Εγώ μέχρι το 2009 περίπου που ήμουν 18 χρονών είχα γύρω στα 500 και πολλά λέω τεύχη διάσπαρτα από disney,μαμούθ γιατί κυρίως αυτά με ενδιαφέρουν και μερικά άλλα.Η μόνη συλλογή που κυνηγούσα μέχρι το 2005 που έβρισκα φτηνά και εύκολα τα πρώτα τεύχη είναι το Κόμιξ.Το 2009 κόντεψα να το σταματήσω και αυτό όμως τέλη του 2009, έφαγα μια φλασιά και με αποτέλεσμα να κλείσω όλες τις τρύπες που είχα από γαλλοβελγικά και αρκετές από Ντίσνεϊ και έτσι μέσα σε ένα χρόνο κατάφερα ότι δεν κατάφερα τα προηγούμενα 16 χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι αυτό.Στην ηλικία σου πάντως είχα γύρω στα 300 το πολύ τεύχη, το 70% των οποίων ήταν τεύχη του Κόμιξ.Τώρα έχω περίπου 1700.Φυσικά ο αριθμός τον οποίο αναφέρω ενδεικτικά δεν παίζει κανένα ρόλο, διότι μπορεί τώρα να αισθάνομαι περήφανος για την συλλογή μου, αλλά το ίδιο περίφανος αισθανόμουν και τότε με τα μόλις 300 τεύχη.Πάντως εγώ προσωπικά δεν αισθάνομαι περήφανος, τόσο για την ποσότητα της συλλογής μου, γιατί πολλοί αυτό νομίζουν πως είναι η ουσία, αλλά για το ότι όταν ψάχνω να διαβάσω ένα παλιό τεύχος, μου έρχονται στο μυαλό διάφορες αναμνήσεις από την περίοδο που το πήρα, πως το απέκτησα, πότε με συντρόφευε κ.λ.π.Επίσης να αναφέρω, ότι ο καθένας έχει διαφορετικούς στόχους για την δημιουργία μιας συλλογής.Άλλος κυνηγάει μόνο ιστορίες, άλλος τεύχη, άλλος διάφορες συλλεκτικές σπάνιες εκδόσεις, άλλος θέλει να τα έχει όλα(ντάξει όλα κανείς δεν μπορεί να τα έχει,απλά εννοώ όσα περισσότερα μπορεί να βρεί), άλλος θέλει μόνο κόμικς της χώρας του, άλλος και ξενόγλωσσα, άλλος το ένα είδος, άλλος το άλλο κ.λ.π.Πάντως Χρήστο, οι φωτογραφίες της συλλογής σου, άλλα μας δείχνουν.Και να αναφέρω και ένα τελευταίο παράδειγμα π.χ. στο inducks, εγώ έχω καταχωρήσει τα 1400+ ντίσνευ μου, άλλα μέλη όμως, που έχουν από 200-800 κατέχουν το 8%-10% των ιστοριών ντίσνευ στην συλλογή τους, ενώ εγώ έχω μόλις το 4,4%.Γενικά η ουσία είναι να ευχαριστηθείς τα τεύχη που μαζεύεις και όχι απλώς να τα συσσωρεύεις σε βιβλιοθήκες μόνο και μόνο για να λές, ότι έχεις πάρα πολλά κόμικς στην συλλογή σου.

 

Υ γ. Ξέρω ότι ξέφυγα λίγο.Χρήστο όλα αυτά δεν τα ανέφερα προσωπικά για σένα, απλώς το σχόλιο σου μου,έδωσε το έναυσμα για να αναφέρω μερικά πράγματα(για τα οποία επεκτάθηκα αρκετά), τα οποία έχουν γραφτεί και στο παρελθόν και εδώ μέσα, όχι μόνο από μένα, αλλά και από άλλα μέλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

wow!απλα καταπληκτικη συλλογη! απλα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Κάτι που παρατήρησα... Έχεις το μίκυ μάους 2000 και στα 4 χρώματα????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κάτι που παρατήρησα... Έχεις το μίκυ μάους 2000 και στα 4 χρώματα????

 

E αυτό δεν είναι και τίποτα παράξενο, πολλοί έχουν και τα 4 χρώματα του Μίκυ Μάους 2000 (κι εγώ είμαι ένας απ'αυτούς!!!) :dance: :dance: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τι μάτι είναι αυτό! Ούτε καν παρατήρησα πως φαίνονταν. Ναι, το έχω και στα 4 χρώματα. Το αγόρασα το 2004 από τα γραφεία του Τερζόπουλου, όταν διοργάνωσε ένα πάρτυ στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων για τα 2.000 τεύχη. Είχαν φωνάξει και την Μίνυ και τον Μίκυ από την Disneyland.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τι μάτι είναι αυτό! Ούτε καν παρατήρησα πως φαίνονταν. Ναι, το έχω και στα 4 χρώματα. Το αγόρασα το 2004 από τα γραφεία του Τερζόπουλου, όταν διοργάνωσε ένα πάρτυ στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων για τα 2.000 τεύχη. Είχαν φωνάξει και την Μίνυ και τον Μίκυ από την Disneyland.

 

5,9χ4=23,6 € για 4 τευχη που μόνη διαφορά έχουν το χρώμα του εξωφύλλου?

Πολλα δεν είναι?Και σε τι χρησιμευει να τα εχεις και τα 4?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

5,9χ4=23,6 € για 4 τευχη που μόνη διαφορά έχουν το χρώμα του εξωφύλλου?

Πολλα δεν είναι?Και σε τι χρησιμευει να τα εχεις και τα 4?

σκεψου οτι ενω εχουν βγει σε αναδημοσιευση,τα αρχικα τευχη των 7 θαυματων και του σπαθιου των παγων πωλουνται σε τιμες 20 €το καθενα πανω κατω,για ποιο λογο;γιατι ειναι συλλεκτικα...οι συλλεκτες κανουν πολλα τετοια πραγματα που εμεις δεν καταλαβαινουμε !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

κατι αλλο θελω να ρωτησω εγω,το αλμπουμακι γκαρφιλντ που εχεις ποιο ακριβως ειναι;;βαζεις καποιο λινκ αν γινεται;; arigato!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σαν να ξεφυγαμε απο το topic λεω γω παιδες... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σαν να ξεφυγαμε απο το topic λεω γω παιδες... :lol:

 

ναι. για βάλε καμια φωτογραφία :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ουτε εσυ εχεις βαλλει ... και πραγματικα θελω να δω την συλλογη σου...

 

βαλτε καινουριες φωτογραφιες ολοι...οι παλιες ειναι ολα τα λεφτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Χαίρομαι να βλέπω ωραίες και τακτοποιημένες συλλογές... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

5,9χ4=23,6 € για 4 τευχη που μόνη διαφορά έχουν το χρώμα του εξωφύλλου?

Πολλα δεν είναι?Και σε τι χρησιμευει να τα εχεις και τα 4?

 

Για τον ίδιο λόγο για τον οποίον αγοράζω την επανέκδοση του Μίκυ Μυστήριο, τη στιγμή που έχω ήδη την πρώτη σειρά :lol: Επειδή έχω μία άλφα μανία με την Disney, και την τότε περίοδο τα οικονομικά μου το επέτρεπαν.

 

κατι αλλο θελω να ρωτησω εγω,το αλμπουμακι γκαρφιλντ που εχεις ποιο ακριβως ειναι;;βαζεις καποιο λινκ αν γινεται;; arigato!

Το μικρό είναι αυτό εδώ. Το μεγάλο (το οποίο και προτείνω για αγορά σε αντίθεση με το προηγούμενο) είναι αυτό εδώ. Κάποια στιγμή θέλω να κάνω παρουσίαση και για τα δύο. Αν θέλεις κάποια επετειακή έκδοση, αυτή σίγουρα είναι η δεύτερη, μην ασχοληθείς με το μικρό. Όσο για το off-topic, δεν νομίζω πως είμαστε εκτός θέματος. Καλά είναι τα posts θαυμασμού / ευχαριστιών, όμως αν μπορεί να γίνει κάποια συζήτηση για κάποια κόμικς που ενδιαφέρουν κάποιους, είναι ακόμα καλύτερα garfield.gif

 

Επίσης είναι περιττό να αναφέρω πως περιμένουμε κι άλλες συλλογές. Ξαναδιάβασα το thread από την αρχή και πραγματικά πολλοί από εμάς έχουν αξιοθαύμαστα πράγματα .

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Οι 3 που πρέπει να βάλουν όπως και δήποτε fotos

  • jval

Οι πρώτες φώτος χωρίς λόγια :wow: !

Δε γίνετε να μη ξέρουμε τη απέγινε μετά από έναν χρόνο.

  • DJO

 

Ε άμα δε βάλει ο Ορέστης ποιος θα βάλει???

  • zoo

Μιάς και μετακόμισε να δούμε σε πια γωνία έχει την ένατη τέχνη :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για τον ίδιο λόγο για τον οποίον αγοράζω την επανέκδοση του Μίκυ Μυστήριο, τη στιγμή που έχω ήδη την πρώτη σειρά :lol: Επειδή έχω μία άλφα μανία με την Disney, και την τότε περίοδο τα οικονομικά μου το επέτρεπαν.

 

 

Το μικρό είναι αυτό εδώ. Το μεγάλο (το οποίο και προτείνω για αγορά σε αντίθεση με το προηγούμενο) είναι αυτό εδώ. Κάποια στιγμή θέλω να κάνω παρουσίαση και για τα δύο. Αν θέλεις κάποια επετειακή έκδοση, αυτή σίγουρα είναι η δεύτερη, μην ασχοληθείς με το μικρό. Όσο για το off-topic, δεν νομίζω πως είμαστε εκτός θέματος. Καλά είναι τα posts θαυμασμού / ευχαριστιών, όμως αν μπορεί να γίνει κάποια συζήτηση για κάποια κόμικς που ενδιαφέρουν κάποιους, είναι ακόμα καλύτερα garfield.gif

 

Επίσης είναι περιττό να αναφέρω πως περιμένουμε κι άλλες συλλογές. Ξαναδιάβασα το thread από την αρχή και πραγματικά πολλοί από εμάς έχουν αξιοθαύμαστα πράγματα .

οντως για το 2ο ρωτουσα..ξερεις μεχρι ποιο σημειο της σειρας που βγαζουν τωρα garfield:his ταδε book φτανει;;μοιαζει πολυ ωραια εκδοσουλα παντως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Οι 3 που πρέπει να βάλουν όπως και δήποτε fotos

 

  • jval

Οι πρώτες φώτος χωρίς λόγια :wow: !

Δε γίνετε να μη ξέρουμε τη απέγινε μετά από έναν χρόνο.

  • DJO

 

Ε άμα δε βάλει ο Ορέστης ποιος θα βάλει???

  • zoo

Μιάς και μετακόμισε να δούμε σε πια γωνία έχει την ένατη τέχνη :mafia:

 

εγω θα ηθελα και μια ανανεωση φωτογραφιων απο τους andreasD & Sandman ( τις φωτογραφιες απο τις συλλογες σας μεχρι που τις εχω κατεβασει και τις εχω στον υπολογιστη μου) και φυσικα νεες φωτογραφιες απο τον ΧEPETA......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά έχω βάλει:

 

http://www.greekcomi...ndpost&p=190833

 

Χμ, νόμιζα ότι είχα ποστάρει και τις βιβλιοθήκες αλλά φευ. Οπότε:

post-556-0-31167300-1320707766_thumb.jpgpost-556-0-74212900-1320707760_thumb.jpg

 

post-556-0-34471200-1320707764_thumb.jpg :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

 

Βασικά έχω βάλει:

 

http://www.greekcomi...ndpost&p=190833

 

Χμ, νόμιζα ότι είχα ποστάρει και τις βιβλιοθήκες αλλά φευ. Οπότε:

post-556-0-31167300-1320707766_thumb.jpgpost-556-0-74212900-1320707760_thumb.jpg

 

post-556-0-34471200-1320707764_thumb.jpg :)

 

Τι είναι αυτά?

Αναλυτικά σαν του Γιώργου(PhantomDuck)

Και τα κομικς και τις φιγουρες(περισσοτερο το πρώτο) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα κόμικς τα ίδια με το παλιό είναι, απλά αποκτήσαν περισσότερα αδερφάκια. Ίσως κάνω updated τον άλλο μήνα όπου θα κάνω και αντίστοιχο για τις φιγούρες δίπλα τους, αλλά μην περιμένεις όνομα της καθεμίας. :P Φιγούρες του δωματίου γράφω εκείθε. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τις προ άλλες αποφάσισα να αλλάξω θέση στα κόμικς μου... Έτσι τα έβγαλα όλα από τα ράφια, τα έβαλα στο πάτωμα και στο κρεβάτι μου, και τα ξαναβόλεψα. Και το δωμάτιό μου ήταν για λίγο κάπως έτσι... :P

 

post-9146-0-94112700-1321713149_thumb.jpg

 

ΥΓ. Ευτυχώς έλειπε η μάνα μου :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.