Μετάβαση στο περιεχόμενο

Watchmen (2009)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

συγνωμη να ρωτησω κατι ποτε βγηκε στις αιθουσες η ταινια???

 

δεν παιζεται πουθενα πια

 

ερχομαι αυτο το Σου Κου Αθηνα να τη δω και δεν υπαρχει πουθενα!!! :crying::crying::crying:

 

την απεσυραν κιολας??

 

μου φαινεται οτι το ελληνικο κοινο για Μακρυπουλια ειναι μονο

 

δεν ειναι το ιδιο σε dvd

 

κριμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύμφωνα με το αθηνόραμα:

Δεν παίζεται σε καμία αίθουσα αυτή την εβδομάδα

 

Τραγικό... τουλάχιστον τραγικό... 3 βδομάδες έμεινε μόνο στις αίθουσες και ο Μήτσης από το Αθηνόραμα του έβαλε 2/5. Έλεος.

 

Φίλε overlord λυπάμαι, DVD πλέον ή θερινό κατά καλοκαιράκι :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ΣΤραγικό... τουλάχιστον τραγικό... 3 βδομάδες έμεινε μόνο στις αίθουσες και ο Μήτσης από το Αθηνόραμα του έβαλε 2/5. Έλεος.

 

Φίλε overlord λυπάμαι, DVD πλέον ή θερινό κατά καλοκαιράκι :(

 

Μηπως ειπωθηκε τιποτα για ημερωμηνια :pray: ?Πραγματικα κορυφαια ταινια και παρολο που ελειπαν πολλα σημεια του comic, για ονομα του θεου ηταν 3 ωρες.Ποσο να το κανανε ;) ?Και δεν νομιζω οτι θα ηταν το ιδιο με sequel και ετσι.ΚΑΙ μολις ειδα wikipedia βγηκε το Tales of the Black Freighter (24 μαρτιου) και εχει extra το under the hood .Δεν ειχα διαβασει το under the hood μεχρι να δω την ταινια, αλλα το εκανα για να καταλαβω το video στους τιτλους της αρχης και δεν το μετανιωσα :best:

 

Kαι φυσικα το τωρα πια κλασικο κομματι saturday morning watchmen :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3897
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παρότι είχα μπόλικες επιφυλάξεις τις οποίες είχα εκφράσει και πριν βγει η ταινία απο το φόρουμ αυτό,μπορώ να πω οτι είμαι πολύ ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα.Εχω τις ενστάσεις μου βέβαια ως προς κάποιες λεπτομέρειες που αλοίωσαν κάπως το βάθος και την τραγικότητα κάποιων χαρακτήρων,αλλά σε μέρικες σκηνές ενθουσιάστηκα.Ήταν σα να έβλεπα τα νταμάκια απο το κόμικ.Τέλεια η ατμόσφαιρα και σε γενικές γραμμές υπάρχει σεβασμός στις βασικές ιδέες,προβληματισμούς και φιλοσοφικούς στοχασμούς του κόμικ.Εντάξει βάλανε κάποιες σκηνές δράσης παραπάνω άνευ σημασίας αλλά δεν με χάλασαν κιόλας.Η ερωτική σκηνή με το "Αληλούγια" να παίζει ήταν όντως γελοία και εκτός κλίματος.Στα μείον και η κοπέλα που έπαιζε την Spectre. Ούτε όμορφη ήταν ούτε καλή ηθοποιός!Κρίμα.Φυσικά και ήταν υποδεέστερη του κόμικ η ταινία,αλλά ήταν μια πολυ καλή μεταφορά.Το περίμενα οτι δεν θα πάει καλά εμπορικά ειδικά εδώ στην Ελλάδα.Οι κόμικ-φαν δεν είμαστε και πάρα πολλοί.Ο περισσότερος κόσμος έμαθε όλους αυτούς τους σούπερ-ήρωες απο τις ταινίες τα τελευταία χρόνια και φυσικά δεν είναι και μέρος της κουλτούρας μας τα κόμικς.Τώρα μην περιμένουμε κι απο τον σκυλά ή την χαζογκόμενα που θέλουν να περάσουν μιάμισι ώρα χαλαρά στα multiplex να εκτιμήσουν το βάθος και την τροφή για σκέψη που δίνει το Watchmen!!!Μην είμαστε και πλεονέκτες!Το ίδιο εμπορικό στραπάτσο είχε φάει και ο Χουλκ του Ανγκ Λι για τους ίδιους λόγους πάνω-κάτω.Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω την ατάκα της κοπέλας ενός φίλου μου που είχε κάνει το λάθος να την πάρει μαζί του στο σινεμά μετά απο μισή ώρα ταινίας.Είχε πει το θεικό:"Αντε μωρέ,πότε θα γίνει πράσινος να τελειώνουμε";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Επιτέλους το είδα. Σε δόσεις. Αξιοπρεπέστατο. Νομίζω ότι το καλύτερο κοινό στο οποίο θα μπορούσαμε να το προτείνουμε είναι των σαραντάρηδων κομικσάκιδων. Δε θυμάμαι το κόμικ, το ξέχασα. Μάλλον θα το διαβάσω και πάλι να κάνω την σύγκριση.

 

Αλλά αυτό το σάουντρακ... υπέροχο! Μπράβο τους!

 

Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία, το "Επαφή", δεν έχει σχέση με την κινηματογραφική του μεταφορά. Αλλά τα λατρεύω και τα δυο. Η ταινία "Τα μαύρα φεγγάρια του έρωτα" δεν έχει και μεγάλη σχέση με το βιβλίο. Αλλά θεωρώ καλύτερη την ταινία. Συμβαίνει.

 

Του βάζω ένα οχτώ! 8/10 :lol:

 

Κάπου διάβασα πρόσφατα πάλι για sequel... :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κάπου διάβασα πρόσφατα πάλι για sequel... :confuse:

 

Θα πέσουν τα μαλλιά του Moore άμα κάνουν και sequel!! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35624
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Tην ταινία ήθελα να τη δω από τότε που βγήκε στους κινηματογράφους, δυστυχώς όμως κατάφερα και την είδα μόλις πριν λίγες μέρες.

Δεν έχω διαβάσει το κόμικ να συγκρίνω, όμως ως ταινία ήταν πάρα πολύ καλή. Καμία σχέση με τις ταινίες που μεταφέρονται συνήθως στο σινεμά από κόμικς. Είχε την περισσότερη ώρα αργούς ρυθμούς, και αυτό είχε ξενερώσει αρκετούς γνωστούς μου που περίμεναν κάτι πιο κοντά στα συνηθισμένα, όμως εμένα με κέρδισε. Επίσης είχε πολύ καλό soundtrack.

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλό ήταν.

Το V καλύτερο , το League :crying:

to From Hell δεν το θυμάμαι και το

κόμικ ακόμη με κοιτάει με παράπονο

από το ράφι :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ειδα αυτην την ταινια...Ποτε δεν μου γεμισε το ματι απο τοτε που βγηκε στους κινηματογραφους δεν με επειθε.Τελικα την ειδα πριν ενα μηνα.

Εκανα παρα πολυ καλα που δεν ξοδεψα 7 ευρω να δω αυτην την ταινια!

Απορω γιατι εχουν ενθουσιαστει ολοι ετσι!

Καατι φιλαρακια μου ασχετα που δεν την πολυπαλαυουν απο κομικς μου λεγανε ειναι γ*μ*τη και εχασες που δεν ηρ8ες και κατι τετοια.Τολμησαν ακομη να πουν πως ηταν καλυτερη ( :oops: ) απο το Νταρκ Ναιτ! (:bash:)

Να πω ακομα οτι η συγκεκριμενη ταινια με αποτρεπη με τα χιλια να πιασω το μομικς και να δω τι παιζει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αλλο το κομικς, αλλο η τανια, το Χολυγουντ ειναι ικανο να καταστρεψει τα παντα, μην φοβασε, διαβασε το, μην συγκρινεις ταινιες με τα πρωτοτυπα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Βεβαια δεν μπορουμε να πουμε οτι το hollywood κατεστρεψε το watchmen.Ισα ισα που σαν ταινια ακολουθει το κομικ πολυ πιστα με ορισμενες διαφοροποιησεις αλλα αμα σε καποιον δεν του αρεσει η ταινια το πιο πιθανον ειναι οτι δεν θα του αρεσει και το κομικ.Αμα καταστραφηκε δηλ το watchmen με αυτη τη ταινια τοτε τι να πουνε αλλοι χαρακτηρες οπως ο ghost rider,elektra,daredevilfantastic four??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Φυσικα και δεν εννοουσα το Watchmen που μου αρεσε παρα πολυ ως ταινια. Απλα σκεφτηκα, γενικα μιλωντας, οτι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων συμβαινει αυτο. :beer:

Επεξεργασία από gigi3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εγω την ειχα δει στον κινηματογράφο, μου άρεσε πάρα πολύ και την ξαναείδα σε High Definition όταν βγήκε..

απο τις πιο πιστές μεταφορές και οι όποιες αλλαγές ή παραλείψεις έγιναν για μένα είναι δικαιολογημένες γιατι διαφορετικό μέσο το χαρτί και διαφορετικό ο κινηματογράφος.

 

(είχα διαβάσει και το comic πριν την δω και μου άρεσε κι αυτό πολύ και επιβαιβέωσε την φήμη του)

 

 

...τολμησαν ακομη να πουν πως ηταν καλυτερη απο το Νταρκ Ναιτ...

 

πιστεύω οτι διαφορετικά κρίνεις τη μεταφορά μιας ιστορίας κόμικ όπως είναι το watchmen ή το v for vendetta απο

μια ταινία που είναι βασισμένη σε γνωστούς χαρακτήρες κόμικ (γιατι όλες οι ταινίες με σουπερ-ηρωες γράφουν based on στο τάδε κόμικ για να δικαιολογήσουν και καλα τις οποιεσδήποτε αλλαγές) οπου ο σκηνοθέτης και ο σεναριογράφος έχουν ελευθερία κινήσεων.

 

post-556-12850296157573.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τους πολύ φαν υπάρχουν και τα

12 επεισόδια του Watchmen Motion Comics..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Από τις πιο απαίσιες ταινίες που έχω δει... Έχω δει, τρόπος του λέγειν, διότι στην μισή ταινία είχα κλειστά τα μάτια και τα αυτιά μου, κάτι που ποτέ δεν χρειάστηκε να κάνω όταν διάβαζα το κόμικ.

 

Ακόμη κι όταν δεν την συγκρίνω με το κόμικ καταλήγω ότι ήταν απαίσια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έκατσα ψες και ξαναείδα την ταινία…

 

Την πρώτη φορά που την είχα δει, έχοντας διαβάσει το κόμικς, με ενόχλησαν αρκετά πράγματα και φανταζόμουν τον Moor να τραβάει τα μαλλιά και τα μούσια του… αλλά σε γενικές γραμμές ήμουν ικανοποιημένος.

 

Τώρα, έχοντας δει από τότε άλλες 3 φορές την ταινία (είμαι ταινιάκιας, τι να κάνουμε), θεωρώ πως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά! Ο λόγος που εξακολουθώ να την βλέπω ξανά και ξανά είναι ερμηνείες όπως αυτή του Ρόρσαχ, του Κωμικού και του Μανχάταν…

 

Στα μείων το πολύ εφετζίδικο ύφος της ταινίας (μειώνει αρκετά και το νόημα της ιστορίας) και η παρατραβηγμένη σκηνή του σεξ. Απ’ την άλλη όμως, ίσως και τα δυο να χρειαζόντουσαν, το υπερβολικό «εφέ» άφησε κάποια απίστευτα όμορφα πλάνα… όσο για την σκηνή του σεξ, ίσως να μην ήταν και τόσο αχρείαστη όσο έμοιαζε… αν υποθέσουμε πως η σκηνή έγινε κάπου στο δίωρο της ταινίας (εκεί που υποτίθεται πως τελειώνουν συνήθως οι ταινίες δηλαδή) τότε ξύπνησε κάποιους που θα είχαν κουραστεί από τον όγκο της ταινίας, και που θα είχαν ακόμα μια ώρα μπροστά τους μέχρι το τέλος της (είχε γίνε απίστευτος τζέρτζελος θυμάμαι στην αίθουσα).

 

Κατά τα άλλα, ευχαριστήθηκα πολύ τα σημεία που το σενάριο της ταινίας ήταν διαφορετικό από αυτό του κόμικ.

 

Ποιος ο λόγος να βλέπεις στην οθόνη ακριβώς το ίδιο πράγμα που βλέπεις και στο κόμικ;; Το κόμικ με την ταινία, είναι διαφορετικά πράγματα… που σημαίνει πως όσο και να προσπαθήσει κάποιος για την πιο πιστή μεταφορά κόμικ στον κινηματογράφο, στην καλύτερη να καταφέρει να πετύχει μια «φτηνή» αντιγραφή του κόμικ.

 

Δηλαδή; Ήταν πραγματικά τόσο καλό τον Sin City;; Ο μόνος λόγος που αξίζει να δεις την ταινία είναι ερμηνείες όπως του Ρουρκ… επειδή κατά τα άλλα δεν αλλάζει σχεδόν τίποτα σε σχέση με το κόμικς… δεν σε εκπλήσσει τίποτα κατά την εξέλιξη της ταινίας (αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν διαβάσει από πριν τα κόμικς, αλλά και αυτούς που μετά την ταινία θα πάνε να αγοράσουν τα κόμικς). Πιστεύω πως όχι απλά δεν χρειάζεται, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ μια ταινία να είναι απόλυτα πιστή στο κόμικ.

 

Ένα καλό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Akira του Otomo (θα μπορούσε να πει κανείς πως είναι το ιαπωνικό Watchmen… ή πως το Watchmen είναι το αμερικάνικο Akira). Όταν μετέφερε την ιστορία του από το κόμικ σε ταινία (που είναι τεράστια σε όγκο σε σχέση την ιστορία του κόμικ Watchmen), πραγματικά άλλαξε σχεδόν τα πάντα! Κράτησε μερικούς από τους πιο βασικούς ήρωες, μερικά από τα σκηνικά και την βασική ιδέα γύρω από το νόημα της ιστορίας του… και από τα παραπάνω έφτιαξε στην ουσία μια καινούργια ιστορία, κάνοντας μόνο κάποιες αναφορές στο κόμικ του…

 

Τώρα για τον Moor, είναι κρίμα για έναν τόσο «ώριμο» σεναριογράφο να φέρεται τόσο ανώριμα και να απέχει από τις ταινίες… εντάξει το καταλαβαίνω: «οι ιστορίες του είναι για χαρτί, όχι για οθόνη»… αλλά από την στιγμή που δεν πρόσεξε στην μοιρασιά των δικαιωμάτων και δεν μπορεί να γλυτώσει τις ταινίες, γιατί βγάζει την ουρά του απ’ έξω και το παίζει θιγμένος; Θα μπορούσε να βοηθήσει και να έχουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Στο φινάλε φινάλε, το ίδιο του το κόμικ κερδίζει από όλη αυτήν την ιστορία… εγώ προσωπικά δεν το ήξερα το Watchmen, το αγόρασα επειδή προβλήθηκε από την επερχόμενη τότε ταινία, κι έτσι το κόμικ αυτό είναι πλέον από τα καμάρια της μικρής συλλογής μου…………………………… και δεν νομίζω να είμαι ο μόνος που πήρε και γνώρισε το κόμικ του Moor χάρη στην ταινία… :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

φανταζόμουν τον Moor να τραβάει τα μαλλιά και τα μούσια του

 

 

lol.giflmao.giflol.giflmao.giflol.gif

 

 

Ψες, πάντως, είδα λίγες σκηνές από το τέλος της ταινίας

(θάνατος του Ρόρσαχ και εξής)

κατά λάθος, και πλέον μπορώ να κατατάξω την ταινία στα τρανταχτά παραδείγματα του πώς ένα σοβαρό κείμενο με την "λανθασμένη" ερμηνεία γίνεται από μελοδραματικό έως κωμικό...

Επεξεργασία από Λένα
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45789
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Λένα, πρόσεχε πως τα πετάς αυτά, δεν έχουν δει όλοι εδώ μέσα την ταινία. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το

spoiler button

για τέτοιες χρήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Λένα, πρόσεχε πως τα πετάς αυτά, δεν έχουν δει όλοι εδώ μέσα την ταινία. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το

spoiler button

για τέτοιες χρήσεις.

 

 

Σ'ευχαριστώ, κάποια στιγμή πρέπει να το ψάξω... Μα πού στο καλό το έχετε;

Σιγά το σπόιλερ που έκανα, αλλά για να το βλέπετε εσείς έτσι συμμορφώνομαι...

Επεξεργασία από Λένα
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Βεβαια δεν μπορουμε να πουμε οτι το hollywood κατεστρεψε το watchmen.Ισα ισα που σαν ταινια ακολουθει το κομικ πολυ πιστα με ορισμενες διαφοροποιησεις αλλα αμα σε καποιον δεν του αρεσει η ταινια το πιο πιθανον ειναι οτι δεν θα του αρεσει και το κομικ.Αμα καταστραφηκε δηλ το watchmen με αυτη τη ταινια τοτε τι να πουνε αλλοι χαρακτηρες οπως ο ghost rider,elektra,daredevilfantastic four??

 

Και η μεγαλυτερη σαπιλα του αιωνα πηγαν και γ@@@@@νε το DragonBall...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τελεια ταινια!τη νεβλεπα με την κοπελα μου,την πηρε ο υπνος αλλα δεν πειραζει,εγω ειχα πορωθει!rorschach ΘΕΟΣ,τελεια ερμηνεια και το φιναλε φοβερο!

 

περιμενω με τις πρωτες οικονομιες να παρω και το κομικ αλλα πολυ φαρμακι...50€ :(

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

bookdepo και καθάρισες με 10 ευρό :spidey_yeah_that: βέβαια είναι λίγο δύσκολο επειδή θα είναι στα αγγλικά αλλά κερδίζεις 40 ευρό!!!Αξίζει να κάτσεις να μάθεις την γλώσσα :angel:

και μιας που έκανα ποστ,να πω πως η ταινία μου φάνηκε απίστευτα βαρετή!Πρέπει να καταλάβει ο Snyder οτι ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ SLOW MOTION!Το κόμικ μου άρεσε αρκετά,κυρίως το δεύτερο μισό του,και καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έγινε τόσο επιτυχία αλλά η ταινία δεν με έπεισε παρότι απότι είδα άρεσε σε πολύ κόσμο,κυρίως σε αυτόυς που δεν έχουν ιδιαίτερη επαφή με το μέσο :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ SLOW MOTION!

 

γι αυτό πήγε τρεις ώρες η ταινία... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κροκ, μη δεις το Sucker Punch... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

κυρίως γιαυτό δεν το έχω δει ακόμα!Μιλάμε στο Watchmen κάποια στιγμή είχα πάθει πλάκα,όταν έβαζε slow motion ακόμα και όταν οι χαρακτήρες περνάγανε τον δρόμο :trixes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο Snyder και γενικά όσοι συνετέλεσαν στη δημιουργία της ταινίας Wachtmen αξίζουν δημόσιο λιθοβολισμό στην κεντρική πλατεία της Νέας Υόρκης,όχι μόνο για το πόσο ελεεινή ήταν η ταινία αλλά επειδή τόλμησαν να την κάνουν!Πότε θα καταλάβουν στο Hollywood ότι δεν γίνονται τα πάντα ταινίες?Μάλλον πότε.. :minigun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η συγκεκριμένη ταινία! Είχα αγοράσει πέρσι τέτοια εποχή το blu ray στα 9 ευρώ και την βρήκα εκπληκτική. Σίγουρα υπάρχουν κάποιες βασικές διαφορές με βάση το μυθιστόρημα αλλά δεν με πείραξαν καθόλου. Οι ηθοποιοί ήταν καλοί, ειδικά ο Ρόρσαχ ήταν καταπληκτικός ενώ μου άρεσε η σκηνοθεσία του Σνάιντερ. Γενικά βρήκα ταιριαστό το slow motion. Από τις αγαπημένες μου ταινίες. Βέβαια το κόμικ είναι ένα κλικ πιο μπροστά όπως συμβαίνει πάντα με τα λογοτεχνικά έργα που μεταφέρονται στην μεγάλη οθόνη.

 

Βαθμολογία 9,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Έτσι για να εκνευριστούν οι οπαδοί του Watchmen σας παρουσιάζω αυτό. Ο παραγωγός Joel Silver με σκηνοθέτη τον Terry Gilliam προσπάθησε να στραγγαλίσει ακόμη περισσότερο το original υλικό δείχνοντας στο κρεσέντο της ταινίας ότι όλα αυτά ήταν στη φαντασία ενός πιτσιρικά που διάβαζε κόμικς. Αφήστε που τόλμησε να ξεστομίσει τις φράσεις "It was a MUCH much better movie" και "Than the one Zack Snyder made was too much of a slave to the material". Σχεδόν κακιασμένη αντιμετώπιση του κόμικ!

Ευτυχώς ναυάγησε και βγήκε ό,τι βγήκε. Τότε ήταν που ο Alan Moore θα ξύριζε το μούσι. :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μιας και ανακινήθηκε το θέμα, να πω πως το Ultimate Cut είναι σαφώς η καλύτερη εκδοχή της ταινίας που υπάρχει. Αμβλύνει πολλά από τα προβλήματα που είχα εντοπίσει στην πρώτη κινηματογραφική θέαση. Επίσης, ως ταινία παίρνει κάποιο χρόνο για να εκτιμήσεις πλήρως τις αρετές της. Όταν την είχα δει για πρώτη φορά, μου άρεσε αλλά είχα μείνει να αναρωτιέμαι για την χρηστικότητα κάποιων σκηνών. Μετά από 4 θεάσεις (3 στο Ultimate Cut), καταλαβαίνω πως κατά κάποιο τρόπο ήθελε να περάσει τους δικούς του προβληματισμούς ο σκηνοθέτης, προβληματισμούς που του γέννησε το πρωτότυπο υλικό. Κάτι σαν αναλυτική κριτική ταινίας που πέφτει μέσα σε πολλά πράγματα αλλά χάνει και αρκετά μιας και αναλώνεται στην κάτω από το μικροσκόπιο εξέταση των λεπτομερειών. Αυτό ήταν στην ουσία του Watchmen του Σνάιντερ.

 

Το ότι σε κάποια νεαρά μέλη του φόρουμ δεν άρεσε δεν μου κάνει εντύπωση. Δεν είναι ταινία που φτιάχτηκε έχοντας αυτούς υπόψη (όχι ότι υπό τις κατάλληλες συνθήκες δεν μπορούν να την εκτιμήσουν και αυτοί), για αυτό και δεν τα πήγε καλά εισπρακτικά.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.