Μετάβαση στο περιεχόμενο

Watchmen (2009)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το είδα κι εγώ εχτές, είναι πολύ καλό κατά την άποψη μου, σαφώς υπάρχει η μεγάλη έλλειψη του εφημεριδοπώλη και κάποιον άλλων πραγμάτων που δεν ενόχλησαν την πλοκή, το 90% του έργου είναι από το κόμικ, τράβηξαν λίγο παραπάνω τις σκηνές μάχης(Holywood) που για όσους είναι φανατικοί του κόμικ θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσουν αυτό το χρόνο για κάποιους επιπλέον διαλόγους. Ο χρόνος δεν με κούρασε καθόλου ίσα ίσα που πιστεύω ότι χρειαζόταν κι άλλο, άντε να δούμε τα extended και το Cartoon(Tales of the Black Freighter) και το Documentary(Under the Hood)

 

 

Καταρχας, η σκηνη στον Αρη δεν ειναι μια μεγαλη περιττη σαχλαμαρα;

 

Επειτα, αυτη η διαθεση της ενασχολησης με τα γκομενικα των ηρωων πως σου φανηκε (sex and the city καταντησε η σχεση Silk Spectre με Doctor Manhattan "σε θελω, δεν με θελεις, δεν νιωθεις, δεν ειμαι ανθρωπος, γυρνα πισω, θα φυγω μακρυα...."); Χωρια το συναισθηματικο σιριαλ της σχεση μανας-κορης Silk Spectre και του βιαστη Comedian).

 

Το τελος ειναι μεγαλη αμερικανια (μαχη κακου-κακου, καρατιες, ξυλικια)... και σαφως το ολο σεναριο "ο υπερηρωας σκοτωνει 15 εκατομμυρια ατομα σε πρωτευουσες του κοσμου, ωστε να διαλυθει το ψυχροπολεμικο κλιμα" ειναι επιεικως πανηλιθιο.

 

Τελος, εγω που δεν εχω διαβασει το κομικ δεν καταλαβα τι σόι υπερηρωες ηταν αυτοι και τι ρολο βαρουσαν στην κοινωνια. Υπερφυσικες δυναμεις δεν ειδα. Διαρκως παιζουν μονο κλωτσιες/μπουνιες με τους κακους (εξαιρεση ο Dr.Manhattan). Χρησιμοποιουν πολυ τεχνολογια για να πετυχουν αυτα που θελουν, Αρα, τι το χρησιμο ή/και σπουδαιο ειχαν? Απλα φορεσαν την στολη;

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5945 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

dimis, για όσα λες, διάβασε το κόμικ.

 

Ειλικρινά, όλα όσα σε παραξένεψαν κάνουν το Watchmen αριστούργημα (ψέμα, αριστούργημα το κάνει το πως οι Moore/Gibbons εκμεταλλεύονται το μέσο στο έπακρο) και αντισυμβατικό και πρωτοπόρο.

 

Πιο συγκεκριμένα

μόνο ο Manhattan έχει υπερδυνάμεις. Οι άλλοι είναι απλοί άνθρωποι με στολές.

 

Η σκηνή στον Άρη είναι θεαματική. Έχει να κάνει με εμβάθυνση χαρακτήρων, την αποξένωση του Doc από την ανθρωπότητα, την ανικανότητά του να την κατανοήσει, το φόβο ότι βλάπτει τους γύρω του, καθώς και την αγάπη του για τα ρολόγια. Το μηχανιστικό τρόπο που σκέφτεται και το πως καταρρέει όταν έρχεται αντιμέτωπος με ένα ανθρώπινο ον και τα συναισθήματά του

 

Το τέλος είναι πανέξυπνο. Επειδή ο κακός κερδίζει και οι καλοί όχι μόνο κάνουν μόκο για να μην πάει χαμένη η θυσία τόσων εκατομμυρίων, αλλά σκοτώνουν και τον μοναδικό που αρνείται να κλείσει το στόμα του - περίεργο ηθικό δίλημα, ε; Και μην ξεχνάς την τελευταία σκηνή, όπου ένας χοντρός υπάλληλος μιας κίτρινης φυλλάδας κρατάει τη μοίρα του σχεδίου στα χέρια του.

 

Τα συναισθματικά έχουν να κάνουν με το βάθος των χαρακτήρων. Αν τη Silk Spectre II την έπαιζε κάποια ηθοποιός ίσως και να μην έβγαιναν τόσο άθλια στην ταινία.

 

Αυτά τα λίγα. Δεν είναι το average superhero movie και θέλει λίγη παραπάνω σκέψη - και σε αυτό δε βοηθάει η σκηνοθεσία της ταινίας.

 

Επεξεργασία από nihilio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1363
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Την είδα χθές βράδυ. Δεν έχω διαβάσει το αντίστοιχο κόμικ αλλά σαν ταινία δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε. Τουλάχιστον για τον ντόρο που έχει γίνει.... :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8021
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  29
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5591 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το είδα κι εγώ Παρασκευή βράδυ.

 

Η ταινία ήταν ακριβώς όπως την περίμενα. Μέτρια. Από έναν μέτριο σκηνοθέτη τον οποίο διακατέχει κακή αισθητική και μέτριες ιδέες. Ίσως για ξεκίνημα να μην σταθώ στο παραλλαγμένο τέλος . Ίσως να μην σταθώ και στις περιττά στοιχεία (η σκηνή του σεξ είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα). Ακόμη, ίσως να μην σταθώ και στις τρομερές ελλείψεις. Αλλά, θα σταθώ σε ένα και μοναδικό στοιχείο:

 

Η ταινία, είχε το νόημα του πονήματος του Moore? Ακόμα περισσότερο, η ταινία είχε κάποιο νόημα;

 

Προσπαθώντας να θέσω εαυτόν στην θέση κάποιου που δεν έχει διαβάσει το Watchmen (πιστέψτε με, είναι πολύ δύσκολο να το κάνω) θεωρώ πως η ταινία δεν έχει την απαιτούμενη συνοχή, την στοιχειώδη πλοκή που θα στηρίξει την ιδέα του δημιουργού (οποιοσδήποτε κι αν είναι αυτός). Με άλλα λόγια, για εμένα που έχω λατρέψει το comic book, η ταινία ήταν απλώς η απεικόνιση, το visualization, ενός πράγματος που ήξερα από που ξεκινούσε και που πήγαινε. Μια στείρα και δίχως δύναμη απεικόνιση. Κι αυτό και μόνο, καθιστά την ταινία περιττή ως δημιούργημα. Για ακόμη μια φορά θα συμφωνήσω με τον Alan Moore στο ότι "το Watchmen, δεν μπορεί να γίνει ταινία".

 

Πόσο μάλλον από τον "visionary" Zack Snyder, που ακόμα και στους 300, έκανε ό,τι του κατέβασε η (άδεια προφανώς) κούτρα του. Ας του πει κάποιος ότι απόπειρα για την δημιουργία αυτής της ταινίας, είχε γίνει και από τον Terry Gilliam. Δηλαδή, όχι απλώς από έναν πραγματικό και υπαρκτό σκηνοθέτη, αλλά από εναν κορυφαίο σκηνοθέτη. Κι ο ίδιος το εγκατέλειψε, λέγοντας στον Moore "Alan, μου είναι αδύνατο να το βγάλω σε λιγότερο από 12 ώρες". Και δεν νομίζω να πιστεύει κανείς πως ο Snyder είναι καλύτερος σκηνοθέτης από τον Gilliam.

 

Ας πάμε τώρα στην πιο αναλυτική κριτική. Η αλοίωση της ιστορίας και η αφαίρεση του "killer squid" που ο Ozymandias με τον Dr. Manhattan δημιούργησαν για να στρέψουν τον κόσμο απέναντι σε έναν κοινό εχθρό ώστε να αποφευχθεί το πυρηνικό ολοκαύτωμα, ήταν απλώς τραγική απόφαση. Και ευτυχώς, ήξερα για αυτό, πριν δω την ταινία. Έτσι, απέφυγα το εγκεφαλικό επεισόδιο, μέσα στην αίθουσα. Αλλά η αντικατάστασή του, με το framing του Dr. Manhattan από τον Ozymandias, ήταν ακόμη χειρότερη. Δηλαδή, ο πιο έξυπνος άνθρωπος του κόσμου, έστησε το δυνατότερο ον της γης -πιθανότατα του γνωστού σύμπαντος- ώστε να δημιουργήσει τον κοινό εχθρό στο πρόσωπο ενός Αμερικάνου ex-superhero, νυν κυβερνητικού; Κι αυτό, αντί να ενώσει τον πλανήτη ολόκληρο απέναντι στους Αμερικάνους, θα δώσει τέλος στον ψυχρό πόλεμο ¨θυσιάζοντας 15.000.000 ζωές" λες και είναι πασατέμπος;

 

Η επιλογή των ηθοποιών, ήταν κατά κανόνα καλή. Με τραγική εξαίρεση τον Ozymandias, οι υπόλοιποι ήταν αρκούντος καλοί, με τον Rorshach να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά γίνεται και τον Dr. Manhattan να είναι όσο κοντά θα μπορούσα να τον σκεφτώ, ειδικά η τόσο resonant φωνή του.

 

Η απόδοση κάποιων στιγμών του έργου, ήταν πολύ κακή. Για παράδειγμα, η απόδραση από την φυλακή, η μία και μοναδική συνεδρία με τον ψυχολόγο (και καμία αναφορά στο πόσο επηρρεάστηκε από την απόπειρα ψυχανάλυσης του Walter), οι σκηνές του τέλους μεταξύ Ozymandias και Night-Owl, Rorsach. Κάποιες άλλες όμως, αποδόθηκαν εξαιρετικά. Για παράδειγμα, όλη η αλληλουχία σκηνών που αφορούσε την δημιουργία του Dr. Manhattan, καθώς επίσης και ο διάλογός του με την Laurie, στον Άρη, όπου της εξηγεί πως μεταπείστηκε ότι η ανθρώπινη ζωή από μόνη της, είναι ένα θαύμα. Από το πρώτο βεβαίως, δεν υπήρξε η αναφορά στην τρομερή θέση του Einstein, η οποία απογειώνει όλο το τεύχος και όλα τα "αν" που εμφανίζονται εκεί.

 

Βέβαια, αυτό είναι απλώς κάτι μικρό στον κύκλο των ελλείψεων σε σχέση με το κόμικ. Δεν υπάρχει η δολοφονία του Hollis Mason, καμία αναφορά στα Under the Hood και Tales of the Black Freighter, μηδενική προσέγγιση στο ότι ο Comedian είχε καταλάβει το σχέδιο του Ozymandias, η killer ατάκα του Rorsach "Joking of course" λίγο πριν τον σκοτώσει ο Manhattan, τα μυριάδες Easter Eggs στις σελίδες του κόμικ και.. και.. και..

 

Η μουσική επένδυση της ταινίας, ήταν μέτρια, επίσης. Με εξαίρεση το, πολύ ταιριαστό στο σημείο όπου ακούστηκε, All Along the Watchtower, τα υπόλοιπα ήταν μετριότητες. Ειδικά το Hallelujah στην σκηνή του σεξ. Δηλαδή, οκ, του σηκώθηκε, άρα Αλληλούιαχ. Εύγε, Zack, εύγε!

 

Για μένα όμως, το πρόβλημα της ταινίας είναι ότι δεν αποδίδει το νόημα και τα μηνύματα του κόμικ. Σε καμία περίπτωση, δεν σε οδηγεί να σκεφτείς "Quis custodiet ipsos custodes?" ("who watches the watchmen?" - "ποιος επιβλέπει τους επιβλέποντες;")

 

Με το ζόρι 3,5/10

 

 

Χθες βράδυ την είδα και δηλώνω ενθουσιασμένος.

Στους λάτρεις του κόμικ συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Στους ποπκορνάκηδες όχι.

Στα plus η τρομερή μουσική, η ψυχολογική εμβάθυνση στους ήρωες, τα σκηνικά και τα κοστούμια. Στην αρχή τα συνεχή flashbacks με κούρασαν αλλά στο τέλος ομολογουμένως το γλυκό δένει θαυμάσια.

Εξαιρετική η επιλογή των νουάρ τεχνικών στην αφήγηση.

 

Εν ολίγοις από τις καλύτερες μεταφορές κόμικ στην οθόνη και όσο για την άποψη του Μουρ ότι είναι αδύνατο να αποδοθεί φιλμικά το έργο του ....από δω παν κι οι άλλοι.....

 

Μάλλον είδαμε διαφορετική ταινία. Δεν υπάρχει λόγος να επιχειρηματολογήσω πάνω στο ότι "αν είσαι λάτρης του κόμικ, απλώς θα απογοητευτείς", "που ήταν η τρομερή μουσική και δεν την άκουσα", "πότε εμβάθυνε η ταινία στους χαρακτήρες κι εγώ δεν τον πήρα χαμπάρι, ενώ είμαι σίγουρος ότι δεν κοιμήθηκα κατά την διάρκειά της, άρα την είδα ολόκληρη", "κάποια κοστούμια ήταν καλά, αλλά κοιτάζοντας τον Ozymandias, ούτε να γελάσω δεν μπορούσα από τα εύρα μου, παρόλο που ήταν εντελώς γελοίος", καθότι είναι εντελώς υποκειμενικές θέσεις.

 

Όμως, το "από εδώ παν κι οι άλλοι", για την θέση του Moore, συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να το αφήσω ασχολίαστο. Ξαναδιάβασε το Chapter V "Fearful Symmetry" κι αν μετά την ανάγνωσή του, πιστεύεις ακόμη ότι αυτό το κόμικ θα μπορούσε να γίνει οτιδήποτε άλλο, εκτός από αυτό που είναι, τότε δεν έχω άλλα επιχειρήματα. Διάβασέ το όμως, όπως παραπέμπει ο τίτλος. Συμμετρικά. Διάβασέ το μια φορά κι έπειτα δες τα πανελάκια. Το πρώτο και μετά το τελευταίο. Το δεύτερο και μετά το προτελευταίο. Και ούτω καθ' εξής. Για να μην το παίζω εξυπνάκιας, μόλις χθες μου το έδειξε ο Τάσος στην Σπηλιά των Κόμιξ. Παρόλο που είδαμε μαζί την ταινία και σχηματίσαμε την ίδια ακριβώς άποψη περί έλλειψης νοήματος και πως δεν υπήρχε κανένας λόγος ή τρόπος να γίνει ταινία το Watchmen, κάποια τέτοια στοιχεία απλώς έρχονται να ενισχύσουν την άποψή μου. Κι όσο για τον "από εδώ παν κι οι άλλοι" κύριο Alan Moore, έχω να πω ότι όταν "οι άλλοι" σκέφτονται πως θα στήσουν πανελάκια στο χαρτί, εκείνος γράφει το Fearful Symmetry και σε στέλνει να "πας από εδώ". :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω πάνω από 10 χρόνια να διαβάσω το Watchmen και ουδόλως με απασχολεί να το ξαναδιαβάσω καθώς το εξαιρετικό σενάριο του Moore υπηρετείται από ένα αδιάφορο για μένα σχέδιο του Gibbons.

 

O οραματιστής Gilliam του Brazil έχει κάνει στην καριέρα του απίστευτες μπαλαφάρες (βλ. Μυνχάουζεν κλπ) και ευτυχώς που δεν έβαλε το δαχτυλάκι του στην παραγωγή καθότι δεν θυμάμαι καν από πότε έχει να υπογράψει ταινία της προκοπής.

 

O Σνάιντερ είναι μετρ της φόρμας και της αφηγηματικής τεχνικής όσο και αν αμφισβητείται. Αυτό του το παραδέχεται μέχρι κι ένας ...Δανίκας.

 

Στο αν υπήρχε λόγος να γίνει ταινία το Watchmen τι να απαντήσω. Υπήρχε ο λόγος που υπάρχει για κάθε ταινία που γίνεται: τα φράγκα. Τα οποία τα τσέπωσε και ο κος Moore να είμαστε σίγουροι.

 

Που είναι η αξία του Watchmen; Η αξία του δεν είναι στο αν μεταφέρει πιστά το νόημα του κόμικ ή όχι. Οι περισσότεροι λένε ότι παραμένει υπερβολικά κολλημένο στο κόμικ, εσύ ότι παρόλα αυτά δεν πιάνει το νόημα του. ΟΚ. Δεν με ενδιαφέρει.

 

Η αξία του Watchmen αφορά την προσφορά του στο είδος που υπηρετεί, στο υπερηρωϊκό, καθώς ανατρέπει όλα τα κλισέ, τις βεβαιότητες , θίγει όλα τα ταμπού του genre (γι αυτο και μόνο το λόγο δέχομαι και την ερωτική σκηνή - γιατί δεν ξαναείχαμε τέτοια σε υπερηρωϊκό φιλμ), αφήνει αμήχανη τη κριτική , διχάζει τους οπαδούς του κόμικ, κόβει τρελά εισιτήρια, ντύνει οικεία μουσική με ανοίκειες εικόνες μιας εναλλακτικής πραγματικότητας.

 

Η ταινία αποτελεί μεγάλο βήμα για το είδος της και αυτό είναι αρκετό.

 

 

ΥΓ. Κι όσο για το κοστούμι του Ozymandias σιγά. Έχεις δει τα κοστούμια που φόραγαν ο Michael Keeton ή ο Ben Affleck ή ο Tim Roth στις δικές τους ταινίες; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Φίλε onibocho,συμφωνώ σε μεγάλο μέρος με όσα λες αλλά δε νομίζω ότι κάποιος ισχυρήστηκε ότι η ταινία αντικαθιστά την εμπειρία του να διαβάζεις το κόμικ.Απλά ήταν ένα καλογυρισμένο visualization,χωρίς να μπορεί φυσικά να αποδώσει στο έπακρο τα όσα έχει το κόμικ να πει.Κατά τα άλλα ήταν αρκετά πιστή η μεταφορά με πολύ σεβασμό στο βιβλίο.Όσο για τις σκηνές οι οποίες λείπουν και ανέφερες φαντάζομαι θα είναι στο dvd,όπως και το Tales of the black Freighter και το Under the hood :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2295
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Την ταινία δεν την έχω δει ακόμα, παίζει να πάω το βράδυ. Διαβάζοντας όμως το παραπάνω ποστ (του OniBocho) έχω να πω κάτι:

 

Δε μπορούμε ποτέ να περιμένουμε από μια ταινία να περιέχει όλα όσα περιέχονται σε ένα βιβλίο/κόμικ. Είναι απλά αδύνατο. Θεωρώ δηλαδή εκ προοιμίου λάθος την αντιμετωπίση "Α, η ταινία δεν ήταν καλή γιατί έλειπε η τάδε σκηνή, έλειπε το τάδει κομμάτι, δεν έδειξε εκείνο το σημείο κλπ". Μέσα σε 2-3 ώρες που κρατάει μια ταινία ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να τα δείξεις όλα. Και όχι μόνο δε μπορείς, πολλά από αυτά δε χρειαζονται. Απ' τη στιγμή λοιπόν που γνωρίζουμε ότι θα πάμε να δούμε κάτι που κρατάει δυόμισυ ώρες λοιπόν, δε μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να συμπεριληφθούν τα πάντα. Λογικό είναι να γίνουν κάποιες περικοπές.

 

Όσο για τα Under The Hood και το Tales of the Black Freighter αυτά θα κυκλοφορήσουν αυτόνομα σε ξεχωριστό DVD (περισσότερες πληροφορίες εδώ) ακριβώς γιατί ήταν ένα σημαντικό κομμάτι του έργου και δεν ήθελαν να το παραλείψουν, απ' την άλλη όμως δε χώραγε και μέσα στην ταινία. Επιπλέον, σχετικά με τον Hollis Mason η σκηνή που λες ότι λείπει έχει γυριστεί κανονικά και θα συμπεριληφθεί στην director's cut έκδοση της ταινίας που θα βγει το καλοκαίρι (μαζί με ένα σωρό άλλες σκηνές). Καλό είναι λοιπόν να μη βιαζόμαστε να "θάψουμε" το σκηνοθέτη και την ταινία γενικότερα χωρίς να γνωρίζουμε όλα τα δεδομένα.

 

Για τα υπόλοιπα δε μπορώ ακόμα να εκφέρω γνώμη μια και δεν έχω δει την ταινία. Όταν το κάνω θα επανέλθω με μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8021
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  29
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5591 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το Watchmen δεν είναι η πρώτη "κατακρεουργημένη" ταινία, της οποίας extended και director's cut έκδοση θα δούμε. Και προφανώς, δεν έγινε αντιληπτό ότι δεν στάθηκα στις ελλείψεις της ταινίας, σε σχέση με το κόμικ. Όμως σκεφτείτε αυτό:

 

Ακόμα κι αν προστεθούν τα κομμάτια που λείπουν (όχι μόνο οι deleted scenes, αλλά και το Under the Hood και Tales of the Black Freighter) θα αλλάξει κάτι δραματικά στην ταινία; Απλώς θα γίνει μια ακόμη πιο πιστή μεταφορά και απεικόνιση, μιας εμπειρίας (γιατί δεν πρόκειται για απλή ανάγνωση) που δύσκολα μπορεί να αποδοθεί σε κάποιο άλλο μέσο, πέραν του αρχικού στο οποίο αποδόθηκε.

 

Με άλλα λόγια, το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο οι ελλείψεις ή οι αυθαιρεσίες του Snyder (Yeah man, we're shooting in New York and it's going to be awesome, man! I'm so thrilled about 'dat and it's gonna be so fun) όσο το ότο βγαίνοντας από την αίθουσα και προσπαθώντας να απομονώσω το κόμικ από το μυαλό μου, δεν κατάφερα να οδηγηθώ σε ένα νόημα. Θεωρώ πολύ λογική την αντίδραση των γύρω μου στην αίθουσα που αναστέναζαν, χτυπιόντουσαν, αδυμονούσαν να τελειώσει. Μα, πως να καταλάβουν ποιοι και τι είναι οι Watchmen, όταν τελικώς η ταινία απευθύνεται σε όσους διάβασαν το κόμικ, γιατί αυτοί ξέρουν τις λεπτομέρειες που άφησε απ' έξω η ομάδα του Snyder; Στο κάτω κάτω, το απλό και βασικό ερώτημα είναι "Θα προτρέψει αυτή η ταινία κάποιον να διαβάσει το κόμικ;"

 

Ακόμα και το Dark Knight που ήταν μια κακή ταινία, αρκετά χειρότερη από το Watchmen, θα στρέψει κάποιον να διαβάσει Batman. Το μόνο καλό είναι ότι το Watchmen ως κόμικ, δεν χρειάζεται ούτε συστάσεις, ούτε promo. Πουλάει από μόνο του (165.000 αντίτυπα τον περασμένο μόλις χρόνο and still counting).

 

Και για να συνδέσω κάτι στο θέμα των ελλείψεων. Στην σκηνή του σεξ, το πρόβλημα δεν είναι η ύπαρξή της, αλλά η διάρκειά της, την στιγμή που αφαιρέθηκαν τόσα πολλά στοιχεία. Eh? ;)

 

Όσο για τον Snyder, προφανώς και δεν θα με πείσει η κριτική του κάθε ανέραστου Δανίκα. Φροντίζει από μόνος του να με επιβεβαιώνει. (ετοιμάζει prequel στους 300, το οποίο θα γίνει παράλληλα με το αντίστοιχο κόμικ που θα ετοιμάσει ο Miller. :lol: :lol: ) Τι μας έδωσε ως τώρα, άλλωστε; 3 εντελώς μέτριες ταινίες μπορώ να θυμηθώ πρόχειρα. Dawn of the Dead, 300, The Watchmen.

 

Το συμπέρασμα είναι πως φυσικά και δεν περίμενα να αποδόσει ό,τι περιγράφεται και με τον τρόπο που περιγράφεται στο κόμικ (ή σε βιβλίο σε άλλες περιπτώσεις). Απαιτώ όμως από μια ταινία, να έχει μια λογική εξέλιξη (όπου λογική δεν σημαίνει αναμενόμενη ή ρεαλιστική, είμαι φαν του σουρεαλισμού και του φανταστικού στοιχείου) να αποδίδει κάποιο νόημα και φυσικά, στην περίπτωση που η ταινία στηρίζεται κάπου, προφανώς περιμένω τα νοήματα του ενός και του άλλου medium να ταυτίζονται.

 

Όσο για το αν ο Moore πήρε φράγκα από την παραγωγή, δεν καταλαβαίνω πως είσαι τόσο σίγουρος. Στους τίτλους πάντως μας είπαν "based uppon the novel co-created (sic) and illustrated by Dave Gibbons". Εκτός αν έχει συμβεί κάτι ανάλογο με την ιστορία Wachowski brothers και Grant Morrison για τα Matrix και το γνωρίζεις, οπότε διαφώτισέ μας παρακαλώ.

 

ΥΓ. Αναφέρεσαι στην στολή του Batman, όταν λες για τον Keaton? Στα Batman του Tim Burton? Δηλαδή στα μοναδικά Batman που γυρίστηκαν ποτέ! Αυτά που προβλήθηκαν το '89 και το '92, έτσι; 20 χρόνια πριν; Αχά! Μάλιστα! :thinking:

 

Κι ένα στατιστικό, που συνήθως δεν δίνω σημασία, αλλά αν μη τι άλλο, είναι ενδεικτικό μιας κατάστασης, από το http://www.boxofficemojo.com:

 

Watchmen disintegrated 67 percent to an estimated $18.1 million for $86 million in ten days, trailing all previous superhero movies that debuted in the $50 million range through the same point. For perspective, 300, which Watchmen was oft compared to, fell 54 percent to $32.9 million in its second weekend (for a $129.2 million total), and, among major comic book movies, only Hellboy II: The Golden Army and Hulk had steeper drop-offs. The weekend further cemented Watchmen's status as a movie with much more limited appeal than other superhero pictures, rooted in its non-mainstream source material and its diffuse storyline and marketing. Watchmen's 124 IMAX theaters held a bit better than the rest. They were down 58 percent, accounting for an estimated $2.3 million of the weekend and $9.5 million of the total.

 

While overall business was down, it wasn't due to several aging but trusty holdovers. Taken had the smallest decrease among nationwide releases, off a mere nine percent to an estimated $6.7 million for $126.8 million in 45 days. The action thriller is the first picture since The Dark Knight to spend seven weeks in the Top Five, something that's occurred only 12 times in this decade.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) ηρεμάααα :) πετάτε και κανένα σμάηλυ που και που. κάνει καλό στην υγεία όλων :) αν ο απέναντι διαφωνεί, ε, τι να κάνουμε. διαφωνεί :) c'est la vie. το πολύ πολύ προσπεράστε το. δεν θα χάσει και η Βενετιά βελόνι :)

(β) @dimis. Δεν έχω δει τη ταινία, αλλά έχοντας διαβάσει το κόμικ και διαβάζοντας για το πόσο πιστή είναι η ταινία σε αυτό, 2 πραγματάκια. Αρκετά για τα οποία μιλάς, στην εποχή τους ήταν απίστευτα πρωτοπόρα/καινοτόμα (και όπως παρατηρούν και άλλοι, υπάρχουν στο κόμικ ακόμα περισσότερα στοιχεία). Οι σχέσεις των 2 συγκεκριμένων αντρών (και δη 2 κατηγοριοποιημένων ως ηρώων) με την/τις γυναίκα/ες, καίτοι αποτελούν στοιχεία μέσα από τη ζωή (όχι απαραίτητα ότι πιο καθημερινό, αλλά αρκετά ψυχολογικά προβλήματα επηρρεάζουν τη μειονότητα και όχι την πλειονότητα του κόσμου) ήταν καινοφανή για το ευνουχισμένο από τη δεκαετία του 50 υπερηρωικό κόμικ. Την ίδια εποχή ο Alan Moore σοκάριζε τους πάντες (και παραμένει και σήμερα σοκαριστικό ως ένα βαθμό για κόμικ) δείχνωντας με κάθε λεπτομέρεια (αίματα, πλακούντας, μήτρα κλπ) μια γέννα στο Miracleman. Ότι πιο φυσικό και όμως ελάχιστοι (αν το έχει κάνει και κανένας άλλος) έχουν δείξει κάτι τέτοιο σε κόμικ. Αντίστοιχα η τελική λύση που σκαρφίζεται ο άλλος αποτελεί και αυτή μια δύσκολη απάντηση στα προβλήματα που τον βασανίζουν. Θυμίζω ότι τα 80ς τα βγάλαμε με τη λεγόμενη "ισοροπία του τρόμου". Γενικότερα, ένα μεγάλο ατού/προσόν του Alan Moore είναι η απόδομηση των πραγμάτων με τα οποία ασχολείται. (δεν τα γράφω για να σε πείσω ότι είναι αριστούργημα/καλό/whatever. απλώς για να σου εξηγήσω το τι βλέπουμε οι υπόλοιποι σε αυτό ;) )

 

Πάντως μου ακούγεται, αυτή τη στιγμή, λίγο χαζό να μεταφράζεται στα Ελληνικά ένα έργο (για το κόμικ μιλάω) το οποίο για να το εκτιμήσεις, θα πρέπει να έχεις βιώσει την αντίστοιχη κουλτούρα (και σαφέστατα, ο αριθμός των υπερηρωικών που έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά είναι μια τρίχα μπροστά στα όσα έχουν δημοσιευτεί έξω). Σα να δείχνεις σε κάποιον που ζήτημα να έχει δει 5-10 πίνακες στη ζωή του, ένα αριστούργημα κάποιου κυβιστή :)

 

:cheers5:

 

edit: και ένα ακόμα σχόλιο γιατί θα σκάσω :) καταλαβαίνω ότι υπάρχουν και κάποιοι που δεν έχουν διαβάσει το κόμικ, φαντάζομαι ότι είναι ελάχιστοι (να θες να δεις μια ταινία με υπερήρωες χωρίς να διαβάζεις υπερηρωικά, μου ακούγεται κάπως και αντίστοιχα να διαβάζεις υπερηρωικά χωρίς να έχεις διαβάσει το Watchmen?... ). Υπό αυτό το πρίσμα, το να βλέπω σημεία της πλοκής σποϊλαρισμένα, καίτοι σωστό, είναι σα να βάζεις σε σπόιλερ στους 300 ότι στο τέλος πεθαίνει ο Λεωνίδας :) (ειδικά όταν το κουβεντιάζεις με Έλληνες)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Αντε να χαλαρώσουμε λίγο. Δεν την έχω δει αλλά έχω μια υποψία για πιο πράγμα μιλάει.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2295
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελικά όντως πήγα και την είδα σήμερα την ταινία. Οι εντυπώσεις μου:

 

Κατ' αρχήν σαν μεταφορά ήταν πάρα πολύ καλή. Όλοι οι διάλογοι, τα σκηνικά, οι χαρακτήρες κλπ ήταν σχεδόν αυτούσιοι από το κόμικ. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω από κάποιον, θυμίζει την πιστότητα με την οποία μεταφέρθηκε το Sin City στον κινηματογράφο. Κάποια κομμάτια που λείπουν, όπως πχ ο περιπτεράς (που και πάλι εμφανίζεται για λίγο) ή το Tales of the Black Freighter καλά κάνουν και λείπουν μια και δε θα προσέφεραν κάτι παραπάνω στην ταινία, ίσα ίσα που θα κούραζαν ακόμα περισσότερο. Με βάση αυτά λοιπόν δε θεωρώ ότι η ταινία θα μπορούσε να μεταφερθεί καλύτερα στην οθόνη. Ο Snyder τα κατάφερε και έκανε μια πολύ πιστή μεταφορά.

 

Το πρόβλημα όμως βρίσκεται αλλού. Στο κατά πόσο η ίδια η ιστορία "αποδίδει" στη μεγάλη οθόνη. Και η αλήθεια είναι ότι συναντάει κάποιες δυσκολίες. Οι πληροφορίες που καλείται να δώσει στον θεατή είναι πάρα πολλές και με το να προσπαθεί να τις δώσει όλες μαζεμένες μέσα σε 2-3 ώρες δεν τον αφήνει να σκεφτεί και να τις επεξεργαστεί. Γι' αυτό και υπήρχε πολύς κόσμος (που δεν είχε διαβάσει το κόμικ) που ξενέρωσε με την ταινία. Γιατί δεν κατάφεραν να μπουν στο κλίμα. Το κόμικ το παίρνεις, το διαβάζεις με το πάσο σου, με το δικό σου ρυθμό και όχι με αυτό που σου επιβάλει ο σκηνοθέτης. Μπορείς να σταθείς κάπου, να ξαναδιαβάσεις κάποιο κομμάτι, να γυρίσεις πίσω και να θυμηθείς κάτι άλλο που έγινε. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα μπαίνεις όλο και περισσότερο στον κόσμο του κόμικ και αρχίζεις να καταλαβαίνεις καλύτερα τους χαρακτήρες και τις καταστάσεις. Στην ταινία όλες αυτές οι πολυτέλειες δεν υπάρχουν. Ξεκινάει και μπαίνεις σε ένα rollercoaster όπου προσπαθείς να βγάλεις άκρη. Δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις τον κάθε χαρακτήρα, ούτε να δεθείς μαζί του.

 

Πρέπει όμως να γίνει ένας διαχωρισμός εδώ. Το πρόβλημα αυτό δεν οφείλεται ούτε στο σκηνοθέτη, ούτε στη μεταφορά του. Οφείλεται στο ίδιο το κόμικ. Δε γράφτηκε με σκοπό να γίνει ταινία, αλλά με σκοπό να γίνει κόμικ. Επιπλέον, το κόμικ είχε κάποια νοήματα να περάσει τα οποία εκείνη την περίοδο ήταν πολύ σημαντικά. Έδειξε τους υπερήρωες εντελώς διαφορετικά απ' ότι τους έβλεπε ο κόσμος μέχρι τότε. Σήμερα όμως αυτό το κάνει και η κουτσή Μαρία. Στον κινηματογράφο δε, αυτό γίνεται κατά κόρον. Επιπλέον το κόμικ απευθυνόταν σε ένα συγκεκριμένο κοινό (αυτούς που διαβάζουν κόμικ) όχι σε όλους όπως μια ταινία. Συνεπώς δε μπορεί κάνει την ίδια αίσθηση που έκανε τότε.

 

Αν λοιπόν θεωρήσουμε εξ αρχής ότι η ταινία δε μπορεί να φτάσει το κόμικ, δε νομίζω ότι είναι σωστό να την κατηγορούμε που τελικά δεν το κάνει. Ίσα ίσα, θεωρώ μεγάλο κατόρθωμα το ότι κατάφερε και απέδωσε αυτά που απέδωσε. Ο Snyder προτίμησε να κάνει μία όσο το δυνατόν πιο πιστή μεταφορά του κόμικ, απευθυνόμενος κυρίως στους φανς και όχι στο ευρύ κοινό. Προσωπικά το προτιμώ από το να έδειχνε μία κατά πολύ αλλοιωμένη εκδοχή, που θα "πούλαγε" όμως περισσότερο. Τώρα είδα αυτό που ήθελα. Να παίρνουν σάρκα και οστά οι χαρακτήρες και οι σκηνές που διάβαζα στο κόμικ. Θα μπορούσε να γίνει καλύτερα; Ίσως. Θα μπορούσε να γίνει χειρότερα; Σίγουρα. Είμαι ικανοποιημένος από αυτό που είδα; Σε μεγάλο βαθμό ναι.

 

Γενικά υπήρχαν κομμάτια που μου άρεσαν πολύ και κομμάτια που με χάλασαν. Πιο συγκεκριμένα:

 

Τι μου άρεσε:

- Η πιστή μεταφορά

- Ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζονταν τα credits στην αρχή

- Κάποιες επιλογές casting. Ο Rorsarch πχ δίνει ρέστα, τόσο όταν φοράει τη μάσκα, όσο και όταν τη βγάζει.

 

Τι δε μου άρεσε:

- Κάποιες σκηνές ήταν too much. Η ταινία γενικά ήταν πολύ πιο βίαιη και splatter απ' ότι χρειαζόταν. Δε θεωρώ ότι αυτό ήταν απαραίτητο.

- Η ερωτική σκηνή. Way too long και το τραγούδι απλά τραγικό.

- Κάποιες άλλες επιλογές casting. Πχ η ερμηνία του Ozymandia είναι λίγο άψυχη/ψεύτικη. Επίσης δεν ξέρω αλλά η Sally ειδικά ως μεγάλη δε με έπεισε.

- Θα ήθελα η σκηνή με το origin του dr. Manhattan να ήταν όσο detailed είναι και στο κόμικ και να πηγαίνει μπρος πίσω (εδώ πήγαινε σχεδόν πάντα προς τα εμπρός). Λογικό για να μην πάρει πάρα πολύ χρόνο. ευελπιστώ όμως να τη δούμε πιο μεγάλη στην director's cut έκδοση.

 

Αυτά για την ώρα. Ίσως επανέλθω και αύριο με περαιτέρω σχόλια γιατί για την ώρα κοιμαμαι όρθιος..

 

Bottomline: Αν είστε φαν του κόμικ δείτε το. Αν όχι, φροντίστε να μάθετε κάποια βασικά πράγματα για τους χαρακτήρες και την υπόθεση γιατί αλλιώς μπορεί πολύ εύκολα να χάσετε τη μπάλα!

 

Cheers! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαγραφήκαν ποστ προσωπικών αντιπαραθέσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΞΑΝΑΔιαγραφήκαν ποστ προσωπικών αντιπαραθέσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σε θέλω αμείλικτο!!!!! :lol:

Διέγραψε και το δικό μου γιατί είναι άσχετο με το περιεχόμενο :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8021
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  29
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5591 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σε ένα από αυτά υπήρχε και η θέση μου για όσα έγραψε ο sneaker. Προφανώς και δεν μπορώ να αποστηθίσω, αλλά σε γενικές γραμμές, είχα γράψει:

 

Sneaker, είδες που τελικά συμφωνούμε στα περισσότερα σημεία, στο κυριότερο των οποίων είναι πως η ταινία χάνει το νόημα και την ουσία του κόμικ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  147
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  147
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τελικά όντως πήγα και την είδα σήμερα την ταινία. Οι εντυπώσεις μου:

 

Κατ' αρχήν σαν μεταφορά ήταν πάρα πολύ καλή. Όλοι οι διάλογοι, τα σκηνικά, οι χαρακτήρες κλπ ήταν σχεδόν αυτούσιοι από το κόμικ. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω από κάποιον, θυμίζει την πιστότητα με την οποία μεταφέρθηκε το Sin City στον κινηματογράφο. Κάποια κομμάτια που λείπουν, όπως πχ ο περιπτεράς (που και πάλι εμφανίζεται για λίγο) ή το Tales of the Black Freighter καλά κάνουν και λείπουν μια και δε θα προσέφεραν κάτι παραπάνω στην ταινία, ίσα ίσα που θα κούραζαν ακόμα περισσότερο. Με βάση αυτά λοιπόν δε θεωρώ ότι η ταινία θα μπορούσε να μεταφερθεί καλύτερα στην οθόνη. Ο Snyder τα κατάφερε και έκανε μια πολύ πιστή μεταφορά.

 

Το πρόβλημα όμως βρίσκεται αλλού. Στο κατά πόσο η ίδια η ιστορία "αποδίδει" στη μεγάλη οθόνη. Και η αλήθεια είναι ότι συναντάει κάποιες δυσκολίες. Οι πληροφορίες που καλείται να δώσει στον θεατή είναι πάρα πολλές και με το να προσπαθεί να τις δώσει όλες μαζεμένες μέσα σε 2-3 ώρες δεν τον αφήνει να σκεφτεί και να τις επεξεργαστεί. Γι' αυτό και υπήρχε πολύς κόσμος (που δεν είχε διαβάσει το κόμικ) που ξενέρωσε με την ταινία. Γιατί δεν κατάφεραν να μπουν στο κλίμα. Το κόμικ το παίρνεις, το διαβάζεις με το πάσο σου, με το δικό σου ρυθμό και όχι με αυτό που σου επιβάλει ο σκηνοθέτης. Μπορείς να σταθείς κάπου, να ξαναδιαβάσεις κάποιο κομμάτι, να γυρίσεις πίσω και να θυμηθείς κάτι άλλο που έγινε. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα μπαίνεις όλο και περισσότερο στον κόσμο του κόμικ και αρχίζεις να καταλαβαίνεις καλύτερα τους χαρακτήρες και τις καταστάσεις. Στην ταινία όλες αυτές οι πολυτέλειες δεν υπάρχουν. Ξεκινάει και μπαίνεις σε ένα rollercoaster όπου προσπαθείς να βγάλεις άκρη. Δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις τον κάθε χαρακτήρα, ούτε να δεθείς μαζί του.

 

Πρέπει όμως να γίνει ένας διαχωρισμός εδώ. Το πρόβλημα αυτό δεν οφείλεται ούτε στο σκηνοθέτη, ούτε στη μεταφορά του. Οφείλεται στο ίδιο το κόμικ. Δε γράφτηκε με σκοπό να γίνει ταινία, αλλά με σκοπό να γίνει κόμικ. Επιπλέον, το κόμικ είχε κάποια νοήματα να περάσει τα οποία εκείνη την περίοδο ήταν πολύ σημαντικά. Έδειξε τους υπερήρωες εντελώς διαφορετικά απ' ότι τους έβλεπε ο κόσμος μέχρι τότε. Σήμερα όμως αυτό το κάνει και η κουτσή Μαρία. Στον κινηματογράφο δε, αυτό γίνεται κατά κόρον. Επιπλέον το κόμικ απευθυνόταν σε ένα συγκεκριμένο κοινό (αυτούς που διαβάζουν κόμικ) όχι σε όλους όπως μια ταινία. Συνεπώς δε μπορεί κάνει την ίδια αίσθηση που έκανε τότε.

 

Αν λοιπόν θεωρήσουμε εξ αρχής ότι η ταινία δε μπορεί να φτάσει το κόμικ, δε νομίζω ότι είναι σωστό να την κατηγορούμε που τελικά δεν το κάνει. Ίσα ίσα, θεωρώ μεγάλο κατόρθωμα το ότι κατάφερε και απέδωσε αυτά που απέδωσε. Ο Snyder προτίμησε να κάνει μία όσο το δυνατόν πιο πιστή μεταφορά του κόμικ, απευθυνόμενος κυρίως στους φανς και όχι στο ευρύ κοινό. Προσωπικά το προτιμώ από το να έδειχνε μία κατά πολύ αλλοιωμένη εκδοχή, που θα "πούλαγε" όμως περισσότερο. Τώρα είδα αυτό που ήθελα. Να παίρνουν σάρκα και οστά οι χαρακτήρες και οι σκηνές που διάβαζα στο κόμικ. Θα μπορούσε να γίνει καλύτερα; Ίσως. Θα μπορούσε να γίνει χειρότερα; Σίγουρα. Είμαι ικανοποιημένος από αυτό που είδα; Σε μεγάλο βαθμό ναι.

 

Γενικά υπήρχαν κομμάτια που μου άρεσαν πολύ και κομμάτια που με χάλασαν. Πιο συγκεκριμένα:

 

Τι μου άρεσε:

- Η πιστή μεταφορά

- Ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζονταν τα credits στην αρχή

- Κάποιες επιλογές casting. Ο Rorsarch πχ δίνει ρέστα, τόσο όταν φοράει τη μάσκα, όσο και όταν τη βγάζει.

 

Τι δε μου άρεσε:

- Κάποιες σκηνές ήταν too much. Η ταινία γενικά ήταν πολύ πιο βίαιη και splatter απ' ότι χρειαζόταν. Δε θεωρώ ότι αυτό ήταν απαραίτητο.

- Η ερωτική σκηνή. Way too long και το τραγούδι απλά τραγικό.

- Κάποιες άλλες επιλογές casting. Πχ η ερμηνία του Ozymandia είναι λίγο άψυχη/ψεύτικη. Επίσης δεν ξέρω αλλά η Sally ειδικά ως μεγάλη δε με έπεισε.

- Θα ήθελα η σκηνή με το origin του dr. Manhattan να ήταν όσο detailed είναι και στο κόμικ και να πηγαίνει μπρος πίσω (εδώ πήγαινε σχεδόν πάντα προς τα εμπρός). Λογικό για να μην πάρει πάρα πολύ χρόνο. ευελπιστώ όμως να τη δούμε πιο μεγάλη στην director's cut έκδοση.

 

Αυτά για την ώρα. Ίσως επανέλθω και αύριο με περαιτέρω σχόλια γιατί για την ώρα κοιμαμαι όρθιος..

 

Bottomline: Αν είστε φαν του κόμικ δείτε το. Αν όχι, φροντίστε να μάθετε κάποια βασικά πράγματα για τους χαρακτήρες και την υπόθεση γιατί αλλιώς μπορεί πολύ εύκολα να χάσετε τη μπάλα!

 

Cheers! :beer:

 

ειδα τη ταινια το Σαββατο..δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο..η κριτικη που εκανες με καλυψε απολυτα.. :beer: :beer: :beer:;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2295
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όπως πολύ σωστά έκανε ο germanicus και με πρόλαβε, διαγράφηκαν κάποια ποστ τα οποία είχαν αρχίσει να ξεφεύγουν τόσο σε σχέση με το θέμα του τόπικ όσο και με το ύφος. Δεν είμαστε εδώ για να ξεκινάμε καβγάδες ούτε για να τη λέμε σε άλλους.

 

Προφανώς και ο καθένας εχει δικαίωμα στην άποψη του, θα πρέπει όμως να σέβεται και τις απόψεις των άλλων.

 

Διαφορετική συμπεριφορά δε θα γίνεται ανεκτή.

 

Το θέμα λοιπόν θεωρείται λήξαν. Σχετικά με κάποιο σχόλιο τώρα:

 

Sneaker, είδες που τελικά συμφωνούμε στα περισσότερα σημεία, στο κυριότερο των οποίων είναι πως η ταινία χάνει το νόημα και την ουσία του κόμικ;

Ναι, αλλά θα παρατήρησες κι εσύ ότι διαφωνούμε σε κάτι εξίσου σημαντικό: Εγώ θεωρώ ότι ο Snyder έκανε εκπληκτική δουλειά σχετικά με τη μεταφορά του κόμικ στην οθόνη και δε θα την αποκαλούσα με τίποτα "κατακρεουργημένη ταινία". Δε θεωρώ ότι έκοψε κάτι σημαντικό από την ταινία, ούτε ότι στην παρεμβολή του οφείλονται τα αρνητικά σχόλια που έχουν ακουστεί για αυτήν. Αυτά που έκοψε (που έτσι κι αλλιώς ήταν πολύ λίγα) καλά έκανε και τα έκοψε. Απλά η ιστορία αυτή δε μπορεί να αποδωθεί (γενικά και αόριστα - όχι συγκεκριμένα από τον Snyder) επαρκώς μέσα σε 2,5 ώρες μεταφέροντας το ίδιο συναίσθημα και τις ίδιες σκέψεις που περνάει το κόμικ.

 

Επιπλέον, θεωρώ το Dark Knight απ' τις καλύτερες ταινίες (αν όχι την καλύτερη) βασισμένες σε κόμικ που έχουν βγει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8021
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  29
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5591 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και όπως φαίνεται θα συνεχίσουμε να διαφωνούμε στο θέμα της "πιστής μεταφοράς" καθότι για εμένα, η απόδοση δεν ήταν καλή. Ξεκινώντας από αυτά που άλλαξαν, μέχρι αυτά που έμειναν απ' έξω, η ουσία του κόμικ δεν μεταφέρθηκε στην ταινία. Εντωμεταξύ (και δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση) σχεδόν κάθε αλλαγή ή σοβαρή παράλειψη περιφέρεται γύρω από τον Ozymandias, κατά την άποψή μου. Για παράδειγμα, πέρα από την τραγική αλλαγή του killer squeed που ήταν δημιούργημα του Dr. Manhattan σε συνεργασία με τον Ozymandias, δεν εστιάζει καθόλου στο πως ο Comedian και οι πρώτες συνελεύσεις άλλαξαν τον τρόπο σκέψης του.

 

Τουλάχιστον συνεχίζουμε να συμφωνούμε πως το Watchmen και όλα του τα νοήματα δεν χωρούν σε μια συμβατική ταινία, με συμβατική διάρκεια κτλ κτλ.

 

Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε παραπάνω. Η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή. Κι αν καμιά φορά παρεκτρεπόμαστε, είναι λόγω της αγάπης (ίσως και λατρείας) για ορισμένα πράγματα. Προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν γίνονται με σκοπό. Διαβάζεις κάτι που δεν σου αρέσει, το σχολιάζεις, το ίδιο κάνει και ο καθένας με την σειρά του. Είναι ο τρόπος που λειτουργούν τα φόρα. Απλώς διαφέρει ο τρόπος έκφρασης του καθενός.

 

Όσο για το Dark Knight, αν υπάρχει ανάλογο thread, το συζητούμε εκεί, για να μην είμαστε off-topic.

 

Και για να ελαφρύνω το κλίμα:

 

howawfulaboutalan2.jpg

Επεξεργασία από OniBocho
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6948
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  28
  • Reputation:   29
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

χαχα,ωραια εκδοχη αυτη,κανε την προταση στον Alan!!!θα συμφωνησω μαζι σου,τα βαθυτερα νοηματα ελειπαν απο την ταινια,μαζι και το χταποδακι.Να προσθεσω οτι προσωπικα οταν το διαβασα δεν ξερω γτ αλλα ενιωσα να ταυτιμομαι με τον Rorscharch πραγμα που θεωρησα φυσιολογικο αλλα στην ταινια δεν εγινε κατι τετοιο.(ουτε για τη μασκα του ειπε πουθενα πως την εφτιαξε,αντε ο αλλος να καταλαβει τι ειναι.)το μονο που μ αρεσε πολυ ηταν οτι καποιες σκηνες ηταν σαν να βγηκαν απο το βιβλιο,πχ στην ταφη του comedian οταν δειχνει μια σκηνη με καμερα απο πανω με τη βροχη και αλλες πολλες.Σαν ταινια γενικα μου αρεσε και με 3αναπορωσε με watchmen!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν πρωί. Πολύ πρωί. Ούτε ο Ρόρσαχ δεν είχε ξυπνήσει ακόμα! Μία βροχερή μέρα του Μάρτη Γδάρτη κλπ.

Παρόλαυτα, πήγα μια βολτίτσα από το Comicworld Χαλανδρίου και αντίκρισα τον πρώτο οιωνό για μια πλέον αποδοτική μέρα: συμπλήρωσα το σετάκι με τα action figures των Watchmen που ήθελα!!! :D:dance::yahoo:

 

Ε, μετά θα ερχόνταν και η ταινία. Είχα ακούσει σχόλια που την κατέτασσαν σε επίπεδο Disaster Movie και σχόλια που είχαν σχέση με χαρακτηρισμούς του τύπου "με πήρε ο ύπνος" "σκυλοβαρέθηκα" "έφτιαχνα τη λίστα με τα ψώνια γιατί δεν ήταν σαν το Dark Knight που είχαν δει οι φίλες μου" κτλ. :)

 

Ε, λοιπόν...

 

Mr.Snyder, :div:

 

 

ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ!!!!!! Δεν έχω διαβάσει παραπάνω από την 10η σελίδα του πρώτου τεύχους και πιστεύω το Whatmen δεν πιάνεται... :D Αλλά προσωπικά ΤΑ'ΠΑΙΞΑ!!!!! Και κατάλαβα γιατί είναι για άνω των 18...(βλ.Rorschach's origin :oops: )

Μονάχα το soundtrack με χάλασε λόγω 2-3 κομματιών που δεν πολυκολλάγανε. Σα μεταφορά και με έπεισε να διαβάσω Watchmen, και να δω τα 2 animated, και να το κατατάξω χαλαρά στις καλύτερες μεταφορές κόμικ που έχω δει, ακριβώς κάτω από τα Sin City & 300. :)

 

 

10/10 από μένα. :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Λοιπόν το είδα κι εγώ χθες το βράδυ,αλλά δεν μπορώ να πω πολλά,γιατί ο Τζιν παρακολουθεί... ;)

Ας τα πάρουμε από την αρχή..20 λεπτά διαφημίσεις...Θέλετε να τρελαθώ; :confuse:

Το 95% αυτών που ήταν εντός της αιθούσης έφυγε απογοητευμένος...

όχι όμως κι εγώ.Δεν έχω διαβάσει το κόμικ,επομένως δε μπορώ να ξέρω πως ήταν η μεταφορά,αλλά γενικότερα μου άρεσε.

Νομίζω ότι περνάει πολλά μηνύματα,δεν είναι ένα απλό κόμικ.Είχε δράση είχε λίγο ξύλο,είχε και κάποιες σκηνές που με χάλασαν,όπως στο διάστημα και το ζευγαράκι στο σκάφος.Ε ήταν λίγο υπερβολικά,αν ήθελε ο άλλος αν σκεφτεί να ανέβαινε σε κάποιον ουρανοξύστη,σαν τον spiderman...

Γενικά μου άρεσε,εδικά κάποιες σκηνές ήταν όλα τα λεφτά σκηνοθετικά,ας πούμε όταν ήταν σε αργή κίνηση.

 

 

Ειδικό :respect: ''Δεν είμαι κλειδωμένος εδώ μέσα μαζί σας,εσείς είστε κλειδωμένοι μαζί μου''

Και είχε και μια δόση ελληνικής πραγματικότητας,απλά αντί για ελικόπτερο είχε κάτι διαφορετικό! :beer:

 

 

Α,ποιος μπορεί αν μου βρει ένα παλτό σαν του Ρόρσαχ;Όλα τα λεφτά....! :best:

Επεξεργασία από kostis7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  67
  • Reputation:   99
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο θάνατος τόσων ανθρώπων, στο τέλος, πέρασε λιγάκι ανάλαφρα? Αυτή τη γεύση μου άφησε φεύγοντας....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δε νομίζω ίσα ίσα κιόλας...Αυτό νομίζω είναι ένα μήνυμα,αφήνοντας υπόνιες ότι συμβαίνει και στην πραγματικότητα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν έχω δει ακόμη την ταινία. Αργεί να έρθει στην πόλη μου, και τα αρχεία που κυκλοφορούν στον ιντερνετ είναι ακομη κάκιστης ποιότητας. Αλλα...

 

1. Δεν είναι δικό μας το έργο. Μπορούν να το κάνουν ό,τι θέλουν. Και να μη μας ρωτήσουν. Αυτές οι σκέψεις ότι μας πέφτει λόγος είναι στο μυαλό του καθενός. Για οποιοδήποτε έργο αυτό.

2. Και βέβαια θα έχει αλλαγές από το πρωτότυπο. Δε χοράνε 300 σελίδες σε 2 ώρες. Τις ξεπέρασα αυτές τίς "παρεμβάσεις" στις ταινίες του Spider-man και των X-Men. Και μου άρεσαν πολύ και τα τρίτα μέρη. Δε θεωρώ ότι ήταν αριστουργήματα, γιατί δε μπορώ να θεωρώ τίποτα, αφού δεν είμαι κάποιος σπουδαίος θεωρητικός.

 

Από την άλλη δε το είδα και δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Οι σκέψεις μου ως τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Όχι 2 ώρες...3 παρά τέταρτο.... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Όχι 2 ώρες...3 παρά τέταρτο.... :best:

 

Χριστόδουλέ μου! Σοβαρά;;

Τους 7 σαμουράι που ήταν 3 ώρες έκανα 3 μέρες να το τελειώσω! Κάθε μέρα έβλεπα μια ώρα. Δεν άντεχα παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το είδα και εγώ λοιπόν.

 

Δεν θα την θεωρήσω κακή ταινία. Απλώς είχε πρόβλημα με τον ρυθμό της (μια καλύτερη κατανομή του υλικού της στον διαθέσιμο χρόνο τον ήθελε), και δεν υπήρχε η απαραίτητη συνοχή στα flashbacks. Αυτός είναι και ο λόγος που όσοι δεν έχουν διαβάσει το κόμικ μπερδεύονται πιστεύω, και η αλήθεια είναι πως εγώ θα πάθαινα το ιδιο αν δεν το είχα διαβάσεί. Σίγουρα επίσης κάποιες λεπτομέρειες που έχουν ανακοινωθεί πως θα είναι στο DVD θα ήταν καλό να ήταν και στη κινηματογραφική προβολή της ταινίας για να εξομαλυνθεί κάπως η κατάσταση. Ακόμα και έτσι όμως, η ταινία δίνει τροφή για σκέψη σε όσους δεν έχουν διαβάσει το κόμικ, όπως διαπίστωσα από την παρέα μου με την οποία το είδα.

Όσο αφορά το περιβόητο διαφορετικό τέλος, δεν κατάλαβα γιατί ενόχλησε Ίσα ίσα ήταν αρκετά καλή ιδέα που πιστεύω που ταιριάζει και με το πνεύμα του κόμικ. Λίγο περισότερη ανάπτυξη να είχε, και θα ήταν σούπερ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1611
  • Content Count:  5044
  • Reputation:   34530
  • Achievement Points:  5052
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν λίγη ώρα γύρισα από τον κινηματογράφο όπου είδα κι εγώ το Watchmen. Πολύ μεγάλο μεν, αλλά πολύ καλύτερο απ' ότι περίμενα. Παρ' όλο που με είχαν επηρεάσει κάποιoι σε φόρουμ για κάτι awkward σκηνές που διάβασα πως υπήρχαν (σεξ με μουσική υπόκρουση Halleluja κλπ.), ευτυχώς δεν με χάλασαν - δεν κράτησαν και τόσο όσο έγραφαν.

 

Ωστόσο παραμένει το πρόβλημα που είχε αναφερθεί από την αρχή του εγχειρήματος. Όσο πιστός και να ήταν (που ήταν) ο Snyder στο βιβλίο, απλώς αποτύπωσε ένα κομμάτι του, αυτό που ΕΛΕΓΕ το βιβλίο, όχι αυτό που ΕΙΝΑΙ. Ένα πολύ καλό σχετικό άρθρο (με το οποίο συμφωνώ) στο site του Comicdom βρίσκεται εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

GCF συνήθως αυτά τα flashbacks εμένα δεν μου πολυαρέσουν,γιατί σε ορισμένες ταινίες,τα κάνουν μπερδεμένα και χάνεσαι.Παρά το γεγονός πως δεν έχω διαβάσει το κόμικ,δεν έχασα τη συνοχή.Ήξερα που βρισκόμουν,ήταν ξεκάθαρα,διαφορετικά πρόσωπα και εποχές,άλλωστε ο Κωμικός είχε πεθάνει,άρα το καταλάβαινες.Όσο για το χρόνο δεν ξέρω αν θα μπορούσε να βγει λιγότερη ώρα...

 

ramirez,έχει δίκιο να λες πως δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή μεταφορά,είναι άλλο το χαρτί και άλλο η οθόνη.ίσως θα μπορούσε αν ήτνα καλύτερο δεν ξέρω,αλλά δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε,το μόνο που μπορούμε αν σχολιάσουμε είναι η πιστή μεταφορά,όσο γίνεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καμμένος με το κόμικ - πέρασα 2 χρόνια με το nick-name "The_Comedian" σε κάποια forums - καθυστερημένος κατά 2 βδομάδες πήγα και το είδα χθες το βράδυ.

 

Η γνώμη μου? Εξαιρετικό!!

 

 

 

Δεν θα κάνω σύγκριση του βάρους που είχε το κόμικ και η ταινία. Το αρχικό σενάριο δεν είχε γραφτεί για κινηματογράφο. Θα μπορούσε κάλλιστα να αποδωθεί πιστά σε τηλεοπτική σειρά 12 επεισοδείων αλλά και πάλι δεν θα έκανε την ίδια αίσθηση.

 

 

 

Έχοντας αυτό στο νου και κρίνοντάς το σαν κινηματογραφική μεταφορά ξαναλέω ότι μου φάνηκε εξαιρετικό!

 

 

 

Το στήσιμο των χαρακτήρων πολύ πετυχημένο - φωνές, πρόσωπα, ανάστημα, κινήσεις, τα πάντα. Τολμώ να πω ότι ο Οζυμανδιας μου φάνηκε καλύτερα δωσμένος στην κινηματογραφική του εκδοχή! Επίσης να τονίσω τη σημαντικότητα του να χρησιμοποιηθούν όχι ιδιαίτερα δημοφιλείς ηθοποιοί για τους βασικούς ρόλους. Όπως οι ήρωες όταν κυκλοφόρησε το κόμικ έτσι και οι χαρακτήρες τώρα έχουν σαφείς αναφορές σε άλλα πρόσωπα αλλά είναι μια εναλλακτική απεικόνησή τους.

 

 

 

Το soundtrack ταιριαστό στην εποχή που αναφερόταν. Όχι κάτι τρελό, ίσα να δίνει τον τόνο της εποχής χωρίς να σε αποσπά από το story. Με εξαίρεση ένα θεματάκι που με ξενέρωσε...

 

 

Το Hallelujah ήταν το τραγικό κομμάτι της ταινίας. Ναι, εκεί ήταν το μόνο σημείο που είπα "ok, το πιάσαμε, προχώρα".

 

 

 

 

Οι σκηνές μάχης μια χαρά - ούτε υπερβολή ούτε τίποτα που φοβόμουν ότι θα έβλεπα.

 

 

 

Τέλος, για το πολυσυζητημένο φινάλε που διαφοροποιήθηκε από το βιβλίο, είμαι κάθετος ότι τα έσπασε. Τολμώ να γίνω ιερόσυλος δηλώνοντας ότι μου φάνηκε πως ήταν όπως έπρεπε να είχε γραφτεί από πάντα. Τόσο πετυχημένο. :best:

 

 

 

Στη σκιά της ικανοποίησης που πήρα κρύβονται μικρά σκηνοθετικά θεματάκια, η αδιάφορη υποκριτική ικανότητα της spectre και κάποια αγαπημένα μικροθέματα που πέρασαν στο ντούκου.

 

 

 

Αναμένω το full extended directors cut με λίγ'απόλα DVD για να δω ό,τι extra θα έχουν στριμώξει μέσα στα δισκάκια του για να με κάνουν να ξαναχαρώ και να ξαναματαδιαβάσω το comic. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.