Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ ΦΡΑΝΚ: GRAPHIC DIARY


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ ΦΡΑΝΚ (TO): GRAPHIC DIARY
Σενάριο/Kείμενα:
Ari Folman
Σχέδιο:
David Polonsky
Hμερ. έκδοσης:
11-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό
Μέγεθος:
18.5 x 27.5
Σελίδες:
168
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Μαρίζα Ντεκάστρο (από τα Αγγλικά)
Πρωτότυπος τίτλος:
Das Tagebush der Anne Frank (10-2017)
Προέλευση:
Γερμανική
ISBN:
978-960-16-7496-4

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ANNAFRANK_0001.jpgANNAFRANK_0001z.jpg

 

 

Τιμή καταλόγου: 18,80€

Το ημερολόγιο της 'Αννας Φρανκ, παγκοσμίως γνωστό και αγαπημένο, παρουσιάζεται τώρα σε μια εντελώς νέα μορφή: ως Graphic Diary. Με μοναδικό τρόπο συνδέει το πρωτότυπο κείμενο με ζωντανούς διαλόγους και διηγήσεις, που βασίζονται στο ημερολόγιο, μέσα από την εντυπωσιακή και γεμάτη συναίσθημα δουλειά και εικονογράφηση των 'Αρι Φόλμαν και Νταβίντ Πολόνσκυ. Και οι δύο είναι γνωστοί για το κινηματογραφικό τους αριστούργημα Waltz with Bashir, το οποίο μεταξύ άλλων προτάθηκε για Όσκαρ. Με όση ζωντάνια γράφει η 'Αννα Φρανκ για τη ζωή της στην Kρυψώνα, τον φόβο της μην ανακαλυφθεί, αλλά και για τα εφηβικά της συναισθήματα, τόσο άμεση, σχεδόν κινηματογραφική, είναι η εικονογράφηση.

 

-----------------------------------------------------------------------

anne_novel001.jpgFicheiro_002.jpeg

 

 

Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ είναι από τις γνωστότερα βιβλία για τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο και το Ολοκαύτωμα. Ήταν επίσης κι ένα από τα αγαπημένα μου εφηβικά βιβλία. Οι περιγραφές της 13άχρονης Άννας για το πως αντιλαμβανόταν τον πόλεμο και τον εγκλεισμό ήταν πολύ δυνατές. Ακόμα δυνατότερες όμως ήταν σε συνδυασμό με τις  αφηγήσεις της για την καθημερινότητα της στην κρυψώνα και την συγκατοίκηση με τους υπόλοιπους, τις σχέσεις με την οικογένεια της, το πρώτο της φλέρτ. Η εφηβεία ενός  κοριτσιού, καταδικασμένο να μείνει κρυμμένο  από την φυσιολογική ζωή και εν τελει να πεθάνει από τύφο σε στρατόπεδο συγκέντρωσης λίγα χρόνια μετά, πριν προλάβει να μεγαλώσει.

anna-franc.jpgAnne-Frank-Comic-Book-Nazis.jpg

 

 

Το κόμικ (σε συνεργασία με το ίδρυμα Άννα Φρανκ) ζωντανεύει με εξαιρετικό τρόπο το ημερολόγιο της Άννας, με διαλόγους εμπνευσμένους από τα γραπτά της και όμορφο σχέδιο και σκηνοθεσία. Από τις πολύ πετυχημένες μεταφορές βιβλίων σε κόμικ, με σεβασμό στο πρωτότυπο. 

 

1018316866.jpg

 

Η έκδοση είναι πολύ καλή και θεωρώ το κόμικ πετυχημένη επιλογή, που ελπίζω να έχει ανταπόκριση από το εφηβικό κοινό. Θέλουμε κι άλλα τέτοια κόμικς :)

1505398331_574560_1506608487_noticia_normal.jpg

 

οι φωτος αλιεύθηκαν από το ιντερνετ, για να πάρετε μια ιδέα για το σκίτσο, χωρίς να ταλαιπωρήσω το αντίτυπο που χάρισε στη ΛΕΦΙΚ ο Dredd :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

:thanks::best:

 

 

Οπότε έβγαλε δύο διαφορετικές βιογραφίες σε κόμικς ο Πατάκης, αν κρίνω από τους διαφορετικούς συντελεστές που βλέπω εδώ και την αντίστοιχη τιμολόγηση εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εικαστικά φαίνεται πολύ ωραίο. Αλλά να πω την αμαρτία μου; Έχω βαρεθεί να βλέπω συνέχεια κόμικς/ταινίες/βιβλία για το Ολοκαύτωμα. Δόξα τον Πανάγαθο, η ανθρωπότητα έχει να επιδείξει πολλές θηριωδίες, «άγνωστες» στο ευρύ κοινό. Θέλω να διαβάσω κάτι για τους ακρωτηριασμούς των Κονγκολέζων από τους Βέλγους, τις σφαγές των Αμερικανών από τους «Αμερικανούς», τα εγκλήματα των Ιαπώνων επί των Κινέζων.

Θεωρώ ότι είναι μίρλα να γράφω τέτοια πράγματα κάτω από εκδόσεις που μόλις κυκλοφόρησαν και δεν έχω καν διαβάσει, αλλά δεν μπορούσα να το κρατήσω. :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

6 hours ago, GeoTrou said:

Θέλω να διαβάσω κάτι για τους ακρωτηριασμούς των Κονγκολέζων από τους Βέλγους,

 

Υπερβολες. Διαβασε τον Τεντεν στο Κογκο να δεις τι ωραια που περναγανε οι Κογκολεζοι υπο την καθοδηγηση των Βελγων. Τι?? Οχι??? Alternative facts baby!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"Άλμπουμ με μαλακό εξώφυλλο" - πρέπει να διορθωθεί σε σκληρό...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23547
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

10 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Εικαστικά φαίνεται πολύ ωραίο. Αλλά να πω την αμαρτία μου; Έχω βαρεθεί να βλέπω συνέχεια κόμικς/ταινίες/βιβλία για το Ολοκαύτωμα. Δόξα τον Πανάγαθο, η ανθρωπότητα έχει να επιδείξει πολλές θηριωδίες, «άγνωστες» στο ευρύ κοινό. Θέλω να διαβάσω κάτι για τους ακρωτηριασμούς των Κονγκολέζων από τους Βέλγους, τις σφαγές των Αμερικανών από τους «Αμερικανούς», τα εγκλήματα των Ιαπώνων επί των Κινέζων.

Θεωρώ ότι είναι μίρλα να γράφω τέτοια πράγματα κάτω από εκδόσεις που μόλις κυκλοφόρησαν και δεν έχω καν διαβάσει, αλλά δεν μπορούσα να το κρατήσω. :( 

Χωρίς να θέλω να ανοιξω τέτοια κουβέντα στο παρόν, απλά να παρατηρήσω ότι βρίσκω την ένστασή σου... κάπως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αντίστοιχες Σταύρο ήταν οι δικές μου αντιδράσεις όταν είχα ακούσει ότι θα βγει κόμικ για το Μαραθώνα :) Πάααλι κόμικ για μια από τις πιο γνωστές φάσεις των Ελληνοπερσικών πολέμων? Χάθηκε να δούμε κάτι για τις εκστρατείες του Κίμωνα (που οι περισσότεροι ούτε που τον ξέρουν) ή για τους Διαδόχους του Αλέξανδρου (που άμα ρωτήσω τι είναι ο Τριπαράδεισος θα πάρω ... :) ) ή για το Βυζάντιο ή ακόμα για την Ελλάδα από το 1830 έως το 1910 που εν πολλοίς την ξέρουμε ως "3η Σεπτεμβρίου 1843, έξωση Όθωνα, ερχομός Γεωργίου, ένωση με Επτάνησα, δυστυχώς επτωχεύσαμε, 1897". 

 

Anyhow. Είμαι ένας ακόμα που έχει διαβάσει μικρότερος την "εντιταρισμένη" εκδοχή του ημερολογίου (διότι απ'ότι έχω διαβάσει αλλού, τα κομμάτια που φανερώνουν το εύλογο ξύπνημα της σεξουαλικότητας σε μια έφηβη έχουν κοπεί από τις περισσότερες εκδόσεις). Δεν αντέχω να τη ξαναδιαβάσω αυτή την ιστορία. Είτε σε βιβλίο, είτε σε κόμικ, είτε σε ταινία :) Ξυπνάει συναισθήματα μέσα μου που προτιμώ να μη ξυπνάνε. (και ξυπνάνε και εύκολα γενικώς τα συγκεκριμένα :) ). Και δεν είναι και μια ιστορία που αφορά μόνο το παρελθόν. Αφορά και το παρόν μου. Κάτι που πριν 20 χρόνια θα το αντιμετώπιζα ως επιστημονική φαντασία. Και όσο γράφω, τόσο ξεφεύγω. Οπότε :cheers5::) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23547
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Kατανοητό τόσο αυτό που λες, όσο (λιγότερο από μένα) και αυτό που αναφέρει ο @GeoTrou.

 

Πλην όμως: Τα κόμικ δε βγαίνουν από μία κεντρική επιτροπή ούτε μεταφράζονται από μία τέτοια ώστε να υπάρχει ένας κεντρικός σχεδιασμός. Καλώς ή κακώς βγαίνουν από επιχειρηματίες που πρώτο τους μέλημα είναι το κέρδος. Άρα μία τέτοια ένσταση είναι άκυρη. Αν ο κόσμος αγοράζει Άννα Φρανκ, θα εκδοθεί Άννα Φρανκ. Αν θέλει Θεμιστοκλή και Σαλαμίνα, so be it. Και πέρα από αυτό, ο καθένας έχει δικαίωμα να υποβάλλει την οποιαδήποτε ένσταση σε μία έκδοση και να αναφέρει τους λόγους για τους οποίους δεν του άρεσε ή δεν θα το αγοράσει. Αλλά να κριτικάρει την επιλογή θέματος αρχικά από τους δημιουργούς και εν συνεχεία από τον εκδότη/μεταφραστή, δεν το βρίσκω και τόσο θεμιτό.

 

Και μία παρατήρηση επί της ουσίας. Το θέμα δεν είναι ούτε εξαντλημένο ούτε επαρκώς αναλυμένο. ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Η Άννα Φρανκ βέβαια είναι ένας από αυτούς τους λόγους, αλλά γενικότερα και ειδικότερα στην Ελλάδα το θέμα έχει πάρα πολλές, ενοχλητικές για μας σε μεγάλο βαθμό, άγνωστες πτυχές που σίγουρα ούτε θα φωτιστούν ούτε θα λυθούν με αντιδράσεις "Πάλι αυτοί οι Εβραίοι;". Δεν περίμενα να το πω ποτέ κάτι θετικό για το δήμαρχό μας, αλλά η εξαιρετική προχθεσινή του ομιλία στη θεμελίωση του Μουσείου Ολοκαυτώματος στη Θεσσαλονίκη, ρίχνει πάρα πολύ φως σε αυτά τα θέματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πιθανολογώ πως εκείνο το απόσπασμα από το Αναγνωστικό (ή την Ανθολογία ή τέλος πάντων από όποιο σχολικό βιβλίο) που μίλαγε για το λιμό στην Αθήνα και το "βγάζω τους σπόρους καλαμποκιού που δεν χωνεύτηκαν από τα κόπρανα για να βρω κάτι να φάω" το έχουμε διδαχθεί όλοι. Από τη δεκαετία του 80 εγώ, μέχρι φαντάζομαι και σήμερα. Κάποιοι, προφανώς, όπως μπήκαν, βγήκαν. (έτοιμος είμαι να γράψω σεντόνι :D ). Πιθανολογώ πως στο θέμα των Εβραίων, αυτό που χρειάζεται η Ελληνική κοινωνία, είναι να ενημερωθεί για το πόσοι υπήρχαν στη Θεσσαλονίκη πριν, πόσοι μετά και όλα τα λοιπά. Μαζί και με το πως βρέθηκαν εκεί που έχει τη σημασία του. Ίσως να είναι πιο επιδραστικό το τι έγινε εδώ από το τι έγινε κάπου αλλού από κάποιους που δεν ξέρουμε. Αλλά κουβέντα να γίνεται... Καταλαβαίνω το τι λες :) 

 

Για το εμπορικό σκέλος. Well, σωστό αυτό το "κατ'αρχάς πρέπει να επιβιώσει ο εκδότης". Νομίζω πως αυτή η παράμετρος είναι κτήμα πάρα πολλών εξ'ημών στο φόρουμ πλέον :) ω γουελ. Θα στριφογυρίσουμε εδώ γύρω από πράγματα που ήδη έχουμε πει. (το τι "θέλω" με το τι "είναι εφικτό να σταθεί")

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Οι περισσότεροι  Έλληνες δυστυχώς δεν έχουν βασικές γνώσεις ούτε ελληνικής ούτε παγκόσμιας ιστορίας.Ναι, το ημερολόγιο της ΑΦ είναι από τα πιο γνωστά βιβλία, αλλά πόσοι το έχουν διαβάσει/εκτιμήσει; Τραγικό παράδειγμα αυτά που γίνονται τα τελευταία χρόνια στη Θεσσαλονίκη, όπως ανέφερε πιο πάνω και ο Kurdy. Από ιστορικά βιβλία ευτυχώςυπάρχει μια καλή ποικιλία (για τα ελληνικά δεδομένα) , αλλά ένα κομικ τόσο εξειδικευμένο στην Ελλάδα πιστεύω θα περνούσε απαρατήρητο.

 

Πάντως η συγκεκριμένη προσπάθεια μου φαίνεται αρκετά καλή για αυτούς που δεν έχουν διαβάσει το βιβλίο. Να πω την αλήθεια περίμενα το σχέδιο πολύ χειρότερο αλλά φαίνεται όμορφο :)

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  1. Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι οι κακοί Εβραίοι προσπαθούν να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου και φτιάχνουν επιτροπές για να το επιτύχουν. Σαφώς και μιλούσα για την ευθύνη των εκδοτών και -εν μέρει- του κοινού. Το Ολοκαύτωμα πουλάει, κατ' εμέ «σε βάρος» άλλων τραγωδιών. Ίσως γιατί είναι πολύ εύκολο να στοχοποιούνται οι Ναζί (που έχουν αναχθεί στο απόλυτο σύμβολο του κακού), αλλά να δυσκολευόμαστε να τα βάλουμε με άλλους λαούς.
  2. Το ότι η θεματολογία δεν με τραβάει, για τον λόγο που αναφέρω, είναι λόγος μη απόκτησης του κόμικ. Εξάλλου, έγραψα ότι αυτή η γκρίνια είναι εξαίρεση στη συνήθη πρακτική μου.
  3. Το να μην τολμάει κάποιος να πει κακή κουβέντα για οτιδήποτε εβραϊκό/ισραηλίτικο, γιατί οι Εβραίοι τράβηξαν τα πάνδεινα δε με βρίσκει καθόλου σύμφωνο. Μία από τις σταθερές στη ζωή μου είναι ότι οποιοδήποτε ανθρώπινο κατασκεύασμα μπορεί και πρέπει να υπόκειται σε κριτική.

@Kurdy Malloy Σε καμία περίπτωση μην εκλάβεις τα γραφόμενά μου ως προσωπική επίθεση ή προσβολή. :) Αυτά είχα να πω και προσωπικά θα το σταματήσω εδώ, γιατί ξεφεύγω. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

6 ώρες πριν, ramirez είπε:

"Άλμπουμ με μαλακό εξώφυλλο" - πρέπει να διορθωθεί σε σκληρό...

 

Διορθώθηκε. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ ΦΡΑΝΚ: GRAPHIC DIARY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.