Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ .


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΡΕΦΟΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Φώτης Ν. Σαγώνας
Σχέδιο:
Γιώργος Σκαράκης
Hμερ. έκδοσης:
12-11-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.0 x 30.0
Σελίδες:
12
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Lettering:
Άρης Νταβέλης
Χρωματισμός:
Μαριλένα Μέξη
Προέλευση:
Ελληνική
ISSN:
1792-6033

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

VREFOSTROMOKRATIS_0001.jpg VREFOSTROMOKRATIS_0001z.jpg

 

Τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει η απόφαση που παίρνουν οι Οσάμα και Μπιν Λαντεν να σταματήσουν τις εχθροπραξίες επισφραγίζοντας το τέλος της τρομοκρατίας; Ποιά θα είναι η αντίδραση του βρέφους τρομοκράτη;Ολα αυτά στην 7σέλιδη ιστορία στο τεύχος 0 σε σενάριο του Φώτη Ν.Σαγώνα καί σχέδιο του Γεωργου Σκαράκη

Το βρέφος τρομοκράτης πρωτοεμφανίστηκε στο περιοδικό 9 με τρείς ιστορίες,αυτή είναι η 4η και αδημοσίευτη.Ολές μαζί θα δεθούν σε ένα αλμπουμ που θα είναι έτοιμο-αν πάνε καλά τα πράματα-τα Χριστούγεννα.

Τό σχέδιο αρκετά καλό αλλά το σενάριο κάπου σε αφήνει με τη αίσθηση ότι θέλει ακόμα κάτι.Εκτος αν στο αλμπούμ που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό θα έχουμε 1ή 2 σελίδες ακόμα.για να ολοκληρωθεί.

Τιμή 1,5 ευρω

 

post-10466-12898677672319_thumb.jpg

 

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ THE COMICSKING

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ανεβάζοντας τα εξώφυλλα στην παρουσίαση, έσβησε το ρεύμα και έχασα τα εξώφυλλα. Παναγιώτη μήπως μπορείς να τα ξαναανεβάσεις; Ευχαριστώ και χίλια συγνώμη.

 

Παύλος :beer:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανεβάζοντας τα εξώφυλλα στην παρουσίαση, έσβησε το ρεύμα και έχασα τα εξώφυλλα. Παναγιώτη μήπως μπορείς να τα ξαναανεβάσεις; Ευχαριστώ και χίλια συγνώμη.

 

Παύλος :beer:

 

:valtnino:

Τα 1000 συγγνώμη έιναι πολλά φτάνουν 195 ;)Και σε παρακαλώ άλλη φορα να πληρώνεις το ρεύμα. ;) Για τιμωρία θα ανεβάσω εξώφυλλο απο ζουζουνια.(Συμπλήρωσα και την τιμή γιατί ο παπιος εκδικητης δέρνει-φαντομ ντακ-)

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Τόσο το σχεδιο του Γιώργου Σκαράκη, όσο και το χρώμα της Μαριλένα Μέξη είναι αρκετά αξιοπρεπή. Δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς το ίδιο και για το σενάριο... Ανευ λόγου και ουσίας. Είναι κοινωνικό; Είναι πολιτικό; Ειναι χιουμοριστικό; Λίγο απ ολα σε 7 σελίδες και τελικά είναι απλά κακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τόσο το σχεδιο του Γιώργου Σκαράκη, όσο και το χρώμα της Μαριλένα Μέξη είναι αρκετά αξιοπρεπή. Δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς το ίδιο και για το σενάριο... Ανευ λόγου και ουσίας. Είναι κοινωνικό; Είναι πολιτικό; Ειναι χιουμοριστικό; Λίγο απ ολα σε 7 σελίδες και τελικά είναι απλά κακό.

 

Eντάξει, είναι φανερό ότι δε σου άρεσε το σενάριο, αλλά (κρίνοντας απ' ό,τι έχω δεί) δε νομίζω ότι τίθεται αμφιβολία για την κατηγορία στην οποία ανήκει, ούτε ότι είναι τόσο αξεδιάλυτα τα συστατικά ώστε να θεωρείται η συνύπαρξή τους "λίγο απ' όλα". Για τη "χωματερή" ας πούμε θα είχες την ίδια απορία;

(Ξαναδιευκρινήζω ότι η απορία μου είναι "βιβλιοθηκονομικού" χαρακτήρα και δε μπαίνω καν σε θέματα γούστου/ποιότητας)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Όχι δεν θα είχα την ίδια απορία. Τελικά ίσως να μην έχει να κάνει κάνει και με τον αριθμό των σελίδων. Υπάρχουν δημιουργοί που μπορούν και με ένα καρέ να δείξουν πολλά πράγματα, υπάρχουν και δημιουργοί που να γράφουν 100 σελίδες και να μη λένε τίποτα. Και όλα αυτά φυσικά μέσα απο το πρίσμα του προσωπικού μου γούστου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ok, με κάλυψες :-)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ρεζουμέ του "τεύχους" είναι στο μπαλονάκι του τελευταίου καρέ: "Χαλάνε από το ηλίθιο χιούμορ μου".

 

Χαλάνε ! Τα νεύρα μου αλλά κυρίως οι σελίδες του περιοδικού καθώς συνθλίβονται , παραμορφώνονται, πολτοποιούνται και γίνονται μια άμορφη μάζα που δοκιμάζω να εναποθέσω στην άβυσσο του κάλαθου του γραφείου μου. Από κει στην τσάντα της ανακύκλωσης (αφού κοίταξα για λίγο επίμονα τον αναπτήρα μου). Ο μπλε κάδος έξω από το σπίτι μου δυστυχώς δεν αδειάζει κάθε μέρα. Είναι κι αυτή η απεργία στη μέση. Έχει γούστο να έρθει το Σαββατοκύριακο και τα υπολείμματα του τεύχους να βρίσκονται ακόμα εκεί :confuse:

 

Σκέφτομαι να μη ξαναδιαβάσω κόμικς στον αιώνα τον άπαντα :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Για «το Βρέφος Τρομοκράτης», έχοντας διπλή ιδιότητα (ως συγγραφέας και εκδότης) μου αναλογεί και διπλά η ευθύνη για μια, πιθανόν, «κακή» έκδοση.

Αν το πιλοτικό τεύχος 0, απογοήτευσε κάποιους από τους αναγνώστες μας, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αποτελεί μια πρόγευση, και αξίζει πρώτα να διαβάσετε την ολοκληρωμένη έκδοση του 1ου τεύχους. (την οποία μάλλον δεν θα την προλάβουμε για τα Χριστούγεννα.)

 

Αν και πάλι, τότε, απογοητεύσει κάποιους, συγγνώμη, αλλά θα επικρατήσει πια η ιδιότητα του «συγγραφέα» που τον ενδιαφέρει πρώτα να κινήσει συγκεκριμένες ιδέες και προβληματισμούς έχοντας για όχημα ένα comics, πάρα αυτή του επιχειρηματία που τους «θέλει όλους για πελάτες»! :)

 

Τέλος, θα ήθελα να επισημάνω πως, ναι, είναι σημαντική η προσωπική γνώμη του αναγνώστη, καθώς αυτός είναι και ο τελικός κριτής, αλλά είναι σημαντική και η θέση του κάθε moderator, καθώς έχει την ευθύνη για τη σωστή λειτουργία ενός διαδικτυακού τόπου συζητήσεων.

Θα παρακαλούσα λοιπόν τους moderators να αποφεύγουν τα απαξιωτικά και υποτιμητικά σχόλια καθώς δεν συμβάλλουν στη ομαλή εξέλιξη μιας συζήτησης και αδικούν αρκετούς ανθρώπους που εργάζονται (σε δύσκολο, ακόμη, περιβάλλον) ώστε να υλοποιηθούν μερικά σταθερά βήματα στην ελληνική σκηνή comics.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Λυπάμαι αλλά ως Moderators είμαστε υπεύθυνοι για τεχνικά θέματα (και να ελέγχουμε προσβλητικά ποστς). Θα μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας όσο μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας, όπως όλος ο κόσμος. Θέματα αρνητικής γνώμης έχουμε, και θα έχουμε.

 

Λυπάμαι αλλά προσωπικά δεν πρόκειται κανείς εδώ μέσα να με σταματήσει να λέω τη γνώμη μου.

Ελπίζω να γίνεται κατανοητό τι σημαίνει Moderator. Σταματείστε να ζητάτε εξηγήσεις.

 

Για το συγκεκριμένο κόμικ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δε το διάβασα.

Χωρίς παρεξήγηση όπως μου ειπώθηκε από την ΔΟ "κανείς δε σε κρατάει με το ζόρι".

Αυτό ισχύει για όλους, ελπίζω.

 

Χώστε τα στον bonadrug για το γούστο του όσο γουστάρετε. Στον άνθρωπο bonadrug, όχι στον moderator bonadrug. :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ήμουν ξεκάθαρος.

Ποτέ δεν έθεσα θέμα «λογοκρισίας» των moderators!

Επίσης ήμουν και ευγενικός, σε σχολιασμούς καθόλου ευγενικούς.

 

Παρότι αναφέρομαι στα αυτονόητα, εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι:

Ας υποθέσουμε, ότι το σενάριο και οι διάλογοι του «ΒΤ» είναι «τόσο χάλια» που κάποιος ανατριχιάζει και μόνο που τους διαβάζει!

ΟΚ, λοιπόν, αλλά, όταν εκφέρει μια γνώμη, τουλάχιστον ειρωνική, παραβλέπει (και παραβλέπουν και όσοι δικαιολογούν μια τέτοια στάση) πως εκτός από το σενάριο έχουμε και τους εξής καλλιτέχνες:

 

Γιώργος Σκαράκης σε σκίτσο και μελάνι.

Μαριλένα Μέξη στο χρώμα &

Άρης Νταβέλης σε lettering και γραφιστική επιμέλεια.

Η, ως τώρα, κριτική για το έργο τους κυμαίνεται από αρκετά έως πολύ καλή!

 

Είναι ή δεν είναι, λοιπόν, προσβλητικό, για αυτούς (αφήστε τον σεναριογράφο) να υποτιμάται το έργο τους για τα «σκουπίδια» ;

 

Είμαστε μια παρέα, αρκετοί από εμάς εδώ και πολλά χρόνια.

(Συγκεκριμένα, για εμένα μπορείτε να δείτε τον αριθμό Μέλους στο προφίλ μου για να καταλάβετε τι εννοώ.)

Εκτός όμως από μια παρέα, που λέμε χαλαρά τη γνώμη μας, είμαστε και ένας δημόσιος χώρος, που, στο συγκεκριμένο θέμα μας, σχολιάζετε το έργο επαγγελματιών.

Νέοι λοιπόν καλλιτέχνες, που κινούνται στο διαδίκτυο, άσχετα εάν γράφουν ή όχι στο φόρουμ, και αναμένουν κριτική για το έργο τους.

Είτε για να χαρούν για το κόπο και την προσπάθεια που έχουν καταβάλλει-χρόνια τώρα οι περισσότεροι-, είτε να για να βελτιωθούν μαθαίνοντας από τα λάθη τους.

 

Έτσι λοιπόν θα παρακαλούσα, κάποιοι, να είναι πιο προσεκτικοί στη γνώμη που εκφράζουν, ειδικά εάν αυτή είναι και προσβλητική.

Σε αυτό τον χώρο βρισκόμαστε, ακριβώς γιατί αγαπάμε τα comics και σίγουρα μια υπεύθυνη κριτική μόνο όφελος μπορεί να φέρει για το μέλλον.

 

Φιλικά

Φώτης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Όσο πιο νωρίς καταλάβετε τι εστί Moderator τόσο το καλύτερο για όλους μας. Ο αλμυρός λόγος του bonadrug, παρακαλώ στον bonadrug. Τα παράπονά σας εκεί.

 

Έχεις σκεφτεί ότι ίσως έχει δίκιο ο Bonadrug; Ότι αν ακούσεις τι λέει ίσως διορθωθεί κάτι; Το υπόστρωμα των λόγων του εκφράζει μια μεγάλη μερίδα του αναγνωστικού κοινού που κρατιέται για να μη σε στεναχωρήσει. Κυριολεκτικά! Μήπως κάπου χωλαίνουν μερικές εκδόσεις σας και πρέπει να γίνει κάτι;

 

Δεν πουλάω μούρη. Δεν είμαι η γιαγιά σου. Είμαι η γενιά σου. Αλλά σίγουρα δεν είμαι ένα από τα παιδιά σου! Δεν είναι χώρος διαφήμισης εδώ. Είναι χώρος προώθησης. Δείχνεις τη δουλειά σου και θα κριθείς. Δεν κωλώσαμε να λέμε τη γνώμη μας σε αμερικάνους επαγγελματίες, εδώ λες να κωλώσουμε; Ο κολλητός μου είπε στα μούτρα του Scott Lobdell για την ταινία του Generation X “it sucked!!” Και ξέρεις τι έκανε ο δημιουργός; Γέλασε και το παραδέχτηκε. Φέρσου επαγγελματίας και μη στραβώνεις σε μια αρνητική κρητική. Άσε που ο bonadrug χρησιμοποίησε λόγια του δημιουργήματός σου, σωστά; Αυτό το σημείο το κατάλαβες; Φαντάσου ο Ζερβός ή ο Ρέπας να βγαίνουν στα κανάλια και να ζητάν εξηγήσεις από τον Δανίκα για τα σχόλιά του στις δημιουργίες τους. Λίγα άκουσε το σάιτ για το GreekComicsFanzin; Και γελούσαμε!! Γιατί είχανε δίκιο!! Και πίστεψέ με όσο ερασιτεχνικές ήταν οι δουλειές του GCF 1 άλλο τόσο είναι οι μισές δικές σας. Τουλάχιστον!

 

Ευχαριστώ το σάιτ που μου έμαθε τι εστί Δανίκας. Σίγουρα κανείς μας δεν είναι ο Δανίκας των Κόμικς εδώ μέσα.

 

Εδώ την είπαμε στον Mr. Jemma για κάποιες σαχλαμάρες εκδόσεις του. Το σκουπίδι Dawn γράφει Τόμος 1. Είδες τον τόμο 2; Δεν βγήκε ποτέ. Δεν πούλησε, απλά δεν άξιζε. Δεν το δέχτηκε ο κόσμος. Περιμένει κάποιος τον τόμο 2; Μα εδώ μπαίνουν συνέχεια η οικογένεια Jemma και διαβάζουν τι λέμε. Πως νομίζεις έβγαλαν το Eternauta; Εκστρατεία κάναμε για αυτήν την έκδοση. Διάβασες μήπως ότι θα εκδώσουν συλλογή ΚΟΚΟΜΠΙΛ; Άκουσαν να το σχολιάζουν κάποιοι, τους φάνηκε καλή ιδέα και σε λίγο έρχεται. Γιατί δεν θεωρείς ως εργαλείο σφυγμομέτρησης το σάιτ; Να δεις τι θέλει ο κόσμος. Τι χρειάζεται να διορθώσετε. Πως μας θέλεις δηλαδή; Σαν εκείνο το επεισόδιο του Simpsons που όλοι είναι πράοι και αγαπημένοι με γουρλωμένα μάτια σαν ζόμπι και παρακολουθούν το Itchy and Scratchy Show, που και αυτό με τη σειρά του παρουσιάζει ένα αγαπημένο ζευγάρι ποντικιού και γάτας να ανταλλάσουν λουλούδια;

 

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτό το φυλλάδιο, και γιατί πουλιέται. 7 σελίδες ιστορία, 12 σελίδες συνολικά; Που θα εκδοθεί μέσα σε μια συλλογή σε 1-2 μήνες; Το ΑΓΟΡΙ είχε πιο πολλές αφίσες στα χρόνια τα παλιά. Μην υποτιμάς τους αναγνώστες σου. Θα τους χάσεις. Πρόσεχε μη χάσεις τον Ρουμπούλια! Πόσες φορές θα είμαστε δεκτικοί σε κάτι που δεν μας άρεσε (εμάς τους αναγνώστες – όχι τους moderators). Όταν είδα διαφήμιση του πρώτου Βρέφους στο 9 χάρηκα. Απογοητεύτηκα όμως γιατί εμφανισιακά ήταν όμορφο, αλλά σεναριακά βαρέθηκα. Ούτε θυμάμαι τι έλεγε. Σαν τι συμβουλές να δώσουμε; Πώς να στηθεί το καρέ και τι να λέει το σενάριο; Δεν μου μίλησε, απλά πράγματα!

 

Οι εκδόσεις Comicdom έβγαλαν διαφημιστικό με την ίδια περίπου ποσότητα υλικού το Σύνδρομο, πριν το πρώτο τεύχος. Γιατί δεν βγάλατε και σεις το παρών φυλλάδιο σαν διαφημιστικό;

 

Θεωρείτε τους εαυτούς σας επαγγελματίες. Φερθείτε σαν επαγγελματίες. Αν και δεν ξέρω σχεδόν κανένα σας. Πρώτη φορά βλέπω τα ονόματά σας. Ίσως δουλεύετε σε αθηναϊκές εφημερίδες, μη σας αδικήσω.

 

Πάρτο χαμπάρι. Να βοηθήσουμε θέλουμε. Αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Έχεις δει να χωρίζει κάποιος όμορφα; Να σου λέει ο άλλος με ωραίο τρόπο «δε σε γουστάρω»; Κάποτε ένας φίλος μου έκανε έκθεση ζωγραφικής, μια από τις πολλές του. Στα εγκαίνια ο δάσκαλός του τον ξέσκισε «μας ζάλισες, τα ίδια και τα ίδια, καμιά εξέλιξη». Είχε κατεβάσει ο τύπος τα μούτρα, αλλά η επόμενή του ήταν πολύ καλύτερη. Διορθώνεται. Ε, τι; Όλο μπράβο θα ακούει; Το περιοδικό WIZARD ξεκίνησε να εκδίδει κόμικς. Δήλωσαν ότι αν δεν αξίζουν αυτοί πρώτοι θα τα κράξουν. Τελικά τα κόμικς άξιζαν (κατ’ εμέ) αλλά πάτωσαν. Κάποτε το ίδιο περιοδικό πουλούσε χρυσά δαχτυλίδια με σήμα το λογότυπό τους. Δεν πούλησαν ούτε ένα και γελούσαν με αυτό. Δεν ξέρω τι άλλα παραδείγματα να πω.

 

Αρνητικές κριτικές άκουσαν και οι του Comicworld. Δεν χαριστήκαμε. Φαντάσου, που έβγαλαν ολοκληρωμένες εκδόσεις. Μέχρι και στις φανφάρες τους αντιδράσαμε. Μας υποσχέθηκαν 20 τόμους Galaxia. Περιμένουμε το δεύτερο… Τουλάχιστον ήταν ολοκληρωμένη δουλειά ο πρώτος τόμος, δε νοιώσαμε να μας τρώνε τον παρά. Τα καλά τους τα παινέψαμε, όπως και τα δικά σας!

 

Ευχαριστώ το σάιτ που με έμαθε να μιλάω με πραότητα. Ευχαριστώ για το χρόνο που ξοδέψατε να με ακούσετε.

bowing.gif

Όποιος πειράξει το πόστ μου θα τον σκίσω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το σκουπίδι Dawn γράφει Τόμος 1. Είδες τον τόμο 2; Δεν βγήκε ποτέ. Δεν πούλησε, απλά δεν άξιζε. Δεν το δέχτηκε ο κόσμος. Περιμένει κάποιος τον τόμο 2;

Εγώ τον περιμένω... :(

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Συμπλήρωσα και την τιμή γιατί ο παπιος εκδικητης δέρνει-φαντομ ντακ-

 

 

darkwarrior6.jpg

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Φαντάσου ο Ζερβός ή ο Ρέπας να βγαίνουν στα κανάλια και να ζητάν εξηγήσεις από τον Δανίκα για τα σχόλιά του στις δημιουργίες τους.

 

Λάθος παράδειγμα. Ο Ζερβός (μιλάμε για το σκηνοθέτη Ζερβό, έτσι;) ακριβώς αυτό έκανε, για όποιον θυμάται τα αλήστου μνήμης '80ς κινηματογραφικά δρώμενα.Με παρόμοια επιχειρηματολογία και γενικότερη στάση. Δηλαδή...ΛΑΘΟς παράδειγμα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Είναι χαριτωμένο το σύστημα «Πόντιος Πιλάτος»! :)

Επιμένω, λοιπόν, ότι η ευγένεια και ο αλληλοσεβασμός δεν είναι επιλογή αλλά υποχρέωση των συντονιστών μιας δημόσιας συζήτησης.

Τουλάχιστον κατ΄εμέ.

 

Φυσικά, και είμαστε επαγγελματίες.

Χρόνια τώρα, οι περισσότεροι από όσους ανάφερες.

Είμαστε όμως, οι επαγγελματίες που επιλέξαμε οι ίδιοι να είμαστε, και όχι αυτοί που εσείς πιθανόν φαντάζεστε. Εννοείται πως θα ακούσω την κριτική και την δική σου και όλων.

Αν δεν το κάνω, «κακό του κεφαλιού μου».

 

Όμως, δεν θα αναλύσω, σε αυτό τον χώρο τις δυσκολίες του επαγγέλματός μας, αν και αρκετοί τις υποπτεύεστε.

 

Οι αντιρρήσεις μου λοιπόν, δεν είναι στις γνώμες, ούτε και στην αυστηρή κριτική!

Αντίθετα, όταν δεν γίνεται κακοπροαίρετα, τη μελετώ και συζητώ όποια της σημεία της δεν κατανοώ.

 

Επιστρέφω, όμως, στο ερώτημα, είναι δίκαια η κριτική, (ξεκινάμε από αυτό, άσε το προσβλητική) στο θέμα μας για τους σχεδιαστή, χρωματιστή & γραφίστα;

Το έργο τους είναι για τα σκουπίδια, ή πρόκειται για μια αξιοπρεπής δουλειά;

 

Εδώ ακριβώς, και όχι αλλού, είναι η ένστασή μου.

Ως επαγγελματίας εκδότης έχω και την ευθύνη να προστατέψω τη φήμη τους, εάν θεωρώ ότι βάλλεται άδικα.

 

Άσε που ο bonadrug χρησιμοποίησε λόγια του δημιουργήματός σου, σωστά; Αυτό το σημείο το κατάλαβες;

Πριν, όμως, από τον bondrug, εγώ ο ίδιος χρησιμοποίησα την ειρωνεία του ίδιου του χαρακτήρα, προς τον εαυτό του, για την αδυναμία του.

Αυτό το σημείο το κατάλαβες; :)

 

Λες ότι διάβασες το ΒΤ στο 9 κι ότι βαρέθηκες.

Επίσης ισχυρίζεσαι ότι το 1ο τεύχος θα έχει 12 σελίδες και διαμαρτύρεσαι!

Ίσως να διάβασες βιαστικά ή ένα τμήμα του μόνο.

Διευκρινίζω πως το 1ο τεύχος θα περιέχει 4 ιστορίες, συνολικά 28 σελίδες comics.

3 από αυτές έχουν κυκλοφορήσει στο 9, αλλά θα τυπωθούν σε μια συλλογή, προφανώς με καλύτερη ποιότητα και με διορθώσεις στο σκίτσο και στο χρώμα.

 

Αν έχεις διαβάσει ήδη αυτές τις ιστορίες και βαρέθηκες, οκ, λαμβάνω σοβαρά τη γνώμη σου, όπως και αρκετές άλλες θετικές ή αρνητικές.

 

Παρότι το θέμα είναι επαγγελματικό και δεν χρειάζεται να το σχολιάζω δημόσια:

Οι εκδόσεις Comicdom έβγαλαν διαφημιστικό με την ίδια περίπου ποσότητα υλικού το Σύνδρομο, πριν το πρώτο τεύχος. Γιατί δεν βγάλατε και σεις το παρών φυλλάδιο σαν διαφημιστικό;

Κάθε εκδοτικός οίκος επιλέγει πολιτικές διαφήμισης και προώθησης, αυτές που θεωρεί πιο σωστές. Δεν είναι όμως αυτές, κάποιες συνταγές που «πρέπει» να εφαρμόζονται.

Το Comicdom, πιθανόν ως νέα εκδοτική εταιρία, τότε, επέλεξε να αξιοποιήσει την εκδήλωση του Con_Athens, διαφημίζοντας, με ένα αμερικάνικο στυλ, την προσεχή του έκδοση.

 

Εμείς επιλέξαμε, κυρίως, τα περίπτερα, λόγω της συχρονικότητας της κυκλοφορίας του Βρέφους Τρομοκράτης, στις 16 Νοεμβρίου.

Στα περίπτερα, όμως, δεν μπορείς να δώσεις ένα «δωρεάν έντυπο», πρέπει να έχει τιμή, που, έστω, δεν θα το πετάξει ο περιπτεράς!!!

Είναι τόσο απλό!

 

Δεν σας κοροϊδέψαμε, ούτε σκοπεύουμε να το κάνουμε.

Αλλά ως αναγνώστες στην Ελλάδα, θα πρέπει να συνηθίσετε, και να μη διαμαρτύρεστε, εάν μια ελληνική έκδοση είναι κατά +20%, ή και κατά+50% ακόμη, πιο ακριβή από μια αμερικάνικη.

Αν, οι εκδότες που προανέφερες, συντονίσουν τις τιμές πώλησης των προϊόντων τους με την αμερικανική αγορά, τότε απλά θα καταστραφούν οικονομικά.

Γνωρίζετε πόσες από τις ελληνικές εκδόσεις comics, ενώ λαμβάνουν καλές κριτικές, έρχονται οριακά ή είναι ελλειμματικές σε σχέση με τα έξοδά τους;

 

Δεν αμφισβητώ ότι οι περισσότεροι, σε αυτόν τον χώρο που μιλάμε, αγαπάτε τα comics.

Ούτε ότι θέλετε να βοηθήσετε στην ανάπτυξη της ελληνικής σκηνής.

Την περίοδο αυτή της κρίσης, το βιβλίο έχει ήδη μεγάλη πτώση (-20% με -30%), με τα ως τώρα στοιχεία που έχουμε. Ελπίζαμε πέρυσι, πως με την κρίση, ένα φτηνό προϊόν όπως το comics, δεν θα είχε πτώση, ίσως μάλιστα να παρουσίαζε και αύξηση. Δυστυχώς αποδείχθηκε κενή ελπίδα!

Αρκετοί αγοραστές, θεωρούν τα 3-4 ευρώ για ένα περιοδικό, περιττό πια έξοδο…

Εάν λοιπόν, θέλετε να βοηθήσετε το comics στην Ελλάδα, απλά, διαδώστε το.

Διαδ(σ)ώστε κάθε καλή, ή έστω αξιοπρεπή, ελληνική έκδοση.

 

Και κλείνοντας επιστρέφω στο θέμα της κριτικής:

Ναι, προσωπικά (με την διπλή, όπως ανάφερα, ιδιότητα) θα χαιρόμουν για όποιον έπιανε σελίδα-σελίδα όλες τις ιστορίες του ΒΤ και τις «ξεσκόνιζε».

Με χαρά θα δεχόμουν λεπτομερή και αυστηρή κριτική.

Αλλά, με τίποτα, δεν δέχομαι να αδικούνται καλλιτέχνες με τους οποίους συνεργαζόμαστε και γνωρίζω καλά τον αγώνα τους!

 

Φιλικά

Φώτης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Στην αντεπίθεση περνάει ο Νίκος Ζερβός!

09:00 9/12/2010 - Πηγή: 24wro

Ανάστατη η… «Show bitch”. Κανονικά κάνει πρεμιέρα σήμερα η ταινία του Νίκου Ζερβού στους κινηματογράφους, ενώ ο σκηνοθέτης απαντά με αγωγές εκατομμυρίων.

«Η ταινία μου δεν είναι πορνό, όπως την χαρακτήρισε η Μαρίτα Ρίτζι και θα τα βρούμε στα δικαστήρια» ήταν η σκληρή απάντηση στην ηθοποιό που κατέφυγε σε προσωρινά ασφαλιστικά μέτρα ζητώντας τη διακοπή της προβολής. Η απόφαση του δικαστηρίου θα ανακοινωθεί την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βρε καλέ μου άνθρωπε, μη λές βαρύγδουπες φράσεις. Χάνεις... Μην παίζετε με τη λέξη επαγγελματίες. Δεν είναι καν χαριτωμένο.

Δεν θα σχολίασω κάθε λέξη σου. Άσε που δεν απαντάω σε σένα άλλα και σε άλλους 100 που ίσως κρατήσουν κάτι. Τι να πω, κάτσε ζήτα ευγένιες. Ίσως πραγματικά προκόψει κάποιος με αυτόν τον τρόπο. Πάντως ούτε ένα δε σου άρεσε σε αυτά που είπα. 100%. Είμαι και Πόντιος Πιλότος.

 

Αλλαγή πλεύσης κάνω γιατί θέλω να βοηθήσω. Αν δεν πρόκειται να αλλάξεις κάποια κίνησή σου τότε προτείνω κάτι άλλο.

 

Σε προκαλώ. Δοκίμασέ με. Φέρε με σε επαφή με κάποιον σκιτσογράφο σου. Βάλε με να μιλήσω μαζί του. Προτιμώ γυναίκα γιατί συγκεκριμένες ιδέες μου θα δούλευαν καλύτερα με γυναικείο χέρι στο μολύβι. Να δούμε αν μπορούμε να παράγουμε κάτι ακόμη. Να συζητήσουμε στήσιμο σενάρια τεχνοτροπίες και οτιδήποτε άλλο. Με σκοπό να παραχθεί κάτι. Μισθό έχω, δεν προκειται να ζητήσω λεφτά. Και με συμβόλαιο αυτό. Εγώ θα γίνω γνωστός στο χώρο, ο νέος Βασίλης Χειλάς σου, ο σκιτσογράφος θα βγάλει εκατοντάδες ευρώ, και συ θα βγάλεις χιλιάδες ευρώ.

 

Το μπαλάκι είναι σε σένα. Πάμε να διορθώσουμε την κατάσταση και τον κόσμο με δουλειά. Προσφέρω τον χρόνο μου, την ελάχιστη ταπεινή μου εμπειρία, το κέφι και το μεράκι μου. Θα σου βγω ανέξοδα, και αν αποτύχω με φτύνεις και έχεις νικήσει, και ο καθένας γυρνάει στο καβούκι του, στον χαριτωμένο κόσμο του. Δεν νομίζω να μην έχουν ελεύθερο χρόνο οι δημιουργοί σου. Πνίγεται ο εγκέφαλός μου από ιδέες.

 

Και επειδή έμαθα σε αυτό το σάιτ το να δίνεις ονοματεπώνυμο είναι επιχείρημα στα λόγια μας:

 

Μετα τιμής

 

Παπαδόπουλος Θεόδωρος

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών

Καθηγητής Πληροφορικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Στον δέκατο χρόνο στην εκπαίδευση

Ετών 37

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι λοιποί καλλιτέχνες του κόμικ (ο σχεδιαστής και ο κολορίστας δηλαδή) είναι συνυπεύθυνοι για το τεύχος που μας παραδόθηκε από τη στιγμή που δέχθηκαν να συνυπογράψουν το πράγμα τούτο. Όπως λέει κι ο λαός μας "την υπογραφή σου -και δεν ξέρω τι άλλο- πρέπει να προσέχεις που τη βάζεις" :efxaristo:.

 

 

Παρακαλώ πολύ όποιο μέλος του φόρουμ έχει διαβάσει το 7σέλιδο κόμικ και έχει κάτι θετικό να σχολιάσει ας το πράξει :beer: .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  72
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  112
  • Reputation:   502
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αγαπητέ Θεόδωρε

 

Όχι, δεν είσαι "Πόντιος Πιλάτος".

(καθυστέρησα να απαντήσω γατί έλειπα από την οθόνη μου :) )

 

Κι εγώ να βοηθήσω θέλω.

Πίστεψε με, το έχω αποδείξει κιόλας, επενδύοντας για πολλά χρόνια σε νέους δημιουργούς, όταν όλοι, γύρω μας, μας χαρακτήριζαν από τρελούς επιχειρηματίες, έως ανόητους ρομαντικούς, στην καλύτερη περίπτωση!

 

Τώρα, ευτυχώς, είμαστε σε μια περίοδο όπου γίνονται αρκετές νέα κινήσεις, και εσείς έχετε την πολυτέλεια, καθισμένοι άνετα πίσω από την οθόνη σας, να κρίνετε και να κριτικάρετε όλα όσα παράγονται.

Φυσικά και η κριτική σας είναι καλοδεχούμενη.

Αλλά η ευγένεια, ή έστω ο σεβασμός, όλων όσων έχουν κοπιάσει για πολλά χρόνια ώστε να έχουμε σήμερα αυτή την πολυτέλεια, θα έπρεπε να είναι αυτονόητη.

 

Την πρόκλησή σου τη δέχομαι.

Με τους εξής όρους, μιας, και όπως τόνισες, μας διαβάζουν και αρκετοί:

 

Α. Δεν δεχόμαστε χάρες.

Όλοι οι δημιουργοί που συνεργάζονται με τις εκδόσεις μας υπογράφουν συμβόλαια, με ευνοϊκούς, κυρίως γι’ αυτούς όρους, πολύ περισσότερο θετικά από τα συνήθη συμβόλαια νέων (ή και εμπειρότερων) συγγραφέων στον χώρο του βιβλίου.

 

Β. Δεν «παντρεύουμε» δημιουργούς, ούτε, συνήθως, τους προσλαμβάνουμε ως υπαλλήλους. Θεωρούμε πως κάθε καλλιτέχνης έχει το δικαίωμα να προβάλλει το έργο του. Υποστηρίξαμε, έως τώρα, αρκετές προσπάθειες, με αρκετές αδυναμίες, επενδύοντας στα θετικά σημεία που διακρίναμε σε κάθε έργο, και προσδοκώντας στη μελλοντική τους βελτίωση.

Αυτή είναι η θέση μας, ως «Ψυχής τα Λαμπυρίσματα», και συνεχίζουμε να δίνουμε ευκαιρίες σε νέους δημιουργούς, όπως μπορείτε και σήμερα να παρατηρήσετε.

Όμως ένας νέος, επίδοξος δημιουργός, όπως και ένας νέος συγγραφέας, οφείλει όχι απλά να πιστεύει στο έργο του, αλλά να εργάζεται με πάθος και συνέπεια για αυτό!

Φυσικά και αυτό δεν αρκεί. Είναι όμως μια ελάχιστη προϋπόθεση ώστε, ξεκινώντας από ιδέες και σκίτσα, να φτάσει στη μορφοποίησή τους σε μια έντυπη έκδοση.

 

Κλείνοντας λοιπόν, περιμένουμε να στείλεις τις προτάσεις σου (ταχυδρομικά, ή ψηφιακά) και εμείς θα τις μελετήσουμε. Μην θεωρείς όμως πως ένας στρατός σκιτσογράφων αναμένει, ακονίζοντας μολύβια, τον κατάλληλο συγγραφέα, ώστε να «πετύχει το προξενιό». Κάθε καλλιτέχνης έχει τα δικά του όνειρα, και πόσο «φυσικό» για την Ελλάδα, προσδοκά να πετύχει γρήγορα, δίχως να δένεται στο άρμα άλλου δημιουργού.

Αν, λοιπόν, καταλήξουμε, ότι η πρότασή σου αξίζει να εκδοθεί, το μπαλάκι γυρίζει πάλι σε εσένα για να επιλέξεις τους κατάλληλους συνεργάτες. Φυσικά και θα βοηθήσουμε σε κάθε στάδιο.

 

Αυτά, και αν σαν συγγραφέας (που όπως φαίνεται) απογοήτευσα κάποιους, ζητάω συγγνώμη για τον χρόνο τους και υπόσχομαι πως θα προσπαθήσω να γίνω καλύτερος στο μέλλον.

 

Φιλικά

Φώτης Σαγώνας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το κόμικ δε μου άρεσε (αλλά δε θα σχολιάσω κάτι παραπάνω, έχει προηγηθεί μεγάλη κουβέντα) , μου αρέσει αρκετά όμως το σκίτσο του Σκαράκη

 

deviantART

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Θρηνωδός changed the title to ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.