Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPERMAN: ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45790
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προφανώς έπεσες σε κακέκτυπο. Στείλε φωτογραφίες στην εκδοτική και θα σου τα αντικαταστήσουν. Αν μπορείς στείλε και καμιά επιπλέον πληροφορία, από πού τα πήρες (περίπτερο υποθέτω), πότε τα αγόρασες, κλπ. Αν τα πήρες από το ίδιο μέρος, μπορεί να έτυχε να διαμοιραστεί εκεί κάποια ελαττωματική παρτίδα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

43 λεπτά πριν, hudson είπε:

Δλδ λείπουν σελίδες ή είναι ανακατεμένες;;;

 

Λοίπουν σελίδες.

 

28 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Προφανώς έπεσες σε κακέκτυπο. Στείλε φωτογραφίες στην εκδοτική και θα σου τα αντικαταστήσουν. Αν μπορείς στείλε και καμιά επιπλέον πληροφορία, από πού τα πήρες (περίπτερο υποθέτω), πότε τα αγόρασες, κλπ. Αν τα πήρες από το ίδιο μέρος, μπορεί να έτυχε να διαμοιραστεί εκεί κάποια ελαττωματική παρτίδα.

 

Ναι τα πήρα από το ίδιο περίπτερο στη Πλατεία Πατριάρχου της Νέας Φιλαδέλφειας,δίπλα από το Βενέτη.

Δύο είχε,δυο πήρα συνολικά.

 

Το ένα 1/2 το άλλο σήμερα 9/2.

 

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω ανταλλαγή,όχι γιατί δεν θα μπορεί η εκδοτική αλλά δεν ξερω εγώ πως να τα στείλω.Με Ελτα δεν θέλω να μπλέξω.Ας ελπίσω πως το περίπτερο θα δεχτεί  όπως το παλιώτερο που πήγαινα. Χμ δεν ξέρω.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5520
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Το διαβασα σήμερα . Εξαιρετικό κομικ και πολύ καλή έκδοση . Μου άρεσε πολύ και διαβάζεται εύκολα ωραία καρέ και χρώματα .

Μετά τον καταιγισμό της marvel που οφείλω να ομολογήσω ότι με κούρασε και την dc στην Ελλάδα να παράγει μόνο Batman αυτή η έκδοση ήταν ωραία αλλαγή . Δώσε στο λαό Superman …..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είναι πραγματικά ωραίο να βλέπεις τέτοιες δουλειές και συνεργασίες και ο Μικρός Ήρωας το έχει πιάσει το νόημα φέρνοντας μας αυτήν την εξαιρετική έκδοση-καρπό ενός Ιταλού σχεδιαστή και Αμερικάνου συγγραφέα. Ο Wolfman φαίνεται ότι αρέσκεται στο να γράφει Superman και μου άρεσε ιδιαίτερα το ότι επέλεξε η χρονική περίοδος που θα ασχοληθεί να είναι αυτή που ο Superman φεύγει από το Smallville για να πάει στη Metropolis και να δουλέψει ως δημοσιογράφος. Μάλιστα η πόλη παρουσιάζεται ως μια πόλη με μεγάλη εγκληματικότητα ενώ συμβαίνουν και τρομοκρατικές επιθέσεις και ο Κλαρκ καταλαβαίνει ότι κάπως πρέπει να συμβάλλει και ο ίδιος στην καταπολέμησή τους, αλλά μπλέκει περισσότερο.

 

Η Lois και άλλοι χαρακτήρες είναι πολύ καλογραμμένοι, ενώ και η χημεία τους με τον Clark είναι πολύ καλή. Ίσως το μόνο μελανό σημείο να είναι ο Lex Luthor αφού αν διαβάσει κανείς πιο προσεκτικά το σενάριο, θα δει ότι ο πιο έξυπνος άνθρωπος του κόσμου πιάνεται στον ύπνο πολύ εύκολα. Το σχέδιο του Castellini είναι φανταστικό. Έχει ευρωπαϊκές λεπτομέρειες, αλλά στη βάση του είναι εμπνευσμένο από τα αμερικάνικα κόμικ και τον Superman των 00s. Οι μάχες είναι εντυπωσιακές και ο Ιταλός έχει κάμποσα μεγάλα καρέ και εντυπωσιακά δισέλιδα καταστροφής και πόνου. Είναι πραγματικά αριστούργημα το σχέδιο, με λεπτομέρεια, με ωραίες εκφράσεις προσώπων και physical μάχες, πραγματικά αξίζει να το κρατήσεις στα χέρια σου μόνο και μόνο για να το ξεφυλλίσεις.

 

Τα εξτραδάκια και εμένα μου φάνηκαν κάπως πολλά, αλλά είδαμε και πολλές σημειώσεις και σκέψεις των Wolfman-Castellini πάνω στη δημιουργία, αλλά και backstage πληροφορίες σχετικά με το πως δημιουργήθηκε αυτή η σειρά. Οι δύο δημιουργοί έβαλαν την ψυχή τους και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Είναι κάτι τόσο διαφορετικό και ταυτόχρονα τόσο σύγχρονο και φρέσκο που θεωρώ δύσκολο να μη σου αρέσει. Άλλη μια ωραία δουλειά στα ελληνικά από τον Μικρό Ήρωα που επενδύουν σιγά σιγά στο υπερηωικό με πολύ όμορφες και πλούσιες εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Είναι πραγματικά ωραίο να βλέπεις τέτοιες δουλειές και συνεργασίες και ο Μικρός Ήρωας το έχει πιάσει το νόημα φέρνοντας μας αυτήν την εξαιρετική έκδοση-καρπό ενός Ιταλού σχεδιαστή και Αμερικάνου συγγραφέα. Ο Wolfman φαίνεται ότι αρέσκεται στο να γράφει Superman και μου άρεσε ιδιαίτερα το ότι επέλεξε η χρονική περίοδος που θα ασχοληθεί να είναι αυτή που ο Superman φεύγει από το Smallville για να πάει στη Metropolis και να δουλέψει ως δημοσιογράφος. Μάλιστα η πόλη παρουσιάζεται ως μια πόλη με μεγάλη εγκληματικότητα ενώ συμβαίνουν και τρομοκρατικές επιθέσεις και ο Κλαρκ καταλαβαίνει ότι κάπως πρέπει να συμβάλλει και ο ίδιος στην καταπολέμησή τους, αλλά μπλέκει περισσότερο.

 

Η Lois και άλλοι χαρακτήρες είναι πολύ καλογραμμένοι, ενώ και η χημεία τους με τον Clark είναι πολύ καλή. Ίσως το μόνο μελανό σημείο να είναι ο Lex Luthor αφού αν διαβάσει κανείς πιο προσεκτικά το σενάριο, θα δει ότι ο πιο έξυπνος άνθρωπος του κόσμου πιάνεται στον ύπνο πολύ εύκολα. Το σχέδιο του Castellini είναι φανταστικό. Έχει ευρωπαϊκές λεπτομέρειες, αλλά στη βάση του είναι εμπνευσμένο από τα αμερικάνικα κόμικ και τον Superman των 00s. Οι μάχες είναι εντυπωσιακές και ο Ιταλός έχει κάμποσα μεγάλα καρέ και εντυπωσιακά δισέλιδα καταστροφής και πόνου. Είναι πραγματικά αριστούργημα το σχέδιο, με λεπτομέρεια, με ωραίες εκφράσεις προσώπων και physical μάχες, πραγματικά αξίζει να το κρατήσεις στα χέρια σου μόνο και μόνο για να το ξεφυλλίσεις.

 

Τα εξτραδάκια και εμένα μου φάνηκαν κάπως πολλά, αλλά είδαμε και πολλές σημειώσεις και σκέψεις των Wolfman-Castellini πάνω στη δημιουργία, αλλά και backstage πληροφορίες σχετικά με το πως δημιουργήθηκε αυτή η σειρά. Οι δύο δημιουργοί έβαλαν την ψυχή τους και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Είναι κάτι τόσο διαφορετικό και ταυτόχρονα τόσο σύγχρονο και φρέσκο που θεωρώ δύσκολο να μη σου αρέσει. Άλλη μια ωραία δουλειά στα ελληνικά από τον Μικρό Ήρωα που επενδύουν σιγά σιγά στο υπερηωικό με πολύ όμορφες και πλούσιες εκδόσεις.

 

Δεν θα έλεγα πως πιάνεται εύκολα ο Lex,μιας και οι αποδείξεις διαγράφονται. Αλλά αν εννοείς πως αυτή η "διαγραφή" δεν έκανε κάτι στον Κλαρκ,τότε θα έλεγα πως δεν είναι έλλειψη ευφυΐας αλλά έλλειψη γνώσεων.....προς το παρών.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34732
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εξαιρετικο ήταν. Δεν είχα διαβάσει ποτέ πριν DC και αυτή η ιστορία που μας συστήνει και τον Σούπερμαν ήταν ότι έπρεπε. Φοβερό σχέδιο ωραία υπόθεση καλά και τα εξτραδακια (αν και δεν μου έκαναν καμία ιδιαίτερη εντύπωση πέραν του τμήματος με τα σχέδια), μια χαρά. Μου άρεσε φοβερά αυτή η αγορά και την απόλαυσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95127
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το διάβασα κι εγώ και με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο! :) 

 

Έχουμε ένα σενάριο που ξεφεύγει από την πεπατημένη που ακολουθούν τα υπερηρωικά κόμικς και περισσότερο τα origins. Εδώ συναντούμε έναν Κλαρκ συνεσταλμένο, αλλά με πλήρη επίγνωση των τεράστιων δυνάμεών του (τις οποίες δεν τις έχει δουλέψει πολύ και δεν τις έχει συνηθίσει), ο οποίος φεύγει από το χωριό του για να μετακομίσει σε μία μεγάλη πόλη, προκειμένου να εκπληρώσει τα όνειρά του. Φυσικά με ό,τι αυτό συνεπάγεται, θετικό ή αρνητικό.

 

Θα συμφωνήσω ότι έχουμε πολλούς καλογραμμένους χαρακτήρες, τόσο στο τιμόνι του πρωταγωνιστή (Κλαρκ, Λόις, Λεξ), όσο και σε support ρόλους (οι γονείς του Κλαρκ, ο συνάδελφός του ο επιστάτης, ο διευθυντής της εφημερίδας). Σημαντικό, επίσης, είναι και το γεγονός ότι ο συγγραφέας θέλησε να αναδείξει την υπερηρωική ταυτότητα του ήρωα (που είναι απόλυτα λογικό, μιας και μιλάμε για ένα κόμικ του Superman), χωρίς όμως να την τονίζει αυστηρά. Αντιθέτως, βλέπουμε περισσότερο τον Κλακ, παρά το alter ego του.

 

Η υπόθεση συνδυάζει ιστορίες μυστηρίου, δράσης, αλλά και κοινωνικού περιεχομένου. Όλα στις σωστές αναλογίες για να μην κουράζουν τον αναγνώστη. Το φινάλε με ικανοποίησε, αν και ουσιαστικά δεν μιλάμε για φινάλε, αλλά για αρχή. :P Εννοείται ότι θα ήθελα περισσότερες σελίδες με κόμικ, καθώς μου φάνηκε εξαιρετικά σύντομο. :( 

 

Εν κατακλείδι, προτείνεται στους λάτρεις του Superman, αλλά κι όλων των υπερηρωικών. Πιστεύω ότι δεν θα απογοητεύσει κανέναν άλλο, εκτός ίσως από τους σκληροπυρηνικούς θαυμαστές του Superman, που θέλουν να τον βλέπουν συνέχεια στην δράση. :)  

 

Για το σχέδιο δεν μπορώ να πω πολλά, καθώς έμεινα με το στόμα ανοιχτό από το θαυμασμό! :wow: Το βρήκα απλά εξαιρετικό και με επιμονή στις λεπτομέρειες. Ειδικά η περιγραφή της Μητρόπολης και τα backgrounds είναι κάτι το ασύλληπτο! :respect: Έχω την εντύπωση ότι τα δέκα, περίπου, χρόνια που η ιστορία έμεινε στο συρτάρι ίσως να λειτούργησε υπέρ της, καθώς προστέθηκαν δέκα παραπάνω χρόνια εμπειρίας στον ταλαντούχο καλλιτέχνη κι έτσι το αποτέλεσμα να βγήκε σωστότερο ή τουλάχιστον περισσότερο εντυπωσιακό από ότι αναμενόταν. :) 

 

Η έκδοση είναι πανέμορφη κι έχει καλής ποιότητας χαρτί και κόλληση στην ράχη. Από το εξώφυλλο δεν έχω κανένα πρόβλημα, ενώ το σχέδιό του είναι (κι εδώ) πανέμορφο. Ακόμα και η ράχη έχει ένα αξιέπαινο εικαστικό αποτέλεσμα, κάνοντας το κόμικ να "μιλάει" στο ράφι της βιβλιοθήκης! ;) 

 

Όσοι διαβάζουν τις κριτικές και τις παρουσιάσεις μου θα έχουν καταλάβει την εμμονή μου με τα εξτραδάκια. Εδώ, όμως, μπορώ να πω ότι μπούχτισα λίγο με αυτά. Προσωπικά, μου φάνηκε υπερβολικό να μπαίνει ολόκληρο το storyboard του κόμικ, αμέσως μετά από αυτό. Δεν βγάζει ιδιαίτερο νόημα. :thinking: Θα κρατήσω τις σημειώσεις του σεναριογράφου για την δουλειά του, καθώς επίσης και του εικονογράφου για την δική του, μαζί με τα προσχέδια κάποιων καρέ. Τα υπόλοιπα νομίζω ότι μπήκαν απλά για να γεμίσουν οι σελίδες. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

28 λεπτά πριν, Indian είπε:

Προσωπικά, μου φάνηκε υπερβολικό να μπαίνει ολόκληρο το storyboard του κόμικ, αμέσως μετά από αυτό. Δεν βγάζει ιδιαίτερο νόημα. :thinking: Θα κρατήσω τις σημειώσεις του σεναριογράφου για την δουλειά του, καθώς επίσης και του εικονογράφου για την δική του, μαζί με τα προσχέδια κάποιων καρέ. Τα υπόλοιπα νομίζω ότι μπήκαν απλά για να γεμίσουν οι σελίδες. :) 

 

 

:beer:

 

Ξεκάθαρα! Δεν υπάρχει κανένα νόημα και μπει όλο το storyboard. 

Εδώ υπάρχουν σκληροπυρηνικοί οπαδοί στην Αμερική που δεν το δέχονται, σίγουρα δεν υπάρχει κανένα νόημα να γίνει στην Ελλάδα που το αγοραστικό κοινό και πιο μικρό είναι και δεν είναι συνηθισμένο σε αυτά τα μοτίβα εκδόσεων. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  41338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  40
  • Reputation:   248
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  97 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eμένα το τεύχος μου φάνηκε πολύ καλό και από άποψη σχεδίου και σεναρίου. Βεβαίως μέρος των έξτρα σελίδων (Storyboard) ήταν άχρηστο. :antekale: Αν δεν είχαν βάλει όλο το storyboard πιθανόν να ήταν και η τιμή πιο χαμηλή. Και σε εμένα έχει κενό στο αραχνοσύμπαν. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η ιστορία σαν ιστορία ήταν θαυμάσια, αλλά εκδόθηκε με λίγο πρόχειρο τρόπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σε μεγάλο βαθμό με έχουν καλύψει τα παραπάνω σχόλια οπότε δεν θα κάνω κάποιο εκτενές σχόλιο. Αρχικά,θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στις εκδόσεις μικρός ήρως,για την άψογη επιμέλεια και ποιότητα έκδοσης, καθώς και για το γεγονός πως μας έδωσε την ευκαιρία να διαβάσουμε ένα εξαιρετικό origin του superman. Ήταν η πρώτη μου επαφή με τον ήρωα (στα κόμικς) και δεν θα μπορούσα να φανταστώ ιδανικότερο ξεκίνημα. Στιβαρό σενάριο και καλογραμμένοι διάλογοι δεν αφήνουν στιγμή τον αναγνώστη να βαρεθεί. Όσο για το εικαστικό κομμάτι, η έμφαση στην λεπτομέρεια και στην εκφραστικότητα των χαρακτήρων είναι εμφανής. Μία απολαυστική δουλειά συνολικά,που αξίζει να διαβάσουν όσοι δεν το έχουν κάνει ήδη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.