Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ" (2024)


Black Panther

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν έχω τον τόμο 81 του Λούκυ Λουκ. Θα τον πάρω μέσα στο ΣΚ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Black Panther είπε:

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Βρώμα η δουλειά πάντως με τη συγκεκριμένη ανατύπωση...δε μπήκαν καν στον κόπο να κάνουν μια στοιχειώδη διαφήμιση στο Facebook όπως συνήθως 

 

Μηπως γιατι ηξεραν οτι θα τους τρελανει ο κοσμος με φάτσες γέλιου ; Και απο κάτω ένα σωρο αρνητικά σχόλια ;

Απο μένα ειχαν σιγουρα μια φάτσα γέλιου ή έλεος, αναλόγως τη διαθεση της στιγμής.

 

Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο-Ι   !

 

Τοσα χρόνια ονόμαζα την Καθημερινή ως την χειρότερη εκδοτική. Οι ανθρωποι εκει βέβαια ούτε υποσχονται πράγματα ούτε τάζουν εκδόσεις ούτε πουλάνε παραμύθια σε όσους επικοινωνούν μαζί τους. Ηταν απ την αρχη ξεκαθαροι. Βγαζουμε μικιμαουδες για τα παιδάκια με την ποιοτητα χαρτιου/ιστοριών που βλέπετε και σε οποιον αρεσει.

 

Η ΜΑΜΟΥΘ λοιπον με το τελευταίο τευχος τους μπηκε και επίσημα στη λιστα μου ως "η χειρότερη εκδοτική της χώρας". Η κοροιδια σε ολο το μεγαλείο. Ουτε μια σωστη έκδοση δεν εχουν κάνει ως τωρα. Όλες οι σειρές τους πάντα κάτι θα εχουν λάθος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Η ΜΑΜΟΥΘ λοιπον με το τελευταίο τευχος τους μπηκε και επίσημα στη λιστα μου ως "η χειρότερη εκδοτική της χώρας". Η κοροιδια σε ολο το μεγαλείο. Ουτε μια σωστη έκδοση δεν εχουν κάνει ως τωρα. Όλες οι σειρές τους πάντα κάτι θα εχουν λάθος. 

 

Για να μην τους αδικούμε εντελώς, έχουν βγάλει και κάποιες άρτιες εκδόσεις τελευταία.
Πχ τα δύο τελευταία Μπλέικ & Μόρτιμερ ("Η Κατάρα των Τριάκοντα Αργυρίων") είναι πολύ προσεγμένα άλμπουμ από κάθε άποψη.
Το ίδιο και ο "Ιζνογκούντ Πρόεδρος".
Αλλά και στα νέα Αστερίξ και Λούκυ Λουκ σε γενικές γραμμές έχουν κάνει καλή δουλειά.

Βέβαια αν εξαιρέσουμε τις εκδόσεις αυτές καθ΄αυτές, σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ ότι η Μαμούθ κατάντησε η χειρότερη εκδοτική της χώρας.

 

 

5 ώρες πριν, Black Panther είπε:

Ή μήπως ξεστοκάρισμα; Συμπέρασμα στο οποίο οδηγούμαι βάση γεγονότων:

1. Μου είχαν πει ότι θα επανεκδώσουν μαζί 3 ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ, μέθοδο που ακολούθησαν και με εξαντλημένα Αστερίξ το 2023

2. Ίδια εξώφυλλο ξανά χωρίς αρίθμηση στη ράχη

3. Μου είχαν πει αρκετές φορές ότι το συγκεκριμένο ήταν διαθέσιμο, παρ'ότι ο βιβλιοπώλης μου δεν το έβρισκε

 

Εννοείται πως τα παραπάνω δεν έχουν βάση εάν αναφέρει κάτι περί επανέκδοσης εντός:thinking:

 

Πέραν ότι μου είπαν απ΄τη Μαμούθ πως πρόκειται για επανέκδοση, όπως έγραψε και ο @ hudson  έχει άλλη τιμή στο οπισθόφυλλο. Απ΄αυτό και μόνο καταλαβαίνεις ότι είναι επανέκδοση/ανατύπωση.
Εκτός αυτού ήταν πολύ δύσκολο να πρόκειται για ξεστοκάρισμα, μιας και το τεύχος το βρίσκεις παντού (βιβλιοπωλεία, περίπτερα).
Δεν παίζει να είχαν τόσο απούλητο στοκ κρυμμένο στις αποθήκες τους.

 


Α, εννοείται ότι δεν απάντησαν στην ερώτησή μου για ποιο λόγο το έβγαλαν πάλι με κίτρινο πλαίσιο, παρότι σήμερα τους ξαναρώτησα.
Πρώτη φορά τρώω 2 άκυρα στο καπάκι.
Βέβαια και το ότι δεν απάντησαν είναι μια μορφή απάντησης.

Απ΄το να μου έλεγαν "σας κοροϊδέψαμε που είπαμε ότι οι επανεκδόσεις θα βγαίνουν με το νέο εξώφυλλο" ή έστω ένα "βαρεθήκαμε να μπούμε στη διαδικασία ν΄αλλάξουμε το εξώφυλλο" προτίμησαν απλά να μην απαντήσουν.
Θα προτιμούσα βέβαια να μου έλεγαν την αλήθεια, αλλά ok, δικαίωμά τους να κάνουν τον Κινέζο :oops:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα πει προ ημερών για "εύρεση στοκ από επιστροφή Τύπου" και το είχα βάλει ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ.

Να το πω αλλιώς; Έχει κίτρινο πλαίσιο γιατί είναι επανέκδοση (ΌΧΙ ΑΝΤΥΠΩΣΗ) τύπου ΒΑΒΕΛ και Σιμμιότο.

Γνώμη μου και αποψάρα μου πάντα και όποιος το έπιασε, το έπιασε.

 

Επίσης σύμφωνα με το λεξικό:

 

ΑΝΑΤΥΠΩΣΗ: ξανατυπώνω ένα παλιότερο βιβλίο, το επανεκδίδω χωρίς αλλαγές, ανανέωση ή και τυχόν βελτίωση, μένοντας πιστός στην πρώτη έκδοση ως είχε ή το τυπώνω ακριβώς ίδιο επειδή απλά διεκπεραιώνω την εργασία χωρίς να με προβληματίζει ή να με αφορά το περιεχόμενο

 

ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ: ξανατυπώνω ένα παλιότερο βιβλίο, με σημαντικές διαφορές από την πρώτη του έκδοση, χάρη στις οποίες το κείμενο σημειώνεται διαφορετικά στη βιβλιογραφία.

 

:cheers5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

36 λεπτά πριν, Paris είπε:

Επίσης σύμφωνα με το λεξικό:

 

ΑΝΑΤΥΠΩΣΗ: ξανατυπώνω ένα παλιότερο βιβλίο, το επανεκδίδω χωρίς αλλαγές, ανανέωση ή και τυχόν βελτίωση, μένοντας πιστός στην πρώτη έκδοση ως είχε ή το τυπώνω ακριβώς ίδιο επειδή απλά διεκπεραιώνω την εργασία χωρίς να με προβληματίζει ή να με αφορά το περιεχόμενο

 

ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ: ξανατυπώνω ένα παλιότερο βιβλίο, με σημαντικές διαφορές από την πρώτη του έκδοση, χάρη στις οποίες το κείμενο σημειώνεται διαφορετικά στη βιβλιογραφία.

 

 

Βάση των ορισμών, πάλι δεν μπορούμε να πούμε αν είναι ανατύπωση ή επανέκδοση.
Για να θεωρηθεί ανατύπωση πρέπει να επανεκδοθεί χωρίς αλλαγές, να είναι ακριβώς ίδιο με την πρώτη έκδοση.
Για να θεωρηθεί επανέκδοση πρέπει να έχει σημαντικές αλλαγές (και όχι απλά μια αλλαγή της τιμής στο οπισθόφυλλο).
Αυτό ούτε ολόιδιο με την πρώτη έκδοση είναι, ούτε όμως έχει σημαντικές διαφορές.
Άρα τι είναι;

οεο;

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι η πρώτη παράγραφος που αναφέρω κατηγορία Βαβέλ και Σιμμιότο.....ΜΑΙΜΟΥΔΘΙΑ

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Για να μην τους αδικούμε εντελώς, έχουν βγάλει και κάποιες άρτιες εκδόσεις τελευταία.
Πχ τα δύο τελευταία Μπλέικ & Μόρτιμερ ("Η Κατάρα των Τριάκοντα Αργυρίων") είναι πολύ προσεγμένα άλμπουμ από κάθε άποψη.
Το ίδιο και ο "Ιζνογκούντ Πρόεδρος".
Αλλά και στα νέα Αστερίξ και Λούκυ Λουκ σε γενικές γραμμές έχουν κάνει καλή δουλειά.

Βέβαια αν εξαιρέσουμε τις εκδόσεις αυτές καθ΄αυτές, σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ ότι η Μαμούθ κατάντησε η χειρότερη εκδοτική της χώρας.

 

Εκει που εγραψα λαθος δουλεια, δεν αναφερόμουν στο κομματι της επιμέλειας.

Λαθος δουλεια ειναι η λαθος χρονολογικη σειρα των τευχων του αστεριξ, η οτι ναναι γραμματοσειρα στις ραχες, τα οτι ναναι ακανονιστα μεγεθη των ραχων, τα μια μπλε μια λευκα χρωματα στο αστεριξ / μια κιτρινο μια απαλο κιτρινο μια λευκο στα ΛΛ, οι κιτρινιλες αλα Έθνος.

Αν δεν δειχνουν ολα αυτα ασχετοσύνη και τσαπατσουλοδουλειά , δε ξερω τι δειχνει.

Δεν μαζευω τις αλλες σειρες οπως τα Τεν-Τεν ή ότι αλλο. Φανταζομαι όμως οτι και εκει τα λάθη παρομοια θα ειναι.

 

Η Καθημερινη που την εχω χιλιοκράξει και την θεωρω μια εκδοτική του πεταματου, εχει διατηρήσει ολες τις βασικες εκδοσεις τους ακέραιες.

(δεν αναφέρομαι στα καλοκαιρινα Μπαρκς/Σκαρπα που τα σκατωσαν εντελώς)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Δεν μαζευω τις αλλες σειρες οπως τα Τεν-Τεν ή ότι αλλο.

Πραγματικά χάνεις φίλε @ ManaLeak13 . Προσωπικά είναι το αγαπημένο μου BD. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι πως σε ταξιδεύει  από μέρος σε μέρος όλου του πλανήτη (και του διαστήματος)συνδυάζοντας δράση, ανατροπές και καλογραμμένα σενάρια (με γνώμονα και την εποχή που γράφτηκαν πάντα). Γενικά στα τεν τεν 2 άλμπουμ αποτελούν μια ολοκληρωμένη ιστορία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν διαβάζονται κι αυτόνομα. Εξαίρεση είναι τα άλμπουμ με την σελήνη, κι άλλο ένα που μου διαφεύγει τώρα. Ξεκίνα δοκιμαστικά με το άλμπουμ που θα κυκλοφορήσει τώρα, και βλέπεις. Στο προτείνω επειδή αγοράζεις πολύ πράμα, και ξέρω ότι είσαι ανοιχτός σε νέες προτάσεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

7 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Πραγματικά χάνεις φίλε @ ManaLeak13 . Προσωπικά είναι το αγαπημένο μου BD. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι πως σε ταξιδεύει  από μέρος σε μέρος όλου του πλανήτη (και του διαστήματος)συνδυάζοντας δράση, ανατροπές και καλογραμμένα σενάρια (με γνώμονα και την εποχή που γράφτηκαν πάντα). Γενικά στα τεν τεν 2 άλμπουμ αποτελούν μια ολοκληρωμένη ιστορία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν διαβάζονται κι αυτόνομα. Εξαίρεση είναι τα άλμπουμ με την σελήνη, κι άλλο ένα που μου διαφεύγει τώρα. Ξεκίνα δοκιμαστικά με το άλμπουμ που θα κυκλοφορήσει τώρα, και βλέπεις. Στο προτείνω επειδή αγοράζεις πολύ πράμα, και ξέρω ότι είσαι ανοιχτός σε νέες προτάσεις. 

 

Eχω δοκιμάσει να διαβάσω σε pdf αλλά με πήρε ο ύπνος...Απιστευτα ντεκαβλε ηρωας ο ΤενΤεν. Καθολου μα καθόλου αστειοι οι Ντιπον και Ντιπον. Σεναριακά όντως έχουν ενδιαφέρον οι ιστορίες, αλλά σχεδιαστικά και απο πλευράς χαρακτήρων πιστεύω εκει το χάνουνε. Τουλάχιστον στα δικα μου ματια, να μην γενικεύω.

Παντως έχω μια γενική ιδεα τι παίζεται ,καθώς μικρός εβλεπα το καρτουν σε κάποιο τοπικό κανάλι,δε θυμαμαι ποιο. Ο ναος του ηλιου θυμαμαι επαιζε συνέχεια και μου είχε καλοαρέσει. Οταν πηγα να το διαβασω το κλεισα στη 2-3 σελιδα απ τη βαρεμάρα :oops:

 

7 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι πως σε ταξιδεύει  από μέρος σε μέρος όλου του πλανήτη (και του διαστήματος)συνδυάζοντας δράση, ανατροπές και καλογραμμένα σενάρια (με γνώμονα και την εποχή που γράφτηκαν πάντα)

 

Fantastic Four φιλε. Fantastic Four.

Τα εχουν ολα αυτα που αναφέρεις και άλλα πολλά ακόμα !

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μια χαρά θα του αρέσουν και τα ΤενΤεν αν τα ξεκινήσει σοβαρά.
Θυμάμαι και τα Αστερίξ βαρετά και χωρίς χιούμορ κόμικς τα θεωρούσε, αλλά όταν άρχισε να τα διαβάζει τού άρεσαν :)

 

Τα ΤενΤεν δεν είναι να τα διαβάσεις για να γελάσεις. Είναι περιπέτειες κατά βάση που έχουν απλά και το χιουμοριστικό στοιχείο μέσα τους.
Αυτό που μ΄αρέσει πιο πολύ στα ΤενΤεν είναι η εποχή και η ατμόσφαιρα. Μυρίζουν από παντού "σαραντίλα" και "πενηντίλα".

Το ίδιο και σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό συμβαίνει και στα "ξαδερφάκια" του ΤενΤεν, τα Μπλέικ & Μόρτιμερ.

Εμένα που μ΄αρέσουν τα κόμικς εποχής (όπως και οι ταινίες εποχής), καραγουστάρω με τέτοιες σειρές.
Τα FF, όπως και όλα τα υπερηρωικά, δεν σου βγάζουν αυτή την αίσθηση μιας άλλης εποχής, ακόμα και τα πρώτα που γράφτηκαν δεκαετία ΄60.

Για το ότι ο ίδιος ο ΤενΤεν είναι "ντεκαβλέ" ήρωας συμφωνώ πάντως.

Αλλά δεν χρειάζεται να ταυτιστείς με τον πρωταγωνιστή για να σου αρέσει μια σειρά.
Θεωρώ ότι το υπόλοιπο "πακέτο" των ΤενΤεν είναι πολύ όμορφο και ενδιαφέρον :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Μια χαρά θα του αρέσουν και τα ΤενΤεν αν τα ξεκινήσει σοβαρά.
Θυμάμαι και τα Αστερίξ βαρετά και χωρίς χιούμορ κόμικς τα θεωρούσε, αλλά όταν άρχισε να τα διαβάζει τού άρεσαν :)

 

Koιτα αμα καποια στιγμή τα βρω μαζικά τσάμπα , i'll give them a try που λεμε και στο χωριο.

Στα Αστεριξ όντως αμα δε τα σκοτωνε εκεινος που τα πήρα, δύσκολο θα ασχολιόμουνα. Δυστυχώς μαζι με αυτα σκοτωνε και τα Ιζνογκουντ και τα ΤενΤεν, δεν με έκοψε να τα σηκωνα ολα. Το λαθος των Ιζνογκουντ το πληρωσα ακριβά σχεδον 2 χρονια μετα καθως αγοραστηκαν στις ονομαστικές τους τιμες. :(

 

Παντως τα ΤενΤεν δεν με τραβανε το ιδιο. Ειναι και ακριβες εκδόσεις τοσο τα καινουρια όσο κ τα μεταχειρισμένα. Δύσκολο το εγχείρημα , δεν εχω τα ιδια κουραγια που είχα το 21 να ασχοληθω με αναζητησεις και μεταχειρισμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  128
  • Reputation:   897
  • Achievement Points:  129
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και γω θεωρούσα τον ΤενΤενάκο κρυόκωλο. Πιτσιρικάς δέ, άλλαζα σε δευτερόλεπτα κανάλι στο animation. Έπρεπε να περάσουν δεκαετίε;ς για να με συνεπάροουν τα ταξίδια του ανα τον κόσμο, τα σενάρια και οι μοναδικοί...κακοί του. Φαντάσου τον λοιπόν σαν έναν άγουρο James Bond χωρίς πάθη και...κάβλες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά ο Τεν Τεν είναι μαγικός!! Είναι η προσωποποίηση της παιδικής ψυχής σε ενήλικο κορμί και είναι ένας Δον Κιχώτης των κόμιξ! Αγαπώ Τεν Τεν! Διαβάζεις Τεν Τεν και μπαίνει φως στην ψυχή σου σαν να ανοίγεις το παράθυρο της νιότης σου στον ανοιξιάτικο ήλιο....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έψαχνα κάποια τεύχη που επανεκδόθηκαν την τελευταία πενταετία ακόμα και προπερυσι (να αντικαταστήσω κάτι αρχαία που έχω) και είναι εξαντλημένα!

Ψάχνοντας λίγο καλύτερα βλέπω και τεύχη (κυρίως Λούκυ Λουκ) που εκδόθηκαν πριν 3-4-5 χρόνια, έχουν εξαντληθεί και αυτά.

 

Σε πόσο μικρό τιράζ βγάζουν πλέον;

Είναι δυνατόν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετά από 3 εβδομάδες :confuse: θυμήθηκαν να μ΄απαντήσουν απ΄τη Μαμούθ σε κάτι μηνύματα που τους είχα στείλει στο messenger.

Στην ερώτηση για ποιο λόγο επανέκδοσαν το τεύχος #78 χωρίς το νέο εξώφυλλο, η απάντηση ήταν "είχαμε τυπωμένα εξώφυλλα από πιο παλιά".

Δηλαδή αυτοί τυπώνουν παραπανίσια εξώφυλλα όταν εκδίδουν ένα νέο τεύχος; Για ποιο λόγο; :thinking: (αναρωτιέται το φτωχό μου το μυαλό)

Και στην άλλη ερώτηση για το τι νέα έκδοση να περιμένουμε προσεχώς, μου απάντησαν ότι ετοιμάζουν νέο Αστερίξ.

Λογικά κάποιο εκτός σειράς θα εννοούν (πχ το Χρυσό Μενίρ) ή κάποιο άλμπουμ ταινίας.
Εκτός κι αν μας δουλεύουν πάλι όπως πέρυσι που "ετοιμάζαν" το Ιντεφίξ (και Ιντεφίξ δεν είδαμε ποτές).

Δεν μπήκα φυσικά στη διαδικασία να τους ρωτήσω για ποιο Αστερίξ πρόκειται γιατί θα έπρεπε να περιμένω άλλες 3 εβδομάδες να πάρω απάντηση...

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Στην ερώτηση για ποιο λόγο επανέκδοσαν το τεύχος #78 χωρίς το νέο εξώφυλλο, η απάντηση ήταν "είχαμε τυπωμένα εξώφυλλα από πιο παλιά".

Δηλαδή αυτοί τυπώνουν παραπανίσια εξώφυλλα όταν εκδίδουν ένα νέο τεύχος; Για ποιο λόγο; :thinking: (αναρωτιέται το φτωχό μου το μυαλό)

Από τη μια στέκει σαν δικαιολογία γιατί η διεύθυνση και τα στοιχεία επικοινωνίας που βρίσκονται στο οπισθόφυλλο κάτω κάτω είναι τα παλιά, Σόλωνος κτλ, από την άλλη όμως η τιμή είναι η καινούρια 5,80, άρα ξέρανε από τότε ο η τιμή θα ανέβει τόσο:thinking:.

 

Ένα άλλο κουλό που μου έτυχε σε μια αγορά της τελευταίας επανέκδοσης του Τεντέν.

Στο οπισθόφυλλο η τιμή λέει 6,80, με την έκπτωση που το είχε το βιβλιοπωλείο πήγαινε στα 5,10, μου το χρέωσαν όμως 7,35:lol:. Επειδή είχα πάρει και άλλα κόμικς, στην αρχή δεν το κατάλαβα, αργότερα όταν είδα την απόδειξη παραξενεύτηκα και όταν πήγα να τους το πω μου είπαν ότι η κοπέλα καταλάθος σκάναρε το barcode του οπισθόφυλλου, ενώ έπρεπε να σκανάρει το αυτοκόλλητο του βιβλιοπωλείου, γιατί η Μαμούθ στις επανεκδόσεις βάζει το barcode που είχε στα σκληρόδετα του Τεντέν.:confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φαντάζομαι ότι απλά είχαν έτοιμο το (ηλεκτρονικό) αρχείο, διόρθωσαν την τιμή και το έστειλαν για εκτύπωση. Πού να μπλέκεις τώρα με γραφίστες για να το στήσεις εκ νέου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  67
  • Reputation:   285
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε γίνεται να τυπώσουν κανά παλιό Μπλέικ και Μόρτιμερ και ας γράφει δραχμές πανώ..πληρώνουμε και δραχμές!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Η ΜΑΜΟΥΘ τελικά δε παίζεται με τίποτα:lol:Της έστειλα μήνυμα (περί Ιζνογκούντ, ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ και Τεντέν) στο Instagram, το οποίο φυσικά άφησε στο "Διαβάστηκε" :trixes:Επιπλέον ο Τεντέν ακόμη να εμφανιστεί στην επαρχία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

29 λεπτά πριν, Black Panther είπε:

Η ΜΑΜΟΥΘ τελικά δε παίζεται με τίποτα:lol:Της έστειλα μήνυμα (περί Ιζνογκούντ, ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ και Τεντέν) στο Instagram, το οποίο φυσικά άφησε στο "Διαβάστηκε" :trixes:Επιπλέον ο Τεντέν ακόμη να εμφανιστεί στην επαρχία!

 

 

Η Μαμούθ τώρα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Απίστευτο και όμως αληθινό, η Μαμούθ θα βγάλει κάτι καινούριο

 

Αστερίξ Το Μυστικό του Μαγικού Ζωμού

.thumb.png.e98228a0a171863e04bf70e011a572f4.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 λεπτά πριν, hudson είπε:

Απίστευτο και όμως αληθινό, η Μαμούθ θα βγάλει κάτι καινούριο

 

Αστερίξ Το Μυστικό του Μαγικού Ζωμού

.thumb.png.e98228a0a171863e04bf70e011a572f4.png

Θα βγάλει κάτι καινούριο ναι, αλλά την διανομή στην επαρχία μάλλον την σταμάτησε. Έχει να φανεί οποιοδήποτε άλμπουμ της εκδοτικής στο Ναύπλιο και πέριξ εδώ και μήνες. Περίμενα με ανυπομονησία το νέο άλμπουμ του τεν τεν και δεν ήρθε πουθενά, το ίδιο και το προηγούμενο. Πραγματικά κρίμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  605
  • Reputation:   4751
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  2
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

4 λεπτά πριν, hudson είπε:

Απίστευτο και όμως αληθινό, η Μαμούθ θα βγάλει κάτι καινούριο

 

Αστερίξ Το Μυστικό του Μαγικού Ζωμού

.thumb.png.e98228a0a171863e04bf70e011a572f4.png

 

Νομίζω πρόκειται για αυτό το εκτός σειράς τεύχος βασισμένο στην ομότιτλη ταινία του 2018, αν και στη bedetheque υπάρχουν και μερικά ακόμα άλμπουμ της ταινίας αυτής, οπότε δεν είμαι εντελώς σίγουρος.

 

Πάντως εγώ δεν ήξερα ότι έβγαζαν άλμπουμ και για τις animated ταινίες. Αναρωτιέμαι αν θα είναι κόμικ ή εικονογραφημένο βιβλίο, όπως είναι συνήθως τα άλμπουμ των ταινιών. 

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 λεπτά πριν, Rombax είπε:

 

Νομίζω πρόκειται για αυτό το εκτός σειράς τεύχος βασισμένο στην ομότιτλη ταινία του 2018, αν και στη bedetheque υπάρχουν και μερικά ακόμα άλμπουμ της ταινίας αυτής, οπότε δεν είμαι εντελώς σίγουρος.

 

Πάντως εγώ δεν ήξερα ότι έβγαζαν άλμπουμ και για τις animated ταινίες. Αναρωτιέμαι αν θα είναι κόμικ ή εικονογραφημένο βιβλίο, όπως είναι συνήθως τα άλμπουμ των ταινιών. 

 

:beer:

 

 

Αν είναι αυτό

2.thumb.jpg.c914ffe89eb58c9dc54425f5c78cd5bf.jpg

τότε μάλλον είναι εικονογραφημένο βιβλίο, όπως ήταν και το Στο Δρόμο για την Κίνα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34734
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, daredevil21 είπε:

Θα βγάλει κάτι καινούριο ναι, αλλά την διανομή στην επαρχία μάλλον την σταμάτησε. Έχει να φανεί οποιοδήποτε άλμπουμ της εκδοτικής στο Ναύπλιο και πέριξ εδώ και μήνες. Περίμενα με ανυπομονησία το νέο άλμπουμ του τεν τεν και δεν ήρθε πουθενά, το ίδιο και το προηγούμενο. Πραγματικά κρίμα. 

Πραγματικά κρίμα αλλά και περίεργο. Στην Ξάνθη γενικά βρίσκεις τις επανεκδόσεις. Και σκέψου ότι μιλάμε για το ίδιο επίπεδο πόλης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Έχουμε απάντηση της ΜΑΜΟΥΘ σε mail που της έστειλα σχετικά με Ιζνογκούντ, ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ και διανομή στην επαρχία :beer:

AΠΑΝΤΗΣΗ ΜΑΜΟΥΘ.png

Επεξεργασία από Black Panther
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νέα έκδοση πριν την Πρωταπριλιά; Όχι ρε φίλε και είχα δυο τρία πράγματα στο μυαλό μου να γράψω :P

 

Αφού ο Αστερίξ ξεκάθαρα πουλάει σε κάθε μορφή, μήπως να εκδώσουν και τα υπόλοιπα εκτός σειράς Άλμπουμ, να πάρουμε έστω και έτσι νέο υλικό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πόσο άρμεγμα ακόμα στον Αστερίξ :Suspicious:
Ό,τι βλακεία βγει με Αστερίξ, αυτοί θα το εκδόσουν.
Το περιμέναμε πάντως, μου είχαν πει ότι ετοιμάζουν Αστερίξ και υποθέσαμε ότι θα είναι κάποιο άλμπουμ ταινίας.

Αυτό που ανέβασε ο @ hudson  είναι κατά πάσα πιθανότητα.
Οπότε δεν μιλάμε για κόμικ ουσιαστικά αλλά για εικονογραφημένο βιβλίο.
Δεν φτάνει που βγάζουν 4 εκδόσεις το χρόνο, η μία δεν είναι καν κόμικ :moutra2:

Αφού ήταν να βγάλουν κάτι εκτός σειράς ας έβγαζαν τουλάχιστον κάτι σε Λούκυ Λουκ. Υπάρχουν κάποια αξιόλογα (πχ το "Lucky Luke Wanted" ή το "Les Indomptés").

Περιμένουμε τώρα το Ιζνογκούντ κατά τον Ιούνιο με Ιούλιο φαντάζομαι.

Η επανέκδοση του ΛΛ #87 εντελώς αδιάφορη.
Υπάρχουν τεύχη που είναι πολλά  χρόνια εξαντλημένα, αλλά δεν τους βλέπω να ασχολούνται.

Kαι φυσικά ούτε λόγος για τις σειρές Μπλέικ & Μόρτιμερ και Μπλούμπερυ, των οποίων τα άλμπουμ που δεν εκδόθηκαν είναι απείρως πιο ποιοτικά από βλακειούλες τύπου "Το Μυστικό του Μαγικού Ζωμού" και "Ο Αστερίξ στην Κίνα".

Θέλω πάρα πολύ να μποϊκοτάρω τη Μαμούθ με αυτά που κάνει τα τελευταία χρόνια, αλλά είμαι σίγουρος ότι μόλις βγάλουν νέο άλμπουμ θα τρέξω πρώτος να το πάρω.

Αλλά το ξέρουν ότι έχουν πολύ δυνατούς τίτλους και σ΄αυτό ποντάρουν.

Σου λέει "ό,τι και να λέτε αν βγάλουμε Αστερίξ θα το πάρετε και θα πείτε κι ένα τραγούδι" :moutra2:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95127
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

18 ώρες πριν, hudson είπε:

Απίστευτο και όμως αληθινό, η Μαμούθ θα βγάλει κάτι καινούριο

 

Βιάζεσαι λίγο. Σε τρεις ημέρες είναι η Πρωταπριλιά! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40925
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Από το facebook της εκδοτικής 

Screenshot_2024-04-02-11-13-45-533_com.facebook.katana.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.