Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως σας αντιμετωπιζει ο περιγυρος σας που διαβαζετε μικιμαου?


Konata_Izumi

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Η δική μου περίπτωση έχει τις ιδιομορφίες της. Πρόκειται άλλωστε για διαδρομή 60 ετών σχεδόν.

 

Στα παιδικά μου χρόνια, είχα τη συμπαράσταση του πατέρα μου, ο οποίος μάς είχε (εμένα και τού αδελφού μου) δώσει "το ελεύθερο" να παραγγέλλουμε κάθε βδομάδα το "Γέλιο και Χαρά" από τον περιπτερά μας -που τον πλήρωνε μετά εκείνος- φωνάζοντας από το μπαλκόνι (τα έχω διηγηθεί αυτά πάνω από μια φορά σε άλλα τόπικ) . Δεν μπορώ να ερμηνεύσω τη στάση του, μόνο εικασίες κάνω εκ των υστέρων. ΄Ηταν εκπαιδευτικός, ανοιχτόμυαλος και με ανεπτυγμένη αίσθηση του χιούμορ. Η μητέρα μου δεν ανακατευόταν με αυτά. Απλά, καμιά φορά όταν θύμωνε από σκανταλιές μας, μάς αποκαλούσε, και ιδιαίτερα τον μικρό αδελφό, "Μικυμάου".

 

Στην εφηβεία είχα ξεμακρύνει από μόνος μου από τα κόμικς. Αργότερα, στα 20, διάβαζα τα "μικυμάου" της μικρής ξαδέλφης μου. Πιο ύστερα, στα 35, της κόρης μου, που φυσικά τα αγόραζα εγώ. Και στις δυο περιπτώσεις όμως δεν ήμουν συλλέκτης.

 

Στα 50+ ξεκινά η νέα εποχή, του "παλιμπαιδισμού" όπως την λέω χαριτολογώντας, η οποία συνεχίζεται μέχρι σήμερα, αφού πέρασε από πολλά στάδια: Συλλέκτης, συστηματικός συλλέκτης, συντάκτης προσωπικής βάσης δεδομένων, μέλος του Φόρουμ και της Λέσχης των κομικσόφιλων με ολοένα ενεργότερη συμμετοχή που επεκτείνεται και σε "εκτός έδρας" εκδηλώσεις.

 

Πώς με αντιμετωπίζει ο περίγυρός μου; Η κόρη μου, κι αυτή κομικσόφιλη, θετικά. Το ίδιο και ο αδελφός μου. Η γυναίκα μου, χωρίς να συμμερίζεται τα ενδιαφέροντά μου, τα αντιμετωπίζει με συμπάθεια και χαίρεται που συναναστρέφομαι θαυμάσιους νέους και των δύο φύλων. ΄Αλλωστε, έχουμε στο σπίτι ο καθένας το βασίλειό του: Εκείνη το σαλόνι με την τηλεόραση κι εγώ το γραφείο μου, με τον υπολογιστή, τα κόμικς και τα βιβλία (που είναι η άλλη αγάπη μου αφού διαβάζω όσο μπορώ πιο πολύ). Σε μερικά χρόνια θα σας πω και τη γνώμη της εγγονής μου :best: .

 

΄Οσο για τον ευρύτερο κύκλο φίλων, συγγενών, γνωστών κλπ., χρησιμοποιώ απέναντί τους την εξής τακτική: Διακηρύσσω, per mare e per terra, με καμάρι, την αγάπη μου για τα κόμικς και τα για νιάτα που την συμμερίζονται, κι έτσι οι περισσότεροι συγκατανεύουν και κανείς δεν διανοείται να με αντιμετωπίσει με ειρωνεία ή συγκατάβαση, τουλάχιστον φανερά. Αν κάποιοι με σχολιάζουν όταν δεν είμαι παρών, δεν το ξέρω ούτε με ενδιαφέρει.

 

Κάτι ανάλογο ισχύει και για τους περιπτεριούχους. Εκτός από τους περιστασιακούς, που ίσως νομίζουν ότι τα αγοράζω για το εγγονάκι μου, οι γνωστοί ξέρουν ότι είμαι συλλέκτης και μερικοί εκπλήσσονται από το γεγονός ότι γνωρίζω καλύτερα από αυτούς την ημερομηνία κυκλοφορίας κάθε τεύχους.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πραγματικός "διάλογος" από το FB, σήμερα, όταν σχολίασε η κουμπάρα μου κάτω από μια φωτογραφία που έχω ποστάρει από την παραλία, όπου κρατάω ένα Μπλεκ στα χέρια μου και χαμογελάω με καμάρι! [Caterina = moi, Athina = κουμπάρα!]


  •  
    Caterina Quality reading at the beach! ;)
    August 30, 2009 at 8:48am · Like

  • IB7NOFmPw2a.gif
    Athina Κι εγώ διάβαζα ΠΟΠΑΥ......στα δώδεκά μου όμως!!!!!
    32 minutes ago · Like

  • 368984_580715925_1397621389_q.jpg
    CaterinaAthina, κι εγώ δεν ξέρω τίποτα από ζωγραφική αλλά δεν υποτιμώ τους μεγάλους ζωγράφους...
    25 minutes ago · Like

  • IB7NOFmPw2a.gif
    Athina Come again. Δεν το κατάλαβα
    23 minutes ago · Like

  • 368984_580715925_1397621389_q.jpg
    Caterina Εννοώ, βρε κουμπά μου, ότι τα κόμικς είναι μια μορφή τέχνης, γι' αυτό άλλωστε λέγονται και "9η τέχνη", οπότε αν δεν το καταλαβαίνουμε αυτό, τουλάχιστον ας μην τα υποτιμούμε αποκαλώντας τα "παιδικά αναγνώσματα". :P
    21 minutes ago · Like

  • IB7NOFmPw2a.gif
    Athina Δεν τα χαρακτήρισα. Απλώς είπα ότι εγώ διάβαζα ΠΟΠΑΥ στα 12. Γιατί παρεξηγήθηκες? ;
    19 minutes ago · Like

  • 368984_580715925_1397621389_q.jpg
    Caterina Γιατί δεν είπες αυτό, έβαλες αποσιωπητικά, και μετά έγραψες και "όμως" και τρία θαυμαστικά στο τέλος! Που σημαίνει ότι το κοροϊδεύεις. Όχι; :P
    17 minutes ago · Like

  • IB7NOFmPw2a.gif
    Athina Έλα βρε συ. Πήγα να κάνω λίγη πλάκα. Δεν με ξέρεις μετά από 30 χρόνια?
    14 minutes ago · Unlike· drP8vlvSl_8.gif 1

  • 368984_580715925_1397621389_q.jpg
    Caterina Σε ξέρω! Αλλά γιατί να μην υπερασπίσω κι εγώ τα αγαπημένα μου κόμικς; :P
    12 minutes ago · Like

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4622 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα θαυμαστκα ηταν 5 παντως! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ το μόνο θέμα που έχω είναι με τον πατέρα μου...Μου λέει πόσα ακόμα θα μαζέψεις; Έχεις γεμίσει τον τόπο! Να δω που θα τα βάλεις.θες ένα διαμέρισμα εσύ και ένα για τα κόμικς!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρε τον Fergus... :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε λογικό είναι, 10 τετραγωνικά είναι το διαμερισματάκι στη Γλασκώβη. Πες του οτι θα τα βάλεις στο κάστρο, πάνω στο Ράννοχ Μούρ. Ξέρω μια ωραία κρυψώνα κάτω απο μια συγκεκριμένη ταφόπλακα, μούρλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αυτό το κοπρόσκυλο των Μπάσκερβιλ έφυγε, ή ακόμη στοιχειώνει τους βάλτους; Μου φαίνεται πως θα ήταν ότι έπρεπε για να τρομάζει τους παρείσακτους κομιξοαρπάχτες!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  263
  • Reputation:   1129
  • Achievement Points:  263
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Φοβερό thread και όντω έλειπε... Κάποτε το έπαιζα φτωχός και μόνος καουμποι... μέχρι που ανακάλυψα τη jemma. I kid you not... ένα μέρος στον Πειριαά που μπορούσα να μπω μέσα και να πάρω κομικ ή να διαβάσω... έκτοτε έχει κυμανθεί από φόβο (ναι φοβόμουν μη μου την πουν παραπάνω από το κανονικό οι γονείς μου...) σε μυστηκότητα (....εεεεε ναι ...εεεεε ... ξέρω από αυτά... διαβάζω... κομιξ.....) σε περηφάνεια πια (χαχχαχαχα ναι ναι διάβασε τι θα κάνει η ΑΕΚ είναι πολύ ενδιαφέρον... εγώ πάω να διαβάσω λίγο moebius... και στα τέτοια μου)!!! όπως και νάχει περίεργο χόμπυ δεν το λες πολύς κόσμος διαβάζει κομιξ έστω και ελάχιστα πλέον. Ε΄΄ιναι σα να δαιβάζεις ποίηση ή κάποιο βιβλίο. Τα σπάνε και τα δύο αλλά βρες μου εσύ σκηνή με τον thor να μάχεται του hulk και το ξανασυζητάμε :P :P :P

Επεξεργασία από maullives
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό το κοπρόσκυλο των Μπάσκερβιλ έφυγε, ή ακόμη στοιχειώνει τους βάλτους; Μου φαίνεται πως θα ήταν ότι έπρεπε για να τρομάζει τους παρείσακτους κομιξοαρπάχτες!!!!!!!!

Πςςς. Φίσκερβιλλ είναι ρε. Απ'το Whisker (χαιδευτικό για το γένι).

 

Το Σκυλί των Μπάσκερβιλ, απ'το οποίο πήρε έμπνευση ο Μπάρκς είναι του Άρθουρ Κόνναν Ντόυλ, απ'το 'Sherlock Holmes and the Hound of the Baskervilles.'

 

Δέν έχουν και καμία φοβερή σχέση βέβαια. Οι Μπάρσκερβιλ είχαν την κατάρα του Σκύλου, ενώ οι Φίσκερβιλ 'είχαν' τον σκύλο, ο σκύλος των Μπάρσκερβιλ αναφέρεται σε 2 τσομπανόσκυλα πού έζησαν κοντά πάνω απο μια αιώνα διαφορά στο μούρ οπού εκτυλίσσεται η περιπέτεια, ενώ ο σκύλος των Φίσκερβιλ είναι ένα κοστούμι.

 

 

Επίσης, ο Σκύλος πήρε την συγκεκριμένη ονομασία μετά την περιπέτεια του Μπάρκς, γιατί δεν βγάζει νόημα το αντίθετο, αλλά αυτό είναι λεπτομέρειες.

 

 

Κάποιες φορές αναρωτιέμαι εάν ο Μπάρκς είχε αγγίξει κάν τον Ντόυλ. :nek:

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Κάποιες φορές αναρωτιέμαι εάν ο Μπάρκς είχε αγγίξει κάν τον Ντόυλ. :nek:

 

Τι εννοείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι εννοείς;

Αναρωτιέμαι αν την διαφοροποίηση την έκανε επίτηδες ή αν απλώς είχε ακούσει τον τίτλο του βιβλίου.

 

EDIT: O κολορίστας μάλλον δεν είχε διαβάσει το βιβλίο, πάντως γιατί έβαψε καφέ το κοστούμι.

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αναρωτιέμαι αν την διαφοροποίηση την έκανε επίτηδες ή αν απλώς είχε ακούσει τον τίτλο του βιβλίου.

 

EDIT: O κολορίστας μάλλον δεν είχε διαβάσει το βιβλίο, πάντως γιατί έβαψε καφέ το κοστούμι.

 

Εγώ πιστεύω πως ο Μπαρκς δεν παραποιούσε ονόματα στη τύχη, κάπου κάτι είχε διαβάσει σίγουρα....άλλωστε και σε άρθρο στο κόμιξ αναφέρεται ότι ο Μπαρκς εμπνεύστηκε κάμποσες ιστορίες από αληθινά γεγονότα διαβάζοντας το National Geographic!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγώ πιστεύω πως ο Μπαρκς δεν παραποιούσε ονόματα στη τύχη, κάπου κάτι είχε διαβάσει σίγουρα....άλλωστε και σε άρθρο στο κόμιξ αναφέρεται ότι ο Μπαρκς εμπνεύστηκε κάμποσες ιστορίες από αληθινά γεγονότα διαβάζοντας το National Geographic!

 

Στανταρ ο Μπαρκς το είχε διαβάσει το βιβλίο του Ντόυλ. :ego: Οι ομοιότητες είναι πολλές:

- Φίσκερβιλ ((παρωδία του Μπάσκερβιλ)

- Υπάρχει και στα δύο οικογενειακή "κατάρα"

- Η κατάρα αφορά σκύλο

- Οι βάλτοι που υπάρχουν και στις δύο ιστορίες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στανταρ ο Μπαρκς το είχε διαβάσει το βιβλίο του Ντόυλ. :ego: Οι ομοιότητες είναι πολλές:

- Φίσκερβιλ ((παρωδία του Μπάσκερβιλ)

- Υπάρχει και στα δύο οικογενειακή "κατάρα"

- Η κατάρα αφορά σκύλο

- Οι βάλτοι που υπάρχουν και στις δύο ιστορίες

Όσον αφορά το πρώτο, εντάξει και εγώ που μόλις διάβασα το βιβλίο πρόπερσι μπορούσα να σου πώ οτι κάτι είχε να κάνει με ένα σκύλο και τους Μπάσκερβιλ. Στο κόμικ δεν αναφέρεται καμία κατάρα, αντίθετα υπήρχε συγκεκριμένο μάλιστα σημείο οπού ζούσε ο σκύλος και επιτεθόταν στούς βοσκούς, κάτι εκ διαμέτρου αντίθετο με την δράση του σκύλου στην ιστορία του Ντόυλ. Όσον αφορά τούς 'moors' πολύ σωστή παρατήρηση, αλλά ο όρος δεν αναφέρεται πάντα σε wetlands. Πάντως νομίζω οτί στο βιβλίο του Ντόυλ η περιοχή αναφέρεται και ως 'morass' (συνώνυμο του wetland) ενώ φαίνεται και μια λιμνούλα σέ ένα καρέ της ιστορίας τού Μπάρκς, οπότε πιθανότατα έχεις δίκιο. Και πάλι όμως, τα highlands της Σκωτίας αποτελούνται σχεδόν αποκλειστικά απο τέτοιες περιοχές.

 

Επιπλέον, υπάρχει και αυτή η ατάκα:

"Legend says the beast was as tall as a man and often ran erect like an ape!"

 

πού μου θυμίζει λίγο το 'Adventure of the Creeping Man'.

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Επίσης, στο 'Μυστικό του Κάστρου', την πρώτη περιπέτεια στο εξωτερικό με τον Σκρούτζ, εμφανίζεται ον-σκρήν το πτώμα του Σκόττυ.

 

Αλήθεια; Που που; Στειλε λινκ! :awesome:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aμάν. Νόμιζα οτί πόσταρα στο θρέντ για τους θανάτους σε κόμικ! Δεν βαριέσαι...

 

Mouse, θα μετακινήσω το καρέ με τον Φέργκους και θα ποστάρω και τον Σκόττυ εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4540 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Έχω ένα φίλο που δουλεύει σε περίπτερο και διαβάζει κόμικς(όχι μόνο στο περίπτερο :P ) . Μια μέρα ήρθε μια κοπέλα και πήρε το ΚΟΜΙΞ, και ο φίλος μου τη ρώτησε αν διαβάζει κι άλλου είδους κόμιξ(μιας και αυτός δεν έχει ιδέα από ντισνευ κλπ) και αμέσως εκείνη πήρε επιθετική στάση, του είπε κάτι σε στυλ''γιατί ,τι θες?'' και έφυγε. Υποθέσαμε πως την έχουν κοροιδέψει σε περίπτερα κλπ που αγοράζει τέτοια(ήταν σε ηλικία πάνω κάτω 25). Ξενερώσαμε λίγο :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αναρωτιέμαι αν ήταν κάποια κοπέλα από το σάιτ μας. :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4540 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Θα μπορούσε, δε θα μπορούσε? Και δεν προλάβαμε καν να της πούμε οοοοοοχιιι γύρνα πίσωωω και εμείς διαβάζουμε κομικςς!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4697 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μια ερώτηση: Έχει αποκαλέσει κάποιο μέλος της οικογένειά σας, οποιασδήποτε ηλικίας, τα κόμικς(από ντίσνευ μέχρι spiderman και manga) βιβλία???? Δε ξέρω γιατί, αλλά η γιαγιά μου από τότε που άρχισα τα αποκαλεί έτσι, και μου δίνει λεφτά για βιβλία! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εμένα η μητέρα μου όταν με βλέπει με κανένα graphic novel μου λέει ''καινούργιο βιβλίο?''..και γω λέω ναι :P

 

Που να 'ξερε :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φαντασου την δικη μου μανα,που της κουβαλαω και κομικ και βιβλια.Για τα βιβλια λεει α)οτι ξοδευω τα λεφτα μου β)οτι δεν υπαρχει χωρος.Για τα κομικ λεει το α) και το β) συν οτι εχω μυαλο απο 5 χρονων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ο πατέρας ό,τι και να διαβάζω μου λέει: "Πάλι με τον Άγιο Κυπριανό καταγίνεσαι;;;;". :P Όχι μόνο κόμικς, βέβαια, ό,τι έχει σελίδες και διαβάζεται....! Έτσι κι αλλιώς δεν έχει ιδιαίτερο θέμα με τα κόμικς, όπως έχω ξαναπεί. Πάλιος κομιξόφιλος και αυτός, μπορεί και να ζηλεύει λίγο που εγώ δεν σταμάτησα την συλλογή μου! ;) Δεν ξέρω τι του εμπνέει αυτή τη φράση! Η ευλάβειά μου καθώς διαβάζω ή θυμάται την γιαγιά του που όλη μέρα διάβαζε τον Άγιο Κυπριανό;;; :thinking: Μάλλον ούτε ο ίδιος θα ξέρει! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ο πατέρας ό,τι και να διαβάζω μου λέει: "Πάλι με τον Άγιο Κυπριανό καταγίνεσαι;;;;". :P Όχι μόνο κόμικς, βέβαια, ό,τι έχει σελίδες και διαβάζεται....! Έτσι κι αλλιώς δεν έχει ιδιαίτερο θέμα με τα κόμικς, όπως έχω ξαναπεί. Πάλιος κομιξόφιλος και αυτός, μπορεί και να ζηλεύει λίγο που εγώ δεν σταμάτησα την συλλογή μου! ;) Δεν ξέρω τι του εμπνέει αυτή τη φράση! Η ευλάβειά μου καθώς διαβάζω ή θυμάται την γιαγιά του που όλη μέρα διάβαζε τον Άγιο Κυπριανό;;; :thinking: Μάλλον ούτε ο ίδιος θα ξέρει! :lol:

 

:lol::div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάντως τώρα που μιλάμε για παλαιότερους..οι γονείς μου..η γενιά τους τουλάχιστον και ο περίγυρος τους διάβαζαν κόμικς απλά κάνανε κάτι που δεν κάνουμε εμείς σήμερα..

 

 

Διάβαζαν ένα κόμικ και το αντάλλαζαν με άλλα παιδιά!!!!!!!!!!!!Και κανείς δεν είχε δικά του!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Snapshot+2011-12-13+10-48-09.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30728
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  184
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  184
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ρε παιδιά, έχω ένα πρόβλημα. Στο σχολείο με κοροιδεύουν οι συμμαθητές μου μόνο και μόνο επειδή συλλέγω και ασχολούμαι με τα κόμικς! Έλεος!!! Προσπαθώ να τους πείσω ότι κάνουν λάθος και ότι τα κόμικς δεν έχουν περιορισμό στην ηλικία και είναι μια απόλαυση για όλους αλλά δεν με πιστεύουν!!! Έχει κανένας καμιά ιδέα τι να τους πω και τι να κάνω; Δεν με καταλαβαίνουν με τίποτα!!!  :wall:  :wall: :wall:   :trixes:

Επεξεργασία από comicman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30728
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  184
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  184
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Πάντως, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ξέρετε τι ήταν έτσι; :hypno:  :magic:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Να αλλάξεις φίλους. Θα βρεις καλύτερους :) 

Αλλά οι φίλοι γενικώς είναι καλύτεροι από τα κόμικς. Μιλάς παίζεις μαλώνεις μαζί τους.  :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30728
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  184
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  184
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Καλά λες. Εσύ είχες ποτέ προβλήματα με τους φίλους σου σε αυτό το θέμα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85722
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Nα τους δείρεις ,να τους πλακώσεις στα μπουκέτα ....

Μετά να βγαλεις τα παπούτσια τους και να βαλεις αναμεσα στα δάχτυλα των ποδιών τους σελίδες απο κομικς (που να τα εχεις διπλά ή να μην τα χρειάζεσαι ) και στη συνέχεια να τους βαλεις φωτιά !!!

Σιγουρα δεν θα σε ξανακοροιδεψουν ποτέ για τα κομικς που διαβαζεις !!!!

 

Πιστευω να καταλαβαίνεις οτι αστειεύομαι και σιγουρα δεν θα προέτρεπα ποτέ ουτε εσένα ουτε κανεναν αλλο σε πράξεις βιας .

 

Και για να σοβαρευτούμε ακόμα περισσότερο ,δεν χρειάζεται να πεισεις κανέναν για κατι που σου αρέσει ,έστω κι αν ήσουν ο μοναδικός άνθρωπος στη γή που του αρέσει αυτό το " κατι ".

Η διαφορετικότητα είναι η ομορφιά της ζωής .

Και οσο περναει ο καιρός σίγουρα θα γνωρισεις ατομα που να μοιράζονται τα ίδια ενδιαφέροντα με σένα , να σας αρέσουν τα ίδια πράγματα και γενικά να επικοινωνείτε με ενα τρόπο ουσιαστικό .

 

Και κατι άσχετο με τα παραπάνω .

Επειδή βλέπω οτι έχεις πολλές απορίες (και πολύ καλά κανεις) τι θα έλεγες να έφτιαχνες ένα μόνο θέμα με τίτλο π.χ  "Απορίες του comicman" οπου σ αυτό να ρωτάς οτιδήποτε θέλεις και να λαμβανεις απαντήσεις .

Στο προτείνω αυτό για καθαρα πρακτικούς λόγους του forum ,για να μην γεμίζει η ενότητα "ΓΕΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ - ΑΠΟΡΙΕΣ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ " με πολλά μικρά θέματα .

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.