Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE PUNISHER: ΟΙ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΙ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
PUNISHER (THE): ΟΙ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΙ
Σενάριο/Kείμενα:
Garth Ennis
Σχέδιο:
Leandro Fernandez, Scott Koblish
Σχέδιο εξωφύλλου:
Tim Bradstreet
Hμερ. έκδοσης:
17-10-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Πολεμικό
Μέγεθος:
16.5 x 25.0
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Dan Brown
Επιμέλεια:
Μάγδα Τσολάκου
Πρωτότυπος τίτλος:
Punisher MAX Vol. 5: The Slavers (Punisher v7 25-30 [2005/2006])
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-582-1
Ονομαστική τιμή:
17,99€

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

PUNISHERSLAVERS_0001.jpgPUNISHERSLAVERS_0001z.jpg

 

Τιμή καταλόγου: 17,99€

 

27 χρόνια μετά την τελευταία φορά που κυκλοφόρησε στην χώρα μας έκδοση αφιερωμένη αποκλειστικά στον Τιμωρό, η Οξύ προσθέτει στον κατάλογο της μια ιστορία παρμένη μέσα από την καταξιωμένη θητεία του Garth Ennis στον τίτλο, με τα καταπληκτικά εξώφυλλα του Tim Bradstreet.

 

Το Punisher Max φτιάχτηκε ακριβώς για να δώσει στον συγγραφέα την άνεση για να δώσει τις πιο ενήλικες ιστορίες που ήθελε να πει, μακριά από τον υπερηωικό κομμάτι της εταιρίας, πιο ρεαλιστικό και με θέματα που θα απασχολούσαν υπό κανονικές συνθήκες έναν μη υπερήρωα, αυτόκλητο τιμωρό. Και τι πιο καυτό για αρχή, ώστε να μπούμε και εμείς στο κλίμα, από την εμπορία ανθρώπων; Για την υπόθεση έχει μιλήσει ήδη αναλυτικά ο kwtsos εδώ, οπότε δεν θα σας κουράσω με επαναλήψεις. :)

 

Η έκδοση είναι στα γνωστά στάνταρ της Οξύ, οπότε επίσης δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω.

 

Η συγκεκριμμένη ιστορία αναμένεται να αποτελέσει την βάση για την δεύτερη σεζόν του Punisher του Netflix.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Essential Punisher! :) Όλο το run του Ennis στα Punisher Max ανήκει στις πολύ καλές στιγμές του :) Τυχεροί όσοι τα διαβάσουν για πρώτη φορά :) Fun! :) (αλλά όχι για όλη την οικογένεια :lol: ) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το πηρα την μερα της εκδηλωσης της Οξυ στην Λεσχη. Φυσικα ηξερα οτι θα μου αρεσει :P Το ξαναδιαβασα ομως σημερα μετα απο καιρο και μπορω να πω οτι μου αρεσε εξισου με την πρωτη φορα. Να το παρετε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε και με άφησε με ανοιχτό το στόμα. :wow: 

 

Πρώτη μου επαφή με τον Punisher στα κόμικς και ξεκίνησα να το διαβάζω με μεγάλες προσδοκίες,έχοντας δει τις ταινίες αλλά και την σειρά. Τελικά οι προσδοκίες μου επιβεβαιώθηκαν και με το παραπάνω. Μιλάμε για ένα μεστό σενάριο,πολύ σκληρό,που μας θυμίζει ότι τις περισσότερες φορές η ζωή δεν είναι ρόδινη. :( Ασχολείται με πολύ σοβαρά κοινωνικά προβλήματα όπως τα ναρκωτικά,οι επίορκοι αστυνομικοί και ιδιαίτερα το εμπόριο λευκής σάρκας. Έχουμε έναν πρωταγωνιστή αντιήρωα να κινείται μεταξύ του ηθικού και του παράνομου,που παρόλο έχει τα προσωπικά του προβλήματα,έχει το σθένος και την ηθική να αποδώσει (με τον δικό του τρόπο) δικαιοσύνη. Ένας χαρακτήρας που έχει περισσότερους εχθρούς,παρά φίλους. Η αλήθεια είναι ότι (παρασυρόμενος από τις δουλειές στον κινηματογράφο και την τηλεόραση) τον περίμενα νεότερο. Εδώ μας βγήκε λίγο μεσόκοπος,αλλά το ίδιο αποτελεσματικός. Τύφλα να'χει ο Charles Bronson! :P  Όσον αφορά τους κακούς της υπόθεσης ισχύει το εξής παράδοξο. Στην συντριπτική πλειοψηφία των κόμικς που έχω διαβάσει,ενδόμυχα θα μπορούσα να ταυτιστώ με τους villains ή να τους δικαιολογήσω κάπως. Κάτι τέτοιο εδώ,δεν συνέβη ούτε κατά διάνοια. Τους άξιζε αυτό που έπαθαν. :minigun: Αυτή η ωμή βία,λοιπόν,βγάζει ένα αίσθημα δικαίωσης στον αναγνώστη. Η πλοκή κυλάει νεράκι και είναι αδύνατο να αφήσεις το κόμικ από τα χέρια σου πριν φτάσεις στην τελευταία σελίδα. Το φινάλε το βρήκα γλυκόπικρο και τέλεια δοσμένο. Αφήνει ένα συναίσθημα ανακούφισης,δικαίωσης και ταυτόχρονα μία βαθιά θλίψη. Σίγουρα δεν ενδείκνυται σε αναγνώστες μικρής ηλικίας. Εκτός από πολλές σκληρές σκηνές,υπάρχουν και πάμπολλοι "ενήλικοι" διάλογοι.

 

Το σχέδιο δεν ήταν ό,τι καλύτερο έχω δει. Σίγουρα το έχει επισκιάσει το σενάριο. Το φόντο είναι πολύ σκοτεινό και οι χαρακτήρες νομίζω ότι ήταν υπερβολικά δοσμένοι. Έχω την εντύπωση ότι θα του πήγαινε περισσότερο το ασπρόμαυρο. :thinking:

 

Η έκδοση της ΟΞΥ και πάλι στα καλύτερά της. Δεν μας απογοητεύει ποτέ. :) Χαρτί και κόλληση στην ράχη στέκονται αξιοπρεπώς,ενώ από εξτραδάκια έχουμε τα εξώφυλλα των τευχών που λειτουργούν σαν φυσικοί σελιδοδείκτες,καθώς και τρεις σελίδες του κόμικ από το making of. Λόγω του ότι είναι η πρώτη απόπειρα της εκδοτικής να κυκλοφορήσει τον Punisher,ίσως θα ήταν καλό να υπάρχει ένα "βιογραφικό" που να παρουσιάζει την γέννηση του συγκεκριμένου χαρακτήρα. Για να μην χρειάζεται σε κάποιον που δεν τον γνωρίζει,να ψάχνει στην wikipedia. :P  

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Φοβερό κόμικ. Φοβερό. Καιρό είχα να διαβάσω κάτι που να με συνεπάρει τόσο πολύ. Ο Ennis έχει κάνει καταπληκτική δουλειά. Διαβάζοντας τις πρώτες σελίδες, περίμενα να συνεχίσει σε κάτι σχεδόν μέτριο που χρησιμοποιεί ένα τόσο σοβαρό θέμα απλώς και μόνο για να εντυπωσιάσει. Κι όμως, δε μένει στην επιφάνεια, αναφέρει συγκεκριμένα πράγματα, που είναι ψιλοταμπού στα mainstream αμερικανικά κόμικς. Αυτό, συν η ωμή, απλή ιστορία και το artwork (που αντικειμενικά δεν είναι ουάου, αλλά έχει αρκετές δυνατές στιγμές) το καθιστούν ένα γ***το κόμικ. Μόνο ουσιαστικό παράπονο η ποιότητα των διαλόγων, που θεωρώ ότι θα μπορούσε να είναι ελαφρώς καλύτερη (too much sh*t ρε παιδιά). Η μετάφραση είχε μερικά θεματάκια, αλλά όχι κάτι ενοχλητικό.

Διαβάστε το.

 

Υ.Γ.1: Αν τα άλλα arcs του run του Ennis είναι στο ίδιο επίπεδο ή έστω και στο 50%, τα θέλω στα ελληνικά

Υ.Γ.2: :thanks: στον GCF που μου το πρότεινε. Χρειαζόμουν μια αλλαγή στα κομιξο-αναγνώσματά μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μεγάλος Φαν των κόμικς του Punisher την δεκαετία του 90'  (διάβαζα ανελλιπώς και τους τρεις τίτλους που κυκλοφορούσαν τότε από την marvel και δεν είναι τυχαίο το backround που έχω επιλέξει πίσω από το avatar μου) διάβασα μετά από αρκετά χρόνια και πάλι τον αγαπημένο ήρωα της εφηβείας μου. Διαπίστωσα ότι μαζί με μένα ωρίμασε και αυτός. Με ένα εξαιρετικό ρεαλιστικό σενάριο και πλοκή, με κράτησε μέχρι την τελευταία σελίδα. Το μόνο που με ξένισε λίγο ήταν η παραπανίσια βία (γαρδούμπες κλπ) αλλά αυτό είναι το νόημα της σειράς Max. Για γερά στομάχια. Σπάνια κόμικ σε προβληματίζει και απασχολεί το μυαλό σου μετά που θα το κλείσεις, όπως όταν διαβάσεις ένα καλό και βαθύ βιβλίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6939
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

22 ώρες πριν, MARIELOS είπε:

Μεγάλος Φαν των κόμικς του Punisher την δεκαετία του 90'  (διάβαζα ανελλιπώς και τους τρεις τίτλους που κυκλοφορούσαν τότε από την marvel και δεν είναι τυχαίο το backround που έχω επιλέξει πίσω από το avatar μου) διάβασα μετά από αρκετά χρόνια και πάλι τον αγαπημένο ήρωα της εφηβείας μου. Διαπίστωσα ότι μαζί με μένα ωρίμασε και αυτός. Με ένα εξαιρετικό ρεαλιστικό σενάριο και πλοκή, με κράτησε μέχρι την τελευταία σελίδα. Το μόνο που με ξένισε λίγο ήταν η παραπανίσια βία (γαρδούμπες κλπ) αλλά αυτό είναι το νόημα της σειράς Max. Για γερά στομάχια. Σπάνια κόμικ σε προβληματίζει και απασχολεί το μυαλό σου μετά που θα το κλείσεις, όπως όταν διαβάσεις ένα καλό και βαθύ βιβλίο.

 

Γενικα ο Punisher του Ennis κινείται σε δύο κατηγορίες

 

Α. Βίαιη μαυρη κωμωδία

 

Β. Η σειρά max που αναφέρεις που είναι φοβερό, βιάιο ρεαλιστικό crime comic

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν το έχω διαβάσει και γενικά δεν γουστάρω τόσο τον ''Τιμωρό'' σαν ήρωα, κάπου δεν μ'αρέσει αυτή η ωμή βία, όπως και ο Ντέντπουλ, να κόβει κεφάλια κτλ, περισσότερο του Σπαιντερμαν ειμαι.

Όμως, υπάρχει ένα όμως, καθαρά για συλλεκτικούς λόγους, ίσως σκεφτώ να το πάρω όπως πήρα το Deadpool Αυτόχειροι Βασιλιάδες που και την 2η φορά που το διάβασα δεν μου άρεσε.

Μήπως γέρασα και'χω γίνει παράξενος; Μπορεί.. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και όμως! Ενώ ''δεν τον γουστάρω'' λόγω του πολύ αίματος, τελικά απόψε το αγόρασα και... αποζημιώθηκα. :mafia: Καταπιάνεται με το εμπόριο λευκής σαρκός και την σεξουαλική κακοποίηση των γυναίκων.

Ένα κομικ με ωμό ρεαλισμό και πλημμύρα αίματος, μιλάμε για πολύ αίμα, άφθονο ξύλο και ατελείωτες δολοφονίες.... θυμίζει ταινίες δράσης όπως ''Ο Κυνηγός'', ''Ράμπο'' κτλ που έχει σκοτωμούς συνέχεια.

Σίγουρα δεν πρέπει να το διαβάσει παιδί κάτω των 15 ετών, έχει πολύ βία και φόνους. :wow:

Για τον ρεαλισμό του και το εξαίρετο σενάριο που μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, ναι, ένα 9.5/10 Βαθμολογία:up:

Χωρίς σούπερ-δυνάμεις, χωρίς να ''πετάει'' κτλ αλλά με το σκληρό, κομμάντο στύλ του νομίζω πείθει σαν ''υπερ''-ήρωας. Ε λοιπόν θέμα χρόνου να λατρέψω και τον Γούλβεριν... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to THE PUNISHER: ΟΙ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΙ
  • 9 months later...

  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η πρώτη μου επαφή με τον "Τιμωρό" ήταν στο "Welcome Back Frank" της Επίσημης Συλλογής graphic novel της Marvel. Διάβασα τους τόμους μονορούφι, έμεινα ενθουσιασμένος και όταν αγόρασα τις προάλλες τους Δουλεμπόρους είχα ναι μεν υψηλές προσδοκίες σε καμία όμως των περιπτώσεων δεν περίμενα να βιώσω παρόμοια καθηλωτική αναγνωστική εμπειρία. Κι όμως. Πρόκειται για ένα ωμό, βίαιο, ρεαλιστικό γραφικό έργο Τέχνης, με ξεκάθαρη πλοκή και αποκρυσταλλωμένο ξεδίπλωμα του τρομερού χαρακτήρα του Φρανκ Καστλ. Όσον αφορά το ίδιο το σενάριο, ο συγγραφέας καταπιάνεται με ένα ζήτημα taboo το οποίο απασχολεί χιλιάδες - για να μην γράψω εκατομμύρια - γυναίκες ανά την υφήλιο και το παρουσιάζει χωρίς ωραιοποιήσεις, φρούδες ελπίδες και ευχολόγια. Δεν υπάρχει χώρος για εισβολές από εξωγήινους, για μάγια ή ξόρκια, για ανάσταση ή ανθρώπους που πετάνε στον κόσμο του Τιμωρού. Ούτε βέβαια χώρος  για προσευχές.
Αριστούργημα. 10/10 ασυζητητί.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εξαιρετικός τόμος! Μετά την πρώτη γνωριμία από την συλλογή της Hachette, εδώ έχουμε άλλο ένα εξαιρετικό αυτοτελές τομάκι.

 

Δεν ξέρω αν κι εσείς είχατε θέματα με τη βιβλιοδεσία αλλά στο δικό μου με το που το άνοιξα ξεκόλλησε η κόλλα στο εξώφυλλο και όταν έφτανα στο τέλος το ίδιο έγινε στο οπισθόφυλλο.:down:

 

(Και όταν λέω το άνοιξα εννοώ πολύ προσεχτικά, όπως κάνω πάντα.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.