Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ DISNEY: ΤΑ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13778
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 λεπτά πριν, Anton Duck είπε:

Χαιρετώ την ομαδική. :hi:

 

Έχω καιρό να γράψω αλλά με αφορμή αυτό έχω να πω μερικά πράγματα.

Δυο εβδομάδες διετέλεσα εθελοντής-στέλεχος σε κατασκήνωση και προ εκπλήξεως διαπίστωσα ότι πολλά πιτσιρίκια διαβάζουν κόμικ! Ιδιαίτερα ηλικίες 8-11 είχαν αρκετά τεύχη ΚΟΜΙΞ, Ντόναλντ, Μεγάλης βιβλιοθήκης Disney και Σκάρπα. :)

 

Μέχρι πριν νόμιζα ότι τα παιδιά δεν ασχολούνται αλλά διαψεύτηκα!

 

Σίγουρα, αλλά αμφιβάλλω ότι βρίσκονται σε φάση "συλλογής". Πιο πολύ διαβάζουν μια στο τόσο,ότι λάχει. Θα εκπλαγώ αν υπάρχει κάποιος μικρός φίλος συλλέκτης που δε χάνει τεύχος από μια σειρά που μαζεύει, να κυνηγάει τεύχη που του λείπουν. Θα έχουν ξέρω γω 6 τόμους Μπαρκς 11 Σκαρπα 35 μικυ νεας περιόδου κπλ. Εκτός αμα υπάρχει γονέας-συλλέκτης απο πίσω που έχει το μικρόβιο. Και αν υπάρχει ,σίγουρα μιλάμε για την εξαίρεση,επουδενί τον κανόνα.

Με αυτή την έννοια εννοω οτι η Κ δεν ενδιαφέρεται. Θα βγάλει όποτε θέλει,άμα θέλει. Δε στοχέυει σε αυτόν που τα θέλει όλα αλλά στους περιστασιακούς. Αυτό δείχνουν οι πράξεις τους μέχρι τώρα. Και όχι μονο για τα άπαντα Σκαρπα, όλες οι εκδόσεις τους εχουν τη ρετσινιά της αρπακολιάς.

Εύχομαι να με διαψεύσει η νέα γενιά, να διαβάζει και να συλλέγει κομικς με μεράκι και φροντίδα (όχι βανδαλισμους οπως βλέπω πολύ συχνα). Αν και διατηρώ τις αμφιβολίες μου με όσα βλέπω γίνονται έξω στην κοινωνία και στα σόσιαλ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3685
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Πάντως οι μαντραχαλάδες και εμείς οι μικρότεροι του φόρουμ είμαστε ένα κοινό. Αλλά κάπως πρέπει να αποδεχτούμε πως τα κόμικς αποτελούν ένα έντυπο  της κατηγορίας του "ειδικού τύπου" (σαν τους 4τροχούς και την ΠΤΗΣΗ) με περιορισμένο κοινό και κατά επέκταση με λιγότερες απολαβές για την εκδοτική. Πάντως σίγουρα θα πρέπει και τα πιο νέα παιδιά από εμάς να αρχίσουν να διαβάζουν και αυτά έτσι ώστε να ξεκολλήσουν από την οθόνη του κινητού. Και μόνο αυτό που είπε ο φίλος @ Anton Duck  είναι ενθαρρυντικό.

 

Anyway :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εμείς όταν ειμασταν μικροί δεν συλλεγαμε τα κόμικ όπως σήμερα. Τα διαβάζαμε τα ανταλλάσσαμε τα βάζαμε σε μια σακούλα και κάποια στιγμή τα πέταγε η μάνα μας. Τον μικρόβιο της συλλογής να μην τσακίσει καμία γωνία εγώ προσωπικά από όλους μου τους φίλους δεν ήξερα ούτε έναν να το έχει. Ακόμα και εγώ που τα μάζευα και δεν τα πέταγα τα κακομεταχειριζομουνα. Και τότε διαβάζαμε όλοι κόμιξ. Υπάρχουν και σήμερα παιδιά που διαβάζουν κόμιξ με αυτό το στυλ αλλά είναι λιγότερα. Και αυτά συνήθως δεν κάθονται να κυνηγούν σειρές και διαβάζουν ότι τους κάτσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4248
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Και εμείς όταν ειμασταν μικροί δεν συλλεγαμε τα κόμικ όπως σήμερα. Τα διαβάζαμε τα ανταλλάσσαμε τα βάζαμε σε μια σακούλα και κάποια στιγμή τα πέταγε η μάνα μας. Τον μικρόβιο της συλλογής να μην τσακίσει καμία γωνία εγώ προσωπικά από όλους μου τους φίλους δεν ήξερα ούτε έναν να το έχει. Ακόμα και εγώ που τα μάζευα και δεν τα πέταγα τα κακομεταχειριζομουνα. Και τότε διαβάζαμε όλοι κόμιξ. Υπάρχουν και σήμερα παιδιά που διαβάζουν κόμιξ με αυτό το στυλ αλλά είναι λιγότερα. Και αυτά συνήθως δεν κάθονται να κυνηγούν σειρές και διαβάζουν ότι τους κάτσει.

Αυτό

Άσε που αν μπει το μικρόβιο της συλλογής σε 8χρονο-9χρονο θα μιλάμε μάλλον περισσότερο για κάτι που θυμίζει ψύχωση οπότε όπως είπες κι εσύ λίγο πιο πάνω @ ManaLeak13 , just cool down:beer5:

 

Τα παιδιά θέλουν χρόνο και δοκιμή μέχρι να κατασταλάξουν, ακριβώς γιατί ο χαρακτήρας (και τα χόμπι) ακόμα πλάθεται. Σίγουρα το παράδειγμα του γονέα βοηθάει, αλλά αν πας να του πεις 'α πως μου έκανες έτσι το τεύχος' όταν θα σου έχει τσακίσει μια σελίδα, το πιθανότερο είναι να μη ξανανοίξει κόμικ στη ζωή του και να ησυχάσει από τα παράπονα του μπαμπά.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορει να μην τα συλλεγαμε γιατι τοτε το συλλογη το ξεραμε για τους παππουδες με τα γραμματοσημα και τα νομισματα ,αλλα εγω προσωπικα τα μαζευα, ηθελα οσα πιο πολλα μπορω ,δεν πεταγα ουτε ανταλλασσα τιποτα ,ουτε ηθελα να τα βλεπω τσαλακωμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 λεπτά πριν, AARDVARK είπε:

Μπορει να μην τα συλλεγαμε γιατι τοτε το συλλογη το ξεραμε για τους παππουδες με τα γραμματοσημα και τα νομισματα ,αλλα εγω προσωπικα τα μαζευα, ηθελα οσα πιο πολλα μπορω ,δεν πεταγα ουτε ανταλλασσα τιποτα ,ουτε ηθελα να τα βλεπω τσαλακωμενα.

Και εγώ έτσι ήμουν. Όμως δεν έβαζα μαύρες πλερεζες όταν κάποιο τσακώνονταν ή γέμιζε λαδιες (γκουχ γκουχ ποιος έτρωγε γαριδάκια διαβάζοντας Μίκυ Μαους) ή έχανα κάποιο εξώφυλλο (το κολαγα με σελοτεηπ). Γενικά ήμουν (και ήμασταν νομίζω) πολύ πιο απλοί. Εγώ αν και πλέον τα προσέχω ακόμα έτσι είμαι. Δεν θα κάτσω να χτικιασω. Ένα χόμπυ που αγαπάω είναι. Όταν κάτι με χαλάει το κόβω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13778
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Σίγουρα το παράδειγμα του γονέα βοηθάει, αλλά αν πας να του πεις 'α πως μου έκανες έτσι το τεύχος' όταν θα σου έχει τσακίσει μια σελίδα, το πιθανότερο είναι να μη ξανανοίξει κόμικ στη ζωή του και να ησυχάσει από τα παράπονα του μπαμπά.:lol:

 

Γιαυτο το λόγο κρατάς διπλά τεύχη ή/και κατεστραμενα. Να υπάρχει και ποικιλία, ντισνευ ΛΛ αστεριξ να χει να διαλέξει το παιδί.Να πάρει ο γιος να τα διαλύσει κιαλλο ούτε με απασχολεί. 

Τη βασικη συλλογή δεν την ακουμπάει κάνεις ανώριμος όμως γιατι:trixes:

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4248
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

20 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Γιαυτο το λόγο κρατάς διπλά τεύχη ή/και κατεστραμενα. Να υπάρχει και ποικιλία, ντισνευ ΛΛ αστεριξ να χει να διαλέξει το παιδί.Να πάρει ο γιος να τα διαλύσει κιαλλο ούτε με απασχολεί. 

Τη βασικη συλλογή δεν την ακουμπάει κάνεις ανώριμος όμως γιατι:trixes:

:lol:

Αχ μ'αρέσει που 'χεις την αυταπάτη ότι θα 'χεις λεφτά για διπλά τεύχη αν κάνεις παιδί. Έχεις δει πού έχουν πάει οι πάνες;:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

39 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

Αχ μ'αρέσει που 'χεις την αυταπάτη ότι θα 'χεις λεφτά για διπλά τεύχη αν κάνεις παιδί. Έχεις δει πού έχουν πάει οι πάνες;:lol:

Το να διαβάζει το παιδί σου ένα από τα κόμικ σου (δεν μιλάμε για ένα μωρό που να το κατακρεουργεί) να γελάει να διασκεδάζει και ας το τσαλακώνει και λίγο είναι ευτυχία. :choco:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 25/7/2023 στο 9:46 ΠΜ, Manitou είπε:

Το να διαβάζει το παιδί σου ένα από τα κόμικ σου (δεν μιλάμε για ένα μωρό που να το κατακρεουργεί) να γελάει να διασκεδάζει και ας το τσαλακώνει και λίγο είναι ευτυχία. :choco:

Φίλε @ Manitou προσωπικά, συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου! Κάποιοι από τους τόμους Μπαρκς της πρώτης φουρνιάς, είναι γεμάτοι από ζωγραφιές και σκίτσα του πεντάχρονου/ εξάχρονου εαυτού μου. Τώρα ναι, έχω αποφασίσει να τους αντικαταστήσω με καινούριους, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πετάξω τους παλιούς, καθώς είναι φορτισμένοι με υπέροχες αναμνήσεις!:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Φίλε @ Manitou προσωπικά, συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου! Κάποιοι από τους τόμους Μπαρκς της πρώτης φουρνιάς, είναι γεμάτοι από ζωγραφιές και σκίτσα του πεντάχρονου/ εξάχρονου εαυτού μου. Τώρα ναι, έχω αποφασίσει να τους αντικαταστήσω με καινούριους, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πετάξω τους παλιούς, καθώς είναι φορτισμένοι με υπέροχες αναμνήσεις!:cheers3:

Όταν ήμουν 9 βγήκε για πρώτη φορά το κόμιξ. Τα αγόραζα όπως καταλαβαίνεις μανιακά. Ήταν κάτι διαφορετικό κάτι σούπερ πολυτελές κάτι άλλο. Μύριζε ωραία είχε Μπαρκς για πρώτη φορά σε τέτοια έκδοση ήταν ονειρο. Όταν έφτασε στο τεύχος 50 τι σκέφτηκε ο μικρός μου εαυτός? Ας τα κάνω ένα τόμο (δεμένο με σελοτεηπ και με εκείνη την καφέ κολλητική ταινία των δεμάτων) για να τα έχω πάντα μαζί σαν ένα τόμο. Σκέψου τι φθορά τους έκανα. Σήμερα πολλααααα χρόνια μετά έχω τα 50 εκείνα τεύχη με τις φθορές που προκάλεσε αυτή μου η ιδέα. Κυρίως το πρώτο κατακρεουργηθηκε και το τελευταίο.  Δεν με νοιάζει καθόλου και ούτε θα πάρω αλλά να τα αντικαταστήσω. Γιατί είναι τα δικά μου. Αυτά που διάβασα και αγάπησα και πέρασα μέρες νύχτες πλάι τους. :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  604
  • Reputation:   4735
  • Achievement Points:  668
  • Days Won:  2
  • With Us For:  946 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

7 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Φίλε @ Manitou προσωπικά, συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου! Κάποιοι από τους τόμους Μπαρκς της πρώτης φουρνιάς, είναι γεμάτοι από ζωγραφιές και σκίτσα του πεντάχρονου/ εξάχρονου εαυτού μου. Τώρα ναι, έχω αποφασίσει να τους αντικαταστήσω με καινούριους, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πετάξω τους παλιούς, καθώς είναι φορτισμένοι με υπέροχες αναμνήσεις!:cheers3:

 

Πολύ όμορφο ακούγεται αυτό. Εμένα τα παλιά μου τεύχη έχουν απλώς τις μισές σελίδες σκισμενες. :sad1:

 

Έχω όμως μια άλλη ιστορία. Όταν είχα πάρει τον επίμονο τόμο του Bone (νομίζω ήταν πριν είχα αρχίσει να ασχολούμαι πολύ με κόμικς, οπότε ήμουν 12 ή 13), επειδή ήταν η πρώτη κάπως πολυτελής έκδοση που μου ανήκε ήθελα να τη προστατέψω για να μη καταστραφεί όπως τα άλλα κόμικς μου. Έτσι αποφάσισα να του βάλω ένα από αυτά τα πλαστικά καλύμματα που έβαζα στα βιβλία του σχολείου. Για να πω την αλήθεια στην αρχή δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, αλλά όσο το διάβαζα άρχιζαν να ξεκολλάνε κάποια κομμάτια και να γεμίζουν αέρα. Τώρα το εξώφυλλο είναι πανασχημο και δε θέλω ούτε να το κοιτάζω. 

 

Πάντως ούτε εμένα με πολυνοιάζει να το αντικαταστήσω. Μόνο το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο έχουν αυτό το πρόβλημα οπότε διαβάζεται μια χαρά. Σκέφτομαι μήπως πάρω το hardcover κάποτε αλλά αυτό θα είναι μετά από πολύ καιρό. 

Τα Disney, τα Αστερίξ και τα Λουκυ Λουκ που έχω σκίσει όμως θα τα αντικαταστήσω. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13778
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Φίλε @ Manitou προσωπικά, συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου! Κάποιοι από τους τόμους Μπαρκς της πρώτης φουρνιάς, είναι γεμάτοι από ζωγραφιές και σκίτσα του πεντάχρονου/ εξάχρονου εαυτού μου. Τώρα ναι, έχω αποφασίσει να τους αντικαταστήσω με καινούριους, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πετάξω τους παλιούς, καθώς είναι φορτισμένοι με υπέροχες αναμνήσεις!:cheers3:

Έτσι έλεγα και εγώ Θοδωρή μικρός, σωστό σκεπτικό δεν λέω, αλλά όταν μεγαλώσεις και φτάσεις να έχεις στη συλλογή σου 2.000 ή 3.000 περιοδικά μια χαρά θα τα σουτάρεις ή θα τα χαρίσεις. Γιατί καλός ο ρομαντισμός αλλά όταν έρθει το θέμα χώρου πάει περίπατο ο συναισθηματισμος και επικρατεί η λογική. 

Και με τους ρυθμούς που βλέπω να αγοράζεις, στα 30 σου θα τα έχεις πιάσει πανεύκολα τα νούμερα που λέω.Μη σου πω πολύ νωρίτερα Εγώ στα 15 μου να χα βαριά 400 κόμικς,(τα περισσότερα του πατέρα μου μόνο το ΚΟΜΙΞ αγόραζα με το χαρτζιλίκι μου) , τώρα έχω 1400+. Έχοντας σταματήσει εντελώς όποια αγορά το διάστημα 2009-2020 (πέρα των τομων Μπαρκς Σκαρπα)... 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3227
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

να γιατί δεν έβγαλε ο Αλαφούζος Σκαρπα
 

SportFM: «Βόμβα» με Σκάρπα ο Ολυμπιακός!

Link: http://www.sport-fm.gr/article/podosfairo/superleague1/olumpiakos-pairnei-ton-skarpa/4902899

Την πληροφορία ότι ο Ολυμπιακός παίρνει τον Γκουστάβο Σκάρπα από τη Νότιγχαμ μετέφερε ο Κώστας Νικολακόπουλος στον bwinΣΠΟΡ FM 94,6.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

3 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Έτσι έλεγα και εγώ Θοδωρή μικρός, σωστό σκεπτικό δεν λέω, αλλά όταν μεγαλώσεις και φτάσεις να έχεις στη συλλογή σου 2.000 ή 3.000 περιοδικά μια χαρά θα τα σουτάρεις ή θα τα χαρίσεις. Γιατί καλός ο ρομαντισμός αλλά όταν έρθει το θέμα χώρου πάει περίπατο ο συναισθηματισμος και επικρατεί η λογική. 

Και με τους ρυθμούς που βλέπω να αγοράζεις, στα 30 σου θα τα έχεις πιάσει πανεύκολα τα νούμερα που λέω.Μη σου πω πολύ νωρίτερα Εγώ στα 15 μου να χα βαριά 400 κόμικς,(τα περισσότερα του πατέρα μου μόνο το ΚΟΜΙΞ αγόραζα με το χαρτζιλίκι μου) , τώρα έχω 1400+. Έχοντας σταματήσει εντελώς όποια αγορά το διάστημα 2009-2020 (πέρα των τομων Μπαρκς Σκαρπα)... 

:beer:

 

Φίλε @ ManaLeak13 , αν και πιστεύω ότι γενικά, έχεις δίκιο σε ό,τι αφορά αυτό που αναφέρεις για την έλλειψη χώρου, προσωπικά, για τα χαλασμένα/ διπλά αντίτυπα κόμικς, έχω αφιερώσει ένα συρτάρι, το οποίο ούτως ή άλλως θα έμενε άδειο, καθώς προσωπικά προτιμώ να έχω άμεση πρόσβαση στα κόμικς που θέλω να διαβάσω, οπότε προτιμώ να τα έχω όλα στη βιβλιοθήκη, εκτός από αυτά που πάνε προς αντικατάσταση οπότε,  μπαίνουν εκεί! Έτσι,  πιστεύω ότι για πολύ καιρό ακόμα θα έχω τη δυνατότητα να τα κρατάω εκεί. Μετά, όταν πια το συρτάρι θα ξεχειλίζει, θα δω τι θα κάνω! Πάντως σίγουρα δεν θέλω να τα πετάξω!:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3685
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Γενικά οποίος έχει μια σχετικά μικρή βιβλιοθήκη σαν εμένα  πρέπει να μάθει καλό tetris για να δει πως θα τα χωρέσει:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4248
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πριν από 1 ώρα, hardivic είπε:

να γιατί δεν έβγαλε ο Αλαφούζος Σκαρπα
 

SportFM: «Βόμβα» με Σκάρπα ο Ολυμπιακός!

Link: http://www.sport-fm.gr/article/podosfairo/superleague1/olumpiakos-pairnei-ton-skarpa/4902899

Την πληροφορία ότι ο Ολυμπιακός παίρνει τον Γκουστάβο Σκάρπα από τη Νότιγχαμ μετέφερε ο Κώστας Νικολακόπουλος στον bwinΣΠΟΡ FM 94,6.

Αχ κρίμα οι πληροφορίες μου, τελικά όντως τον ήθελε ο Μαρινάκης :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Από τη νέα αγωνιστική σεζόν, να τον περιμένουμε στο Βήμα της Κυριακής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4248
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

1 λεπτό πριν, theforce είπε:

Από τη νέα αγωνιστική σεζόν, να τον περιμένουμε στο Βήμα της Κυριακής.

Ας έρθει κι ας είναι και στο Ciao

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13778
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

καθώς προσωπικά προτιμώ να έχω άμεση πρόσβαση στα κόμικς που θέλω να διαβάσω, οπότε προτιμώ να τα έχω όλα στη βιβλιοθήκη,

Hint : οι βιβλιοθήκες κάποια στιγμή φουλάρουν. Όπως και τα συρτάρια. :D

 

Εννοείται δεν θα τα πετάξεις, θα τα δώσεις για ένα ευτελές πόσο σε κάποιον που δεν είναι συλλέκτης και απλά ενδιαφέρεται να διαβάσει ιστορίες ντισνευ. Ή θα τα χαρίσεις σε έναν μικρότερο φίλο σου ώστε να τον μυήσεις στο χόμπι :hypno:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32316
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλησπέρα, έχουμε κανένα νέο για νέες εκδόσεις από τα ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3685
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

5 λεπτά πριν, str79 είπε:

Καλησπέρα, έχουμε κανένα νέο για νέες εκδόσεις από τα ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΟΜΑΝΟ ΣΚΑΡΠΑ?

Δυστυχώς όχι ακόμα. Η καθημερινή δεν έχει δώσει isbn μέχρι αυτή τη στιγμή :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29361
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εστειλα ενα στην καθημερινη για τον σκαρπα, να μου πουν ενα ΝΑΙ η' ΟΧΙ , αν εχουν ΠΡΟΘΕΣΗ , να συνεχισουν την εκδοση... Η απαντηση ηταν...

" όταν θα υπάρχει κάτι νεότερο για κάποια έκδοση, θα ενημερώσουμε εγκαίρως. Ανακοινώσεις για τέτοιες εκδόσεις γίνονται όταν ολοκληρωθεί η προετοιμασία τους και οριστικοποιηθούν  " 

 

Εγω ΠΡΟΘΕΣΗ ρωτησα βεβαια, οχι κατι επισημο.... τελοσπαντων........

 

- επισης ρωτησα αν θα ξεκινησουν καποια στιγμη επαναδημοσιευση παλαιων ιστοριων,  κυριως απο Ιταλους , ιστοριες απο asteriti/de vita/martina/gatto/cimino/battista capri, που μετα την ακυρωση των "Κλασσικων " δυστυχως αγνοοουνται πληρως.

 

Η απαντηση ηταν 

" πως τα παλιά υλικά δεν βρίσκονται πάντα, ή δεν είναι διαθέσιμα για δημοσίευση, ή δεν είναι σε κατάσταση επεξεργασιας "

 

- εγω αυτο δεν το καταλαβαινω....  Οι Ιταλοι τοσες ποιοτικες επαναδημοσιευσεις ιστοριων εχουν κανει... Πως τα παλιά υλικά δεν βρίσκονται/δεν είναι διαθέσιμα/δεν είναι σε κατάσταση.... δε μπορω να καταλαβω...

 

τους ρωτησα ξανα .,... απαντηση δεν πηρα....

αν καποιο μελος εδω γνωριζει , ας πει !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3685
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

6 ώρες πριν, andreas23 είπε:

Εστειλα ενα στην καθημερινη για τον σκαρπα, να μου πουν ενα ΝΑΙ η' ΟΧΙ , αν εχουν ΠΡΟΘΕΣΗ , να συνεχισουν την εκδοση... Η απαντηση ηταν...

" όταν θα υπάρχει κάτι νεότερο για κάποια έκδοση, θα ενημερώσουμε εγκαίρως. Ανακοινώσεις για τέτοιες εκδόσεις γίνονται όταν ολοκληρωθεί η προετοιμασία τους και οριστικοποιηθούν  " 

Πάντα αυτή η ρημάδα η απάντηση...

 

6 ώρες πριν, andreas23 είπε:

επισης ρωτησα αν θα ξεκινησουν καποια στιγμη επαναδημοσιευση παλαιων ιστοριων,  κυριως απο Ιταλους , ιστοριες απο asteriti/de vita/martina/gatto/cimino/battista capri, που μετα την ακυρωση των "Κλασσικων " δυστυχως αγνοοουνται πληρως.

 

Η απαντηση ηταν 

" πως τα παλιά υλικά δεν βρίσκονται πάντα, ή δεν είναι διαθέσιμα για δημοσίευση, ή δεν είναι σε κατάσταση επεξεργασιας "

 

- εγω αυτο δεν το καταλαβαινω....  Οι Ιταλοι τοσες ποιοτικες επαναδημοσιευσεις ιστοριων εχουν κανει... Πως τα παλιά υλικά δεν βρίσκονται/δεν είναι διαθέσιμα/δεν είναι σε κατάσταση.... δε μπορω να καταλαβω...

Επίσης σίγουρα ο Τερζόπουλος θα είχε αφήσει αδημοσίευτο υλικό τουλάχιστον για τρία τεύχη, καθώς εγώ που τυχαίνει να έχω το τελευταίο τεύχος των  Κλασικών, βλέπω πως υπάρχει διαφήμιση για το επόμενο. 

image.png.8dd2448e5fde7275550755ff7d8957e3.png

 

 

Μια τέτοια έκδοση εάν γινόταν με προσεκτικά διαλεγμένες ιστορίες, ίσως θα τους απέφερε πολλά κέρδη καθώς όλο το παλιό αδημοσίευτο και μη καλό υλικό έχει κοινό και σίγουρα θα βρει ανταπόκριση. Επίσης αυτό που λέει ο φίλος @ andreas23  έχει απόλυτη βάση, γιατί πολλές τετοιες ιστορίες έχουν επαναδημοσιευτεί στη Ιταλία πολλάκις ξαναχρωματισμένες, όπως και στη Γαλλία. Μάλιστα σε έναν τόμο του Σκάρπα, νομίζω το χρυσό φλουρί, υπήρχε ένα άρθρο που ανέφερε γιατί σε ορισμένες ιστορίες τα γάντια των ηρώων ηταν άσπρα και έλεγε πως ήταν λόγω του επαναχρωματισμού. 

 

Μάλλον από την απάντηση αυτή δείχνουν πως απλά βρίσκουν δικαιολογίες να μη βγάζουν νέο υλικό. Μάλλον αν συνεχίζουμε να τους πρήζουμε ίσως και να το σκεφτούν, γιατί δεν νομίζω να χάσουν ευκαιρία αν υπάρχει ενδιαφέρον 

 

 

Θα δούμε...

 

:beer:

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29361
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

φιλε NATSO, ετσι πιστευω κ εγω - ζητηση για τετοιες ιστοριες ειμαι σιγουρος πως υπαρχει. Κερδη θα χουν.

Ας εβγαζαν εστω κανα σπεσιαλ/εξτρα, 4 φορες το χρονο.
Η' ακομα καλυτερα, μια εκδοση με τετοιες ιστοριες.
Τετοιοι τομοι υπαρχουν εξωτερικο.
Ειλικρινα, θα θελα να ξερω... τοσο δυσκολο ειναι ενα copy paste οσο αναφορα την επιλογη των ιστοριων και μια μεταφραση ??... μεταφραση για μικυ μαους ετσι....

τι να πω... 
Απογοητευτικες οι απαντησεις του αρμοδιου και στα 2 μερη του mail μου....
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ andreas23 απλώς δεν ήθελαν να σου πουν και σε απέφυγαν ευγενικά. Πολλοί εκδοτικοί οίκοι δεν επιθυμούν (μέχρι την στιγμή που θα κρίνουν αυτοί) να κοινοποιήσουν ούτε καν τις προθέσεις τους για επερχόμενες εκδόσεις (και στην τελική δεν είναι και υποχρεωμένοι να το κάνουν).

 

Όνειρο πάντως κάθε ντισνεικού να υπάρξει μια συλλογή με ιστορίες του G. Battista Carpi.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29361
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Ονειρο να γινει μια συλλογη με ιταλους...

 

Aπλο παραδειγμα...

ιστορια:  ο βασιλιας του χρυσου ποταμου.  Μιλαμε για ΚΟΡΥΦΑΙΑ ιστορια

συνεργασια marina / g. carpri

 

Γερμανια / δανια / Ισλανδια / Ιταλια / Νορβηγια / πολωνια / σουηδια ,  επανα δημοσιευτηκε η ιστορια εντος της τελευταιας δεκαετιας

ΗΠΑ το 2019....

 

Ελλαδα... κλαφτα...

 

Κατα τ'αλλα....  " τα παλιά υλικά δεν βρίσκονται πάντα, ή δεν είναι για δημοσίευση, ή δεν είναι για επεξεργασια "

 

Γελοιες δικαιολογιες, υποτιμωντας στοιχειωδη νοημοσυνη.....

Καμια ευγενικη απαντηση απο μερους τους... Τραγικη απαντηση θα την ελεγα. Για αλλη μια φορα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1212
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, lovcom είπε:

Όνειρο πάντως κάθε ντισνεικού να υπάρξει μια συλλογή με ιστορίες του G. Battista Carpi.

 

Πόσο μάλλον για έναν Carpiman ! :D

 

2 ώρες πριν, andreas23 είπε:

Aπλο παραδειγμα...

ιστορια:  ο βασιλιας του χρυσου ποταμου.  Μιλαμε για ΚΟΡΥΦΑΙΑ ιστορια

συνεργασια marina / g. carpri

 

Πρωτοδιάβασα αυτήν την ιστορία στα Κλασικά Ντίσνεϊ Νο.2  του Οκτωβρίου του 1969 , πρέπει να ήταν το 1971 που έπεσε στα χέρια μου από τα μίκυ μάους του μεγαλύτερου αδελφού μου ,τότε είχε τον τίτλο  " Ο άρχων του χρυσού ποταμού " βασισμένη στο " The King of the Golden River " που γράφτηκε το1841 από τον Άγγλο συγγραφέα Jhon Ruskin όπως έμαθα πολλά χρόνια αργότερα , αυτή η ιστορία πάντα επέστρεφε στο μυαλό μου , ο συνδυασμός του σπουδαίου αρχικού  σεναρίου του Ρούσκιν της γλαφυρής προσαρμογής του Μαρτινά και πάνω από όλα το αριστοτεχνικό και εκφραστικότατο σχέδιο του Κάρπι με έκαναν  , σαν παιδί , για πολλά χρόνια να πιστεύω πως ήταν η καλύτερη ιστορία που γράφτηκε ποτέ , υποκειμενικά ή όχι ακόμα το πιστεύω , σε κάθε περίπτωση συμφωνώ με τον @ andreas23 πρόκειται για κορυφαία ιστορία.

(Για όσους δεν την έχουν διαβάσει το άβαταρ μου είναι ο βασιλιάς του χρυσού ποταμού κατά Κάρπι)

 

6 ώρες πριν, andreas23 είπε:

Η απαντηση ηταν 

" πως τα παλιά υλικά δεν βρίσκονται πάντα, ή δεν είναι διαθέσιμα για δημοσίευση, ή δεν είναι σε κατάσταση επεξεργασιας "

 

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει ... :

Έκδοση 15/11/23

 

1wgcla095_0.thumb.webp.9f9a4cda169778b2ffc73dda0887c922.webp

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3685
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

45 λεπτά πριν, CarpiMan είπε:

 

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει ... :

Έκδοση 15/11/23

 

1wgcla095_0.thumb.webp.9f9a4cda169778b2ffc73dda0887c922.webp

Ωραίο δώρο γενεθλίων μου κάνε η Panini :lol:

 

Μακάρι να έβγαινε κάτι τέτοιο ακόμα! Αλλά όπως είπαμε και προηγουμένως μάλλον δε θα γίνει κάτι τέτοιο.  Γιατί να μην είμαστε προνομιούχο για μια  φορά ρε φίλε :lol:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.