Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δεν υπάρχει καμία ελπίδα να δούμε αυτόνομη πρώτη ιστορία που δεν θα ανήκει σε κάποια σειρά; Αποφεύγω αυτό το τρυπάκι γιατί μετά θα πρέπει να παίρνω όλα τα τεύχη για να δω τι γίνεται και γιατί κάποια στιγμή θα βγουν και σε τομάκια! Βάλε σειρά 4 άντε 5 φορές το χρόνο αλλά όχι συνέχεια!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εμενα τα παπιοκινητα δε μ αρεσαν ακι δυσκολα θα παρω τα τευχακια του υπολοιπου μηνα,4,5 ευρω στον κουμπαρα για αλλα κομικς :) (αν και η τελευταια ιστορια της τεχνης τα σπασε! στο τελςο με το κουτι ανατριχιασα!)

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν τρελαθηκα ιδιαιτερα με το καινουριο μικυ μαους...

Ιδιως η πρωτη ιστορια με τα παπιοκινητα, ηταν οτι να ναι.

Στην αρχη εμφανιζεται ενας θυλικος Κύρος. :confuse: Τι αλλο θα σκεφτουν... :wall:

Η δευτερη ιστορια "Το νησί του δόκταρα Εντελβάις" ηταν καταπληκτικη! :div:

Και η τριτη με τους Μουργολυκους ηταν καλη και αστεια. :blob3:

Βρισκομαι σε αναμονη για τις ιστοριες με τον ρηπορτερ Γκουφη!!! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τώρα τελείωσαν δύο βαρβάτες σειρές (Double Duck και Ιστορία της τέχνης) και μπήκε μία πιο αδιάφορη, λογικό να μην φτάνει τα στάνταρ των προηγούμενων δύο μηνών. Θα τσεκάρω το κάθε τεύχος μπας και έχει κάτι που να με ενδιαφέρει, όμως η στάνταρ αγορά θα είναι τον επόμενο μήνα με τον ρεπόρτερ Γκούφυ. Η ιστορία της τέχνης παρεμπιπτόντως είχε απίστευτο τέλος, συγκινητικό και ελπιδοφόρο, τέτοιες ιστορίες θέλουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25932
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  134
  • Reputation:   1164
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν υπάρχει καμία ελπίδα να δούμε αυτόνομη πρώτη ιστορία που δεν θα ανήκει σε κάποια σειρά; Αποφεύγω αυτό το τρυπάκι γιατί μετά θα πρέπει να παίρνω όλα τα τεύχη για να δω τι γίνεται και γιατί κάποια στιγμή θα βγουν και σε τομάκια! Βάλε σειρά 4 άντε 5 φορές το χρόνο αλλά όχι συνέχεια!!

 

o λογος που σταματησα να διαβαζω μικυ μαους πριν αρκετα χρονια ηταν αυτος...το εκνευριστικο με τις σειρες που παντα εχανα κανενα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121009
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Better-late-than-never re:view 2413

 

Εξώφυλλο: τίμιο :P

Παπιοκίνητα Επεισόδιο Β' - Νταίζυ: Το Δύστροπο Αυτοκίνητο Το περίμενα #&^@%#&^%. Δεν ήταν #&^@%#&^%. Η Ζαΐρα a.k.a. ο Κύρος της Νταίζυς/Marvel Duck της μοντάρει το αμάξι ώστε να ακούει τις σκέψεις της και να πράττει αναλόγως. Όμως από ένα λάθος, μαζί με την αποτύπωση των εγκεφαλικών κυμάτων, γίνεται και η αποτύπωση χαρακτηριστικών προσωπικότητας κι έτσι το αμάξι γίνεται στραβό σαν τη Νταίζυ! :lol: Καλό! 6.8/10!

Game Review: Combat Wings - The Greatest Battles Of WWII

Φέθρυ - Ταξιτζής Κατά Τύχη 0-3/10 :down:

Αξιοπερίεργα Πριν από το 1818 δεν υπήρχε αριστερό και δεξί παπούτσι, και τα δυο παπούτσια ήταν ακριβώς ίδια και μπορούσες να τα φορέσεις σε όποιο πόδι ήθελες! :giati:

Ανέκδοτα Τι έχει τέσσερα πόδια, αλλά δεν μπορεί να κάνει ούτε ένα βήμα;

 

il_fullxfull.34770697.jpg

 

Σπαζοκεφαλιές x4 + Κρυπτόλεξο

Μίκυ Μάους - Το Νησί Του Δόκτορα Εντελβάις

 

Το εντελβάις που λέγεται και αστέρι των Άλπεων, είναι ένα λουλουδάκι άγνωστο στην Ελλάδα. Το βρίσκει κανείς στις Αλπεις, στις απότομες πλαγιές ανάμεσα στους βράχους και τα χιονια . Μοιάζει με ασημένιο αστεράκι χωρίς καθόλου άρωμα. Στην Ελβετία υπάρχει ένας θρύλος για το Εντελβάις που τον διηγούνται οι κάτοικοι της όμορφης αυτής και σχεδόν πάντα χιονισμένης χώρας της Ευρώπης.

Υπήρχε κάποτε στην πιο ψηλή βουνοκορφή ανάμεσα στα χιόνα και στα σύννεφα ένας πύργος που έμενε η βασίλισσα του χιονιού. Ήταν πολύ όμορφη , ντυμένη πάντα στα λευκά με ξανθά μαλλιά , σχεδόν διάφανη. Αλλά και η καρδια της ήταν σκληρή και ψυχρή σαν το πάγο.

Πολλοί κυνηγοί των Άλπεων είχαν ακούσει για τον πύργο και την βασίλισσα του χιονιού κι είχαν την περιέργεια να την γνωρίσουν . μερικοί από αυτούς σκαρφάλωναν στις απότομες επικίνδυνες και χιονισμένες βουνοκορφές για να φτάσουν κοντά στο πύργο. Μα δεν μπόρεσαν να δουν την βασίλισσα του χιονιού. Τα ξωτικά τους προλάβαιναν ,ορμούσαν και τους γκρέμιζαν στα παγωμένα βάραθρα. Αλλά και η όμορφη βασίλισσα δεν αισθανόταν κανένα οίκτο για αυτούς τους δυστυχισμένους. Ποτέ δεν είχε πονέσει η ψυχρή καρδία της.

κάποτε ένας νέος όμορφος κυνηγός αποφάσισε να δοκιμάσει κι αυτός την τύχη του. Ν ανέβει στην πιο ψηλή κορυφή των Άλπεων για να συναντήσει την βασίλισσας του χιονιού

-Μα τι πας να κανείς των συμβούλεψαν οι φίλοι του. Από όσους προσπάθησαν να φτάσουν τον πύργο δεν γύρισε κανείς….

Μα ο νεαρός κυνηγός δεν άκουσε κανένα . Έτσι ξεκίνησε ένα πρωί και άρχισε να σκαρφαλώνει τις απότομες πλάγιες και που μετά από ώρες κατάφερε να φτάσει στην πιο ψηλή κορφή . Και τότε αντίκρισαν τα μάτια του ένα Λάμπρο και κάτασπρο πύργο. ήταν ο πύργος της βασίλισσας του χιονιου! Επιτελους τον είχε βρει! Αλλά να που τον περίμενε μια ακομα ανελπιστη τύχη. Εκείνη τη στιγμή άνοιξε μια πόρτα του πύργου και βγήκε μια πεντάμορφη γυναίκα. Ήταν τόσο όμορφη που του έκοψε την ανάσα…ήταν η βασίλισσα του χιονιού

Ο νεαρός κυνηγός όταν συνήλθε κάπως από την ταραχή, , την συγκινήσει και τον θαυμασμό του, αποφάσισε να προχωρήσει μερικά βήματα ακόμα και να της μιλήσει , αλλά δεν πρόλαβε ο δυστυχισμένος. Τα εξωτικά τον πήραν είδηση όρμησαν ξαφνικά όλα κατά παντού με άγριες κραυγές και πριν εκείνος μπορέσει να αμυνθεί τον έσπρωξαν και τον έριξαν κάτω από ένα βράχο….

Ο άτυχος νέος χτύπησε άσχημα στο κεφάλι του και ξεψύχησε αμέσως…

Η βασίλισσα του χιονιού, όταν απομακρύνθηκαν τα ξωτικά προχώρησε προς το μέρος του νεκρού νέου. Έφτασε κοντά ου και στάθηκα να τον κοιτάξει. Για πρώτη φορά η καρδια της δοκίμαζε την θλίψη και τον οίκτο. Για πρώτη φορά ο πόνος, αυτό το άγνωστο συναίσθημα έλιωνε τον πάγο που είχε σκεπάσει την καρδιά της.

Πόσο λυπόταν αυτό το όμορφο παλικάρι που σκοτώθηκε για χάρη της και πόσο μισούσε τα ξωτικά!!!!!

Από τα μάτια της κύλησαν για πρώτη φορά δάκρυα και σκόρπισαν πάνω στα χιονιά και στους βράχους. Αυτά τα δάκρυα έγιναν μικρά λουλουδάκια, σαν αστεράκια με ασημένια και απαλά σαν βελούδο πεταλα. Ειναι τα εντελβάις.

 

Από την ημέρα εκείνη χάθηκε η βασίλισσα του χιονιού, χάθηκαν και τα ξωτικά κι έγινε άφαντος ο λευκός πύργος τους .

Το μόνο που έμεινε είναι ο θρύλος του εντελβάις, του μικρού αυτού λουλουδιού που οι κάτοικοι των Άλπεων δυσκολεύονται πολύ να το βρουν γιατί λένε ότι φέρνει τύχη σε οποίον το κρατάει πάνω του…

 

post-556-0-05682800-1350220454_thumb.jpg Πηγή

 

Α, ναι, η ιστορία: ο Φράνκυ Μπουκ καλεί την επιστημονική κοινότητα να προστατεύσει την ολοένα και εξαφανιζόμενη βιοποικιλότητα και έτσι πάει να εργαστεί για λογαριασμό του Δόκτορος Εντελβάις, σε ένα μυστηριώδες νησί...Το αποτέλεσμα είναι να ζητήσει βοήθεια από Μίκυ & Γκούφυ γιατί... Πολύ καλή ιστοριούλα! 7.25/10!

Μουργόλυκοι - Ο Κλέφτης Της Χρονιάς Κακόμοιρε 176-176 τι σού'μελλε να πάθεις... :sad1: Ο 176-176 μαθαίνει ότι είναι υποψήφιος της Χρονιάς και παίζει να γίνει εξώφυλλο στο περιοδικό Ριφιφί! Έτσι προσπαθεί να κάνει μία εντυπωσιακή ληστεία για να το σιγουρέψει. Αλλά... 6.326/10

 

 

Overall, 7+/10 για το 2413! Not bad... Στο επόμενο η Ματζίκα κάνει κόντρες με τον Σκρουτζ. Οκέευ.... :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

To MM 2414

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Έχει τις ιστορίες:

-Πρόκληση σε μονομαχία

-Ο Πυθαγόρειος Μανδραγόρας

-Μυστήριο στη Λυρική Σκηνή.

 

:imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4303 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

tn_MikyMaoys_0001.jpg

 

Εγώ ήρθα σε επαφή με τα κομιξ μέσω ενός παιδιού,τα οποία κόμιξ τα είχε μπουρδουκλομένα και αυτό γιατί δεν τον τρέλαναν,δεν πορωνόταν στον ίδιο βαθμό με εμένα.Τα κόμιξ αυτά ανήκαν σε κάποιον συγγενή που του τα είχε χαρίσει.Ενίοτε μου δάνειζε και τις περισσότερες φορές μου χάριζε πολλά από αυτά (περιττό να πω ότι είχε ένα βουνό με κομικς- όλα της Disney-τα οποία σήμερα είναι πανσπάνια).Γιατί όσο να'ναι δεν τον έλεγες και φαν του είδους.Ένα απ'τα κόμικς μου είχε χαρίσει ήταν το Μίκυ Μάους #01 το οποίο είχε έγχρωμες και ταυτόχρονα ασπρόμαυρες σελίδες.Δεν με είχε τρελάνει όμως η ιστορία με τους Μογγόλους οπότε του είχα δώσει πίσω το κόμικς.ΤΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΙ ΜΑΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΥΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!Τότε όμως δεν γνώριζα για την σπανιότητα αυτού του τεύχους γιατί τότε όσο να'ναι δεν είχαμε ιντερνετ στο χωριό όπου έμενα.Όποιος θέλει με μουτζώνει ελεύθερα.

Επεξεργασία από Nirvana (not the band)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έτσι και έτσι το #2413. Η ιστορία με το Δύστροπο Αυτοκίνητο ήταν ψιλοάθλια, όπως και η τελευταία που ήταν μια σειρά από (αποτυχημένα) gags. Για την δεύτερη όμως άξιζε η αγορά! :giati: Περιπέτεια με Μίκυ και Γκούφυ στο ύφος παλιότερων ιστοριών με "γεμάτο" σχέδιο, τα εξωτικά τοπία και τα περίεργα πλάσματα.

 

6,5/10 μόνο για τον Δρ. Εντελβάις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4303 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Για να μην αναφέρω τη είχα κάνει στο άμοιρο τεύχος #2000 το οποίο δεν βρίσκεται πια εν ζωή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2861
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

ΤΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΙ ΜΑΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:wall::slap::hit::bash::minigun: :minigun: :hit::pesta::wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4303 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

:wall::slap::hit::bash::minigun: :minigun: :hit::pesta::wall:

 

ΟΥΠΣΣΣ!!!!!!!!!!!!! :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

tn_MikyMaoys_0001.jpg

 

Εγώ ήρθα σε επαφή με τα κομιξ μέσω ενός παιδιού,τα οποία κόμιξ τα είχε μπουρδουκλομένα και αυτό γιατί δεν τον τρέλαναν,δεν πορωνόταν στον ίδιο βαθμό με εμένα.Τα κόμιξ αυτά ανήκαν σε κάποιον συγγενή που του τα είχε χαρίσει.Ενίοτε μου δάνειζε και τις περισσότερες φορές μου χάριζε πολλά από αυτά (περιττό να πω ότι είχε ένα βουνό με κομικς- όλα της Disney-τα οποία σήμερα είναι πανσπάνια).Γιατί όσο να'ναι δεν τον έλεγες και φαν του είδους.Ένα απ'τα κόμικς μου είχε χαρίσει ήταν το Μίκυ Μάους #01 το οποίο είχε έγχρωμες και ταυτόχρονα ασπρόμαυρες σελίδες.Δεν με είχε τρελάνει όμως η ιστορία με τους Μογγόλους οπότε του είχα δώσει πίσω το κόμικς.ΤΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΙ ΜΑΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΥΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!Τότε όμως δεν γνώριζα για την σπανιότητα αυτού του τεύχους γιατί τότε όσο να'ναι δεν είχαμε ιντερνετ στο χωριό όπου έμενα.Όποιος θέλει με μουτζώνει ελεύθερα.

 

Μη στενοχωριέσαι φίλε. Αν κι εγώ δεν είχα χαλάσει τα "Γέλιο και Χαρά" που μου αγόραζαν όταν ήμουν 8 ετών (1954) θα ήμουν πανευτυχής.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

Μια επισήμανση: Η ιστορία αυτή είναι η μοναδική που έχει δημοσιευθεί στην Ελλάδα (αν δεν κάνω μεγάλο λάθος) στην οποία εμφανίζεται ο Χλαπάτσας σε περιπέτεια στην οποία δεν πρωταγωνιστεί ο Ινδιάνα Γκούφυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12990
  • Reputation:   95155
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ ήρθα σε επαφή με τα κομιξ μέσω ενός παιδιού,τα οποία κόμιξ τα είχε μπουρδουκλομένα και αυτό γιατί δεν τον τρέλαναν,δεν πορωνόταν στον ίδιο βαθμό με εμένα.Τα κόμιξ αυτά ανήκαν σε κάποιον συγγενή που του τα είχε χαρίσει.Ενίοτε μου δάνειζε και τις περισσότερες φορές μου χάριζε πολλά από αυτά (περιττό να πω ότι είχε ένα βουνό με κομικς- όλα της Disney-τα οποία σήμερα είναι πανσπάνια).Γιατί όσο να'ναι δεν τον έλεγες και φαν του είδους.Ένα απ'τα κόμικς μου είχε χαρίσει ήταν το Μίκυ Μάους #01 το οποίο είχε έγχρωμες και ταυτόχρονα ασπρόμαυρες σελίδες.Δεν με είχε τρελάνει όμως η ιστορία με τους Μογγόλους οπότε του είχα δώσει πίσω το κόμικς.ΤΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΙ ΜΑΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΥΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!Τότε όμως δεν γνώριζα για την σπανιότητα αυτού του τεύχους γιατί τότε όσο να'ναι δεν είχαμε ιντερνετ στο χωριό όπου έμενα.Όποιος θέλει με μουτζώνει ελεύθερα.

 

Μη στενοχωριέσαι φίλε. Αν κι εγώ δεν είχα χαλάσει τα "Γέλιο και Χαρά" που μου αγόραζαν όταν ήμουν 8 ετών (1954) θα ήμουν πανευτυχής.

 

Σίγουρα όλοι μας έχουμε κάποια στιγμή της ζωής μας που αποχαιρετήσαμε ένα κόμικ,είτε από λάθος,είτε από ατυχία...!

 

Συμβαίνουν σε όλους αυτά (και φυσικά ο υπογράφων δεν εξαιρείται :()...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  568
  • Reputation:   2941
  • Achievement Points:  568
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4303 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Δεν πειράζει.Τουλάχιστον ξέρω ότι χάρις σε εκείνο το παιδί πρόλαβα να διαβάσω κομικς τόσο σπάνια που δεν τα βρίσκει κάποιος ούτε στο Ιντερνετ.Ίσως για κάποιον "μη κομιξικό (Copyright Nirvana)να μην σημαίνει τίποτα,αλλά δέκα και κάτι ψιλά χρόνια μετά,με πιάνει δέος να ξέρω ότι έχω πιάσει το πρώτο τεύχος του Μικυ Μαους,του ΚΟΜΙΞ,του Αλμανάκο και τόσων άλλων στα χέρια μου.

Επεξεργασία από Nirvana (not the band)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121009
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2414 review

 

~Παπιοκίνητα: Παπιά Με Αυτοκίνητα - Γ' Επεισόδιο ΣΜΝ - Πρόσκληση Σε Μονομαχία Η Ματζίκα ξεγελάει τον Σκρουτζ και δέχεται να συμμετάσχει σε μονομαχία με αυτοκίνητα με έπαθλο την τυχερή δεκάρα! Επίσης τα ανιψάκια έχουν πλέον το βιβλίο των Μικρών Εξερευνητών σε ταμπλέτα. :P Μέτρια ιστοριούλα αν και έχει τις στιγμές της. 6.3/10

~Game Review: Forza Horizon

~Παπιά Στην Κίνηση x3 Πάρε το ένα βάρα τ'άλλο. Με Μικρούς Εξερευνητές, Σκρουτζ-Παντάξιο και Γκαστόνε. Αν και του Γκαστόνε έχει μια πικρή νότα πραγματικότητας (3 ώρες σπίτι-σούπερ μάρκετ) 0.13/10

~Αξιοπερίεργα Παρ'όλο που είναι ακατοίκητο από το 1814, το ανάκτορο της Ιωσηφίνας, της συζύγου του Ναπολέοντα, μυρίζει ακόμη και σήμερα το βαρύ γαλλικό άρωμά της! :lol2:

~Ανέκδοτα Πηγαίνει κάποιος στον κινηματογράφο, πληρώνει στο ταμείο, παίρνει το εισιτήριο και μπαίνει πάλι μέσα. Αυτό επαναλαμβάνεται δέκα φορές. Την ενδέκατη φορά, η ταμίας τον ρωτάει:

- Μα τι θέλετε τόσα εισιτήρια, κύριε;

Κι εκείνος αγανακτισμένος:

- Εγώ ένα θέλω, αλλά κάθε φορά που το αγοράζω και πάω να μπω στην αίθουσα, ένας τύπος που στέκεται στην πόρτα μού το παίρνει και μου το σκίζει!

~4 Σπαζοκεφαλιές / Κρυπτόλεξο / Διαφημίσεις

~Μίκυ Μάους - Ο Πυθαγόρειος Μανδραγόρας Περίμενα πολλά από αυτήν την ιστορία. Όμως ούτε το σενάριο ούτε το σκίτσο έλεγαν κάτι τελικά. Ο Μίκυ και ο Ζάποτεκ (λολ νόμιζα ότι είναι Ζαποτέκ τόσα χρόνια) κινάνε να βρούνε τον τελευταίο μανδραγόρα στη Μικυλάνδη, πρωτεύουσα του πιο μικρού κρατιδίου της Ευρώπης, όπου εθεάθη τελευταία φορά. Και κάπως έτσι έχουμε 2 παράλληλες ιστορίες, αφού η άλλη είναι τα δυο μικρά βοσκόπουλα που τον ξεθάβουν τότε στο Μεσαίωνα για να τιμωρηθεί ο Μάυρος Π...Μαυρόνιος που τους πήρε με τη βία τα αρνάκια τους. 5.6/10

~Χάρυ Βδέλας - Μυστήριο Στην Λυρική Σκηνή Χάρυ Βδέλας & Φέθρυ προσλαμβάνονται για να βρουν το γούρικο παπούτσι της Λουλού Φρουφρού, της πρίμα μπαλαρίνας της παράστασης Η Λίμνη Των Χήνων του Σοκολατόφσκι. Χαμός και προσωπικά η καλύτερη του τεύχους :P 6.7/10!

 

 

Μέτριο τευχάκι και τα Παπιοκίνητα αποδεικνύονται μια σειρά...της σειράς. Στο επόμενο ευτυχώς τελειώνει και έρχεται ο Ρεπόρτερ Γκούφυ να κάνουμε κεφάλι. :D

 

Βαθμολογία 2414: 6.2345/10 Δε χάνετε κάτι....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης τα ανιψάκια έχουν πλέον το βιβλίο των Μικρών Εξερευνητών σε ταμπλέτα.

0SBuk.gif

 

To 2012, το Γενικό Επιτελεικό Λιμνοπουλιτικό Αρχιστρατηγείο Μικρών Εξερευνητών (Γ.Ε.Λ.Α.Μ.Ε), αποφάσισε να κάνει το βιβλίο επιτέλους προσβατό και στο γενικό κοινό, αλλά μόνο σαν Apple Store Exclusive.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πολύ μέτριο τεύχος, όπως το περιμέναμε άλλωστε. Όπως είπε και εν κατακλείδι ο DJO δεν χάνετε κάτι αν δεν το αγοράσετε. Εγώ βέβαια το παίρνω επειδή το περιοδικό κάνει ανέλπιστα καλές προσπάθειες και έχω μπει στο τρυπάκι να το αγοράζω κάθε εβδομάδα αδιαλείπτως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πολύ μέτριο τεύχος, όπως το περιμέναμε άλλωστε. Όπως είπε και εν κατακλείδι ο DJO δεν χάνετε κάτι αν δεν το αγοράσετε. Εγώ βέβαια το παίρνω επειδή το περιοδικό κάνει ανέλπιστα καλές προσπάθειες και έχω μπει στο τρυπάκι να το αγοράζω κάθε εβδομάδα αδιαλείπτως.

 

Mια απο τα ιδια κι εγω. :respect: Μου αρεσε λιγο η τελευταια ιστορια. :blob3: Κατα τα αλλα ειναι οντως ενα μετριο τευχος! :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  399
  • Content Count:  4313
  • Reputation:   34195
  • Achievement Points:  4437
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ζητώ χίλια συγγνώμη που έκανα τους εκατομμύρια θαυμαστές μου να περιμένουν

 

ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ??? :lmao:

 

Παρουσίαση-κριτική του #2414 του εβδομαδιαίου περιοδικού Μίκυ Μάους

 

Ιστορίες

 

"Πρόσκληση σε μονομαχία": Μια διαφορετική προσέγγιση της Μάτζικα στο φανερό αντικείμενο του πόθου της... Η σειρά "Παπιοκίνητα" σε κάθε καινούρια ιστορία μας θυμίζει πόσο πιο καλές ιστορίες έχει βγάλει ο Ντίσνευ. Κάντε υπομονή... Ευτυχώς μία έμεινε...

 

"Ο Πυθαγόρειος Μανδραγόρας": Η καλύτερη ιστορία του τεύχους με διαφορά!!! Ζαμποτέκ και Μίκυ σε αναζήτηση σπάνιου ομιλούντος φυτού στην... Μικυλάνδη.

 

"Μυστήριο στην Λυρική Σκηνή: Χάρρυ και Φέθρυ σε αναζήτηση παπουτσιού Πρίμα μπαλαρίνας... Η δεύτερη καλύτερη ιστορία του τεύχους...

 

Αυτοτελείς ιστορίες.

 

Παπιά στην κίνηση: "Διάβαση πεζών."

Παπιά στην κίνηση: "Σπάταλο ρελαντί."

Παπιά στην κίνηση: "Σπεύδε βραδέως."

 

Σαλιγκάρια που περνούν τον δρόμο, ο "οικονόμος" Σκρούτζ και η τύχη του Γκαστόνε... Συμπαθητικές...

 

Βιντεοπαιχνίδι: Παρουσίαση του "Forza Horizon" για ΧΒΟΧ360.

 

Ανέκδοτα (με τον Τοτό να μεταμορφώνεται σε... Κωστάκη), αξιοπερίεργα (με... πέτρινα μαξιλάρια) και παιχνιδάκια.

 

7.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν μου άρεσε αυτό το τεύχος. Μόνο η δεύτερη ιστορία μ'άρεσε μόνο λόγω σχεδίου και η πρώτη είχε κάποιες :cool: στιγμές. Για την τελευταία no comment. Δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρο θα μπορούσαν να το κάνουν για τον "κλέφτη" του παπουτσιού. :P

 

Δεν χάνετε και τίποτα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν μου άρεσε αυτό το τεύχος. Μόνο η δεύτερη ιστορία μ'άρεσε μόνο λόγω σχεδίου και η πρώτη είχε κάποιες :cool: στιγμές. Για την τελευταία no comment. Δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρο θα μπορούσαν να το κάνουν για τον "κλέφτη" του παπουτσιού. :P

 

Δεν χάνετε και τίποτα. :)

 

To επομενο ελπιζω να ειναι καλο, για να μας φυγει η πικρα! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9503
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για να μην αναφέρω τη είχα κάνει στο άμοιρο τεύχος #2000 το οποίο δεν βρίσκεται πια εν ζωή.

 

Το να κακοποιήσεις το 2000 πάει και έρχεται... Το να επιστρέψεις όμως το νο. 1 δε παει με τίποτα!!!

Αν γνωριστούμε ποτέ θύμισε μου να σου ρίξω καμία ψιλή και ρίξε μου και συ γιατι έχω κάνει χειρότερα.

Αλήθεια ξέρουμε που μένει τωρα αυτό το παιδί να πάμε επίσκεψη κάνα βράδυ...;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το εξώφυλλο του #2415 ανέβηκε στην παρουσίαση.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  399
  • Content Count:  4313
  • Reputation:   34195
  • Achievement Points:  4437
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του #2415 τεύχους του εβδομαδιαίου περιοδικού Μίκυ Μάους.

 

Ιστορίες

 

Παπιοκίνητα: "Το θρυλικό Τουρμπο-Μπονγκ 077". Μυστικός πράκτορας "προσλαμβάνει" τον Γκαστόνε για μεταφορά αυτοκινήτου ειδικού τύπου... Ίσως η καλύτερη μιας σειράς που με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα...

 

"Το μυστικό του σκεπτόμενου δράκου": Ο Γκούφυ-σαν έχει σχολή τηλεπαθητικού καράτε... Ο Μίκυ και η Μίννι σώζουν την κατάσταση... Οι υπόλοιποι δε μαθαίνουμε ποτέ το μυστικό που σε κάνει ανίκητο... Αρκετά καλή ιστορία...

 

"Μεγάλο άγχος": Εφεύρετης παθαίνει υπερκόπωση και άμα έχεις τετοιους φίλους τι να τους κάνεις τους εχθρούς... Κάάάλη...

 

Μονοσέλιδες ιστορίες:

 

Τα γρήγορα πιστόλια του Ρίο Κουάκ: "Εφευρέτης τσαρλατάνος."

Τα γρήγορα πιστόλια του Ρίο Κουάκ: "Ο χορός της βροχής."

Τα γρήγορα πιστόλια του Ρίο Κουάκ: " Ινδιάνικη ορθογραφία."

 

Εφευρέτης σε μεγάλα κέφια, ο πατέρας του Ντόναλντ (!) και ορθογραφία με... καπνό... Συμπαθητικούλες.

 

Βιντεοπαιχνίδι: Παρουσίαση του "F1 2012" για XBOX360, PS3 και PC.

 

Ανέκδοτα, αξιοπερίεργα και παιχνιδάκια...

 

7.5/10.

Επεξεργασία από Pashalis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25932
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  134
  • Reputation:   1164
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

για αυτό το λόγο είχα παρατήσει το μίκυ μάους και πάλι την πάτησα....είπα να ξεκινήσω πάλι να το διαβάζω....και ήδη έχω το 2412 και 2414....σε 3 εβδομάδες κατάφερα κι έχασα τευχάκι :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12988
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   228
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5013 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εγώ έχω περίπου από τον Ιούλιο να αγοράσω τεύχος ΜΜ.

Δεν ξέρω,δεν με ενθουσιάζουν οι ιστορίες.Το έχω ξαναπεί κιόλας.Οι σειρές ποτέ δεν με τραβούσαν στο ΜΜ.Εκτός από κάποιες εξαιρέσεις.

Αλλά γενικά προτιμώ μια ολοκληρωμένη αυτοτελή ιστορία από έναν καταξιωμένο και καλό σεναριογράφο...Δεν αναφέρω ονοματα να μην κουράσω.

Μπορεί να αξίζουν κάποιες από αυτές τις σειρές,δεν το γνωρίζω.Αλλά θα αρχίσω να ξαναπαίρνω επιλεκτικά εννοείται όταν δω αυτοτελή ιστορίες και από αγαπημένους σεναριογράφους/σχεδιαστές.

ΤΟΤΕ θα έχετε και την ευκαιρία να δείτε τις νέες κριτικές μου για τα τέυχη ΜΜ ,στο ολοκαίνουριο blog που δημιούργησα με κάποια παιδιά, στη στήλη των comics.

http://modernwriters.wordpress.com/

Checkαρετε το όταν έχετε χρόνο και δε βαριέστε.

Ως τότε πάω να προσευχηθώ στο θεό της 9ης της τέχνη for new CASTY STORIES!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.