Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
UBERMENSCH!
Σενάριο/Kείμενα:
Αβραάμ Κάουα
Σχέδιο:
Βαγγέλης Ματζίρης
Hμερ. έκδοσης:
11-2015
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
21.0 x 29.1
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Φώτης Καλιάλης
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5116-15-6
Ονομαστική τιμή:
9,95€

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

UBERMENSCH_0001.jpg  UBERMENSCH_0001z.jpg
 

Ελληνικό κόμικ των Αβραάμ Κάουα και Βαγγέλη Ματζίρη, βασισμένο στο διήγημα του βραβευμένου Άγγλου συγγραφέα Kim Newman. Έχει άμεσες επιρροές από το superhero genre, αλλά κατατάσσεται στην επιστημονική φαντασία και πιο συγκεκριμένα στην εναλλακτική ιστορία. Κυκλοφόρησε από την Jemma Press στο AthensCon 2015.

 

Γερμανία, 1990. Ο Μπλούμενταλ, ένας Εβραίος πρώην κυνηγός εγκληματιών πολέμου, επισκέπτεται την φουτουριστική Μητρόπολη. Σκοπός του να συνομιλήσει με τον Κουρτ Κέσλερ, έναν εξωγήινο που στάλθηκε μωρό στη Γη με μια ρουκέτα, όταν ο πλανήτης του καταστράφηκε. Η αναφορά στο origin του Superman είναι σαφής, μόνο που εν προκειμένω, ο μικρός προσγειώνεται στη Βαυαρία του Μεσοπολέμου. Κι έτσι, μεγαλώνοντας, γίνεται σύμβολο της Αρείας φυλής του Χίτλερ και το σημαντικότερο μέσο προπαγάνδας του.

Inner.jpg

Ας ξεκινήσω με τα της έκδοσης. Ωραίο φύλλο, μεγάλο μέγεθος και εξτραδάκια που νοστιμίζουν το τελικό αποτέλεσμα. Όσον αφορά το σενάριο, είναι μάλλον το δυνατό σημείο του Übermensch!. Ο Kim Newman έχει προσθέσει στην ιστορία διάφορες αναφορές από την προπολεμική κουλτούρα της Γερμανίας, ενώ και ο Κάουα βάζει τη δική του ταιριαστή πινελιά. Η στιχομυθία μεταξύ Μπλούμενταλ και Κέσλερ είναι επίσης καλογραμμένη και τα γεγονότα που αφηγούνται συναρπαστικά. Ωστόσο η όλη ιστορία μου φάνηκε λίγη, ήθελα κι άλλο. Πάμε τώρα στο σχέδιο. Στο AthensCon είχαν σε κοινή θέα τις original σελίδες και ήμουν κάπως έτσι :wow: . Όταν όμως κοίταξα το εσωτερικό, ήμουν γιουβέτσι  :( . Κι αυτό, γιατί το ψηφιακό μελάνωμα ή/και χρωματισμός χαλάει πολύ τα εκπληκτικά μολύβια του Ματζίρη.

 

Συνολικά, είναι ένα καλό κόμικ, παρά τα σημαντικά του προβλήματα. Προσφέρεται για πολλαπλές αναγνώσεις και δε νομίζω ποτέ να φύγει από τη βιβλιοθήκη μου. Βαθμολογία: 7,3/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κρίμα που έχασα την προσφορά μαζί με το νέο βιβλίο του βαβαγιάννη :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Aν επαναληφθεί (που λογικά θα επαναληφθεί) στη Θεσσαλονίκη μπορεί να βρεθεί κάποιος πρόθυμος να σε βολεψει :);)

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τι ήταν η προσφορά βρε παιδιά μου;

 

Να ξέρω τι θα ζητήσω από την Τζέμμα όταν ανέβει.  :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51


 

===

Jemma Press Προσφορές στο Athenscon (14&15/11, Κλειστό Π. Φαλήρου, Tae Kwon Do)

 

Το Σαββατοκύριακο 14-15 Νοεμβρίου, στο Athenscon (http://athenscon.gr/), οι σκληροπυρηνικοί φίλοι της Jemma Press που θα επισκεφτούν το περίπτερο μας (Β38) και θα αγοράσουν και τις δύο νέες κυκλοφορίες μας:

• Übermensch! των Αβραάμ Κάουα & Βαγγέλη Ματζίρη

• Προτελευταίοι των Αντώνη Βαβαγιάννη & Θανάση Πετρόπουλου θα τα αποκτήσουν στην προνομιακή τιμή των 10 €!

 

Τέλος, στο περίπτερο μας θα βρείτε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις μας σε «φεστιβαλικές» τιμές!

 

12232685_933219070077945_4281367327785148271_o.jpg

 

===

 

το τσίμπησα βεβαίως βεβαίως. Μου έκανε πολύ αίσθηση το εξώφυλλο από κοντά. Κριτική/σχόλια όταν με το καλό το διαβάσω :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μια παράκληση για το πινακάκι. Είναι με ένα "r", όχι δύο. :thanks:

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το πρωτο κομικ απο τις νεες κυκλοφοριες του AthenCon που διαβασα!

 

Λιγο-πολυ συμφωνω με τον Geotrou παραπανω, δυνατο σεναριο, θα ηθελα ομως

καπως μεγαλυτερη ιστορια. Το σχεδιο καλο και πολλα υποσχομενο για το μελλον,

το στησιμο των καρε μου αρεσε αρκετα, η ροη ηταν καλη ενω μου αρεσε πολυ και το lettering!

 

Μιας και δεν εδωσα μεγαλη προσοχη στα original prints στο φεστιβαλ,

δεν μπορω να σχολιασω σχετικα, ο χρωματισμος παντως μου ηταν συμπαθης

χωρις να με εντυπωσιασει καπου.

 

Σαν εκδοση ειναι σε πολυ καλο επιπεδο, η αρχικη τιμη μου φανηκε λιγο τσιμπημενη,

στην προσφορα με τους Προτελευταιους μια χαρα, προτινεται!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ήταν ένα καλό ανάγνωσμα που πρόσθεσε μια ακόμα εναλλακτική όψη στο μύθο του Superman.

Επίσης πέρασε το μύνημα του κατά πόσο και πως μπορείς να ζήσεις με τις ένοχες από τις πράξεις σου αλλά πως χειρίζεσαι την ευθύνη των επιλόγων σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Την είχα ξεχάσει την παραπάνω προσφορά, αλλά όταν πήγα στον πάγκο της Τζέμμα για τους Προτελευταίους, εκεί έσπευσαν να μου την θυμίσουν οι ίδιοι τους.

 

Καθώς δεν μπορώ να αντισταθώ στη λέξη προσφορά τελικά πήρα και τα δυο τευχάκια. Μάλιστα τους ζήτησα να προσθέσουν κι άλλα τεύχη σε προσφορά αλλά δεν είχαν άλλα- τους είχα τελειώσει.

 

Οπότε αναγκαστικά βρέθηκα με το Ubermemsch! στο χέρι.

 

 

Ευτυχώς! γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον κομιξάκι!  :best:

 

Όσα λένε οι προηγούμενοι και άλλα τόσα από πάνω!

 

Συστήνεται ανεπιφύλακτα!

 

Πάρτε το!

 

:sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αν και μου φαίνεται ακριβό για το μέγεθός του, θα το "χώσω" στην επόμενη μου παραγγελία. Φαίνεται ενδιαφέρον και απ' ότι διαβάζω, είναι κι' όλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα συμφωνήσω απόλυτα με Geo για το θεμα μελανι/χρώμα. Τα μολύβια είναι εκπληκτικά! Το χρώμα, και δε μ αρέσει που το λεω, πρακτικά τα καταστρέφουν :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

οπως ειπαν και οι προηγουμενοι προκειται για ενα πολυ ενδιαφερον κομιξακι :) διαβαστηκε 2 φορες σερι για το λυσιμο καποιων αποριων κυριως απο την αποτομη αρχη του αλμπουμ. Και αυτο ισως ειναι το μονο προβλημα του: ηταν λιγο. Οχι με την εννοια οτι "δεν-καταλαβαινεις-τι-διαβαζεις"-λίγο αλλά με την εννοια οτι ειναι τοσο ωραιο και θες να καθυστερησεις το τελος. Πολυ ομορφο σχεδιαστικα και απο πλευρας χρωματων δε με χαλασε μία. Δεν εχω δει τα σκετα μελανια βεβαια οπως οι απο πανω αλλα δε με χαλασε αυτο που ειχα στα χερια μου.

Απο τα πολυ καλα ελληνικα κομικς τα οποια ολο και αυξανονται τα τελευταια χρονια :) Μακαρι να μεταφραστει και να βρει το δρομο του προς τα εξω :)

8,5/10 Επενδυστε αφοβα :)

 

:beer:

 

Υγ:ε θα το πω,νομιζω ειναι καλυτερο απο το red son

YΓ2:ωραιες και οι αναφορες στις διαφορες παλιες γερμανικες ταινιες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα κι εγώ την ανάγνωσή του και μπορώ να πω σε γενικές γραμμές ότι μου άρεσε αρκετά...!

 

Το σενάριο πατάει σε μία κλασική ιδέα (ο μύθος του Superman) και την τροποποιεί ούτως ώστε να αποκτήσει πρωτοτυπία...!Αυτό τελικά νομίζω ότι το πέτυχε,ενώ το χιούμορ απουσιάζει χαρακτηριστικά...!Η αρχή γίνεται βιαστικά,χάνεις για λίγο την μπάλα,αλλά μετά αρχίζουν τα πράγματα να μπαίνουν σε μία ροή...!Μου άρεσε επίσης το γεγονός ότι μέχρι και τα μισά (ίσως και παραπάνω) του έργου έχουμε αλλάξει γνώμη για τον χαρακτήρα του Κούρτ Κέσλερ...!Στην αρχή ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο...!

 

 

Νόμιζα ότι ήταν ο κακός της υπόθεσης,μετά όμως,όταν είδε τις θηριωδίες των Ναζί,φάνηκε αρκετά δίκαιος κι άλλαξε στρατόπεδο...!

 

 

Φαίνεται τελικά να είναι ο καλός Captain America της Γερμανίας...!  :P

 

Επίσης κάποια στοιχεία που υπάρχουν θα προτιμούσα να έλειπαν...!

 

 

Πχ ο Νοσφεράτου ή η δημιουργία του ρομπότ με τα χαρακτηριστικά της Λουίζ τα βρήκα λίγο εξεζητημένα...!

 

 

Όσον αφορά την έκταση θα συμφωνήσω με τα παιδιά...!Είναι υπερβολικά λίγες οι σελίδες και πραγματικά "στραγγαλίζουν" το κόμικ...!Θα προτιμούσα τον διπλάσιο (και βάλε) αριθμό...!Μέχρι να προλάβουμε να μπούμε στο νόημα,τελειώνει...!Το φινάλε του όμως και η υπέρτατη θυσία ενός υπερανθρώπου κλείνουν αριστοτεχνικά και συγκινητικά το έργο...!

 

Το σχέδιο μου άρεσε αρκετά...!Οι χαρακτήρες και τα κτίρια έμοιαζαν πολύ με τα υπερηρωικά κόμικς της Marvel και της DC,ενώ η παλέτα χρωμάτων μου θύμισε έντονα Mignola...!Δεν ξέρω για εσάς αλλά στο τελευταίο καρέ της σελίδας 21 γέλασα...! :P

 

Η έκδοση είναι πολυτελής με καλή ποιότητα χοντρού χαρτιού και στιβαρή κόλληση στην ράχη...!Πιστεύω ότι μπορεί να διαβαστεί πολλές φορές ακόμα...! Well done Jemma...! :best:

 

Την τιμή την βρήκα κι εγώ τσιμπημένη...!Θυμάμαι ότι ήμουν πολύ διστακτικός για το εάν θα το πάρω στο Athens Con ή πιο μετά με καμιά έκπτωση,αλλά με την προσφορά της Jemma,το τσίμπησα μαζί με τους Προτελευταίους...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το αγορασα (ακομα), αλλά χαρη στο Geotrou το διαβασα :)

Το θεωρω το καλύτερο ελληνικο υπερηρωικο κομικ και γενικότερα ένα όντως καλό κόμικ και όχι απλα "καλό για ελληνικο κομικ" 

Καλογραμμενο σεναριο, φυσικοτητα στη ροη και στους διαλογους, θιγει ενδιαφεροντα ζητηματα χωρις να πλατειαζει 

Ωραιο σχέδιο και σκηνοθεσια των καρε που δυστυχως ομως χαντακωνεται αρκετα απο το μελανωμα κατα τη γνωμη μου 

Θα θελα να δω κι άλλα απο το συγκεκριμενο δημιουργικο διδυμο :)

και χαίρομαι επίσης που ο Καουα έχει εξελιχθεί σε πολυ αξιολογο σεναριογραφο κόμικς, καθως χριεαζομαστε τετοιους :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγοράστηκε και διαβάστηκε άμεσα. Συμφωνώ σχεδόν με όλους τους προλαλήσαντες εκτός από αυτό που λέει η Λένα για τον Κάουα αφού δεν έχω μεγάλο στατιστικό δείγμα.

 

Παράθεση

που ο Καουα έχει εξελιχθεί σε πολυ αξιολογο σεναριογραφο κόμικς, καθως χριεαζομαστε τετοιους 

 

Έχω ξανά πει πως κόμικ με μεγάλα κομμάτια αφήγησης δεν μου αρέσουν, αλλά σε αυτό δεν φταίει το κόμικ ή ο δημιουργός, αλλά εγώ. Οπότε τα σχόλια μου θα παραβλέψουν αυτό το γεγονός.

 

Το σχέδιο είναι εξαιρετικό, αν και σε μερικά καρέ φτωχό, ο χρωματισμός μέτριος αλλά νομίζω πως είναι θέμα επιλογών και όχι θέμα ικανότητας. Τώρα το σενάριο με προβλημάτισε αφού η διασκευή ενός βιβλίου σε κόμικ 44 σελίδων πρέπει να είναι δύσκολο πράγμα οπότε αναγκαστικά ορισμένα πράγματα περνάνε γρήγορα και συμφωνώ απόλυτα πως στην αρχή δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται και που το πάει. Εν τέλει όμως νομίζω πως έγινε καλή προσπάθεια. Η έκδοση uber καλή και η τιμή τίμια (με τις σχετικές εκπτώσεις στα κομιξάδικα ή στα μεγάλα βιβλιοπωλεία).

 

Το ίδιο το περιεχόμενο του κόμικ, το βρήκα σχετικά αδιάφορο παρόλο που σαν ιδέα είναι καλή, αλλά μάλλον φταίει το μικρό μέγεθος που το διαβάζεις σε 20 λεπτά και δεν σε κρατάει. Δεν μου πέρασε κανένα μήνυμα σχετικά με τους ήρωες, το ναζισμό κτλ, αλλά μάλλον φταίω εγώ

 

 

Εν κατακλείδι πρόκειται για ένα κόμικ που ακροβατεί ανάμεσα σε BD και αμερικάνικο και θα έλεγα πως αξίζει της προσοχής μας.  :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το διαβασα και γω. Μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα. Οχι για τα μηνυματα, ουτε για το επιμυθιο. Περασα καλα διαβαζοντας το ομως και ηταν ενας πολυ καλος συνδυασμος σεναριου-σχεδιου-χρωματος. Ομολογω οτι στην αρχη και μενα με ξενισε καπως το χρωμα, ομως οσο προχωραει η ιστορια τοσο πιο ταιριαστο γινεται. Η αληθεια ειναι ομως οτι θα επρεπε να ειναι λιγο μεγαλυτερης εκτασης. Νομιζω το εχουν αναγκη κυριως οι εισαγωγικες σελιδες οπου υπαρχουν αρκετες μεταφορες απο καρε σε καρε που φαινονται αφυσικες. Στις επομενες αυτο το προβλημα δεν υπαρχει, καθως χωρις να πλατειαζει, λεει οσα εχει να πει. Γενικα το θεωρω απο τα καλα ελληνικα κομικς που εχω διαβασει και αν το πετυχετε αξιζει μια αναγνωση. kwtsoκλιμακα 7/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν είναι κακό. Αλλά το δεν είναι κακό σημαίνει ότι δεν είναι και πολύ καλό. Σίγουρα η κεντρική ιδέα είναι ενδιαφέρουσα ενώ εμένα προσωπικά μου άρεσε και το τέλος που ήταν διαφορετικό από αυτό που περίμενα. Αλλά τελειώνοντας την ανάγνωση δε μου έμειναν και πολλά πράγματα, είναι εξάλλου και τόσο σύντομο. Βέβαια είναι βασισμένο σε διήγημα και όχι σε μυθιστόρημα επομένως και η πρωτότυπη ιστορία πρέπει να ήταν ανάλογου μεγέθους.

Σχέδιο καλό, το χρώμα δεν με πείραξε ενώ και η ροή του κειμένου ήταν στρωτή αν εξαιρέσεις την αρχή (τα είπε και ο kwtsos από πάνω).

Συνολικά αξίζει μια ανάγνωση αλλά για αγορά στα τυφλά δε θα το πρότεινα.

 

ΥΓ. να συγκριθεί με το Red Son νομίζω είναι λάθος γιατί αν και έχουν κοινή αφετηρία, νομίζω ότι εστιάζουν σε διαφορετικά σημεία και το Red Son μας προσφέρει μια ολοκληρωμένη ματιά για το τι θα συνέβαινε στη δική του εκδοχή της ιστορίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Πήρα μέρος μπας και το κερδίσω... απ' ό,τι φαίνεται, είναι αρκετά ενδιαφέρον... :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Δήλωσα κι εγώ συμμετοχή... Για να δούμε... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Κέρδισε κανένας; :thinking: Εγώ δεν έλαβα email, άρα μαλλον όχι  :moutra2:  :P

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Κέρδισε κανένας; :thinking: Εγώ δεν έλαβα email, άρα μαλλον όχι  :moutra2:  :P

Μπα... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το ωραίο αυτό κόμικ μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον από τότε που εκδόθηκε (Νοέμβριος του 2015), αλλά έπρεπε να περάσει τόσος καιρός από τότε για να το αγοράσω και να το διαβάσω τελικά. Γιατί; Μάλλον κυρίως λόγω του συνδυασμού μεγέθους και τιμής. Τελικά το αγόρασα με την γερή έκπτωση γνωστού βιβλιοπωλείου, και δεν το μετάνιωσα! Η κεντρική ιδέα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και η εκτέλεση, αν και όχι άριστη, σίγουρα πολύ καλή. Η ιστορία κυλάει στρωτά, το κείμενο είναι καλογραμμένο και δένει τέλεια με τα σχέδια που είναι πραγματικά πολύ καλά. Επίσης μου άρεσε αρκετά και ο χρωματισμός. Απλά νομίζω ότι η ιστορία θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη σε μέγεθος, για να μας δείξει ο συγγραφέας κάποια περισσότερα πράγματα για τον διαφορετικό αυτό Σούπερμαν. Βέβαια, υποθέτω, θα υπήρχαν και κάποιοι περιορισμοί λόγω του ότι το κόμικ βασίζεται σ'ένα διήγημα άλλου συγγραφέα. Πάντως γενικά έμεινα ικανοποιημένος, είναι ένα κόμικ που ευχαρίστως θα ξαναδιάβαζα.

 

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το διάβασα για δεύτερη φορά, μιας και την πρώτη το πέρασα γρήγορα και δεν κατάλαβα πολλά. Συμφωνώ με ό,τι έχει ειπωθεί από τους υπόλοιπους. "Περίεργη" έκταση που σε αφήνει λίγο σύξυλο, αφήγηση που σε βάζει στο ρυθμό λίγο μετά τις πρώτες σελίδες, όμορφος gritty χρωματισμός και πολύ καλό σχέδιο. Παρατήρησα ένα-δυο αφύσικα πηδήματα μεταξύ πάνελ, αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Το ίδιο θα έλεγα και για κάποια σημεία της ροής του διαλόγου, αλλά αυτά μπορεί και να ήταν ιδέα μου.

Γενικά, πάντως, συμφωνώ απολύτως με αυτό: 

 

...και γενικότερα ένα όντως καλό κόμικ και όχι απλα "καλό για ελληνικο κομικ"...

 

Θα το πρότεινα σε όποιον ενδιαφέρεται έστω και λίγο για τα υπερηρωικά ή/και τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.