Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ Wiki! - Ηλεκτρονικό περιοδικό


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν θα έπρεπε να την προωθήσεις καν αυτή την κριτική, φίλε μου! Τη βρίσκω, σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια, άστοχη και αηδιαστικά ειρωνική σε μερικά σημεία! Απορώ αν ο φίλος μας ο Κρίτων έχει κάποια στενή σχέση με το Ντισνεϋκό κόμικς...

O Κρίτων έχει τόση σχέση με το Ντισνευκό κόμικ όσο κι εμείς δηλαδή είναι αναγνώστης και λάτρης του είδους όπως φαίνεται και από το σάιτ στο οποίο ποστάρει. Και μολονότι κάποιες φορές είρων(εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου προσωπικά και πάντα απολαμβάνω τη γνώμη του), δεν το κάνει καθόλου κακοπροαίρετα αλλά αντίθετα θέλει να βελτιωθείτε (γιατί να μην το θέλει άλλωστε) και σας κριτικάρει αυστηρά σαν κανονικό περιοδικό διότι γνωρίζει ότι μπορείτε να φτάσετε σε εξαιρετικό επίπεδο, με μεράκι και όρεξη, και καλά κάνει και επισημαίνει τα λάθη όσο μικρά κι αν είναι!

 

:beer:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν περίμενα 9/10 + 9/10 + 4/10 απ'τον Κρίτωνα. 

 

Αυτή τη φορά είναι πολύ πιο επιεικής από εμένα. :beer: Όπως και να έχει, νομίζω ότι ακόμα και λάθος να είμαι μια κριτική, είναι καλό να τις διαβάζουμε σε βάθος για να ανακαλύπτουμε τα ελαττώματα μας και να βελτιωνόμαστε. Μια κριτική που λέει "Ούαω, μου άρεσε πολύ, είναι πάρα πολύ καλό!" (και υπάρχουν και αυτές) είναι συγκριτικά άχρηστη.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34770
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εγω περίμενα πιο χαμηλό. Αλλά έκρινε οτι όντως η ιστορία βγάζει την ατμόσφαιρα που ήθελε. Θα ήθελα επίσης να επισημάνω πόσο άκομψο είναι αυτο το σχόλιο: "Τη βρίσκω, σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια, άστοχη και αηδιαστικά ειρωνική σε μερικά σημεία!" από ένα παιδί 14 χρονών προς κάποιον - οποιονδήποτε πολύ μεγαλύτερο του που δεν τον ξέρει και από χτες και που ίσως δεν μπορεί να κατανοήσει το πνεύμα της κριτικής που κάνει. Ο ίδιος ο σχεδιαστής της ιστορίας έγραψε από κάτω με πολυ ωραίο τρόπο οτι περίμενε αυτή την κριτική. Οι βαρύγδουπες εκφράσεις πίσω από ένα πληκτρολόγιο δεν είναι κάτι όμορφο για κανέναν. 

 

Παρεπιπτόντως άσχετο με τα σχόλια, κριτικές κλπ συνεχίζει να μου ΑΡΕΣΕΙ η προσπάθεια των παιδιών και προσπαθώ να διαβάζω το τεύχος κάθε φορά που κυκλοφορεί. 

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30723
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   811
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ποια τεύχη διάβασες από περιέργεια; :D

 

Το 7 και το 8. Η ιστορία του 8ου τεύχους δεν με σόκαρε καθόλου και δεν καταλαβαίνω γιατί  "σήκωσε αντιδράσεις". Στο κάτω κάτω, κάθε δημιουργός έχει  δικαίωμα να ευτελίζει χαρακτήρες μέσω της φαντασίας του. Τα όρια αυτού του ευτελισμού διαφέρουν για τον καθένα, αλλά αυτό που διάβασα ήθελε πολύ για να φτάσει τα δικά μου. Θα ήθελα να διαβάσω την συνέχεια, κυρίως για να δω τι θα παίξει μεταξύ φάντομ και σκρουτζ. Το ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα όταν το αυτοκίνητο έλιωσε τον χαρακτήρα που έλιωσε, λύτρωση. :P

Επεξεργασία από Karyot
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το 7 και το 8. Η ιστορία του 8ου τεύχους δεν με σόκαρε καθόλου και δεν καταλαβαίνω γιατί  "σήκωσε αντιδράσεις". Στο κάτω κάτω, κάθε δημιουργός έχει  δικαίωμα να ευτελίζει χαρακτήρες μέσω της φαντασίας του. Τα όρια αυτού του ευτελισμού διαφέρουν για τον καθένα, αλλά αυτό που διάβασα ήθελε πολύ για να φτάσει τα δικά μου. Θα ήθελα να διαβάσω την συνέχεια, κυρίως για να δω τι θα παίξει μεταξύ φάντομ και σκρουτζ. Το ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα όταν το αυτοκίνητο έλιωσε τον χαρακτήρα που έλιωσε, λύτρωση. :P

A, ωραία. Θα σε παρότρυνα να διαβάσει και άλλα τεύχη όπως το 3 και το 5. Θα συμφωνήσω και για αυτό ήθελα η ιστορία να μπει. Για να δείξει κάτι διαφορετικό και με τρόπο σκέφτεται ο δημιουργός της. Είναι κάτι άλλο από το συνηθισμένο ;)

Και εγω περίμενα πιο χαμηλό. Αλλά έκρινε οτι όντως η ιστορία βγάζει την ατμόσφαιρα που ήθελε. Θα ήθελα επίσης να επισημάνω πόσο άκομψο είναι αυτο το σχόλιο: "Τη βρίσκω, σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια, άστοχη και αηδιαστικά ειρωνική σε μερικά σημεία!" από ένα παιδί 14 χρονών προς κάποιον - οποιονδήποτε πολύ μεγαλύτερο του που δεν τον ξέρει και από χτες και που ίσως δεν μπορεί να κατανοήσει το πνεύμα της κριτικής που κάνει. Ο ίδιος ο σχεδιαστής της ιστορίας έγραψε από κάτω με πολυ ωραίο τρόπο οτι περίμενε αυτή την κριτική. Οι βαρύγδουπες εκφράσεις πίσω από ένα πληκτρολόγιο δεν είναι κάτι όμορφο για κανέναν. 

 

Παρεπιπτόντως άσχετο με τα σχόλια, κριτικές κλπ συνεχίζει να μου ΑΡΕΣΕΙ η προσπάθεια των παιδιών και προσπαθώ να διαβάζω το τεύχος κάθε φορά που κυκλοφορεί. 

Ο comic fun δεν μίλησε σωστά (εννοώ ότι παρεκτράπηκε λίγο) και συμφωνώ. Προσωπικά μου αρέσει να κάνει κριτική ο Κρίτων απλά ένα πράγμα να πω που λίγο με πικάρει είναι όταν λέει τα 1000 κακά (και μαζί του να τα πει) και δεν λέει ούτε 1 καλό που λέει ο λόγος. Ελπίζω να έχεις κανένα σενάριο γιατί χρειαζόμαστε σιγά σιγά :P Ακόμα, μπορείς να σχεδιάζεις φίλε Χρήστο; Δεν είχα ρωτήσει ποτέ... Θα σε ενδιέφερε κάποια θέση στο περιοδικό;

 

Δεν περίμενα 9/10 + 9/10 + 4/10 απ'τον Κρίτωνα. 

 

Αυτή τη φορά είναι πολύ πιο επιεικής από εμένα. :beer: Όπως και να έχει, νομίζω ότι ακόμα και λάθος να είμαι μια κριτική, είναι καλό να τις διαβάζουμε σε βάθος για να ανακαλύπτουμε τα ελαττώματα μας και να βελτιωνόμαστε. Μια κριτική που λέει "Ούαω, μου άρεσε πολύ, είναι πάρα πολύ καλό!" (και υπάρχουν και αυτές) είναι συγκριτικά άχρηστη.

Συμφωνώ ότι είναι άχρηστη. (edit: συγκριτικά) Κιόλας, το ενδιαφέρον σε μια κριτική είναι τα αρνητικά σημεία αλλά να πιστεύω ότι είναι πιο σωστό να εστιάζουμε και στα θετικά και στα αρνητικά και όχι περισσότερο στο ένα από τα 2.

O Κρίτων έχει τόση σχέση με το Ντισνευκό κόμικ όσο κι εμείς δηλαδή είναι αναγνώστης και λάτρης του είδους όπως φαίνεται και από το σάιτ στο οποίο ποστάρει. Και μολονότι κάποιες φορές είρων(εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου προσωπικά και πάντα απολαμβάνω τη γνώμη του), δεν το κάνει καθόλου κακοπροαίρετα αλλά αντίθετα θέλει να βελτιωθείτε (γιατί να μην το θέλει άλλωστε) και σας κριτικάρει αυστηρά σαν κανονικό περιοδικό διότι γνωρίζει ότι μπορείτε να φτάσετε σε εξαιρετικό επίπεδο, με μεράκι και όρεξη, και καλά κάνει και επισημαίνει τα λάθη όσο μικρά κι αν είναι!

 

:beer:

Συμφωνώ απλά είναι αυτό που γράφω παραπάνω. 

 

Παιδιά όποιος έχει σχεδιασμένη ιστορία ή ενδιαφέρεται να σχεδιάσει ας ποστάρει κάτι εδώ... Χρειαζόμαστε ιστορίες και βοήθεια για τα πιο μετά τεύχη...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγκριτικά άχρηστη. ;)

 

Προφανώς βοηθάει το να ακούσεις έναν καλό λόγο, αλλά στην τελική πιο χρήσιμο είναι να μπορείς να μάθεις τι δούλεψε και τι δε δούλεψε, imho. :)

 

EDIT Θυμάμαι να αναφέρετε ότι στο τέλος της χρονιάς θα επαναδημοσιεύσετε κάποιες παλιές ιστορίες αλλά χρωματισμένες, εξακολουθεί να ισχύει αυτό;

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγκριτικά άχρηστη. ;)

 

Προφανώς βοηθάει το να ακούσεις έναν καλό λόγο, αλλά στην τελική πιο χρήσιμο είναι να μπορείς να μάθεις τι δούλεψε και τι δε δούλεψε, imho. :)

 

EDIT Θυμάμαι να αναφέρετε ότι στο τέλος της χρονιάς θα επαναδημοσιεύσετε κάποιες παλιές ιστορίες αλλά χρωματισμένες, εξακολουθεί να ισχύει αυτό;

Πολύ σωστός και πάλι. Συγκριτικά εννοώ. Κοίτα μια από τις παλιές ιστορίες που θέλω πολύ είναι ο Μαυροφτέρης και η Σονόρα αλλά  βέβαια δεν ξέρω ακόμα πότε τελικά θα μπουν διότι παίρνει χρόνο ο χρωματισμός. Ακόμη, κάποια παιδιά ασχολούνται με άλλα πρότζεκτ ή είναι απασχολημένα και δεν μπορούν να κάνουν ιστορίες... Βέβαια και το επόμενο τεύχος θα είναι δυνατό διότι θα έχει διάφορες ιστορίες όχι και μεγάλες πολύ αλλά καλές πιστεύω. Όμως χρειαζόμαστε βοήθεια και κυρίως σχεδιαστές... 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

με ολα αυτα που γραφετε με κανατε οχι μονο να διαβασω το τευχος αλλα και την κριτικη αυτου του κυριου Κριτωνα! Για το τευχος και την πρωτη ιστορια εχω αρκετα να πω,ισως καποια αλλη στιγμη,ισως αφοτου διαβασω και καποια αλλα τευχη για να σιγουρευτω για καποιεςαπο τις παρατηρησεις μου. Την κριτικη ομως καλα κανετε και τη βαζετε,ειναι ελαχιστα ειρωνικη σε σχεση με τον μεσο χρηστη ιντερνετ ( :P ) και παταει σε σοβαρα επιχειρηματα και σωστες παρατηρησεις.

Θα διαφωνησω ομως μαζι του οσον αφορα τη δευτερη ιστορια. Μπορει το σχεδιο να ειναι κατω του μετριου (τηρουμενων των αναλογιων δεν  ειναι πολυ κακο παντως και μπορει να βελτιωθει) το σεναριο ομως το βρηκα καλο και μεσα στο πνευμα του Σκρουτζ.Θα μπορουσε σαν ιδεα να αντικαταστησει πολλες απο τις διαφορες χαζες μονοσελιδες που βαζουν κατα καιρους στο μικυ μαους.

Αυτα προς το παρον   :nyxta:

Επεξεργασία από dimious
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Late night review, διοτι δεν πρόλαβα να την ποστάρω πιο νωρίς. :P

 

---

 

Λοιπόν. Είχα αρχίσει να γράφω κάτι πολύ προσεκτικά και ευαίσθητα, αλλά το έχασα. Επομένως τώρα θα γράψω λίγο πιο χύμα. Αν φαίνεται ότι απορρίπτω κάτι πολύ απότομα είναι επειδή γράφω καθώς σκέφτομαι. :)

 

Αυτό που διάβασα μου τράβηξε το ενδιαφέρον, ίσως επειδή η όλη η φιλοσοφία της ιστορίας είναι τόσο επίμαχη. Βέβαια δεν είναι αυτός ο μόνος λόγος που έβγαλα την ιστορία μια-και-έξω, παρόλο που δεν την λάτρεψα. Έχει γρήγορο pacing με επιρροές από κινηματογράφο. Αυτό τον "ρυθμό" δεν θα τον βρεις σε άλλη ιστορία της ΚΟΜΙΞ Wiki, δεν είναι τυχαίος. Σε κάποιες σκηνές αυτός ο ρυθμός είναι θετικός, σε άλλες νομίζω ότι θα έκανε καλό ένας πολύ πιο αργός ρυθμός. Όπως και να έχει, είναι προφανές ότι ο Αλέξανδρος έχει αίσθηση pacing.

 

Σενάριο

 

Η ιστορία ξεκινάει με disclaimer και τελειώνει με ένα σημείωμα οπού ο δημιουργός αναλαμβάνει κάθε ευθύνη για την ιστορία... Εντάξει, δεν χρειαζόταν αυτό. Θα καταλάβαινα αν ο Κώστας επέλεγε να μην την δημοσιεύσει, αλλά δεν υπήρχε ανάγκη για απολογία. Στην τελική, και "Το Μυστικό της Επιτυχίας" περιέχει πιστολούχες απόπειρες παπιοκτονίας, τουλάχιστον εδώ πέρα επικρατεί μια άλφα λογική. Όπως και να έχει... όπλα και Ντίσνευ, χμ. Τα Μίκυ Μυστήριο, PKNA, και οι ιστορίες του Ρόσα ήδη είναι σκοτεινές εκδοχές των ιστοριών Ντίσνευ. Δεν είναι ακραία, επειδή, νομίζω α) δεν το πολυτραβάνε προς την βία, και είναι κυρίως απλά στυλάκι, β) υπάρχει μια μικρή μετάβαση, δεν ξεκινάνε τόσο σκοτεινά.

 

Η όλη λογική της ιστορίας είναι ότι αυτό είναι ένα "what if" σενάριο. Πως θα αντιδρούσε ο Σουπερμ-- ο Φάντομ αν o Tζόκερ σκότωνε την Λ-- ούπς μπερδεύτηκα. :P Πως θα αντιδρούσαν τέλος πάντων οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες υπό αυτές τις συνθήκες. Kάποιοι μπορεί να θεωρήσουν την ιστορία χυδαία ακόμα και με αυτή την εξήγηση.

 

Διαφωνώ, αλλά και η εξήγηση δεν με πείθει. Θα με έπειθε αν τα πράγματα ήταν νορμάλ μέχρι τον θάνατο της Νταίζη. Αλλά δεν είναι, ο Σκρούτζ παρατάει την παλιά καλή blunderbuss με το χοντρό αλάτι και έχει πάρει τους Μουργόλυκους στο κυνηγητό με καραμπίνα. Στην κηδεία έχουν όλοι το ύφος του σκληρού. Ο Ντόναλντ θρήνησε πολύ λίγο, τον έπιασαν τα νεύρα αμέσως, ΟΚ. Ο Σκρούτζ θέλει να δείξει ότι δεν θεωρεί τον εαυτό του υπαίτιο αλλά "σπάει" όταν βλέπει τον Ντόναλντ. Κατανοητό. Και ο Κύρος; Είναι ύφος αυτό για κηδεία; Ακόμα και αν δεχτούμε ότι ο Γλόμπος είχε "πεθάνει" ήδη, ο Κύρος έχει μια αγριωπή έκφραση στο 95% της ιστορίας. Και μιλάμε για τον χαρακτήρα που θα πρέπει να σκεφτούμε λίγο πριν θυμηθούμε μια ιστορία οπού είναι έστω και λίγο εκνευρισμένος. Εγώ πιστεύω ότι αντί να υπάρχει μια σταδιακή πτώση των χαρακτήρων, ο Σκρούτζ και ο Κύρος ξεκινάνε με τις dark μορφές τους. Ο Σκρούτζ μάλιστα εξελίσσεται από αιμοδιψής σε καταθλιμμένο φαταλιστή μέχρι το τέλος του Α' Μέρους.

 

Χαρακτήρες

 

ΟΚ, άρα: Δεν μου αρέσει καθόλου ο Κύρος, σε κανένα κομμάτι της ιστορίας. Μου αρέσει η μετάβαση του Σκρούτζ προς την κατάθλιψη, αν και η φλεγόμενη φωτογραφία του με τον Ντόναλντ και την Νταίζη είναι λίγο άκυρη. Τι σχέση είχε ο Σκρούτζ με την Νταίζη; Την συμπαθεί καν; Αν η φωτογραφία είχε απλά τον εαυτό του και τον Ντόναλντ τότε όλα θα ήταν μια χαρά. Κατανοώ ότι ο Σκρούτζ πρέπει να ξεκινήσει με εμμονή για την προστασία της περιουσίας του στην αρχή (έτσι ώστε το τέλος να έχει μεγάλο αντίκτυπο), αλλά η καραμπίνα είναι too much. 

 

Ο Ντόναλντ έχει ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Αρχικά ξεκινάει με τυφλό μίσος (το οποίο το καλύπτει και καλά με λογική, αλλά δεν...) προς τους Μουργόλυκους (που δεν φταίνε και τόσο πολύ για τον θάνατο της Νταίζη), μετά βλέπει τον Μόργκαν και συγκινείται. Ουσιαστικά αντί να καταλάβει ότι αυτός είναι ο ψυχρός δολοφόνος της ιστορίας, μεταφέρει όλο το φταίξιμο απ'τους Μουργόλυκους στον Σκρούτζ. Και... μετά απλά "ξεκλειδώνει" καινούρια αποστολή χωρίς να έχει τιμωρηθεί ή να τον έχει επιπλήξει κάποιος ουσιαστικά. Έχασε τα ανίψια του; Ίσως. Δεν είναι ξεκάθαρο.

 

Τέλος, υπάρχει και ο Βίκτωρ Ντάρκ που είναι απλά...ντάρκ. Και κλισέ. "Εγώ και εσύ δεν διαφέρουμε τόσο" , "Η αποστολή μου δεν αφορά εσένα και εμένα! Έχει βαθύτερο σκοπό! Υπάρχει ένα πεπρωμένο για όλους μας, και το δικό μου είναι αυτό!" Δεν έχει να προσφέρει κάτι στην ιστορία, πέρα απ'το να την συνεχίσει και να δώσει μια ευκαιρία στον (ως τώρα κομπλεξικό και δειλό) Ντόναλντ να είναι bad*ss. Ακόμα και το design του χαρακτήρα δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπο, αν δεν κάνω λάθος.

 

Σκηνοθεσία

 

Και πάμε και σε μερικά πιο θετικά στοιχεία του κόμικ. Το χρώμα είναι το καλύτερο που έχω δει σε ιστορία της Wiki ως τώρα. Και υπάρχει και λογική πίσω από αυτό. Σε κάποια φάση καθώς διάβαζα το Making Of μου ήρθε στο νου ο JJ Abrams, και να'σου, που δυο σειρές πιο κάτω, ο Αλέξανδρος λέει ότι εμπνεύστηκε από αυτόν. Άρα έχουμε κινηματογραφικό pacing και χρώμα. Από cinematography πως πάμε; 

 

Κάποιες σκηνές είναι αρκετά επιτυχημένες. Πχ, Σελ 13-14. Το αναποδογύρισμα του αμαξιού, Σελ 19. Η εκτέλεση. Σελ 22. Το νεκροταφείο. Σελ 27. Η φωτογραφία. Η παρακάτω σκηνή είναι τέλεια για την περίσταση (με εξαίρεση τα μάτια):

 

attachicon.gifΚαταduckγραφή.JPG

 

Και μετά υπάρχουν και μπόλικα close-up (ιδιαίτερα προς το τέλος), που μειώνουν την ιστορία. Close-up, close-up, close-up. Eίναι μονότονα. Γενικά τα φόντα είναι ερημικά. Ξαναφανταστείτε πχ την σκηνή με τον δήμαρχο, αλλά με τον δήμαρχο να είναι περικυκλωμένος από δημοσιογράφους και περαστικούς. Ή να είναι σε κάποιο συμβούλιο, με άλλους πολιτικούς γύρω του. Kάτι σαν το House of Commons (1), (2), που θα δημιουργούσε την αίσθηση σύγχυσης και κλειστοφοβίας. 

 

---

 

Τέλος πάντων, περιμένω την συνέχεια. Περίμενα ότι η πρώτη "πράξη" θα τελειώσει στην Σελ. 15, αλλά απ'οτι φαίνεται, μπορεί όλο το πρώτο μέρος να ήταν απλά εισαγωγικό όσον αφορά το ότι θα ακολουθήσει. Άρα υπάρχει πολύς χώρος για βελτίωση, και όπως και να έχει θα παρακολουθήσω την εξέλιξη της ιστορίας. :best:

 

Ακολουθεί ένα χιουμοριστικό edit γιατί είμαι εξυπνάκιας: 

 

attachicon.gifDuckογραφή.png

 

:D

Γεια σας και από εμένα. Είμαι ο Alex, ο δημιουργός της κύριας ιστορίας του τεύχους 8. Μόλις γράφτηκα στο forum, οπότε δεν ξέρω ακόμα πως δουλεύουν τα περισσότερα πράγματα εδώ μεσα, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.  :thinking:  Κατ'αρχήν Tightwad, ευχαριστώ για την κριτική. Θα ήθελα όμως να απαντήσω σε κάποια πραγματάκια. Πρώτον, στην αρχή της ιστορίας γράφω όχι μόνο ότι είναι ένα "what if story", αλλά και ότι δεν εκτυλίσσεται στο main universe των παπιών. Αυτό το έκανα για να με διευκολύνει στη συγγραφή του σεναρίου και να με απαλλάξει από λεπτομέρειες τύπου: "ο Σκρουτζ δεν χρησιμοποιεί αυτό το είδος όπλου, αλλά το άλλο", καθώς και άλλα πράγματα τα οποία θα δείτε στο δεύτερο μέρος. Δεν είναι σεναριακή "τεμπελιά", το έκανα για λόγους χρόνου. Όσο περισσότερες εικόνες έπρεπε να σχεδιάσω, τόσο περισσότερο θα αργούσε το τεύχος. Το φορτηγό θα έπεφτε πάνω στη Νταίζη έτσι κι αλλιώς, είτε επειδή ο Σκρουτζ πυροβόλησε τη ρόδα του, είτε επειδή πάνω στο κυνηγητό (αφού ο Σκρουτζ αρνήθηκε να σταματήσει την καταδίωξη) ο οδηγός έχασε τον έλεγχο. Οπότε επέλεξα την πρώτη περίπτωση, είχα λιγότερα καρέ να σχεδιάσω και ποιο ωραία πλάνα να δείξω. Και αν πάρουμε τα πράγματα λίγο πιο ρεαλιστικά, αν θυμηθούμε τι παγίδες έχει βάλει στο θησαυροφυλάκιό του ο Σκρουτζ κατά καιρούς, θα δούμε ότι υπάρχουν χειρότερα και ποιο "βίαια" πράγματα που θα μπορούσαν να έχουν συμβεί στους Μουργόλυκους εκτός από ένα σκασμένο λάστιχο. 

    Δεύτερον δεν πιστεύω ότι το ύφος του Κύρου στην κηδεία είναι "θυμωμένο", πιο πολύ neutral θα το χαρακτήριζα. Ακόμα και αν σου φάνηκε έτσι όμως, δεν έχει καμία σχέση με το χαρακτήρα, είναι απλά δική μου σχεδιαστική αδυναμία.

    Επίσης, φυσικά και ο Σκρουτς συμπαθεί την Νταίζη. Είναι η κοπέλα του ανιψιού του, είναι στην οικογένεια, έχω πάμπολλα τεύχη που τους δείχνει να περνάνε ένα σωρό περιπέτειες μαζί. Φυσικά και ο Σκρουτζ θα λυπόταν για το θάνατό της, ιδίως αν ήταν εν μέρη υπεύθυνος για αυτόν.

    Τώρα για τον κακό, ναι έχεις δίκιο. Είναι αρκετά κλισέ. Για το σχεδιασμό, όταν είδα τη φωτογραφία που έβαλες στην κριτική, έμεινα λίγο... :NoNo:  Δεν ξέρω αν με πιστεύεις όμως πραγματικά, δεν προσπάθησα να αντιγράψω το συγκεκριμένο χαρακτήρα. Δεν ξέρω καν ποιος είναι. Τώρα αν τον είχα δει στο παρελθόν και υποσυνείδητα σχεδίασα τον κακό της ιστορίας μου έτσι, δεν ξέρω. Sorry για αυτό.

   Τώρα για το cinematography, ξέρω ότι καταντάει βαρετό σε κάποια σημεία, κυρίως στους διαλόγους. Και αυτό όμως έγινε για λόγους χρόνου. Ξέρω, δεν αποτελεί σοβαρή δικαιολογία αυτό (στο κάτω-κάτω ο αναγνώστης απλά θέλει να διαβάσει την ιστορία, δεν τον ενδιαφέρουν οι λόγοι που έγινε κάτι, μόνο το αποτέλεσμα), όμως οφείλω να το εξηγήσω αυτό. Όπως παρατηρήσατε όλοι, δεν είμαι καλός στο να σχεδιάζω παπιά. Και γι αυτό, ότι σχέδιο κάνω μου παίρνει πολύ χρόνο. Επίσης, τα σκίτσα μου δεν είναι ξεπατικωσούρες όπως έγραψε κάποιος πιο πάνω. Αυτό που έκανα ήταν να πάρω σαν reference κάποιες σκηνές από κόμικ που είχα, και όπως ήταν φυσικό, επειδή τις αντέγραψα, η διαφορά του σχεδιαστικού στυλ κάνει "μπαμ". Το συνειδητοποίησα αργότερα. Επίσης, όπως παρατήρησε ο Κρίτων στην κριτική του αυτές οι σκηνές με το αδιάφορο cinematography δείχνουν "άδειες". Αυτό γίνεται πάλι για λόγους χρόνου, δεν έβαλα όση λεπτομέρεια έπρεπε στο background. Δεν μπορείς να φανταστείς τι τραβάω κάθε φορά που μου παραδίδουν σχέδιο του JimR να χρωματίσω. Από τη μία χαίρομαι γιατί χρωματίζω ένα καταπληκτικό σχέδιο, αλλά από την άλλη αγχώνομαι γιατί δεν ξέρω αν θα προλάβω με το χρωματισμό. Βάζει τόση λεπτομέρεια στα σκίτσα του, που παίρνει πάρα πολύ χρόνο για το χρωματισμό τους. Οπότε φαντάσου να έκανα το ίδιο σε μια ιστορία που δούλευα τελείως μόνος μου. Δεν θα τελείωνα ούτε του χρόνου. Anyway, πιστεύω ότι τουλάχιστον από αυτή την άποψη, θα σου αρέσει περισσότερο το δεύτερο τεύχος. Οι σκηνές έχουν μέσα αρκετή λεπτομέρεια. (πως θα προλάβω να τις χρωματίσω δεν ξέρω) 

   Αυτά για την ώρα, ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες... Δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ (καλά ίσως λίγο), ξέρω ότι τα λάθη που επισημαίνετε όλοι στις κριτικές σας είναι δικό μου φταίξιμο, άσχετα αν είχα λόγους που τα έκανα ή όχι... Για το σχέδιο μου τώρα, θα προσπαθήσω να το βελτιώσω στο δεύτερο μέρος, δεν ξέρω τι θα πετύχω... 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα, Αλέξανδρε, χαίρομαι που σε βλέπω στο φόρουμ μας. Πέρνα και από εδώ να πεις ένα γειά. :beer:

 

Πρώτα απ'όλα, δεν νομίζω ότι εμπλέκεται το "φταίξιμο" στην δημιουργία μιας ιστορίας. Ο χρόνος, η εμπειρία, η διάθεση και τα υλικά είναι κάτι που δεν μπορείς να τα ελέγχεις πλήρως, κάνεις ότι καλύτερο μπορείς. Και παρήγαγες πάρα πολύ υλικό μέσα σε λίγους μήνες. Απλά θεωρώ χρήσιμο να ξέρουμε που "πάσχουμε", ότι θα πάσχουμε πάντα είναι γεγονός. :)

 

Όσον αφορά το cinematography, προσωπικά δεν με πειράζει το "άδειο" (φόντο) όσο άλλους, ειδικά επειδή το έχεις χρωματίσει (πάρα πολύ ωραία). Τώρα θα μπορούσε να πει κάποιος "Ναι, αλλά το φόντο είναι απαραίτητο, γιατί ανάλογα με το τι θέλεις να περάσεις σε κάθε σκηνή, η σκηνή πρέπει να έχει οπτικό "βάθος" ή να είναι φλάτ", και είναι μεν σωστό, αλλά είναι too much ρε παιδί μου. Το σημαντικό είναι ότι έχεις καλή σκηνοθεσία σε αρκετά σημεία, η σύνθεση είναι δευτερεύουσα. Απλά τα close-up στο τέλος της ιστορίας νομίζω ότι είναι προϊόν έλλειψης χρόνου και ότι μπορείς να κάνεις κάτι πολύ καλύτερο. 

 

 

Για το σχεδιασμό, όταν είδα τη φωτογραφία που έβαλες στην κριτική, έμεινα λίγο...  :NoNo:  Δεν ξέρω αν με πιστεύεις όμως πραγματικά, δεν προσπάθησα να αντιγράψω το συγκεκριμένο χαρακτήρα.

Χεχε, και απ'ευθείας έμπνευση να ήταν, κακό πράγμα δεν είναι. Eίναι χαρακτήρας απ'το MGS. Το κάλυμμα του ματιού είναι πράγματι μεγάλη σύμπτωση (αν και απλά δειχνει ότι και οι δυο χαρακτήρες έχουν τραυματιστεί σε μάχη). Ο πράσινος μπερές δεν είναι περίεργος, παραπέμπει σε κομμάντο προφανώς. 

 

 

 

Δεν μπορείς να φανταστείς τι τραβάω κάθε φορά που μου παραδίδουν σχέδιο του JimR να χρωματίσω.

 

Βρε, παλιότερα ο Μήτσος ήταν τεμπέλης όσον αφορά το σχέδιο, παρόλο που δούλευε πολύ γρήγορα. :D

 

 

 

 Πρώτον, στην αρχή της ιστορίας γράφω όχι μόνο ότι είναι ένα "what if story", αλλά και ότι δεν εκτυλίσσεται στο main universe των παπιών. Αυτό το έκανα για να με διευκολύνει στη συγγραφή του σεναρίου και να με απαλλάξει από λεπτομέρειες τύπου: "ο Σκρουτζ δεν χρησιμοποιεί αυτό το είδος όπλου, αλλά το άλλο", καθώς και άλλα πράγματα τα οποία θα δείτε στο δεύτερο μέρος.

 

Χμμ, ναι, αλλά το alternate universe αφορά μόνο κάτι λεπτομέρειες όπως το είδος του όπλου, αν υπάρχει ο Φέθρυ, αν τα ανιψάκια είναι μικροί εξερευνητές, κτλ κτλ ;

 

Γιατί προφανώς δεν έχει αισθητική σημασία αν ο Σκρούτζ χρησιμοποιεί μουσκέτο ή καραμπίνα, αλλά ένας Σκρούτζ που χρησιμοποιεί μη-LTL φυσίγγια/όπλα/μεθόδους κτλ, προφανώς διαφέρει πάρα πολύ απ'τον γνωστό σε όλους μας Σκρούτζ. Το πρόβλημα είναι ότι αν διαφέρουν τόσο οι χαρακτήρες (όπως και ο Κύρος πχ), τότε θα έπρεπε να τους είχαμε γνωρίσει έτσι ώστε να έχουμε ένα what if. Δεν πήγαμε σε μια άλλη διάσταση όπου οι Μουργόλυκοι είναι καλοί και τα παπιά είναι κακά, προφανώς η ιστορία έχει αντίκτυπο γιατί γνωρίζουμε τους χαρακτήρες ήδη και το character development τους μας σοκάρει. ;)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλησπέρα, Αλέξανδρε, χαίρομαι που σε βλέπω στο φόρουμ μας. Πέρνα και από εδώ να πεις ένα γειά. :beer:

 

Πρώτα απ'όλα, δεν νομίζω ότι εμπλέκεται το "φταίξιμο" στην δημιουργία μιας ιστορίας. Ο χρόνος, η εμπειρία, η διάθεση και τα υλικά είναι κάτι που δεν μπορείς να τα ελέγχεις πλήρως, κάνεις ότι καλύτερο μπορείς. Και παρήγαγες πάρα πολύ υλικό μέσα σε λίγους μήνες. Απλά θεωρώ χρήσιμο να ξέρουμε που "πάσχουμε", ότι θα πάσχουμε πάντα είναι γεγονός. :)

 

Όσον αφορά το cinematography, προσωπικά δεν με πειράζει το "άδειο" (φόντο) όσο άλλους, ειδικά επειδή το έχεις χρωματίσει (πάρα πολύ ωραία). Τώρα θα μπορούσε να πει κάποιος "Ναι, αλλά το φόντο είναι απαραίτητο, γιατί ανάλογα με το τι θέλεις να περάσεις σε κάθε σκηνή, η σκηνή πρέπει να έχει οπτικό "βάθος" ή να είναι φλάτ", και είναι μεν σωστό, αλλά είναι too much ρε παιδί μου. Το σημαντικό είναι ότι έχεις καλή σκηνοθεσία σε αρκετά σημεία, η σύνθεση είναι δευτερεύουσα. Απλά τα close-up στο τέλος της ιστορίας νομίζω ότι είναι προϊόν έλλειψης χρόνου και ότι μπορείς να κάνεις κάτι πολύ καλύτερο. 

 

 

 

Χεχε, και απ'ευθείας έμπνευση να ήταν, κακό πράγμα δεν είναι. Eίναι χαρακτήρας απ'το MGS. Το κάλυμμα του ματιού είναι πράγματι μεγάλη σύμπτωση (αν και απλά δειχνει ότι και οι δυο χαρακτήρες έχουν τραυματιστεί σε μάχη). Ο πράσινος μπερές δεν είναι περίεργος, παραπέμπει σε κομμάντο προφανώς. 

 

 

 

 

Βρε, παλιότερα ο Μήτσος ήταν τεμπέλης όσον αφορά το σχέδιο, παρόλο που δούλευε πολύ γρήγορα. :D

 

 

 

 

Χμμ, ναι, αλλά το alternate universe αφορά μόνο κάτι λεπτομέρειες όπως το είδος του όπλου, αν υπάρχει ο Φέθρυ, αν τα ανιψάκια είναι μικροί εξερευνητές, κτλ κτλ ;

 

Γιατί προφανώς δεν έχει αισθητική σημασία αν ο Σκρούτζ χρησιμοποιεί μουσκέτο ή καραμπίνα, αλλά ένας Σκρούτζ που χρησιμοποιεί μη-LTL φυσίγγια/όπλα/μεθόδους κτλ, προφανώς διαφέρει πάρα πολύ απ'τον γνωστό σε όλους μας Σκρούτζ. Το πρόβλημα είναι ότι αν διαφέρουν τόσο οι χαρακτήρες (όπως και ο Κύρος πχ), τότε θα έπρεπε να τους είχαμε γνωρίσει έτσι ώστε να έχουμε ένα what if. Δεν πήγαμε σε μια άλλη διάσταση όπου οι Μουργόλυκοι είναι καλοί και τα παπιά είναι κακά, προφανώς η ιστορία έχει αντίκτυπο γιατί γνωρίζουμε τους χαρακτήρες ήδη και το character development τους μας σοκάρει. ;)

Πάντως ακόμα ένα "σχεδιαστικό λάθος" που θα μπορούσα να αναφέρω, και ίσως να μην μπερδευόσουν τότε τόσο πολύ για το character development του Κύρου, είναι ότι ξέχασα να σχεδιάσω τον Γλόμπο στο πλάι του στην κηδεία. Ο Κύρος μέχρι τότε είναι μια χαρά, δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα. Για τον Σκρουτζ, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, δεν νομίζω ότι ο χαρακτήρας του διαφέρει καθόλου από τον κλασσικό. Τον έχω δει σε κανονικά τεύχη να ρίχνει κανονιές στους εχθρούς του, (και όχι αυτές με το χοντρό αλάτι παρακαλώ), τι να κάνει τώρα μια απλή καραμπίνα?  :P  Και όπως είπα, το έκανα για λόγους χρόνου και σκηνοθεσίας. (ήθελα να φτιάξω μια σκηνή όπου το λάστιχο σκάει, σπίθες πετάνε από τη ρόδα και το φορτηγό αναποδογυρίζει, δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό με το μουσκέτο με το χοντρό αλάτι). Τέλος πάντων, νομίζω γενικότερα ότι η σκηνοθεσία στο δεύτερο μέρος θα είναι καλύτερη. Ανυπομονώ να την τελειώσω... Μέχρι τότε, έχω να χρωματίσω την ιστορία για το επόμενο τεύχος!  :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31203
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  23
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kαταπληκτική δουλειά! :congrats:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ένατο εορταστικό τεύχος για τον 1 χρόνο του περιοδικού με την ιστορία Δράκοι και Έντομα είναι επιτέλους εδώ! Είναι απλώς ενισχυμένο και αυτό διότι αποφασίσαμε να έχουμε και ένα μίνι Χριστουγεννιάτικο τεύχος που δεν ήταν στα αρχικά σχέδια.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34770
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ανοιξα το τεύχος. Ξεκίνησα να διαβάζω την πρώτη ιστορία. Και ξαφνικά είπα "Ωπα ωπα αυτή είναι ιστορία σχεδιασμένη από τα παιδιά ή καμια ανατύπωση από κάπου?". Σενάριο καλούτσικο, αλλά σχέδιο 10. Οχι 10, 50 θα του βάλω. !!!!!!!!! Ενθουσιάστηκα!!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανοιξα το τεύχος. Ξεκίνησα να διαβάζω την πρώτη ιστορία. Και ξαφνικά είπα "Ωπα ωπα αυτή είναι ιστορία σχεδιασμένη από τα παιδιά ή καμια ανατύπωση από κάπου?". Σενάριο καλούτσικο, αλλά σχέδιο 10. Οχι 10, 50 θα του βάλω. !!!!!!!!! Ενθουσιάστηκα!!

Είναι σχεδιασμένη από τον νικητή του πρώτου διαγωνισμού σχεδίου του περιοδικού! Ελπίζω να ξαναδούμε ιστορία του στο περιοδικό! Όντως σχεδιάζει υπέροχα :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η καλύτερα σχεδιασμένη ελληνική ιστορία Ντίσνευ. :)

 

 

Θέλω τον Σωτήρη να μου σχεδιάσει σενάριο τώρα. :P

 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34770
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτό γενικά είναι το πιο ωραίο τεύχος του ΚΟΜΙΞ Wiki. Μια μικρή αλλά τόσο καλοσχεδιασμένη ιστορία κάνει τη διαφορά. Συμφωνώ ότι είναι Η καλύτερα σχεδιασμένη ελληνική ιστορία Ντίσνευ.

Και το σενάριο μ άρεσε. Μπράβο Σωτήρη!

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η καλύτερα σχεδιασμένη ελληνική ιστορία Ντίσνευ. :)

 

 

Θέλω τον Σωτήρη να μου σχεδιάσει σενάριο τώρα. :P

 

Είναι όντως φοβερά σχεδιασμένη!! Και ελπίζω να ξανασχεδιάσει ιστορία!

Αυτό γενικά είναι το πιο ωραίο τεύχος του ΚΟΜΙΞ Wiki. Μια μικρή αλλά τόσο καλοσχεδιασμένη ιστορία κάνει τη διαφορά. Συμφωνώ ότι είναι Η καλύτερα σχεδιασμένη ελληνική ιστορία Ντίσνευ.

Και το σενάριο μ άρεσε. Μπράβο Σωτήρη!

Χαίρομαι που σου άρεσε. Για μένα το τεύχος έχει 3 δυνατά χαρτιά!

  1. Την κύρια ιστορία
  2. Το Καπέλο Φωλιά
  3. Το Πετράδι του Που Γι
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34770
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τα αφιερώματα επίσης είναι πολύ καλοβαλμένα. Πολύ προσεγμένο αυτό το τεύχος. Μπράβο παιδιά. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα αφιερώματα επίσης είναι πολύ καλοβαλμένα. Πολύ προσεγμένο αυτό το τεύχος. Μπράβο παιδιά. 

Σε ευχαριστούμε! Στη σελίδα 53 έχω και ένα μικρό αρθράκι για το AthensCon... Γενικά έχουμε μπόλικα άρθρα...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν όσον αφορά το νέο τεύχος διορθώθηκαν κάποια μικρολαθάκια που εντόπισα αλλά και μπήκε και η αρίθμηση σελίδων! Το αρχικό ποστ ενημερώθηκε! Ακόμη, έμεινα λίγο όταν είδα ότι περιοδικό το διαβάζει και ο Anders Christian Sivebæk... Ένα κειμενάκι για αυτόν στα Αγγλικά... (μετάφραση μέσω google translate από τα Δανέζικά... :P)

 

The eager Donald Duck Donald Christian Sivebæk - also called AC - has translated extras in several of the books in the series Walt Disney's Hall of Fame. He also wrote the preface of one of the books, Don Rosa 4th
 
He and others have written Danish Don Rosa index so far come in two versions.
 
AC has also made a comparison of the serialized and non-serialized versions of Don Rosa's stories, which he calls The Two Worlds of Don Rosa.
 
AC founded DDF ® together with Soren Haagerup in 2001.
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Βρε, παλιότερα ο Μήτσος ήταν τεμπέλης όσον αφορά το σχέδιο, παρόλο που δούλευε πολύ γρήγορα. :D

Ναι ε; Εγω προχτές το βράδυ εκανα περιπου μιάμιση με δυο ωρες (κυριολεκτικα) για να χρωματίσω το εξωφυλλο του γαι το χριστουγεννιάτικο τεύχος.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Πραγματικά υπέροχο τεύχος, με εκπληκτικη ( :Book: ) κεντρική ιστορία με άπαιχτο σχέδιο  :valt:  :valt:

Εκπληκτική δουλειά παιδιά σε μικρό χρονικό διάστημα!!! Μπράβοοοο  :yahoo:  :woots:  :clap2:  :clap2:

Υ.Γ: Το Καπέλο- Φωλιά του JimR γιατί μπήκε ασπρόμαυρη;

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

Υ.Γ: Το Καπέλο- Φωλιά του JimR γιατί μπήκε ασπρόμαυρη;

Δεν είχα αρκετό χρόνο για να τη χρωματίσω. Θα έχω πολλή δουλειά με το πανεπιστήμιο αυτό τον καιρό, και δεν υπήρχε περίπτωση να προλάβαινα. (είμαι στο εργαστήριο όλη μέρα) Οπότε είπαμε αντί να κάνουμε τσαπατσουλιές, να αργήσει το τεύχος μέχρι να τη χρωματίσω όπως έχουμε κάνει τόσες φορές, και στο τέλος να βγει ένας μέτριος-κακός χρωματισμός, καλύτερα να επικεντρωθώ στα εξώφυλλα, και να δημοσιευτεί η υπόλοιπη ιστορία έτσι. Το θεώρησα πιο αξιοπρεπές. 

Επεξεργασία από Alex7795
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είχα αρκετό χρόνο για να τη χρωματίσω. Θα έχω πολλή δουλειά με το πανεπιστήμιο αυτό τον καιρό, και δεν υπήρχε περίπτωση να προλάβαινα. (είμαι στο εργαστήριο όλη μέρα) Οπότε είπαμε αντί να κάνουμε τσαπατσουλιές, να αργήσει το τεύχος μέχρι να τη χρωματίσω όπως έχουμε κάνει τόσες φορές, και στο τέλος να βγει ένας μέτριος-κακός χρωματισμός, καλύτερα να επικεντρωθώ στα εξώφυλλα, και να δημοσιευτεί η υπόλοιπη ιστορία έτσι. Το θεώρησα πιο αξιοπρεπές. 

Αυτό που λέει ο Αλεξ αλλά κιόλας μπορούμε να το πάρουμε και σαν εορταστικό γεγονός με την έννοια ότι η πρώτη ιστορία του Δημήτρη μπήκε στο περιοδικό ασπρόμαυρη. ;)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πραγματικά καταπληκτικό το σχέδιο της πρώτης ιστορίας και γενικά το τεύχος πολύ καλό! Συγχαρητήρια!  :clap2:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Αυτό που λέει ο Αλεξ αλλά κιόλας μπορούμε να το πάρουμε και σαν εορταστικό γεγονός με την έννοια ότι η πρώτη ιστορία του Δημήτρη μπήκε στο περιοδικό ασπρόμαυρη. ;)

Χαχα, όντως!!!  :)  :)  :)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παιδιά όντως το τεύχος είναι πολύ καλό και η πρώτη ιστορία ξεχωρίζει πολύ!! Όχι τόσο πολύ λόγω σεναρίου, αλλά κυρίως λόγω σχεδίου, το οποίο είναι ωραίο και καθαρό χωρίς να είναι πυκνό και κουραστικό,ενώ πολύ καλός ήταν και ο χρωματισμός! Πολλά  :respect:  για την προσπάθεια σας και συνεχίστε την εξαιρετική σας προσπάθεια :up:

 

Υ.Γ. Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες ότι είναι η καλύτερα σχεδιασμένη ελληνική ιστορία Ντίσνευ, και πολύ καλύτερη και από αρκετές Ιταλικές!! :spidey_yeah_that:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική του Κρίτων από το Comicstrades για το τεύχος 9.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ερώτηση, έχει σχεδιάσει κάτι άλλο ο Σωτήρης στο παρελθόν; Κάτι που είναι ανεβασμένο εννοώ :)

 

Ναι ε; Εγω προχτές το βράδυ εκανα περιπου μιάμιση με δυο ωρες (κυριολεκτικα) για να χρωματίσω το εξωφυλλο του γαι το χριστουγεννιάτικο τεύχος.

 

Αυτό δεν έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, όχι μόνο το πόσο περίπλοκο/απλοϊκό ή καθαρό/"βρώμικο" είναι ένα σχέδιο. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.