Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ Wiki! - Ηλεκτρονικό περιοδικό


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12957
  • Reputation:   94837
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Χαίρομαι που σου αρέσει τόσο φίλε Γιάννη. Προσπαθήσαμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα :) 

 

Όσο κι αν ακούγεται παλιομοδίτικο αυτό που θα πω, θα ήθελα να το έβλεπα στο χαρτί. :)

 

 

:beer:

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

37 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Όσο κι αν ακούγεται παλιομοδίτικο αυτό που θα πω, θα ήθελα να το έβλεπα στο χαρτί. :)

 

 

:beer:

Το συγκεκριμένο τεύχος ε; Λοιπόν η αλήθεια είναι με την εμπειρία που πήραμε από το δεύτερο θα χρησιμοποιηθεί ώστε να βελτιωθεί ΚΟΜΙΞ WIKI! FANZINE που είναι στην ουσία η έντυπη μορφή του περιοδικού.
 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενημερώθηκε το πρώτο ποστ και μπήκε και το εξώφυλλο του δεύτερου τεύχους της Β΄ Περιόδου. :) Ακόμα, ενημεώθηκε σημαντικά και το θρεαντ που έχεις συνδέσμους από όπου μπορείτε να κατεβάσετε παλιά τεύχη του περιοδικού :beer:

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 11/26/2014 at 1:11 AM, ΚΟΜΙΞ said:

[...] εξώφυλλο από Έλληνα δημιουργό (@Stef...) που μας έκανε την τιμή [...]

 

Η τιμή ήταν όλη δική μου παίδες, ευχαριστώ πολύ για την πρόταση και θα χαρώ να συμμετέχω ξανά :kisses:

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, Stef... είπε:

 

Η τιμή ήταν όλη δική μου παίδες, ευχαριστώ πολύ για την πρόταση και θα χαρώ να συμμετέχω ξανά :kisses:

Σε ευχαριστούμε για άλλη μια φορά Νίκο :) Θα χαρούμε και εμείς πολύ να συνεργαστούμε ξανά ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3872
  • Reputation:   35159
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αφού διάβασα το τελευταίο τεύχος, έλεγα να συμβάλλω σε αυτό το θρεντ με τη γνώμη μου:

 

Πρώτα απ' όλα μόνο μπράβο στο ΚΟΜΙΞ wiki για αυτήν τη δουλειά! Το γνώριζα ως σελίδα και πριν γραφτώ στο φόρουμ και χαίρομαι που σε αυτήν την προσπάθεια να ξαναέρθω σε επαφή με Disney κόμικ μπορώ και συνομιλώ και ανταλλάσσω απόψεις με τη συντακτική ομάδα του σάιτ και του περιοδικού. Γενικότερα δε διαβάζω πολλά ηλεκτρονικά περιοδικά, γιατί με κουράζει αρκετά στα μάτια και για αυτό η ανάγνωσή μου ήταν αποσπασματική στην πάροδο του χρόνου, ωστόσο για να μπορώ να κρίνω και το γραφιστικό κομμάτι διάβασα ένα μεγάλο μέρος του τεύχους στο issuu και το υπόλοιπο το διάβασα από το σύνδεσμο που βρήκα στις Εξωτερικές Πηγές του φόρουμ μας.

 

Σε σύγκριση με κάποια παλιότερα τεύχη που παρατήρησα και διάβασα επιδερμικά, το συγκεκριμένο πράγματι φαίνεται ότι είναι αρκετά επίπεδα πιο πάνω. Και το νέο logo και το εξώφυλλο είναι πολύ όμορφα. Η ροή είναι η συνήθης, δηλαδή ξεκινάμε με editorials-περιεχόμενα, πάμε στα νέα και μετά μπαίνουμε στο κυρίως θέμα που πάντα με προετοιμάζει πολύ θετικά. Και τα γραφιστικά ήταν αρκετά καλά, ωραία χρώματα, καλές επιλογές κειμένου και σωστή ποσόστωση εικόνας-κειμένου και τοποθέτηση στο δισέλιδο. Μου άρεσαν πολύ οι συνεντεύξεις, αλλά κυρίως το πως το αφιέρωμα μετά από κάθε συνέντευξη έδενε με το δημιουργό, ήταν πολύ ωραία μετάβαση. Το section με τα γράμματα των αναγνωστών ήταν ωραία προσθήκη, καθώς μου λύθηκαν απορίες για ερωτήματα που είχα κι εγώ. Οι συνεντεύξεις ισορροπημένες σε έκταση και με εύστοχες ερωτήσεις, πολλά μπράβο για τους δημιουργούς που φιλοξενήσατε. Στα αφιερώματα γενικά έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, προσωπικά πήρα πολλές πληροφορίες για χαρακτήρες που δε γνώριζα αρκετά και θυμήθηκα παλιές ιστορίες που είχα διαβάσει ή έμαθα καινούριες. Είναι δηλαδή περιοδικό που απευθύνεται και στο μυημένο και σε αυτόν που βρίσκεται στο entry level. Και τα κόμικ ήταν αρκετά καλά και οι δημιουργοί έδειξαν ότι πιάνουν το Disney vibe σε αυτές τις ιστοριούλες.

 

Γενικότερα σε προσπάθειες όπως αυτό το περιοδικό θεωρώ πως οι συντακτικές ομάδες θέλουν πιο πολύ και κάποιες προτάσεις πέραν των άκρως θετικών σχολίων όπως αυτά που παρέθεσα. Δε βρήκα τίποτα μεμπτό στο τεύχος, δεν υπήρχε κάτι που να βαρέθηκα, λόγω του ότι και εγώ αρθρογραφώ, έχω πάθος με το καλό και προσεγμένο κείμενο και εδώ είδα πολύ καλή δουλειά.

 

Σαν προτάσεις θα έλεγα τις εξής: Αν οι συνεντεύξεις είναι δύο, θα μου άρεσε να βλέπω τη μία ακριβώς μετά τα παπιονέα και μετά το αφιέρωμα που τη συνοδεύει και τη δεύτερη προς το τέλος. Έτσι ώστε να μην τις χωρίζει μόνο ένα αφιέρωμα, αλλά περισσότερες σελίδες. Η δεύτερη μου πρόταση αφορά το κομμάτι των κόμικ. Θα μου άρεσε αν υπάρχει η δυνατότητα και οι δημιουργοί φυσικά να έχουμε λίγα παραπάνω κομιξάκια ή στριπάκια. Και αυτά τα στριπάκια να παρεμβάλλονται μεταξύ των αφιερωμάτων και της κύριας αρθρογραφίας. Αυτό το λέω γιατί πιστεύω ότι το κόμικ ξεκουράζει το μάτι και ειδικά στην περίπτωση της Disney φέρνει έναν ευχάριστο τόνο στον αναγνώστη. Κάποιες φορές στο διάβασμά μου τελείωνα ένα αφιέρωμα και όταν έβλεπα ότι έρχεται ένα καινούριο εκτεταμένο άρθρο ή αφιέρωμα αποφάσιζα να συνεχίσω την ανάγνωση κάποια επόμενη φορά ακριβώς λόγω της έκτασης της σελίδας και του προαναφερόμενου κουρασμένου ματιού, ενώ αν είχε 2-3 κομιξάκια θα μπορούσα να τα διαβάσω και να πάω στο επόμενο. Είναι μια τακτική που την ακολουθεί και το Comic Cultura και από δοκιμές που έχω κάνει, γιατί έχω ζητήσει και από τον @Ionas Aggelis τεύχος για να το διαβάσω, αλλά έχω διαβάσει και στο issuu, για μένα πάντα ένα κόμικ βοηθάει τον αναγνώστη ενός ψηφιακού περιοδικού να χαλαρώσει λίγο μεταξύ αρθρογραφίας ή εκτεταμένου αφιερώματος και αποτελεί ομαλή μετάβαση για το επόμενο θέμα.

 

Αυτά λοιπόν από μένα παιδιά, keep up the good work και ελπίζω αν και δύσκολο να δούμε κάποιο επόμενο τεύχος, τυπωμένο στο χαρτί έστω και για λίγα κομμάτια :) 

Επεξεργασία από nikolas12
  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3805
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

 Διάβασα κι εγώ το τελευταίο τεύχος και δεν έχω παρά να:div:

 

Εξαιρετικό κι αυτό το τεύχος με αρκετές πληροφορίες, όμορφα αφιερώματα, αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι η συνέντευξη του ιταλικού ζεύγους.Πολύ καλή με ωραίες ερωτήσεις.Πάντα απολαυστικά άρθρα.Επίσης βρήκα έξυπνο που η στήλη με τα νέα των Disney ονομάστηκε παπιονέα .Είχαμε και μερικές ιστοριούλες, αν και ολιγοσέλιδες που τις έριξα και αυτές μια ματιά.Κάποιες πετυχημένες, όπως αυτή η δισέλιδη με τον Ντόναλντ και τη Νταίζυ και κάποιες μετριούτσικες.:)

 

Θα ξανά αναφέρω τα Παπιονέα. Αν γινόταν λίιιγες περισσότερες πληροφορίες για τις ιστορίες/εκδόσεις

Κατά τ' άλλα πάλι:div: για την εξαιρετική δουλειά.Εύχομαι ολόψυχα να συνεχιστεί το πρότζεκτ και να δούμε κι άλλα όμορφα τευχάκια σαν αυτό και ακόμα καλύτερα.

 

  Αν και λίγο αργοπορημένα, Χρόνια Πολλά ΚΟΜΙΞ WIKI.

 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@nikolas12 σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια :) Χαίρομαι που σου άρεσαν τόσο τα γραφιστικά διότι είναι ένα κομμάτι που δουλεύτηκε αρκετές φορές ώστε να υπάρξει αυτό αποτέλεσμα. Πέρα από τα γράμματα θέλαμε να έχουμε και μια στήλη για φαν αρτ αλλά δυστυχώς δεν προσέλκυσε κόσμο όπως παλιότερα. Ας ελπίσουμε να αλλάξει αυτό στο επόμενο τεύχος όπου θα ξαναγίνει μια προσπάθεια.

On 22/4/2020 στο 2:37 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Σαν προτάσεις θα έλεγα τις εξής: Αν οι συνεντεύξεις είναι δύο, θα μου άρεσε να βλέπω τη μία ακριβώς μετά τα παπιονέα και μετά το αφιέρωμα που τη συνοδεύει και τη δεύτερη προς το τέλος. Έτσι ώστε να μην τις χωρίζει μόνο ένα αφιέρωμα, αλλά περισσότερες σελίδες. Η δεύτερη μου πρόταση αφορά το κομμάτι των κόμικ. Θα μου άρεσε αν υπάρχει η δυνατότητα και οι δημιουργοί φυσικά να έχουμε λίγα παραπάνω κομιξάκια ή στριπάκια. Και αυτά τα στριπάκια να παρεμβάλλονται μεταξύ των αφιερωμάτων και της κύριας αρθρογραφίας. Αυτό το λέω γιατί πιστεύω ότι το κόμικ ξεκουράζει το μάτι και ειδικά στην περίπτωση της Disney φέρνει έναν ευχάριστο τόνο στον αναγνώστη. Κάποιες φορές στο διάβασμά μου τελείωνα ένα αφιέρωμα και όταν έβλεπα ότι έρχεται ένα καινούριο εκτεταμένο άρθρο ή αφιέρωμα αποφάσιζα να συνεχίσω την ανάγνωση κάποια επόμενη φορά ακριβώς λόγω της έκτασης της σελίδας και του προαναφερόμενου κουρασμένου ματιού, ενώ αν είχε 2-3 κομιξάκια θα μπορούσα να τα διαβάσω και να πάω στο επόμενο. Είναι μια τακτική που την ακολουθεί και το Comic Cultura και από δοκιμές που έχω κάνει, γιατί έχω ζητήσει και από τον @Ionas Aggelis τεύχος για να το διαβάσω, αλλά έχω διαβάσει και στο issuu, για μένα πάντα ένα κόμικ βοηθάει τον αναγνώστη ενός ψηφιακού περιοδικού να χαλαρώσει λίγο μεταξύ αρθρογραφίας ή εκτεταμένου αφιερώματος και αποτελεί ομαλή μετάβαση για το επόμενο θέμα.

Ευχαριστούμε πολύ για τις προτάσεις, Πολύ σημαντικό κομμάτι της κριτικής ώστε να γινόμαστε καλύτεροι. Δυστυχώς αυτό με τις ιστορίες είναι ένα θέμα. Προσωπικά θεωρώ ότι ήμασταν τυχεροί που είχαμε και 4 διαφορετικές (έστω και μικρές) ιστορίες. Ελπίζω στο επόμενο να έχουμε τόσες και περισσότερες αλλά θα δείξει. Η αλήθεια είναι όσον αφορά το στήσιμο ότι συζητήθηκε αρκετά και τελικά είπαμε να είναι διαφορετικό αυτή φορά για να δούμε και πως θα φανεί στον κόσμο αλλά και γιατί οι ιστορίες ήταν αρκετά μικρές ίσως θα ήταν καλύτερα να είναι μαζεμένες. Πάντως, συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Ότι η εικόνα κουράζει και στο επόμενο η δομή θα είναι διαφορετική.

On 22/4/2020 στο 9:56 ΠΜ, Ilias12 είπε:

Εξαιρετικό κι αυτό το τεύχος με αρκετές πληροφορίες, όμορφα αφιερώματα, αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι η συνέντευξη του ιταλικού ζεύγους.Πολύ καλή με ωραίες ερωτήσεις.Πάντα απολαυστικά άρθρα.Επίσης βρήκα έξυπνο που η στήλη με τα νέα των Disney ονομάστηκε παπιονέα .Είχαμε και μερικές ιστοριούλες, αν και ολιγοσέλιδες που τις έριξα και αυτές μια ματιά.Κάποιες πετυχημένες, όπως αυτή η δισέλιδη με τον Ντόναλντ και τη Νταίζυ και κάποιες μετριούτσικες.:)

 

Θα ξανά αναφέρω τα Παπιονέα. Αν γινόταν λίιιγες περισσότερες πληροφορίες για τις ιστορίες/εκδόσεις

Κατά τ' άλλα πάλι:div: για την εξαιρετική δουλειά.Εύχομαι ολόψυχα να συνεχιστεί το πρότζεκτ και να δούμε κι άλλα όμορφα τευχάκια σαν αυτό και ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστούμε. Προσπαθήσαμε να έχουμε 2 συνεντεύξεις ώστε να καλύψουμε 2 είδη αναγνωστών :) Η αλήθεια είναι ότι και εγώ βρήκα απολαυστική την συγκεκριμένη συνέντευξη όταν διάβασα τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μας. Η ιδέα ήταν να γίνουν πιο κοντά στα κόμικς τα Νέα με τα μετονομαστούν είτε σε Παπιονέα ή σε Φλύαρος Γρύλος. Επικράτησε το πρώτο γιατί είναι περισσότερο γνωστό. Επίτηδες δεν έδωσα κάποιες παραπάνω πληροφορίες φοβούμενος για spoil αλλά θα το φροντίσω καλύτερα στο επόμενο. Υπάρχουν πολλές ιδέες από θεματολογία γενικά και ελπίζω να σας αρέσουν τόσο ή περισσότερο τα επόμενα μας τεύχη.

On 22/4/2020 στο 9:56 ΠΜ, Ilias12 είπε:

  Αν και λίγο αργοπορημένα, Χρόνια Πολλά ΚΟΜΙΞ WIKI.

Σε ευχαριστούμε πολύ. Κλείνει 9 χρόνια και του χρόνου γίνεται 10. Πως περνάει ο καιρός.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Πότε θα βγάλετε το επόμενο τευχός;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ TV είπε:

Πότε θα βγάλετε το επόμενο τευχός;

Καλησπέρα! Δεν είναι έτοιμο ακόμα το τρίτο τεύχος :) Ετοιμάζεται όμως και θα ενημερώσουμε όταν θα είναι να βγει.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Πολύ ωραία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   528
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 9/3/2021 στο 8:58 ΜΜ, ΚΟΜΙΞ είπε:

Καλησπέρα! Δεν είναι έτοιμο ακόμα το τρίτο τεύχος :) Ετοιμάζεται όμως και θα ενημερώσουμε όταν θα είναι να βγει.

Πολύ ωραία! Όμως, θα έχει καινούριες ιστορίες; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4225
  • Reputation:   26861
  • Achievement Points:  4271
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Donald Duck είπε:

Πολύ ωραία! Όμως, θα έχει καινούριες ιστορίες; 

Θα έχει. Δεν μπορώ να πω κάτι όμως :notalk:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   528
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/3/2021 στο 7:57 ΜΜ, ΚΟΜΙΞ είπε:

Θα έχει. Δεν μπορώ να πω κάτι όμως :notalk:

Οκ. Ευχαριστώ πολύ!

Επεξεργασία από Donald Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.