Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ Wiki! - Ηλεκτρονικό περιοδικό


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το 3 :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2   :)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω και εδώ και να θυμήσω για το ξέρουν για το διαγωνισμό σχεδίου του περιοδικού μας! Περισσότερα στην εικόνα παρακάτω...

11752498_546846688812568_346696689566848

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έρχεται στο περιοδικό μας ο Φάντομ Ντακ! Σε λίγες μέρες λόγω της μεγάλης ιστορίας θα είναι έτοιμο. Να τονιστεί ότι θα έχουμε πάλι μια "συνέντευξη" με έναν δημιουργό αλλά και ότι μετά το 8 τεύχος το επόμενο θα είναι διπλό!

11058522_957453460985886_607614908988177

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παιδιά εγώ σήμερα πρωτοτσέκαρα το περιοδικό και έχω να πώ ότι το λάτρεψα.

 

Μέχρι στιγμής διάβασα την πρώτη ιστορία (δεν έχει τίποτα να ζηλέψει σεναριακά απο αυτές που διαβάσουμε, ενώ το σχέδιο που είναι ερασιτεχνικό, δίνει πλήρη εικόνα και οι εκφράσεις των πρωταγωνιστών είναι τέλειες). 

 

Τώρα τσεκάρω τα πολύ ωραία τοποθετημένα αφιερώματα και θα κρατήσω την συνέντευξη Κάστυ για το τέλος! 

Πραγματικά πέφτει πολύ δουλειά για αυτό το περιοδικό! Μπράβο!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαγωνισμός Σχεδίου

Να ειπωθεί και εδώ ότι ο νικητής του Διαγωνισμού Σχεδίου αναδεικνύεται ο Sotiris Giouvanopoulos! Με την υπέροχη εικόνα του που θα γίνει εξώφυλλο του περιοδικού ΚΟΜΙΞ Wiki! Κάτω θα δείτε την εικόνα του. Runner-Up ο Stavros Vrachliotis με τον Spawn Donald.

 

post-25682-0-78725500-1441724829_thumb.jpg post-25682-0-41242100-1441724973_thumb.jpg

 

Τεύχος 8

Το τεύχος 8 θα είναι διπλό και για αυτό αργεί! Έχει μια πολύ μεγάλη ιστορία η οποία είναι κάπως πιο dark από ότι έχουμε συνηθίσει με τον Φάντομ Ντακ.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:respect:Υπέροχα και τα δυο. Αν έφτιαχνε λίγο τον χρωματισμό του, του Γιουβανόπουλου θα ήταν σαν επαγγελματικό.

 

:beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:respect:Υπέροχα και τα δυο. Αν έφτιαχνε λίγο τον χρωματισμό του, του Γιουβανόπουλου θα ήταν σαν επαγγελματικό.

 

:beer:

Θα συμφωνήσω ;)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

:respect:Υπέροχα και τα δυο. Αν έφτιαχνε λίγο τον χρωματισμό του, του Γιουβανόπουλου θα ήταν σαν επαγγελματικό.

 

:beer:

Συγγνώμη, θα διαφωνήσω. Ο χρωματισμός ειναι ήδη απαιχτος! :respect:
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να ειπωθεί και εδώ ότι ο νικητής του Διαγωνισμού Σχεδίου αναδεικνύεται ο Sotiris Giouvanopoulos!

Το σχέδιο ή, μάλλον, η ζωγραφική τού Σωτήρη ξεχώρισε μακράν από τις υπόλοιπες καταχωρίσεις στη στήλη "fan art" τού περιοδικού τής Κόμιξ Wiki. Όσο για το χρωματισμό, η τεχνοτροπία, που χρησιμοποιούσε εκεί, μου έκανε φοβερή εντύπωση. Ευχαρίστως θα διάβαζα μια ολόκληρη ιστορία, χρωματισμένη έτσι, αλλά φαντάζομαι, ότι εκείνες οι εικόνες είναι στην πραγματικότητα ζωγραφικοί πίνακες, οπότε δύσκολα θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο για τον μεγάλο αριθμό και τις μικρές διαστάσεις των σχεδίων, που απαιτούνται για μια ιστορία.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λίγο άσχετο αλλά να ειπωθεί ότι ο Δημήτρης αλλιώς JimR που τον ξέρουμε και εδώ αλλά και ως κύριο σχεδιαστή του ηλεκτρονικού περιοδικού μας έκανε σελίδα στο Facebook! Όσοι ενδιαφέρεστε κάντε like.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κύρια ιστορία του τεύχους 8 mini preview!   :D

 

 

 

12025494_1040003146039586_730102864_n.jp

 

 

 

 

 

12021908_1040003139372920_492473126_n.jp

 

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όμορφος χρωματισμός. Πρέπει να έχει ενδιαφέρον αυτή η ιστορία. :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όμορφος χρωματισμός. Πρέπει να έχει ενδιαφέρον αυτή η ιστορία. :)

Ενδιαφέρον έχει αλλά το λέω ξανά ότι είναι πιο Dark από ότι έχουμε συνηθίσει...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ήθελα να σας δείξω τo βίντεο του JimR/Δημήτρη να σχεδιάζει τον Θείο Σκρουτζ... Μου φαίνεται ότι έχει βελτιωθεί :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


Το όγδοο τεύχος (ενισχυμένο) με την ιστορία Τέλος Εποχής είναι επιτέλους εδώ! Μπορεί να άργησε το τεύχος αλλά αυτό είχε αποτέλεσμα να είναι έτοιμα (σχεδόν) 2 τεύχη! Οπότε στις 25 Νοεμβρίου θα δείτε το επόμενο! Δεν αποκαλύπτω ακόμη ιστορίες. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έριξα μια γρήγορη ματιά. Πολύ επίμαχη ιστορία ρε παπί μου. :D

 

Ευελπιστώ να την διαβάσω κατά το ΣΚ. :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έριξα μια γρήγορη ματιά. Πολύ επίμαχη ιστορία ρε παπί μου. :D

 

Ευελπιστώ να την διαβάσω κατά το ΣΚ. :)

Το είχα πει έτσι και αλλιώς ότι δεν θα είναι στο στυλ που έχουμε συνηθίσει... :P Καλά το τέλος της που θα το δείτε στο μεθεπόμενο τεύχος θα σας αρέσει αρκετά πιστεύω! :D

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34774
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα την κεντρική ιστορία. Αν διαβαστεί από πολλούς θα προκαλέσει μια μεγάλη σειρά σχολίων εδω μέσα. Το πιο πιθανό είναι οτι θα μαζέψει αρκετά αρνητικά σχόλια. Εμένα δεν μου άρεσε κυρίως για το ύφος της που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με Ντίσνευ. Επίσης, το σχέδιο του ξεκινάει ικανοποιητικά για μένα αλλά χαλάει όσο περνάει η ώρα. ΑΛΛΑ θα κάνω ένα θετικό σχόλιο. Την ατμόσφαιρα που θέλει να περάσει, την περνάει! Και αυτό προσμετράτα μόνοι στα συν του δημιουργού.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα την κεντρική ιστορία. Αν διαβαστεί από πολλούς θα προκαλέσει μια μεγάλη σειρά σχολίων εδω μέσα. Το πιο πιθανό είναι οτι θα μαζέψει αρκετά αρνητικά σχόλια. Εμένα δεν μου άρεσε κυρίως για το ύφος της που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με Ντίσνευ. Επίσης, το σχέδιο του ξεκινάει ικανοποιητικά για μένα αλλά χαλάει όσο περνάει η ώρα. ΑΛΛΑ θα κάνω ένα θετικό σχόλιο. Την ατμόσφαιρα που θέλει να περάσει, την περνάει! Και αυτό προσμετράτα μόνοι στα συν του δημιουργού.

Συμφωνώ διότι το πρώτο μέρος είναι πιο "βίαιο" εάν θυμάμαι καλά και στο άρθρο του σχεδιαστή λέει το λόγο... Κιόλας και εγώ το έχω πει αρκετές φορές αλλά το τέλος θα αρέσει. Είναι ένα What If(σκοτεινό) γενικά...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

ChrisL αν φρικαρες με αυτο το μερος, που να δεις τι θα γίνει στο μεθεπόμενο τευχος... :D Εμενα, οταν διάβασα το στορυμπορντ, μου άφησε μια πολυ άσχημη αίσθηση. Το στομάχι μου άρχισε να με πονάει... Ηταν πολυ βίαιη ιστορια. Πολλά σημεία ηταν πολυ εκνευριστικά για μενα, όπως οταν πέθανε ο γλόμπος ή ο θάνατος των μουργόλυκων. Η Νταιζυ καλα έκανε και πέθανε. Δεν την παω καθόλου. :P Το τελος, όμως, ειναι οντως ικανοποιητικό. :)

 

Καλα, για σχεδιο φαινεται οτι κάποιες πόζες ειναι ξεπατικοτουρα και μαλιστα απο ιστορίες που εχω διαβασει. Όπως είπες κι εσυ παραπανω, όσο συνέχιζε η υπόθεση, χάλαγε. Ο χρωματισμός ειναι απίθανος, δεν το συζητω! Αποδίδει πιστα το ύφος που θέλει να περάσει!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακόμα τώρα θυμάμαι πως και ο ίδιος ο Ντον Ρόσα έχει γράψει μια ακραία ιστορία! Και είναι πολύ πολύ πιο ακραία από αυτή έχουμε στο περιοδικό... Λέγεται Return to the  Duckburg Place!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ακόμα τώρα θυμάμαι πως και ο ίδιος ο Ντον Ρόσα έχει γράψει μια ακραία ιστορία! Και είναι πολύ πολύ πιο ακραία από αυτή έχουμε στο περιοδικό... Λέγεται Return to the DuckPlace!

Return to the Duckburg Place. ;) Σε παρακαλώ μη μου τη θυμίζεις βραδιάτικα. :)
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν παιδιά δεν ξέρω για σας αλλά ήδη το τεύχος #8 το έχουν διαβάσει 133 άτομα! Ακόμα, έχουμε θετικά στοιχεία για την ιστορία από το Facebook.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Late night review, διοτι δεν πρόλαβα να την ποστάρω πιο νωρίς. :P

 

---

 

Λοιπόν. Είχα αρχίσει να γράφω κάτι πολύ προσεκτικά και ευαίσθητα, αλλά το έχασα. Επομένως τώρα θα γράψω λίγο πιο χύμα. Αν φαίνεται ότι απορρίπτω κάτι πολύ απότομα είναι επειδή γράφω καθώς σκέφτομαι. :)
 
Αυτό που διάβασα μου τράβηξε το ενδιαφέρον, ίσως επειδή η όλη η φιλοσοφία της ιστορίας είναι τόσο επίμαχη. Βέβαια δεν είναι αυτός ο μόνος λόγος που έβγαλα την ιστορία μια-και-έξω, παρόλο που δεν την λάτρεψα. Έχει γρήγορο pacing με επιρροές από κινηματογράφο. Αυτό τον "ρυθμό" δεν θα τον βρεις σε άλλη ιστορία της ΚΟΜΙΞ Wiki, δεν είναι τυχαίος. Σε κάποιες σκηνές αυτός ο ρυθμός είναι θετικός, σε άλλες νομίζω ότι θα έκανε καλό ένας πολύ πιο αργός ρυθμός. Όπως και να έχει, είναι προφανές ότι ο Αλέξανδρος έχει αίσθηση pacing.
 
Σενάριο
 
Η ιστορία ξεκινάει με disclaimer και τελειώνει με ένα σημείωμα οπού ο δημιουργός αναλαμβάνει κάθε ευθύνη για την ιστορία... Εντάξει, δεν χρειαζόταν αυτό. Θα καταλάβαινα αν ο Κώστας επέλεγε να μην την δημοσιεύσει, αλλά δεν υπήρχε ανάγκη για απολογία. Στην τελική, και "Το Μυστικό της Επιτυχίας" περιέχει πιστολούχες απόπειρες παπιοκτονίας, τουλάχιστον εδώ πέρα επικρατεί μια άλφα λογική. Όπως και να έχει... όπλα και Ντίσνευ, χμ. Τα Μίκυ Μυστήριο, PKNA, και οι ιστορίες του Ρόσα ήδη είναι σκοτεινές εκδοχές των ιστοριών Ντίσνευ. Δεν είναι ακραία, επειδή, νομίζω α) δεν το πολυτραβάνε προς την βία, και είναι κυρίως απλά στυλάκι, β) υπάρχει μια μικρή μετάβαση, δεν ξεκινάνε τόσο σκοτεινά.
 
Η όλη λογική της ιστορίας είναι ότι αυτό είναι ένα "what if" σενάριο. Πως θα αντιδρούσε ο Σουπερμ-- ο Φάντομ αν o Tζόκερ σκότωνε την Λ-- ούπς μπερδεύτηκα. :P Πως θα αντιδρούσαν τέλος πάντων οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες υπό αυτές τις συνθήκες. Kάποιοι μπορεί να θεωρήσουν την ιστορία χυδαία ακόμα και με αυτή την εξήγηση.

Διαφωνώ, αλλά και η εξήγηση δεν με πείθει. Θα με έπειθε αν τα πράγματα ήταν νορμάλ μέχρι τον θάνατο της Νταίζη. Αλλά δεν είναι, ο Σκρούτζ παρατάει την παλιά καλή blunderbuss με το χοντρό αλάτι και έχει πάρει τους Μουργόλυκους στο κυνηγητό με καραμπίνα. Στην κηδεία έχουν όλοι το ύφος του σκληρού. Ο Ντόναλντ θρήνησε πολύ λίγο, τον έπιασαν τα νεύρα αμέσως, ΟΚ. Ο Σκρούτζ θέλει να δείξει ότι δεν θεωρεί τον εαυτό του υπαίτιο αλλά "σπάει" όταν βλέπει τον Ντόναλντ. Κατανοητό. Και ο Κύρος; Είναι ύφος αυτό για κηδεία; Ακόμα και αν δεχτούμε ότι ο Γλόμπος είχε "πεθάνει" ήδη, ο Κύρος έχει μια αγριωπή έκφραση στο 95% της ιστορίας. Και μιλάμε για τον χαρακτήρα που θα πρέπει να σκεφτούμε λίγο πριν θυμηθούμε μια ιστορία οπού είναι έστω και λίγο εκνευρισμένος. Εγώ πιστεύω ότι αντί να υπάρχει μια σταδιακή πτώση των χαρακτήρων, ο Σκρούτζ και ο Κύρος ξεκινάνε με τις dark μορφές τους. Ο Σκρούτζ μάλιστα εξελίσσεται από αιμοδιψής σε καταθλιμμένο φαταλιστή μέχρι το τέλος του Α' Μέρους.
 
Χαρακτήρες

ΟΚ, άρα: Δεν μου αρέσει καθόλου ο Κύρος, σε κανένα κομμάτι της ιστορίας. Μου αρέσει η μετάβαση του Σκρούτζ προς την κατάθλιψη, αν και η φλεγόμενη φωτογραφία του με τον Ντόναλντ και την Νταίζη είναι λίγο άκυρη. Τι σχέση είχε ο Σκρούτζ με την Νταίζη; Την συμπαθεί καν; Αν η φωτογραφία είχε απλά τον εαυτό του και τον Ντόναλντ τότε όλα θα ήταν μια χαρά. Κατανοώ ότι ο Σκρούτζ πρέπει να ξεκινήσει με εμμονή για την προστασία της περιουσίας του στην αρχή (έτσι ώστε το τέλος να έχει μεγάλο αντίκτυπο), αλλά η καραμπίνα είναι too much. 
 
Ο Ντόναλντ έχει ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Αρχικά ξεκινάει με τυφλό μίσος (το οποίο το καλύπτει και καλά με λογική, αλλά δεν...) προς τους Μουργόλυκους (που δεν φταίνε και τόσο πολύ για τον θάνατο της Νταίζη), μετά βλέπει τον Μόργκαν και συγκινείται. Ουσιαστικά αντί να καταλάβει ότι αυτός είναι ο ψυχρός δολοφόνος της ιστορίας, μεταφέρει όλο το φταίξιμο απ'τους Μουργόλυκους στον Σκρούτζ. Και... μετά απλά "ξεκλειδώνει" καινούρια αποστολή χωρίς να έχει τιμωρηθεί ή να τον έχει επιπλήξει κάποιος ουσιαστικά. Έχασε τα ανίψια του; Ίσως. Δεν είναι ξεκάθαρο.
 
Τέλος, υπάρχει και ο Βίκτωρ Ντάρκ που είναι απλά...ντάρκ. Και κλισέ. "Εγώ και εσύ δεν διαφέρουμε τόσο" , "Η αποστολή μου δεν αφορά εσένα και εμένα! Έχει βαθύτερο σκοπό! Υπάρχει ένα πεπρωμένο για όλους μας, και το δικό μου είναι αυτό!" Δεν έχει να προσφέρει κάτι στην ιστορία, πέρα απ'το να την συνεχίσει και να δώσει μια ευκαιρία στον (ως τώρα κομπλεξικό και δειλό) Ντόναλντ να είναι bad*ss. Ακόμα και το design του χαρακτήρα δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπο, αν δεν κάνω λάθος.
 
Σκηνοθεσία
 
Και πάμε και σε μερικά πιο θετικά στοιχεία του κόμικ. Το χρώμα είναι το καλύτερο που έχω δει σε ιστορία της Wiki ως τώρα. Και υπάρχει και λογική πίσω από αυτό. Σε κάποια φάση καθώς διάβαζα το Making Of μου ήρθε στο νου ο JJ Abrams, και να'σου, που δυο σειρές πιο κάτω, ο Αλέξανδρος λέει ότι εμπνεύστηκε από αυτόν. Άρα έχουμε κινηματογραφικό pacing και χρώμα. Από cinematography πως πάμε; 
 
Κάποιες σκηνές είναι αρκετά επιτυχημένες. Πχ, Σελ 13-14. Το αναποδογύρισμα του αμαξιού, Σελ 19. Η εκτέλεση. Σελ 22. Το νεκροταφείο. Σελ 27. Η φωτογραφία. Η παρακάτω σκηνή είναι τέλεια για την περίσταση (με εξαίρεση τα μάτια):

 

post-23287-0-15887100-1446859957_thumb.jpg
 
Και μετά υπάρχουν και μπόλικα close-up (ιδιαίτερα προς το τέλος), που μειώνουν την ιστορία. Close-up, close-up, close-up. Eίναι μονότονα. Γενικά τα φόντα είναι ερημικά. Ξαναφανταστείτε πχ την σκηνή με τον δήμαρχο, αλλά με τον δήμαρχο να είναι περικυκλωμένος από δημοσιογράφους και περαστικούς. Ή να είναι σε κάποιο συμβούλιο, με άλλους πολιτικούς γύρω του. Kάτι σαν το House of Commons (1), (2), που θα δημιουργούσε την αίσθηση σύγχυσης και κλειστοφοβίας. 
 
---
 
Τέλος πάντων, περιμένω την συνέχεια. Περίμενα ότι η πρώτη "πράξη" θα τελειώσει στην Σελ. 15, αλλά απ'οτι φαίνεται, μπορεί όλο το πρώτο μέρος να ήταν απλά εισαγωγικό όσον αφορά το ότι θα ακολουθήσει. Άρα υπάρχει πολύς χώρος για βελτίωση, και όπως και να έχει θα παρακολουθήσω την εξέλιξη της ιστορίας. :best:

 

Ακολουθεί ένα χιουμοριστικό edit γιατί είμαι εξυπνάκιας: 

 

post-23287-0-57912700-1446859956_thumb.png

 

:D

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tightwad  :respect:  :div:

 

Υπέροχη και απολαυστική κριτική!! Το 2 μέρος θα το δείτε στο μεθεπόμενο τεύχος. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο. Ο Αλεξ ήθελε να βάλει την απολογία διότι μπορεί να είχαμε θέματα και ίσως σε κάποιους να μην άρεσε η ιστορία στο Dark ύφους του και του είπα οκ άμα το θέλει.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ θα δείτε και την κριτική του Κρίτων από το Comicstrades...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εδώ θα δείτε και την κριτική του Κρίτων από το Comicstrades...

Δεν θα έπρεπε να την προωθήσεις καν αυτή την κριτική, φίλε μου! Τη βρίσκω, σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια, άστοχη και αηδιαστικά ειρωνική σε μερικά σημεία! Απορώ αν ο φίλος μας ο Κρίτων έχει κάποια στενή σχέση με το Ντισνεϋκό κόμικς...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30723
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   811
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν θα έπρεπε να την προωθήσεις καν αυτή την κριτική, φίλε μου! Τη βρίσκω, σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια, άστοχη και αηδιαστικά ειρωνική σε μερικά σημεία! Απορώ αν ο φίλος μας ο Κρίτων έχει κάποια στενή σχέση με το Ντισνεϋκό κόμικς...

 

Δηλαδή μόνο αν κάποιος έχει να πει καλά λόγια για κάτι, ευσταθεί λόγος κριτικής; Ένα εγχείρημα σαν αυτό, καθαρά ερασιτεχνικό, αξιολογεί αντιστοίχως θετικές και αρνητικές κριτικές. Αν υπολόγιζαν οι συντελεστές μόνο τον καλό λόγο, η δημιουργία θα βάλτωνε. 

 

Προσωπικά δεν ήξερα για την ύπαρξη αυτού του ηλεκτρονικού περιοδικού, αλλά διάβασα κάνα δύο τεύχη και δεν με χάλασε καθόλου. Όντως, όπως λέει το παιδί που έκανε την κριτική στο comicstrades, βελτιώνεστε. 

 

Καλή συνέχεια.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν θα έπρεπε να την προωθήσεις καν αυτή την κριτική, φίλε μου! Τη βρίσκω, σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια, άστοχη και αηδιαστικά ειρωνική σε μερικά σημεία! Απορώ αν ο φίλος μας ο Κρίτων έχει κάποια στενή σχέση με το Ντισνεϋκό κόμικς...

Κοίτα θεωρώ ότι μια κριτική καλή ή κακή καλό είναι να την ποστάρουμε αλλά και να δούμε τη γνώμη των φίλων μας εδώ... Μπορεί ο Κρίτων να είναι είρωνας αρκετές φορές αλλά διαβάζω την κριτική του για να δω τι θα πει...

Δηλαδή μόνο αν κάποιος έχει να πει καλά λόγια για κάτι, ευσταθεί λόγος κριτικής; Ένα εγχείρημα σαν αυτό, καθαρά ερασιτεχνικό, αξιολογεί αντιστοίχως θετικές και αρνητικές κριτικές. Αν υπολόγιζαν οι συντελεστές μόνο τον καλό λόγο, η δημιουργία θα βάλτωνε. 

 

Προσωπικά δεν ήξερα για την ύπαρξη αυτού του ηλεκτρονικού περιοδικού, αλλά διάβασα κάνα δύο τεύχη και δεν με χάλασε καθόλου. Όντως, όπως λέει το παιδί που έκανε την κριτική στο comicstrades, βελτιώνεστε. 

 

Καλή συνέχεια.

Δεν διαφωνώ και για αυτό την πόσταρα... Έχουμε και καινούργιο αναγνώστη ;):)  Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ποια τεύχη διάβασες από περιέργεια; :D

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.