Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ Wiki! - Ηλεκτρονικό περιοδικό


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τεύχος 3 !!Yeah!! :blob3:  :blob3:  :blob3: 

Σ' ευχαριστούμε για όλα!!!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και ξεχάστηκα. Το στριπ στο τέλος ήταν τέλειο, πολύ μα πολύ καμμένο!!! ;)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εγώ φταίω γι' αυτό... Ήθελα να κάνω τον Ντόναλντ μπροστά από μια έκρηξη θυμού, αλλά ο χρωματισμός μου δεν βγήκε καλός και φαίνεται σαν φωτιά!!!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεύχος 3 !!Yeah!! :blob3:  :blob3:  :blob3: 

 

Εξώφυλλο: Εξωφυλλάρα! Πάλι όμως με χαλάει ο τρόπος που αναγράφονται τα "ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2015" και "ΤΕΥΧΟΣ #3", τα βρίσκω υπερβολικά πομπώδη αλλά τελοςπάντων είναι απλώς μια άποψη μου. Τα χρώματα είναι φοβερά, και ο σχεδιασμός είναι πολύ ωραίος και λεπτομερείς. Μια ακόμα παρατήρηση: Το μόνο "παράπτωμα" που ίσως θα έβρισκα είναι ότι ο Σκρουτζ δεν έχει πλαστικότητα σχεδιαστικά, και ειδικότερα ο... εχμ... ποποδάκος του ανατομικά έπρεπε να προεξέχει περισσότερο, άλλωστε είναι παπιοειδή. Βέβαια αυτό είναι καθαρά απόφαση του σχεδιαστή το πως θα παρουσιάσει τους ήρωες. Απλώς λέω...

 

Το Μυστικό της Σονόρα: Καταπληκτικη ιστορία! Δεν περίμενα κάτι τόσο δυνατό και σε σχέδιο και σε σενάριο και σε πλοκή και σε γκαγκς. Νομίζω δεν υπάρχουν πολλά που μπορώ να πω, μιας και ήδη οι σχεδιαστές της ιστορίας τα έχουν αναλύσει όλα. Είναι φοβερή δουλειά, και ελπίζω να τη δούμε ολόκληρη με χρώμα. Τα χρώματα από την άλλη, μέχρι εκεί που έγιναν ήταν όμορφα σε μερικά σημεία όμως υπερβολικά έντονα (βέβαια δεν ξέρω μήπως φταίει το monitor μου), (βλ. πανοφώρι Σκρουτζ και Ντόναλντ στην αρχή).

 

Διαγωνισμός Πατινάζ: Πολύ ευχάριστη έκπληξη αυτή η ιστορία. Κάφρος κ. Ντον Ρόσα. ;) Ίσως γι αυτό δεν έγινε δεχτή η ιστορία του στη Ντίσνευ... αν είναι δυνατόν!

 

Μια δύσκολη δουλειά: Πολύ ωραίο πλαστικό σχέδιο και όμορφα χρώματα. Διασκεδαστικότατη!

 

All in all: Νομίζω πως είναι το πιο καλό και ισορροπημένο τεύχος μέχρι στιγμής. Πέρα από τις ιστορίες, ωραία προσθήκη ήταν και η αρίθμηση των σελιδών με το logo του περιοδικού. Επίσης, το στήσιμο των στηλων στις σελίδες πλέον φαίνεται πολύ πιο "επαγγελματικό", ενώ η στήλη με τα νέα είναι πολύ σωστότερη.

 

Ανυπομωνώ για το επόμενο τεύχος.

 

και... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΜΙΞ WIKI!!! 

Σε ευχαριστούμε πολύ! Χαίρομαι πολύ που παρατήρησες τις αλλαγές. Προσπαθουμε να το κανουμε οσο καλυτερο γινεται... Η ιστορια του Ροσα εαν και 2σελιδη ηταν υπεροχη!! Οσο για το εξωφυλλο απο το 5 τευχος θα πειραματιστω και σε αυτο πιο πολυ. Καθε φορα αλλαζω κατι.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά να ξαναπώ ότι όποιος θα ήθελε να μας βοηθήσει αναλαμβάνοντας κάποιο κομμάτι στο περιοδικό ή να δημοσιεύσουμε κάποια ιστορία του, μονοσελίδη/10σελιδη/μεγάλη ιστορία του θα χαρούμε πολύ! Επίσης, να πω ότι θα έχουμε αρκετές αλλαγές στο περιοδικό από τεύχος #4 όσο αφορά το design του... 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Wall of Text Incoming, εκκενώστε τα γυναικόπαιδα. 

 

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΕΥΧΟΥΣ #2
 
Εξώφυλλο - Αυτή την φορά όχι σχεδιασμένο από μέλος της wiki. Σε βάζει στο κλίμα των γιορτών, αλλά είναι υπερβολικά pixelated για το καλό του (ειδικά το λογότυπο). Το χιόνι στο λογότυπο έπρεπε να γίνει με soft brush, και κάποια μπλε σκιά.
 
"Εσώ"φυλλο - Απ'τα λιγότερο αγαπημένα μου σκίτσα του Jim. Η ιδέα είναι λίγο κίτς (αν και θυμίζει λίγο αυτό το εξώφυλλο του Ρότα ). Το κύριο πρόβλημα μου είναι το παπί με το pilgrim-ικό καπέλο. Συγκινείται πολύ εύκολα; Ο χρωματισμός είναι απ'οτι κατάλαβα από την comics-maniac, και φαντάζομαι πως είναι απ'τις πρώτες τις προσπάθειες. Οι χρωματισμοί των χαρακτήρων είναι ΟΚ, αλλά τα περιβάλλοντα χρειάζονταν σκοτεινότερα χρώματα, και γενικά αφού βάζει το χρώμα θα ήταν καλύτερο να κάνει και shading.
 
ΚΟΜΙΞ News - Τα γνωστά για τα formatting. Η ποικιλία των νέων είναι καλύτερη σε αυτό το τεύχος. Πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το formatting στον Βίο και την Πολιτεία της IDW.
 
Το Χριστουγεννιάτικο Δώρο του Θείου Σκρούτζ
 
Ξέρω ότι έπεσε πολύ δουλειά για αυτή την ιστορία, και λυπάμαι που δεν μπορώ να πω πολλά καλά λόγια. Αλλά προφανώς κανείς δεν ξεκινά γράφωντας υπέροχα σενάρια, και προσωπικά βλέπω αυτή την ιστορία ως ένα πολύ καλό μέσο εξάσκησης, εν μέρει λόγω του μεγεθούς της.
 
Μπορώ να πω ότι η γενική ιδέα μου αρέσει αρκετά, αλλά ο διαλογος είναι fan fiction-ιστικός, δηλαδή είναι πράγματα που δεν παίζει να έλεγαν οι πραγματικοί χαρακτήρες. Είναι αρκετά αφύσικος στο δίαβασμα ή στο άκουσμα. Πολλές φορές μάλιστα, είναι απλά η περιγραφή της παρούσας κατάστασης. "Α, μόλις έκανε αυτό!", ή υπερβολικά expositional πχ "Είμαι δύστροφος απ'έξω, αλλά έχω χρυσή καρδιά!". Η Γκόλντυ πάντως, δεν φαίνεται να έχει χαρακτήρα. Πέρα του, "ΟΚ, Σκρούτζ ας κάνουμε αυτό που θες, αλλά με προσοχή". Έτσι καταλήγει ως ένα ουσιαστικό κατοικίδιο του Σκρούτζ, και δεν αναπτύσσεται ως χαρακτήρας.
 
Τα σχέδια του Jim, πρέπει να είναι τα λιγότερο αγαπημένα μου από αυτά που έχει κάνει, και είναι κρίμα, γιατί είχε βελτιωθεί αρκετά στον Θησαυρό του Μαυροφτέρη. Δεν ξέρω αν φταίει ή έλλειψη χρόνου ή το γεγονός ότι έπρεπε να δουλέψει σε μεγαλύτερο μέγεθος απ'ότι έχει μάθει. Εξαίρεση αποτελεί το σκίτσο με το τζάκι, αν και του λείπει η οποιαδήποτε σκίαση.
 
Ο χρωματισμός εδώ είναι καλύτερος, και κάνει ότι μπορεί με βάση το υπάρχον σχέδιο. Φυσικά ισχύει η κριτική που του έκανα και στο "εσώ"φυλλο. Μου κάνει εντύπωση πάντως, που ενώ η ιστορία περιγράφει χιονισμένα τοπία, αυτό απουσιάζει απ'τον χρωματισμό. Ίσως αποτέλεσμα της συνήθειας στο ελληνικό κλίμα.
 
Συνοδευτικό Άρθρο
 
Μια μικρή σημείωση: Αντί να λες "είναι μια ιστορία που εγώ ο τάδε", θα ήταν πολύ πιο πρακτικό να γράφεις φυσικά το άρθρο και να προσθέτεις το όνομα σου στο τέλος. Κατά τα άλλα είναι ένα αρκετά διαφωτιστικό άρθρο.
 
Τρισέλιδο Τομάρα
 
Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα είναι το προβληματικό balooning και lettering. Άσχημα μπαλονάκια και κείμενα που κάποιες φορές δεν μπορούν καν να αναγνωστούν. Τσεκάρετε την υποενότητα HOW TO του ΣΧΕΔΙΟΥ, υπάρχουν σχετικά tutorial.
 
Είμαι ευχαριστημένος με το σχέδιο του Τομάρα (ναι, μπορώ να πω και κάτι θετικό!). Οι εκφράσεις των χαρακτήρων είναι *πολύ* καλές.  Προς το τέλος πάει να μας τα χαλάσει βέβαια, άλλα δεν πειράζει. Δυστυχώς σε πολλά καρέ το φόντο είναι ελλειπές ή ανύπαρκτο.
 
Χριστούγεννα για Δυο
 
Απαραίτητη ήταν η εισαγωγή (καλή σκέψη) και καλά κάνετε που ποστάρετε το Deviant-Art του δημιουργού, παρόλο που έχετε πάρει το ΟΚ για δημοσιεύση ούτως ή άλλως.
 
Ας ξεκινήσω με τα κακά... το lettering θέλει δουλειά. Επίσης, η ιστορία αποτελείται από 3 ή 4 σκηνές. To transition μεταξύ 1ης και 2ης σκηνής είναι άχαρο.
 
Κατά τα άλλα, ουάω!
 
Τρομερός χρωματισμός, ένα όμορφο σχέδιο, αν και το φόντο στην 1η σκηνή είναι πολύ σκέτο. Το σενάριο δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπο, καθώς αποτελεί μια παραλλαγή του Christmas Carol. Αλλά έχει ένα όμορφο, άγριο, σκοτεινό τέλος.
 
Την ιδιοτροπία του Σκρούτζ την αποδίδω σε σεναριακή ανάγκη και το μικρό μέγεθος της ιστορίας. Η μετάφραση φαίνεται να είναι αλάθανστη.
 
Χριστούγεννα στα Κόμικς
 
Ένα άρθρο που δεν μπορούσε να λείπει από αυτό το τεύχος. Θα προτιμούσα βέβαια να ήταν σε στήλες, α λα ΚΟΜΙΞ, αλλά κατανοώ ότι αυτό μπορεί να προκαλούσε προβλήματα με το formatting.
 
Duck Weekly
 
Εδώ να πω ότι κάνατε πάρα πολύ καλά που συμφωνήσατε την δημοσιεύση των Duck Weekly, γιατί είναι μια ΚΑΡΑΓΟΥΑΩ ανακάλυψη. Και μια ΟΥΑΩΩΩΩΩ προσπάθεια.
 
Μακάρι να είχα το χρόνο να τους στείλω και γω κανά σεναριάκι. :(
 
#1
 
Ψηφιακό σχέδιο, πολύ καλό, αλλά και λιτό. Όσο για τον χρωματισμό-- έχω ερωτευτεί. Είναι σαν να έχει βγεί από διαφημιστικό υλικό της Ντίσνευ. ΠΡΟΣΚΥΝΩ.
 
Αλλά ρε παιδιά, καλύτερα να αφήνετε τα αγγλικά στα περιβάλλοντα από το να βάφετε από πάνω τους τόσο κακότεχνα.  Προπονηθείτε με το clone stamp του Photoshop.
 
Αδιάφορο σενάριο, πολύ καλή μετάφραση.
 
#2
 
Το σχέδιο εδώ δεν με ενθουσιάζει. Είναι πολύ στητό, και τα ράμφη είναι λίγο off. Φυσικά εξακουλουθεί να είναι αρκετά καλό. Το χρώμα κάνει ότι μπορεί, ίσως όμως είναι δυσαρμονικό με το σχέδιο. Η σκίαση στα πρόσωπα είναι μάλλον too much και η όλη σκηνή είναι αρκετά σκοτεινή.
 
Το αστείο είναι καλούτσικο.
 
Τυχη Βουνό
 
Το σχέδιο έχει γίνει με το νέο/πρώτο μαρκαδοράκι του Angel.tze και απ'οτι καταλαβαίνω είναι η πρώτη σοβαρή σχεδιαστική προσπάθεια.
 
Φαίνεται ότι έχει σχεδιαστεί τελείως ελεύθερα, όπως βγαίνει με το μάτι. Εντάξει, θέλει δουλειά και τεχνική. Πάντως τα παπιά είναι εκφραστικά και μου αρέσει το layout των σελίδων.
 
Μου αρέσει ιδιαίτερα το callback στον Θησαυρό του Μαύρου Πειρατή.
 
Ο χρωματισμός είναι ΟΚ, αλλά κάποιες φορές η σκίαση είναι λες και έχει γίνει με gradient tool.
 
Το σενάριο μου αρέσει στην απλοικότητα του, με εξαίρεση του τέλους, που είναι αρκετά forced.
 
Χριστούγεννα και καρτούν αλα Ντίσνευ
 
Το άρθρο γράφει περιληπτικά την πλοκή διάφορων χριστουγεννιάτικων καρτούν. Χμμ, για να είμαι ειλικρινής, περίμενα να βγει κάποιο συμπέρασμα για αυτά τα καρτούν, όχι απλώς μια περίληψη.
 
Διαγωνισμός Χιονανθρώπου
 
Αρκετά τυπικό σενάριο διαγωνισμού και αντιμαχίας μεταξύ Ντόναλντ και Τζώουνς. Δεν υπήρχε κάποιο ιδιαίτερο gag ή λογοπαίγνιο, αλλά απ’την άλλη δεν υπήρχε και κανένα σοβαρό ελάττωμα στην ιστορία. Με πιθανή εξαίρεση την χρήση του αφήγητη (τα κίτρινα τετραγωνάκια) για να προχωρήσει η ιστορία σε κάποια σημεία. Ο χαρακτήρας του Γκαστώνε ήταν επίσης υποτονικός και ίσως είναι και λίγο out of character;
H ξανθιά κοπελιά μήπως είναι η...εχμ... Μέρκελ; Τζήσους, και ήθελα να κοιμηθώ σήμερα.
 
Σχεδιαστικά και χρωματικά είναι επίσης τυπική. Και τα δυο «λειτουργούν», χωρίς όμως να είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Δυο φαουλάκια είναι ότι α) υπάρχουν αχρωμάτιστα αντικείμενα, β) η κίνηση των χαρακτήρων είναι πολύ στατική και μονότονη. Χρειάζεται δουλειά.
 
Σημείωμα και The Hockey Champ
 
Πάλι δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη ανάλυση. Υπάρχει μια περιγραφή της υπόθεσης της ιστορίας.
 
Fan Art
 
Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω. Έχω την εντύπωση ότι κάποια επαναχρησιμοποιήθηκαν απ’το #1;
 
Τα Στρίπ του Μήνα
 
Γράφω την κριτική του ελληνικού μόνο, γιατί δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει κανένα η κριτική των επαγγελματικών στριπ.
 
Δολοφονικός Ντόναλντ. :P Η αισθητική του στρίπ θυμίζει προπολεμικά στριπάκια Ντίσνευ, αρκετά ενδιαφέρον. Μπορεί το σχέδιο να έχει προβλήματα, αλλά μου αρέσει πάρα πολύ το πόσο μη-στατικό (δυναμικό, πλαστικό; ) είναι. Καλή προσπάθεια!
 
Εν κατακλείδι, ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ποσότητα, πραγματικό κατόρθωμα, αλλά σχετικά χαμηλή (και συγγνώμη που το λέω τόσο ωμά) ποιότητα.
 
--

 

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΕΥΧΟΥΣ #3
 
Εξώφυλλο, Το Μυστικό της Σονόρα, Συνοδευτικά Άρθα – Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανένα το να κάνω κριτική σε υλικό στο οποίο έχω βοηθήσει να δημιουργηθεί, οπότε τα προσπερνώ. Απλά, αν την ξαναέγραφα, θα την έκανα πολύ λιγότερο μελοδραματική. Η ύπαρξη της Γκόλντυ είναι ίσως λίγο εκτός τόπου και χρόνου.
 
Ο νέος χρωματισμός που μπήκε είναι ΟΚ, στις σελίδες που είναι ολοκληρωμένος και δεν έγινε με το bucket tool. Γενικά ομορφαίνει την ιστορία, με εξαίρεση το ώχρα (?) που υπάρχει στο χώμα και στους τοίχους. Για να είμαι ειλικρινής, δεν νομίζω ότι η επιλογή όλων των χρωμάτων είναι αυτή που θα επέλεγα προσωπικά. Τα Brodie-ειδή κράνη έχουν το χρώμα του σουρωτηριού, ο καθηγητής δεν είναι ασπρομάλλης (παρόλο που εμφανίζεται έτσι σε ένα απ΄τα ολοσέλιδα σχέδια), και τα ρούχα του Ντόναλντ και των HDL στην αρχή έχουν το καρτουνίστικο, όχι το κομικίστικο τους χρώμα. Το shading ίσως θα μπορούσε να βελτιωθεί, αλλά κατά τα άλλα είναι μια χαρά.
 
News Ενδιαφέροντα νέα, και σε λίγο πιο προσεγμένο φορμάτ. Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσετε μικρότερα γράμματα και να αφήσετε περισσότερο χώρο γύρω απ'τα κείμενα.
 
Ετήσιος Αγώνας Πατινάζ της Λιμνούπολης – Έχω ξαναδιαβάσει την ιστορία, οπότε όχι, δεν ούρλιαξα «ΟΥΑΩ! ΑΔΗΜΟΣΙΕΥΤΟΣ ΝΤΟΝ ΡΟΣΑ!» :P καλή επιλογή πάντως.
 
Αδιάφορο σενάριο, σχέδιο: Ντον Ρόσα/10, καλός χρωματισμός, άψογη μετάφραση, το lettering OK αλλά ξεφεύγει σε μερικά καρέ.
 
Μια Δύσκολη (Άχρηστη) Δουλειά – Ένα ακόμα απ’τα Duck Weekly. Για να πω την αλήθεια με χαλάει η απόδοση του τίτλου. Στο τέλος του #2 νομίζω ότι είχε αποδοθεί ως «Μια δύσκολη δουλεία» (με τον τόνο στο ‘εί’). Προφανώς κατά λάθος, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλό λογοπαίγνιο.
 
Η Μάτζικα σχεδιασμένη υπό την φιλοσοφία «σέξυ και όποιος αντέξει», σε μια ιστορία με πολύ όμορφο ψηφιακό σχέδιο και χρωματισμό. Νομίζω ότι έχω αρχίσει να fanboyζω για τους δημιουργούς του Duck Weekly. Αρνητικό το μάλλον τυπικό σενάριο, το οποίο ειλικρινά ίσως ήταν πιο καταθλιπτικό παρά αστείο.
 
Η Ώρα του Στρίπ – Παρόμοια κριτική με το προηγούμενο τεύχος. Τρελό, άναρχα δομημένο σενάριο, σχέδιο με προφανείς ατέλειες αλλά έντονη πλαστικότητα.
 
Εν κατακλείδι, θα συμφωνήσω και εγώ ότι είναι το πιο ισορροπημένο τεύχος, και πρέπει να έχετε την ίδια δομή/φιλοσοφία και στα υπόλοιπα. Αναμένω υπομονετικά το #4.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ευχαριστούμε για την κριτική σου!!! Όταν λές:

 

 

 

το lettering OK αλλά ξεφεύγει σε μερικά καρέ.

τι εννοείς; Θέλω να το δω για να καταλάβω τι ακριβώς λες, ώστε να βελτιωθώ!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε μερικά καρέ το κείμενο δεν είναι κεντραρισμένο, και σχεδόν κολλάει με το περιθώριο του μπαλονιού. Αν θες, μπορώ να ποστάρω και ένα παράδειγμα. :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Σε μερικά καρέ το κείμενο δεν είναι κεντραρισμένο, και σχεδόν κολλάει με το περιθώριο του μπαλονιού. Αν θες, μπορώ να ποστάρω και ένα παράδειγμα. :)

Για βάλε... Έχω μεγάλη περιέργεια... 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-23287-0-12179800-1423050036_thumb.png

 

Το αριστερό καρέ είναι μια χαρά, το δεξί είναι προβληματικό. 

 

Όπως βλέπεις, το κείμενο στο αριστερό καρέ έχει κενό, και μάλιστα παρομοίου μεγέθους σε όλες τις κατευθύνσεις. Το κείμενο στα δεξιά τείνει προς τα κάτω, και δεν έχει αφήνει αρκετό κενό γενικότερα. Ίσως χρειαζόταν μικρότερη γραμματοσειρά. 

 

:beer:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tightwad ωραία κρητική. Ναι το τεύχος #2 ήταν κάπως υποδεέστερο... Τα σχέδια του Δημήτρη προσωπικά μου άρεσαν βέβαια μπορούσε να τα κάνει καλύτερα απλά δεν είχε και πολύ χρόνο... Μια σημείωση ο χρωματισμός τους έγινε από τον Τομάρα...  Δεν προσέξαμε κάποια σημεία σε αυτό το τεύχος και αυτό διότι το υλικό βγήκε πολύ μεγαλύτερο από ότι φανταζόμουν... Βέβαια, δε συμβαίνει το ίδιο με το τεύχος #3 όπου οι σελίδες είναι μια χαρά. Το μόνο που δεν προλάβαμε ήταν ο χρωματισμός της Σονόρα αλλά δεν πειράζει. Μετά από κάποιο σημείο είναι πιο υποδεέστερος από τις 3-4 πρώτες σελίδες. Η δομή και των επόμενων τευχών θα είναι η ίδια με του #3. Από το #4 όπως έχω πει θα έχουμε αλλαγές στο design και άλλες διάφορες. Σκέφτομαι και για νέες στήλες. Γενικά μπορώ να πω ότι από εδώ και πέρα σχετικά με τις σελίδες των τευχών θα είναι έτσι >> 50 σελίδες το κανονικό, 70 σελίδες το ενισχυμένο και 98 σελίδες το διπλό. Όσοι έχετε να προτείνετε κάτι, να πείτε καμιά ιδέα και λοιπά θα χαρούμε να την ακούσουμε.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Tightwad@ τρομερή κριτική respect! Συμφωνώ σε όλα!

 

ΚΟΜΙΞ@ Καλό είναι (και απαραίτητο) να μπαίνουν στο πρώτο post τα links από όλα τα τεύχη ώστε να μπορούμε να τα βρίσκουμε εύκολα. :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tightwad@ τρομερή κριτική respect! Συμφωνώ σε όλα!

 

ΚΟΜΙΞ@ Καλό είναι (και απαραίτητο) να μπαίνουν στο πρώτο post τα links από όλα τα τεύχη ώστε να μπορούμε να τα βρίσκουμε εύκολα. :)

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο και το ξεχνάω! Θα του κάνω τώρα αμέσως μια ενημέρωση...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΟΜΙΞ@ Καλό είναι (και απαραίτητο) να μπαίνουν στο πρώτο post τα links από όλα τα τεύχη ώστε να μπορούμε να τα βρίσκουμε εύκολα. :)

 

Αυτό είναι απολύτως απαραίτητο! Ακόμα καλύτερο θα ήταν να ποστάρεις clickable μικρογραφίες των εξώφυλλων. 

 

Καλό θα ήταν να αλλάζει και ο τίτλος σε ΚΟΜΙΞ Wiki - Ηλεκτρονικό Περιοδικό (Τεύχος #3) με κάθε τεύχος ή κάτι τέτοιο.

 

Tightwad ωραία κρητική. Ναι το τεύχος #2 ήταν κάπως υποδεέστερο... Τα σχέδια του Δημήτρη προσωπικά μου άρεσαν βέβαια μπορούσε να τα κάνει καλύτερα απλά δεν είχε και πολύ χρόνο... Μια σημείωση ο χρωματισμός τους έγινε από τον Τομάρα...  Δεν προσέξαμε κάποια σημεία σε αυτό το τεύχος και αυτό διότι το υλικό βγήκε πολύ μεγαλύτερο από ότι φανταζόμουν... Βέβαια, δε συμβαίνει το ίδιο με το τεύχος #3 όπου οι σελίδες είναι μια χαρά. Το μόνο που δεν προλάβαμε ήταν ο χρωματισμός της Σονόρα αλλά δεν πειράζει. Μετά από κάποιο σημείο είναι πιο υποδεέστερος από τις 3-4 πρώτες σελίδες. Η δομή και των επόμενων τευχών θα είναι η ίδια με του #3. Από το #4 όπως έχω πει θα έχουμε αλλαγές στο design και άλλες διάφορες. Σκέφτομαι και για νέες στήλες. Γενικά μπορώ να πω ότι από εδώ και πέρα σχετικά με τις σελίδες των τευχών θα είναι έτσι >> 50 σελίδες το κανονικό, 70 σελίδες το ενισχυμένο και 98 σελίδες το διπλό. Όσοι έχετε να προτείνετε κάτι, να πείτε καμιά ιδέα και λοιπά θα χαρούμε να την ακούσουμε.

 

Δεν ξέρω τι είδους νέες στήλες θα διάβαζα. Βασικά επειδή είναι και ψηφιακό περιοδικό, το κείμενο δεν με πολυτραβάει. Ίσως να είχε ενδιαφέρον ένα άρθρο για το πως δημιουργείται μια ιστορία, απ'το σενάριο ως τον χρωματισμό, με διάφορες εικόνες από κάθε μέρος της διαδικασίας.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό είναι απολύτως απαραίτητο! Ακόμα καλύτερο θα ήταν να ποστάρεις clickable μικρογραφίες των εξώφυλλων. 

 

Καλό θα ήταν να αλλάζει και ο τίτλος σε ΚΟΜΙΞ Wiki - Ηλεκτρονικό Περιοδικό (Τεύχος #3) με κάθε τεύχος ή κάτι τέτοιο.

 

 

Δεν ξέρω τι είδους νέες στήλες θα διάβαζα. Βασικά επειδή είναι και ψηφιακό περιοδικό, το κείμενο δεν με πολυτραβάει. Ίσως να είχε ενδιαφέρον ένα άρθρο για το πως δημιουργείται μια ιστορία, απ'το σενάριο ως τον χρωματισμό, με διάφορες εικόνες από κάθε μέρος της διαδικασίας.

Πάρα πολύ ωραία ιδέα φίλε μου! Θα έχουμε και συνέντευξη στο νέο τεύχος μεταφρασμένη και σκέφτομαι να μπαίνουν σε όλα όσο γίνεται συνεντεύξεις.. Επίσης ναι έχει δίκιο με το κείμενο αλλά μαζί με εικόνες και ενδιαφέροντα πράγματα ίσως κάνουμε κάτι...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενημερώθηκε για όσους ενδιαφέρονται το πρώτο ποστ! Έχουμε συνδέσμους και για τα τρία τεύχη του περιοδικού αλλά και τα εξώφυλλα τους!


Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άσχετο λίγο με το θέμα αλλά θέλω να σας μιλήσω για μια νέα έκδοση ένθετο ενός πολύ καλού μου φίλου.

Από το φίλο και admin της ΚΟΜΙΞ Wiki και δημιουργό της Ντόναλντ Wiki! >>> Γεια σας! Θα ήθελα να σας παρουσιάσω την πρώτη αυτοτελή έκδοση της ΝτόναλντWiki NW στο Issuu Περιήγηση στην Λιμνούπολη! Περιλαμβάνει πολλές χρήσιμες πληροφορίες για την γνωστή πόλη των παπιών και πλούσιο εικονιστικό υλικό!
-Johny John

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τζήσους, το "Μυστικό της Σονόρα" είναι καταραμένο. Για ακόμη μια φορά λείπει μια σελίδα, λόγω δικού μου λάθους.

 

Μεταξύ της σελίδας 28 και 29 του #3 τεύχους, θα έπρεπε να υπάρχει μια ακόμα σελίδα που δείχνει πως ο Ντόναλντ και ο Παντσίτο έφτασαν στην σπηλιά.

 

Ποστάρω την επίμαχη σελίδα, αλλά και την προηγούμενη και την επόμενη της, γι'αυτούς που θέλουν context.

 

post-23287-0-33374500-1424018169_thumb.jpgpost-23287-0-31551000-1424018173_thumb.jpgpost-23287-0-52696900-1424018177_thumb.jpg

 

Και πάλι ζητώ συγγνώμη, τέτοια λάθη δεν πρέπει να γίνονται.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωιμέ, λείπει και μια ανάμεσα στις 36 και 37. Πως μου ξέφυγε; :P

 

post-23287-0-85141400-1424018922_thumb.jpg

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωιμέ, λείπει και μια ανάμεσα στις 36 και 37. Πως μου ξέφυγε; :P

 

attachicon.gif32.jpg

Δώσε σελίδες στο λαό! :spidey_yeah_that:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Αντιγράφω ανακοίνωση από facebook:

 

"Ανακοίνωση: Το περιοδικό μας που ήταν να βγει αύριο στις 27 Φεβρουαρίου θα βγει κατά τις 8μ.μ. (μπορεί και πιο νωρίς!). Το κάνουμε αυτό διότι σας έχουμε κάποια εκπληξούλα και κάποιες αλλαγές στο design του περιοδικού που δεν έχουν ακόμα ολοκληρωθεί λόγω προσωπικών υποχρεώσεων."

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Αντιγράφω ανακοίνωση από facebook:

 

"Ανακοίνωση: Το περιοδικό μας που ήταν να βγει αύριο στις 27 Φεβρουαρίου θα βγει κατά τις 8μ.μ. (μπορεί και πιο νωρίς!). Το κάνουμε αυτό διότι σας έχουμε κάποια εκπληξούλα και κάποιες αλλαγές στο design του περιοδικού που δεν έχουν ακόμα ολοκληρωθεί λόγω προσωπικών υποχρεώσεων."

 

Με μια διόρθωση! Ανακοίνωση: Το περιοδικό μας που ήταν να βγει αύριο στις 27 Φεβρουαρίου θα βγει κατά τις 8μ.μ. την Κυριακή (μπορεί και πιο νωρίς!). Το κάνουμε αυτό διότι σας έχουμε κάποια εκπληξούλα και κάποιες αλλαγές στο design του περιοδικού που δεν έχουν ακόμα ολοκληρωθεί λόγω προσωπικών υποχρεώσεων.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τελικά θα βγει κατά τις 10 το βραδάκι... Λυπούμαστε για την αναστάτωση!

Επεξεργασία από Angel.tze
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν παιδιά! Το περιοδικό είναι έτοιμο!! Το τεύχος #4 είναι εδώ αλλά με κάποιες σελίδες χωρίς χρώμα... Αύριο θα κάνουμε update του περιοδικού και θα έχουμε τις σελίδες αυτές με χρώμα!! Μπορείτε να περιμένετε ή να το διαβάσετε σήμερα. Επίσης, αργότερα θα έχουμε κάποιες ανακοινώσεις!http://issuu.com/wiki3/docs/_____________4

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρώτο ΚΟΜΙΞ Wiki χωρίς Jim; :wow:

 

Ήταν ενδιαφέρον, το διάβασα. Τις ιστορίες βασικά, γιατί τα αφιερώματα τα ξεφύλλισα απλώς. Θα τα ξαναδιαβάσω άλλη στιγμή. :D

 

Ως τώρα σε σειρά θέτω (τελείως υποκειμενικά) τα τεύχη ως εξής:

 

#2< #4 <#1 <#3

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανακοινώσεις:

  1. Πλέον δεν θα λέμε ώρα που θα μπει το περιοδικό αλλά θα βάζουμε ποστ όταν είναι έτοιμο
  2. Εάν υπάρχει πρόβλημα με τον χρωματισμό θα έχουμε +2 μέρες επιπλέον για την ολοκλήρωση του
  3. Ο JimR έχει στήλη πλέον στο περιοδικό και άμα θέλετε μπορείτε να του κάνετε διάφορες ερωτήσεις που θα μπαίνουν στο περιοδικό
  4. Όσοι ενδιαφέρεστε κοιτάξτε τη σελίδα 32 με τον Διαγωνισμό Σεναρίου!
  5. Επίσης και την σελίδα 47 με τα στριπ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρώτο ΚΟΜΙΞ Wiki χωρίς Jim; :wow:

 

Ήταν ενδιαφέρον, το διάβασα. Τις ιστορίες βασικά, γιατί τα αφιερώματα τα ξεφύλλισα απλώς. Θα τα ξαναδιαβάσω άλλη στιγμή. :D

 

Ως τώρα σε σειρά θέτω (τελείως υποκειμενικά) τα τεύχη ως εξής:

 

#2< #4 <#1 <#3

Μάλιστα από θέμα design πως σου φάνηκε; Τη συνέντευξη την είδες καθόλου;

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το design μου άρεσε πάρα πολύ. Την συνέντευξη την διάβασα πάνω-πάνω. 

 

Περισσότερα στην μεγάλη κριτική που όλοι περιμένουμε. :P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μπράβο παιδιά για την προσπάθεια!Καλή συνέχεια και στο #5

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το design μου άρεσε πάρα πολύ. Την συνέντευξη την διάβασα πάνω-πάνω. 

 

Περισσότερα στην μεγάλη κριτική που όλοι περιμένουμε. :P

Ok. Χαίρομαι που σου άρεσε! Γενικά το τεύχος για λίγες ώρες έχει επιτυχία. Ήδη 65 reads. Επίσης, το design οφείλω να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο μου Johny John από την ΚΟΜΙΞ Wiki του οποίου ήταν η ιδέα! Έτσι θα είναι το περιοδικό απο εδώ και πέρα. 

 

Μπράβο παιδιά για την προσπάθεια!Καλή συνέχεια και στο #5

Σε ευχαριστούμε πολύ! Το επόμενο θα είναι ενισχυμένο 70 σελίδες και θα είναι αφιερωμένο στον Μπαρκς. Επίσης ενημερώθηκε και το πρώτο ποστ για όσους ενδιαφέρονται!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.