Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ Wiki! - Ηλεκτρονικό περιοδικό


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διόρθωσε οπωσδήποτε τη προτελευταία σελ.. Θα καταλάβεις!

Το διόρθωσα...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενημερώθηκε το πρώτο ποστ με σύνδεσμο και εικόνα του τεύχους #5 - Το πετράδι του Που Γι!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΕΥΧΟΥΣ #5

 

Εξώφυλλο - Πολύ αδύναμο το χρώμα στο φόντο, και δεν πάει καθόλου το grain effect στο κεντρικό καρέ.

 

ΚΟΜΙΞ News - Δυναμικό φορμάτ, επιτέλους εικόνες χωρίς stretching. Πολύ ωραία.

 

Παράδοση μετ'(α) εμποδίων

 

Kαλούτσικη ιδέα, για μια μικρή δευτερεύουσα ιστορία. Υπήρχε πρόβλημα με την κύρια ιστορία, οπότε κατανοητό που μπήκε αυτή ως κύρια. Μου άρεσε ιδιαίτερα η σκηνή με το countdown.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της ιστορίας είναι το exposition, που είναι προβληματικό. Τρανό παράδειγμα στην αρχή-αρχή. "Που θα πάει; Θα μου τα δώσει τα 2$" "Ωχ όχι, ο θείος Σκρούτζ! Θα θέλει τα 2$ που του χρωστάω!". Γιατί ήταν απαραίτητο να μάθουμε αυτή την πληροφορία  δύο φορές; Ακόμα και το γεγονός ότι οι χαρακτήρες λένε λεπτομερώς το τι γίνεται, αντί να το εκφράζουν σχετικά ανεπαίσθητα, μέσα απ'τις πράξεις τους, είναι σε κάποιο βαθμό παραβίαση του "show don't tell".

 

Άλλο παράδειγμα: "Γιατί δεν πήρα το αυτοκίνητο μου; Τέλος πάντων...". Είναι προφανές ότι αυτό το κομμάτι μονολόγου μπαίνει μέσα ώστε να καλυφθεί η συγκεκριμένη σεναριακή τρύπα. Αυτό θα μπορούσε να καταπολεμηθεί πάρα πολύ εύκολα με μερικά καρέ οπού ο Ντόναλντ μπαίνει στο 313, το οποίο δεν ξεκινάει. Ή ίσως να συνειδητοποιεί ότι το έχει αφήσει για σέρβις. 

 

Ένα τρίτο και τελευταίο παράδειγμα είναι όταν ο Σκρούτζ κάθεται και εξηγεί το σχέδιο του στον αναγνώστη. Δεν υπήρχε λόγος για κάτι τέτοιο. Αρκούσε το γράμμα στο τέλος. Έτσι η ιστορία θα είχε και ένα σχετικά αστείο τέλος.

 

Σχετικά με τον νέο χαρακτήρα... Ο Ξενοφώντας περιγράφεται πλήρως με το εξής κομμάτι μονολόγου του Ντόναλντ: "είναι χειρότερος απ'τον αδελφό του, τον Φέθρυ!". Δεν έχει να προσφέρει κάτι που δεν προσέφερε ήδη ο Φέθρυ. Δηλαδή το κόνσεπτ είναι ελλιπές. Απ'την άλλη, το design του δεν είναι άσχημο.

 

Δεν έχω να πω κάτι το ιδιαίτερο με το σχέδιο. Διατηρεί την πλαστικότητα του, όπως πάντα. Αλλά θα ήταν καλό να μπει σε μια φόρμα, και να μην γίνεται τελείως ελεύθερα.

 

Το χρώμα κάνει την δουλειά του, αλλά πάλι έχει πέσει πολύ ανοιχτό κιτρινοκαφέ. (~ώχρα; )

 

Σχετικά με το αφιέρωμα, νομίζω το έχω ξαναπεί, δεν θα διαβάζαμε ποτέ "Το σενάριο το σκέφτηκα εγώ, ο Ντόν Ρόσα.". Το όνομα του αρθρογράφου πρέπει να μπαίνει στην αρχή ή στο τέλος, όχι στο κείμενο.

 

Το Πετράδι του Που Γι

 

Το σχέδιο είναι ουσιαστικά ότι καλύτερο έχει κάνει ο JimR ως τώρα. Τα παπιά έχουν βελτιωθεί αρκετά, ακόμα και τα περιβάλλοντα είναι ΟΚ, αλλά οι ανθρωπομορφικοί χαρακτήρες θέλουν ακόμα δουλειά. Και κάτι ακόμα: Αν αυτή η ιστορία ήταν ταινία, ο σκηνοθέτης θα είχε απολυθεί. Θα ήταν καλό να βλέπαμε πιο ενδιαφέρουσες οπτικές γωνίες.

 

Η πλοκή ως τώρα φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα, κρίμα που τελειώνει τόσο σύντομα. Πολύ θετικό που χώνεις πραγματικά μέρη και ιστορικές μικροαναφορές. Από εκεί και πέρα, ξέρω ότι έχεις πρόβλημα με τις ιστορικές πληροφορίες, και η λύση είναι πολύ εύκολη. Μην τις βάλεις αν είναι αχρείαστες. Η αναφορά πχ στον ελβετό Γιόχαν Λούντβιχ Πωστονλένε δεν προχωράει την ιστορία. Άρα δεν έχει λόγο ύπαρξης. ΥΓ. Κι όμως, υπήρχαν γκράφιτι από τότε.

 

Δεν μου αρέσει η συνεχής γκρίνια του Ντόναλντ. Ξέρω ότι πιθανώς είναι κατάλοιπο της Σονόρας, αλλά εκεί η γκρίνια του Ντόναλντ για την συμπεριφορά του Σκρούτζ έχει σκοπό α) να την αναδείξει στον αναγνώστη, β) είναι πρακτικά ο μόνος που είναι στην θέση να την κάνει.

 

Ο χρωματιστής έχει σήμα κατατεθέν τον ρεαλιστικό ουρανό. Έχει πάλι θέμα με αυτό το συγκεκριμένο το #$%^-χρώμα όμως. Kοιτάξτε αυτές τις φώτο της Πέτρας Ιορδανίας (1,2). Καμιά σχέση. Kαι το Τορόντο έχει πρόβλημα σκουροχρωμίας. Μοιάζει δυστοπικό, μπρουταλιστικό. :P

 

 

ΠΟ.ΔΙ.

 

Πολύ ωραίο σχέδιο!

 

Καλούτσικο σενάριο.

 

Αδιάφορο χρώμα.

 

Εξηγήσεις

 

Κρίμα που υπάρχει πρόβλημα με 2 κεντρικές ιστορίες, και το θέμα είναι ότι το Μυστικό της Επιτυχίας είναι ήδη χωρισμένο σε κομμάτια...

 

Η στήλη του JimR/ Τα μηνύματα του JimR

 

Η "Οι Εκλεκτοί της Τύχης" φαίνεται ενδιαφέρουσα ιστορία. Αν και φαίνεται ότι ο JimR έχει μπερδέψει τους χίπστερ με τους "όμορφους και gentlemen" . :PPP:

 

Tα μηνύματα πρέπει να προσαρμοστούν σε βίντεο, οπού ο Δημήτρης κάθεται απέναντι σε ένα τζάκι, φορώντας μεταξωτή ρόμπα, και καπνίζοντας πολυτελή πίπα, ενώ παίζει κλασική μουσική από πίσω. :P Οι ερωτήσεις ήταν αδιάφορες, πιθανώς επειδή δεν έγινε κάποια ιδιαίτερη διαλογή.

 

Οι Λιθογραφίες του Καρλ Μπάρκς

 

Καλή ιδέα να μπουν, καθώς δεν νομίζω να τις είχαν ξαναδεί οι περισσότεροι ως ολοσέλιδες (πέρα από εξώφυλλα). Τελικά όμως είναι ελαιογραφίες ή λιθογραφίες;

 

Θα ήταν καλό να τις χρησιμοποιούσαν για αναφορά οι χρωματιστές, νομίζω ότι θα βελτίωνε το τελικό αποτέλεσμα αισθητά. :beer:

 

Μονοσέλιδο

 

Πολύ ωραία περιβάλλοντα, ο Ντόναλντ ΟΚ αλλά θέλει κάποια δουλειά. Δεν μου αρέσει που χρησιμοποιεί συννεφάκια από MS Paint.

 

Oι Απαγορεύσεις

 

Σχετικά γνωστά, αλλά καλή επανάληψη.

 

Στο Νέο Τεύχος

 

Το σχέδιο φαίνεται βελτιωμένο, ιδιαίτερα η στάση των παπιών είναι αρκετά δυναμική.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το εξώφυλλο για την ιστορία του επόμενου τεύχους είναι δικό μου γι αυτό σου φαίνεται διαφορετικό. XD

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το εξώφυλλο για την ιστορία του επόμενου τεύχους είναι δικό μου γι αυτό σου φαίνεται διαφορετικό. XD

:lol:

 

Είναι αρκετά καλό. Μακάρι να το δούμε και σε ιστορία. :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΕΥΧΟΥΣ #5

 

Εξώφυλλο - Πολύ αδύναμο το χρώμα στο φόντο, και δεν πάει καθόλου το grain effect στο κεντρικό καρέ.

 

ΚΟΜΙΞ News - Δυναμικό φορμάτ, επιτέλους εικόνες χωρίς stretching. Πολύ ωραία.

 

Παράδοση μετ'(α) εμποδίων

 

Kαλούτσικη ιδέα, για μια μικρή δευτερεύουσα ιστορία. Υπήρχε πρόβλημα με την κύρια ιστορία, οπότε κατανοητό που μπήκε αυτή ως κύρια. Μου άρεσε ιδιαίτερα η σκηνή με το countdown.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της ιστορίας είναι το exposition, που είναι προβληματικό. Τρανό παράδειγμα στην αρχή-αρχή. "Που θα πάει; Θα μου τα δώσει τα 2$" "Ωχ όχι, ο θείος Σκρούτζ! Θα θέλει τα 2$ που του χρωστάω!". Γιατί ήταν απαραίτητο να μάθουμε αυτή την πληροφορία  δύο φορές; Ακόμα και το γεγονός ότι οι χαρακτήρες λένε λεπτομερώς το τι γίνεται, αντί να το εκφράζουν σχετικά ανεπαίσθητα, μέσα απ'τις πράξεις τους, είναι σε κάποιο βαθμό παραβίαση του <a data-ipb="nomediaparse" data-cke-saved-href="http://en.wikipedia.org/wiki/Show,_don" href="http://en.wikipedia.org/wiki/Show,_don" t_tell"="">"show don't tell".

 

Άλλο παράδειγμα: "Γιατί δεν πήρα το αυτοκίνητο μου; Τέλος πάντων...". Είναι προφανές ότι αυτό το κομμάτι μονολόγου μπαίνει μέσα ώστε να καλυφθεί η συγκεκριμένη σεναριακή τρύπα. Αυτό θα μπορούσε να καταπολεμηθεί πάρα πολύ εύκολα με μερικά καρέ οπού ο Ντόναλντ μπαίνει στο 313, το οποίο δεν ξεκινάει. Ή ίσως να συνειδητοποιεί ότι το έχει αφήσει για σέρβις. 

 

Ένα τρίτο και τελευταίο παράδειγμα είναι όταν ο Σκρούτζ κάθεται και εξηγεί το σχέδιο του στον αναγνώστη. Δεν υπήρχε λόγος για κάτι τέτοιο. Αρκούσε το γράμμα στο τέλος. Έτσι η ιστορία θα είχε και ένα σχετικά αστείο τέλος.

 

Σχετικά με τον νέο χαρακτήρα... Ο Ξενοφώντας περιγράφεται πλήρως με το εξής κομμάτι μονολόγου του Ντόναλντ: "είναι χειρότερος απ'τον αδελφό του, τον Φέθρυ!". Δεν έχει να προσφέρει κάτι που δεν προσέφερε ήδη ο Φέθρυ. Δηλαδή το κόνσεπτ είναι ελλιπές. Απ'την άλλη, το design του δεν είναι άσχημο.

 

Δεν έχω να πω κάτι το ιδιαίτερο με το σχέδιο. Διατηρεί την πλαστικότητα του, όπως πάντα. Αλλά θα ήταν καλό να μπει σε μια φόρμα, και να μην γίνεται τελείως ελεύθερα.

 

Το χρώμα κάνει την δουλειά του, αλλά πάλι έχει πέσει πολύ ανοιχτό κιτρινοκαφέ. (~ώχρα; )

 

Σχετικά με το αφιέρωμα, νομίζω το έχω ξαναπεί, δεν θα διαβάζαμε ποτέ "Το σενάριο το σκέφτηκα εγώ, ο Ντόν Ρόσα.". Το όνομα του αρθρογράφου πρέπει να μπαίνει στην αρχή ή στο τέλος, όχι στο κείμενο.

 

Το Πετράδι του Που Γι

 

Το σχέδιο είναι ουσιαστικά ότι καλύτερο έχει κάνει ο JimR ως τώρα. Τα παπιά έχουν βελτιωθεί αρκετά, ακόμα και τα περιβάλλοντα είναι ΟΚ, αλλά οι ανθρωπομορφικοί χαρακτήρες θέλουν ακόμα δουλειά. Και κάτι ακόμα: Αν αυτή η ιστορία ήταν ταινία, ο σκηνοθέτης θα είχε απολυθεί. Θα ήταν καλό να βλέπαμε πιο ενδιαφέρουσες οπτικές γωνίες.

 

Η πλοκή ως τώρα φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα, κρίμα που τελειώνει τόσο σύντομα. Πολύ θετικό που χώνεις πραγματικά μέρη και ιστορικές μικροαναφορές. Από εκεί και πέρα, ξέρω ότι έχεις πρόβλημα με τις ιστορικές πληροφορίες, και η λύση είναι πολύ εύκολη. Μην τις βάλεις αν είναι αχρείαστες. Η αναφορά πχ στον ελβετό Γιόχαν Λούντβιχ Πωστονλένε δεν προχωράει την ιστορία. Άρα δεν έχει λόγο ύπαρξης. ΥΓ. Κι όμως, υπήρχαν γκράφιτι από τότε.

 

Δεν μου αρέσει η συνεχής γκρίνια του Ντόναλντ. Ξέρω ότι πιθανώς είναι κατάλοιπο της Σονόρας, αλλά εκεί η γκρίνια του Ντόναλντ για την συμπεριφορά του Σκρούτζ έχει σκοπό α) να την αναδείξει στον αναγνώστη, β) είναι πρακτικά ο μόνος που είναι στην θέση να την κάνει.

 

Ο χρωματιστής έχει σήμα κατατεθέν τον ρεαλιστικό ουρανό. Έχει πάλι θέμα με αυτό το συγκεκριμένο το #$%^-χρώμα όμως. Kοιτάξτε αυτές τις φώτο της Πέτρας Ιορδανίας (1,2). Καμιά σχέση. Kαι το Τορόντο έχει πρόβλημα σκουροχρωμίας. Μοιάζει δυστοπικό, μπρουταλιστικό. :P

 

 

ΠΟ.ΔΙ.

 

Πολύ ωραίο σχέδιο!

 

Καλούτσικο σενάριο.

 

Αδιάφορο χρώμα.

 

Εξηγήσεις

 

Κρίμα που υπάρχει πρόβλημα με 2 κεντρικές ιστορίες, και το θέμα είναι ότι το Μυστικό της Επιτυχίας είναι ήδη χωρισμένο σε κομμάτια...

 

Η στήλη του JimR/ Τα μηνύματα του JimR

 

Η "Οι Εκλεκτοί της Τύχης" φαίνεται ενδιαφέρουσα ιστορία. Αν και φαίνεται ότι ο JimR έχει μπερδέψει τους χίπστερ με τους "όμορφους και gentlemen" . :PPP:

 

Tα μηνύματα πρέπει να προσαρμοστούν σε βίντεο, οπού ο Δημήτρης κάθεται απέναντι σε ένα τζάκι, φορώντας μεταξωτή ρόμπα, και καπνίζοντας πολυτελή πίπα, ενώ παίζει κλασική μουσική από πίσω. :P Οι ερωτήσεις ήταν αδιάφορες, πιθανώς επειδή δεν έγινε κάποια ιδιαίτερη διαλογή.

 

Οι Λιθογραφίες του Καρλ Μπάρκς

 

Καλή ιδέα να μπουν, καθώς δεν νομίζω να τις είχαν ξαναδεί οι περισσότεροι ως ολοσέλιδες (πέρα από εξώφυλλα). Τελικά όμως είναι ελαιογραφίες ή λιθογραφίες;

 

Θα ήταν καλό να τις χρησιμοποιούσαν για αναφορά οι χρωματιστές, νομίζω ότι θα βελτίωνε το τελικό αποτέλεσμα αισθητά. :beer:

 

Μονοσέλιδο

 

Πολύ ωραία περιβάλλοντα, ο Ντόναλντ ΟΚ αλλά θέλει κάποια δουλειά. Δεν μου αρέσει που χρησιμοποιεί συννεφάκια από MS Paint.

 

Oι Απαγορεύσεις

 

Σχετικά γνωστά, αλλά καλή επανάληψη.

 

Στο Νέο Τεύχος

 

Το σχέδιο φαίνεται βελτιωμένο, ιδιαίτερα η στάση των παπιών είναι αρκετά δυναμική.

Αναλυτικός όπως πάντα :P! Για το χρωματισμό με την Πέτρα έδειξα στο χρωματιστή την πρώτη εικόνα που έχεις εδώ.. Λιθογραφίες/ελαιογραφίες είναι το ίδιο... Ναι έχεις δίκιο στην ιστορία με τον Ντόναλντ που βάλαμε με τον Angel.tze.  Δεν θα ξεχάσω για αυτό που λες με το να βάζω στο τέλος το όνομα. Χαίρομαι που σου αρέσει η ιστορία του Δημήτρη και θα έχει και κάτι σαν spin off να το πω! Χαχα όσο για τα υπόλοιπα που λες για τον Δήμητρη τα λες ωραία και έχεις και ένα δίκιο. Αλήθεια συνολικά πως σου φάνηκε; Το εξώφυλλο του φίλου Digisoul ήταν υπέροχο και μου άρεσε το σχέδιο.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλήθεια συνολικά πως σου φάνηκε;

Mπορεί εν μέρει να είναι θέμα διάθεσης/κούρασης, αλλά δεν ενθουσιάστηκα για να πω την αλήθεια.

 

Το Μετ'Εμποδίων είναι αδύναμο για κεντρική ιστορία, και το Φυλακτό του Που Γι είναι καλό, αλλά πολύ μικρό. Είναι βέβαια καλύτερο απ'το #4, αλλά αυτό ήταν επειδή το Μυστικό της Επιτυχίας ήταν πολύ ελαττωματικό, και πέρα απ'το Duck Weekly, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Mάλλον με κακομάθατε με το #1 και το #3 που έχουν πολύ δυνατές κεντρικές ιστορίες.

 

Ξέρω ότι ο Κρίτων απ'το comicstrades που έχει παρομοίως αυστηρά στάνταρ (αν και είναι πιο ευέλικτος από εμένα όσον αφορά χρώμα και ίσως σενάριο, αλλά ισχύει το αντίθετο όσον αφορά το σχέδιο) το ευχαριστήθηκε ιδιαίτερα, άρα αυτό είναι θετικό.

 

EDIT: Για το μέλλον, επειδή ξαφνικά να βρεθούν αρκετοί ταλαντούχοι και έμπειροι σχεδιαστές δεν είναι εφικτό, θα πρότεινα να σκοτωθείτε στο σενάριο. Πάρτε τις αγαπημένες σας ιστορίες, σπάστε σε κομματάκια την δομή, μάθετε πως χρησιμοποιούν σεναριακές συσκεύες, τι τις κάνει ξεχωριστές, έπειτα εξασκηθείτε στο να γράφετε ρεαλιστικό διάλογο, διάβαστε τον φωναχτά, αν είναι απαραίτητο. Γράψτε τι πληροφορίες θέλετε να περάσετε στον αναγνώστη σε κάθε σκηνή, και δουλέψτε στο να γίνει ανεπαίσθητα και περίτεχνα, όχι ωμά, και με προφανή τρόπο.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά και οι υπόλοιποι μην ντρέπεστε :P. Όταν τελειώσετε το τεύχος εάν μπορείτε να μας κάνετε μια κριτική παρακαλώ...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπον δε θα κανω κριτικη στις ιστοριες γιατι δεν τις εχω διαβασει..

 

Σ'αυτο που θα κανω κριτικη ειναι στο δισελιδο ''κομιξ news''.. υπαρχουν τοσα πολλα λαθη και ορθογραφικα και μεταφραστικα.. ειναι λες και εγινε απλα αντιγραφη απο google translate! δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να γινεται μια μετατροπη της μεταφρασης ετσι ωστε να ''στεκει''! ειναι κριμα γιατι ολα τα αρθρακια για τις ξενες εκδοσεις εχουν μεγαλο ενδιαφερον... (καλο ειναι αυτο το δισελιδο να το αναλαμβανει καποιος μεγαλυτερος σε ηλικια οπως ο JIMR, καποιος δηλαδη που εχει περισσοτερες γνωσεις και ωραιο γραπτο λογο)

 

Σαν συνολο, στη μια ματια που του εριξα, ειναι πολυ καλο και δειχνει μερακι :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπον δε θα κανω κριτικη στις ιστοριες γιατι δεν τις εχω διαβασει..

 

Σ'αυτο που θα κανω κριτικη ειναι στο δισελιδο ''κομιξ news''.. υπαρχουν τοσα πολλα λαθη και ορθογραφικα και μεταφραστικα.. ειναι λες και εγινε απλα αντιγραφη απο google translate! δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να γινεται μια μετατροπη της μεταφρασης ετσι ωστε να ''στεκει''! ειναι κριμα γιατι ολα τα αρθρακια για τις ξενες εκδοσεις εχουν μεγαλο ενδιαφερον... (καλο ειναι αυτο το δισελιδο να το αναλαμβανει καποιος μεγαλυτερος σε ηλικια οπως ο JIMR, καποιος δηλαδη που εχει περισσοτερες γνωσεις και ωραιο γραπτο λογο)

 

Σαν συνολο, στη μια ματια που του εριξα, ειναι πολυ καλο και δειχνει μερακι :)

Μάλιστα... Να σου πω την αλήθεια το δισέλιδο αυτό το αναλαμβάνω εγώ συνήθως αλλά έχω τόσα πράγματα να κάνω για το περιοδικό που ξεφεύγουν ορθογραφικά ώρες ώρες.  Δεν φαίνονται κιόλας μέσα στο φόντο. Συνήθως ξεχνάω να το κοιτάξω ,και πάλι πράγμα κακό αλλά θα προσπαθήσω να το κάνω... Για αυτό και σε παραπάνω ποστ μίλησα και για πιθανά λάθη.... Επίσης σε ευχαριστώ για καλά σου λόγια και αναμένω κριτική για τις ιστορίες και για όποια άλλα κομμάτια θες...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να που έγινα και σημείο αναφοράς! :-)

 

Για το "EDIT" εγκρίνω και επαυξάνω, με την επιφύλαξη ότι έχω δει κάποιες εντυπωσιακές δουλειές στο fan art, οπότε ταλαντούχοι σχεδιαστές ίσως να υπάρχουν. Άλλο. βέβαια, να φτιάξει κανείς μια μονοσέλιδη εικονογράφηση και άλλο δεκάδες επί δεκάδων καρέ για μια ιστορία.

 

Η επαύξηση, που λέω, είναι ότι καλή μεν η πίεση, για να ξέρει κανείς τι αντιμετωπίζουν οι αρχισυντάκτες μηνιαίων περιοδικών, αλλά τη στιγμή που η δουλειά γίνεται από μεράκι και όχι από ανάγκη και αφού δεν βγαίνει στο μήνα (καθυστέρηση στην κυκλοφορία, υλικό που δεν είναι έτοιμο ή παραδόθηκε βιαστικά, έλλειψη χρόνου για ένα προσεκτικό ξαναδιάβασμα, κατά προτίμησιν από κάποιον που δεν έγραψε τα κείμενα) να γίνει το περιοδικό είτε διμηνιαίο είτε να βγαίνει σε ακανόνιστα διαστήματα, όποτε είναι έτοιμο. Με τις διακοπές τού Πάσχα, ας πούμε, θα είναι πολύ δύσκολο να μαζευτεί το υλικό για το νέο τεύχος μέχρι τις 30 του μηνός και να διαμορφωθεί σε περιοδικό.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να που έγινα και σημείο αναφοράς! :-)

 

Για το "EDIT" εγκρίνω και επαυξάνω, με την επιφύλαξη ότι έχω δει κάποιες εντυπωσιακές δουλειές στο fan art, οπότε ταλαντούχοι σχεδιαστές ίσως να υπάρχουν. Άλλο. βέβαια, να φτιάξει κανείς μια μονοσέλιδη εικονογράφηση και άλλο δεκάδες επί δεκάδων καρέ για μια ιστορία.

 

Η επαύξηση, που λέω, είναι ότι καλή μεν η πίεση, για να ξέρει κανείς τι αντιμετωπίζουν οι αρχισυντάκτες μηνιαίων περιοδικών, αλλά τη στιγμή που η δουλειά γίνεται από μεράκι και όχι από ανάγκη και αφού δεν βγαίνει στο μήνα (καθυστέρηση στην κυκλοφορία, υλικό που δεν είναι έτοιμο ή παραδόθηκε βιαστικά, έλλειψη χρόνου για ένα προσεκτικό ξαναδιάβασμα, κατά προτίμησιν από κάποιον που δεν έγραψε τα κείμενα) να γίνει το περιοδικό είτε διμηνιαίο είτε να βγαίνει σε ακανόνιστα διαστήματα, όποτε είναι έτοιμο. Με τις διακοπές τού Πάσχα, ας πούμε, θα είναι πολύ δύσκολο να μαζευτεί το υλικό για το νέο τεύχος μέχρι τις 30 του μηνός και να διαμορφωθεί σε περιοδικό.

Σε κάποιο ποστ εδώ έχω πει ότι εάν έχουμε πρόβλημα με τον χρωματισμό θα βγαίνει σε 2 μέρες... Επίσης, λέω ότι (βέβαια δεν το έχω διευκρινίσει ιδιαίτερα έτσι πως το γράφω) η ημερομηνία είναι ενδεικτική, δεν σημαίνει ότι απόλυτα θα είναι τότε. Θα ποστάρουμε όταν θα είναι έτοιμο εδώ και στο φβ.  Οι αρχισυντάκτες όμως έχουν και μια ομάδα μεγάλη νομίζω, κάποια που δουλεύει (γιατί πρέπει, είναι αναγκαστικό) πάνω στο μηνιαίο περιοδικό που τονίζεις Κρίτων αλλά σωστά τα λες μετά. Όσο για τους σχεδιαστές συμφωνώ σε αυτό που λες. Δεν υπάρχουν όμως και πολλοί για ιστορίες μέχρι στιγμής. Βέβαια και αυτό που λέει ο Tightwad είναι ωραίο αλλά θα κάνει πάρα πάρα πολύ χρόνο να μπει στο περιοδικό κάτι τέτοιο... Ένα τεύχος που θα βγει αρκετά πιο αργά θα υπάρξει στο μέλλον πάντως και θα το έχω ανακοινώσει και μέσω της ημερομηνίας που δεν θα είναι για ένα μήνα αλλά μάλλον για 2. Όσο για το τεύχος 6 ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό τα παιδιά με τις ιστορίες που δεν μπήκαν στο 5. Υλικό πιστεύω θα βρεθεί και έχει ήδη βρεθεί κάποιο... Τώρα, έχουμε και περισσότερο χρόνο να δούμε κάποια πράγματα και πιστεύω θα τα πάμε καλά. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η επαύξηση, που λέω, είναι ότι καλή μεν η πίεση, για να ξέρει κανείς τι αντιμετωπίζουν οι αρχισυντάκτες μηνιαίων περιοδικών, αλλά τη στιγμή που η δουλειά γίνεται από μεράκι και όχι από ανάγκη και αφού δεν βγαίνει στο μήνα (καθυστέρηση στην κυκλοφορία, υλικό που δεν είναι έτοιμο ή παραδόθηκε βιαστικά, έλλειψη χρόνου για ένα προσεκτικό ξαναδιάβασμα, κατά προτίμησιν από κάποιον που δεν έγραψε τα κείμενα) να γίνει το περιοδικό είτε διμηνιαίο είτε να βγαίνει σε ακανόνιστα διαστήματα, όποτε είναι έτοιμο. Με τις διακοπές τού Πάσχα, ας πούμε, θα είναι πολύ δύσκολο να μαζευτεί το υλικό για το νέο τεύχος μέχρι τις 30 του μηνός και να διαμορφωθεί σε περιοδικό.

 

 Θα συμφωνήσω. Ακόμα και με καλό rotation δημιουργών (άλλο μεγάλο θέμα αυτό :P), 1-2 μήνες δεν είναι αρκετοί για πλήρως προσεγμένο σενάριο και σχέδιο. Ένας φοιτητής/μαθητής/εργαζόμενος μπορεί να βγάλει καν σενάριο εντός μήνα, ή θα είναι ένα πρόχειρο πρώτο draft που μεταμφιέζεται ως σενάριο; 

 

Απ'την άλλη, ένας σχεδιαστής θα πρέπει να βγάλει σχέδιο ΚΑΙ μελάνωμα μέσα σε 1-2 μήνες. Δηλαδή, μία ή μισή σελίδα την ημέρα, για μια 30-σέλιδη. Και αυτό το λέω ως κάποιος που μπορεί να σχεδιάσει μόνο (γιόκ μελάνωμα) ~μισή σελίδα στις "καλές" μέρες. Και δεν είναι θέμα τεμπελιάς. Ο χρωματισμός απ'την άλλη, που δεν είναι καν σε flat color, είναι άλλο μεγάλο θέμα...

 

Εγώ βλέπω δυο λύσεις για το πρόβλημα που είτε υπάρχει, ή θα δημιουργηθεί στο μέλλον για οποιαδήποτε ερασιτεχνική προσπάθεια.

 

α) Μικρότερη συχνότητα, αλλά παραμονή τακτικής έκδοσης, γιατί imho, οι προθεσμίες βοηθούν στο να μην χάνεται πολύτιμος χρόνος.

 

β) Να υπάρχουν μόνο μικρές ιστορίες, που προσωπικά δεν θα ήθελα να δω, αλλά το θεωρώ κατανοητό.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η συνολική σύνταξη του τεύχους για μένα είναι άψογη, εκτός απ' τα κάποια ορθογραφικά που είχα προσέξει, κυρίως στα νέα, αλλά όπως ξαναέριξα μια ματιά, νομίζω διορθώθηκαν! Λοιπόν, θα σχολιάσω τις ιστορίες:

 

"Παράδοση μετά Εμποδίων": Έξυπνο σενάριο και πολύ καλό για δεκασέλιδη ιστορία, με δυο χαρακτήρες που δεν είχαμε ξαναδεί στο περιοδικό, με μόνη ένσταση το σημείο, όπου ο Σκρουτζ μας ρωτά αν καταλάβαμε το τέχνασμά του. Πιστεύω ότι πρέπει να αποφεύγονται τέτοιου είδους ερωτήσεις, γιατί είναι σαν να μειώνουν έμμεσα τη νοημοσύνη του αναγνώστη. :P Το σχέδιο είναι καλό με περιθώρια βελτίωσης ως προς τις αναλογίες του σώματος/κεφαλιού κυρίως.

 

"Το Πετράδι του Που-Γι": Το σενάριο μας προετοιμάζει για μεγάλα πράγματα και μέχρι τώρα είναι πολύ καλό! Το σχέδιο το ίδιο, απλά πιστεύω ότι ο δημιουργός μπορεί να βελτιώσει το background, κυρίως τα κτήρια. Η λεπτομέρεια στο σχέδιο μ' αρέσει!

 

"ΠΟ.ΔΙ.": Το σενάριο απλά ήταν κάτι που δεν το περίμενα και ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, είχε φαντασία! Είναι πολύ καλό! Το σχέδιο το ίδιο.

 

Το μονοσέλιδο το βρήκα αρκετά καλό τόσο σε σχέδιο όσο και σε σενάριο, το οποίο κυμαίνεται σε συνηθισμένα πλαίσια, και πλούσιο background!

 

Πιστεύω ότι είναι απ' τα καλύτερα τεύχη της ΚΟΜΙΞ Wiki και, παρά την πατάτα των αρχικών σχεδιαστών, δημοσιεύτηκε χωρίς να χάσει την ποιότητά του.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3511 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

με δυο χαρακτήρες που δεν είχαμε ξαναδεί στο περιοδικό

Κατ' αρχάς σ' ευχαριστούμε! Ποιοι είναι οι ήρωες που ήταν καινούριοι εκτός από τον Ξενοφώντα; Ο Βρούτος; Ο ταχυδρόμος; Ποιος;

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Nομίζω αναφέρεται στον Φεθρυ, που πράγματι πρωτοεμφανίζεται στο fanzine.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3511 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Nομίζω αναφέρεται στον Φεθρυ, που πράγματι πρωτοεμφανίζεται στο fanzine.

Α εγώ νόμιζα πως μιλούσε για καινούργιους ήρωες!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πράγματι, στον Φέθρυ αναφέρομαι! ;) Δεν το εξέφρασα με σωστό τρόπο...

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Α εγώ νόμιζα πως μιλούσε για καινούργιους ήρωες!

Ωραία η ιδέα του Ξενοφώντα Ντακ και της ιστορίας που προετοιμάζεις για να εξηγήσεις πώς μπήκε στη ζωή του Ντόναλντ!

 

 

Γενικά μ άρεσε πολύ σαν τεύχος!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μετά από αρκετή καθυστέρηση για λόγους που θα διαβάσετε στη σελίδα 6, το έκτο τεύχος του περιοδικού μας κυκλοφορεί.
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενημερώθηκε το πρώτο ποστ με λινκ του έκτου τεύχους και το εξώφυλλο του! Θα ήθελα για άλλη μια φορά τον DigiSoul για το υπέροχο του εξώφυλλο και ας μην μπήκε ολόκληρη η ιστορία.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμμμ... κοντά 10 μέρες και ακόμα κριτικές... Λέτε να ανησυχήσω; :P

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3511 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

 

θα κάνει κάποιος κριτική; Έχει κάτι να πει;

 

Btw, έχουμε φοβερά νέα για το περιοδικό και γενικότερα για την ΚΟΜΙΞ Wiki. Αναμένεται! :banana:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τελικά το τεύχος  #7 πότε θα ετοιμαστεί;;; :thinking: Ανυπομονούμε!!! :D

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά το τεύχος  #7 πότε θα ετοιμαστεί;;; :thinking: Ανυπομονούμε!!! :D

Μας πήρε πολύ η ιστορία του Angel.tze... Είναι 25 σελίδες :P. Στα σίγουρα στις 10 Ιούλη θα είναι έτοιμο! Μπορεί και πιο νωρίς θα βάλω ποστ εδώ ;)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τέλεια! :yahoo:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αργήσαμε λόγω του χρωματισμού της μεγάλης ιστορίας αλλά και λόγω των σημαντικών αλλαγών του τεύχους 8! Λοιπόν φίλοι μου το έβδομο τεύχος του περιοδικού είναι εδώ:D  Για να προλάβω τον Tightwad, το περιοδικό θα γίνει διμηνιαίο αλλά αυτό θα πραγματοποιηθεί μετά από 2 τεύχη καθώς έχουμε ήδη ιστορίες για τα επόμενα 2 και είναι αποφασισμένες. Μόνο ο χρωματισμός είναι το κύριο μέλημα για το τεύχος μετά το 8... Επίσης ενημερώθηκε το πρώτο ποστ! :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν φίλοι μου θέλουμε να αλλάξουμε το λογότυπο του περιοδικού... Μπορείτε να μπείτε εδώ σας παρακαλώ για να ψηφίσετε;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

To 2!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3511 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εγω θα προτιμούσα το 4! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.