Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερηρωικη Βοηθεια - Οδηγος επιβιωσης για εναν ασχετο


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γεια σε ολους!!

 

Το σκεφτομουν εδω και καιρο τωρα, και αποφασισα οτι τωρα ηρθε η ωρα, να κανω το μεγαλο βημα, και να ζητησω τα φωτα σας, γυρω απο μια κατηγορια, που δεν εχω την παραμικρη ιδεα. Υπερηρωικα. :pinokio:

 

Καθημερινα διαβαζω διαφορα τοπικς, και θαυμαζω τις απειρες γνωσεις ατομων της κοινοτητας μας, πανω σε αυτη την κατηγορια κομιξ. Τι λοιπον, αποζητα ενας ορκισμενος ντιζνεακιας, στον ματαιο τουτο κοσμο των υπερμουσκουλων?

 

Λοιπον, οι σκεψεις μου ειναι οι εξης. Θα ηθελα αν γινεται, ολοι εσεις οι γνωστες αυτων των κομιξ (μπατμαν σουπερμαν x-men spiderman ktl ) να μπειτε στη θεση μου, δηλαδη στη θεση καποιου ασχετου με ολα αυτα, και να μου προτεινετε πως θα ξεκινουσατε με ολα αυτα, τι κομιξ περιπου θα επιλεγατε, ποια ξεχωριζουν, κτλ.

 

Τωρα θα μου πειτε, τι ζητας, υπαρχουν εκατονταδες κομιξ σ αυτη την κατηγορια. Απλα δε ξερω καθολου πως να ξεκινησω, τι να προτιμησω, τι αξιζει, τι οχι, γενικα σε τι να δωσω μια ευκαιρια, ωστε γενικα να απαγκιστρωθω απ το 100% ντιζνευ+γαλλικα.

 

 

Για παραδειγμα, τα μοναδικα 2 τευχη που ειχα ποτε, σχετικα με αυτη την κατηγορια, ηταν τα εξης:

 

X-MEN adventures τομος 1 modern times, και απο spider-man adventures, το τευχος 11 με τον Χομπγκομπλιν.

 

Και τα 2 , μου ειχαν αρεσει παρα πολυ. Ισως ενα κλικ παραπανω, οι x-men, λογω πλουραλισμου. Απλα δεν τα συνεχισα, γιατι τοτε προτιμουσα να παιρνω τα Ποπαυ του Δραγουνη. Anyway.

 

Θα μου προτεινατε να κοιταξω να βρω τα υπολοιπα τευχη/τομους αυτων των 2 σειρων, που ηδη ειχα παρει μια γευση και μου ειχαν αρεσει?? Και τι αλλο θα μπορουσατε να προτεινετε??

 

Περιμενω την αποψη-γνωμη ολων σας, οσες περισσοτερες τοσο το καλυτερο για μενα, για να μαθω οσο περισσοτερα πραγματα γινεται.

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για την υπομονη σας να διαβασετε αυτο το κατεβατο. :frape:   :efxaristo: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9722
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για υπερηρωικά θα πρότεινα σειρές με Daredevil, Black Panther, Witchblade και γιατί όχι Green Arrow. Είναι μια καλή αρχή. Εκτός αν θες πιο σκοτεινά οπότε θα σε κατεύθυνα σε Darkness ή Spawn.

Επεξεργασία από Glacier Star
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Για υπερηρωικά θα πρότεινα σειρές με Daredevil, Black Panther, Witchblade και γιατί όχι Green Arrow. Είναι μια καλή αρχή. Εκτός αν θες πιο σκοτεινά οπότε θα σε κατεύθυνα σε Darkness ή Spawn.

το λεει και το ονομα, ε?? :lol :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9722
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ε, ναι μην τυχόν και πας για "μικρό μου πόνυ" και βρεθείς να διαβάζεις για κομμένα κεφάλια... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ε, ναι μην τυχόν και πας για "μικρό μου πόνυ" και βρεθείς να διαβάζεις για κομμένα κεφάλια... :lol:

χαχαχαχαχα οκ got it :best:

αποθηκευω τις προτασεις σου (προφανως δε γνωριζω τιποτα απο τα αναφερομενα :lol: ) και ευχαριστω πολυ Κατεριναααα :flower2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και τα δύο κόμικς που είχες βασίζονται σε σειρές κινουμένων σχεδίων και δεν αντικατοπτρίζουν απαραίτητα το τι θα βρεις σε κανονικές σειρές. Θες κάτι παρόμοιο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και τα δύο κόμικς που είχες βασίζονται σε σειρές κινουμένων σχεδίων και δεν αντικατοπτρίζουν απαραίτητα το τι θα βρεις σε κανονικές σειρές. Θες κάτι παρόμοιο;

Το κακο ειναι οτι δεν εχω την παραμικρη ιδεα. Οποτε, τι να απαντησω? Το σιγουρο ειναι οτι π.χ. εκεινα, μου αρεσαν. Αλλα δε ξερω ποια ειναι η διαφορα τους, σε σχεση με αυτα που εσυ αναφερεσαι!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγω θα ξεκινησω με μια μικρη ερωτηση: Ποιος χαραχτηρας σου αρεσει? Ποιος ,δηλαδη, νιωθεις οτι σου ταιριαζει και ενδιαφερεσαι να μαθεις την ιστορια του? Σου αρεσει ο Batman? Ξεκινα με το Year One του Miller. Aπλως, προσδιορισε λιγο ποιοι χαραχτηρες σου αρεσουν για να ξερω που θα κινηθω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγω θα ξεκινησω με μια μικρη ερωτηση: Ποιος χαραχτηρας σου αρεσει? Ποιος ,δηλαδη, νιωθεις οτι σου ταιριαζει και ενδιαφερεσαι να μαθεις την ιστορια του? Σου αρεσει ο Batman? Ξεκινα με το Year One του Miller. Aπλως, προσδιορισε λιγο ποιοι χαραχτηρες σου αρεσουν για να ξερω που θα κινηθω.

Πολυ ωραια ερωτηση, thank you!!! Λοιπον, ο Μπατμαν, οχι δε με τραβαει τοσο, εχοντας δει τις απειρες ταινιες του, θεωρω αρκετα κλασσικο το story πανω στο οποιο παταει. Spiderman, χμ νομιζω μ αρεσει αρκετα παραπανω. x-men, ακομα περισσοτερο, λογω του πληθους των ηρωων, ετσι ο καθενας δινει το στιγμα του και υπαρχει μεγαλυτερη εναλλαγη και ευελιξια, επισης μ αρεσει και η κοντρα μεταλλαγμενων-κυβερνησης. Χμ , τι αλλο ξεχναω...

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Απλά, αν θες να διαβάσεις κάτι με χαρακτήρες που ήδη γνωρίζεις, ετοιμάσου να δεις αρκετές διαφορές με τους τίτλους που έχεις διαβάσει. Αν πάλι θες μια γενική εισαγωγή στα υπερηρωικά, οι προτάσεις θα είναι ανάλογες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Απλά, αν θες να διαβάσεις κάτι με χαρακτήρες που ήδη γνωρίζεις, ετοιμάσου να δεις αρκετές διαφορές με τους τίτλους που έχεις διαβάσει. Αν πάλι θες μια γενική εισαγωγή στα υπερηρωικά, οι προτάσεις θα είναι ανάλογες.

Καταλαβα. Χαος, οπως το περιμενα. :D

 

Σε περιπτωση που διαβασω κατι με τους γνωστους αυτους χαρακτηρες, η διαφορα περα απο το σχεδιαστικο μερος, ειναι και στην ιστορια? Τι εννοω, υπαρχει η κανονικη ιστορια του μπατμαν του σουπερμαν κτλ κτλ , ενω π.χ. αυτα απο τη modern times ηταν απλα βασισμενη στα κινουμενα σχεδια και δεν ηταν το πραγματικο σεναριο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κάπου υπάρχει ένα αντίστοιχο τόπικ που έχει διάφορες προτάσεις σε παρόμοια ερώτηση...  Νομίζω τόπικ του Dark Chris...  Ελπίζω κάποιος να το παραθέσει γιατί εγώ δεν το βρίσκω τώρα :)

 

Πάντως ως γενικές αρχές να πω τα εξής (α) σε κάθε κόμικ, τεράστιο ρόλο παίζει το ποιοι είναι οι δημιουργοί. Άλλο πράγμα ο Batman που δούλεψε ο Frank Miller και άλλο οι κοινές οδοντόπαστες :) (β) Πάρα πολλές φορές ένα mini series ή κάποιο arc story εκθειάζονται αλλά από τους φαν του χαρακτήρα καθαρά διότι είναι κάτι το τελείως διαφορετικό. Για παράδειγμα το Superman Red Son είναι ωραίο κόμικ (λέμε τώρα... ;) ), αλλά για να το εκτιμήσεις, θα πρέπει πρώτα να έχεις διαβάσει καμιά κατοστή άλλα Superman. Ειδάλλως ο Superman ως κάποιος που μεγάλωσε στην ΕΣΣΔ δεν πρόκειται να σε θέλξει. Και αυτό ισχύει και για τα περισσότερα origin stories. Ενδιαφέρον το να μάθεις πως έγινε ο Wolverine, πως έγινε ο Superman, πως έγινε ο Batman κ.ο.κ., αλλά για να σε νοιάξει αυτό, θα πρέπει πρώτα να σου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον ο χαρακτήρας.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ευχαριστω για τις πληροφοριες Germ, ναι αυτο το τοπικ που λες και εγω καποτε το ειχα εντοπισει, αλλα σημερα που προσπαθησα να το ξανα βρω, δεν τα καταφερα. Πιστευω θα μου φανει χρησιμο.

 

Γενικα, θεωρειτε οτι δεν αξιζει να διαβασω αυτες τις 2 σειρες της modern times, και να παω σε κατι καλυτερο, ή να ξεκινησω απο κατι αλλο, πανω στους συγκεκριμενους ηρωες (x-men , spiderman) ?? ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καταλαβα. Χαος, οπως το περιμενα. :D

 

Σε περιπτωση που διαβασω κατι με τους γνωστους αυτους χαρακτηρες, η διαφορα περα απο το σχεδιαστικο μερος, ειναι και στην ιστορια? Τι εννοω, υπαρχει η κανονικη ιστορια του μπατμαν του σουπερμαν κτλ κτλ , ενω π.χ. αυτα απο τη modern times ηταν απλα βασισμενη στα κινουμενα σχεδια και δεν ηταν το πραγματικο σεναριο?

Όταν μεταφέρεται κάποιο κόμικ σε άλλο φορμά, λογικό είναι να έχει διαφορές. Οπότε ναι, έχει τεράστιες διαφορές αλλά και πολλά κοινά. Εδώ ακόμα και στα κόμικς, υπάρχουν εναλλακτικές μορφές των ίδιων χαρακτήρων να τρέχουν παράλληλα με τους κανονικούς, όπως σου είπε και ο Νίκος. Τώρα, για το αν αξίζει να διαβάσεις τις συνέχειες από αυτές τις σειρές, δεν πιστεύω πως είναι αυτό το ζήτημα. Εφόσον σου άρεσαν, φυσικά και να τα διαβάσεις. Απλά, αν θες να κάνεις το επόμενο βήμα διαβάζοντας άλλες ιστορίες, πρέπει να ξέρεις εκ το προτέρων πως δεν θα είναι στο ίδιο ύφος.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45797
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η μόνη μου τακτική επαφή με υπερηρωικά είναι τα Σούπερμαν του Ψαρόπουλου. Πέραν από αυτά, έχω διαβάσει από Anubis (και μου άρεσαν)

 

Batman: Year One

Batman Hush

Superman Birthright

Marvel Knights Spiderman (2 τόμοι από Anubis)

 

Και στα αγγλικά το Crisis on Infinite Earths, το πρώτο μεγάλο σημαντικό event τέτοιου μεγέθους αν δεν απατώμαι. Ίσως να θέλεις να τους ρίξεις μια ματιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Eυχαριστω πολυ και εσενα Γιωργο, τα σημειωνω ολα οσα μου προτεινετε παιδια, ωστε να κατευθυνθω σωστα. Πολυτιμες οι συμβουλες σας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

υπάρχει κι αυτο το τόπικ με το ίδιο θέμα ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο κομικ οπως τα Batman Year One / Superman Earth One/ Superman Birthright που γραφτηκαν κυριως για να φερουν νεους αναγνωστες και ειναι πολυ καλα. Επισης πολυ προσφατα η DC εκανε reboot ολο το συμπαν της, οποτε θεωρητικα οποια σειρα και να αρχισεις απο το πρωτο τευχος (εχουν βγει περιπου 20-22 τευχη μεχρι τωρα για καθε τιτλο) δεν θα εχεις προβλημα. Απο τα καινουρια της DC σου προτεινω το Batman . Ακομα αφου λες πως σου αρεσαν οι X-Men , η Marvel εκανε και αυτη προσφατα relaunch στους τιτλους με τους X-Men , ενταξει εδω χρειαζεται να ξερεις πανω κατω τι παιχτηκε πιο πριν αλλα δεν ειναι και τοσο απαραιτητο, ασε που μπορεις να το μαθεις με ενα γρηγορο ψαξιμο στην wikipedia , δεν ειναι δα και προχωρημενα μαθηματικα :P

 

Ακομα τωρα προσφατα διαβασα τον πρωτο τομο Hawkeye και μου αρεσε πολυ παρολο που δεν εχω ιδεα απο το τι κανουν οι Avengers αυτο τον καιρο. Επισης ριξε μια ματια στα Marvel Knights Spiderman-1:Άνιση Αναμέτρηση  και Marvel Knights Spiderman-2:Δηλητήριο . Ειναι πολυ καλη ιστορια και μπορεις να την παρακολουθησεις ακομα και αν η μονη σου επαφη με τον κοσμο του spidey ειναι απο τις ταινιες.

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ορίστε ένα πολύ χρήσιμο θέμα. Θα επανέλθω αργότερα με τις προτάσεις μου. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Λοιπόν κοίτα...

Καταρχάς τα κόμικ με τον Μπάτμαν ή τον Σούπερμαν είναι 100 φορές καλύτερα απ' ότι τις ταινίες τους.

Επίσης, θα σου πρότεινα μιας και σου αρέσουν οι x-men (λόγο της πληθότητας ηρώων που λες) να δοκιμάσεις την Justice League (JL) που είναι όλοι οι γνωστοί-άγνωστοι 

ήρωες :P (Σούπερμαν, Wonder Woman κτλ...)

 

Θα σου πρότεινα βεβαίως να διαβάσεις DC και όχι Marvel :idea:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είχα κάνει και γω ένα παρόμοιο θέμα πριν από κανα 2 χρόνια :thinking:

Δεν το βρήκα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπόν κοίτα...

Καταρχάς τα κόμικ με τον Μπάτμαν ή τον Σούπερμαν είναι 100 φορές καλύτερα απ' ότι τις ταινίες τους.

Επίσης, θα σου πρότεινα μιας και σου αρέσουν οι x-men (λόγο της πληθότητας ηρώων που λες) να δοκιμάσεις την Justice League (JL) που είναι όλοι οι γνωστοί-άγνωστοι 

ήρωες :P (Σούπερμαν, Wonder Woman κτλ...)

 

Θα σου πρότεινα βεβαίως να διαβάσεις DC και όχι Marvel :idea:

 

ευχαριστω πολυ παιδια, ειλικρινα σας ευχαριστω. Ερωτηση ασχετου: ποια ειναι η διαφορα μεταξυ marvel και dc? συγνωμη που ρωταω την αλφαβητα, αλλα δεν εχω ιδεα παιδια, συγνωμη. Να στε καλα :D παω να πιω εναν καφε και το βραδυ θα σας ξανα ευχαριστησω για τις νεες σας προτασεις :PPP:

 

Είχα κάνει και γω ένα παρόμοιο θέμα πριν από κανα 2 χρόνια :thinking:

Δεν το βρήκα :P

xaxaxa απ οτι καταλαβα ειμαστε ενα τσουρμο εμεις που κανουμε/καναμε τετοιο θεμα καποτε, και δεν τα βρισκουμε τωρα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Η DC και Marvel ειναι διαφορετικες εταιρειες comics. Για να στο πω πιο απλα, οι Batman, Superman, Wonder Woman, Green Lantern ανηκουν (ως χαρακτηρες) στην DC και οι Spider-man, X-Men, Hulk e.t.c. ανηκουν στnν Μarvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είναι απλό.Δες ποιοι χαρακτήρες σου αρέσουν.Κάνε μια λίστα και πόσταρε τους :) Οι ειδικοί θα σου προτείνουν :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ποια είναι η διαφορά; Όποια είναι και η διαφορά μεταξύ Disney και Warner (Bugs, Daffy κτλ.). 

 

Πρόσφατα, η DC έκανε reboot, δηλαδή καθάρισε την περισσότερη από την ιστορία της και άρχισαν ουσιαστικά από την αρχή οι περισσότεροι χαρακτήρες. New 52 το λένε το όλο πρόγραμμα και αρχικά βγήκαν 52 σειρές από το #1. Θες ας πούμε να διαβάσεις σύγχονες ιστορίες Batman για να είσαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στις τωρινές ιστορίες; Διαβάζεις το Batman #1 ή το Batman and Robin #1 (παραδείγματα που θα σου συνιστούσα). Όλος ο σκοπός του προγράμματος αυτού είναι για αναγνώστες σαν εσένα. 

 

1 χρόνο μετά (φθινόπωρο 2012), η Marvel έκανε κάτι αντίστοιχο, το Marvel NOW!, αλλά πολύ πιο επιτυχημένο για μένα. Ξεκίνησε περίπου το 90% των σειρών της από το τεύχος #1, χωρίς να σβήνει την ιστορία των προηγούμενων ετών, παραμένοντας προσιτό για αναγνώστες σαν εσένα. Ουσιαστικά, έγινε ένα μεγάλο γεγονός (Avengers vs. X-Men), το τέλους του οποίου έφερε μια νέα εποχή στο Marvel Universe. 

 

Marvel NOW! >>> New 52

 

Υπάρχει η επιλογή φυσικά να διαβάσεις κλασσικές ιστορίες που δεν χρειάζονται να έχεις διαβάσει πολλές άλλες ιστορίες για να εκτιμήσεις. Π.χ. το Batman: Year One, το Long Halloween και η συνέχεια του, το Dark Victory. Και φυσικά υπάρχει το Hush, που έχει το προσιτό και ελκυστικό σχέδιο του Jim Lee και σου συστήνει πολλούς καλούς και κακούς. Βέβαια κάτι παρόμοιο κάνει και το Long Halloween (ίδιος συγγραφέας), αλλά δεν είναι ο Batman ο γ@μ@τος τύπος που ξέρουμε από τις ταινίες και το σχέδιο ίσως δεν σου αρέσει τόσο. 

 

Από X-Men είσαι πολύ τυχερός φίλε..... Υπάρχουν άπειρες καλές ιστορίες. Θα σου προτείνω πιο σύγχρονες: Astonishing X-Men του Whedon, τα Uncanny X-Men του Kieron Gillen, το X-Factor του Peter David και το Uncanny X-Force του Remender, για πιο dark καταστάσεις. Και υπάρχουν και οι X-σειρές του Marvel NOW!, οι οποίες είναι πάρα πολύ καλές σχεδόν όλες. All-New X-Men, Uncanny X-Men, X-Men, Wolverine and the X-Men, Cable and the X-Force κτλ. 

 

 

Μπορείς βέβαια να διαβάσεις και κάποιο event/crossover (έτσι ονομάζονται οι κεντρικές ιστορίες που συμμετέχουν πάρα πολύ χαρακτήρες και υπόσχεται ότι θα αλλάξει πολλά πράγματα, σπάνια όμως αλλάζει ολικά το σύμπαν), από τα οποία μπορείς να  μάθεις τα βασικά για διάφορους άγνωστους και μη χαρακτήρες. Identity Crisis π.χ. Έχει ένα κεντρικό μυστήριο για έναν δολοφόνο που σε κρατάει, σου συστήνει πολλούς χαρακτήρες και εμφανίζονται πάρα πολύ χαρακτήρες. Civil War από πλευράς Marvel, ή Secret War ή House of M. 

 

Εγώ πάντως συστήνω με τα χίλια NOW! και New 52. Ψάξε τις σειρές τους, δες ποιες σε κάνουν κλικ (με βάση και το σχέδιο) και αν θες εύκολους τρόπους να τα διαβάσεις χωρίς να πληγωθεί η τσέπη σου, εδώ είμαστε εμείς. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα κάνει και γω ένα παρόμοιο θέμα πριν από κανα 2 χρόνια :thinking:

Δεν το βρήκα :P

βρεθηκε και το τόπικ του θλιμμενου μπούφου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εντωμεταξύ, το παλικάρι έχει αναφέρει ότι δεν τρελαίνεται να διαβάσει Batman και όλοι Batman πάτε και του συστήνετε.  :lol:

 

Εφόσον γουστάρεις X-Men, η μια σου επιλογή είναι ξεκάθαρα το Astonishing X-Men που σου έχουν ήδη προτείνει. Η άλλη είναι το Dark Phoenix Saga των Claremont & Byrne. Ναι δεν είναι ιστορία της τρέχουσας χιλιετίας και ο τρόπος γραφής διαφέρει (είσαι ήδη εξοικειωμένος με παλιές εκδόσεις, απ' ότι καταλαβαίνω, έτσι;  ;) ) , αλλά είναι η ραχοκοκαλιά στην οποία στηρίζεται όλο το οικοδόμημα που λέγεται X-Men. Μπορείς είτε να το διαβάσεις στα Αγγλικά, είτε αν το θες στα Ελληνικά, να ψάξεις τα X-Men της Μαμούθ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μέχρι σχετικά πρόσφατα δεν είχα καμία απολύτως επαφή με τα υπερηρωικά κόμικς. Έτσι θα σου γράψω τι έχω διαβάσει προς το παρόν. Επειδή θεωρώ ότι είναι μπάχαλο οι κόσμοι τόσο της DC όσο και της Marvel δεν ακολουθώ κάποια σειρά αλλά επιλέγω ιστορίες που βρίσκω ότι έχουν κάποιο ενδιαφέρον. Επομένως δεν ξέρω αν καλύπτω την απορία σου αλλά ότι ακολουθεί στο συστήνω για διάβασμα τουλάχιστον: 

 

Από ελληνικές εκδόσεις: LokiMarvel Knights Spiderman-1:Άνιση ΑναμέτρησηMarvel Knights Spiderman-2:ΔηλητήριοBatman:Ο σκοτεινός Ιππότης ΕπιστρέφειCivil WarUltimates 1:ΥπεράνθρωποιUltimates 2:Εθνική ασφάλεια και Superman Birthright.

 

Από ξένες εκδόσεις: Superman Red Son, Batman The Black Mirror, Absolute Kingdom Come.

 

 

Τα παραπάνω αποτελούν απάντηση σχετική με το θέμα. Αν όμως θες απλά να διαβάσεις και κάτι άλλο πέρα από Disney και BD, οι υπερήρωες δεν είναι η μόνη σου επιλογή. Υπάρχουν πάρα πολλές άλλες σειρές που αξίζουν πολύ περισσότερο το χρόνο και το χρήμα σου (π.χ. οτιδήποτε από Vertigo)

 

:beer:

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ξεκιναω. Ειστε υπεροχοι.

 

Η DC και Marvel ειναι διαφορετικες εταιρειες comics. Για να στο πω πιο απλα, οι Batman, Superman, Wonder Woman, Green Lantern ανηκουν (ως χαρακτηρες) στην DC και οι Spider-man, X-Men, Hulk e.t.c. ανηκουν στnν Μarvel.

 

Α μαλιστα... Χμ για να ειμαι ειλικρινης, νομιζω οτι τεινω να αγαπησω ηδη την Marvel, παρα την DC. :D

 

Χμ, δε ξερω, ισως ειμαι απλα άμπαλος και κομιξικα αγραμματος να κρινω, και κρινω λαθος, και καθομαι και σας λεω οτι δε με τραβαει η κατ εμε απλη δομη του πυρηνα batman-superman (ο μεν να σωζει την Γκοθαμ, ο δε να σωζει οποιον σταθει και βρεθει σκιζοντας τα ρουχα και πετωντας, η τουλαχιστον αυτη η εικονα εχει αναπτυχθει στα ματια μου) .

 

Με εξιταρε ο spiderman, απο τους μονοηρωες, μ αρεσε ο Πιτερ Παρκερ σαν χαρακτηρας, ακομα και το σχεδιο σ αυτο το τευχος της modern times μ αρεσε, ισως επειδη το βρηκα πολυ οικειο μου και απλο. Δε μ αρεσουν τα πολυ συνθετα και σκοτεινα μαλλον. Και για τους x-men, σας ειπα γιατι μ αρεσε, ειναι πολλοι χαρακτηρες, υπαρχει ομαδικοτητα, διαφορετικα skills ο καθενας, υπαρχει πληθος κακων, παιζει μεσα και η "κακια" αμφιλεγομενη κυβερνηση, ολα αυτα σ ενα πακετο, χμ, με τραβηξε εμενα τον αδαη. Φλυαρω ομως. :P

 

Είναι απλό.Δες ποιοι χαρακτήρες σου αρέσουν.Κάνε μια λίστα και πόσταρε τους :) Οι ειδικοί θα σου προτείνουν :)

 

νομιζω οτι απ αυτους τους βασικους, μ αρεσουν αυτοι που προανεφερα. Οι αλλοι λογικα θα μ αρεσουν οταν θα ερθω σε επαφη καποια στιγμη. Επισης νομιζω θα μ αρεζε μια συγκρουση πολλων ηρωων. Δε ξερω αν υπαρχουν τετοια, λογικα θα υπαρχουν, ξερω γω πολλοι ηρωες εναντιον πολλων αλλων, κατι πιο χυμα.

Εισαι μοναδικη, τα ανακαλυψες ολα εν τελει :efxaristo:

 

@darkchris ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου και τις πληροφοριες!!! :xm:

@greekcomicfan τα ιδια ισχυουν και για σενα. Νομιζω οτι μπηκες αρκετα στο κλιμα μου, να σαι καλα. Ξεχασα να κανω μια διευκρινηση, προτιμω μονο ελληνικα, θα απεφευγα τευχη στα αγγλικα, αν και γνωριζω αγγλικα, προτιμω στα κομιξ να διαβαζω μεταφραση πιο ξεκουραστα, κουσουρι μου. :blob7:

 

edit Βασιλη να εισαι καλα και εσυ φιλε :D

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

@saveapenguin Τα λες τέλεια, μόνο δύο "παρατηρήσεις":

 

1) Το Red Son υπάρχει και στα ελληνικά σε 6 τεύχη. 

2) Γιατί την Absolute του Kingdom Come; :P

 

 Ξεχασα να κανω μια διευκρινηση, προτιμω μονο ελληνικα, θα απεφευγα τευχη στα αγγλικα, αν και γνωριζω αγγλικα, προτιμω στα κομιξ να διαβαζω μεταφραση πιο ξεκουραστα, κουσουρι μου. :blob7:

 

Από αυτές τις νέες σειρές που ανέφερα, στα ελληνικά υπάρχει τo Iron Man της Anubis που κυκλοφορεί τώρα, ενώ έχει βγάλει και το πρώτο arc της JL σε τόμο. 

 

Τώρα που το σκέφτομαι, τσίμπα και το Superman της και το Amazing Spider-Man που δείχνει κάποια πάρα πολύ σημαντικά γεγονότα για τον Peter. 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.