Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερηρωικη Βοηθεια - Οδηγος επιβιωσης για εναν ασχετο


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ultimates v1+v2 (το πρώτο έχει μεταφραστεί από Anubis. Δεν θυμάμαι για το δεύτερο)

Ultimate X-Men τα πρώτα 20-40 (μεταφρασμένα από Anubis)

Rising Stars του Straczynski

Top 10 του Alan Moore

Batman The Long Halloween (και δε με νοιάζει άμα δεν σου αρέσει ο Batman :P αυτό είναι noir αστυνομικό και ελάχιστη σχέση έχει με τις 1000+1 αηδίες που κυκλοφορούν εκεί έξω)

 

Και βλέπουμε για μετά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Σουπερ!!!!!

Το ειχα φανταστει οτι θα παρω πληθος πληροφοριων και διαφορετικων αποψεων, και γενικα θα μου ανοιξετε τα ματια. Νομιζω πως ηδη εχω ψιλοσχηματισει στο μυαλο μου εναν πυρηνα. Θα ξεκινησω με ενα ποτ πουρι οσων μου προτεινατε παιδια, σιγα σιγα και οσο μπορεσω να το σηκωσω οικονομικα, γιατι εχω και τα Ντιζνευ στη μεση (βλεπω να τα αφηνω εντελως αυτα, βαρατε ελευθερα :hit::P  )

 

Σε ενα 20ημερο που τελειωνω εξεταστικη, θα προσπαθησω να το αρχισω. + Και τα τευχη της modern times που σας ελεγα στην αρχη, απ οτι ειδα πουλιουνται και φθηνα, οποτε νομιζω θα μου καθησει πολυ βολικα να τα βρω/αγορασω!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

οσο μπορεσω να το σηκωσω οικονομικα

 

use the force internet :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@Σκοτεινό Χρήστο:

 

Δεν έχω αυτή την έκδοση του Come αλλά αυτή έβγαλε το άμαζον φάτσα φόρα. Πάντως είναι πολύ ωραία ιστορία, σε μια άλλη ζωή που θα έχω περισσότερα λεφτά για κόμικς θα την ήθελα και την absolute!  :spidey_yeah_that:

 

Για το Red Son δεν το ήξερα για τα τεύχη, πάντως σαν ιστορία είναι καταπληκτική. Από όλα όσα έχω αγοράσει σε υπερηρωικά είναι το αγαπημένο μου. (εκτός από μπάτμαν βεβαίως βεβαίως)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και μου ήρθε η φώτιση λέμε. Και το έκανα τις προάλλες αφιέρωμα. Invincible. Συνδυασμός Spider-Man και Superman. Μπορεί να μην είναι κάποιος γνωστός ήρωας, αλλά έχει ότι θα έβλεπες σε κάποιον παραδοσιακό Marvel/DC τίτλο. Εξαιρετικότατο και το καλό είναι ότι η σειρά που πρέπει να διαβάσεις είναι μία. Δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα.

 

Τσιμπάς το πρώτο τομάκι. Λάθος, στο δίνω εγώ τσάμπα. Και από εκεί και αν σου αρέσει φυσικά, τα παίρνεις με την σειρά. :beer:

 

EDIT: Τα τοπ 5 Superman κόμικς για νέους αναγνώστες.

 
Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

 

Και μου ήρθε η φώτιση λέμε. Και το έκανα τις προάλλες αφιέρωμα. Invincible. Συνδυασμός Spider-Man και Superman. Μπορεί να μην είναι κάποιος γνωστός ήρωας, αλλά έχει ότι θα έβλεπες σε κάποιον παραδοσιακό Marvel/DC τίτλο. Εξαιρετικότατο και το καλό είναι ότι η σειρά που πρέπει να διαβάσεις είναι μία. Δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα.

 

Τσιμπάς το πρώτο τομάκι. Λάθος, στο δίνω εγώ τσάμπα. Και από εκεί και αν σου αρέσει φυσικά, τα παίρνεις με την σειρά. :beer:

 

EDIT: Τα τοπ 5 Superman κόμικς για νέους αναγνώστες.

Σε μενα αναφερεσαι Σκοτεινε?? Αν ναι, σε ευχαριστω πολυ και μονο για την προθυμια σου, και εννοειται πως θα το δεχτω μονο δανεικο και θα επιστραφει αφοτου το διαβασω, ανεπαφο. :D:efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σε μενα αναφερεσαι Σκοτεινε?? Αν ναι, σε ευχαριστω πολυ και μονο για την προθυμια σου, και εννοειται πως θα το δεχτω μονο δανεικο και θα επιστραφει αφοτου το διαβασω, ανεπαφο. :D:efxaristo:

 

Αν δεις τις πωλήσεις μου που τώρα πήγαν στο αρχείο, το πουλούσα επειδή πήρα το ίδιο σε άλλη έκδοση και μετά την πήγα στο αρχείο, λέγοντας ότι θα πάνε δώρο. Έχεις κάποιον καλύτερο στο μυαλό σου; :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

 

όχι όχι όχι και πάλι όχι. Το For the man who has everything είναι καρατεράστια αμαρτία να είναι από τα πρώτα Σούπερμαν που διαβάζει κανείς. Τιμωρείται με θέση στον 10ο κύκλο της Κόλασης για τουλάχιστον πεντέμιση αιωνιότητες και ανάλγητο αλύπητο μαστίγωμα με βοϊδόπ*****ς από σιφιλιασμένους αραπάδες στα διαλείμματα ενόσω χοντρές ημίγυμνες 80άρες Γερμανίδες, ντυμένες με πέπλα, στριφογυρνάνε πάνω σε πουεντ τραγουδώντας Έφη Θώδη. 

 

και λίγα είπα

 

απλώς δεν θέλω να σας σοκάρω πλήρως :)

 

Αυτό το αριστούργημα θα το αγγίξεις μόνο αφού διαβάσεις 200 άλλα σούπερμαν πρώτα :) Και θα το διαβάσεις στο αυθεντικό και όχι στη μετάφραση.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αν δεις τις πωλήσεις μου που τώρα πήγαν στο αρχείο, το πουλούσα επειδή πήρα το ίδιο σε άλλη έκδοση και μετά την πήγα στο αρχείο, λέγοντας ότι θα πάνε δώρο. Έχεις κάποιον καλύτερο στο μυαλό σου; :D

Nα εισαι καλα, δε με γνωριζεις καν και προθυμοποιεισαι. :efxaristo:  Θα το δεχτω μονο και μονο για να ερθω σε επαφη με το ειδος, και να δω που κυμαινομαι, αλλα οχι σαν δωρο, δανεικο και θα επιστραφει στην επομενη συναντηση (ρωτα τον Q τι τον εκανα οταν πηγε να μου χαρισει ενα Ιζνογκουντ :fiou:  :PPP: ) θα μιλησουμε σε pm οταν βολεψει μεσω συναντησης να το συνδυασουμε!! :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γενικά κάθε ήρωας έχει μερικά διαμαντάκια :) Η σειρά που σου πρότεινε ο Χρήστος είναι εξαιρετική να την τσεκάρεις οπωσδήποτε!

Υπάρχουν εξαιρετικοί συγγραφείς όπως ο Alan Moore που ότι και να διαβάσεις θα σε καθηλώσει!Απλά ψάξε στο ίντερνετ,κατέβασε και αγόρασε ότι σου αρέσει και ότι μπορείς :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχαμε κάνει αυτή τη συζήτηση και πιο παλιά.

 

Από Μπάτμαν προτείνω Year One, Killing Joke, Long Halloween, Dark Victory, Knightfall, αν και καλύτερα να βασιστείς περισσότερο σε άλλα μέλη που έχουν διαβάσει πιο πολύ από εμένα. Αν θες σου στέλνω μερικά...λίνκ. :mafia:

Λοιπον, ο Μπατμαν, οχι δε με τραβαει τοσο, εχοντας δει τις απειρες ταινιες του, θεωρω αρκετα κλασσικο το story πανω στο οποιο παταει. Spiderman, χμ νομιζω μ αρεσει αρκετα παραπανω. x-men, ακομα περισσοτερο, λογω του πληθους των ηρωων, ετσι ο καθενας δινει το στιγμα του και υπαρχει μεγαλυτερη εναλλαγη και ευελιξια, επισης μ αρεσει και η κοντρα μεταλλαγμενων-κυβερνησης. Χμ , τι αλλο ξεχναω...

Θεωρείς τον Μπάτμαν κλισέ και Σπάιντερμαν ή Σούπερμαν όχι; Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θεωρείς τον Μπάτμαν κλισέ και Σπάιντερμαν ή Σούπερμαν όχι;

οχι ακριβως κλισε. Ισως δε με συγκινει το στορυ του μπατμαν και σουπερμαν. Τουλαχιστον οσο του σπαιντερμαν και των χ-μεν. Αλλα ισως εχω κακη εικονα απο αυτους, μιας και η οπτικη μου ειναι επηρεασμενη μονο απο τις ταινιες και τις σειρες τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάσχεις τόσο πολύ από έλλειψη γούστου που πρέπει να σε λένε άγουστο και να γιορτάζεις κάθε δεκαπενταύγουστο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πίστεψε ο Μπάτμαν δεν έχει καμία σχέση με τους άλλους ήρωες,είναι κατά πολύ ανώτερος!Σκοτεινό στυλ και ενηλικό περιεχόμενο,καμία σχέση με Σούπερμαν ή Σπάιντερμαν.Το ακριβώς αντίθετο βασικά.Και αν σου αρέσει ο Μπάτμαν θα τσεκάρεις και Punisher μετά ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Επιστρεφω!! Περασαν 2 μερες πολυ γερου ψαξιματος, ξεχωρισα καποια και θελησα να φτιαξω εναν πυρηνα επιθυμιων μου.

 

Εννοειται πως δεν απερριψα τα υπολοιπα, αλλα ειναι τοσο το πληθος ολων των σπουδαιων προτασεων,  που επρεπε να σταχυολογησω ποια μου καναν το κλικ οσον αφορα DC + Μarvel (δηλαδη κυριως batman, superman, spiderman, και x-men, τα υπολοιπα νομιζω μετα τη γνωριμια μου με αυτα) .

 

Λοιπον για να μην τα πολυλογω, κατεληξα στα εξης επικα εργα:

 

απο Batman

 

Year One του Miller (η μαλλον Batman Year One / Superman Earth One/ Superman Birthright , απλα τα 2 Superman τα βαζω ενα ερωτηματικο, γιατι δε με πολυ τρελαινει ο τυπος :( . Αλλα το Year One με καραψησε.

Batman Hush

Batman:Ο σκοτεινός Ιππότης Επιστρέφει

Batman The Long Halloween (εχει ιδιο σκιτσο με το Dark Victory ?  γιατι ειδα το dark victory εδω στην παρουσιαση του καποιες εικονες και δε μου πολυ αρεσαν τα σκιτσα και τα προσωπα. :(  Αλλα τα πιεστικα λογια του Germ για την αξια του με επεισαν, οφειλω να πω :P

 

 

απο Spiderman

 

 

Marvel Knights Spiderman (νομιζω θα μου αρεσει πολυ αυτο)

 

απο X-Men

 

Astonishing X-Men + Ultimate X-Men (ερωτηση, αυτα υπαρχουν μεταφρασμενα?? επισης, ποια ειναι η διαφορα τους?? ευχαριστω!)

 

τα X-Men της Μαμούθ (ερωτηση, επειδη διαβασα το σχετικο τοπικ, αυτα τα κομιξ ειχαν μεσα και διαφορες αλλες ιστοριες αλλων ηρωων? :( )

 

απο all around

 

Civil War (Αυτο νομιζω οτι θα με ξετρελανει, κοντρα μεταξυ των υπερηρωων, καραγουσταρω)

 

 

Σ αυτα νομιζω οτι ειμαι. Βαζω μεσα και τα spiderman + x-men της modern times που ειναι λιγα και ηδη εχω καλη αποψη. Αυτη τη στιγμη παντως, αν ηταν να διαλεξω τα πρωτα 2 για να τα παρω σημερα, θα πηγαινα για civil war + Year One.

 

@DarkChris thank you so much για το Invincible φιλε. Ηδη το ξεκινησα δειλα, αλλα κρατιεμαι αρκετα λογω και της εξεταστικης, οταν διαβαστει ολο θα σου στειλω εντυπωσεις :D

 

Edit: το

Batman: Earth One να μπει κ αυτο εδω? Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Astonishing είναι μεταφρασμένο, όπως και αρκετά τεύχη του Ultimate X-Men. Το δεύτερο είναι από το εναλλακτικό σύμπαν που δημιούργησε η Marvel το 2000 για να προσελκύσει νέους αναγνώστες. Στην αρχή είναι καλό, μετά απλά τα κάναν μαντάρα.

 

Ναι, τα X-Men της Μαμούθ έχει και δευτερεύουσες ιστορίες από άλλους χαρακτήρες. Γιατί έτσι γινόταν παλιά που ο κόσμος δεν είχε σκοπό να σκάει περιουσίες σε μικιμάο. :P Δεν θα έπρεπε να σε πειράζει πάντως. Μεταχειρισμένα θα τα βρεις έτσι και αλλιώς σε σχετικά λογικές τιμές, οπότε ευκαιρία να δεις και άλλους χαρακτήρες που μπορεί να σου αρέσουν.

 

Εγώ πάλι το Civil War δεν θα στο πρότεινα για αρχή. Είναι καλό (εκτός από το μη-τέλος) αλλά οι μισοί χαρακτήρες συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά από την πραγματικότητα.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  29810
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  142
  • Reputation:   491
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Βρε ο άνθρωπος είπε ότι δεν ψήνεται για Batman και του προτείνατε οι περισσότεροι Batman!

 

Λοιπόν christs σε περίπτωση που δεν έχεις διαλευκάνει ακόμη το τοπίο, θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω εγώ, που βρισκόμουν στη θέση σου πριν κάποιο καιρό και τώρα είμαι αρκετά πιο έμπειρος. Δεν μου αρέσουν ούτε εμένα τα Batman, τα Superman και γενικά οι κολανοφόροι της DC που μοιάζουν περισσότερο με drag queens. Γουστάρω κι εγώ τους μεταλλαγμένους και θα σε κατευθύνω περισσότερο προς τα εκεί.

 

Είναι κρίμα να χαραμίσεις χρόνο και λεφτά για να βρεις τα τεύχη της Modern Times και τα Ultimate X-men της Anubis. Nαι ξέρω είναι πιο φιλικά προς τον καινούργιο αναγνώστη, αλλά δεν απειχούν το πραγματικό σύμπαν της MARVEL και ίσως σου αφήσουν ψυχικά τραύματα. Τα τευχάκια της Modern Times είναι ακριβώς οι ιστορίες που έδειχνε και το παιδικό του STAR, δηλαδή ιστορίες ενός άλλου σύμπαντος και όχι αυτού των κόμικς. To Ultimate είναι κι αυτό ένα διαφορετικό σύμπαν από το κανονικό. Για να καταλάβεις, αυτά τα σύμπαντα-πραγματικότητες μοιάζουν με το κανονικό, αλλά έχουν βασικές διαφορές όπως π.χ. παραλλαγές στις δυνάμεις των ηρώων, αλλαγές στον τρόπο και το χρόνο που γνωρίζονται μεταξύ τους, αλλαγές στις ηλικίες τους και τις σχέσεις που έχουν μεταξύ τους.  Ο σκοπός τους είναι να βάλουν στο ''μαντρί'' καινούργιους αναγνώστες και στην περίπτωσή σου το πέτυχαν, αφού σου άρεσε το τομάκι των X-MEN, oπότε πάμε γι' άλλα τώρα.

 

Πρέπει να αρχίσεις να κατεβάζεις κόμικς από το ίντερνετ και να διαβάζεις στα αγγλικά. Αυτά που έχουν κυκλοφορίσει στα ελληνικά είναι ελάχιστα (αν τα βρεις όλα θα σε πάνε περίπου ένα χρόνο να τα διαβάσεις) και τα περισσότερα είναι διαφορετικών συμπάντων. Τα τευχάκια Καμπανά και Μαμούθ, όπως έμαθες έχουν και άλλες ιστορίες μέσα (κοινώς ό,τι του φανεί του Λολοστεφανή έβαζαν μέσα) και η ποιότητα είναι αρκετά αμφιλεγόμενη. Τα μόνα μεταφρασμένα που είναι κάπως σύγχρονα και αξίζουν κατά τη γνώμη μου, είναι τα τομάκια ''X-MEN E όπως Εξάλειψη'' και ''Χ-ΜΕΝ Αυτοκρατορική εισβολή'', καθώς και η σειρά ''Αstonishing X-Men''. Όλα αυτά είναι από την Αnubis και ανήκουν στο κανονικό σύμπαν, οπότε αν τα βρεις καλό είναι να τα διαβάσεις και αξίζουν να βρίσκονται στη βιβλιοθήκη σου.

Όμως σύντομα θα δεις ότι τα πραγματικά αριστουργήματα βρίσκονται μόνο στα αγγλικά και οι ελληνικές εκδοτικές διόλου δεν καλύπτουν το υλικό που υπάρχει. Εγώ κατεβάζω από το ίντερνετ και βλέπω τι μου αρέσει. Αυτά που μου αρέσουν τα παραγγέλνω είτε σε τευχάκια είτε σε συλλεκτικά τομάκια και τα βάζω στη βιβλιοθήκη μου.

 

Λοιπόν, κατέβασε άμεσα την τρέχουσα σειρά All new X-Men και ξεκίνα από το τεύχος 1 (τώρα είναι στο 20). Δεν το λέω μόνο εγώ, το λένε πολλοί (και μάλιστα το γράφει στο εξώφυλλο του πρώτου τομακίου) ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσεις Χ-ΜΕΝ. Για να σε βάλω λίγο στο κλίμα, οι αρχικοί 5 Χ-men (Cyclops, Beast, Iceman, Angel, Jean Grey) μεταφέρονται για κάποιο λόγο από το παρελθόν στο παρόν και συναντούν τους τωρινούς X-Men (που είναι πολύ περισσότεροι). Διαβάζοντας την ιστορία, θα μάθεις πως ξεκίνησαν όλα, αλλά και τι συμβαίνει σε τωρινό χρόνο. Προσωπικά μου αρέσει πολύ σαν σειρά!

 

Μετά από λίγο ξεκίνα και την ολοκαίνουργια σειρά Amazing X-Men. Έχει διαφορετική σύσταση ομάδας, αλλά είναι εξίσου ενδιαφέρουσα (σε λίγες μέρες θα βγει το τεύχος 3). Και οι δυο σειρές που σου είπα, είναι ανάλαφρες, ευκολοδιάβαστες και με πνεύμα ομαδικότητας, όπως σου αρέσει. Άκου με και δεν θα μετανιώσεις!

:yes:

 

Τέλος, για να μπεις λίγο στο κλίμα, να ξέρεις ότι οι X-men είναι πλέον τόσοι πολλοί, που τους χωρίζουν κατά καιρούς σε 2-3 διαφορετικές ομάδες Χ-men, για παράδειγμα βόριοι X-MEN, νότιοι X-MEN, νεαροί X-MEN κλπ. (έχουν και διαφορετικές σειρές). Κάποιοι αλλάζουν ομάδες, κάποιοι πεθαίνουν, κάποιοι εξορίζονται κλπ.

 

Όταν το κρίνεις αναγκαίο διάβασε αυτό το εξαιρετικά περιεκτικό άρθρο του μέλους bonadrug, που μιλά για την ιστορία των X-MEN και του κάθε μέλους χωριστά, με τη σειρά που μπήκε στην ομάδα.

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=1552

 

:bookclub: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είμαι σίγουρος πως ο Christ έχει κατασταλάξει πλέον στο τι θέλει και το πως το θέλει, μετά από τόσους μήνες. :)

Απλά να διευκρινίσω πως η Modern Times έβγαλε αρκετά περισσότερες σειρές από τον κανονικό σύμπαν της Marvel σε σύγκριση με τα animated tie-ins. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29810
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  142
  • Reputation:   491
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ναι, έχεις δίκιο, αυτό μου διέφυγε. Τα τεύχη που αντικατοπτρίζαν την τηλεοπτική σειρά λέγονταν ''Χ-men Adventures''.

 

Eίπα να του δώσω κάποιες οδηγίες γιατί μπορεί να τα παράτησε π.χ. λόγω δουλειάς και να μην ασχολήθηκε ιδιαίτερα αυτούς τους μήνες. Ας μας απαντήσει τι έκανε τελικά!

:cat1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Είμαι σίγουρος πως ο Christ έχει κατασταλάξει πλέον στο τι θέλει και το πως το θέλει, μετά από τόσους μήνες. :)

Απλά να διευκρινίσω πως η Modern Times έβγαλε αρκετά περισσότερες σειρές από τον κανονικό σύμπαν της Marvel σε σύγκριση με τα animated tie-ins. :)

Περάσαν μηνες ε? πω πω.... παει ηδη μισος χρονος+ , που ανοιξα αυτο το τοπικ, υπερηρωικά αδιαβαστος και ολοκληρωτικα αμόρφωτος. Χαρακτηριστικά, τοτε δεν ηξερα ουτε ποια ειναι η διαφορα μεταξυ DC και Marvel. :hit:

Μπορω να πω ομως, υστερα απο παρα πολυ διαβασμα και εντατικο ψαξιμο, πλεον ειμαι σε θεση να οριοθετω τις υπερηρωικες μου προτιμησεις, εχοντας ξεκινησει δειλα ΚΑΙ αυτο το δρομο (παραμεριζοντας αρκετα τα Ντισνευ, λες και μου κατσε κουτι το κλεισιμο του Τερζοπουλου :eimai:

μη με βαρατε παπια, δε σας προδωσα, ειναι προσωρινο :sad1:

)

 

 

Eίπα να του δώσω κάποιες οδηγίες γιατί μπορεί να τα παράτησε π.χ. λόγω δουλειάς και να μην ασχολήθηκε ιδιαίτερα αυτούς τους μήνες. Ας μας απαντήσει τι έκανε τελικά!

 

Aσχοληθηκα και με το παραπανω τελικα . :lol:

 

Βρε ο άνθρωπος είπε ότι δεν ψήνεται για Batman και του προτείνατε οι περισσότεροι Batman!

 

Λοιπόν christs σε περίπτωση που δεν έχεις διαλευκάνει ακόμη το τοπίο, θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω εγώ, που βρισκόμουν στη θέση σου πριν κάποιο καιρό και τώρα είμαι αρκετά πιο έμπειρος. Δεν μου αρέσουν ούτε εμένα τα Batman, τα Superman και γενικά οι κολανοφόροι της DC που μοιάζουν περισσότερο με drag queens. Γουστάρω κι εγώ τους μεταλλαγμένους και θα σε κατευθύνω περισσότερο προς τα εκεί.

 

Είναι κρίμα να χαραμίσεις χρόνο και λεφτά για να βρεις τα τεύχη της Modern Times και τα Ultimate X-men της Anubis.

 

Πρέπει να αρχίσεις να κατεβάζεις κόμικς από το ίντερνετ και να διαβάζεις στα αγγλικά. Αυτά που έχουν κυκλοφορίσει στα ελληνικά είναι ελάχιστα (αν τα βρεις όλα θα σε πάνε περίπου ένα χρόνο να τα διαβάσεις) και τα περισσότερα είναι διαφορετικών συμπάντων.

 

Τα μόνα μεταφρασμένα που είναι κάπως σύγχρονα και αξίζουν κατά τη γνώμη μου, είναι τα τομάκια ''X-MEN E όπως Εξάλειψη'' και ''Χ-ΜΕΝ Αυτοκρατορική εισβολή'', καθώς και η σειρά ''Αstonishing X-Men''. Όλα αυτά είναι από την Αnubis και ανήκουν στο κανονικό σύμπαν, οπότε αν τα βρεις καλό είναι να τα διαβάσεις και αξίζουν να βρίσκονται στη βιβλιοθήκη σου.

Όμως σύντομα θα δεις ότι τα πραγματικά αριστουργήματα βρίσκονται μόνο στα αγγλικά και οι ελληνικές εκδοτικές διόλου δεν καλύπτουν το υλικό που υπάρχει. Εγώ κατεβάζω από το ίντερνετ και βλέπω τι μου αρέσει. Αυτά που μου αρέσουν τα παραγγέλνω είτε σε τευχάκια είτε σε συλλεκτικά τομάκια και τα βάζω στη βιβλιοθήκη μου.

 

Λοιπόν, κατέβασε άμεσα την τρέχουσα σειρά All new X-Men και ξεκίνα από το τεύχος 1 (τώρα είναι στο 20).

 

Μετά από λίγο ξεκίνα και την ολοκαίνουργια σειρά Amazing X-Men. Έχει διαφορετική σύσταση ομάδας, αλλά είναι εξίσου ενδιαφέρουσα (σε λίγες μέρες θα βγει το τεύχος 3). Και οι δυο σειρές που σου είπα, είναι ανάλαφρες, ευκολοδιάβαστες και με πνεύμα ομαδικότητας, όπως σου αρέσει. Άκου με και δεν θα μετανιώσεις!

:yes:

 

Προσπαθησα να κρατησω στο quote τα σημαντικοτερα πραγματα σου, αγαπητε μου Wiccan492.

 

Kατ αρχας θελω να σε ευχαριστησω πολυ για το χρονο που μου διεθεσες, αναλυοντας μου την αποψη σου και τις προτασεις σου πανω στα υπερηρωικα. Σου ειμαι πραγματικα υποχρεος.

 

Με την αφορμη του ποστ σου, καθησα και ξανα διαβασα ολες τις προτασεις ολων των παιδιων. Πραγματικα, τωρα μετα απο αυτον τον καιρο που "μορφωθηκα" καπως, καταλαβαινω περισσοτερο τι μου λεγανε, και κυριως ποσο σωστοι ηταν απεναντι μου στις προτασεις τους. Ακομη και στο θεμα "Μπατμαν" , ειχαν δικιο οτι μιλαμε για αλλο επιπεδο τα εργα Miller, και την αξια τους. Γενικα, γελασα πολυ με οσα εγραφα τοτε, τωρα που τα αντιλαμβανομαι.

 

Παμε λιγο στο ποστ σου. Δυστυχως, ακομη παραμενω στο μότο του να μη διαβαζω κομιξ στο ιντερνετ, και στα αγγλικα. Ειναι επιλογη μου, που ισως στο μελλον μετανιωσω, ισως αλλαξω, αλλα τουλαχιστον προς το παρον (λογω τρομερης ελλειψης χρονου), αλλα και μεχρι να καταφερω να διαβασω ολα οσα θα ηθελα, και που εχουν εκδωθει απο την Ανουμπις, δε νομιζω να κανω αυτο το αλμα σε σειρες υπο ηλεκτρονικη μορφη , κατεβασμενες και ξενογλωσσες. Τζαμπα θα παει το proficiency δηλαδη. :P

 

(Παρεπιπτοντως, θελω να πω κατι. Προσφατα ειχα κραξει τρομερα την Ανουμπις επειδη πολλοι τομοι της, μου ξεκολλησαν. Βλεποντας μετα απο μηνες το πληθος της δουλειας που εχει εκδωθει, οφειλω να της πω ενα μεγαλο ευχαριστω για τη συνεισφορα, και ας τα εξεδωσε με λαθος πολιτικη τιμων, ή οτι αλλο. Ισως αν δεν υπηρχε, δε θα ειχα ποτέ τη δυνατοτητα να διαβασω π.χ. Watchmen, και αλλα πολλά. )

 

Σιγουρα αργα η γρηγορα θα αποκτησω τα τομάκια ''X-MEN E όπως Εξάλειψη'' και ''Χ-ΜΕΝ Αυτοκρατορική εισβολή'', καθώς και τη σειρά ''Αstonishing X-Men. Τα εχω στη Wishlist προ πολλου.

Απλα πιστευω , οτι εκεινη η μερα που πλεον θα εχουν τελειωσει οι επιλογες μου απο τον ελληνικο χωρο, θα αργησει αρκετα ακομη, λογω των προτεραιοτητων στη ζωη μου τη τωρινη στιγμη. Ισως στο φανταρικο βγαλω κομιξικες δεκαετιες σε ηλεκτρονικη μορφη, who knows.... :)

 

Κλεινοντας, και παλι ευχαριστω, και σε σενα, και σε ολα τα παιδια πιο πανω που με συμβουλεψαν. Δε θα σας ονοματισω, ξερετε ποιοι ειστε εσεις και ποσο σας ζαλισα ειτε σε PM ειτε εδω, για να με "καθοδηγησετε" . Χαρην εσας, εχω αυτη τη στιγμη μια Wish list, η οποια εχει μεσα καμια 20αρια novels υπερηρωικου θεματος, και τα Disney, εχουν πεσει σε χειμερια ναρκη. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29810
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  142
  • Reputation:   491
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν κάνει τίποτα. Χαίρομαι που δεν είσαι πια ''αμόρφωτος''! Καλή απόλαυση και... ελπίζω να μην σε βάλαμε στο κακό το δρόμο! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Χρήστο, όσον αφορά την πολιτική σου για τα ξενόγλωσσα κόμικς, έχω να πω μόνο αυτό: μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις. :fiou::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ανασυρω το υπερηρωικο μου τοπικ ερωτησεων/αποριών, για ενα συγκεκριμενο λογο.

 

Χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας, στο να μου προτεινετε ποιες υπερηρωικες ταινιες, απ αυτες που βγηκαν την τελευταια 3ετια-4ετια, αξιζει να δω. Μιλαω για τους γνωστους ηρωες (μπατμαν σπαιντερμαν avengers superman κτλ κτλ κτλ κτλ) .

Επειδη εχω ενα τεραστιο κενο θεασης ταινιων εδω και 3 χρονια, λογω ελλειψης χρονου, τωρα που ειμαι πιο ανετος θελω πραγματικα να καθησω και να δω μερικες καλες ταινιες. Και αν δε δω και μερικες υπερηρωικες, ε τοτε τι σκ@τ@ κανουμε και λεμε οτι διαβαζουμε και κομικς ρε αδερφοί??

 

Οποτε, εν κατακλειδι, ριχτε μου ολοι εσεις οι γνώστες (ξερω ποιοι ειστε, σας βλεπω) τις 5-6 προτασεις σας για το τι να κατεβασω αμεσα και να ξεκινησω να βλεπω. Μιλαω για ταινιες, επαναλαμβανω!! Big thanks εκ των προτερων :hug2:

 

 

Χρήστο, όσον αφορά την πολιτική σου για τα ξενόγλωσσα κόμικς, έχω να πω μόνο αυτό: μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις. :fiou::D

:notalk: τι το θελα...

 

ειχα πει μεγαλη κουβεντα τοτε, το παραδεχομαι, πλεον διαβαζω και ξενογλωσσα... :hit: Η Πολις εάλω! :best: Σκοτεινουληζζ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

the dark knight rises*

man of steel*

the avengers*

guardians of the galaxy* (θα πρεπει να περιμενεις μεχρι δεκεμβρη νομιζω που θα βγει σε blu ray! :) )

iron man 2,3

captain america 1,2*

the amazing spiderman 1,2*

x-men first class*

x-men: days of future past*

thor 1,2

the wolverine

 

(για μενα αξιζουν οσες εχουν αστερισκο! )

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Aξιζουν ολες αυτες??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Από τα τελευταία χρόνια? Δες κατ'αρχάς τους Avengers και το X-Men: Days of future past. Οι άλλες είναι πολύ υποδεέστερες :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Top προσφατες υπερηρωικες ταινιες για μενα :

 

Captain America : The Winter Soldier

 

X-Men Days Of Future Past

 

Avengers

 

με σειρα προτιμησης :P

 

Κατα την γνωμη μου και με τις αλλες καλα θα περασεις αν τις δεις με παρεα ( σε μερικες επειδη θα κοροιδευετε ολοι μαζι οπως στο Spider-man ας πουμε :P ) αλλα αυτες θα τις ξαναβλεπα και μονος μου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ολες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Eυχαριστω παιδια. Οσον αφορα τον σπαιντερ, νομιζω εχει μεινει στο spider man 3, τι εχω χασει απο τοτε?? κατι αξιολογο, ή πηρε την κατιούσα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

εγινε reboot! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.