Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινομενες τιμες περιοδικων


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29210
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  24
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ποσο να βαλω για τευχη Μικυ Μαους-Μικυ-Κομιξ-Φεστιβαλ-Περιπετεια-Αλμανακο-Μικυ Μυστηριο-Μινι-Κλασικα-Ντοναλντ-Τομ & Τζερυ? Μιλαμε για εποχες απο δεκαετια του '90 ως σημερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  62
  • Reputation:   937
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ας του απαντησει καποιος επιτελους του ανθρωπου ρε παιδια :grr:

 

Εχει εδω και 2 εβδομαδες που εχει κανει το greek comics ανω κατω και απαντηση δεν εχει παρει!

 

Λοιπον καλε μου φιλε sport-billy βαλε τα τευχακια σου με 0,50€ το ενα μπας και τα πουλησεις επιτελους να ησυχασουμε και εμεις.... :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εδώ υπάρχει ένας κατάλογος με λογικές τιμές για πολλά περιοδικά που έχει φτιάξει ο crc.

 

 

Εδώ υπάρχει κατάλογος για το κόμιξ

Επεξεργασία από Toutatis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

 

Πράγμα που συμφωνώ σε γενικές γραμμές και συμφωνούν και πολλοί και στο σάιτ. Και είναι και μια άτυπη γραμμή του σάιτ. Μισοτιμής από το cover price  στα περιοδικά της τελευταίας δεκαετίας-δεκαπενταετίας είναι μια παρα μα πάρα πολύ καλή τιμή. Πλην λίγων εξαιρέσεων φαντάζομαι. Κάτι Πράσινα Κεριά πχ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Στα περιοδικά άνω των 5-10 ευρώ υπολογίζουμε και μια μείωση 20%-25%  λόγω της βαθιάς ύφεσης που βρισκόμαστε πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που οι τιμές παρέμειναν στάσιμες ή ανέβηκαν (πχ κλασικά ντίσνευ μικρά νούμερα). Οι τιμοκατάλογοι ήταν φτιαγμένοι κυρίως προ κρίσεως ή έστω στην αρχή της κρίσεως που δεν είχε γίνει ακόμη αισθητή.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποσο να βαλω για τευχη Μικυ Μαους-Μικυ-Κομιξ-Φεστιβαλ-Περιπετεια-Αλμανακο-Μικυ Μυστηριο-Μινι-Κλασικα-Ντοναλντ-Τομ & Τζερυ? Μιλαμε για εποχες απο δεκαετια του '90 ως σημερα.

 

Τα περιοδικά σου είναι πολύ πρόσφατα και όχι σπάνια. Επομένως δεν μπορείς να πιάσεις τις τιμές που υπολογίζεις, αφού ακόμη και στο μοναστηράκι έχουν τη μισή τιμή από την αναγραφόμενη.

Έτσι λοιπόν αν τα περιοδικά σου είναι σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ-ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση πιάνουν τιμές του στυλ

 

Μίκυ μάους 80 λεπτά περίπου (0,50-1 ευρώ) Τα διπλά-τριπλά-επετειακά τεύχη περίπου τη διπλάσια τιμή

Φεστιβάλ 0.80-1 ευρώ

Κόμιξ 2 ευρώ

Αλμανάκο,ντόναλντ 0,80-1 ευρώ

Μίκυ μυστήριο, μίννι χρυσή έκδοση, κλασικά  1-1,5 ευρώ

Τομ και τζέρυ 50 λεπτά

Περιπέτεια δεν έχω ασχοληθεί αλλά λογικά στο 1 ευρώ.

 

Υπόψην για τεύχη σε μέτρια κατάσταση δώσε τα σε συμβολική τιμή ή χάρισέ τα.

 

:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις μια βόλτα από τις προσφορές και να δεις  τις τιμές των άλλων μελών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29210
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  24
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ας του απαντησει καποιος επιτελους του ανθρωπου ρε παιδια :grr:

 

Εχει εδω και 2 εβδομαδες που εχει κανει το greek comics ανω κατω και απαντηση δεν εχει παρει!

 

Φιλε μου, μολις προχτες εκανα αυτο το ερωτημα.

 

Τα περιοδικά σου είναι πολύ πρόσφατα και όχι σπάνια. Επομένως δεν μπορείς να πιάσεις τις τιμές που υπολογίζεις, αφού ακόμη και στο μοναστηράκι έχουν τη μισή τιμή από την αναγραφόμενη.

 

Kαι ποιες ειναι οι τιμες που υπολογιζω??

Φιλε μου εγω δεν υπολογιζω τιποτα. Τα περιοδικα δεν ειναι καν δικα μου.Να μαθω σωστες ενδεικνυομενες τιμες θελω, δηλαδη ουτε να ζηταω τον ουρανο με τ αστρα αλλα ουτε και να με πιασουν κοροιδο :)

Παντως αν επιανα τη μιση αναγραφομενη τιμη θα ημουν πανευτυχης.

 

Έτσι λοιπόν αν τα περιοδικά σου είναι σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ-ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση πιάνουν τιμές του στυλ

 

Μίκυ μάους 80 λεπτά περίπου (0,50-1 ευρώ) Τα διπλά-τριπλά-επετειακά τεύχη περίπου τη διπλάσια τιμή

Φεστιβάλ 0.80-1 ευρώ

Κόμιξ 2 ευρώ

Αλμανάκο,ντόναλντ 0,80-1 ευρώ

Μίκυ μυστήριο, μίννι χρυσή έκδοση, κλασικά  1-1,5 ευρώ

Τομ και τζέρυ 50 λεπτά

Περιπέτεια δεν έχω ασχοληθεί αλλά λογικά στο 1 ευρώ.

 

 

 

80 λεπτα το απλο Μικυ Μαους? Καλο ακουγεται, εγω σκεφτομουν για μισο ευρω.

Το Φεστιβαλ ειναι μεγαλό σχημα, γιατι κι αυτο 80 λεπτα? 80 και το Μεγαλο Μικυ?

2 ευρω μονο το συλλεκτικο Κομιξ? Εδω στις προσφορες ειδα σαφως μεγαλυτερες τιμες.

Τα Ντοναλντ και Αλμανακο ειναι ιδιας αξιας με το Μικυ Μαους?

Το Μικυ Μυστηριο εχει μεγαλυτερη αξια και το βαζεις 1-1,15?

Ο Τομ & Τζερυ ειναι μεγαλο σχημα και ολο εγχρωμο, γιατι μονο 50 λεπτα? Ενω η Περιπετεια 1 ευρω ενω ειναι μικρο σχημα και μονοχρωμη?

Επεξεργασία από sport-billy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν συμφωνούν οι mod και πάρεις το οκ τους γραψε ακριβώς τα τεύχη και ίσως σε βοηθήσουν τα παιδιά με τις τιμες να κλείνει αυτό το θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φιλε μου, μολις προχτες εκανα αυτο το ερωτημα.

 

 

Kαι ποιες ειναι οι τιμες που υπολογιζω??

Φιλε μου εγω δεν υπολογιζω τιποτα. Τα περιοδικα δεν ειναι καν δικα μου.Να μαθω σωστες ενδεικνυομενες τιμες θελω, δηλαδη ουτε να ζηταω τον ουρανο με τ αστρα αλλα ουτε και να με πιασουν κοροιδο :)

Παντως αν επιανα τη μιση αναγραφομενη τιμη θα ημουν πανευτυχης.

 

 

 

80 λεπτα το απλο Μικυ Μαους? Καλο ακουγεται, εγω σκεφτομουν για μισο ευρω.

Το Φεστιβαλ ειναι μεγαλό σχημα, γιατι κι αυτο 80 λεπτα? 80 και το Μεγαλο Μικυ?

2 ευρω μονο το συλλεκτικο Κομιξ? Εδω στις προσφορες ειδα σαφως μεγαλυτερες τιμες.

Τα Ντοναλντ και Αλμανακο ειναι ιδιας αξιας με το Μικυ Μαους?

Το Μικυ Μυστηριο εχει μεγαλυτερη αξια και το βαζεις 1-1,15?

Ο Τομ & Τζερυ ειναι μεγαλο σχημα και ολο εγχρωμο, γιατι μονο 50 λεπτα? Ενω η Περιπετεια 1 ευρω ενω ειναι μικρο σχημα και μονοχρωμη?

 

 

Το υπολογίζεις που ανέφερα ήταν τρόπος του λέγειν γιατί σπάνια κάποιος που σκέφτεται να πουλήσει περιοδικά δικά του είτε γνωστού του, σκέφτεται πως θα τα δώσει σε χαμηλότερη τιμή...συνήθως κοιτάει πως θα κερδίσει περισσότερα. :)

 

Τώρα όσον αφορά τις τιμές είναι ενδεικτικές και στο περίπου βάσει της ζήτησης και της προσφοράς.

 

Το Φεστιβάλ το βλέπω συχνά να δίνεται σε αυτή την τιμή και να μην αγοράζεται. Ο λόγος; Ενδιαφέρει ελάχιστους!! Ίσως γιατί είναι πρόσφατο, μικρή σειρά, κακής ποιότητας ιστορίες. Εγώ που είμαι φανατικός συλλέκτης ντίσνευ, το έχω αφήσει για το τέλος και δεν με πολυενδιαφέρει σαν σειρά.

Ο αριθμός σελίδων ή το μέγεθος δεν παίζει συνήθως ρόλο. Παράδειγμα κάποιος συλλέκτης ντίσνευ θεωρεί το μεγάλο μίκυ από τα τελευταία της σειράς και δεν το ζητάει.Προτιμά να μαζέψει το μίκυ μάους, ή τα κλασικά ντίσνευ και πρωτίστως το Κόμιξ...Για το λόγο αυτό (μικρή ζήτηση) τα μικρά νούμερα του Μεγάλο Μίκυ έχουν μικρότερη αξία από τα αντίστοιχα του μίκυ μάους ή των κλασικών.

 

Το Μίκυ Μάους σου έγραψα σε παρένθεση 0,50 λεπτά μέχρι 1 ευρώ. Εξάλλου τα 80 λεπτά που πρότεινα είναι περίπου το μισό της αναγραφόμενης(1,50).

 

Το Μεγάλο Μίκυ το έχω δει να κυμαίνεται συνήθως στο 1,20-1,40 ευρώ από 2,30 αν θυμάμαι καλά αναγραφόμενη.

 

Το Κόμιξ συνήθως το έχω δει 2-2,5 ευρώ για τεύχη από το 150 και μετά. Και 3ευρώ να το δώσεις κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα αφού συνήθως το κόμιξ είναι από τις εξαιρέσεις που πιάνει συνήθως την αναγραφόμενη τιμή. Ωστόσο η τιμή ισχύει για τεύχη σε ΠΚ-ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση.

 

* Πράγματι κάποιες προσφορές εδώ μέσα είναι ίσως παραπάνω από ότι θα έπρεπε, ωστόσο σκέψου ότι τα περισσότερα μέλη γνωρίζονται μεταξύ τους και προτιμούν να αγοράσουν από κάποιον που εμπιστεύονται από εδώ μέσα παρά από κάποιον έμπορο δημοπρασιών-αγγελιών που μπορεί να τους κοροιδέψει και να τους δώσει τεύχος πλαστό ή να λείπουν σελίδες ή να μην είναι στην κατάσταση περιγραφής ή ακόμη να μην του στείλουν το τεύχος ή τέλος να είναι εντάξει το τεύχος αλλά να έχει άσχημη και εκνευριστική συμπεριφορά ο πωλητής.

 

Τα Ντόναλντ-Αλμανάκο είναι λίγο μεγαλύτερης αξίας από το μίκυ μάους, μάλλον ακολουθώντας τη γραμμή του εκδότη, δηλαδή

Μίκυ καινούριο-1,5 ευρώ. Μίκυ μεταχειρισμένο- 0,50-1 ευρώ ,

Ντόναλντ-Αλμανάκο καινούριο 2 ευρώ, μεταχειρισμένο 0,80-1,40 ευρώ.

 

Το Μίκυ Μυστήριο ήταν τρέχουσα σειρά μέχρι πρόσφατα, αφού ξανατυπώθηκε και έχει αρκετούς οπαδούς. Αναφέρομαι στον α' κυκλο αν εννοείς αυτόν που είναι μικρού μεγέθους και κυκλοφόρησαν 26 τεύχη. Για το λόγο λοιπόν αυτό (αυξημένη ζήτηση) έχει μεγαλύτερη αξία. Παλιά μάλιστα (πριν το 2008) έπαιζε τιμές στα 5-7 ευρώ ωστόσο με την επανέκδοση έγινε μια αναστάτωση στις τιμές που πήγαν προς τα κάτω. Γενικά αν έχεις την επανέκδοση η τιμή είναι περίπου στο 1-1,5 και η πρώτη σειρά συνήθως στα 2-2,5.

 

Το Τομ και Τζέρυ απόσο ξέρω δεν το συλλέγει σχεδόν κανείς. Αν πας στο μοναστηράκι τα βρίσκεις πεταμένα στο σωρό, όπως και τα looney tunes και διάφορα τέτοια.

To witch επίσης έχει την αναγραφόμενη του κόμιξ (3 ευρώ) και με γυαλιστερό χαρτί, προσεγμένη έκδοση κλπ...Το θέμα είναι πόσοι το διαβάζουν-συλλέγουν ώστε να αναζητάνε παλιά τεύχη;

 

Υ.Γ: Δεν έχω παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση με το τι έγινε και βρέθηκες σε αντιπαράθεση με κάποιους, αναγνωρίζω στο λίγο που διάβασα ότι ίσως δέχτηκες παραπάνω κριτική απ'όσο θα έπρεπε και κάποιοι ίσως ξέφυγαν λίγο, απλά φίλε μου επειδή στο παρελθόν έχουν δημιουργηθεί αρκετές παρεξηγήσεις με παρόμοια θέματα όσον αφορά τις αγοραπωλησίες, τα νέα μέλη που ξεκινάνε κατευθείαν με το γενικό ζήτημα των πωλήσεων-τιμών αντιμετωπίζονται ας πούμε κάπως "με προσοχή" ώστε να μην δημιουργηθούν μελλοντικές παρεξηγήσεις.

Το ρετρομάνιαξ (φόρουμ για παλιά παιχνίδια,κόμιξ,αντικείμενα κλπ) για παράδειγμα αφαίρεσε τις πωλήσεις μετά από διάφορες παρεξηγήσεις που δημιουργήθηκαν. Το GC επέλεξε να τις κρατήσει απλά θέλει να γνωρίζει καλά τα καινούρια μέλη για να τους επιτρέψει εκεί την πρόσβαση.

 

Πάντως έχει πολλά ενδιαφέροντα θέματα το φόρουμ και ελπίζω να σε βοήθησα κάπως ως προς τις τιμές. :)

 

Αλήθεια δεν έχω διαβάσει όλες τις καταχωρήσεις σου, εσύ είσαι αναγνώστης, συλλέκτης, ποια κόμικς σου αρέσουν;

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29210
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  24
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

[quote]Εγώ που είμαι φανατικός συλλέκτης ντίσνευ………

 

Παράδειγμα κάποιος συλλέκτης ντίσνευ θεωρεί το μεγάλο μίκυ από τα τελευταία της σειράς και δεν το ζητάει……

 

Το Τομ και Τζέρυ απόσο ξέρω δεν το συλλέγει σχεδόν κανείς……..[/quote]

Φιλε μου, γιατι  πρεπει να μιλαμε απαιρατητως για συλλεκτες? Απλοι ανανωστες δεν υπαρχουν? Αναγνωστες που πανε κάθε βδομαδα ή κάθε μηνα στιο περιπτερο και παιρνουν το τευχος για να το διαβασουν? Nα το διαβασουν, όχι να τo συλλεξουν. 

[quote] Το Μίκυ Μάους σου έγραψα σε παρένθεση 0,50 λεπτά μέχρι 1 ευρώ. Εξάλλου τα 80 λεπτά που πρότεινα είναι περίπου το μισό της αναγραφόμενης(1,50).

 Το Μεγάλο Μίκυ το έχω δει να κυμαίνεται συνήθως στο 1,20-1,40 ευρώ από 2,30 αν θυμάμαι καλά αναγραφόμενη.[/quote]

Υπαρχει διαφορα αν είναι τευχη του 1985 ή τευχη του 2005?

Τα πολυσελιδα ΜΜ, όπως το Νο2000 που εχει >500σελιδες,  κοστολειται παραπανω λογω απλως των περισσοτερων σελιδων?

Στο λινκ που μνημονευτηκε παντως εχουν το Μικυ 1-2 ευρω.

[quote] Το Κόμιξ συνήθως το έχω δει 2-2,5 ευρώ για τεύχη από το 150 και μετά. Και 3ευρώ να το δώσεις κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα αφού συνήθως το κόμιξ είναι από τις εξαιρέσεις που πιάνει συνήθως την αναγραφόμενη τιμή. Ωστόσο η τιμή ισχύει για τεύχη σε ΠΚ-ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση.[/quote]

Το ΚΟΜΙΞ για καποιο λογο ονομαστηκε «Συλλεκτικο», προσωπικα θα προτιμουσα  τευχη Μικυ Μαους της δεκαετιας του ‘70  παρα τευχη  Κομιξ (που πρωτοεμφανιστηκε το 1988).

Από το 150 και κατω ποια είναι η αξια τους?

[quote]
Τα Ντόναλντ-Αλμανάκο είναι λίγο μεγαλύτερης αξίας από το μίκυ μάους, μάλλον ακολουθώντας τη γραμμή του εκδότη, δηλαδή
Μίκυ καινούριο-1,5 ευρώ. Μίκυ μεταχειρισμένο- 0,50-1 ευρώ ,
Ντόναλντ-Αλμανάκο καινούριο 2 ευρώ, μεταχειρισμένο 0,80-1,40 ευρώ.

 

Το Μίκυ Μυστήριο ήταν τρέχουσα σειρά μέχρι πρόσφατα, αφού ξανατυπώθηκε και έχει αρκετούς οπαδούς. Αναφέρομαι στον α' κυκλο αν εννοείς αυτόν που είναι μικρού μεγέθους και κυκλοφόρησαν 26 τεύχη. Για το λόγο λοιπόν αυτό (αυξημένη ζήτηση) έχει μεγαλύτερη αξία. Παλιά μάλιστα (πριν το 2008) έπαιζε τιμές στα 5-7 ευρώ ωστόσο με την επανέκδοση έγινε μια αναστάτωση στις τιμές που πήγαν προς τα κάτω. Γενικά αν έχεις την επανέκδοση η τιμή είναι περίπου στο 1-1,5 και η πρώτη σειρά συνήθως στα 2-2,5.[/quote]

 

Ώστε τα Ντοναλντ-Αλμανακο είναι παλα μια ιδεα ακριβοτερα από το ΜΜ, μαλιστα. Ανεξαρτητως παλαιοτητας? Ιδια δηλαδη το Ντοναλντ τευχος 5 με το τελευταιο τευχος? Το Αλμανακο εχει αποκλειστικα Φαντομ Ντακ?

Τα Μικυ Μυστηριο που εχω είναι μικρου μεγεθους, αρα ανηκουν στον α’ κυκλο και να ζηταω 2-2,5€?

 

[quote]

Αλήθεια δεν έχω διαβάσει όλες τις καταχωρήσεις σου, εσύ είσαι αναγνώστης, συλλέκτης, ποια κόμικς σου αρέσουν;[/quote]

 

Δεν είναι ουτε εμπορος ουτε συλλεκτης. Αναγνωστης ημουν από 5 ετων μεχρι τα 20 περιπου, τωρα δεν εχω χρονο να διαβαζω κομικς :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

:surf:

 

 

 

Αφού θα κλειδωθεί/διαγραφεί/ξεχαστεί αυτό το τόπικ είπα να προλάβω να ποστάρω τίποτα :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Να σβηστεί τόπικ που έχει εκείνο το πάρα πολύ όμορφο ποστ του Toutatis με το λινκ σε προτεινόμενες τιμές από τον crc? :)

 

Ούτε που ήξερα ότι ο Κώστας είχε κάτσει και είχε φτιάξει έναν τέτοιο κατάλογο προτάσεων και είναι ο ορισμός του "ουδέν κακόν αμιγές καλού" :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να σβηστεί τόπικ που έχει εκείνο το πάρα πολύ όμορφο ποστ του Toutatis με το λινκ σε προτεινόμενες τιμές από τον crc? :)

 

Ούτε που ήξερα ότι ο Κώστας είχε κάτσει και είχε φτιάξει έναν τέτοιο κατάλογο προτάσεων και είναι ο ορισμός του "ουδέν κακόν αμιγές καλού" :)

 

:cheers5:

 

 

Μα πού ζείτε, διαχειριστά;

 

Υπάρχει κόσμος που κοιμάται με αυτό τον κατάλογο κάτω από το μαξιλάρι.

 

 

Εμένα με βοήθησε αρκετά πάντως.  :hop:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

[quote]Εγώ που είμαι φανατικός συλλέκτης ντίσνευ………

 

Παράδειγμα κάποιος συλλέκτης ντίσνευ θεωρεί το μεγάλο μίκυ από τα τελευταία της σειράς και δεν το ζητάει……

 

Το Τομ και Τζέρυ απόσο ξέρω δεν το συλλέγει σχεδόν κανείς……..[/quote]

Φιλε μου, γιατι  πρεπει να μιλαμε απαιρατητως για συλλεκτες? Απλοι ανανωστες δεν υπαρχουν? Αναγνωστες που πανε κάθε βδομαδα ή κάθε μηνα στιο περιπτερο και παιρνουν το τευχος για να το διαβασουν? Nα το διαβασουν, όχι να τo συλλεξουν. 

[quote] Το Μίκυ Μάους σου έγραψα σε παρένθεση 0,50 λεπτά μέχρι 1 ευρώ. Εξάλλου τα 80 λεπτά που πρότεινα είναι περίπου το μισό της αναγραφόμενης(1,50).

 Το Μεγάλο Μίκυ το έχω δει να κυμαίνεται συνήθως στο 1,20-1,40 ευρώ από 2,30 αν θυμάμαι καλά αναγραφόμενη.[/quote]

Υπαρχει διαφορα αν είναι τευχη του 1985 ή τευχη του 2005?

Τα πολυσελιδα ΜΜ, όπως το Νο2000 που εχει >500σελιδες,  κοστολειται παραπανω λογω απλως των περισσοτερων σελιδων?

Στο λινκ που μνημονευτηκε παντως εχουν το Μικυ 1-2 ευρω.

[quote] Το Κόμιξ συνήθως το έχω δει 2-2,5 ευρώ για τεύχη από το 150 και μετά. Και 3ευρώ να το δώσεις κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα αφού συνήθως το κόμιξ είναι από τις εξαιρέσεις που πιάνει συνήθως την αναγραφόμενη τιμή. Ωστόσο η τιμή ισχύει για τεύχη σε ΠΚ-ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση.[/quote]

Το ΚΟΜΙΞ για καποιο λογο ονομαστηκε «Συλλεκτικο», προσωπικα θα προτιμουσα  τευχη Μικυ Μαους της δεκαετιας του ‘70  παρα τευχη  Κομιξ (που πρωτοεμφανιστηκε το 1988).

Από το 150 και κατω ποια είναι η αξια τους?

[quote]

Τα Ντόναλντ-Αλμανάκο είναι λίγο μεγαλύτερης αξίας από το μίκυ μάους, μάλλον ακολουθώντας τη γραμμή του εκδότη, δηλαδή

Μίκυ καινούριο-1,5 ευρώ. Μίκυ μεταχειρισμένο- 0,50-1 ευρώ ,

Ντόναλντ-Αλμανάκο καινούριο 2 ευρώ, μεταχειρισμένο 0,80-1,40 ευρώ.

 

Το Μίκυ Μυστήριο ήταν τρέχουσα σειρά μέχρι πρόσφατα, αφού ξανατυπώθηκε και έχει αρκετούς οπαδούς. Αναφέρομαι στον α' κυκλο αν εννοείς αυτόν που είναι μικρού μεγέθους και κυκλοφόρησαν 26 τεύχη. Για το λόγο λοιπόν αυτό (αυξημένη ζήτηση) έχει μεγαλύτερη αξία. Παλιά μάλιστα (πριν το 2008) έπαιζε τιμές στα 5-7 ευρώ ωστόσο με την επανέκδοση έγινε μια αναστάτωση στις τιμές που πήγαν προς τα κάτω. Γενικά αν έχεις την επανέκδοση η τιμή είναι περίπου στο 1-1,5 και η πρώτη σειρά συνήθως στα 2-2,5.[/quote]

 

Ώστε τα Ντοναλντ-Αλμανακο είναι παλα μια ιδεα ακριβοτερα από το ΜΜ, μαλιστα. Ανεξαρτητως παλαιοτητας? Ιδια δηλαδη το Ντοναλντ τευχος 5 με το τελευταιο τευχος? Το Αλμανακο εχει αποκλειστικα Φαντομ Ντακ?

Τα Μικυ Μυστηριο που εχω είναι μικρου μεγεθους, αρα ανηκουν στον α’ κυκλο και να ζηταω 2-2,5€?

 

[quote]

Αλήθεια δεν έχω διαβάσει όλες τις καταχωρήσεις σου, εσύ είσαι αναγνώστης, συλλέκτης, ποια κόμικς σου αρέσουν;[/quote]

 

Δεν είναι ουτε εμπορος ουτε συλλεκτης. Αναγνωστης ημουν από 5 ετων μεχρι τα 20 περιπου, τωρα δεν εχω χρονο να διαβαζω κομικς :)

 

Φίλε μου το να καθήσω να σου γράψω αναλυτικά για κάθε τεύχος σε κάθε σειρά τι σπανιότητα και τιμή έχει θα ήθελα κανά 2 χρόνια. Τη χθεσινή καταχώρηση 1 ώρα σχεδόν την έγραφα, ενώ τον τιμοκατάλογο που είχα φτιάξει με το περιοδικό κόμιξ πάνω από μια βδομάδα.

Και φυσικά δεν τα γνωρίζω όλα.

Πχ υπάρχουν κάποια αλμανάκο 70άρια που εμφανίζονται  σπανιότερα από άλλα αλμανάκο ή μίκυ μάους 1000άρια πιο δύσκολα νούμερα αλλά όλα ακολουθούν μια γενική γραμμή γιατί μιλάμε για 100άδες-χιλιάδες νούμερα.

Οι τιμές που σου πρότεινα είναι ενδεικτικές βάσει της εμπειρίας μου, πόσο τα παρακολουθώ να αγοράζονται (άλλο η τιμή που τα αγοράζει ο καθένας, και άλλο πόσο ζητάει ο κάθε πωλητής που μπορεί ναναι ότι τιμή του κατέβει)

 

Φυσικά και υπάρχουν και απλοί αναγνώστες απλά είναι μειοψηφία, ίσως το 5%-10%. Ο απλός αναγνώστης με τόσες τρέχουσες σειρές που κυκλοφορούν και τόσες ανατυπώσεις ιστοριών σπάνια θα κοιτάξει να αγοράσει παλαιότερα τεύχη αν δεν είναι σε τιμή ευκαιρίας.

 

Εκτός αυτού το συλλέγεις είναι τρόπος του λέγειν, μην μένεις τόσο στις λέξεις.ορίστε να πούμε μαζεύεις;

Όταν σε κάποιον αρέσει ένα κόμικ συνήθως θα πάρει και το επόμενο τεύχος και το μεθεπόμενο, μέχρι να βαρεθεί. Άρα αρχίζει να το συλλέγει/μαζεύει. Μην αναλύσουμε την έννοια της λέξεως "συλλέκτης"

 

Επομένως λοιπόν το τομ και τζέρυ το διαβάζουν ελάχιστοι σε σχέση με τα άλλα περιοδικά. Δηλαδή δεν έχει ζήτηση. Δηλαδή αρέσει σε λίγους για αυτό και έχει χαμηλότερες πωλήσεις και χαμηλότερη τιμή. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Για το κόμιξ δες και τι γράφω στον τιμοκατάλογο και υπολόγισε γενικά μια μείωση 20-25% λόγω κρίσεως.

 

΄'Ολα αυτά που γράφεις για το αλμανάκο παίζουν ρόλο αλλά μικρό. Τα μίκυ μάους πχ 800άρια 900άρια παρότι είναι παμπάλαια από τη δεκαετία 70-80 έχουν πολύ μικρή αξία του 2-3 ευρώ που προήλθε κυρίως από μια πολιτική τιμολόγησης όταν κάποιος αγόραζε μια σειρά μίκυ μάους με σκοπό να την εμπορευτεί κομμάτι κομμάτι. Έτσι ξεκινούσε από τα πρώτα νούμερα 100-50-20-10-8 για τα πρώτα 400 νούμερα ας πούμε χοντρικά και μετά έπεφτε συνεχώς μέχρι που έφτανε τα 2 ευρώ και το 1 ευρώ για τεύχη από το 1500-2500. Είναι πολλά για να στα αναλύσω εδώ.

 

Γενικά τα ντόναλντ αλμανάκο έχουν κυκλοφορήσει μόλις 200-300 νούμερα. Αν φτάσουν πότε τα 1000 τεύχη φυσικά πιστεύω θα ακολουθήσουν την πολιτική κοστολόγησης του μίκυ μάους.

Επίσης τα νούμερα ως το 7 αν θυμάμαι καλά στο ντόναλντ είναι διπλά τεύχη με καλές ιστορίες και έχουν λίγο παραπάνω τιμή. Ωστόσο είναι μικρές οι διαφορες καθώς δεν είναι σπάνια όλα αυτά τα τεύχη.

Μην μένεις στα νούμερα και στις τιμές λοιπόν. Σου τα έγραψα όλα αυτά για να έχεις μια γενική ιδέα.

 

Επίσης για να ενημερωθείς για την ύλη κάθε περιοδικού διάβασε παλαιότερες καταχωρήσεις σε κάθε υποενότητα...πχ αλμανάκο κλπ...

 

Υ.Γ: Μπαίνεις σε πολύ κόπο για να εξυπηρετήσεις γνωστό σου ώστε να πουλήσει τα περιοδικά του. Μπορείς να του πεις να γραφτεί και αυτός στο φόρουμ και να του λυθούν οι όποιες απορίες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πόσο μπορεί να κάνει "εκεί έξω" η "Διάπλαση των Παίδων" του '69;

 

Επίσης,στο παζάρι βιβλίου στο εκπτωτικό χωριό στα Σπάτα έχει Αστερίξ περιοδικό (δεν έχει μέσα Αστερίξ μόνο),μάλλον του Σπανού,στα 4,5€.Αχρησιμοποίητα.

 

Αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104540
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πόσο μπορεί να κάνει "εκεί έξω" η "Διάπλαση των Παίδων" του '69;

Επίσης,στο παζάρι βιβλίου στο εκπτωτικό χωριό στα Σπάτα έχει Αστερίξ περιοδικό (δεν έχει μέσα Αστερίξ μόνο),μάλλον του Σπανού,στα 4,5€.Αχρησιμοποίητα.

 

Φυσιολογική τιμή γύρω στα 3€.  Συχνή τιμή 4-5€. Δάσκαλου ανεκτίμητη :lol:

 

Τα Αστερίξ πρέπει να είναι του Σπανού. Τόσο τα είχε και στο παζάρι βιβλίου της Θεσσαλονίκης και είναι εξαιρετική τιμή.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Φυσιολογική τιμή γύρω στα 3€.  Συχνή τιμή 4-5€. Δάσκαλου ανεκτίμητη :lol:

 

Τα Αστερίξ πρέπει να είναι του Σπανού. Τόσο τα είχε και στο παζάρι βιβλίου της Θεσσαλονίκης και είναι εξαιρετική τιμή.

 

:valtnino:

Ηρθες απο τα μερη μας?? Ή σου το σφυριξαν??  :fiou:      :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104540
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

  Αγόρασα κιόλας. Δι' αντιπροσώπου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63381
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ηρθες απο τα μερη μας?? Ή σου το σφυριξαν??  :fiou:      :xm:

 

 

Δεν τους ξέρεις καλά αυτούς.

 

Παντού απλώνουν τα πλοκάμια τους.

 

460658-tentacles.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πόσο:

 

Τζόνυ Λόγκαν Ν°19.

Μάχη των Πλανητών Ν° 9,12,13.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7717
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μάχη μέχρι 2,5€. Δεν νομίζω να υπάρχει διαφοροποίηση σε αυτή την σειρά.

 

Λόγκαν τα # 19-20-21 που ήταν σε μεγάλο μέγεθος από 10-20€

 

 

* Προσωπικές εκτιμήσεις μόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάχη μέχρι 2,5€. Δεν νομίζω να υπάρχει διαφοροποίηση σε αυτή την σειρά.

 

Λόγκαν τα # 19-20-21 που ήταν σε μεγάλο μέγεθος από 10-20€

 

 

* Προσωπικές εκτιμήσεις μόνο.

Και ανεκτίμητες συμπληρώνω Κωνσταντίνε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 years later...

  • Member ID:  39420
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  64
  • Reputation:   148
  • Achievement Points:  73
  • Days Won:  0
  • With Us For:  586 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Γεια σας δεν μπορω να κατεβασω ρω πρωτο αρχειο με τις τιμες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

2 hours ago, Manpil said:

Γεια σας δεν μπορω να κατεβασω ρω πρωτο αρχειο με τις τιμες

 

Καλα ειναι και 10 χρονια πισω. Δεν ξερω κατα ποσο θα ισχυουν σημερα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39420
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  64
  • Reputation:   148
  • Achievement Points:  73
  • Days Won:  0
  • With Us For:  586 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

ναι ρωτουσα μηπως βρω κατι πιο συγχρονο. Και γενικα να το εχω σαν μπουσουλα

Επεξεργασία από Manpil
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.