Μετάβαση στο περιεχόμενο

London Super Comic Convention: 23-24/02/2013


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

σκασανε καποιες φωτο με cosplay απο δικαστη Ντρεντ!

τους δικους μας δε βλεπω :P

click

 

ΡΕ ΓΙΟΣΙ!!!

 

:giati::nek:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9937
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  90
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  90
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Άντε θα μας πείτε πως περάσατε;;

 

ΤΕΛΕΙΑ !! :blob3:

 

περισσότερα, όταν με το καλό, συνέλθουμε 'ΟΛΕΣ, από την ίωση, που μας επιτέθηκε, με το που γυρίσαμε από το convention... :cold:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Την πρώτη μέρα ήταν καλά

post-10460-0-54657900-1361985930_thumb.jpg

 

Την δεύτερη δυσκόλεψαν κάπως τα πράματα

post-10460-0-11125900-1361985932_thumb.jpg

  • Like 29
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:lmao: Τα ήπιες με τον Batman himself! :giati:
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Καλα δεν ηξερες ποσο μπεκρης ειναι ο Batman? :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εξαιρετικό video από τους cosplayers στο LSCC!

 

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

εξαιρετικότατο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cool:

 

:best:

 

:thanks: Andreas!!!!

 

έφυγε για φβ

 

:cheers5:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεύτερη χρονιά του London Super Comics Convention, τα πράγματα ήρθαν βολικά και μπόρεσα να παρευρεθώ για άλλη μια φορά. Αιματηρή οικονομία όλο τον χρόνο, αλλά άξιζε τον κόπο. Φέτος μάλιστα στάθηκα υπερβολικά τυχερός. Δύο μέρες μετά το con, 6.30 και 7.30 το απόγευμα είχαν παρουσίαση στο Λονδίνο οι Warren Ellis και Alan Moore αντίστοιχα. Και φυσικά τα κατάφερα να πάω και στους δύο.

 

Μερικά σκόρπια σχόλια για το τι έγινε εκεί λοιπόν:

 

LSCC 2013 (23 & 24 Φεβρουαρίου 2013)

 

∙ Οι καλεσμένοι πολλοί, χωρίς όμως ουσιαστικά κάποιον να μπορεί να αντικαταστήσει επάξια τον Stan Lee που ήταν ο μεγάλος κράχτης πέρσι. Προσπάθησαν να κάνουν την σύγκριση με τον Neal Adams αλλά δεν νομίζω να βγήκε και πολύ. Ο κόσμος έμοιαζε να μην το ευχαριστιέται.

 

∙ Από την άλλη εκείνος που πραγματικά τράβηξε τον περισσότερο κόσμο ήταν ο Dan Slott! Μιλάμε για ατελείωτες ουρές όλη την μέρα και τις δύο μέρες. Εικάζω πως πέρασαν από μπροστά του τουλάχιστον πέντε χιλιάδες κόσμος. Ακούραστος, χαβαλές, τρελά ενθουσιασμένος, μιλούσε με όλους και υπέγραφε υπομονετικά όσα κόμικς του πήγαινες. Ένας καλεσμένος που τόσο ο κόσμος όσο και οι διοργανωτές χάρηκαν που ήταν εκεί.

 

∙ “ Όχι, όχι, όχι, όχι, όχι, όχι και όχι. Καταλάβετέ το! Ο Peter Parker δεν θα επιστρέψει. Τουλάχιστον όχι πριν το τεύχος 9 του Superior Spider-man!” Ο Dan Slott φωνάζοντας έξαλλος στο panel του Spider-man.

∙ Ο George Perez είναι τρελοκομείο και νομίζω θα περάσουμε όλοι καλά αν το καλέσουμε Ελλάδα. Ξόδευε την περισσότερη ώρα για να βγει φωτογραφίες με τον κόσμο παρά για να υπογράψει! Δεν του ζήτησα να βγούμε φωτογραφία δυστυχώς…

 

∙ Τον David Mack τον λάτρεψα. Απίστευτος τύπος, χαμηλών τόνων, μιλούσε με τους πάντες. Του έδωσα το 8ball και ανταπέδωσε με ένα υπογεγραμμένο sketchbook.

 

∙ Περίμενα αρκετή ώρα για να μου υπογράψει ο Klaus Janson (την δεύτερη μέρα, γιατί την πρώτη γινόταν πανικός) και όταν έφτασε η σειρά μου, αφού χαιρετηθήκαμε και του είπα πως έρχομαι από Ελλάδα, του έδωσα τα κόμικς μου. Σε ένα από αυτά η σελίδα ήταν κατάμαυρη και χρειαζόταν ασημένιος μαρκαδόρος αλλά δεν είχε πάνω στον πάγκο του. Παρά την ουρά λοιπόν, έψαξε να βρει και όταν του είπα πως δεν υπήρχε πρόβλημα να μου υπογράψει σε άλλη σελίδα που είχε περιθώριο μου απάντησε ¨μα αν υπογράψω εδώ δεν θα ήσουν πιο χαρούμενος; Είμαι εδώ να σας κάνω χαρούμενους, να σας ευχαριστήσω.¨ Αυτό.

 

∙ Ο Jeremy Bastian ήταν γλυκίτατος, πολύ ευγενικός και επικοινωνιακός. Ήταν ο πρώτος καλλιτέχνης που έψαξα να βρω για υπογραφή. Στον πάγκο του είχε αντίτυπα του Cursed Pirate Girl που κυκλοφόρησε φέτος από την Archaia και σε όποιον αγόραζε ή του πήγαινε αντίτυπο για υπογραφή του έκανε σκιτσάκι. Εγώ του ζήτησα αντί για το βιβλίο να μου σκιτσάρει σε ένα sketchbook που αγόρασα φέτος. Φυσικά δέχτηκε και επειδή στα γρήγορα σκιτσάκια του παίρνει λίγο παραπάνω ώρα μου ζήτησε προκαταβολικά συγνώμη για την καθυστέρηση. Όπως είπα, ευγενέστατος άνθρωπος.

 

∙ Ο David Hine είναι προσωπική μου αδυναμία. Είχαμε μιλήσει και πέρσι και μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Φέτος λοιπόν με θυμόταν σχεδόν με το όνομά μου! Μου υπέγραψε ότι κόμικς του είχα πάει, μιλήσαμε λίγη ώρα για το Storm Dogs και τέλος του έδωσα αντίτυπο του 8ball. Με ρώτησε πως μπορούσε να μου ανταποδώσει και του ζήτησα σκίτσο. Δέχτηκε αν και δεν το περίμενα. Έτσι το sketchbook μου απέκτησε κι έναν Alex από το Strange Embrace.

 

∙ Πολύ θετική εντύπωση μου έκανε και ο Layton. Χαβαλές τύπος. Φαίνεται άνθρωπος που έχει περάσει πολλά.

 

∙ Ο Bill Sienkiewicz θέλει πολύ να έρθει Ελλάδα.

 

∙ Ο Doug Braithwaite είναι επίσης ωραίος τύπος. Σχεδίαζε αδιάκοπα υπό την επίβλεψη της γυναίκας του.

 

∙ Ο Frazer Irving έχει βάλει σκοπό να γυρίσει τον κόσμο με την γυναίκα του μέσω συνεδρίων και φεστιβάλ (“έχετε κανένα φεστιβάλ στην Ελλάδα; Καλέστε με! Εκτός κι αν έχετε θανατηφόρα κουνούπια ή πολύ υψηλές θερμοκρασίες…” Δεν έχουμε, ε;

 

∙ Gary Erskine χάρηκε σαν παιδάκι με την ανατύπωση του Jack Cross που του πήγα για υπογραφή (“Κοίτα πόσο καλύτερο χαρτί! Δες πόσο όμορφα φαίνονται τα χρώματα. Το βρίσκεις ακόμα αυτό το τευχάκι στα κομικσάδικα;”)

 

∙ Τον Simon Furman τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Καθόταν αδιάκοπα στον πάγκο του και τις δύο μέρες και προσπαθούσε να πουλήσει αντίτυπα του Transformers που κυκλοφόρησε φέτος την FCBD μαζί με το πλήρες σενάριο του. 20 λίρες. Όσες φορές πέρασα δεν είχε ψυχή εκεί. Το τραγικότερο ήταν όταν σε κάποια φάση πήγα στον Jeremy Bastian που καθόταν δίπλα του, κάποιος τύπος τον ρωτούσε ποιος ήταν κι “αν ήταν αυτός που σχεδίαζε τα ρομπότ”. Όταν του είπε όχι, έφυγε.

 

∙ Ο Lee Bermejo έμοιαζε να βαριέται. Μιλούσε με όλους αλλά ήταν κάπως ψυχρός. Δεν τόλμησα να του ζητήσω φωτογραφία. Γ@μώτο...

 

∙ Ο Mark Buckingham δεν σταμάτησε να σκιτσάρει σε όλη τη διάρκεια του con. Σκεφτόμουν να του ζητήσω σκιτσάκι που τα χρέωνε σχετικά φτηνά, αλλά η λίστα του ήταν γεμάτη. Του άρεσε πολύ το 8ball!

 

∙ Ο Lloyd με θυμόταν από το φεστιβάλ της Βαβέλ. Του άρεσε πολύ το 8ball και η αλληλουχία των καρέ. “Είναι σαν storyboard! Για το κείμενο θα σου πω τώρα που μπορώ να το διαβάσω.“

 

∙ Στον Mike Choi γινόταν χαμός. Ίσως έκανε δωρεάν σκιτσάκια, αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω.

 

∙ Τον Ron Marz τον ξέχασα τελείως… Και είχα κάτι Witchblade μαζί μου. Άλλη φορά.

 

∙ Roy Thomas, Herb Trimpe, John Wagner και Alan Grant πολύ προσγειωμένοι άνθρωποι. Δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα πια οι γερόλυκοι.

 

∙ Ο Esad Ribic μου έκανε τρομερά αρνητική εντύπωση. Όχι μόνο δυσανασχέτησε με τα κόμικς που του πήγα για υπογραφή αλλά μου είπε ότι τα θέλω για ebay. “Το ξέρεις ότι έχεις φέρει πολλά, έτσι; Κανονικά θα έπρεπε να σε χρεώνω” Μιλάμε για τρία Wolverine και ένα Kingpin που έχει κάνει εξώφυλλα, το Loki HC και το πρώτο τεύχος του καινούριου Thor. Του εξήγησα πως και καλά έχει δίκιο, ήταν αρκετά, αλλά έρχομαι από Ελλάδα και δεν ξέρω αν θα έχω ξανά την ευκαιρία να τον συναντήσω. Δεν νομίζω να κατάλαβε τίποτα –και δεν έφταιγαν τα αγγλικά μου. Είχε πολύ ουρά και δεν ήθελα να το συνεχίσω. Ζήτησα συγνώμη και έφυγα.

 

∙ Ο Brian Bolland έχει ψωνιστεί τρελά. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσο τεράστιες ουρές είχε –αυτό ακούγεται κάπως... Θέλω να πω, είναι Άγγλος. Οι Άγγλοι (που αποτελούσαν κατά συντριπτική πλειοψηφία τον κόσμο του con) τον έχουν ξαναδεί σίγουρα! Γιατί τέτοιος χαμός; Περίμενα πέρσι για υπογραφή του, δεν το επιχείρησα καν φέτος.

 

∙ Ο David Finch είχε αρκετό κόσμο, ήταν ευγενικός, αλλά προσωπικά μου ήταν αδιάφορος. Δυο υπογραφές στο επίσημο signing και τέλος. Όπως και κάποιοι από τους οποίους πήρα υπογραφή μόνο για τον κατάλογο του con.

 

∙ Απίστευτη ουρά και στον Neil Edwards. Δεν κατάλαβα γιατί. Όπως και τον Choi, σχεδόν δεν τους ήξερα. Δεν περίμενα το Σάββατο, δεν τον πήρε το μάτι μου την Κυριακή, έμεινε ανυπόγραφος ο κατάλογος. Του χρόνου.

 

∙ Ο Simon Davis στεγνώνει τα πινέλα του στο στόμα του! “Γεια μας! Η γυναίκα μου είναι ελληνίδα. Έχεις πάει ποτέ στην Σκόπελο; Είναι φανταστικά”. Ωραίος τύπος. Μου έκανε και σκιτσάκι.

 

∙ Πανικός γινόταν όπως ήταν αναμενόμενο και στον J. Scott Campbell. Πολύς κόσμος, ιδικά το Σάββατο. Κυριακή χαλάρωσαν λίγο τα πράγματα και μπόρεσα να πάρω κι εγώ.

 

∙ “Δύο υπογραφές ο καθένας.” Στην ουρά για το signing του Neal Adams. Αν θέλαμε παραπάνω, στον πάγκο/μαγαζί που είχε στήσει και με πληρωμή. Σκέφτηκα να στηθώ και δεύτερη φορά στην ουρά (στο επίσημο signing) αλλά είχε πολύ κόσμο και δεν το επιχείρησα. Δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα.

 

∙ Αρκετοί ανεξάρτητοι δημιουργοί/φανζινάδες, λίγες όμως αξιόλογες κυκλοφορίες.

 

∙ Στις επάλξεις και φέτος ο Ανδρέας του comicworld μαζί με τους Χατζούδη, Ρουμπούλια, Λαγουβάρδο και Λόγιο (οι οποίοι δεν πρέπει να σήκωσαν κεφάλι! Όσες φορές πέρασα σκιτσάριζαν ασταμάτητα για τον κόσμο) καθώς και η Βάλια η Καπάδαη, ο Βασίλης ο Γκογκτζιλάς και ο Κώστας ο Ζαχόπουλος με παρουσία τόσο σε δικό τους πάγκο (οι δύο τελευταίοι) όσο και στον πάγκο της Markosia.

 

∙ Στους διάφορους πάγκους περνούσαν κατά διαστήματα καλλιτέχνες που δεν είχαν ανακοινωθεί στο επίσημο πρόγραμμα του con, όπως πx o Si Spurier στην Avatar Press. Όχι ότι χάσαμε και τίποτα, αλλά και πάλι…

 

∙ Το VIP event ήταν μούφα. Λυπάμαι για αυτούς που πλήρωσαν χρήματα για να συμμετάσχουν -αν υπήρχε κάποιος… Μετά το con και τις δύο μέρες, οι δημιουργοί κατέληγαν στην διπλανή παμπ για μπύρες. Όπως και όλος ο κόσμος. Έτσι ουσιαστικά πίναμε μπύρες όλοι μαζί.

 

∙ Οι Άγγλοι δεν έχουν το κόμπλεξ που κουβαλάμε εμείς με το θέμα υπογραφές. Εμείς κοιτάμε να πηγαίνουμε τούμπανες εκδόσεις και τευχάκια πιο παλιά και από τα ίδια τα κόμικς με την πρώτη δουλειά του καλλιτέχνη ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Οι Άγγλοι πήγαιναν το τευχάκι του μήνα. Σύνθετο θέμα, απλά το παρατήρησα.

 

∙ Με εκνεύρισαν λίγο όσοι ζητούσαν να βγάλουν φωτογραφία τον δημιουργό να κρατάει το commission που μόλις τους σχεδίασαν. Κάτι σαν σφραγίδα γνησιότητας; Μου φάνηκε λίγο υποτιμητικό για τους δημιουργούς…

 

∙ Από τις πιο αστείες στιγμές ήταν όταν οι δικαστές συνόδευαν τον Bolland όταν πήγαινε κι ερχόταν στα panels.

 

∙ Γενικά πολύ εμπόριο. Αναμενόμενο. Βρήκαν και κάνουν, εμείς φταίμε. Και μπουκαλάκι με άρωμα από την κλ@νιά του Jack Kirby να πουλούσαν, είμαι σίγουρος πως κάποιος θα βρισκόταν να το αγοράσει. Αδρά μάλιστα.

 

∙ Μεγαλύτερος χώρος φέτος, λιγότερος κόσμος. Ή τουλάχιστον έτσι φαινόταν γιατί οι ουρές ήταν ίδιες. Από την άλλη Stan Lee ήταν αυτός πέρσι.

 

∙ Οι περσινές προσφορές τις τελευταίας στιγμής των καταστημάτων απουσίαζαν.

 

∙ Είχε μερικά exclusive variant covers που εκτός από το Superior Spider-man #1 δεν με έπεισαν να επενδύσω. Κι αυτό που το πήρα ήταν καθαρά λόγω Slott –και Granov. Πέντε λίρες.

 

∙ Κρύο, κρύο, α γ@^^#$ου κρύο! (άδετε ως: ¨*&%$%@ και $%* στον &%*#$^@$@ τον θρύλο¨)

 

∙ Ο Wolverine ήταν και φέτος εκεί. Την Κυριακή έσκασε μύτη και ως βάρβαρος.

 

∙ Πρεζάκιαααααααααα! ;)

 

∙ Ουρές μέχρι και στα ATM.

 

∙ Φέτος Αντρέα άκουσα την συμβουλή σου και ήμουν με σακίδιο ώμου. Α και την πρώτη μέρα έσκασα μύτη με βαλίτσα με ροδάκια. Αρχοντιά φίλε!

 

 

Warren Ellis event @FOYLES (26 Φεβρουαρίου 2013)

 

Κάπου στα τέλη Ιανουαρίου, μέσω twitter πληροφορήθηκα για την παρουσίαση του καινούριο βιβλίου του Warren Ellis “Gun Machine” στο βιβλιοπωλείο Foyles του Λονδίνου. Οι ημερομηνίες έπεφταν τις μέρες που θα ήμουν εκεί λόγω LSCC, οπότε δεν γινόταν να χάσω την ευκαιρία. Στήθηκα λοιπόν την ημέρα κυκλοφορίας των εισιτηρίων μπροστά στο laptop μου και περίμενα να ξεκινήσει η προπώληση. Μέσα σε 20 λεπτά τα εισιτήρια είχαν εξαντληθεί, είχα όμως προλάβει.

 

Έφτασα στο Foyles λίγο πριν τις 18:30. Έδωσα το όνομά μου στην είσοδο και πέρασα στην αίθουσα παρουσιάσεων. Ένας μικρός σχετικά χώρος χωρητικότητας 60 περίπου ατόμων (και ίσως πολλούς λέω), όσοι πρέπει όμως για τέτοιου είδους εκδηλώσεις. Οι Άγγλοι αποδείχθηκαν… Άγγλοι στο ραντεβού τους. Ο Ellis μπήκε στην αίθουσα η οποία είχε γεμίσει, κατά τις 18:35. Πολύ ζεστός και φιλικός απάντησε αρχικά σε ορισμένες ερωτήσεις του συντονιστή (“είμαι 20% δημοσιογράφος και 80% comics fan, οπότε καταλαβαίνεις πώς θα πάει η συζήτηση”) με πολύ χιούμορ και καλή διάθεση που αφορούσαν το τελευταίο του βιβλίο (και που ουσιαστικά γι’ αυτό γινόταν η παρουσίαση) αλλά και ερωτήσεις που αφορούσαν τα κόμικς του. Μετά ακολούθησαν ερωτήσεις από τον κόσμο.

 

Όσα θυμάμαι, όπως τα θυμάμαι:

 

∙ “θα σας παρακαλούσα πριν ξεκινήσουμε να κλείσετε τα κινητά σας. Πιο πολύ για να μην στέλνετε στους φίλους σας στο twitter και σας υπαγορεύουν να μου κάνετε περίεργες ερωτήσεις. Άντε καλά, βάλτε τα στο αθόρυβο.”

 

∙ το Gun Machine ήξερε από την αρχή ότι θα είχε μορφή βιβλίου και όχι κόμικ.

 

∙ εμπνεύστηκε από το γεγονός ότι όλο το Λονδίνο είναι γεμάτο χάρτες.

 

∙ Δεν πρόκειται να ασχοληθεί ξανά με τον Spider Jerusalem.

 

∙ Το σχέδιο του Freak Angels ήθελε να θυμίζει manga και ο αναγνώστης να μπορεί φανταστεί τον εαυτό του στα λιτά πρόσωπα των χαρακτήρων του. Ανέφερε ένα όνομα κάποιου συγγραφέα (που δεν συγκράτησα,) ο οποίος δεν περιέγραφε ποτέ τα χαρακτηριστικά των πρωταγωνιστών των βιβλίων του.

 

∙ Είναι ανοιχτός σε προτάσεις να γράψει για τον κινηματογράφο ή την τηλεόραση.

 

∙ Αφήνει περιθώρια δημιουργίας στους σχεδιαστές που συνεργάζεται και στα σενάρια του εστιάζει πιο πολύ στην body language των χαρακτήρων του παρά στην σύνθεση των καρέ.

 

∙ Δεν μαγειρεύει καθόλου καλά, όπως και δεν τραγουδάει καθόλου καλά, όπως και πιστεύει ότι δεν μπορεί να σκηνοθετήσει καθόλου καλά.

 

∙ Τα προηγούμενα ήταν με αφορμή ερώτηση που του κάνανε σχετικά με τον Alan Moore, τον οποίο και σέβεται απεριόριστα. “Κανείς δεν γράφει σαν τον Alan Moore (αναφέρεται στον τρόπο που γράφει τα σενάρια και δίνει στους σχεδιαστές του.) Ο Moore γράφει εννιά σελίδες περιγραφή ενός καρέ μιας σελίδες εννιά καρέ. Δεν τον κατηγορώ. Έζησε την εποχή που ο συγγραφέας δεν ήξερε σε ποιόν σχεδιαστή θα ανέθετε η εταιρία να σχεδιάσει το σενάριό του. Έτσι ήθελε να είναι σίγουρος, ότι όποιος και να ήταν ο σχεδιαστής, θα απέδιδε ακριβώς ότι είχε στο μυαλό του (ο Moore).”

 

∙ “Η δουλειά του σεναριογράφου είναι πιο απλή από του σχεδιαστή. Τι εννοώ: όταν συνεργαζόμουν με τον Bryan Hitch για το Authority σε κάποια splash page που οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν εξωγήινα αεροσκάφη, στο σενάριο του είχα γράψει «σχεδίασε πανικό». Του πήρε μια βδομάδα να τελειώσει την σελίδα. Κι εγώ είχα καθαρίσει μόνο με 2 λέξεις!”

 

∙ “Παραλίγο να ήμουν σε ένα από τα αεροπλάνα που έπεσε στους δίδυμους πύργους την 11η Σεπτεμβρίου. Θα μπορούσατε να είχατε γλυτώσει τότε.”

Ακολούθησε signing και δεν αρνήθηκε να υπογράψει αντίτυπα κόμικς του που ήξερε ότι ούτως ή άλλως θα έφερνε ο κόσμος μαζί του.

 

Γενικά πολύ ευγενικός, ευχάριστος και ευδιάθετος, δεν έχει καμία σχέση με τον απόμακρο κυνικό μισάνθρωπο που βγάζει προς τα έξω. Καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για άνθρωπο ευφυή. Θα τον ήθελα φίλο μου.

 

 

Alan Moore and Mitch Jenkins in conversation: Unearthing (26 Φεβρουαρίου 2013)

 

Μετά την παρουσίαση του Ellis έφυγα σφαίρα για το Gosh! όπου ο Alan Moore με τον Mitch Jenkins παρουσίαζαν το καινούριο τους βιβλίο Unearthing. Ω ναι, Alan Moore! Ας τα πιάσουμε όμως από την αρχή.

 

Όταν έμαθα για την παρουσίαση του Ellis σκέφτηκα να κάνω μια έρευνα για το έπαιζε τις μέρες που θα είμαι Λονδίνο, μπας και πάω και πουθενά αλλού. Πέφτω πάνω στην είδηση της παρουσίασης του Unearthing εντελώς στην τύχη. Δεν έπαιζε να το χάσω, έπρεπε να πάω. Πάλι στήνομαι για εισιτήρια, προλαβαίνω να κλείσω, και σε πέντε λεπτά έχουν εξαντληθεί. Κάποιος εκεί πάνω με αγαπάει πολύ. Με το που έρχεται το mail επιβεβαίωσης στέλνω mail στο βιβλιοπωλείο στο οποίο τους εξηγώ ότι έρχομαι από Ελλάδα και τους ρωτάω αν μπορώ να φέρω μαζί μου κανένα ακόμα κόμικ να μου υπογράψει ο Moore. Μου λένε πως το έχουν απαγορεύσει γιατί παλιότερα ο κόσμος πήγαινε με στοίβες κόμικς για υπογραφές. Καλά εντάξει, σιγά που δεν θα έχω κόμικς μαζί μου… Στο LSCC πέρασα από το stand του Gosh! και τους ρώτησα και πάλι. Τα ίδια. Τους ρώτησα επίσης αν θα υπήρχε πρόβλημα αν πήγαινα κανένα 20λεπτο-μισάωρο αργότερα (γιατί ήταν ο Ellis, πράγμα που δεν το ανέφερα φυσικά.) Μου είπαν ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν και η πόρτα θα έκλεινε επειδή ήταν και η προβολή. Μετά την παρουσίαση του Ellis λοιπόν, έφυγα σφαίρα για το Gosh!

 

Η πόρτα ήταν όντως κλειδωμένη, δεν υπήρχε όμως πρόβλημα να μπω αφού ήμουν στην λίστα. Ο κόσμος ήταν ελάχιστος, γύρω στα 40 άτομα. Πριβέ προβολή. Ο Moore εκεί, να παρακολουθεί αφοσιωμένος την ταινία. Για λίγη ώρα δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από πάνω του. Η ταινία, που την είχα ήδη δει, τελείωσε σε κανένα δεκάλεπτο. Χειροκροτήματα, άναψαν τα φώτα για λίγο και ακολούθησε ένα ακόμα 5λεπτο βίντεο με τα γυρίσματα. Επιτέλους ήρθε η ώρα της παρουσίασης.

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα από την συζήτηση. Η πιο αστεία στιγμή ήταν όταν κάποιος από το κοινό είπε ότι η ταινία του θύμιζε αυτές του Lynch. Ο Moore του απάντησε πως το ακούει συχνά αυτό, αλλά δεν συμφωνεί. Το μόνο κοινό που έχει με τις ταινίες του Lynch, είναι οι κουρτίνες. Όλες οι ταινίες του Lynch έχουν κουρτίνες. Με μια δεύτερη σκέψη όμως, είναι πάρα πολλές οι ταινίες που έχουν κουρτίνες. Οι κύριες επιρροές τους ήταν οι γερμανικές ταινίες των αρχών του αιώνα με τα έντονα μακιγιάζ για να τονίζουν τον φωτισμό, λόγω έλλειψης τεχνολογίας ειδικών εφέ. Ο ήχος ήταν ένα άλλο θέμα που τους απασχόλησε. Ήθελαν το soundtrack να είναι σαν να προέρχεται μέσα από την ταινία. Οι ήχοι δηλαδή που ακούει ο θεατής να προέρχονται πχ από κάποιο ραδιόφωνο και να τους ακούνε ταυτόχρονα και οι ηθοποιοί. Αυτό κάπως λέγεται στον κινηματογράφο, αλλά δεν θυμάμαι τον όρο. Το τραγούδι του τίτλου τέλους αρχικά είχαν επιλέξει να είναι κάποιο του James Blunt (αν θυμάμαι καλά, αν δεν ήταν αυτός τότε κάποιος παρόμοιος. Γέλασε πάντως ο Moore, μας εξήγησε πως δεν ακούει τέτοια μουσική, απλά έτυχε να ακούσει το τραγούδι και να κουμπώνει τέλεια) αλλά ο Blunt (ή ο ατζέντης του όπως είπε) ζήτησε πολλά λεφτά. Υπήρχαν σχέδια η ταινία να μετατρεπόταν σε σειρά επεισοδίων, αλλά κάτι στράβωσε. Μίλησε και για τον Steve Moore και το πόσο σημαντικό ρόλο έπαιξε στην βρετανική σκηνή κόμικς. Μίλησαν για την συνεργασία του με τον Mitch Jenkins, για τα εφέ και την ταινία των Watchmen γενικά (όχι με τα καλύτερα λόγια εννοείται…), για το χωριό του, και την μαγεία (“κάνω συνέχεια μαγεία. Κάνω μαγεία στην τουαλέτα μου. Όλα γύρω είναι μαγεία!”) Χειροκροτήματα και ώρα για υπογραφές.

 

Η ουρά δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλη -40 άτομα ήμασταν εξάλλου και δεν περίμεναν όλοι για αφιερώσεις. Τα κόμικς τα είχα μαζί μου, αλλά η στάση των διοργανωτών με αποθάρρυνε λιγάκι και το σκεφτόμουν αν θα τα εμφανίσω. Δε γ@μ!3ται λέω, τι έχω να χάσω; Φτάνει η σειρά μου. Ο Moore είναι ευδιάθετος και πολύ ομιλητικός, μοιάζει να το απολαμβάνει. Του λέω ότι ταξίδεψα από Ελλάδα για την παρουσίαση και ενθουσιάζεται. Με ρωτάει πώς είναι τα πράγματα εδώ πέρα. Του λέω χάλια. Μου λέει πως άκουσε για ανεργία, διαφθορά και πολλές διαδηλώσεις. Απαντάω πως όντως έτσι είναι τα πράγματα και η μάσκα του Guy Fawkes είναι πολύ επίκαιρη. Ενδιάμεσα ίσως είπαμε και κάτι άλλο, εγώ όμως εκείνη την στιγμή ήμουν αλλού! Και μιας και είπαμε έμμεσα για τον V τον ρώτησα μήπως μαζί με το Unearthing θα μπορούσε να μου υπογράψει και κάποια κόμικς (μεταξύ αυτών και το V for Vendetta) αν και ξέρω ότι το απαγορεύουν οι διοργανωτές. “Αφού ήρθες από τόσο μακριά, δώσε μου να σου υπογράψω κάποιο από τα βιβλία που έφερες. Μην το πεις πουθενά όμως…” Επέλεξα το τρίτο HC τομάκι Swamp Thing με την πρώτη εμφάνιση του Constantine. Του είπα πως σαν έλληνας δεν μπορούσα να πάω με άδεια χέρια (και καλά) και του έδωσα ένα αντίτυπο του 8ball. Το χάζεψε λίγη ώρα και με ευχαρίστησε. Φεύγοντας του ζήτησα αν γίνεται να βγούμε και μια φωτογραφία μαζί. Μου είπε ότι ήταν το λιγότερο που μπορούσε να κάνει. Όπως κι έγινε. Τον ευχαρίστησα και έφυγα ικανοποιημένος. Χαρούμενος. Έτυμος να επιστρέψω Ελλάδα.

 

φωτογραφίες/ντοκουμέντα εδώ :P

 

Σκαναρίσματα με υπογραφές μέσα στο Σ/Κ.

 

Και του χρόνου!

 

:beer:

  • Like 41
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

παίζει να είναι το 1ο κατεβατό/σεντόνι που κάθησα να διαβάσω στο gc και δεν το μετάνιωσα

 

αντε και του χρόνου :D

 

:best:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Η περιγραφή σου είναι τόσο παραστατική, που νιώθω σαν να ήμουν εκεί. :P Με συγκίνησες! :sad1:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πω μπιλ,σε ζηλευω!ο ορισμος της φρασης "money well spent"!!!

:beer: (αν και συνηθισες να πινεις μπυρες με τον batman!)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

παίζει να είναι το 1ο κατεβατό/σεντόνι που κάθησα να διαβάσω στο gc και δεν το μετάνιωσα

 

αντε και του χρόνου :D

 

:best:

 

Εγώ ένοιωθα σαν τους ωκεανογράφους που παρακολουθούσαν την αφήγηση της γιαγιάς στον Τιτανικό του Κάμερον.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Θεωρώ πολύ αστείο να θεωρείται ο Esad Ribic e-bay material. Που νομίζει ότι βρίσκεται; Σε ελληνικό σάιτ δημοπρασιών; Δεν έχει ιδέα τι παίζεται εκεί.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ο Sienkiewicz και ο Irving θέλουν να έρθουν Ελλάδα. Κοτζαμάμ Comicdom έχουμε, να τους καλέσουμε!!!

 

Βασίλη, συνειδητοποιείς πόσο τυχερός είσαι; :P

 

Αν αληθεύουν όσα λες, ο Moore είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που φαίνεται προς τα έξω. Το V του το έδωσες τελικά;

 

Μέσα σε λιγότερο από μία εβδομάδα γνώρισες όλους αυτούς...... :wow:!!!

Επεξεργασία από Dark Chris
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

οκ, καλύτερος ανταποκριτής EVER!!! :giati:

 

υγ1. τωρα σοβαρά, περιμένετε να "συμπληρώσω" κάτι μαγαρίζοντας το τελειο πόστ του Sandman; :P

 

υγ2. το πόσο σε ζηλεύω θανασιμα για Ellis και πόσο μάλλον για Moore δε χρειάζεται να το επαναλάβω, ε; :D

 

:respect: Μπιλ! ( :moutra2: )

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεία σου ρε Βασίλη ! Πολύ ωραίο το κείμενο σου , ένιωσα για λίγο σαν να ήμουν και εγώ εκεί !

Άντε σου εύχομαι και του χρόνου να είσαι εκεί , όπως το εύχομαι και για τον εαυτό μου))))))))

Να'σαι καλά φίλε ! :beer: :beer: :beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div:

 

Da king of sigs stroke again! :giati: Τι λες τώρα......Ρε τι λες! Ρε λέμε

 

:giati: -> +oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

 

 

σσ.Το cosplay βιδεάκι τα έσπασε άγρια. Του χρόνου αν επαναληφθεί, θα. :D

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45796
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πλάκα πλάκα, γιατί δεν στέλνεις στο Comicdom ένα mail με τους σχεδιαστές που ξέρεις σίγουρα ότι είναι πρόθυμοι να έρθουν στην Ελλάδα, ώστε να τους έχουν υπ' όψιν τους; Δεν χάνουμε κάτι.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

κανονικά μετά από αυτό το ποστ θα έπρεπε να διαγραφείς από το φόρουμ

 

ίσως και να έπρεπε να σε επικηρύξουμε

 

έχε χάρη που έχεις συμπάθειες

 

νομίζω

 

ελπίζω να θυμηθώ να ξαναδιαβάσω αυτό το κατεβατό όταν θα κατέβεις για το κόμικντομ. έχω ένα ελλάτωμα. ξεχνάω

 

:cheers5:

 

:D

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δύο πράγματα που θυμήθηκα χθες από την παρουσίαση του Ellis:

 

Τον ρώτησαν γιατί απέχει από τα mainstream αμερικάνικα κόμικς. Είπε ότι δεν τα συμπαθεί ιδιαίτερα και τα αποφεύγει. Δεν του αρέσει η νοοτροπία τους. "Για να σου δώσω να καταλάβεις, στα αμερικάνικα κόμικς υπάρχει ήρωας Deadman. Φοράει ολόσωμο κατακόκκινο κολάν με ένα τεράστιο D στο στήθος. Και η υπερδύναμη του είναι ότι είναι νεκρός... Go figure..."

 

Τον ρώτησαν επίσης αν τα κόμικς του συμβαίνουν σε ένα ενιαίο universe -Ellisverse. Απάντησε όχι. Αν και η ιδέα του Moore για τους Extraordinary Gentlemen του άρεσε πολύ. [Δεν κατάλαβα την σύνδεση, αλλά ok...] Όταν είδε το τελευταίο επεισόδιο του Lost με όλους αυτούς τους ηθοποιούς που είχαν βρει πια δουλειά σε άλλα σήριαλ να είναι όλοι εκεί, ήταν σαν να έβλεπε τους καινούριους τους ρόλους να είναι στο Lost. Και σκέφτηκε να κάνει ένα σήριαλ με χαρακτήρες από διάφορα σήριαλ να συνυπάρχουν. Ανέφερε 3-4 ρόλους αλλά δεν τους συγκράτησα.

 

:beer:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24291
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  376
  • Reputation:   2891
  • Achievement Points:  376
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καλός ο Allan Moore, αλλά δε συγκρίνεται μ' αυτόν τον θρύλο:

 

post-24291-0-76980600-1362309554_thumb.jpg

 

ΥΓ.: Παρόλο που δεν μ' αρέσουν οι κορνίζες, εδώ έκανα μια εξαίρεση.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ωωωωωω τι σου είπε.... χαχαχαχα :lmao:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένας είναι ο θρύλος και τρώει τσιμιτσάνγκα.

 

Γατάκια... :D

 

 

(τώρα μένει καμιά φώτο του X ή του D με τον αυθεντικό Spider-Man και ο κόσμος θα έχει κλείσει σαν άνθρωπος)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ωραίο φωτογραφικό υλικό για εμάς που δεν πήγαμε. ΤΥ ORESTIS!!!!

 

νομίζω πως πρέπει να φτιαχτεί αν δεν υπάρχει hall of fame στο GC και το πρώτο όνομα που θα φιγουράρει θα είναι αυτό του The_Sandman.

Επεξεργασία από rkronin
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ωραίο φωτογραφικό υλικό για εμάς που δεν πήγαμε. ΤΥ ORESTIS!!!!

 

νομίζω πως πρέπει να φτιαχτεί αν δεν υπάρχει hall of fame στο GC και το πρώτο όνομα που θα φιγουράρει θα είναι αυτό του The_Sandman.

 

εύκολο. απλώς αλλάζουμε όνομα στην "to ban" list :)

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και ήρθε η ώρα για mega post υπογραφών :)

 

Lee Bermejo

post-10460-0-59459300-1362594552_thumb.jpgpost-10460-0-05442200-1362594558_thumb.jpgpost-10460-0-77274400-1362594563_thumb.jpgpost-10460-0-96542600-1362595255_thumb.jpgpost-10460-0-93940800-1362595258_thumb.jpg

 

Doug Braithwaite

post-10460-0-17489700-1362594568_thumb.jpgpost-10460-0-79313100-1362594574_thumb.jpg

 

J Scott Campbell

post-10460-0-39264700-1362594580_thumb.jpgpost-10460-0-07009200-1362594586_thumb.jpgpost-10460-0-17474100-1362594592_thumb.jpg

 

Mike Choi & Adi Granov

post-10460-0-00354900-1362594597_thumb.jpg

 

Glenn Fabry

post-10460-0-31767600-1362594640_thumb.jpg

 

David Finch

post-10460-0-33215000-1362594645_thumb.jpgpost-10460-0-13338500-1362594650_thumb.jpg

 

Alan Grant (& Simon Bisley από πέρσι)

post-10460-0-23150500-1362594654_thumb.jpgpost-10460-0-09943900-1362594659_thumb.jpgpost-10460-0-21031800-1362595419_thumb.jpg

 

David Hine

post-10460-0-16795700-1362594663_thumb.jpgpost-10460-0-41121100-1362595423_thumb.jpgpost-10460-0-04333300-1362595429_thumb.jpgpost-10460-0-74866800-1362595437_thumb.jpg

 

Klaus Janson (& Esad Ridic)

post-10460-0-19813200-1362594667_thumb.jpgpost-10460-0-42942800-1362594671_thumb.jpg

 

Bob Laayton

post-10460-0-09412600-1362594677_thumb.jpgpost-10460-0-00774100-1362594682_thumb.jpg

 

David Mack

post-10460-0-72836100-1362594710_thumb.jpgpost-10460-0-16500700-1362595441_thumb.jpgpost-10460-0-04731100-1362595445_thumb.jpg

 

John McCrea

post-10460-0-07513600-1362594716_thumb.jpgpost-10460-0-52699100-1362594722_thumb.jpgpost-10460-0-44340200-1362595450_thumb.jpg

 

George Perez

post-10460-0-26233700-1362594729_thumb.jpgpost-10460-0-92932400-1362594735_thumb.jpgpost-10460-0-53910000-1362594741_thumb.jpgpost-10460-0-13947300-1362594747_thumb.jpg

 

Esad Ridic (αυτά που θα πάνε ebay ντε...)

post-10460-0-70858500-1362594750_thumb.jpgpost-10460-0-20767400-1362594754_thumb.jpgpost-10460-0-53669100-1362594758_thumb.jpgpost-10460-0-17818700-1362594779_thumb.jpgpost-10460-0-32672600-1362594783_thumb.jpgpost-10460-0-53660500-1362595639_thumb.jpg

 

Tim Seeley

post-10460-0-91134200-1362594786_thumb.jpgpost-10460-0-93409600-1362594789_thumb.jpg

 

Bill Sienkiewicz

post-10460-0-28008200-1362594795_thumb.jpgpost-10460-0-35085500-1362594800_thumb.jpgpost-10460-0-80575000-1362595642_thumb.jpg

 

Dan Slott

post-10460-0-74974900-1362594805_thumb.jpgpost-10460-0-16453500-1362594812_thumb.jpgpost-10460-0-87696100-1362594817_thumb.jpgpost-10460-0-81672000-1362595646_thumb.jpg

 

Herb Trimpe (& Roy Thomas)

post-10460-0-87240700-1362595182_thumb.jpgpost-10460-0-27429700-1362595190_thumb.jpgpost-10460-0-01607800-1362595197_thumb.jpgpost-10460-0-14144700-1362595204_thumb.jpg

 

Neal Adams

post-10460-0-92710100-1362595248_thumb.jpg

 

Jeremy Bastian

post-10460-0-69455900-1362595252_thumb.jpg

 

Simone Bianchi

post-10460-0-96852900-1362595262_thumb.jpg

 

Mark Buckingham

post-10460-0-98440400-1362595266_thumb.jpg

 

Gary Erskine

post-10460-0-44606000-1362595415_thumb.jpg

 

 

Nick Spencer

post-10460-0-97436700-1362595650_thumb.jpg

 

 

Warren Ellis

post-10460-0-40881800-1362595269_thumb.jpgpost-10460-0-40058400-1362595272_thumb.jpgpost-10460-0-75487400-1362595277_thumb.jpgpost-10460-0-34490200-1362595282_thumb.jpg

 

Alan Moore

post-10460-0-18785700-1362595455_thumb.jpgpost-10460-0-74324900-1362595457_thumb.jpg

 

 

Ο κατάλογος του convention

post-10460-0-65379000-1362595684_thumb.jpgpost-10460-0-29960700-1362595689_thumb.jpgpost-10460-0-04550000-1362595694_thumb.jpgpost-10460-0-86850400-1362595698_thumb.jpgpost-10460-0-98044800-1362595702_thumb.jpgpost-10460-0-10911200-1362595707_thumb.jpgpost-10460-0-67658900-1362595711_thumb.jpgpost-10460-0-15179300-1362595717_thumb.jpgpost-10460-0-31652000-1362595721_thumb.jpgpost-10460-0-11655800-1362595725_thumb.jpgpost-10460-0-91864400-1362595795_thumb.jpgpost-10460-0-30568600-1362595800_thumb.jpgpost-10460-0-54545000-1362595804_thumb.jpgpost-10460-0-06207100-1362595810_thumb.jpgpost-10460-0-75349000-1362595814_thumb.jpgpost-10460-0-89501800-1362595818_thumb.jpgpost-10460-0-12711200-1362595824_thumb.jpgpost-10460-0-45236600-1362595828_thumb.jpgpost-10460-0-17401400-1362595832_thumb.jpgpost-10460-0-15257800-1362595837_thumb.jpg

 

και τα σκιτσάκια

post-10460-0-36634800-1362595978_thumb.jpg post-10460-0-18239700-1362595991_thumb.jpg post-10460-0-72154300-1362596005_thumb.jpg post-10460-0-66068600-1362596020_thumb.jpg

 

:beer:

 

ps. Έχω μερικά ακόμα που δεν χωρούσαν στις αποσκευές και αναγκαστικά τα άφησα Λονδίνο να μου τα φέρει ο ξάδερφος μου όποτε ξανάρθει Ελλάδα. :)

  • Like 27
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

*Κάποιος/α* να μου θυμίσει αυτά τα ποστ τις ημέρες του Κόμικντομ. Θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.

 

ευχαριστώ

 

:cheers5:

 

εδιτ και πετάει και εκείνο το "έχω και μερικά ακόμα αλλά".........

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Alan Moore
Moore_swampthing.JPGMoore_unearthing.JPG



TO VASILIS - LOTS OF LOVE - ALAN MOORE...


post-5259-1220833934.gif
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

img_20130224_131902.jpg

 

Σεσημασμένος! :giati:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.