Jump to content

THE AVENGERS: ΚΟΚΚΙΝΗ ΖΩΝΗ

Recommended Posts

Τίτλος:
AVENGERS (THE): ΚΟΚΚΙΝΗ ΖΩΝΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Geoff Johns
Σχέδιο:
Olivier Coipel
Hμερ. έκδοσης:
30-03-2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
The Avengers (vol.3) #65-70 (Marvel, 2003)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
9789604-972753
Ομαδοποίηση:
REDZONE_0001.jpg  REDZONE_0001z.jpg

Κυριολεκτικά σε χρόνο ρεκόρ η Anubis κυκλοφορεί αυτόν τον τόμο που περιλαμβάνει ένα από τα run του Geoff Johns σε συνεργασία με τον πολύ καλό, κατά τη γνώμη μου, Γάλλο σχεδιαστή Olivier Coipel. Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να το διαβάσω (πριν από λίγη ώρα το πήρα, εξάλλου), ούτε έχω διαβάσει και το πρωτότυπο, συνεπώς θα περιοριστώ στο να δώσω κάποια λινκ με κριτικές από το Ίντερνετ, τα οποία φυσικά τα παραθέτω με πάσα επιφύλαξη και προειδοποιώ ότι περιέχουν spoilers για όσους αγνοούν την ιστορία.

http://www.multivers...engers-run.html

http://www.comicvine...review_id=17121

Σας αντιγράφω και την υπόθεση από το οπισθόφυλλο, γιατί στοιχεία για το κόμικ δεν υπάρχουν ούτε στο σάιτ της Anubis αυτή τη στιγμή.

Η ομάδα των Εκδικητών έχει αντιμετωπίσει πολλές απειλές στο παρελθόν και πάντα κατάφερνε να τις εξουδετερώσει. Όμως αυτή τη φορά είναι διαφορετικά. Ο αντίπαλός τους είναι ένα θανάσιμος ιός, που απελευθερώνεται στην καρδιά της Αμερικής, σπέρνοντας τον όλεθρο και τον πανικό. Μέσα σε λίγες ώρες οι απώλειες φτάνουν ήδη τα εκατοντάδες θύματα και κανείς δεν ξέρει με ποιον τρόπο να τον σταματήσει.

Οι Εκδικητές αναλαμβάνουν δράση και θα κληθούν να δώσουν μια αμείλικτη μάχη με το χρόνο προκειμένου να ανακόψουν την πορεία της φονικής απειλής. Παράλληλα, θα προσπαθήσουν να ανακαλύψουν ποιος είναι ο υπέυθυνος γι'αυτή την τρομακτική επίθεση. Όμως η απάντηση δεν είναι αυτή που περιμένουν και τίποτα δεν θα μπορούσε να τους έχει προετοιμάσει για τη συνταρακτική αλήθεια!

Δεν ξέρω την ονομαστική τιμή του τόμου, αλλά στο Comicdom το πουλούσανε 19 Ευρώ.

• Like 17
  • Thanks 1

Εχω διαβασει το πρωτοτυπο και νομιζω ηταν τα καλυτερα τευχη που εκανε ο Johns στους Avengers μια και στο συνολο του το run στο τιτλο ηταν ανιαρο λες και δεν ηξερε τους χαρακτηρες.

• Like 11

από τα καλύτερα των Avengers................

• Like 10
  • 1 year later...

Μολις το διαβασα ......

Απιστευτα δομημενο σεναριο που σε καθηλωνει....

Απιστευτο σχεδιο !!!!!!!

Πιστευω οτι θα μπορουσε ανετα να γινει ταινια .....

Μου αρεσαν παρα πολυ σχεδιαστικα ο Φαλκον και ο Μαυρος Πανθηρας καθως και ο επιβλητικος Καπταιν Αμερικα

Αυτο το κομικς δεν θα πρεπει να λειψει απο καμια συλλογη και καμια βιβλιοθηκη !!!!!!!!!!!!!

• Like 8
  • 1 year later...

Σεναριακά είναι δυνατό, με καλό ρυθμό. Το σχέδιο δε με τρέλανε, αλλά συνολικά πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον υπερηρωικό κόμικ. Προτείνεται. :)

edit: Σαν έκδοση έχει και τα εξτραδάκια της, αλλά η βιβλιοδεσία είναι κακή.

Edited by GeoTrou
  • Like 9
  • 5 months later...

Από το volume 3 των Avengers έχω διαβάσει ελάχιστα τεύχη και αυτό το storyline δεν περιλαμβανόταν σε αυτά. Οπότε το διάβασα για πρώτη φορά μόλις σήμερα. Ενδιαφέρον αλλά άνισο, σαν να αναγκάστηκε να βάλει τον Red Skull μέσα και να του χάλασε την δομή.

Υ.Γ. Αρχική τιμή (μιας και δεν το έχει αναφέρει κάποιος τελικά) 20,90€. Επίσης, οι παραπομπές στις κριτικές δεν λειτουργούν πλέον.    :)

Edited by GreekComicFan
  • Like 5
  • Thanks 1

Το volume 3 είναι πάρα πολύ καλό, όπως και το red zone και πρόσεχε καλά μη σε χαρακτηρίσω αποστάτη και σε παραδώσω βορά στα παπιά  :hit:

• Like 4

Μπα, δεν μπορούν να μου κάνουν τίποτε τα παπιά. Ούτε καν ο Χάουαρντ ο Πάπιος :P Είμαι σκληρόπετσος. Αυτά, όχι. :devil:

Όσα έχω διαβάσει από Busiek/Perez μου άρεσαν αρκετά. Το Red Zone ήταν απλά καλό. Με τέτοιο θέμα, περίμενα περισσότερα.  :)

Edited by GreekComicFan
  • Like 4
  • 2 years later...

το έπιασα τυχαία από τα αδιάβαστα χθες βράδυ και ήταν ανέλπιστα καλό! δυνατό θα το χαρακτήριζα!

θα γίνω λίγο υπερβολικός και θα πω ότι είναι must αυτός ο τόμος για τους ελληνες φίλους της μαρβελ/superhero φάσης χαχα :P

βέβαια όλα αυτά δεδομένου ότι μιλάμε για ένα mainstream avengers comic :D

γιατί από τη μέση κ μετά που μου πέταξε red skull, ενώ το έχτιζε ωραία με επανέφερε στο τι κόμικ διαβάζω :P 

• Like 6
  • 3 months later...

Δεν είχα κάτι καινούργιο να διαβάσω οπότε έπιασα αυτό από τη βιβλιοθήκη και του έριξα άλλη μία ανάγνωση. Σε γενικές γραμμές είναι διασκεδαστικό, χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο για μένα όμως. Το σχέδιο του Coipel είναι όμορφο, αλλά σε κάποια σημεία μου φαίνεται λίγο ατσούμπαλο. Έχει γνωρίσει και καλύτερες μέρες. Το σενάριο του Johns απλοϊκό, αν και μία μεγάλη στιγμή του comic σποιλάρεται από το εξώφυλλο του τομού. :lol: Θα σας το πρότεινα να το αγοράσετε σε καμία εκπτωτική περίοδο και να το διαβάσετε χαλαρά μία ζεστή μέρα το καλοκαιράκι :holidays2:.

• Like 5
  • 2 weeks later...

Για τη 1 Απριλίου 2012 προόριζε να το κυκλοφορήσει η "Anubis", αλλά βγήκε νωρίτερα λόγω του "Comicdom Con Athens 2012" απ' ότι κατάλαβα. Στις 30 Μαρτίου 2012 ξεκίνησε η εκδήλωση, οπότε αυτή είναι η ημερομηνία κυκλοφορίας του κόμικ. :)

Edited by Mandrake
  • 2 years later...

Εξώφυλλο/οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση για αντικατάσταση. :)

Αντικαταστάθηκε

:cheers5:

• Like 1
  • Thanks 4