Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

The Expendables 3

 

Το πανηγύρι του σαχλαμάρα μούσκουλου εκπλήρωσε το λόγο ύπαρξής του. Από την πρώτη σκηνή με τις ατάκες από άλλο πλανήτη ξέρεις τι θα δεις. Και γι' αυτό μπορείς να το χαρακτηρίσεις τίμιο. Ο λόγος που το είδα ήταν η παρουσία του Kelsey Grammer.

 

 

Sleeper 1973

 

O Woody Allen παίζει πάλι τον εαυτό του σε μια ταινία στο στιλ των βουβών κωμωδιών του 1930. Κάτι μεταξύ χονδρού λιγνού και Μπάστερ Κίτον με μπόλικο κυνηγητό μετα χαριτωμένης μουσικής τσάρλεστον. Ξυπνά μετά από 200 χρόνια λόγω ενός ιατρικού λάθους σε μια φασιστική κοινωνία που για να κρυφτεί κάνει το ρομπότ μπάτλερ. Γοητεύει (νομίζει) το γλυκό πλασματάκι που ονομάζεται Diane Keaton, και μαζί προσπαθούν να καταστρέψουν την μύτη ενός δικτάτορα από το να τον κλωνοποιήσουν. Όπως λέει πάντα θα υπάρχει μια μύτη που θα χρειάζεται να καταστρέψουν.

 

"Να κάνουμε σεξ;"

"Μα είμαστε πολύ λίγοι!"

 

"Σοβαρά έχεις να κάνεις 200 χρόνια σεξ;"

"Ήμουν και παντρεμένος 4 χρόνια. Κάντα 204"

 

 

Cry of the city 1948

 

Δυο ιταλοαμερικάνοι παιδικοί φίλοι καταλήγουν ο ένας αστυνομικός και ο άλλος εγκληματίας. Ο δεύτερος είναι μέσα στη λάσπη αλλά προσπαθούν να του φορτώσουν και άλλα εγκλήματα. Είναι όμως τόσο ένοχος που όποιος τον κοντεύει μπλέκει άσχημα. Ειδικά η νέα του κοπέλα και ο αδερφός του που το θαυμάζει. Κλασικό νουάρ, σχετικά σοβαρό, αλλά μέτριο.

 

 

Out of the Past 1947

 

Πρωτοπαλίκαρο εγκληματία καλείται να βρει την πρώην του αφεντικού του και τα χρήματα που έκλεψε. Την ερωτεύεται και κρύβονται μέχρι που η κατάσταση ξεφεύγει από τον έλεγχο. Ενώ προσπαθεί να φτιάξει τη ζωή του ξανά, το παρελθόν έρχεται να τα καταστρέψει όλα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Robert Mitchum, Jane Greer, Kirk Douglas ένα τρομερό τρίο πρωταγωνιστών που γεμίζουν την οθόνη. Αξίζουν και αξίζει να το δείτε. Ελληνικός τίτλος "Αμαρτωλοί και δολοφόνοι" :P

 

 

Pantom Lady 1944

 

Μικρομεσαίος μηχανικός βγαίνει ραντεβού με μια άγνωστη την ώρα που κάποιος δολοφονεί την εν διαστάσει γυναίκα του. Κατηγορείται για το έγκλημα, αλλά δε θυμάται όνομα της κυρίας, και κανείς από όσους συνάντησε εκείνο το βράδυ δεν παραδέχεται ότι τον είδε με την υποτιθέμενη κυρία. Ο αστυνομικός τον πιστεύει, η γραμματέας το βοηθά και ενώ έχει ενδιαφέρον κάπου χάνεται το νόημα. Επειδή δεν υπάρχει απάντηση στο "γιατί, κανείς από τους πρωταγωνιστές δεν κάνει αυτήν την ερώτηση. Κατά τ' άλλα αξιοπρεπέστατη με έναν σκηνοθέτη που κάνει μαγικά με την κάμερα. Δείτε το και προσέξτε τα πλάνα. Προχώ.

 

 

Pickup on South Street 1953

 

Πορτοφολάς κλέβει μια μαθηματική εξίσωση-φόρμουλα που αλλάζει χέρια κατασκόπων. Κάπου καταλαβαίνει τι έχει στα χέρια του αλλά οι κατάσκοποι είναι και κουμουνιστές και είναι λίγο έξω από τα νερά του. Συμπαθητικό, αλλά έχει πολύ καλύτερα να δείτε.

 

 

Sorry, Wrong Number 1948

 

Πετυχημένο ραδιοφωνικό θεατρικό που έγινε και ταινία ούκ ολίγες φορές. Κατά φαντασία άρρωστη πλούσια νεανίδα δέχεται κατά λάθος τηλεφώνημα εγκληματιών. Μιλούν για κάποια δολοφονία με θύμα πρόσωπο πολύ κοντά της. Αρχίζει τα τηλέφωνα και μαζεύει πληροφορίες για τον μπερντάρη άντρα της. Όσο περνάει η ώρα τόσο πιο τρελά πράγματα μαθαίνει. Το ρολόι φτάνει στην ώρα του εγκλήματος και δεν μπορεί να αντιδράσει. Μέτριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τhe Neon Demon

Ήμουν απ αυτούς που είχαν λατρέψει το Drive και , παρόλα τα ελαττώματά του, μου είχε αρέσει και το Only God Forgives. Οπότε πίστευα ότι το νέο κατόρθωμα του Nicholas Winding Refn άδικα θάφτηκε απ τους κριτικούς. Αμ δε... όχι μόνο δίκαια το έθαψαν, αλλά εκεί που τον θεωρούσα σημαντική «νέα» φωνή στο κινηματογραφικό στερεώμα, σκέφτομαι μήπως τελικά ήταν μια από τις μεγαλύτερες φούσκες των τελευταίων ετών. Απαράδεκτο σενάριο, ερμηνείες "λανθιμικές" αλλά όχι έτσι ώστε να δένουν με το όλο κλίμα, διάλογοι για κλάμματα και φανφαρονισμός σε όλο του το μεγαλείο. Παρόλο που σε ορισμένα σημεία, έχει πάραγματα να πει, ο τρόπος που τα λέει, είναι τόσο εξόφθαλμος και χοντροκομμένος που νιώθεις ότι απευθύνεται σε νήπια όχι σε ώριμους θεατές.  Πιθανόν αυτή να ήταν η μεγαλύτερη ήττα που έφαγα για φέτος... Μακριά. Πέταξα εγώ το χρόνο μου, σεβαστείτε το δικό σας.

 

Morris from America.

Ένας πατέρας με ένα γιο από την Αμερική ,μαύροι και οι δύο μετακομίζουν στην Γερμανία, γιατί εκεί βρήκε δουλειά ο πατέρας. Η μάνα κλασικά έχει πεθάνει και έτσι ο πατέρας μένει μόνος με το μικρό να τον μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον εντελώς ξένο και άγνωστο και στους δύο. Η ταινία είναι απ' τις λεγόμενες ταινίες ενηλικίωσης, και έχει ένα εξαιρετικό σεναριακό εύρημα, αυτό του μαύρου/ράπερ/αμερικάνου στην καρδιά της Γερμανίας. Το εκμεταλλεύεται πολύ καλά αυτό και είναι αλήθεια ότι όντως ο πιτσιρίκος φαντάζει εντελώς άσχετος με το όλο περιβάλλον. Αλλα τελικά μένει εκεί. Σε αυτό το σεναριακό εύρημα. Ούτε τους χαρακτήρες αναπτύσσει, ούτε μας κάνει να ενδιαφερθούμε γι αυτούς και το ακόμα χειρότερο, παρουσιάζει τους Ευρωπαίους σαν πέρα βρέχει άτομα με ρατσιστικές τάσεις... Έρχεται δηλαδή ο Αμερικάνος να κρίνει τον Ευρωπαίο και να τον βγάλει και οπισθοδρομικό... Ποιός; Ο Αμερικάνος!

Προαφανώς ο σκηνοθέτης δεν αντιλάμβάνεται ποιές είναι οι πολιτισμικές διαφορές ανάμεσα στις δύο ηπείρους ή απλά δεν θέλει να τις αντιληφθεί. Όπως και να έχει, εδώ φάουλ. 

 

Ηard target 2

Το είδαμε γιατί παίζει ο Scott Adkins. Όσο και αν τον αγαπάω και όσο και τον παρακολουθώ φανατικά, πρέπει να το παραδεχτώ. Ο τύπος είναι μόνο για δέρνει. Σε οτιδήποτε άλλο είναι χάλια. Είναι εντελώς ατάλαντος, δεν μπορεί να μεταδώσει κανένα συναίσθημα και πραγματικά είναι κρίμα γιατί αν είχε έστω και ελάχιστες υποκριτικές ικανότητες, ίσως μπορούσε να φτάσει λίγο παραπάνω. Αλλά δυστυχώς δεεεεν. Φανταστείτε τώρα ότι σ' αυτή την ταινία ούτε καν δέρνει πολύ και όταν δέρνει, δεν το κάνει καλά όπως έκανε ας πούμε στο ninja 2. Καταλαβαίνετε γιατί επίπεδα αποτυχίας μιλάμε. Ας ελπίσουμε στο undisputed 4 να δέρνει καλά τουλάχιστον... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα το Ψάχνοντας την Ντόρι και δεν το περίμενα αλλά το βρήκα άριστο. Κυρίως δεν το περίμενα γιατί συνήθως δε μου κάνουν τόσο κλικ τα animation αν τα δω για πρώτη φορά τώρα μεγάλος. Ναι μεν μου αρέσουν (περισσότερο από πολλές live-action ταινίες) αλλά για να μου φανούν τελειες πρέπει να τις έχω δει μικρός. Το είχα ξαναπάθει, όμως, πρόσφατα για να πω την αλήθεια με το Ψάχνοντας τον Νέμο οπότε μάλλον έπρεπε να το περιμένω τελικά. Μπορεί, βέβαια, να επηρεάζομαι από το γεγονός ότι έχει μια από τις καλύτερες σκηνές που έχω δει σε οποιαδήποτε ταινία. Ανατρίχιασα ολόκληρος μόλις την είδα. Απίστευτη.

 

Επίσης, την είδα και σε 3D και ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα 3D. Νομίζω ότι ήταν λίγες οι σκηνές που επωφελήθηκαν και μείωνε την ένταση των φανταχτερών χρωμάτων από όσο είδα από καναδυο φορές που έβγαλα τα γυαλιά από περιέργεια. Βέβαια, δεν την είδα σε 2D για να μετράει τόσο αυτή η άποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τζέισον Μπορν

Νομίζω η σειρά έδωσε ότι ήταν να δώσει. Εδώ εκτός από δύο εντυπωσιακά γυρισμένες σκηνές, μια η διαδήλωση στο... Σύνταγμα και η μια καταδίωξη του τεθωρακισμένου, δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο. Ο Μπορν είναι σούπερ ήρωας, χωρίς αδυναμίες, που να προκαλούν την ταύτιση του θεατή, η Βικάντερ μάλλον ακατάλληλη για υποψήφια διευθύντρια της CIA αφού δεν δείχνει πάνω από 20 ετών και ο Τόμυ Λη Τζόουνς εμφανώς είναι καρικατούρα του εαυτού του πλέον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Narcos

 

και τις 2 σεζόν

 

στο άψε σβήσε

 

εξαιρετικό :) η πρώτη σεζόν ήταν καλύτερη από τη 2η, αλλά και η 2η εντέλει μου έκατσε μια χαρά :) αυτές τις μέρες είμαι όλο hijo de puta, pendajos και cabron. :D O Wagner Moura που παίζει τον Escobar δίνει τρελά ρέστα ειδικά στη 2η σεζόν. Πολύ δύσκολο να χωνέψεις ότι είναι ο ίδιος τυπάς που έπαιζε στο Tropa de Elite. Στα πολύ συν της σειράς η μίξη με ρεπορτάζ, εικόνες και βίντεο της εποχής. Χωρίς πλάκα, ειδικά στη περίπτωση του Escobar, υπάρχουν κάποιες σκηνές όπου δεν παίρνω όρκο για το αν είναι ο Moura ή ο ίδιος ο Escobar σε βίντεο της εποχής :) 

 

Διαβάζοντας τριγύρω για δαύτο, να σημειώσω μια αστεία (για εμένα :) ) παρατήρηση ενός Κολομβιανού. Τον ξένισε η προφορά των χαρακτήρων στη σειρά :) Στα δικά μου αυτιά ήταν όλα Ισπανικά βεβαίως βεβαίως, αλλά στα δικά του αυτιά άκουγε διάφορες τοπικές προφορές αλλά όχι την Κολομβιανή. Λογικό, αλλά για εμένα τον αδαή ευτράπελο :)

 

Νοιώθω και κάπως τυχερός μιας και τη σειρά την έπιασα αρκετά κατά τύχη την περασμένη εβδομάδα και ξαφνικά διαπίστωσα ότι η 2η βγήκε στις 2/9 :) (ίσως να είδα και κάποιο τρέηλερ και γι'αυτό να την είχα στο νου :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 O Wagner Moura που παίζει τον Escobar δίνει τρελά ρέστα ειδικά στη 2η σεζόν. Πολύ δύσκολο να χωνέψεις ότι είναι ο ίδιος τυπάς που έπαιζε στο Tropa de Elite

 

Tropa de Elite... ΤΑΙΝΙΑΡΑ   :clap2:  Ο Wagner Moura εξαιρετικος ηθοποιος! (το 2ο μου αρεσε λιγοτερο αλλα κι αυτο ηταν πολυ καλο)

 

Οσο για το Narcos, το εχω στα προσεχη... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ψιλομάπα ήταν το 2ο :) το πρώτο όμως το είχα λιώσει :D

 

παραπα ραπαπαπα παραπαπα

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ψιλομάπα ήταν το 2ο :) το πρώτο όμως το είχα λιώσει :D

 

παραπα ραπαπαπα παραπαπα

 

:cheers5:

 

Ηταν 2-3 σκαλοπατια πιο κατω απο το 1ο.. το 1ο ρε φιλε ηταν βιαιο και ταυτοχρονα γ@ματο και ρεαλιστικο!!! νικαει κατα κρατος χολιγουντιανες αμερικανικες του ειδους   :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ted 2

 

επικο.. ειχα να γελασω ετσι με ταινια απο το... ted 1

 

χαχαχα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Our kind of traitor. Βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του LeCarre με τον Skarsgard να δίνει ρέστα και τον Ewan McGregor να μπαίνει στην ώριμη περιόδο του.

 

Άμα διαβάζετε τα πρόσφατα βιβλία του LeCarre, μην ανοίξετε ότι έβαλα σε σπόιλερ πριν τη δείτε :) Άμα δεν, ανοίξτε ελεύθερα :)

 

 

 

... LeCarre. Και δη πρόσφατος LeCarre. Άρα? Άρα κάπου πρέπει να έχω μια μπουκάλα αλκοόλ για να πιω. Είμαι σίγουρος :)

 

μα το Night Manager κύριε? well.... Το Night Manager βασιζόταν σε βιβλίο 23 ετών παλιό :) και το Tinker Tailor σε βιβλίο από το 73 :) Εδώ έχουμε τον LeCarre του Constant gardener, τον LeCarre του A most wanted man. Τον LeCarre που τα έχει πάρει στο κρανίο :)

 

 

 

οπότε κύριε? τι να καταλάβουμε από αυτά τα μυστηριώδη που λέτε?... well.... θα την δω και την επόμενη και τη μεθεπόμενη και τη παραμεθεπόμενη ταινία που θα βγει από βιβλίο του LeCarre. Επί γης θεούλης :) Μικρότερου budget/βεληνεκούς/φιλοδοξίας/έμπνευσης ταινία από όσες ανέφερα. Πολύ τίμιο το ότι έχει 6,2 στο ιμδβ, ενώ τα άλλα έχουν παραπάνω. Καραάδικο βρίσκω το 7.1 του Tinker (πολύ λίγο) ενώ θα διαφωνήσω με το 7,5 του Κηπουρού που το βρίσκω μεγάλο αλλά για λόγους που έχουν να κάνουν κυρίως με το βιβλίο (που το θεωρώ εξαιρετικό) και όχι με τη ταινία :)

 

της το έριξα το 7αράκι πάντως :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Δεν σκέφτηκα να το γράψω εδώ αλλά... Να.

 

Είδα το LOST. Η πιο γ@μ@τη σειρά που εχω δει τελευταια. Απο την πρώτη σεζόν κατάλαβα οτι είχε κατι το ιδιαίτερο. Θέλει τρομερή σκέψη, πολλές θεωρίες (που συνήθως αποδεικνύονται λαθος :P), πολλές ανατροπές και γενικότερα αυτο το στοιχείο που λες "δεν βαριέσαι, βάλε κι άλλο ένα" (υπόψιν οτι η ίδια σκηνή επαναλάμβανεται πολλές φορές). Η καλύτερη σεζόν ήταν η Τρίτη επειδη για εμένα είχε την πιο πολλή δράση, νέα στοιχεία κτλ.

 

Το τέλος, παρα τα όσα λένε πολλοί, ήταν πολυ καλό, αλλά μπερδεμένο και με έβαλε σε πολλές σκέψεις. Τωρα εχω μια θεωρία για το τι συνέβη αλλά ακομα δεν ειμαι σιγουρος :P

 

Το συστήνω ανεπιφύλακτα και εύχομαι στον christs καλή τύχη με την κατανόηση της σειράς :P

Επεξεργασία από Sans the Skeleton
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

The Hateful Eight, ταραντινο, την ειδα, περασε η ωρα, δεν το μετανιωσα αλλα ουτε θα πω οτι ηταν καμια ταινιαρα,

μια καλογυρισμενη σπλατερια... λιγο μεγαλη αλλα οκ σε κραταει.. μεχρι εκει.

 

 

Creed, εκλαψα, γελασα, ανατριχιασα, μονο πωρωση χαχα :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είδα το "Ψάχνοντας την Ντόρι", χθες το βράδυ σε θερινό στο Λουτράκι! Υπέροχη ταινία, γέλασα δυνατά με τις ατάκες, συγκινήθηκα με την γλυκιά Ντόρι και την περιπέτειά της και χάζεψα τον νυχτερινό Λουτρακιώτικο ουρανό με τις αστραπές και τη συννεφιά του! Παρότι μεταγλωττισμένο ήταν άψογοι όλοι οι ηθοποιοί και δεν με ξένισε ούτε λεπτό η μετάφραση. Ίσως σε κανά δυο σημεία, αλλά έπαιζαν τόσο τέλεια οι ηθοποιοί που ήταν ένα με τους ήρωες! Θέλω όμως πολύ να το δω και στα Αγγλικά για να ακούσω τη φοβερή Ellen de Generis ως Ντόρι, που έχει απίστευτο χιούμορ και χάρισμα σε αυτό που κάνει.

 

Μια άλλη ταινιούλα που είδα πρόσφατα ήταν πάλι κινούμενα σχέδια, το "Song of the Sea", που είχα στη λίστα με τα "to watch" πάνω από χρόνο και όλο το ανέβαλα. Πραγματικά υπέροχη ταινία, με πολύ όμορφο σχέδιο και μοναδικό σενάριο που σε καθήλωνε και δε σου άφηνε περιθώριο να χαζέψεις. Ήθελες να ρουφήξεις κάθε δευτερόλεπτο από την εικόνα και τον ήχο που είχες μπροστά σου! Υπέροχο, θαυμάσιο, εξαιρετικό, δείτε το όσοι δεν το έχετε δει άμεσα! Θα σας ανταμείψει σε πολλαπλά επίπεδα.

 

Επίσης είδα και μια ταινία ξεχασμένη, που δεν είχα ξαναδεί ποτέ, από το 1989, με τίτλο "Say Anything..." και με τον Τζον Κιούζακ "μωρό", που ανακάλυψα ψαχουλεύοντας για ταινίες με τον Τζον Κιούζακ στο ιμντουμπού, που ήταν πάντα από τους αγαπημένους ηθοποιούς. Πρόκειται για μια από αυτές τις αμερικάνικες ταινιούλες όπου αγόρι ρεμπεσκές, αλλά με καλή καρδιά, γουστάρει κορίτσι καλή μαθήτρια, απρόσιτη, και ντρέπεται να της ζητήσει να βγουν, αλλά όταν τελικά το κάνει, ο έρωτάς του επιτέλους θα βρει ανταπόκριση και μαζί θα ζήσουν τον έρωτα της ζωής τους! Αχ, έρως ανίκατε μάχαν! λολ :love4::love2:  :sad1: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

λολ. Όταν έβγαινες εσύ από το Ηλέκτρα χθες, κάποια άλλη έμπαινε για να δει το Με Απόκρυψη :D :D :D 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

λολ. Όταν έβγαινες εσύ από το Ηλέκτρα χθες, κάποια άλλη έμπαινε για να δει το Με Απόκρυψη :D :D :D

 

:cheers5:

Α, το γατάκι μου!!! Και ξέρεις, βγήκα από την κάτω μεριά να χαζέψω τη θάλασσα! Οπότε δεν τη συνάντησα καθόλου! ;) Ελπίζω να περάσατε όμορφα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δεν ήμουν παρών :) παιζει να εκτύπωνα ΕΝΦΙΑ εκεινη τη στιγμή :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  70
  • Reputation:   573
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

The Raven (2012) με τον τζον κιουζακ.Εξαιρετικη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

The Raven (2012) με τον τζον κιουζακ.Εξαιρετικη!

Α, την έχω στα υπόψιν! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είδα το Stranger Things, καθαρά από peer pressure :P . Εννοείται πως δεν το μετάνιωσα. Το setting μου άρεσε πολύ, τα επεισόδια ήταν συμπαγή, κυλούσαν παραπάνω από ευχάριστα και οι ερμηνίες άκρως ταιριαστές και προσεγμένες. Ίσως πρέπει να πάρω πίσω τον τίτλο της "πιο ατμοσφαιρικής σειράς που είδα φέτος" από το Gotham. Δεν έχω να γράψω λεπτομέρειες, κυρίως γιατί πέρασε καιρός, αλλά επίσης επειδή δεν με άφησε να εστιάσω στις όποιες ατέλειες του. Αν δεν μου άρεσε κάτι αυτό είναι το τέλος του, αλλά χωρίς αυτό να ακυρώνει 7,5 επικά επεισόδια. Παρατήρησα μερικά κλισέ (άνευ ιδιαίτερης σημασίας για την πλοκή) που μου φάνηκαν πιο πολύ τιμητικά για το genre, παρά έλλειψη ευρηματικότητας.

Καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, είδα το A Trip To The Moon. Ήταν μια έγχρωμη restored έκδοση και η μουσική γράφτηκε αποκλειστικά για την ταινία από τη Γαλλική μπάντα "Air" το 2011. Την βρήκα ταιριαστή και μου κόλλησε για αρκετές μέρες.

Επίσης, είδα το Suicide Squad στον κινηματογράφο. Την πρώτη μου εντύπωση την έγραψα στο αντίστοιχο θέμα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1468
  • Achievement Points:  313
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Strike back!Παρα πολυ καλη σειρα,οποιος δεν την εχει δει χανει!Μονο 5 σεζον εχει κριμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πριν από 11 χρόνια την είχα δει με τον κολλητό μου στον κινηματογράφο. Δεν μου άρεσε τότε. Δεν μου άρεσαν ούτε οι 2 επόμενες. Σε κραυγαλέα αντίθεση με τις βαθμολογίες στο imdb (και μια φορά που διαφωνώ :D ). Είπα ότι μπορεί ρε παιδί μου να με απατά η μνήμη μου. Μπορεί ρε παιδί μου μετά από τόσα χρόνια να την δω αλλιώς. Μπορεί ρε παιδί μου τότε στο σινεμά να μην τη φχαριστήθηκα επειδή ήταν σινεμά, ενώ τώρα στο σπιτάκι μου σε BR ανάλυση να είναι κάτι διαφορετικό.

 

oh well. Δεν με απατούσε η μνήμη μου, δεν άλλαξαν τα γούστα μου :) Το Batman Begins είναι ένα απλό συνηθισμένο 6αράκι. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, αλλά Batman δεν είναι και ο Burton έκανε 2 πολύ διασκεδαστικότερα Batman από οτιδήποτε του Nolan :) (αν και ομολογώ ότι κάπου πλέον έχουν αρχίσει να δείχνουν την ηλικία τους :) )

 

αυτά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ειδα σημερα το killing joke και με επιασε μια αναγκη να δω το 1ο μπατμαν του μπαρτον με τον τζοκερ μα καμια αναγκη για μπατμαν του νολαν!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

BATMAN_AND_ROBIN02.jpgBATMAN_AND_ROBIN00.jpg

 

 

 

1239321451_004.bmp

 

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, αλλά Batman δεν είναι

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την φράση. Είναι επειδή δίνει μεγάλη έμφαση στο origin ή επειδή είναι διαφορετικό από το "κλασσικό" ύφος που χρησιμοποίησε ο Burton, σαφώς πιο κοντά στο ύφος τον κόμικς και των καρτουνς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την φράση. Είναι επειδή δίνει μεγάλη έμφαση στο origin ή επειδή είναι διαφορετικό από το "κλασσικό" ύφος που χρησιμοποίησε ο Burton, σαφώς πιο κοντά στο ύφος τον κόμικς και των καρτουνς;

 

G.I.Joe ;... :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

O Batman είναι the world's greatest detective. Κατ'αρχάς και πάνω απ'όλα :) Όχι ο GI Joe (εύστοχο το σχόλιο του Θοδωρή :D ). 

 

O Batman δεν καταστρέφει πόλεις στο διάβα του. Αυτά τα κάνουν κάτι στούρνοι (όρα Frank Miller's interpretation of them :D ) επιπέδου Superman και Green Lantern :D Αυτός είναι πολύ πιο χειρουργικός :D :D :D 

 

JL-05-012.jpg JL-05-013.jpg JL-05-014.jpg

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρχικά,

 

στο Batman Begins ο Batman δεν καταστρέφει καμία πόλη. Το μόνο που καταστρέφει είναι ένα μέρος του πύργου του πατέρα του, ο οποίος πριν είχε εκκενωθεί.

 

 

Μην ξεχνάμε επίσης ότι είναι η πρώτη υπόθεση του. Πόσο "χειρουργικά" μπορεί να λειτουργήσει; Πόσο του επιτρέπουν οι συνθήκες; (για το BB πάντα). Είναι ένα origin, εννοείται πως ο χαρακτήρας θα είναι διαφορετικός, φυσικά και θα κάνει λάθη. Στο TDK από την άλλη βλέπουμε έναν Batman με κάποιες καθορισμένες αρχές και χαρακτήρα, κάτι που εγώ αν έβλεπα από την πρώτη ταινία θα ξενέρωνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κάπως έτσι ήταν και ο κολλητός μου όταν βγήκαμε. Αυτός με ένα "είδα επιτέλους πως ξεκίνησε ο Batman" και εγώ με ένα τεράστιο "τι (*^(*&^ είδα τώρα?" :) Η διαφορά μεταξύ αυτού και εμού ήταν ότι αυτός τον γνώριζε μόνο από τηλεόραση και κινηματογράφο :) Και δεν μπήκε ούτε μετά από τις ταινίες στο τριπάκι "τι να διαβάσω από Νυχτερίδα?" :)

 

Από εκεί και πέρα προσωπικά τα origin stories τα έχω σιχαθεί και βαρεθεί για όλους τους υπερήρωες και ειδικά στον Batman έχουν υπάρξει τόσα πολλά (λχ στο λήμμα στη wiki για τη δολοφονία των γονιών του έχει ένα κάρο εκδοχές για το τι συνέβη :) ). Αυτό όμως ήταν μέρος της όλης φάσης. Διότι δεν μου άρεσαν ούτε οι επόμενες του Nolan... 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χρησιμοποίησα το επιχείρημα του origin story γιατί ανέφερες ότι ο χαρακτήρας δεν είναι τόσο "detective" όσο στα κομικς. 

 

Ούτε εμένα μου αρέσουν τα origins, αφού διαβάσεις 2-3 όλα τα επόμενα γίνονται πολύ βαρετά(ειδικά η DC το έχει παρακάνει). Στην τριλογία του Nolan όμως το δικαιολογώ. Θέλησαν να φτιάξουν κάτι αρκετά διαφορετικό από τις προηγούμενες ταινίες οπότε όφειλαν να δείξουν την αρχή του χαρακτήρα. Έτσι και αλλιώς στο BB η προετοιμασία του Bruce δεν καταλαμβάνει ούτε το 1/3 της ταινίας.

 

Και για να επανέλθω στο αρχικό μου ποστ, πιστεύω ο χαρακτηρισμός ότι δεν είναι Batman είναι λίγο άδικος. Μιλάμε έτσι και αλλιώς για έναν χαρακτήρα σχεδόν 80 χρόνων με αμέτρητες προσεγγίσεις. Το ίδιο θα μπορούσε να πει το '89 για την ταινία του Burton κάποιος που έχει μεγαλώσει με τον golden age batman ή τον adam west :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Runaway Train (1985):  Πολυ ωραια ταινια, γεματη suspense, δραση καιι ωραιες ερμηνειες. Το cinematography με τα χιονισμενα τοπια προσεγμενο. Ωραια και η μουσικη, μυριζε απο μακρια '80ιλα! Εμφανως καλυτερη ταινια απο το Unstoppable (2010) που ειναι παρομοιας θεματολογιας. Σαν trivia αξιζει να αναφερθει οτι αυτη η ταινια ειναι η τελευταια που διανεμηθηκε απο την Cannon, βασιζεται σε screenplay του Akira Kurosawa, ο οποιος ομως δεν καταφερε - προλαβε να το κανει ταινια και o σκηνοθετης, Andrey Konchalovskiy, στα πρωτα χρονια της καριερας του ειχε συνεργαστει με τον Tarkovsky.

 

 

The visit (2016): Μαζι με τα αλλα 2 horror που θα παραθεσω παρακατω, ειναι η καλυτερη horror ταινια που ειδα το περασμενο καλοκαιρι. Το σεναριο ηταν εξυπνο και πραγματικα υπηρχαν σκηνες που σε τρομαζαν... Με δεδομενο οτι ειναι Horror-comedy, υπηρχαν και κωμικες στιγμες που ομως δεν σε αποσυντονιζαν. Ο M. Night Shyamalan, μετα απο αρκετες κακες ταινιες, κανει μια ταινια που αξιζει της προσοχης σας! δειτε το :)

 

 

Wolf creek (2005):  Αυστραλεζικο slasher, το ειχα σταμπαρει εδω και χρονια, και επιτελους το ειδα με μεγαλη παρεα. Μειναμε ολοι ικανοποιημενοι.. ηταν τιμιο, ειχε ωραιες ερμηνεις και, το πιο βασικο, τρομακτικες στιγμες και οχι φτηνα jump-scares. Η αυστραλεζικη προφορα μπορει να σας ξενισει, εμενα δε με ενοχλησε. Εχει βγει και sequel, το οποιο απο το trailer φαινεται να ειναι πιο πολυ προς το action, καθως και μινι σειρα 8 επεισοδιων (φετος).

 

 

Orphan (2009):  Αλλο ενα horror το οποιο ηταν καλο (καναμε καλες επιλογες το καλοκαιρι - εγω τις εκανα :D) Ειχε δοσεις suspense και τρομου και τα οποια jump-scares ειχε δεν χαλαγαν το συνολο. Εδω κυριως κραταμε την ερμηνεια του ''ορφανου'' η οποια ηταν εξαιρετικη και δεν ξερω πως το καταφερε, δεδομενου του μικρου της ηλικιας της. Well done!

 

 

Sleep tight (2011): Ισπανικο ψυχολογικο horror με πρωταγωνιστη τον ηθοποιο απο το ''Κελι 211''. Ο τυπος σκιζει, ειναι ηθοποιαρα! Η ταινια ηταν πολλη καλη, με γερες δοσεις αγωνιας! Μην το χασετε...

 

 

Sing Street (2016): Η καλυτερη ταινια που ειδα το καλοκαιρι. Απλη, ευχαριστη , εξαιρετικη. Με αφησε με ενα χαμογελο μολις τελειωσε! :) Καραπροτεινεται  :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.