Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αφού σου αρέσει αυτό το ερώτημα πιθανότατα θα σουβαρεσει και ο άνθρωπος στο ψηλό κάστρο του Φιλιπ Ντικ που έγινε φέτος και σειρα :) εμένα δεν πολύ έφτασε τις προσδοκίες μου αλλά δε σημαίνει οτι δε μπορεί να λειτουργήσει σε αλλους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πριν λίγο επέστρεψα απο την προβολή του Suntan.

Ένας σαραντάρης γιατρός πηγαίνει στην Αντίπαρο, να αναλάβει τα χρέη του. Το καλοκαίρι γνωρίζει μια παρέα νεαρών και σιγά-σιγά παθαίνει εμμονή με μια κοπέλα.

Η ταινία απεικονίζει με πολύ ωραίο τρόπο, αν και δεν σπαταλάει μεγάλο μέρος σε αυτό, την εικόνα της ελληνικής επαρχίας και δη ενός τόσο μικρού νησιού. Η ανία του χειμώνα, το κουτσομπολιό, τα (αηδιαστικά) 40+ γεροντοπαλίκαρα. Κι ύστερα έρχεται το τρελό καλοκαίρι που τα κάνει όλα ομορφότερα με το φως του. Σκηνοθετικά εξαιρετική, τεχνικά άρτια (φωτογραφία, μοντάζ κλπ), με πολύ καλό soundtrack (προφανώς σιγοτραγουδούσα όταν ακούστηκε το Children of the Sun σ' ένα κομβικό σημείο) και με σπουδαία ηθοποιία, μ' έναν Παπαδημητρίου να βάζει όλη του την τέχνη. Ίιισως λίγο μετά τη μέση το χάνει κάπως, αλλά σε κρατάει γιατί εκεί ανεβάζει στροφές.  Σίγουρα από τις κορυφαίες ελληνικές που έχω δει.

 

Τώρα θέλω ν' αναφερθώ σε κάτι που μ' έχει εκνευρίσει αρκετά. Πας να δεις ελληνική ταινία. Ξέρεις κυρά μου ότι δεν θα δεις το τυπικό, αμερικανικό, εύπεπτο "θρίλερ" που στο τέλος πάνε όλα καλά και οι μπάτσοι πιάνουν τον κακούλη. Η ταινία δείχνει γυμνά κορμιά, δείχνει έναν σαλεμένο άνθρωπο, έχει μια αναθεματισμένη ρεαλιστικότητα. Γιατί οι γυμνοί άντρες που παίζουν βόλεϊ στην παραλία σου φαίνονται κάτι τρομερό; Γιατί βλέπεις έναν άνθρωπο να κάνει κάτι εγκληματικό και λες "Μα πάει καλά αυτός;" ή "Πού γίνονται αυτά;". Μιλάμε για κάτι άρρωστο, δεν είναι όλα λουλουδάκια και σοκολατίτσες με γέμιση κακάο. Γιατί πρέπει να κράζεις κάτι που εσύ επέλεξες να δεις, ενώ ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι για σένα;

 

Ναι, καλά καταλάβατε, θύμωσα με δυο τύπισσες δίπλα μου που φεύγοντας είπαν ειρωνικά "Ωραία ταινία είδαμε πάλι."  :gun2:

 

edit: ε θα το πω, γιατί να μην το πω; Μακράν καλύτερη του Batman v Superman! :D

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

edit: ε θα το πω, γιατί να μην το πω; Μακράν καλύτερη του Batman v Superman! :D

 

Το ''ευχαριστω'' παει για την κριτικη στο Suntan :)

 

στο edit μου τα χαλασες λιγο...  :pesta:     :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:lol:

 

Προσωπικά, δεν μπορώ να δω καμία υπερηρωική ταινία ως τέχνη. Τις βλέπω, περνάω καλά (όχι πάντα), αλλά δεν μπορώ να τις συγκρίνω με οποιαδήποτε ταινία έχει να μου περάσει ένα μήνυμα ή τέλος πάντων προσιδιάζει την ουσία του σινεμά. Τουλάχιστον όπως την έχω εγώ στο μυαλό μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 με οποιαδήποτε ταινία έχει να μου περάσει ένα μήνυμα ή τέλος πάντων προσιδιάζει την ουσία του σινεμά. Τουλάχιστον όπως την έχω εγώ στο μυαλό μου.

 

Πολυ σωστος :) αλλα δεν μπορω να ξεχασω το χαμογελο (και οχι μονο) που ειχα κατα τη διαρκεια του ''batman v superman'' και οταν τελειωσε.. που δεν το εχω ξαναπαθει σε υπερηρωικη ταινια.. (με εξαιρεση το ''the dark knight'') :)  (γιατι κι εγω συνηθως βλεπω τις υπερηρωικες απλα για να περασω καλα..δεν εχουν να μου πουν κατι παραπανω οι περισσοτερες)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ε καλά το edit το είπα και λίγο να τσιγκλήσω. Υποκειμενικά είναι όλα, αλλά με ξέρεις πια, είμαι της πχιότητας. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Και μενα το Suntan μου αρεσε μπορω να πω. Το μονο που θα θελα θα ηταν να επικεντρωνονταν ακομα περισσοτερο στους χαρακτηρες και ας εδειχνε λιγοτερη νυχτερινη ζωη στο νησι απο την οποια εδειξε και με το παραπανω. Το γυμνο που ειχε δεν ηταν προστυχο και μου προκαλει εντυπωση το πως απο οτι φαινεται αυτο πειραξε διαφορους. Επισης θα προτιμουσα ενα λιγοτερο αποτομο τελος. Γενικα ομως την κατατασσω στις καλες ελληνικες ταινιες που εχω δει, πολυ καλη η ερμηνεια του πρωταγωνιστη και γενικα η ταινια συνδιαζε πετυχημενα κωμικα, δραματικα στοιχεια αλλα και θριλερ. kwtsoκλιμακα 7/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

To δαμε πολλοί το suntan τελικά ε;

 

Κι εμένα μου άρεσε. Ίσως δεν δικαιολογεί απόλυτα το hype που το συνοδεύει, διότι τελικά η κεντρική ιδέα του δεν είναι και τόσο πρωτότυπη , είναι όμως πολύ καλοφτιαγμένο.Βασικά περιστρεφεται γύρω από το πως διαχειρίζεσαι μια χυλόπιτα (εξού και γιατί λέω ότι δεν είναι τόσο πρωτότυπο) αλλά το πλαίσιο που την εντάσσει -λάγνο,ηδονικό ελληνικό καλοκαίρι- είναι κάτι που δεν βλέπουμε συχνά. Και αυτό το τελευταίο, το ελληνικό καλοκαίρι δηλαδή είναι κάτι που αποτυπώνει στην εντέλεια. Μιλάμε για το σύγχρονο ελληνικό καλοκαίρι. Γιατί και άλλες ταινίες το έχουν αποτυπώσει καλά (πχ Summer lovers & Έλα να αγαπηθούμε ντάρλινγκ) αλλά εκείνες ήταν ταινίες που η εποχή τους έχει πια ξεπεραστεί.  

 

Δύο πράγματα με χάλασαν, το ένα είναι γενικό προβλημα σε όλες τις Ελληνικές ταινίες. Δεν έχει καλό ήχο. Σε ορισμένα σημεία, ειδικά εκεί όπου μίλαγαν πολλοί άνθρωποι μαζί , δεν καταλάβαινες τι έλεγαν. Δεν ξέρω αν φταίει ο τεχνικός μας εξοπλισμός ή δεν έχουμε έμπειρους ανθρώπους, είναι γενικό φαινόμενο πάντως ότι στις Ελληνικές ταινίες ο ήχος δεν είναι καλός. Στο sound mixing πάσχουμε.

Το άλλο που δεν μου άρεσε είναι το «θριλεροειδές» τέλος που έχει. Ενώ μέχρι πρότινος όλα όσα γίνονται φαντάζουν λογικά ή τουλάχιστον δεν σε κάνουν να πεις «άσε μας ρε φίλε», στο τέλος κάπου ένιωσα ότι ξέφυγε και το έκανε λίγο παραπάνω creepy από όσο έπρεπε. Βέβαια από την άλλη, δεν μπορώ να σκεφτώ και άλλο τέλος που να μην είναι κλισέ ή που να είναι απόλυτα ταιριαστό, οπότε ίσως κάνω λάθος.

 

Πάντως μου άρεσε. Γενικά τα τελευταία χρόνια ο εγχώριος κινηματογράφος έχει ανέβει πολύ.

 

 

 

Υ.Γ: Τρελό respect σε όποιον κατάλαβε ποιός είναι ο τύπος που κάνει τα ράμματα στο κοριτσάκι στο τέλος. Είναι ο Αχιλλέας Κυριακίδης, πιθανότατα ο καλύτερος μεταφραστής από τα Ισπανικά στα Ελληνικά που έχουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για τον ήχο ισχύει ότι οι ελληνικές ταινίες έχουν θέματα, αλλά σε αυτή μου φάνηκε μια χαρά.

Και όσον αφορά το θριλεροειδές τέλος, για μένα ήταν όλα τα λεφτά. Ίσως φάνηκε λίγο απότομο, αλλά ήταν ταιριαστό κατ' εμέ.

Θα συμφωνήσω 100% πάντως ότι δεν δικαιολογεί το hype του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν το έχω δει το Suntan :) Έχω απλώς διαβάσει κάποιες κριτικές και έχω δει το trailer. Μολαταύτα έχω άποψη :D (δεν θα ήμουν Ελληνάρας αλλιώς :D ) . Δίνω σημαντικότατες πιθανότητες στο να αξίζει το hype του. Κατανοώ όμως πλήρως το γιατί να μην το αντιληφθεί κάποιος που είναι 20-26 :) Θεωρώ όμως ότι θα την εκτιμήσει πλήρως κάποιος που είναι 40+ και έχει ήδη αποχαιρετήσει την Αλεξάνδρεια που έχασε. Και την Αλεξάνδρεια, και την Ελαφόνησο, και την Αντίπαρο, και την Ίο και όλα τα θέλω και τα κάνω που είχε πριν από 20 χρόνια :)

 

Σημεία κλειδί για αυτή μου την ανάγνωση/εκτίμηση το 0:47 στο τρέηλερ με το σφηνάκι και το 1:04 με τις εξαλλοσύνες στο μπαρ. :) Διότι στο μυαλό μου στροβιλίζονται τρανσιές των 90ς και καλοκαίρια που έφυγαν :)

 

Η ταινία μάλλον σου μπήγει το μαχαίρι και το στρίβει μέχρι να ψοφήσεις από τον πόνο διότι είναι ένας καθρέφτης για τους 40+ :) (θυμίζω ότι είμαι 44 :) ) Οπότε για αυτό το λόγο και θέλω να τη δω αλλά και φοβάμαι να τη δω :) weird, huh? :)

 

Πράγματα όμως που δεν φοβήθηκα να δω ήταν τα:

 

Death comes to Pemberley. 3 60λεπτα επεισόδια βασισμένα στο ομώνυμο αστυνομικό εποχής της P.D.James. Οι ήρωες είναι οι χαρακτήρες από το Pride and Prejudice της Jane Austen και λειτουργεί ως sequel. Φοβούμενος μήπως "χάσω"  κάτι από την υπόθεση, και επειδή η περίληψη στη wikipedia ήταν πολύ μεγάλη και με μπέρδευε, βρήκα ένα mini series 5 τευχών της Marvel με το PaP οπότε τα διάβασα για να μπω στο πνεύμα. Μιλώντας αποκλειστικά βάση του κόμικ, νομίζω πως είναι ένα αρχετυπικότατο Άρλεκιν του 19ου αιώνα :lol: δλδ πιο Άρλεκιν πεθαίνεις :lol: Εν πάση περιπτώσει, είχε τον χαβαλέ του και όντως βοήθησε αν και η σειρά προσπάθησε να δώσει κάποια πράγματα/εξηγήσεις σε όποιον δεν έχει διαβάσει το βιβλίο. Συνολικά 6αράκι. Νομίζω ότι θα άρεσε περισσότερο σε κάποιον που έχει μεγαλώσει με το PaP μέσα στην κουλτούρα του :)

 

Με έπιασε και κάτι τις οπότε είδα για πρώτη φορά τα 2 αστυνομικά του λατρεμένου μου Μάρκαρη που έχουν γυριστεί στην τηλεόραση με τον συγχωρεμένο Χατζησάββα στο ρόλο του Χαρίτου. Όπως συνέβη και με τα βιβλία, έτσι και εδώ πρώτα είδα το Άμυνα Ζώνης toy 2007-08. Εκστασιάστηκα :) Έχει κάποια ψιλοελαττώματα, αλλά είναι τρομερά πιστό στο βιβλίο, αφήνει στα 16 του επεισόδια να απλωθεί όλη η πλοκή και το διασκέδασα πλήρως. Αντικειμενικά είναι 7/10, υποκειμενικά 8/10 γιατί είμαι αρρωστάκι με τον Μάρκαρη :D Εν συνεχεία είδα και το πρώτο, το Νυχτερινό Δελτίο του 1998. Υποδεέστερο. Πολύ υποδεέστερο. Ανάθεμα κι άμα έχει 30 λεπτά πραγματικής διάρκειας το κάθε επεισόδιο, αφού τρώει 10 λεπτά στην αρχή για να σου πει τι έγινε πριν........................................ Επιπρόσθετα άθλια τα απανωτά "όνειρα" του Χαρίτου...... Η πλάκα είναι ότι αυτή η σειρά είναι σε σκηνοθεσία του φημισμένου Πάνου Κοκκινόπουλου. Δεν είχα ξαναδεί κάτι δικό του, αλλά τον έχω ακουστά :) Εν πάση περιπτώσει, πάτησα μπόλικες φορές το fwd και το χάρηκα ως σειρά. :) Αξιοσημείωτο ότι η σειρά γυρίστηκε προτού βγει το δεύτερο βιβλίο με τις περιπέτειες του αστυνόμου Χαρίτου. Ένα ήταν αρκετό... Βέβαια, διαπιστώνω ότι ο Μάρκαρης είχε μια χ πορεία και στην ιδιωτική τηλεόραση και είχε γράψει σενάρια αστυνομικών αρχές δεκαετίας 90. Άρα λογικά είχε κοννέ/ένα όνομα/αναγνωρησιμότητα. Ίσως γι'αυτό και να του το μετέφεραν. Στα έξτρα σχόλια το ότι ο Χατζησάββας ως εμφάνιση στο Νυχτερινό Δελτίο και ο Χαρίτος ως χαρακτήρας από το βιβλίο Άμυνα Ζώνης και μετά είναι ουσιαστικότατα χαρακτηριστικά του πως έπαιξε ο Μιχαηλίδης τον Μπέκα στην αντίστοιχη σειρά :) 

 

Οπότε τώρα, έπιασα ένα βιβλίο του Μάρκαρη για να το ματαξαναδιαβάσω :) Δεν ξέρω που στον μπιπ έχω το Ο Τσε αυτοκτόνησε, οπότε ξαναέπιασα τον Βασικό Μέτοχο :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26348
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Άμυνα ζώνης, τι μου θύμησες... :) ωραία σειρά, την είχα ευχαριστηθεί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

Πράγματα όμως που δεν φοβήθηκα να δω ήταν τα:

 

Death comes to Pemberley. 3 60λεπτα επεισόδια βασισμένα στο ομώνυμο αστυνομικό εποχής της P.D.James. Οι ήρωες είναι οι χαρακτήρες από το Pride and Prejudice της Jane Austen και λειτουργεί ως sequel. Φοβούμενος μήπως "χάσω"  κάτι από την υπόθεση, και επειδή η περίληψη στη wikipedia ήταν πολύ μεγάλη και με μπέρδευε, βρήκα ένα mini series 5 τευχών της Marvel με το PaP οπότε τα διάβασα για να μπω στο πνεύμα. Μιλώντας αποκλειστικά βάση του κόμικ, νομίζω πως είναι ένα αρχετυπικότατο Άρλεκιν του 19ου αιώνα :lol: δλδ πιο Άρλεκιν πεθαίνεις :lol: Εν πάση περιπτώσει, είχε τον χαβαλέ του και όντως βοήθησε αν και η σειρά προσπάθησε να δώσει κάποια πράγματα/εξηγήσεις σε όποιον δεν έχει διαβάσει το βιβλίο. Συνολικά 6αράκι. Νομίζω ότι θα άρεσε περισσότερο σε κάποιον που έχει μεγαλώσει με το PaP μέσα στην κουλτούρα του :)

 

 

Τόσο αρχετυπικό που έχει βγει και ως Άρλεκιν. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα το Huntsman: Winter's war, το prequel της ταινίας Huntsman and the Snow White (η οποία είναι μια πιο σκοτεινή και ενήλικη μεταφορά του γνωστού παραμυθιού της Χιονάτης).Σε αυτό το μάλλον αχρείαστο prequel, πρωταγωνιστής είναι ο κυνηγός (Chris Hemsworth) που γνωρίσαμε στην πρώτη ταινία.Στην ουσία μαθαίνουμε την ιστορία του συγκεκριμένου χαρακτήρα μέσα απο την διασκευή του, επίσης γνωστού, παραμυθιού της Βασίλισσας του Χιονιού. Οι ερμηνείες είναι καλές, το σενάριο συμπαθητικό, όμως σε γενικές γραμμές δεν έχει να προσφέρει κάτι το διαφορετικό απο την πρώτη ταινία, η οποία ήταν καλύτερη (ο κανόνας επιβεβαιώνεται για ακόμη μια φορά). Οι πιο μικρές ηλικίες θα το εκτιμήσουν περισσότερο. Βαθμολογία 5/10 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ειδα το απογευμα το dirty grandpa με Nτενιρο και ζακ εφρον.απολαυστικη κωμωδια,ο ντενιρο ειναι φανταστικος,ακουραστος,και ο εφρον αρκετα καλος!

 

http://www.imdb.com/title/tt1860213/?ref_=nv_sr_1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4132 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ειδα την νεα χαιντι, την χαιντι δηλ. του 2015, πολύ καλή με τοπια θαυμασια( δηλ. εκει να ζουσαμε και τι στον κόσμο, όχι πως και η ελλαδα μας δεν εχει τοπους ξεχωριστούς και πανέμορφους). Η νεα χαιντι εχει πολλά στοιχεια με το κοριτσακι που εμφανίζεται στα βιβλία της γιοχανα σπίρι δηλ είναι αδυνατουλι , κατσαρομαλλικο, μελαχροινακι και με σκουρα πανεξυπνα ματάκια ! βεβαια εχει αποκλησεις από το βιβλίο αλλα να πω πως σαν τις παλιες-κλασσικες χαιντοταινιες δεν εχει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα το Jungle Book, η οποία είναι live action μεταφορά της ταινίας κινουμένων σχεδίων της Disney, βασισμένης στο κλασσικό βιβλίο του Κίπλινγκ. Εξαιρετική και απολαυστική ταινία με πολύ καλά εφφέ και καλές ερμηνείες, η οποία κρατάει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος πάρα το ότι πρόκειται για μια πολύ γνωστή ιστορία. Λατρεύω Μπαλού :lol: . Βαθμολογία 8/10   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6491
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Μόλις γύρισα από τον κινηματογράφο, είχα πάει να δω την Ελληνική ταινία Δράσης: Short Fuse

 

Μία πάρα πολύ καλή παραγωγή, για το μπάτζετ της, από 2 νέα παιδιά, που έχουν να μας χαρίσουν πολλά στο μέλλον.

Οι σκηνές δράσης (πιστολίδι-κυνηγητό) ήταν πολύ καλές. 

Δείτε την, αν μπορείτε να πάτε και στον κινηματογράφο, ακόμα καλύτερα, να στηρίξουμε αυτές τις προσπάθειες.

Στην ταινία συμμετείχε και ο γνωστός κομίστας Γιάννης Ρουμπούλιας (Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα. Μυθοναύτες, κλπ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Με αφορμη τη δημοσκοπηση για την καλυτερη ελληνικη ταινια ολων των εποχων καθομαι και βλεπω διαφορες απο τις υποψηφιες της λιστας. Χτες λοιπον ειδα το "Τα κουρελια τραγουδανε ακομα..." και τολμω να πω πως εχασα ενα 2ωρακι απο την ζωη μου. Η ταινια εχει να κανει με κατι φιλους που συναντιουνται στην επαυλη του ενος, οι οποιοι μοιραζονται ενα παθος για την μουσικη και επισης τρελα και προσπαθουν να ξαναβιωσουν την εφηβικη τους ηλικια.  Αν και η ταινια στην αρχη τουλαχιστον μου φανηκε πολλα υποσχομενη, με το που εφτασαν ολοι οι φιλοι στην επαυλη η ταινια γινεται μια βραδια (κακης) ποιησης με τους ηθοποιους να λενε και-καλα-ψαγμενες ατακες. Η ταινια αυτη ταιριαζει τοσο πολυ στην νοοτροπια της δεκαετιας του 90 που ειναι κριμα που βγηκε το 1979. Εννοειται οτι και εδω κανουν την εμφανιση τους ολα τα στοιχεια που σε λιγο θα γινονταν υποχρεωτικα για καθε ελληνικη ταινια: ακυροι χοροι, ποιητικοι μονολογοι κ.α. Τελος παντων, ας πουμε οτι για να θεωρησω μια ταινια καλη πρεπει να κινειται σε εναν απο δυο αξονες. Ή να εχει κατι να πει το οποιο θα το σκεφτεσαι οταν τελειωσει η ταινια ή να τραβαει το ενδιαφερον με τους χαρακτηρες και την πλοκη της. Για μενα αυτη δεν ειχε ουτε το ενα ουτε το αλλο και απορω με την σορεια των καλων κριτικων που εχει αποσπασει η συγκεκριμενη. Συνοπτικα: πολυ δηθεν ουσια μηδεν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Επειδή πρίν απο λίγες μέρες γιορτάσαμε το Πάσχα, είπα να μπώ στο πνεύμα των ημερών και είδα το Risen. Σε αυτή την ταινία παρακολουθούμε την ιστορία ενός Ρωμαίου εκατόνταρχου, ο οποίος αναλαμβάνει να βρεί το σώμα του Χριστού και θα ξεκινήσει μια αναζήτηση η οποία θα του αλλάξει την ζωή. Μέτρια ταινία με μετριότατες ερμηνείες. Το μόνο θετικό είναι τα κοστούμια και τα σκηνικά τα οποία σε βάζουν στο κλίμα της εποχής. Μια ακόμη θρησκευτική ταινία που θα ξεχαστεί γρήγορα. Βαθμολογία 5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φέτος η Κέιτι είναι αλκοολικιά. Πέρσι ήταν καρδιακιά. Φαντάζομαι του χρόνου θα είναι διαβητικιά. Και αυτό γιατί η αδερφή της η Μπρούκ θέλει τον άντρα της. Η αντροχωρίστρα!

 

Η κόρη του Ρίτς παντρεύεται τον Γουάιατ, γιατί ο Λίαμ την παράτησε. Βασικά ο Λίαμ έχει αμνησία και τον κρατάει η μάνα του Γουάιατ αιχμάλωτο με ψέματα. Για να παντρευτεί η κόρη του Ριτς του Γουάιατ.

 

Ο Ρίτς παντρεύτηκε την ανηψιά της γνωστής Καρολάιν. Αλλά έχει κάνει βασεκτομή και δεν μπορεί να κάνει αποτελεσματικό σέξ. Ένα βράδυ που μάλωσε το ζευγάρι χώθηκε ανάμεσά τους ο γιός του Ρίτς και εκεί που είχε ζαλιστεί με ηρεμιστικά η Καρολάιν την άφησε έγκυο. Ο κερατάς το ξέρει. Ο γιός δεν το ξέρει, αλλά όλο πετάει υπονοούμενα για να τους εκνευρίσει. Παλιά ήθελε την Μπρούκ. Είναι παλιοχαρακτήρας.

 

Ο Έρικ Τζούνιορ, ο γιός της Μπρούκ, παντρεύτηκε μια γυναίκα που έκανε εγχείρηση αλλαγής φύλλου. Και επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά έγινε παρένθετη μητέρα η αδερφή της γυναίκας του Έρικ Τζούνιορ. Αλλά το αγόρι της στεναχωριέται και παρατάει την έγκυο κοπέλα, και τα φτιάχνει με την καλύτερή της φίλη, που μυστικά είναι αδερφή της. Έχουν τον ίδιο πατέρα!

 

Όλα αυτά στη σαπουνόπερα με τους πιο ανήθικους χαρακτήρες που λένε ψέματα συνέχεια και δεν έχουν φραγμούς στο κρεβάτι τους. Στη μοναδική Τόλμη και Γοητεία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα χθες το Annie Hall του Woody Allen. Η σκηνή με την κοκαΐνη είναι αρκετή για να πάρει 10/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το 1o επεισόδιο του tomorrow when the war began και κατάλαβα ότι στην Αυστραλία η τηλεόραση είναι 20 χρόνια πίσω ......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Victoria

Σε λεωφόρους σε ζητώ και στη Βικτώρια,

ξέρεις καλά

ότι δεν έχω περιθώρια

ξέρω καλά

πως θα σαλτάρω αν δε σε δωωω!

 

Καμία σχέση με την ταινία, απλά μου ταίριαξε λόγω ονόματος.Μια Ισπανίδα που ζει στο Βερολίνο, βγαίνει από ένα μπαρ το βράδυ και εκεί γνωρίζεται με κάτι κατσαπλιάδες Γερμανούς. Και από κει και πέρα το πραγμα πάει στράφι. Λογικό είναι, οποιοδήποτε γνωρίζεται με Γερμανούς, τουλάχιστον από το 1939 και έπειτα, τελικά μπλέκει. Το εντυπωσιακό της ταινίας δεν είναι η πλοκή της που σας περιέγραψα πολύ αμυδρά, αλλά η σκηνοθεσία της. 2 ώρες και 14 λεπτά χωρίς cut. Μονοκάμερο. Ή θα το κάνουμε σωστά ή τίποτα, όχι φλωριές. Νόμιζα ότι θα ήταν βαρετό και ίσως είναι λίγο στην αρχή μέχρι στήσει τα πιόνια όπως τα θέλει.Αλλά όσο περνάει η ώρα βυθίζεσαι όλο και περισσότερο, τόσο περισσότερο σ' αρέσει.   Ειδικά στο τέλος που νιώθεις την αδρεναλίνη στα ύψη, καταλαβαίνεις πόσο σοφή ήταν η επιλογή του σκηνοθέτη. Αξίζει να το δείτε. Πέραν του ότι είναι άθλος από τεχνικής σκοπιάς, είναι και καλή ταινία.

 

The Third Man

Δεν θυμάμαι πότε το χα ξαναδεί, αλλά και πάλι αξίζει. Ένας τύπος πάει στην Βιέννη αμέσως μετά τον πόλεμο για να βρει τον φίλο του. Με το που φτάνει εκεί, τον ενημερώνουν πως ο φίλος του είναι νεκρός.Και εκεί αρχίζει το πράγμα να μπλέκεται. Aρχετυπικό film noir που θε΄τει ορισμένα ερωτήματα ηθικής πολύ πρωτοποριακά για την εποχή τους, με τον Ορσον Γουέλς να δίνει μια πολύ ανατριχιαστική ερμηνεία. Ντάξει τώρα τι να λέμε, η ταινια αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της ιστορίας του Κινηματογράφου. Εγώ λέω να το δεις. Βλέπεται ευχάριστα παρά τα χρόνια της.

 

Brazil

Του Τιτάνα Τέρη Γκίλιαμ. Ρετρο-φουτουριστικό, αντι-εξουσιαστικό, εικονοκλαστικό και ανατρεπτικό. Επίσης αρκετά cult οπότε αρκετά αποθαρρυντικό για λιγότερο έμπειρους θεατές. Κοινώς, λέει ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά ο τρόπος που τα λέει, εχμμμ να, δεν είναι και αυτό που έχει συνηθίσει το κοινό. Νομίζω πάντως ότι κάποιος μπορεί να την απολαύσει ακόμα και για το οπτικό κομμάτι μόνο. Ή ίσως και όχι, δεν ξέρω. Δείτε το και βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας. Εμένα μ' άρεσε, αλλά άμα μου πεις να το ξαναδώ, θα σου πω όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  86
  • Reputation:   402
  • Achievement Points:  86
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τελείωσα το Lucifer που τη θεωρώ αρκετά καλή και υποτιμημένη σειρά. Τώρα θα αρχίσω Mr. Robot.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παίχτηκαν και τα τελευταία επεισόδια του Person of Interest. Μια φτηνή στην αρχή παραγωγή που άνθησε και ξόδεψαν πολλά λεφτά. Έπρεπε όμως να τελειώσει. Βαρετή, επαναμβαλόμενη, με πολλές αστείες εξελίξεις. Σε αυτό θύμιζε Lost, Prison Break, Fringe. Έβαλαν τελεία και έπρεπε.

 

Αλλά αυτοί οι θάνατοι ρε παιδάκι μου. Όποιος πέθαινε έκανε μισή ώρα τηλεοπτικού χρόνου να πεθάνει. Έπρεπε να μιλήσει σε όλους, να κάνει σούπερντούπερ πράματα, ε και στο τέλος τα κακάριζε. Και αυτοί οι διάλογοι! Επικά μελοδραματικοί, με στόμφο, ακόμη και όταν παρήγγειλλαν καφέ. Η χαρά του φαφλατά!

 

Πάντως η κεντρική ιδέα, ένα πρόγραμμα που ψάχνει στις τηλεπικοινωνίες για λέξεις κλειδιά τρομοκρατικών επιθέσεων, και εν συνεχεία έλεγχο των ζωών μας ήταν πολύ καλή και έξυπνα παρουσιασμένη. Έδιναν όλα τα θετικά και αρνητικά και των δύο πλευρών και πολύ καλά δοσμένα.

 

Ήρθε ο καιρός να περάσει στη λήθη των τηλεοπτικών σειρών που εξαφανίζονται. Όχι άλλο LOST! :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παίχτηκαν και τα τελευταία επεισόδια του Person of Interest. Μια φτηνή στην αρχή παραγωγή που άνθησε και ξόδεψαν πολλά λεφτά. Έπρεπε όμως να τελειώσει. Βαρετή, επαναμβαλόμενη, με πολλές αστείες εξελίξεις. Σε αυτό θύμιζε Lost, Prison Break, Fringe. Έβαλαν τελεία και έπρεπε.

 

Αλλά αυτοί οι θάνατοι ρε παιδάκι μου. Όποιος πέθαινε έκανε μισή ώρα τηλεοπτικού χρόνου να πεθάνει. Έπρεπε να μιλήσει σε όλους, να κάνει σούπερντούπερ πράματα, ε και στο τέλος τα κακάριζε. Και αυτοί οι διάλογοι! Επικά μελοδραματικοί, με στόμφο, ακόμη και όταν παρήγγειλλαν καφέ. Η χαρά του φαφλατά!

 

 

Πάντως η κεντρική ιδέα, ένα πρόγραμμα που ψάχνει στις τηλεπικοινωνίες για λέξεις κλειδιά τρομοκρατικών επιθέσεων, και εν συνεχεία έλεγχο των ζωών μας ήταν πολύ καλή και έξυπνα παρουσιασμένη. Έδιναν όλα τα θετικά και αρνητικά και των δύο πλευρών και πολύ καλά δοσμένα.

 

 

 

Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο με αυτά που γράφεις στις δύο πρώτες παραγράφους σου και συμφωνώ με αυτά που γράφεις στην τρίτη παράγραφο . Ήταν μια από τις πιο έξυπνες σειρές που προβλήθηκαν ποτέ, πάντοτε με ανατροπές που πραγματικά κράταγαν το ενδιαφέρον και έδιναν περισσότερο τροφή για σκέψη. Το θέμα και ο αντίκτυπος της ύπαρξης μιας τέτοιας υπερνοημοσύνης, δεν μπορούσε καλυφθεί χωρίς να μιλάνε και να αναλογίζονται τις διάφορες και ποικίλες ηθικές επιπτώσεις των πράξεων τους. Γενικά η σειρά προσπαθούσε να ξεκινήσει διάλογο μεταξύ μας για πράγματα που θα αναγκαστούμε να αντιμετωπίσουμε στο μέλλον, αν δεν υπάρχουν ήδη. Υποδεέστερες σειρές απλά τα προσπερνάνε, αντιμετωπίζοντας τα ως περιτύλιγμα στην δράση. Ευτυχώς το Person of Interest δεν ήταν μια από αυτές.

 

Και η μόνη σχέση με το Lost ήταν στο ποιος πρωταγωνιστούσε και μέλη της παραγωγής, όχι στο θέμα καθαυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

ειδα απο σειρες game of thrones,person of interest και σημερα θα δωthe last ship,Απο ταινιες ειδα το criminal,και θα δω στη συνεχεια το batman vs superman,duel.traded,και  600 miles.Aυτα τα ολιγα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και η μόνη σχέση με το Lost ήταν στο ποιος πρωταγωνιστούσε και μέλη της παραγωγής, όχι στο θέμα καθαυτό.

 

Μα σε ποιό κομμάτι έμοιαζαν τα σενάρια; Αυτό πάλι πού το πρόσεξες; Τα θέματα ήταν άσχετα.

 

Σενάρια ανίκανα τεχνικά για χάρη εντυπωσιασμού μεσοαστικού αμερικάνου ναι. Επόμενο ήταν αφού ασχολήθηκαν οι ίδιοι άνθρωποι που δεν μπορούσαν να διαχειριστούν μια τέτοια ιδέα. Αν και είχε τα φόντα για καλύτερο το Person of Interest. Το Lost ήταν χαμένη υπόθεση από την αρχή της δεύτερης σεζόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εσύ το υπονόησες πως ήταν σαν το Lost γενικά, στην κατάληξη του ποστ σου, όσο αφορά την μορφή των εξελίξεων (εγώ δεν είπα τίποτα για σενάρια), κάτι για το οποίο διαφωνώ. Αν και έχω εντελώς διαφορετική άποψη για το Lost γενικά από εσένα, ίσως γιατί το είδα 2 χρόνια μετά το τέλος, μαζεμένο, και τα διάφορα νήματα της ιστορίας είχαν περισσότερο νόημα έτσι. Αδύναμο τέλος πάντως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.